Opvolger Cox moet los van Nixon Inkomens ondernemers moeten ook meegroeien Loting nodig bij studentenstop SER-advies voor minimum-loon voor 22-jarigen £eidóc6ouwit Voorzitter NKOV: halfzuuare voor tussen je neus en kin. Verkeer eist zeker 23 slachtoffers MAANDAG 29 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT UTRECHT (ANP) „Wij zullen onze medewerking aan een cen traal akkoord afhankelijk stel len van ons oordeel over de vraag, of in dat akkoord, zoals ïtat er uiteindelijk uit gaat zien, ons de reële kans wordt gebo den' op een evenwichtig mee groeien van de ondernemersin- komens". Aldus de voorzitter van het Ned. Kath. Onderne- mersverbond in het midden- en ■kleinbedrijf, de heer W. Per- quiny vanmiddag in zijn jaarre de op de in Utrecht gehouden bondsvergadering van zijn orga nisatie. Bij het beoordelen van dat ak koord zal ook worden bezien, of er ruimte is binnen de onderne mingen in het midden- en klei bedrijf de specifieke -kostenef- fecten op te vangen b.v. als ge volg van een 'minimum in de prijscompensatie. „We hebben de botte bijl met heel veel plezier gehanteerd. De on dernemers hebben nu weer ge zegd d'at ze niets van onze plan nen willen weten. Als ze zo doorgaan zal de botte, bijl weer tevoorschijn moeten worden ge haald". Voorzitter Arie Groene- velt van do Industriebond NVV zei dit zaterdag in Amersfoort •op een forumbijeenkomst van 'het centrum hoger personeel in het NVV over de inkomensven- deling. r is al jaren over een betere in komensverdeling gepraat en er moest eindelijk iets gebeuren. Afgelopen weekeinde is voor het Witte Huis in Washington een grote demonstratie gehouden voor het aftreden van president Nixon. Een uitspraak van een federaal hof maakte deze demonstratie mogelijk. Tot voor kort waren demonstraties in de omgeving van het Witte Huis verboden. ZEGE VOOR CAETANO LISSABON, (AP) De Portugese premier Marcello Caetano heeft in de parlements-verkiezingen van gisteren en grote overwin ning geboekt. Dit betekent ook een overwinning van het huidige Portugese beleid inzake de Afri kaanse kolonies. Hoewel de stemmen nog niet vol ledig zijn geteld staat vast dat ongeveer 70 percent van de op gekomen kiesgerechtigden op Caetano's paprtij Accao Nacional Popular (AP) heeft gestemd. De kandidaten hadden echter geen last van de oppositie, die zich vlak voor de verkiezingen 'terug trok. Stichting wil solidair zijn met Amerika Zeist (ANP) In Zeist heeft zich zaterdag de „Stichting solidari teit en verbondenheid Neder land-Verenigde Staten" gepre- gentesrd. Dit gebeurde via een Informatieve bijeenkomst met als sprekers VVD-senator Van Riel, de politiek commentator mx. G. B. J .Hilterman, kolonel b.d. S. Patalani en prof. dr. A. den! Hollander. Na de bijeenkomst was er een fo rum waar de naar schatting 200 aanwezigen discussieerden met de sprekers Het doel van de enkele maanden geleden opge richte stichting i' „het besef te bevorderen dat het bondgenoot schap met de V.S.-het Atlan tisch bondgenootschap- van evi dente betekenis is voor het waarborgen van de vrijheid en de onafhankelijkheid van de ge hele Westerse wereld. De stich ting wil in de toekomst voorlich ting geven over deze doelstel ling, „anti-Amerikanisme" te gengaan en studies over dit on derwerp publiceren. De bijeen komst van zaterdag wordt als eerste stap gezien in de strijd tegen negatieve uitingen tegen over de V.S., vooral in de me dia. „Ket zal hierbij niet aan de nodige kritiek ontbreken, maar juist 'nu is er reden om ook te wijzen op positieve zijden van de> Amerikaanse samenleving en gevoelens van solidariteit tot ui ting ie brengen", aldus de stich ting. Senator Edward Kennedy sprak zaterdag in Brussel voor Amerikaan se verenigingen in België. Hij verklaarde o.m. dat hij Archibald Cox, de speciale officier van justitie in de Watergate zaak die vori ge week door Nixon werd ontslagen, zal voordragen als onafhanke lijk onderzoeker, voor een commissie uit het Congres die alle aspec ten over deze zaak zal onderzoeken. WASHINGTON, (Rtr/AP) Terwijl zijn populariteit tot een nieuw dieptepunt is gedaald, wordt president Nixon deze week opnieuw geconfronteerd met acties tegen zijn beleid. Een be langrijk deel van bet con gres heeft al laten weten niet akkoord te gaan met de benoeming van een nieuwe speciale aanklager voor de Watergateaffaire door de president. De populariteit van Nixon is ge daald tot 29 procent, zo heeG het bureau Gallup bekend ge maakt. Het aantal Amerikanen dat wenst dat hij verdwijnt is gestegen tot 31 procent. JAN PALACH UIT GRAF VERWIJDERD PRAAG (UPI) De Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben het lijk van Jan Palach, symbool van het protest tegen de Russi sche invasie van 1968, verwij derd. Het graf, waarop geen raam was aangegeven, draagt nu de naam var een 2 oktober overleden vrouw. Niettemin was er gisteren bij het graf op de Olsany-begraafplaats in Praag veel belangstelling. Er brandden meer dan honderd kaarsen. Palach, een 21-jarige student, stak zich 8 januari 1969 op het Wenceslasplein in Praag in brand als protest tegen de voortdur nde aanwezigheid van Russische troepen in zijn land. DEN HAAG (ANP) De Acade mische Raad vindt, dat alle ge gadigden moeten loten als er voor een studierichting een nu merus fixus is vastgesteld. Al leen als een toekomstige student excelleert, bijvoorbeeld door uit zonderlijke begaafdheid, kan hij rechtstreeks worden geplaatst. Daarvoor is gedacht aan een percentage van drie procent van de te vergeven plaatsen. Wie eenmaal is uitgeloot wordt voor een volgend studiejaar zon der meer toegelaten, evenals ie mand, die zijn militaire dienst plicht al heeft vervuld. Geen voorrang zal meer gelden voor de zogenaamde contractstuden ten. Een advies van deze strek king stuurt de Academische Raad naar staatssecretaris dr Klein van Onderwijs en Weten schappen. Met de loting als uit- ARNHEM (ANP) - Minister Boersma van Sociale Zaken is van plan om binnen afzienbare tijd, vermoedelijk binnen een half jaar, de Sociaal-economi sche Raad advies te vragen over de wenselijkheid en moge lijkheden van verlaging van de leeftijdsgrens voor het mini mumloon van 23 naar 2 jaar. Hij verklaarde dat zaterdag in Arnhem tijdens een demonstra tieve bijeenkomst van het NVV-jongerencontact, die door ongeveer 200 jeugdigen wérd bijgewoond. Volgens de minister is het in eer ste instantie een taak van de vakbonden om dit te realiseren. Niettemin ziet de minister aanlei ding de wens van de jongeren aan de SER voor te leggen, om dat in de belangrijke metaasec- tor volgens hem aan 22-jarigen reeds nu in de meeste gevallen het volwassen minimumloon wordt uitgekeerd. NW-vakbondsbestuurder F. Drabbe noemde de wens van de jongeren om per 1 januari *te Komen tot een fundamentele wijziging van het loonbeleid door het jeugdloon op te heffen en op een „volwassen" niveau te brengen geen eenvoudige zaak. Hij vond dat het NVV-jon- gerencontact geen juiste inhoud heeft weten te geven aan de vraag hoe dat moet worden ge realiseerd. Wel was de heer Drabbe van meningn dat niet de J leeftijd maatgevend is voor het I te ontvanger 'oon, maar de ken-1 nis en vaardigheid die nodig j zijn om de betreffende functies uit te oefenen. x 'gangspunt voor alle gegadigden is de Academische raad in meerderheid afgeweken van de opvattingen en preadviezen met andere criteria voor directe plaatsing, zoals het gemiddelde van 7,5 van de eindexamencij- fers, het zijn van contractant van het ministerie van defensie of het hebben van een beurs van de regering van Suriname en de Nederlandse Antillen. DEN HAAG De Academische raad zal staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen ook adviseren de machti gingswet, waarmee studentstops mogelijk zijn te verlengen met slechts twee jaar en niet met drie jaar zoals de bewindsman wil. Maarschalk Boed jenny overleden MASKOU (DPA/AFP) Maar schalk Semjon Boedjenny, die orlder meor bekend werd als be velhebber van de cavalerie, ls zaterdag op 90-jarige leeftijd overleden. Het so'v jet-persbu reau TASS noemde hem „legen darisch leider van de burgeroor log". Boedjenny, d e op 25 april 1883 als zoon van een arm© boer in het Don-bekken werd geboren, was de laa'.ste nog levende militaire commmderv. van de bolsjewisti sche revolutie. Z:jn cavalerie speelde een belangrijke rol bij j het ;oebrenge.. van de definitie-1 ve nederlaag aan de legers der i W:tte Russen n de jaren van de burgeroorlog. In wereldoorlog II i werd h j na een nederlaag van zijn commando in de zuidelijke sector ontheven, zonder de gunst van Slalin te verliezen. DEN HAAG (ANP) - Het ver keer heeft in het afgelopen weekeinde minstens 22 slachtof fers geëist. De 67-jarige mevrouw A.C.J.C. de Vries uit Den Haag werd, toen zij zaterdag tussen twee gepar keerde auto's door overstak, door een bromfiets aangereden en overleed later in het zieken huis. De 71-jarige C.J v.d.Elst uit Sassenheim werd, eveneens bij het oversteken, door een auto aangereden en kwam daar bij om het leven. Een ander slachtoffer was de 15-jarige P.M. Rutjes uit Bodegraven, die met zijn bromfiets tegen een te gemoetkomende fietser opreed. Bij een treinongeluk bij Heeren veen, waarbij een auto 800 me ter werd meegesleurd, is de in zittende van het voertuig nog niet geïdentificeerd. De leider van de democratische meerderheid in de Senaat. Mike Mansfield, had slechts een kort commentaar op de persconfe rentie van Nixon van vrijdag: No soap - het gaat mooi niet door. Ook zijn collega in het Huis van Afgevaardigden, Tho mas P. Oneill, noemde de nieu we aanklager binnen de door Nixon geschetste grenzen on aanvaardbaar. De waarnemend minister van jus titie, Robert Bork, die de opvol ger van de ontslagen aanklager Cox moet benoemen, zal deze week met het Witte Huis over leg plegen. Maar hij betoogde met klem: „Niemand in het Witte Huis zal mij een bepaalde man kunnen voorschrijven. Ik verwacht geen confrontatie". Senator Mansfield heeft verklaard het vrijdag door zijn partijge noot Birch Bayh ingediende wetsontwerp te steunen dat de benoeming van de opvolger van Cox in handen wil leggen van rechter John Sirica, waarbij dan uitdrukkelijk vastgesteld zou worden dat de nieuwe aan klager niet door Nixon ontsla gen zou kunnen worden. De meerderheid van de Senaat staat achter dit voorstel. Ook de Amerikaanse balie eist dat de nieuwe aanklager niet benoemd of ontslagen worut door de be trokken partijen en onafhanke lijk staat tegenover de personen wier daden hij onderzoekt. Liefdadigheids concert ten bate van Israël AMSTERDAM In het Congres gebouw in Den Haag wordt woensdagavond 31 oktober een liefdadigheidsconcert gehouden ten bate van Istaël. Onder meer de violist Theo Olof, de hoboist Everaert Spelberg, de zangeres sen Martine Bijl en Marie-Ce- cile Moerdijk, actrice Caro van Eijk en haar collega Lex Goudsmit werkn hieraan be langeloos mee. Afstand schijnbaar gering BIJ DE VOORPOSTENGEVECHTEN tussen vakcentrales en werkge versorganisaties over het "centraal akkoord 1974" is de afstand tus sen de getalsmatige uitgangspunten schijnbaar gering: wat de reële loonsverhoging betreft globaal een half procent. Maar dat is schijn: anders zou het commentaar van de vakbeweging op het tot dusverre gevoerde overleg zaterdag niet geluid hebben: "Nauwelijks een basis voor een centraal akkoord". In dat halve procent moet het hem dan ook niet zitten: de werkge vers Eleven in elk geval niet op de nul-lijn welke een jaar gelden in hun ogen de aangewezen lijn was en de vakcentrales komen met hun percentage tot een totaal dat niet ver uitgaat boven het maxi mum dat deskundigen (en achter hun rug de regering) economisch voor volgend jaar toelaatbaar achten. DE WERKGEVERS BIEDEN, zoals bekend, twee procent en ze zijn -mits een en ander aan bedrijfstakken wordt overgelaten - vermoe delijk ook bereid de helft daarvan in centen en niet in procenten te laten verdelen. Maar op straf verzet stutten de vakcentrales met hun wens ook bij de loonsverhoging voor prijscompensaties een ni vellerende methode voor te schrijven. Dit punt en het voorstel van de werkgevers om het eerste half pro cent van de prijsstijgingen niet in de lonen door te berekenen, zijn momenteel de grote hindernissen voor een snel akkoord. Zijn ze onoverkomelijk? Nu de vakcentrales weten dat de werkgevers voor de prijscompensatie wel een minimum willen aanvaarden, mits dat maar per bedrijfstak wordt vastgesteld, doen ze verstandig eraan hiervan geen breekpunt te maken. Wanneer er een redelijk minimum vastgesteld kan worden, drukt het toch de compensatie voor de beter betaalden en de fiscus voorkomt verder wel dat prijs compensatie voor beter-betaalden een reële inkomensverbetering Men zal niet om psychologische redenen dit punt tot het hete hangij zer moeten maken. ANDERS STAAT HET met het halve procent dat de werkgevers niet zouden willen compenseren: dat is voor de lagere inkomentrekkers ongunstiger dan voor de beter-betaalden. -Als de werkgevers aan dit voorstel vasthouden, zou het minimum van 160,- per jaar per procent wat hoger gesteld moeten worden om bij een redelijk compromis te kunnen uitkomen. Weeroverzicht ■jJj- zonnig mist 19 temperaturen ton luchtdruk in milhbaren opklarmgen hagel *- warmte'ront hoge-drukgebied jg» bewolking sneeuw -r-r Kou-front L lage-drukgebied regen onweer ►windrichting vcrplaatsingsrichting DE BILT Opnieuw nadert een hogedrukgebied ons vanuit het westen. Dit druksysteem dat vanmorgen boven de Ierse Zee lag, wordt morgen in onze om geving verwacht, waardoor op aanhouden van het rustige herfstweer kan worden gere kend. Het weekeinde bevonden we ons in lucht, die vanuit het zuidoosten ons land had bereikt en waarin door allerlei veront reinigingen makkelijk mist ont stond. Deze lucht werd vanmor gen door de schonere lucht van het Engels hogedrukgebied ver vangen. Het passeren van het front tussen de twee luchtsoor ten was vrijwel alleen merk baar aan het snel toenemende zicht. Rondom de Middellandse Zee houdt het mooie najaarsweer aan met zonnig weer en maxi mumtemperaturen van onge veer 20 graden. Alleen in Scan dinavië en Noord-Schotland re gent het nu en dan bij het voor bijtrekken van depressies die van IJsland naar het oosten trekken. Vooruitzichten voor woensdag, op gesteld door het KNMI op zon- dam om 18.00 uur: Droog en rus tig weer met plaatselijk mist. Weinig verandering in tempera tuur. WEERRAPPORTEN Zd.Limburg Aberdeen Luxemburg Madrid Mnlnxa Cnsu Blnnc» Iitonboel Las Pnlmai New Yurlt s Werelds oudste nijlpaard in een dierentuin, Maren (rechts) neomt een laatste duik in het buitenzwembad van de dierentuin Kop enhagen. Zelfs als het technisch nog mogelijk is de temperatuur van het water op 24 graden CcltTas le ~houden dan nrjJJ '5al Marcrr r"bruik moeten maken van het binnenzwembad, daar de directie van de dierentuin besloten heeft in verband smet de oliecrisis, sterk te bezui nigen op de verwarming van buitenbaden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5