OPTIMALE ZORG VOOR GEWONDEN IN ISRAËL Bevredigend verloop bij voorbereidingen L.P.O. 75 Getroffen soldaten binnen anderhalf uur in het ziekenhuis Kórte metten Synode Oostenrijk vóór wijding van gehuwde mannen hospitaal bedden KERK EN WERELD Kerkbestuur gevallen in verzet tegen kweekreactor Het bestand in het Midden Oosten wordt op vele ma nieren duidelijk gemaakt. Deze geïmproviseerde be standslijn aan de Syrische grens, 35 kilometer van Damascus werd de Kissinger-lijn g,idoopt. Deze Is raëlische soldaat neemt de tijd voor een ijsje. (Van onze speciale veslaggever Piet Snoeren) TEL AVIV Nu de ergste spanning van de oorlog geweken is, gaat de aandacht in Israël meer en meer uit naar de slachtoffers. Voor de doden kan verder niets worden gedaan. Opvallend is slechts het feit dat de synagogen voller zijn dan ooit, zelfs op hoge feest dagen dit in een land waar de religiositeit een da lende lijn vertoont. Maar de zorg voor de gewonden blijkt van een perfec tie die het militaire kunnen evenaardi. Dit geldt niet alleen voor de eigen slachtoffers. Gewonde Arabieren die in krijgsgevangenschap zijn geraakt, krijgen pre cies dezelfde behandeling. Dr. Segen Uri Wald, hoofd medische dienst van de Israëlische luchtmacht: „Onze soldaten en de Arabische zijn in principe gelijk. Er is misschien een uitzondering. We hebben onze levens op het spel gezet, en we zullen dat zonodig weer doen, om een Israeli in nood te vinden en te redden. Dat zouden we voor een Arabier niet doen. Maar als we op een gewonde Arabier zouden stuiten, terwijl we een Israeli aan het redden zijn, dan zouden we ze allebei meenemen". Begrijpelijk is. dan ook de verbittering van Tel Aviv over de weigering van Egypte en Syrië om namen van Israëlische krijgsgevangenen bekend te maken of het Rode Kruis tot hen toe te laten. Men kan slechts hopen dat de gewonden onder hen dezelfde zorg krij gen als de Arabische slachtoffers in Israel en die hoop is klein. De zaak wordt zo hoog opgevat dat de Knesseth er vandaag een speciale zitting aan wijdt, en dat de Israelsche radio gistermiddag in een speciale uitzending een oproep deed aan iedereen die in buiten landse bladen foto's tegen komt van Israëlische krijgsgevangenen, om deze onmiddellijk op te sturen. Wat de cijfers betreft blijft Israel geheimzinnig doen. Militaire deskundigen hebben echter op basis van ver gelijkingsmateriaal uit de tweede wereldoorlog (El Alamein, Ardennen-offensief) berekend dat het land duizend doden en drieduizend gewonden te betreuren moet hebben. Het Amerikaanse bureau voor strategi sche studies is zelfs op een schatting van vijfduizend doden en gewonden (Israeli's) uitgekomen. Premier Golda Meir ontkent dit laatste aantal, maar geeft toe: „We hebben zware verliezen geleden". In dit licht bezien is de medische prestatie die Israel deze oorlog geleverd heeft, opzienbarend. Dr. Wald: „Als regel duurde het voor een gewonde soldaat der tig minuten voordat hij een evacuatiepost bereikt had waar een helicopter of een vliegtuig klaar stond. Drie kwartier tot anderhalf uur later was hij in een zieken huis. Deze zekerheid heeft het moreel van de troepen enorm geholpen. Bovendien weten de slachtoffers dat ze vanaf het moment waarop ze getroffen zijn tot hun aankomst in het ziekenhuis voortdurend onder medi sche begeleiding staan zelfs wanneer ze vastgebon den op een brancard in het vliegtuig liggen. In de Si nai zijn er soms uitzonderingen geweest. De afstanden daar waren zo groot dat het noodzakelijk kon zijn om een gewonde militair ter plaatse te opereren. Maar al gemeen gesproken kan ik zeggen dat de slachtoffers zo snel mogelijk naar ziekenhuizen in Israel zijn ge gaan. De transportwijze wordt bepaald door de aard van de verwonding. Zwaar getroffen slachtoffers (hei - senletsel, ademhalingsstoornissen, doodbloeden, derde graads brandwonden) gaan per vliegtuig; voor minder zwaar getroffenen (wonden die amputatie nodig ma ken, wonden in borst of buik. en tweedegraads ver brandingen) gebruiken we de helicopters, en licht ge wonden gaan per ambulance. Het systeem heeft voor treffelijk gewerkt. U moet niet vergeten dat 70 per cent van de ziekenhuizen in Israel is uitgerust met landingsplaatsen voor helicopters". Dan nog zijn 20 op iedere 100 gewonde Israeli's bij ge brek aan transported direkt aan het front zelf geope-- reerd, en het is op dit gebied dat de medische dienst van de strijdkrachten wereldhistorie aan het maken is die Florence Nightingale overtreft. In de Sinai is een hospitaal met 600 bedden ingericht en dat de verdedi gingsgordel heeft van een burcht. Er worden vooral patiënten met derdegraads brandwonden geholpen (ontploffende tanks, napalm) en de beste chirurgen en andere specialisten van het land zijn er te vinden. Ze hebben, wanneer dat nodig bleek, zelfs operaties in Centurion-tanks uitgevoerd. Opzienbarend is de manier waarop de medische dienst van de Israëlische strijdkrachten de meest voorko mende kwetsuur in de oorlog heeft aangepakt: gebars ten trommelvliezen, veroorzaakt door de luchtdruk van de verschrikkelijkste ontploffingen die men zich op de atoombom na kan indenken. Chirurgen hebben bij honderden dode Egyptenaren die niet langer dan zes uur overleden waren (een vereiste) trommelvlie zen verwijderd, geconserveerd en later op Israëlische soldaten getransplanteerd. Soms gebeurde dit recht streeks in de vuurlijn evenals hoornvliestransplan taties. Bij de vraag of deze gang van zaken niet in druist tegen de medische ethiek (volgens gangbare op vattingen is voor een transplantatie toestemming no dig van de nabestaanden) haalt dr. Wald de schouders op. „Ik hoop dat de Egyptenaren hetzelfde hebben ge daan en dat ze er gesneuvelde Israeli's voor hebben gebruikt. Het is bekend dat ze de vakkennis hebben voor dit soort operaties, en oorlog is oorlog". Ook verwondingen aan de ogen zijn veel voorgeko men: 18 percent van het totale aantal slachtoffers. Om verontruste familieleden te kalmeren, wordt hier over uitgebreide voorlichting gegeven. Dr. David Ber- son, hoofd oogheelkundige afdeling van het Shaare-Ze- dek ziekenhuis in Jeruzalem: „Het letsel is meestal veroorzaakt door splinters van granaten, glas of rots Een gewonde Egyptische krijgsgevangene gemo soldaat wordt geblindoekt weggevoerd. die de oogbal zijn binnengedrongen. In tachtig tot gentig percent van de gevallen gaat het slechts een oog. De slachtoffers zullen er meestal toch eet kere mate van zicht mee behouden. Het komt ze; voor dat we een beschadigd oog moeten verwijdi en dan nog zijn de gevolgen niet onoverkomelijk, beste voorbeeld van een man die ondanks deze ha cap een schitterende carrière heeft opgebouwd onze eigen defensie-minister Mosje Dayan". Het konvooi vrachtwagens, besttuurd door soldaten van het VN-vr,edesleger op weg naar het ingesloten Egyptische derde leger. DINSDAG 30 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT' De voorbereiding van het tweede Landelijk Pastoraal Overleg, dat in beginsel op 30 en 31 augustus en 1 sept. 1974 gehouden zal worden, verloopt verhoudingsgewijs bevredigend. Dit is gecon stateerd op een in de Utrechtse Jaarbeurs gehouden vergadering van vertegenwoordigers der diocesane lpo-delegaties. Aldus meldt de persdienst van de rk kerkprovincie. De bisdommelijke delegaties hebben zich in de strengen ge worpen om zoveel mogelijk milieus te animeren: van pas tores tot ouden van dagen, van schoolbesturen tot plattelands jongeren, van invalidenbonden tot theologische hogescholen. Daar de delegaties in hoge mate decentraliserend werken, is het nog niet mogelijk te zeg gen hoeveel gespreksgroepen in ons land zich aan het bezin nen zijn op het centrale LPO- thema: de houding van de christen in onze produktie-, prestatie- en consumptiemaat schappij. De graad van belangstelling voor het LPO kan men wel af lezen uit de oplage van de bro chure „Mens, waarheen?", de discussienota voor het Lande lijk Pastoraal Overleg 1974. Hiervan zijn tot op heden niet minder dan 26.000 exemplaren verspreid, voor het leeuwe- deel op aanvrage. Gezien de ruime interesse in Vlaanderen voor het LPO, is de brochure aan alle Vlaamse massamedia gestuurd. „Mens, waarheen?" is ook verspreid in curiale en Nederlandse kringen te Rome. Toch had de vergadering de indruk dat de respons van het grondvlak krachtiger kon zijn. De oorzaak ligt niet in onwil maar in onmacht: de basis wordt overvoerd. Alle diocesa ne delegaties blijken te worste len met het probleem dat de beoogde opsplitsing van discus siegroepen over „Mens. waar heen?" en „Bevrijding", (de gespreksnota voor de Kerken- conferentie Nederland 1974). doorgaans niet tot stand komt. Het zijn meestal dezelfde per sonen die voor allerlei kerk werk in het geweer komen. Voorzitster mevrouw dr. M. Klompé, lid van de Bisschop pelijke Beheerscommissie, stel de hiertegenover dat men de kerkenconferentie niet èls con currentie moet zien. Men moet ook niet verwachten dat het hele grondvlak in touw komt. Men mag al tevreden zijn als een bewustzijnsvorming in treedt via personen en groepen die als drijfriemen fungeren, katecheten bijvoorbeeld. Mevrouw Klompé noemde het van het grootste belang dat de voorbereiding van het LPO uit mondt in concrete aanbevelin gen van pastorale aard. Ver der spoorde z j de delegaties aan zich te beraden over een meer ludieke aanpak. Hiervoor zal de subcommissie voor het LPO proberen ideeën t? ont wikkelen. Deze subcommissie is uitgebreid met de heren Th. van Velthoven van het Dioce saan Pastoraal Centrum van het bisdom Den Bosch en F. Sibbing, studentenpastor in En schede. De apostolisch poenitentia- rie in het Vaticaan heeft de voorwaarden bekendgemaakt voor het verkrijgen van een volle aflaat bij het Heilig Jaar. Hij geldt voor die gelovigen die in de periode, die de lande lijke bisschoppen-conferentie vaststelt, in een bedevaart naar de kathedrale kerk gaan om daar een gezamenlijke godsdienstplechtigheid bij te wonen. Ook andere kerken kunnen worden aangewezen. De periode loopt van dc eersto zondag van de advent dit janr tot de dag waarop de officicle plechtigheden in Rome begin- De Braziliaanse priesterstu denten zullen voortaan niet meer vrijgesteld zijn van mili taire dienst. Zij behoeven ech ter niet in actieve dienst. Zij kunnen de elf maanden op an dere manier in dienst van het vaderland besteden, bijvoor beeld in het onderwijs of in be paalde vormen van dienstver lening. Wederom zijn twee mede werkers van mgr. Helder Ca- mara gearresteerd. Zij werken mee in zijn actie „Hoop", een initiatief om werkgelegenheid te scheppen voor de armslen van het bisdom Recife. In to taal zijn er nu vijf gearres teerd, allen zonder opgave van redenen, maar men ziet de ar restaties als een represaille van de regering tegen dom Helder Camara. De Britse raad van kerken wil de emigratie uit Engeland en Ierland naar Zuid-Afrika en Rhodesië tegengaan en het aandelenbeleid der kerken coördineren om de kloof tussen blanke en zwarte werknemers in Zuidelijk Afrika te dempen. Met slechts één stem tegen be sloot de raad van kerken een -apport daarover ter bestude ring, commentaar en actie aan de leden-kerken aan te beve len. Pdet een opmerkelijk grote meerderheid heeft de katholie ke syncde van Oostenrijk zich uitgesproken voor de toelating van geschikte gehuwde man nen tot het priesterschap. Van de 143 aanwezige synodeleden (bisschoppen, priesters, reli gieuzen en leken), stemden achtennegentig vóór "het voor stel en negenentwintig tegen, terwijl zestien zich van stem ming onthielden. Eenzelfde sterke meerderheid sprak zich uit voor het voor stel de minimumleeftijd van gehuwde mannen om diaken gewijd t« worden, te verlagen van vijftndertig naar vieren- twint'g jaar. Verder was de synode van oordeel dat de celi baatsverplichting van de onge huwde diaken moet worden op geheven, alsook het verbod om opnieuw te huwen, wanneer een diaken weduwnaar is gp- worden. Tevens wenst de syno de dat ook vrouwen tot het diakonaat worden toegelaten. Deze voorstellen, die de „hete hangijzers" vormen van het synoderapport over de kerkp- lijke ambtsdragers, worden in mei 197t opnieuw behandeld. Dan moet men komen tot een definitief advies aan de Oos tenrijkse bisschoppen. De bisschoppenconferentie is overigens vrij om de wensen van de synode al dan niet aan de Romeinse instanties en aan de paus voor te leggen, die in deze zaken de uiteindelijke be slissingen moeten nemen. Id- dien het episcopaat deze voor stellen in Rome aanbiedt, hetgeen vrij algemeen wordt verwacht dan zal ook te zij ner tijd het Romeinse ant woord in alle openheid aan de synode worden meegedeeld. Bij de behandeling van het do cument „de kerk in de maat schappij van vandaag" kwam het abortusvraagstuk uitge breid ter sprake. Aangespoord door kardi'iaall Koanig van We nen sprak de synode zich met slechts één stem tegen uit voor meer bescherming van het menselijk leven en te gen het wetsvoorstel om abor tus tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap niet langer strafbaar te stellen. Het vicariaat-generaal van het bisdom Miinster heeft het kerkbestuur van de St.-Regenfledispa- rochie in Hönncpel in West-Duitsland ontslagen vanwege herhaald plichtsverzuim. Dit plichts verzuim wordt daarin gezien, dat het kerkbe stuur ondanks herhaalde oproep geweigerd heeft een stuk grond van de parochie te verkopen ten behoeve van de kweekreactor, die in Kalkar wordt gebouwd. Na de eerste weigering van het kerkbestuur werd een onteigeningsprocedure ngeleid. In april van dit jaar besliste de rechter positief. Het kerkbestuur tekende protest aan. Het pro test werd door twee gerechtelijke beslissingen nietig verklaard. In de brief, waarin het ontslag van het kerkbe stuur wordt meegedeeld, merkt het vicariaat generaal van het bisdom Miinster op, dat het kerkbestuur het project var Kalkar een geza menlijke onderneming van de regeringen van West-Duitsland, Nederland en België voor uit breiding van de stroomvoorziening niet kan tegenhouden. Het behoort niet tot de competen tie van het kerkbestuur aldus de brief om een oordeel te geven over de noodzaak, de doel matigheid en plaats van de kweekreactor. Het argument van het kerkbestuur de gezond heid en het leven van de bewoners aan de Ne- derrijn hoger te waarderen dan materiële waar den wordt door het vicar aat-generaal ten volle gedeeld, me ar aldus de brief het protest van het kerkbestuur was od dat ogenblik niet meer zinvol, omdat de bouw vaD de kweekreac tor niet meer is tegen te houden. Het vicariaat-generaal w'jst er in dit verband op, dat bij de voorbereidingen van het project de bisschop van Miinster reeds bij de regering van Noordrijp.-Westfalen erop had aangedrongen alle aandacht aan de veilighe'd der bevolking te schenken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10