Schijnwereld van „Hendrik de Vierde" geeft relatief aan 50 toneeljaren Emancipatiebeleid dringend nodig Jiddisch fruit van Max Rob Franken en de Moog-synthesizer LEIDSE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER Jury voor Staal! prijs Kinderboj Den Haag (ANP) Minister Doorn van CRM heeft de ingesteld voor toekenning de Staatsprijs '73 voor k* en jeugdliteratuur. De groot 5000.- is een oeuv die om de drie jaren ka den verleend. Eerder on deze prijs Annie M. G. S An Rutgers van der Loefii nau en Miep Diekman. De jury wordt gevormd dool rijke van Raephorst, n R. Bauer-van Wech^rr W. Goeman-van Randeij[ Rutgers van der Loeff-I en de heren dr. H. G. Doel, drs. A. P. P. van K>i en J. C. Vilerius. Rie Cramer vijfvoudig in het nieuu van Dijk) en ontving vele an dere onderscheidingen. Terugkijken 2Ml Paul Steenber gen zeker niet graag doen. „We blijven actief, reken daar maar op" is een van de laatste uitspraken die een krant van hem afdrukte. Zijn liefde voor zijn „malle" vak (zoals hij zelf eens zei) overheerst en hij zal als acteur aan de Haagse Comedifc verbonden blijven. Ook volgend jaar, al zullen zijn vrouw Myra Ward en hij meer tijd doorbrengen in hun huis in Frankrijk dan vroeger mogelijk w»is. En dan, welke rol is meer geschikt als bewijs dat een acteur nog midden in de wereld van de schijn staat dan de komende Hendrik de Vierde? Ko van Dijk vierde er in de seizoenen 1952/53 grote triomfen in bij het Rotterdams Toneel, nu is Van Dijk de re gisseur van Steenbergen voor Pirandello's stuk. „Er is ie mand die mijn leven leeft. Ik weet er niets van", drukt de Haagse Comedie nis motto op het programmaboekje voor „Hendrik de Vierde" af. Het stuk zelf wordt met „Zes per sonages op zoek naar een ac teur" als een van de beste wetrken van Pirandello be schouwd, en de van oorsprong Siciliaanse nuteur speelt erin met vorm en leven, met waar heid en onwaarheid, met mas kerade en waanzin. Het „thea ter in het theater" is een van zijn geliefde thema's dat tot een complete filosofie uitgroei de. Pirandello's stuk gaat over een man die zich Hendrik de Vierde, keizer van Duitsland waant. Een psychiatrisch ge val dus, maar ook veel meer dan dat. Die waanzin wordt namelijk een bewuste vorm van leven voor die „Hendrik de Vierde", went nadat hij hel der van geest een oude rivaal heeft neergestoken, moet hij de rol van waanzinnige verder spelen. Hij is niet meer waan zinnig, maar in het leven kan hij niet terug. Niet alleen een boosaardige keus waardoor hij het spel met zijn omgeving vol kun houden en uit kan bouwen, maar ook een wanhopige keus omdat er geen ander leven dan deze schijn voor hem is. Een spel van schijn en wezen en het zoeken naar de waar heid daarin, dat is Prandello's „Hendrik de Vierde" nog steeds. Een belangwekkend stuk, ook el omdat het hier niet meer gespeeld werd sinds 1963 (toen bij Ensemble met Julien Schoenaerts In de hoofd rol). Maar ook een stuk waar bij een acteur zich meer dan normaal betrokken moet voe len, omdat dat spel van schijn en wezen ook het zijne is. En zeker een prachtig jubileum stuk - alweer dat woord - voor een acteur die geen jubileum wil vieren, rnuar Een Rol wil spelen. BERT JANSMA Wat Van Goor heeft bedoelt de heruitgave van de gedi bundel Lente zomer her. winter, is niet recht duit Merkwaardig genoeg luste deren de sterk verouderd van Rie Cramer wel, met den als maatje en moej „de bleek" (met dr( hempjes, buisjes en broe' Moeilijk te volgen; maari kinderen het nu toch leu' den, kw&éd kan het nief. „Schrijf in hemelsnaam niet over „jubileum"", zegt de af deling Publiekscontacten van de Haagse Comedie: „Paul Steenbergen wil het woord „Jubileum" niet horen". En toch viert de 66-jarige acteur en ex-directeur van de Haagse Comedie een jubileum. Niet zo maar een wissewasje, maar een mijlpaal van vijftig levens grote jaren a«n het toneel. Steenbergen wil het niet vie ren. Hij wil alleen een mooie rol spelen en daar biedt de aanstaande première van Pirandello's „Hendrik de Vier de" hem alle kans toe. Op het waarom van dut angstvallige mijden zal Steenbergen zelf ze ker een aantal gefundeerde antwoorden hebben. Hij wei gert dan ook categorisch met de pers te praten op dit ogen blik. Maar wie de map „Steen bergen" uit het archief van een kwint vist, vindt nog een reden. Er is al zo veel gevierd om Steenbergen. Een 25-jarig jubileum, een 40-jarig jubileum zijn zestigste verjaardag, de kranten hebben bol gestaan van zijn portretten en zijn uit spraken. En dat terwijl Steen bergen in wezen uit alle inter views nauwelijks overkomt als een man die gwiag uitspraken doet. Een man met een me ning, dat zeker, maar dan een man van de nuancering, een man van de pasteltint, zoals hij ook zo vaak zijn eigen ac teertalent en de stijl van „zijn" Haagse Comedie ken schetste. „Als kind dacht ik: als ik maar nooit toneel hoef te spe len" zei Paul Steenbergen eens tijdens oen lezing voor de Vrienden van de Haagse Co medie. En hij dacht daarbij te rug aan de tijd dat zijn vuder afwisselend in schouwburgen, op café-plankiers en op ker missen als acteur het brood moest verdienen, terwijl in slechte tijden teruggevallen moest worden op de strijkin- richting van zijn moeder. Maar ondanks die hekel moest de jonge Steenbergen mee doen. In kindervoorstellingen van het eigen gezelschap van zijn \»ider. In „De twee wee zen" bijvoorbeeld, anderhalf jaar geleden bij Toneelgroep Globe neg door tientallen men sen bezet, toentertijd door een man of zeven gespeeld. Paul Steenbergen speelde er vier rollen in en het rennen naar achter de coulissen om van kleding, pruik en snor te ver wisselen zal hem beter bijge bleven zijn dan het spel zelf. Paul Steenbergen heeft geschitterd in stukken van Shakespeare, Anpuilh, Pirandello en vele andere auteurs. Maar hij speelde ook toneel van eigen bodem, zoals in H. Keuls „Johan van Oldenbar- nevelt", dat in 1965 ging onder regie van Joris Diels. Het is fascinerend na te gaan hoe het talent van Paul Steen bergen zich ontwikkelde. Van die vreemde kermisachtige voorstellingen tot een stijl die in zijn soberheid een voorbeeld werd binnen het Nederlandse toneel. Steenbergen werd de man van het „understate ment", de «cteur die z'n grote middelen „klein" wist te hou den al bekent hijzelf dat de Duitse regisseur Zadek bij „Voorjaarsontwaken" vond dat hij nog té veel speelde. Als Steenbergen een rol speelt, weet je dat die er 'staat'. Zelfs al is 't nog zo'n „mouwschud- dertje", zijn toneelpersoonlijk heid tilt dat rolletje op boven de middelmaat. En als hij er werkelijk met zijn hele per soon achter gnat staan, komt Paul Steenbergen wil van geen jubileum horen Liefhebbers van Rie Cramei nen vijf keer hun hart opt J Van Goor Zonen in Den Hf- j opnieuw de uitgever 1 i Sprookjes van Grimm, Sf jes van Moeder de Gans, liefste Versjes, Lente j- herfst winter en tenslotlt set van vier grote kleuren met klederdrachten, die nieuw in de handel wordt bracht. De inbreng van Rie Cram^ betreft de twee sprookjr dels bestaat alleen uit d straties, zoals men die mensenheugenis kent. En> om wellicht interessant v». Rie Cramer aanhangers nu beduimelde exemplarei. nen inruilen voor de nog i originele tekeningen. De t| van de sprookjes zijn echt ders. Of ze beter zijn, hangt vl smaak van de lezer af; Sprookjes van Moeder de meldden we eerder, dat d> bouw die navertelster Chl Doorman hanteert, voor i ren vaak te ingewikkeld i vendien verwerkt de bewe wel erg sterk haar eigen in de sprookjes, die voo: tijd wat erg lief en brt vroom is. In de Sprookjes van Grimm. fraai uitgebracht, weer n originele illustraties vai. Cramer - is die inbrenj minder. Maar nu de 1 king van de sprookjes n| leen van Christine Do! maar ook van Onno Ven verademing, want aanz. beter verstaanbaar en r braaf. er een brok levend theater uit de bus dat je jarenlang bij blijft. Je ziet hem nog zó staan in Millers „Na de val" om maar een van de stoet figuren (zijn het er al honderd?) die hij langs het Voorhout liet trekken met name te noemen. En kortgeleden kon Nederland hem nog op de televisie bewon deren in een briljnnte combi natie met het tegengestelde ta lent van Ko van Dijk in de ont roerende creatie van David Storeys' „Mooi weer van daag". Daarnaast was Steenbergen, die al sinds 1932 in Den Haag speelt, toneelleider. Een func tie die hem misschien in wezen minder lag - hij wist bij huldi gingen als zodanig altijd de glans op anderen te laten af stralen - maar waarin hij vele in hun algemeenheid onterech te verwijten over het „society- toneel" van zijn gezelschup moest ontzenuwen en waarin hij de verdienste had via de weg der geleidelijkheid de fak kel over te dragen aan de jon gere garde van zijn gezel schap. Om die reden gaf de Kring van Nederlandse Theatercritici hem vorig nar dan ook de Prijs der Kritiek. Een van de In Hendrik de Vierde, geen rol is meer geschikt als bewijs dat de acteur nog midden in dewereldvan de schijn staat. vele huldeblijken overigens. Steenbergen kreeg diverse Louis d'Ors, werd meermalen door het theaterpubliek tot ac teur van het jaar uitgeroepen, kreeg van Albert van Dalsum diens toneeirinig (die hij vorig jaar weer overdeed aan Ko Kunst en De Hoofdstad Operette geeft op dinsdag 13 en woensdag 14 no vember in de Koninklijke Schouwburg voorstellingen van „Die lustige Witwe" onder regie van Alexander Pichler. Tekeningen van G. van der Valk alsmede diens pastels kunnen bezichtigd worden in het minis terie van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening te Den Haag van 3 t.m. 30 november. Kinderkoor „De Kleine Stem" concerteert op vrijdag 2 novem ber in Diligentia te Den Haag. Het geldt hier een jubileumcon cert want dit kinderkoor bestaat 60 jaar. Het programma bevat naast een aantal liederen ook uitvoeringen door een ORF- en een instrumentaal groep. In het Frans Halsmuseum te Haarlem wordt van 2 november tot 31 december een tentoonstel ling „Bouwen en Wonen" gehou den. Men vindt hier een over- kunstenaars zicht van het werk dat architect J. B. van Lochem (1881- 1940) verrichte met de plannen van zijn woonwijken te Haar* lem. Dr. W. P. Theunissen, de bekende auteur over het Christelijke Oosten, spreekt op vrijdag 9 no vember in Diligentia te Den Haag over „In de monnikenre publiek van de Berg Athos" Deze lezing wordt geillustreerd met dia's. Meubelen van Le Corbusier, Van de Rohe, Rietveld en anderen worden getoond in het Rotter damse Bouwcentrum van 15 no vember t.m. 8 december onder de titel „Oude Meesters". Toneelgroep ABC speelt op zater dag 3 november in de toneelzaal van Amicitia te Den Haag de thriller „Celia" van George Batson onder regie van J. J. X. Klaaijsen. Pianist Rob Franken is al lang geen onbekende meer op de Ne derlandse jazzpodia. Hij is de vaste begeleider van gitarist Joop Scholten en werkt zeer re gelmatig voor radio en t.v. Ook begeleidt hij de laatste jaren veel buitenlandse solisten, zoals Ben Webster. Dexter Gordon, Art Farmee. Lee Konits e.v.a- De laatste jaren raakte hij zeer onder de indruk van de moge lijkheden van een bij uitstek elektronisch Instrument, de Moog-Synthesizer; vorig jaar kocht hij er een. Tot vijf jaar geleden werd dit instrument uit sluitend gebruikt in de moderne muziek op de conservatoria In Den Haag en Amsterdam. Later werd het ontdekt door de pop muziek en door twee jazzpianis ten: Sun Ra en Paul Bley. Franken werkt nu een jaar met dit instrument. Hij speelde uit sluitend In kleine zalen om zijn experimenten op een klein pu bliek uit te proberen. Thans is hij zo ver om de Nederlandse jazz-podia te betreden met zijn nieuwe trio, verder bestaande uit bassist Wim Essed cn dram mer Erik Ineke. Dit trio treedt zondagmiddag 4 november op in theater Pepijn, Nieuwe Schoolstraat Den Haag. Franken bespeelt zowel de elek tronische piano als zijn moog- syntheslzer. ommige volwassenen hebl tegen strips omdat ze dat het de kinderen te gi lijk wordt gemaakt: ze alleen maar te kijken i y i niet meer lezen. De pap i van Uitgeverij Skarab stripverhalen, maar houding plaatjes-tekst i gevcer half om haif. i toch heel wat te lezen lopen drie ser.es moi .-'.appie' door Maarten 1 it*' een avontuurlijk verhaa zee, .Ketelb'nkie' van 17"1 tcur Wim Meuldijk enn be Storm', science-fiction ar Ie bovenste plank mat iche ruimteschepen en enon den. Newport Jazz Festival voor de derde maal in R'danise Doelen Het Newport Jazz Festival dat in de Rotterdamse Doelen op vrij dag 16 november, 's nachts om kwart over twaalf (24.15) aan vangt, heeft een reeks bekende namen op zijn programma staan: Sarah Vaughan met haar trio: „The Young Giants of Jazz", een combinatie bestaan de uit vibrafonist Gary Burton, tenor saxofonist Henderson, trompettist Hubbart en voorts Cedar Walton en Larry Ridley. B.B. King komt met een sterke tien mans-formatie en Miles Da- vis met een eigen zes mans- groep. Duke Ellingston, die voor de derde maal het Newport Fes tival opluisterd, zal in deze nacht tweemaal concerteren. Onder de titel Jiddisch fruit en met als aanbeveling de wijs heid: Een boomgaard vol hu mor draagt altijd vruchten, heeft Max Tailleur bij Brecht te Amsterdam weer een moppen boek laten verschijnen. Hij heeft er Eppo Doeve speelse prenten bij laten vervaardigen. Van Max is bekend, dat hij ze uit zijn mouw schudt en nu de film Turks fruit zoveel opgang maakt, heeft hij kennelijk ge dacht: Kom, laat ik eens in deze verse bak met pikant fruit tasten. Wie derhalve niet van dit genre houdt, kan dit boekje beter laten liggen. Intussen heeft Jiddisch fruit voor Max Tailleur nog een heel ande re betekenis. Hij legt dit in een inleiding uit. Jiddisch fruit heeft te maken met feestdagen of ta feltjes naast ziekenhuisbedden. Ik heb wel eens meegemaakt, dat ik bij mijn ziekbed twaalf fruitmanden had staan van mensen, die terwijl ze naast mijn bed zaten, ze zelf weer leeg aten. Fruit neemt in het joodse leven een belangrijke plaats in. Zojuist teruggeko men uit Israël betekent een si naasappel, citroen of perzik voor mij niet meer zomaar een stukje fruit, maar een symbool van wat ik heb zien planten en groeien. „Ik was in de kibboets en de grootste trots is daar wel dat er nu sinaasappelbomen in bloei staan op de plaats waar eens dorre rotsgrond was". Over dit soort dingen kan Max diep mijmeren. Ook dat vindt men In dit boekje. Zijn moppen, ook veel gewone, lardeert hij met stukjes waaruit blijkt, dat hij veel over het leven heeft na gedacht. En desondanks is blij ven glimlachen. HHiH, SOTS Hetzelfde geldt voor Mijn l Versjes, die even lief zi Zorro en Arthur (van de sie) gewelddadig. Maar 1 ren zijn zelden te volgen Goor in dit geval evenn als men deze versjes will dan moet dat maar. De uitgave van de vier t drachtenplaten kan ander den opgevangen. Nu kar spreken van historische den; maar dan rijst de welk kind men met de pil plezier doet- Een kostbaa riment van Van Goor, ons, waarvan de uitsla) alle kanten kan omslaa' Liedjes voo jonge diere Na zes boekjes in Neder hebben uitgebracht is liedjesboek van Eric Ca schenen. Samen met Laurey ontwierp hij voor jonge dieren". Grap) sten en kleurrijke teke een dozijn in getal, hebl betrekking op de zorg moederdier voor haar Tonny Weidner comp voor het „Liedje van guin" een melodietje, trouwens ook nog vijf liedjes gezongen kunne den. (Uitgeverij J. H. Haarlem). Rijkenen lezen. Skarabee-boel AMSTERDAM Man Vrouw Maatschappij heeft ter gelegen heid van haar vijf-jarig bestaan een brief gestuurd naar het ka binet. Hierin dringt zij aan op een emancipatiebeleid van de regering. In haar openings woord voor het festival, dat in Artis werd gehouden, wees Jo- ke-Kool-Smit op de anti-discri minatie-wetgeving in de Ver enigde Staten. „In Nederland zijn er weliswaar enkele com missies aan het werk, maar die bestaan uit overbelaste ambte naren die een ochtend per wee aan de emancipatie kunnen be steden". Om de emancipatie wat steviger aan te pakken stelt Man Vrouw Maatschappij de ministerraad voor een nationale stuurgroep in te stellen, die een zodanige posi tie krijgt dat er naar haar ge luisterd wordt. Voorts stelt zij voor een instituut voor emanci patievraagstukken op te richten. Deze zal zich kunnen gaan be zig houden met statistische on derzoeken. Tenslotte eist Man Vrouw Maatschappij een bewus te anti-discriminatie politiek. Ter ondersteuning van de brief werd tijdens het festival duizen den briefkaarten door feminis ten ingevuld. De eisenmarkt, die belangstellen den zaterdag en ook zondag konden bezoeken, bood zeer veel informatie. Er kon gepraat wor den met leden van de verschil lende afdelingen, die ieder een eigen ondewerp hadden. De meest opvallende was wel de af deling Leiden, die kwam met wit- en een zwartboek van kin derlectuur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12