tócke Soiworii EERSTE VREDESLEGER NAAR MIDDEN-OOSTEN fblijmaker Werkgevers komen met lager loonbod ►Arrow-»- Olie- en benzine prijzen omhoog maar nog geen autoloze zondag Wijn-zwembad Breznjew wil nauwere betrekkingen met VS Haven van Palermo door storm beschadigd verdien 'n echte jrt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. advertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f 2,15; kwartaal f 27,76;jaar f 108,20. Losse nummers 35 cent 65e JAARGANG No. 19646 ZATERDAG 27 OKTOBER 1975 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Zaterdag Ned. I: 19.05 uur Weg naar Hameien, musicalserie; 20.20 uur Berend Boudewijn, quiz; 22.10 uur Brandpunt. Ned. II: 18.00 uur Studio sport met turnen; 19.05 uur Corona tion Street; 20.20 uur Kes, film; 22.10 uui- Ombudsman; 22.40 uur Man over de vloer, serie. Zondag Ned. I: 15.35 uur Star trek; 20.20 uur Beverly Hillbil lies, serie; 20.40 uur Man met de witte bloem, tv-film. Ned. II: 19.00 uur Vrijbuiters; 19.25 uur Studio sport; 20.45 uur Bellevue, interv. met Adri de Boon; 21.40 uur Dokter ja, dok ter nee. FRAAI HERFSTWEER Droog en over het algemeen zon nig weer met een zwakke tot matige wind tussen oost en zuid en max. temperaturen omstreeks 13 gr. Morgen zon 7.27—17.20. Maan 1017 —18.08. Schev. hoogw. 4.06— 16.20, laagw. 12.07. DEN HAAG Het zal dan voorlopig nog niet tot een au toloze zondag ko men, de prijzen van benzine en an dere olieprodukten zullen zeer binnen kort verhoogd moe ten worden. De olie-industrie heeft de minister van Economische Zaken toestemming voor een prijsverhoging gevraagd. Olie-industrie en oliehandel krijgen het langzaamaan al moeilijk door de olieboycot. Als, zoals gisteren werd vernomen, Saoedi- Arabië werkelijk de kraan voor Neder land heeft dichtge draaid, wordt de si tuatie in Rotterdam voor Chevron en Esso zelfs pre(cair. De 'enige maat schappij, die voor lopig nog niet veel gevolgen van de olieboycot zal on dervinden is BP, die het grootste deel van de ruwe olie aanvoert uit Perzië, dat niet aan de boycot meedoet. In de vrije oliehandel zijn momenteel veel klachten over de aanvoer van olie. Een aantal vrije handelaren heeft zelfs al te horen gekregen in het geheel geen aanvoer oneer te zullen krijgen. Witte Benzinepompen zullen het vooral moeilijk krijgen. Ook een vrije handelaar in huisbrandolie, die een aantal broodfabrieken in ons land van brandstof voorziet, heeft te horen gekregen, dat hij niet meer op leveran ties hoeft te rekenen. Het zal voor de fabrieken wel haast onmogelijk worden andere leveranciers te vin den, zodat de produktie stil kan komen te liggen. Een gewonde Israëlische soldaat wilde ondanks alles het concert dat De Amerikaanse komiek Danny Kaye nam de dirigentenstok over van het Israëlisch Philharmonisch Orkest in Tel Aviv gaf, niet missen. de leider van het Israëlisch Philharmonisch Orkest, dat gisteren speciaal voor militairen optrad. CYPRUS/NEW YORK (REUTER, AFP, DPA) Het eer- sident Nixon geeft er echter de ste 900 man tellende vredesleger van de Verenigde Naties ^r^rrda^' dh£r is gisteren en vannacht vanuit Cyprus in Cairo aangeko- dan de grote mogendheden, men. Het vredesleger bestaat uit Finnen, Zweden en Oos- Volgens de president had zich eer- tenrijkers. De Veiligheidsrad heeft gisteravond secreta- der deze week m het Midden- ris-generaal Waldheim ver zocht te overwegen spoedig nog meer troepen voor de V.N. naar het Midden-Oos ten te sturen. Waldheim heeft toegezegd dit te zul len overwegen. PARIJS De overvloedige wijnoogst in alle wijnverbou- frende streken van Frankrijk (algemeen wordt over een van de grote wijnjaren van de.eeuw gesproken) heeft in het gebied van de Charentes tot grote moeilijkheden ge leid voor het opslaan van „het kostelijke druivennat". Alle reservoirs in dit Cognac en Pineau producerende ge bied zijn boordevol en men heeft nu zijn toevlucht moe ten nemen tot hoogst ongebruikelijke middelen: in een van de door de overvloed het meest in moeilijkheden ge brachte plaats heeft men het gemeentelijke zwembad met wijn moeten vullen en soortgelijke maatregelen wor den ook in andere plaatsen overwogen. OSKOU (ANP) De Russische partijleider Leonid Breznjew heeft ich gisteren uitgesproken voor nauwere betrekkingen met de Verenigde Staten en een ver dere beperking van de strategi sche bev/apening. om moest de bewapeningswed loop worden gestaakt. De Sow- jet-Unie is bereid in 1975 prakti sche stappen te doen cp het ge bied van inkrimping van de strijdkrachten en de bewape- nnig. een rede van twee en een half Breznjew is van mening, dat Be de meer dan driedui- halve Amerika en Rusland ook end afgevaardigden op het .wereldcongres van „vredes machten" in Moskou zei hij, dat de bewapeningswedloop en de ontspannine op het ogenblik parallel iopen, een toestand die niet lang kan voortduren. Daar- Cabinetsbeslissing ver benoemingen 'an onze parlementaire redac tie). EN HAAG Het Kabinet heeft gisteren een beslissing genomen over de benoeming van de nieu we commissarissen van de Ko ningin in Gelderland, Noord- Brabant en van de burgemees ter van Eindhoven, e heer Den Uyl deelde dit na af loop van het wekelijkse kabi netsberaad mee. Hij zei dat hij niets kon vertellen over de identiteiten van de personen die aan de benoemingen verbonden zij. Dit om personen niet in verlegenheid te brengen en om dat ook nog overleg plaats moet vinden met de Koningin. andere kernmogendheden hun strategisch wapenarsenaal moeten inkrimpen. Hij sprak de hoop uit dat het bezoek van pre.- sident Nixon aan de Sowjet-Unie volgend jaar aanleiding zal zijn tot „nieuwe grote stappen bij de ontwikkeling van vreedzame be trekkingen tussen de beide lan den en bij de verbetering van de internationale toestand Hoorzitting statiegeld op auto's DEN HAAG (ANP) De com missie voor Verkeer en Water staat uit de Tweede Kamer houdt een openbare hoorzitting over de voorgenomen heffing va statiegeld op auto's. Op deze hearing, te houden op don derdag 15 november, zal ook de voorgenomen invoering van een kentekenplicht voèor op de weg staande outo's worden bespro ken. f S* HET GARANTIEBEWIJS! Alleen Krommenie maakt Novikm. Alleen Novilon vloerbedekking heeft het Gouden Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Kuisvrouwen. Alleen op Krommenie Novilon staat Novilon. Oosten een zeer belangrijke i explosieve crisis ontwikkeld, toen hij vernam, dat de Sowjet- Unie van plan was een omvang rijke troepenmacht naar het Midden-Oosten te sturen. Hij zei, dat hij vanaf woensdag middernacht verscheidene bood schappen had gewisseld met de Russische partijleider Breznjew. Dit had geleid tot de aanvaar ding van de VN-resolutie inzake het zenden van een VN-vredes- macht naar het gebied, waar aan noch Amerikanen noch Rus- sen zullen deelnemen. Nederland heeft secretaris-gene raal Waldheim van de VN laten weten, dat ons land bereid is eenheden te laten deelnemen aan de vredesmacht. Israël heeft gisteren 200 porties plasma en 200 flessen bloed van Israëliërs naar de Egyptische frontlinies op de oostelijke oe ver van het Suezkanaal ge bracht. Dit gebeurde na een dringend verzoek van Cairo, zo Twee Egyptische militairen deelde men in Tel Aviv mee. President Nixon is van plan Ame rikaanse waarnemers naar het Midden-Oosten te sturen. De Amerikaanse regering heeft duidelijk ontstemd en scherp ge- rageerd op het Westduitse pro test tegen de levering van Ame rikaans oorlogsmateriaal vanuit Westduits gebied aan Israël. VS tenissen af. Minister van Defensie Schlesin- ger heeft gezegd, dat dit protest voor de VS aanleiding kan zijn om de militaire en diplomatieke verbindingen met Bonn opnieuw in ogenschouw te nemen. i het Suez-kanaal wachten de gebeur- De Franse dirigent André Previn nam gisteren op Zes tienhoven bloemen in ontvangst die in feite voor zijn echtgenote, de Amerikaanse actrice Mia Farrow be stemd waren. Zij was echter niet met haar man mee gekomen, die hier is in verband met het Grand Gala Classique. Jongen schiet ex-vriend moeder dood RUAAEN (ANP) In de Noord oostpolder is in de afgelopen nacht omstreeks één uur de 31- jarige Martinus Wolda uit Kam pen door een karabijnschot do delijk getroffen. De dader is de 18-jarige G. S.. zoon van een vrouw waarmee Wolda enige tijd omgang heeft gehad. Vol gens de politie betreft het een beslechten van een familieruzie. De jongeman is gearresteerd. NIJMEGEN Op ei-ge verzoek heeft dr. J. R. M. Maas ontslag aangevraagd als geneesheer-di recteur van de Prof. Pompe kli niek te Nijmegen. Het bestuur heeft besloten hem op de meest eervolle wijze dit ontslug te ver lenen. De eerste vredestroepen zullen gestationeerd worden aan het Suezfront waar het gisteren nog tijdelijk tot schermutselingen kwam. Het grootste deel van de stad Suez zou volgens de Israë lische woordvoerder in handen van Israëlische troepen zijn, terwijl Egyptische strijdkrach ten hun eigen stad beschieten in een poging de bezetters te ver drijven. Ook in de zuidelijke sector van het Suezkanaal is enige tijd fel gevochten. Partijleider Breznjew verklaarde gisteren op het wereldcongres van vredeskrachten, dat de Sowjet-Unie „vertegenwoordi gers naar het Midden-Oosten zond om toezicht te houden op de naleving van het bestand. In antwoord op de suggestie van Breznjew, dat Amerika hetzelf de zou moeten doen deelde pre sident Nixon in een televisie-toe spraak mede dat dit land „on- De eerste VN-troepen zijn gisteren vanuit Cyprus i gewapende burgerwachters" Oosten vertrokken. De eerste VN-mililairen naar het gebied zal sturen. Pre- Finland. PALERMO (AP) - Krachtige windstoten en enorme golven hebben verwoestingen aange bracht in de haven van Paler mo. Het werk in de haven zal hierdoor lange tijd stil komen liggen, worden. DEN HAAG De centrale werk geversorganisaties hebben giste ren de looneisen van de vakbe weging voor 1974 afgewezen. Niet alleen hebben zij een aan bod gedaan, dat duidelijk lager is dan de vakbonden vroegen, zij hebben ook geweigerd de prijscompensatie te gebrui- voor loonnivellering. De jaar met niet meer dan 10 pet stijgen. Beter zou zijn, als de stijging onder dat percentage zou blijven. De eis van de vak beweging tot een initiële loons verhoging (dat is de loonstijging bij het begin van een nieuwe c.a.o.) van 2,5 pet zou volgens de werkgevers de loonkosten bo ven de 10 pet doen uitgaan. Vandaar dat zij een initiële loonstijging van 2 pet hebben aangeboden. ring moet worden gedaan, zou dit kunnen geschieden mei hulp van de initiële loonstijging. De werkgevers willen dit eerst echter door het parlement be studeerd zien. Zij willen wel iets extra's doen voor de laagstbe taalden. Zij zijn dan ook wel be reid om in de prijscompensatie eèn minimum te bouwen, maar dan niet ten koste van de hoger- betaalden. olgende week worden de be- He( door d(, vakbeweging v00rge. sprekingen in de commissie-Ba- vinck van de Stichting van de Arbeid voortgezet. De werkgevers menen, dat infla- tiebestrijding pas effect zal dra gen als de loonkosten volgend stelde gebruiken van de prijs compensatie voor inkomensni vellering zou volgens de werk gevers een verkeerd gebruiken van het instrument betekenen. Wanneer er al wat aan nivelle- Onze rechtskundig adviseuf houdt aanstaande maandag van 16.00 tot 17.00 uur spreekuur in ons gebouw Wagenstraat 37, Den Haag. O' joen dollar schade aangericht. Tientallen vaartuigen werden zwaar beschadigd en twee sche pen zijn gezonken, waar onder een Bulgaars vrachtschip van 8000 ton. is gisteren bekend ge- Verder zijn gedeelten van pieren en havenhoofden vernield, waar-1 door de haven momenteel niet De storm van donderdag heeft meer wordt beschermd tegen hier naar schatting voor 17 mil- hoge golven. IMRnNMODB BREESTRAAT 150 - 154 LEIDEN Nog meer Chileense vluchtelingen DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad meegedeeld dut er in de komen de weeknog nieuwe vluchtelin gen uit Chiliin ons land ver wacht worden. Hij vertelde dat op «IR moment ongeveer dertig personen op de Nederlandse ambassade in Santiago aanwe zig zijn. De heer Den Uyl ver telde dat over de opvang van de vluchtelingen uil Chili kontakt zal worden onderhouden met de hoge commissaris voor de vluchtelingenzaken van da Ver enigde Naties en men diens ver tegenwoordiger In Santiago de Chili. Coördinatie van de opvang van de vluchtelingen ia N-dcrland ligt bij minister Van Da-rn van CRM, alsdus v. n 'de de n nis ter-president. Ten zei h i over dit punt dat er twee ambtena ren van het ministerei van CRM naar Chili zijn vertrokken om daar het Nederlandse am bassadepersoneel in Santiago te assisteren bij de opvang van Je vluchtelingen. Kabinet nader tot AR en KVP ALKMAAR (ANP) Mr. W. Aantjes, frac tievoorzitter van de Anti Revolutionaire Partij in de Tweede Kamer, verwacht dat het kabinet-Den Uyl zich in toenemende mate bewust zal zijn van de noodzaak van een goede verstand houding met zijn par tij en met de KVP en van de steun van deze partijen. Mr. Aantjes baseerde dit op het feit dat D'66 politiek „steeds meer in de lucht komt te hangen" en op de „grote zelfbe wustheid" van de PPR. Mr. Aantjes sprak vrijdagavond op een vergadering van zijn partij in Alk maar. Een zeer persoonlijk geschenk voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnee is wel een kunstlederen agenda 1974. waarop uw eigen naam of voornaam in goud gedrukt. U kunt kiezen tussen een dames- ot herenagenda. Noteer m.i.vRAM als nieuw kwartaal-abonnee: DUI1 Sluur deze bon In open envelop, Naam: /onder postzegel, naar: Adres: antwoordnummer 349, Leide'. Woonplaats: Sluur een dames/herenagenda, waarop gedrukt: LEIDSE n COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1