AUTOLOZE ZONDAG OP KOMST Kans op vrede in M-Oosten stijgt ijmaker MR. W. GEERTSEMA NAAR GELDERLAND Scheepsbotsing eist 25 levens Vu to schept fietser in Sassenheim In Ethiopië bijna 100.000 doden verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leidan. postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Lelden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug, Chef-redacteur H. P. M. k Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal 27,76;jaar f 1 3.20. - Losse nummers 35 cent 65e JAARGANG No. 19647 MAANDAG 29 OKTOBER 1973 TV-SELECTIE KOUDE NACHT Droog weer. In de nacht en och tend plaatselijk mist, weinig wind en min. temp. van 5 gr. vlak aan zee tot om het vries- Ned. II: 19.05 uur Soete Suiker- punt. Elders overigens perioden .10 uur Beverly Hillbil- met zon. Maxima ongeveer 12 lies; 20.21 uur Tussen salon en graden en een merendeels zwok- Souterrain. serie; 21.10 uur Hier ke wind uit uiteenlopende rich- en Nu met olieboycot, VS en tingen. verkiezingen in Portugal; 21.50 uur Muziek in uw straatje, show. n een deel van de brug en de masten van het gezonken schip Ushuala steken boven water uit. BUENOS AIRES (AP) Gevreesd wordt, dat 25 van de 90 personen aan boord van een Argentijns marinevaartuig, dat gistermorgen vroeg in botsing kwam met een vrachtschip, om het leven zijn gekomen, zo meldt de op perbevelhebber van de Argentijnse marine. De boeienlegger Ushuaia zonk in het kanaal in de uiterst gevaarlijke monding van de Rio de la Plata na een onverklaarbare botsing met de Rio Quinto, een vrachtschip van Ar- gentinië's staatsrederij. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De autoloze zondag en andere beperkende maatregelen zullen niet lang meer op zich laten wachten. De regering zal nog deze week beslissingen over deze be perkingen nemen. Wanneer het Koninklijk esBluit hier over volgende week getekend wordt in de kans groot, dat de autoloze zondag - met de nodige uitzonderingen - reeds zou ingaan op zondag 10 november. Nederiand wordt tot snellere maatregelen, dan eind vorige week, verwacht werd genood zaakt, omdat nu ook Saoedi Arabië de uitvoer naar Neder land gaat boycotten. Deze uit voer bedraagt tweederde van de ruwe Olie, die Nederland impor teert. Bovendien hebben de olie maatschappijen zaterdag in een langdurig onderhoud met minis ter Lubbers van Economische aken aangedrongen op snelle maatregelen, omdat anders de maatschappijen gedwongen zul len worden zelf tot een distribu tiesysteem over te gaan. Intussen heeft minister van der Stoel van Buitenlandse Zaken de Nederlandse ambassadeur Renardel de Lavalette in Iran opgedragen om als speciale af gezant een bezoek te brengen aan een aantal olielanden in het midden-Oosten. Dit om te pro beren misverstanden uit de weg te ruimen. Minister Lubbers heeft vanmor gen nadrukkelijk verklaard, dat Nederland het niet alleen kan doen met een autoloze zondag. Er zijn volgens hem meer be perkende maatregelen nodig, ook al omdat aan een reserve van drie maanden niet getornd mag worden. Nederland moet een reservevoorraad houden van drie maanden. - een autoloze zondag, met uit zondering voor artsen, ambulan ces. vermoedelijk ook het open baar vervoer en enkele andere diensten, - minder hard rijden, met een a't of niet vrijwillige maximum snelheid, - langzamer vliegen door het luchtverkeer, - beperkt vliegen door de mili taire luchtvaart. - zuinig stoken door hen, die olieverwarming thuis hebben De minister denkt daarbij aan het sluiten van de overgordij nen, het beter isoleren van de woning e.d. De administratieve voorbereiding voor het beperkt olieverbruik is vorige week reeds rondgeko men. Het gebruik van de brom fiets valt (nog) niet onder deze beperkingen, evenals dat het ge val was tijdens de Suez-crisis in 1956. Minister Lubbers heeft vanmor gen ook laten uitkomen, dat de beperkende maatregelen, die snel moeten ingaan, voor lange re tijd zuilen gelden. Daarmee moet Nederland zeker rekening houden. "'Israël hoopt op verdere toenadering Van onze speciale verslaggever TEL AVIV- Israël is opgewonden over het bericht dat het tot een eerste rechtstreeks contact is ge komen met Egyptische legerlei ding over een staakt-het-vuren. ..Dit kan misschien het begin worden van een verdere toena dering met de definitieve vrede als einddoel", zo luidt het commentaar. Onze speciale ver slaggever in het Midden-Oosten Piet Snoeren, verhaalt hierover elders in de krant Roofoverval, b|uit 2 min FRANKFORT (AP) - Twee gewa pende mannen hebben vandaag in het centrum van Frankfort een overval gedaan op een geld auto en zijn er met twee mil joen mark vandoor gegaan. Het geld werd in een stationwagen van de centrale bank van Hes sen overgebracht naar het hoofdkantoor van de bank van Dresden. Dit negen jaar oude jongetje uit de Amerikaanse stad Norristown, schijnt nauwelijks enig bezwaar te hebben tegen de acupunctuur die wordt toegepast om zijn doof heid te genezen. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat na tien behandelingen het gehoor van het jongetje aanmerkelijk beter is geworden. I Op enkele honderden meters van ziekenhuis Ernstig gewond jongetje moest ruim kwartier op ambulance wachten (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM - De Leid- schendamse gemeenteraad zal zich vanavond bezighouden met de problematiek rond het ambu lancevervoer in deze gemeente Hoe noodzakelijk dit is werd za- terdagmorgen weer eens aange toond, toen een ernstig gewond 11-jarig verkeersslachtoffertjo bijna twintig minuten op ambu lancevervoer moest wachten, hoewel hij slechts op enkele honderden meters van het zie kenhuis Sint Antoniushove lag. Bij een aanrijding op de hoek van de Heuvelweg en de Caen van Necklaan te Leidschendam had de jongen een schedelbreuk en hersenletsel opgelopen. De gea larmeerde ambulance deed er 19 minuten over om het slacht offertje te bereiken en naar het nabijgelegen ziekenhuis te bren gen. In het ziekenhuis gealarmeerdo artsen vroegen zich verwonderd af waar hun spoedgeval bleef. Toen zij uit het raam keken, konden zij het in de verte op straat zien ligge-n. Fan der Lee naar Eindhoven (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Hoewel In rege ringskringen nog steeds een vol ledig stilzwijgen wordt bewaard over de benoemingen van enke le hoge functionarissen, mede omdat de kandidaten nog een medische keuring moeten onder gaan, schijnt thans wel vast te staan, dat mr. W.J. Geertsema, oud-minister van Binnenlandse Zaken en oud-burgemeester van Wassenaar, commissaris der ko ningin in Gelderland gaat wor den. 2 doden in week end-verkeer ASSENHEIM - Op de Hoofd straat, ter hoogte van de Bij- dorpstraat, vond zaterdagmid dag omstreeks half vier een verkeersongeval plaats met do delijke afloop. Een 71-jarige in woner van Sassenheim, de heer C.v.d.Elst, stapte met zijn fiets aan de hand plotseling de rij weg op, kennelijk met de bedoe ling deze over te steken. e bestuurster (21) van een nade rende personenwagen, eveneens wonende in Sassenheim, zag geen kans meer te stoppen en schepte de bejaarde man, die met zijn hoofd tegen de raam- stijl terecht kwam. Met hoofd verwondingen werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den gebracht. Daar aangeko men bleek hij reeds te zijn overleden. 16-jarige Peter Rutjes uit Bo degraven kwam op de Goudse- weg in Reeuwijk in botsing met de tegenliggende bromfietser F. Suringa. Door een elleboogstoot verloor Peter Rutjens de macht over het stuur en vloog tegen de ballustrade langs de weg. Het stuur van zijn bromfiets drong in zijn buikstreek. Op weg naar het Goudse Ziekenhuis is Peter Rutjens aan inwendige bloedin gen overleden' Aftellen Skylab begonnen APE CANAVERAL (AP) Op Cape Canaveral is gisteravond het aftellen begonnen voor de lancering van de Saturnus 13 raket en het Apolloruimteschip. waarmee de bemanning van Skylab 10 november naar het niimtelaboratorium zal worden gebracht. BEIROET-TEL AVIV-CAIRO (Reuter-UPI-AP). - Volgens berichten uit Li banese bron zouden de VS en de Sovjet-Nie Egypte verzekerd hebben dat Israël zich uit het Sinaï-gebied zal terugtrekken voor er uitvoerig vredesoverleg tussen de partijen in het Midden-Oosten zal beginnen. Ook zouden VS en Rusland voorstellen hebben gedaan tot oprichtig van een Palestijnse staat. ver. In het gebied van Suez zijn Dit meldt het Libanese blad El Nahair. In ieder geva' zijn de kansen op een regeling van de crisis in het Midden-Oosten ge stegen gezien een ontmoeting tussen Egyptische en Israëli sche off c'eren over de bevoor rading van het ingesloten derde Egyptische leger met voedsel, water, dekens en medicamen ten. Een VN-convool Is reeds in de omgeving van Suez, dat groten deels door de Israëliërs bezet zou zijn, aangekomen. Een an der convooi bevindt zich even eens op de westelijke kanaaloe ver. In het gebied van Suez zijn nu 70 Finse mülitai'ren. we edse troepen hebben posities ingeno men tassen Ismailia en Port Said. De convooien ondervonden nogal wat moeilijkheden als ge volg van verspreide gevechten, owerden vanmorgen nog door Israël drie "Egyptische helikop ters neergeschoten die boven het gebied van Suez probeerden te komen. Premier Golda Meir ziet hoopvolle perspectieven in het genoemde contact tussen Is raëlisch* en Egyptische officie- Terneergeslagen kijken deze soldaten van het Derde Egyptische leger dat in de buurt van Suez is omsingeld door Israëlische troepen. Honderden leden van dit leger hebben zich inmiddels over gegeven aan de Israëliërs. ADDIS ABEBA Tussen de 50.000 en 100.000 mensen ziira sedert april in het n«?rdem» en midden ven Ethiopië ge storven orin de gevolgen van de heer sende droqgüa, afdus een rapport van Unicef, het kiridernood fonds van de Verenigde Naties. Twee miljoen mensen lopen gevaar hetzelfde lot te ondergaan als er niet binnen een half jaar hulp wordt gebo den tot een bedrag van circa 27 mil joen dollar, zegt de directeur van een interkerkelijk comité. Elke week zijn er 500 sterfgevallen door ondervoeding. De droogte duurt al drie jaar. In het eerste jaar aten de boeren hun voorra den graan op, in het laatste jaar hun zaaigoed en hun levende have. De Veiligheidsraad heeft zich ak koord verklaard met de voor stellen van secretaris-generaal Waldheim het getal van de VN- troepen op te voeren tot 7000 man. Waldheim hoopt woensdag een lijst van ti"n tot vijftien landen gereed te hebben, die voor bei de partijen aanvaardbaar zijn om troepen te leveren. Nder- land behoort tot de kandidaat- landen. In de VS is de militaire paraat heid bijna geheel teruggedraaid. Deze onverwachte paraatheid- safkondiging is in het algemeen bij Amerika's Europese part ners niet in geheel goede aarde Syrië en Egypte hebben t. gevallen. De Sowjer-Unie nen vrij te geven. In Tel spreekt zelfs "an een "absurde en Syrische kranten gepu. maatregel". zoons zich pnder de krij U Voor het commissariaat in Noord-Brabant wordt nog altijd mr. E. Kolfschoten, burgemees ter van Leidschendam, ge noemd. Voor het burgemeester schap van Eindhoven zou vol- Rens de meest recente geruch ten zijn uitverkoren mr. J. van der Lee, die thans burgemeester van Dordrecht is. De benoeminR van laatsgenoemde is in zoverre opzienbarend omdat het de eer ste keer zou worden dat een so cialist eerste burger wordt van een gemeente, die tot dusver steeds een katholieke burge meester had, terwijl met deze benoeming tevens de exclusivi teit van de KVP ten aanzien van de hoge posten beneden de rivieren is doorbroken. De laat ste katholieke burgemeester van Eindhoven was wijlen ir. Witte. Palestijnen in en om Israël BEIROET (AP) Aan de ge ruchten dat de VS en Rusland voorstellen zouden hebben ge daan over de stichting van een Palestijnse staat kan nog toege voegd worden, dat het totaal van Palestijnse Arabieren onge veer drie miljoen is. De helft woont in de landen rond Israël, de andere helft op Israëlisch ge bied. In Israël zelf wonen 340.000 Pales- tijnen en in het bezette gedeelte van Jordanië ten westen van de Jordaan 620.000 en in de bezette Gazastrook 364.000. Nederlander in Suriname gedood PARAMARIBO (ANP) - De Ne derlandse houtvester ir. H. Klootwijk (29 j.) is vrijdag op een kwekerij in Suriname dood geschoten door een arbeider. De arbeider, die de auto van de hceer Klootwijk had geleend was dronken langs de weg aan getroffen. De heer Klootwijk be sloot hem naar huis te brengen. De arbeider ging daarna met enkele vrienden nog een afzak kertje nemen. Hierna wond hij zich op over het feit dat zijn baas hem naar huis had moeten rijden. Hij haalde zijn jachtgeweer en begaf zich naar de woning van ir. Kloot wijk, waar hij de houtvester, die nog zat tt> werken, neer schoot. De dader meldde zich bij de poli tie en legde een volledige be kentenis af. Mount Everest beklommen KATMANDU (AP) Twee Ja panse bergbeklimmers, de 28-ja- rige Hisahi hhiguro en de 21-ja- rige Yasuo Kato, zijn er als eer ste in geslaagd de Mount Eve rest in het najaar te beklim men. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt. (P S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement •i toe geweigerd namen van Israëlische krijgsgevange- proberen vrouwen aan de hand van in Egyptische erde foto's er achter te komen of hun echtgenoten of ivangenen bevinden. luw kwartaal-abonnee: Adrw: 1 Woonplaats: Stuur de "Schotse i«m" naai Naam: Adres: Woonplaats: Stuur d#Je bon in open envpjpp, zonder postzegel, naar antwoordnummer 349, Leiden. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1