boefje Alsjeblieft. rm Rabobank S i Nog 2dagen. Voor iedere spaarder iets aardigs bij de Rabobank. Feestelijke luchtbrug naar Rome ANNIE VAN EES WERD OUD ONDER DE SCHMINK VAN Leuke attentie ZELFREIZENDE SERVICE VOOR ONZE LEZERS Mevr. Schwab-Welman aan de tobbe als Boefje's moeder. Annie van Ees met man, oftewel Boefje met advocaat. Piet Bron, als "oer-vader" van Boefje aan de maaltijd. Niemand in de stampvolle Rot terdamse schouwburg op 30 ok tober 1923 wist dat het stuk dat die avond in première zou gaan, nog een kleine tweeduizend maal achtereen gespeeld zou Boefje wordt "verbeterd" in het Broederhuis. biK'k Omdat 't nog steeds 'n beetje feest is bij de Rabobank. Daarom krijgt iedere spaarder tot en met dinsdag (Wereldspaardag) 'n aardige attentie. Voor de kinderen is er bijvoorbeeld zo'n grappig 'Ping'-kleurboek of 'n spannend 'Ping'-stripboek. Bij de Rabobank altijd dicht bij u in de buurt. sparen doet u bij de Zo noemen zich Raifteisenbanken en Boerenleenbanken worden. Niemand vermoedde dat het straatjochie dat met een zwart gezicht, een bokkepruik op en een wat archaïsch Rotter dams accent het toneel van be gin tot eind zou vullen, een bij na nationale figuur zou worden. En niemand vond het ook maar even verwonderlijk dat dit Rot terdamse schoffie door een vrouw gespeeld werd. Een vol wassen actrice die al die twee duizend malen de transformatie van modieuze Haagse dame tot de heesgeschreeuwde boef Jan Grovers waarmaakte en uitein delijk zelfs oud werd onder de dikke lagen vuilzwarte schmink. Die actrice heette Annie van Ees, het schoffie Jan Grovers. Maar de combinatie ging op het toneel de historie in als „Boef je". Een Nederlands theaterstuk dat in 1922 op een vreemde ma nier ontstond. Regisseur Cor van der Lugt-Melsert (getrouwd met Annie van Ees) schreef er over bij de 500ste opvoering van het .successtuk: „Een van de door ons opgevoerde Nederlandse wer ken was „Mijn en dijn" van mevrouw Van Ammers-Küller: Daarin vervulde Annie van Ees een klein rolletje van een schooi ertje, een tikje een salon-schooi ertje, en iedere avond na haar kleine scènetje in het derde be drijf klonk er een spontaan ap plaus bij open doek. Ongeveer een jaar later zit Brusse jour nalist en vader van onze Kees en Jan Brusse) bij mij voor een interview naar aanleiding van het le lustrum van het Hofstad- Tooneel. Midden in dat gesprek - bij Brusse krijg je nooit het gevoel of er een interviewer bij je zit, hij schrijft niets op en la-; ter bemerk je. dat hij alles, wat je gezegd hebt, heeft onthouden - realiseer ik me dat tegenover me de auteur van het bekende feuilleton uit de N.R.C. over Boefje, zit. „Zou je er iets voor voelen van je „Boefje" een stuk te laten maken?" vraag ik hem. Pauze. Zijn sik wordt langzaam gestreeld. „Ja, zou dat succes hebben?" „Beste man, dat is zo zeker als twee maal twee vier is". „Goed, dan doene we 't". Het bleek een gouden greep van Van der Lugt-Melsert. Op 22 november 1923 volgde de Haagse en op 11 december van dat jaar de Amsterdamse première. An nie van Ees annexeerde het „Boefje" dat door M. J. Brusse naar het leven werd getekend. Elke voorstelling werd een stap verder op de triomftocht. Konin gin Wilhelmina, Prins Hendrik en hun dochter Juliana kwamen zelfs kijken naar de beleveni>- sen van het „Lombroso-klantje". Het publiek bleef komen. Zelfs ondanks het feit dat het stuk dat Jaap van der Poll naar Brusses feuilleton-boek brouwde bij de 500ste voorstelling eigenlijk al verouderd was. In het toen uit gegeven gedenkboekje, met een oproep donateur te worden van Pro Juventute, schrijft de voor zitter van die vereniging dat kinderen van twaalf jaar als het „boeije" Jan Grovers niet meer tussen de oude bajesklanten in het Huis van Bewaring worden gezet, en dat „gestichten" uit den boze zijn maar dat er obser vatiehuizen en pleeggezinnen voor in de plaats zijn gekomen. Annie van Ees als het Rotterdamse straatjochie-met-knijn. Maar Annie van Ees „boeft" rustig door. Bij haar 500ste voorstelling babbelt ze in haar fraaie huis in Marlot nog steeds over de duizend bloemstukken die ze in die tijd voor „Boefje" heeft gehad, over de 500 zware sigaren (eVn per voorstelling) die ze opgerookt heeft en de 50 Hessen Vermouth die ze in al die laatste bedrijven opgedron ken heeft, al ben je geneigd dat laatste nu in de categorie to neel-visserslatijn onder te bren gen. „Boefje" wordt voor haar een ritueel. Ze speelde 400 maal in dezelfde jongensbroek en ver ving dat kledingstuk met grote tegenzin toen het versieten bleek. Er gaan zelfs verhalen dat ze de rafels aan haar veel te ruime voddejas controleerde. Als er maar even iets verander de. een rafel te veel of te weinig geteld werd, was ze direct bij haar" kleedster om de jas in de authentieke staat te herstellen. Er waren „rekwisieten" die niet hersteld konden worden. Jaap van der Poll schreef eigenhan dig het optreden van een wit ko nijn in Brusses boek. Het konijn kreeg de naam „De Witte" en in een snel-interview bij de 500ste „Boefje" bekent Annie van Ees: „Schrijf maar op. Even kijken. O ja, ik ben aan m'n vierde konijn bezig - „Werden ze te oud?" - „Het eerste is doodgebeten door een hond. Nummer 2 en 3 stierven gewoon. Nummer 2 leverde mij het koopje van een kwartier voor de voorstelling in Rotter dam te overlijden. En ik kon toch niet met een dood beest in m'n armen gaan staan? Ajak- kielln dat kwartier hebben we een nieuw wit konijn moeten bemachtigen. Het lukte. De ko nijnen hebben (ik spreek natuur lijk na de 500ste) als officieel honorarium 500 bananen ontvan gen". Om de Maar in de moeilijke tijden, werd het oude succes weer opgetrom meld en Annie van Ees mocht weer. En in oude kritieken valt te lezen dat ze het honderden voorstellingen lang presteerde om als Boefje in de gevangenis weer met tranen in de ogen te staan. Om haar heen verander de de bezetting met de regel maat van de klok. Annie van Ees werd oud in haar rol. Close-up foto's van late voorstellingen zijn eigenlijk niet meer om aan te zien en filmken ners herinneren zich dat Guus Brox als Boefjes kwade genius Pietje Puk in de film van Detlev Sierck (die in Hollywood carriè re maakte als Douglas Sirk) naar het stuk meer indruk maakte dan Annie van Ees zelf. Over het fenomeen „Boefje" lijkt hel doek definitief gevallen. Zeker nu het Amsterdams To neel vorig jaar een moderne be werking van Brusses werk speel de onder de titel „Dag Boefje". De jonge actrice Canci Gec- raedts ging toen op de Annie van Ees-toer. Met succes overi gens, al haalde zij bij lange na niet het aantal voorstellingen van haar voorgangster. Maar toch bleven een aantal dingen gecontinueerd. Er was weer een Brusse bij deze „Boefje" betrok ken: Kees Brusse speelde Mr. Halma, de figuur waarin zijn vader zichzelf had omgevormd. En de pet die Canci Geeraedts elke avond op het schoffieshoofd mocht planten was de pet die Annie van Ees al haar succes sen lang had gedragen. Vijftig jaar na dato zegt de naam Jan Grovers niemand meer iets, evenals de naam M. J Brusse weinigen nog zal her inneren aan een oud toneelsuc ces. Maar de naam „Boefje" zal bij velen een vage herkehnings- glimlach tevoorschijn brengen, evenals de naam van Annie van Ees, onverbrekelijk met die van het schoffie verbonden. Het schoffie dat van rokend, stelend en drinkend straatjochie een fat soenlijk mens werd. Op het to neel en in werkelijkheid. Want Jan Grovers bestond en was zelfs aanwezig in de stampvolle zaal op 30 oktober 1923. Je kan anno vandaag alleen nog maar glimlachen als je leest hoe pater Hyacint Hermans, die hem be geleidde, die „fatsoenlijkheid" bewijst: Na cle première wordt een feestje gegeven maar Boefje anno 1923 excuseert zich en gaat voor twaalf uur 's avonds keurig naar huis. Zulke „Boefjes" zijn voltooid verleden tijd. Plezierig nieuws van het vakantie-front: uw eigen dagblad Het Binncnhof- Leidsche Courant gaat op maat gesneden, exclu sieve reizen voor zijn le zers organiseren. Deze zelfreizende-service gaat van start met een unieke Oudejaars-vlieg- tocht naar Rome, dat juist rond de jaarwisse ling dankzij talloze at tracties een feestelijk metropool is. Deze reuze-ronde van Rome duurt vijf dagen - van zaterdag 29 de cember 1973 tot en met woensdag 2 januari 1974. In die periode bent u vorstelijk te gast in het moderne, luxueuze eerste klas hotel Michelangelo, dat stra tegisch is gelogen in de schaduw van de machtige Sint Pie terskerk. De belangrijkste bezienswaardigheden, de fijnste restaurants en het gehele warmkloppende hart van de Ita liaanse hoofdstad liggen op die manier voor u onder hand bereik. In het hotel zelf, een van de modernste van Rome, heeft u gedurende uw verblijf de beschikking over een schit terend gemeubileerde kamer met bad en air-conditioning. Voorts beschikt het hotel over een kleurige eetzaal, ruime lounges, televisiekamer en diverse liften. Kort om een hotel, geknipt om op meesterlijke wijze het Oude Jaar uit te luiden. En dit is het exclusieve programma van onze vijf daagse: le dag: vertrek met DC9jet van Alitalia om 12.25 uur van Schiphol naar Rome. Er zijn vele wegen, die naar de eeuwige stad leiden, maar in deze DC9 zult u pas bemerken, dat u ditmaal de kortste en meest gerieflijke hebt gekozen. In Rome per speciale bus naar het hotel. 2e dag: Na het ontbijt uitgebreide zwerftocht door de stad van drie uur per bus - met gids - met onder meer bezoeken aan Mausoleum. Monument van Victor Emanuel. Forum Ro- manum, Colosseum, Trevi-fonteinen en Sint Pieter. Rest van de dag vrij voor eigen ontdekkingstochten. 3e e TOPATTRACTIE: De oudejaarsavond wordt feestelijk uitge luid in een typisch Italiaans restaurant. Uitgebreid diner met entertainment door artiesten. 5e dag: ochtend ter vrije beschikking. Daarna per speciale bus naar de luchthaven van Rome en terugreis per lijndienst van Alitalia naar Amsterdam om 15.20 uur. Aankomst Schip hol om 18.50 uur. Dc prijs voor dit grandioze programma bedraagt slechts 425 gulden. Bij deze reissóm zijn inbegrepen: retour-vliegtocht Schip- hol-Rome v.v., luchthavenbelasling Amsterdam, vervoer in Rome per speciale bus, stadsrondrit van 3 uur, diner op 31 december, logies in Michelangelo op basis 2-persoons kamer met bad en ontbijt. Niet inbegrepen zijn eigen vervoer naar Schiphol (de K.L.M. onderhoudt een uitstekende directe busverbinding met Schiphol), lunches en diners, behalve het feestelijke Oudejaars-tafeltje-dekje, reis-bagage- en ongevallonverzeke- ring, luchthavenbeiasting Rome en alle persoonlijke uitga- I Voor deze reis is een paspoort vereist, waarvan dc geldigheids- j duur niet langer dan 5 jaar verlopen mag zijn. Geef het nieuwe jaar ditmaal eens een vliegende start en maak gebruik van onze speciale luchtbrug naar Rome. Stuur onder- staande bon in en U ontvangt per omgaande een deelnemings formulier. Haast is echter geboden, want hot aantal beschikbare plaatsen voor deze droomtrip is helaas beperkt. Ondergetekende: - Naam: Adres: Woonplaats: Jiecft interesse in de Romereis van Het Binnenhof-de Leid- sc Courant. Hij-zij zal daarom gaarne per omgaande een inschrijvingsformulier, ontvangen. (Opzenden aan redactie Het Binncnhof-Leidse Courant, Postbus 9, Den Haag) Voor nadere informaties kunt u zich ook wenden tot reis en passagebureau Koudijs te Gouda, telefoon 01820-14477.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13