ANDREI KO WILDE SIJBRANDS MET GEKOCHTE OPENINGEN VERRASSEN Voor René Pas geen handgeld en geen plaats in het eerste Nieuwelingen sierden boksavond fraai op Bayern M. op neutraal veld tegen Dynamo Europese prijswinnaars Wiersma weigerde medewerking Analvse Beter contract bij Fortuna leidde niet tot beter contact Baan 55 jaar in boksbond DINSDAG 30 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG De ap is uit de mouw. Was het voor de or- .ganisatoren van match om de wereldtitel dammen en kele weken onmcjelijk om ruchtbaarheid te geven aan een op de Russische equipe betrekking hebbende zaorft thans is de waarheid achterhaald. En wat voor waarheid. Wiersma zou voor het begin van de tweekamp door An- dreiko benaderd zijn om voor enkele duizenden guldens l openingsvarianten te verkopen die door Wiersma uitge- l dokterd zijn en die Sijbrands nog niet zou weten. Wiers ma, die in eerste instantie meende dat het om een grapje ging, is hier echter niet op ingegaan en heeft terstond het organisatiecomité Ingelicht. fan de zijde van de organisato ren is het verzoek gekomen om ''deze zaak niet openbaar te ma ken omdat het doorgaan van de imatch dan welens onzeker zou fc*zijn. Ton Sijbrands, die dit hele geval onbekend was, is de han- delswijze van de uitdager toch Andreiko s voorbereiding^ is ntet te weten gekomen, en heeft uitdager. Wat er ook van waar mag zijn een feit Is het dat dit schandaal de match ernstige schade heeft berokkend. Maar er is in ieder geval een aantal punten duidelijk geworden. diverse partijen daarnaar ge handeld. De snelle remises in de beginfase van de match zijn nu verklaard. Het is nog niet geheel duidelijk om welk bedrag het gaat. Wiersma zei dat hem 1.000 was geboden maar Jan Tim man, de schaker en tevens vriend van Harm Wiersma, die bij de onderhandelingen aanwe zig was, was van mening dat het om een bedrag van 3.000 ging. Andreiko, door het organi satiecomité gehoord, bestreed niet dat er contact met Wiers ma was geweest maar ontkende dat hij het was die Wiersma zou hebben opgezocht. ,Wiersma is naar mij toegeko men om nieuwe ontdekkingen op het gebied van openingsre pertoire te verkopen", aldus de optimaal geweest want als hij sterk in zijn schoenen had ge staan dan was hij niet bij Harm Wiersma terecht gekomen maar had zijn heil bij zijn secondant Iser Koeperman moeten zoeken. De angst van Andreiko, voor Sijbrands is na het verlies van de tweede partij groter gewor den. Het spel van de uitdager was er helemaal op gericht om niet in voorbereide openingsvarianten verzeild te raken omdat de kans bestond dat hij door Ton Sij brands, die wel een serieuze voorbereidingsperiode achter de rug heeft, met een nieuwigheid- je zou worden verrast. De echte Andreiko uit het KSH-toernooi, dat hij op zo'n indrukwekkende wijze op zijn naam heeft ge bracht, is in de tweekamp niet opgestaan. Fenno Boog Andris Andreiko, de uitdager die zich niet safe voelde, i op eigen kracht te spelen. Negentiende partij match wereldtl- Ton Sijbrands. Zwart: An- s Andreiko 1. 33—28. 19—23; 28x19, 14x23; 3. 37—32, 10—14; de openingsvariant uit de tiende partij. Sijbrands wijkt In deze fase af door de aanvalszet 3530 direct ln te lassen terwijl Andreiko dat wat later deed. 5045, 46xil2. 39—33, 12x40. 45x34. Na 42—37 zou zwart de witte schijf op veld M kunnen aanvallen door 9—14 maar dan wint wit door 36—31. 27x36, 47— 41. 36x47, 37—31. 47x33. 39x10. 17. 21—26; neemt bet zekere voor het onzekere. 18. 32x21. 36x17; 19. 37—32. 17—32; 20 32—27, 22x31; 21, 36x37, IR— 22; 22. 27x18, 21x12; 23 39—33, 13—19; 24, 2-1x13, 8x19; do span ningen zijn volledig verdwenen en de spelers zijn ln een op. bouwfase terecht gekomen. 41 20-35 6. 33—29, Ufl6. 4137, vroeg of laat moet deze toch gedaan worden omdat 33—28, ib-30; schijf 29 dient i verwijderd en dat kan t schijf 15 gebeuren. 26. wit het plan heeft 24 te gaan. Zou veld 37 open blijven dan heeft zwart 1319. 24x22. 17x26 tot zijn beschikking en wit verliest een schijf. 6 610; 7. 40-35, 10—14; 8. 46- 40. Andreiko heeft enkele ma len ln dit genre de zet 4440 ge speeld en dat Is minder sterk dan de voortzetting van Sij brands. Schijf 4A kan nodig zijn 33 en door het spelen van deze schijf naar 40 bestaat die moge lijkheid niet meer, 816—21; ook Andreiko bedient zich van een uitval vla de flanken, Het verhindert tevens 30—24. 19x30. 35x24 wegens 23-28, 32x23, 21— 27. 31x22, 17x30. 9. JU26. 11^- 16; 10. 3024. 19x30. 11, 35x34, nu wel de Roozenburg-op- stelllng die voor zwart enige door 15—20 en 26-20 maar heeft ln een later stadium last van de witte schijf op veld 16. Op 1420 wordt zwart ln een korte vleugelopslulüng genomen vla 37—3a, 13—17 of?. 21—27 «n fewart Is op belde flanken aan banden gelegd. Vandaar dat xwart vervolgt met la. beter 4641. 1(2-16; 27. 41—37, 9-13; 28 44—40. 20—34 29. 29x20, 25x14; 30. 38—33, 4—10; de strijd om het centrum wordt voor bei de spelers het hoofddoel. 31. 43—38, 2-8; 32. 50—15, 7-42; zou zwart met 1923 hel cen trum veroveren dan wordt hij cr direct van verwijderd door 34 aangenomen terwijl wit zijn speelplah nog niet heeft prijs ge geven. 36, 37—32, 11—17; 37. 34 —29. 19—23 38. 28X19, 14x34; 39. 40x29, 18—23; 40. 29xlS, 12x23. «1. 46—40, 9—14; hoewel er heel wat schijven zijn verdwenen lig gen de kansen aan wlt's zijde. HIJ heeft een flexibeler stand en kan ook de combinatie als wa pen gebruiken. 42. 40-34, 13-19; 43, 32-27. 19— 24; 44 48—42, 8—13; 45. 33—29, '24x33 46. 38x18, 12x23; 47. 42—38, 7—12 48. 38—33. 12— 118; 49, 35—30, 10—16 50, 47—42. 14—19; 56. 33—29, 23—28; met remise op voorstel van Sij brands. FENNO BOOG OOST BERLIJN Het ministerie van buitenlandse zaken van Oost Duitsland heeft gisteren protesten van Bayern MUnchen, tegen de beperking van het aan tal journalisten voor de wed strijd Dynamo Dresden— Bayern, van de hand gewezen. Het is slechts tien Westduitse journalisten toegestaan op de Dinsdag (6 november) voor de wedstrijd naar Dresden te rei zen, de andere 76 journalisten fotografen die de tweede niet alleen geprotesteerd bij de Oostduitse instanties, maar ook bij de Europese voetbal unie. Daarbij werd zelfs min of meer geöst dat. wanneer de beper king op de toelating van West duitse journalisten bleef gehand haafd, de wedstrijd op neutraal terrein zou worden gespeeld. Naar aanleiding van het protest uit MUnchen heeft de secretaris van de UEFA Hans Bangerter de Oostduitse voetbalbond om inlichtingen gevraagd. wedstrijd tussen de twee Duitse De Oostduitse voetbalbond heeft kampioensploegen willen bijwo nen, mogen pas op de dag van de wedstrijd (woensdag 7 no vember) Oost Duitsland binnen. Het Oostduitse ministerie voegde er aan toe dat er nog besprekin gen zijn met de Westduitse or ganisatie van sportjournalisten om tot een oplossing te komen. Bayern MUnchen heeft overigens In'het reserve elftal van FC Den Haag was René Pas niet voor de poes. Waar de bal was, was hij. Op de foto vuurt hij een kopbal - tegen FC Dordrecht B die doel zal treffen. DEN HAAG René Pas, an derhalf jaar geleden nog de „killer" bij FC Den Haag, die Feyenoord de das om deed, zat afgelopen zondag in De Kuip rustig de bewonderde prestatie van zijn oud-ploeggenoten te volgen. Hij werd geacht zijn contractuele verplich tingen bij Fortuna Vlaar- dingen te voldoen, maar hij weigerde dat pertinent. De reden was simpel. René Pas, de balvaardige rechts buiten, heeft bij zijn over gang aan het begin van het seizoen buiten zijn con tract om een, in de voet- gelost worden, zo was zwart op wit vastgelegd. Maar zie: na half augustus bleven de cheques uit. En bij navraag wekte het ant woord van Fortuna Vlaar- dingen nog meer bevreem ding op. balwereld bekend, „hand- Voorzitter Brillemans van de be geld" bedongen. Dat zou in taalde sectie van de club gaf la een x-aantal termijnen af- Den Haag Jaap Baan heeft al vijfenvijftig jaar de bokssport gediend, waarvan een veertig ja ren als bestuurslid (voor zitter NBB, thans voorzit ter district Zuid-Holuland). Voor al het zeer gewaar deerde werk, voor al zijn inspanningen, voor zijn loyale wijze van omgang en de raadgevingen die hij in die tientallen jaren gul rondstrooide, werd hij gisteren tijdens de boksa vond in „Amicitia" uitge breid gehuldigd. Negen sprekers staken kort maar daarom niet minder krachtig de loftrompet over Jaap Baan en zijn echtgenote ,die lief en leed had gedeeld en menige avond alleen heeft geze ten". De heren Knol na mens het district, Hofman als voorzitter van de N.B.B. Bergenhenegou- wen namens de gemeente Den Haag, Kicken van de Vereniging Te Pas, Huize naar van de gelijknamige vereniging die Baan een huldiging tijdens de boks avond op 17 december in Rotterdam in het vooruit zicht stelde, Groot (secre taris Hoogenband), Raay- makers van Bouwlust. Bouhuizen van de gelijk namige vereniging en Snik van DTS uit Leiden die de gelegenheid te baat nam om voor „verstevi ging van de sport in I.ei- den" te pleiten, strooiden de lof over het echtpaar Baan uit. En dat alles ging vergezeld van een menigte geschenken onder couvert, bloemen en an dere cadeaus. Baan in zijn dankwoord, simpal maar met veel applaus ontvangen: „Ik blijf be schikbaar". Den Haag Van nieuwelingen in de bokssport mag niet bijster veel worden verwacht. Ze zijn „in de leer". Veelal brengen ze het geleerde met of slecht m praktijk in de ring maar daarop maakten d nieuwelingen, die gisteravond in „Amicitia" grotendeels het programma van de vereniging „Hoogenband" vulden, een uiterst gunstige uitzon dering. Ter vergelijking: de partij in de B-klasse tussen Bruins en Rutten was van minder gehalte dan de meeste N-partdjen. Daarom viel het niet eens zo op dat slechts een A- partij werd gebokst. Als vrijwel altijd konden de aangekondigde boksers niet „gekoppeld" worden. Lodi Koolmees en Henk v. d. Reek ontmoetten el kaar in de zwaarwelterklasse. Ook de fysiek ster ke, rechts voorstaande Dordtenaar heeft ondervon den hoe moeilijk het is Koolmees, die zelfs niet ge traind had de laatste dagen, te overwinnen. In de eerste ronde moest Koolmees veel achteruit boksen maar in de tweede prikte hij zijn linkse stopstoten al meer door de dekking van v. d. Reek, die moei te had een strijdwijze te vinden om de snelle Kool mees, die zich niet liet vastzetten, te overdonderen. In de derde ronde loerde Koolmees op een counter maar de routine van de Dordtenaar was ruim schoots voldoende om die te ontlopen. Onbeslist was een juiste uitslag. De jury had trouwens toch een opvallend goede avond, waarop de verschillen in waardering zeer gering waren. Het was ook opvallend dat de bok sers van „Hoogenband" enige malen tegen veel langere tegenstanders moesten optornen. Rob Rij- siga had daarmee geen moeite want hij haalde Koenradus met een rechtse hoek in de tweede ron de voor acht tellen neer en consolideerde zijn pun- tenvoorsprong goed. Jaap Zoutendijk vond tegen de lange Dam net op tijd, in de derde ronde, het wa pen (dan maar er doorheen) om tot een puntenze- ge te komen. De derde „eigen man", Jaap Heppe- ner (tegen de dertig al), maakte zijn debuut, be woog zich te onrustig, kon daardoor geen maat ne men en verloor. Kanonnade f-ïh de rijk bezette zwaarwelterklasse'behaalde Seip koniek te kennen van deze extra uitkering maar beter te kunnen afzien. René stond perplex, hij derult", weigerde natuurlijk zomaar ak- koord te gaan en vroeg de H'L WCS, de spelersvakbond, wat ,0 a* en in een gesprek met het be stuur werd de belofte afgedwon gen half oktober alles recht te zulten trekken. Dat Is tot op ze kere hoogte ook gebeurd", zei René Pas, wiens debuut bij For tuna Vlaardingen geen door slaand succes was, „alleen kwam het bestuur de afspraak met mij over de aflossing ln termijnen van dat handgeld niet Te brutaal na. Dat pik ik niet. Alles staat zwart op wit en volgens mij kan Dal was te brutaal: René Pas Fortuna Vlaardingen er niet on- 'con ga»-'"1' Vanaf dat moment is Van Baren me niet langs de zij lijn had laten warm lopen. Ik ging er van uit dat ik weer een kans zou krijgen, maar dat ge beurde niet en ik vroeg ds trai ner na enige tijd wat hij nu met me van plan was. „Anders ga ik liever naar de kleedkamer", zei ik eraan toevoegend. hem te doen stond. Bestuurslid Lagendijk, die het werk van de sectie-secretaris Karei Jansen tijdelijk overnam, stelde de ver ontwaardigde contractspeler op zijn gemak en bevestigde na be studering van de stukken alles in orde bevonden te hebben. Deze geruststelling houdt René Pas (28) op de been. Maar daar is de kous toch niet mee af. Al maanden circuleren er in Vlaar dingen de wildste geruchten over een eventueel naderend faillissement van de club. Deze hardnekkige speculaties hadden natuurlijk een nadelige uitwer king op het moreel van de spe lers. Toen de betalingen van de normale verplichtingen dan ook achterwege bleven trokken de betrokkenen gezamenlijk aan de bel. Belofte afgedwongen René Pas: „Dit speelde zich al in september jvf. De spelers wer den door alle geruchten onrustig toeval is, wil dat René Pas in middels ook z'n plaats in het eerste elftal is kwijt geraakt. de bom gebarsten. Hoewel de partijen nog geen duimbreed bij elkaar kwamen ziet het er toch naar uit dat de gedwongen rust voor René Pas een dezer dagen beëindigd wordt. „Toen ik in dat gesprek met het De WCS heeft hem bestuur zei wat ik op m'n hart had kwam ik ernaast te staan. Mijn prestaties zouden opeens niet naar tevredenheid zijn. Toch gaf ik er niet de brui aan, want ergens is het moeilijk voor mij. Ik heb een uitstekend con tract bij Fortuna Vlaafdingen dat b°ter is dan ik ooit bij FC Den Haag kreeg. Dus ik wil voor het geld echt wel spelen. Maar goed, in die bewuste uit wedstrijd tegen Heerenveen zat ik dus op de reservebank en er zou waarschijnlijk niets aan de hand zijn geweest als trainer Tielijk aangeraden de training te her vatten en maar af te wachten wat er te bereik en valt. Op vrij dag 2 november staat er name lijk een gespiek tussen de WCS en Fortuna Vlaardingen op de agenda en de zaak René Pas zal dan aangesneden wor den. .Of trainen onder deze omstan digheden zin hoeft weet ik niet. Ik was de laatste tijd met mijn gedachten al mc-er bij het geld dan bij het voetbal". HANS DE BRUYN een zege door k.o. in de tweede ronde op Rathe r- man, een wat schriel uitgevallen bokster die de stormloop en stotenkanonnade niet kon verwerken. Lachkanonades verwekte de Dordtenaar Smulders die met een extravagant boksbroekje met franje verscheen. Hij was onlangs aan de neus geope reerd en toen hij daar een stoot op kreeg, achtte hij het terecht raadzaam niet verder te boksen en gaf op. De toeschouwers, in flink aantal opgekomen, blij ken zware partijen toch het meest te waarderen. De Rooy-Landrok was er zo een waar de zware stoten menigvuldig aanwezig waren. Het onbeslist werd met veel applaus en gejuich ontvangen. Ook de partij tussen de junior-lichtgewichten De Jonge en Van Tol ontlokte een stormachtig ap plaus. Ze gingen dan ook flink tegen elkaar te keer maar de vraag mag gesteld worden of dat verant woord is voor twee jongemannen van W/2 en 17 jaar. Ze moeten langer mee in de bokssport en „veel nemen" (of krijgen) is niet bevorderlijk voor een langdurige carrière. De medici in de NBB ach ten kennelijk geen bezwaren aanwezig. Toch een punt om nog eens door te nemen. De uitslagen waren: A-klasse: zwaarwelter Kool mees (Nicolaas, Rijswijk) onbeslist tegen v. d. Reek (Bouwlust, Dordrecht); B-kiasse, zwaarwel- tergewicht: Bruins (Carpentier, Assen) verl. op punten van Rutten (Gemertse Boks Club, De Rooy (Bouwlust) onbeslist tegen Landrok (Huizenaar, R'dam) N—Klasse, zwaarweltergewicht: Tardy (Carpentier) w.o.p. van Heppener (Hoogenband, Rijsinga (Hoogenband w.o.p. van Koenradus (Car pentier), Zoutendijk (Hoogenband) w.o.p. van Dam Prïnse's ie Brefprlj*: Woodfoofs Tro- I (Huizenaar), Kerkhof (Gemert) wint door opgave 2e ronde van Smulders (Bouwlust), Seip (Kristalijn, Den Haag) wint door k.o. 2e ronde van Ratherman (Dekker, Zeist): middengewicht: Both (Huizenaai) w.o.p. van Vianen (Dekker); weltergewichl: Avczaath (Dekker) w.o.p. van Going (De Haan, Schiedam: aspiranten: Bachau (Bouwlust w.o.p. van Van Deursen (Gemert); junior lichtwel- ter; Biekman (Te Pas, Den Haag) w.o.p. van De Jong (Kristalijn): junior lichtgewicht: De Jonge (Hoogenband onbeslist tegen Van Tol (Te Pas). Stijlprijzen De Rooy en Avezaath. Herman van Bergem al laten merken onaangenaam getroffen te zijn door de stap pen van Bayern MUnchen. Hans Seidel, bestuurslid van Dynamo, zei dat het onmogelijk was alle Westduitse journalisten die met Bayern wilden meereizen, visa te geven die vanaf dinsdag gel dig zijn. „In de periode dat Bayern naar ons komt, hebben wij in Dresden een internatio naal artsencongres. Met 1200 aanwezigen bij dat congres lis er in Dresden geen bed meer vrij voor een journalist. Het enige dat wij voor de Westduitse jour nalisten kunnen doen, is zorgen voor onderdak in de omgeving van Dresden." De organisatie van de Westduitse sportjournalisten heeft op zijn beurt ook ten scherpste gepro testeerd tegen de maatregelen in Oost Duitsland, die de ar beidsmogelijkheden van de le den beperken. De Westduitse or ganisatie heeft de internationale federatie van journalisten ge vraagd stappen te doen ten ein de tot een oplossing te komen en verzocht ten behoeve van de Westduitse journalisten te inter venieren bij de sportjournaHsten vereniging van de DDR en bij het ministerie van buitenlandse zaken te Pankow. Sportwereld ISTANBOEL - De Meeuwen heeft gisteren in het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen waterpolo voor dc tweede maal gelijk gespeeld. Tegen de Zweedse titelhouder Karppsmings werd het 5-5. De andore uitslagen zijn: Rode Ster (Joeg) —Hermes (Den) 10-8, Hermes—Longlife (Oost) 10-8, Hermes—Galatasary (Turk) 4-1,Karppsmings—Eth- nlkos (Griek) 8-3. STOCKHOLM Tom Okker is voor het internationale tennis toernooi ln de Zweedse hoofd stad Stockholm in het herenen kelspel als derde geplaatst, ach ter de Roemeen Ilie Nastase en Stan Smith (VS). Okker heeft recent drie overwinningen op Nastase geboekt. De plaatsing is verder: 4. Orantes (Spa), 5. Connors (VS), 6. Ashe (VS), 7. Pilic (Joeg.), 8. Gor man (VS) Okker speelt momen tcel in Parijs. Laatste meeting op woensdag baan Duindigt DEN HAAG Een alles-wat-pro- gramma als laatste woensdag meeting op de renbaan Duin digt. De amatrices komen zowel op de sulky-finale van het kam pioenschap als op de volbloed in actie. De jockeys komen aan de start over een vlakkebaan ren en een ren over hindernissen. Maar liefst dertien paarden starten in dit laatste onderdeel. De eerste start Is reeds om één uur. De tips: Emmenprljs: Jarvls, Longshot on Kid by. Yubnrnjfih on Eest Bcrlbot. Elspeétprljs: Joris Hnghewoyde. Ja- nuska D on Llnda. Elndhovfinprljn: Korn MorIJkp, Lyrana en Ka Anjo. Montyon, Run Home S en Tonka. ble. i E. Hoi EMprIJs: Henry Eelwln, Fletcher D en Hardy Reglna Grote Nuy MeuhelprlJ*: Frans, Palatl Patata en Rock Aldls. EextprIJsLeonard, Kamo Quick en Kemel Hagheweyde. Emmenprlj«Le Cup Areta, Locus Du Bdts en Leon Cavallo. PARIJS In een restaurant, in het Bois de Bou- door vcorr '.Lr Joap bgns t? Parijs, heeft Ajax gisteren de Trophee T ranee Football, in ontvangst genomen. i door Ajax verwierf de prijs van het Franse voetbalblad als beste Europese club van het afgelopen seizoen. De Nederlandse- en Europese kampioen werd drie keer eerder onderscheiden, namelijk ook in 1969, 1971 «it 1972. Ajax werd in Parijs vertegenwoordigd Praag er üc."cr r.0.1.3 c.p de ferto). Tijdens dezelfde bijeenkomst v/erden ook de prij zen voor do beste Europese schutters uitgereikt. Eusebio (veertig treffers in dertig wedstrijden) kreeg, net als in 1SJÜ3, de gouden schoen, de Zilve ren was voor Gerd MUller (links) en de bronzen voor de Bulgaarse koningsschutter van CSKA Sofia Petar Zjekov (naast Kmer).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11