Zeker 1500 Nederlandse militairen gereed voor VN Israël stond op punt Arabisch leger te breken Minder uren kleuterschool, laagste klassen lagere school Generaal Kranenburg stopt brievenaktie Veel geld voor overbodige specialisten Ziekenfondsraad adviseert in 74 premie van 9,6% J> Na militair bevel: R a n d k r a n t 3 IvRUDAG 26 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland heeft, wanneer dit door de Verenigde Naties gevraagd zou worden, ze ker 1500 militairen beschikbaar om V.N.-diensten te vervullen, waar ook ter wereld. Enige ja ren geleden is over deze troe penmacht reeds een beslissing gevallen. Minister van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gisteren opnieuw bevestigd, dat Nederland troepen beschikbaar zal stellen, mocht dit door de V.N. gevraagd worden. De Nederlandse bijdrage aan een V.N.-troepenmacht is destijds als volgt aangeboden: R van de marine: 600 mariniers, een bevoorradingsschip, zo no dig uitgerust met maximaal twee helikopters, enkele varen de eenheden voor patrouille en logistieke diensten, medische eenheden. van de landmacht: het 44ste pantser infanteriebataljon, even tueel „opgetuigd" met welzijns-, sport-, genie-eenheden en derge lijke, een geneeskundige com pagnie, volledig uitgerust voor een brigade-eenheid, een deta chement marechaussee voor het verrichten van politiediensten. van de luchtmacht: een Troopship F 27, drie helikopters, uiteraard met complete beman ning. DEN HAAG (ANP) Het aantal uren onderwijs per jaar bij het kleuteronderwijs en in de eerste twee klassen bij het lager on derwijs wordt minder dan de regering wenste. Met meerder heid van stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren uitge sproken, dat het aantal uren 880 moet bedragen. De regering had voorgesteld er 920 van te maken. )e beslissing van de kamer, ge nomen tijdens de eindstemmin gen over de voorgestelde wijzi gingen van de kleuteronderwijs wet en de lager- en onderwijs wet, betekent een handhaving van de huidige situatie. Voor de handhaving waren de meeste le den van de PvdA- en van de ARP- fractie, enkele KVP-ers, en de fracties van WD, BP, RKPN, SGP en GPV. Een anders samengestelde meer derheid van de kamer verwierp ook het voorstel van de rege ring om de kosten, die de ge meenten maken voor zowel het openbaar onderwijs als het bij zonder onderwijs niet meer ten laste te laten komen van het ge meentefonds, maar rechtstreeks te plaatsen op de begroting van het departement van onderwijs. Deze meerderheid bestond uit: PvdA, D'66, PPR, CPN, PSP, KVP en CHU. Eveneens bepaalden de kamer dat de kosten van het vervoer van huis naar school en vice versa van leerlingen van het buitengewoon onderwijs door de gemeenten moeten worden ge dragen. Voor de leerlingen van scholen voor leer- en opvoe dingsmoeilijkheden, voor debiele kinderen en voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen kan een leeftijdsgrens worden vastge steld. Met algemene stemmen besloot de kamer in de kleuteronderwijs wet op te nemen, dat het kleu- Veroordeeld na foutieve geldstorting IhaARLEM (ANP De Haarlem- se rechtbank heeft de 48-jarige Haarlemmer W. J. die in 1969 door een compterfout op zijn bankrekening een bedrag van 40.000 on'ving en dat uitgaf om schulden te betalen, wegens verduistering veroordeeld tot een gevangenis van drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van.drie jaar. De officier van justitie had veer tien dagen geleden een voor waardelijke straf van zes maan den geëist. Pas drie jaar later Is de fout ontdekt, maar toen was het geld niet meer in het bezit van de man. Hij is nu be zig geld af te betalen. Altmann wordt vrijgelaten LA PAZ (AFP) Het Boliviaan se hooggerechtshof heeft gister avond opdracht gegeven tot on middellijke vrijlating van Klaus Altman (Barbie) die in Frank rijk ter dood is veroordeeld wke- gens oorlogsmisdaden als hoofd van de gestapo in Lyon. Het hof verwierp een verzoek van Peru tot uitlevering van de tot Boliviaans burger genaturali seerde Klaus. De Peruaanse regering had uitle vering gevraagd omdat hij werd verdacht van fraude, smokke le vervalsing van documenten in Peru. Hij bevindt zich in Bolivia in preventieve hechtenis. Guerrillastri j d in Rhodesië SALISBURY (DPA) Rhodesi- sche militairen en poli'ie heb ben in het noordoosten van Rho desië 13 Afrikaanse guerrilla strijders gedood, zo heeft het le gerhoofdkwartier in Salisbury bekendgemaakt. teronderwijs zich moet richten op lichamelijke en zintuigelijke ontwikkeling, taalontontwikke- ling, muzikale vorming, ontwik keling van andere middelen tot expressie, sociale vorming en verstandelijke vorming. Hier voor moet een speel- en werk plan worden opgesteld. In de lager-onderwijswet wordt voortaan niet meer gesproken over nuttige handwerken. Bij de reeks vakken, waarin onderwijs gegeven moet worden, komt nu het woord handwerken voor. Hierdoor wordt naar de mening van de kamermeerderheid dui delijk, dat dit vak voor jongens en meisjes bestemd is en zich ook kan uitstrekken tot hand vaardigheid. Inzameling alternatieve Vredesprijs Helder Camara OSLO (DPA) Bij wijze van protest tegen de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede van 1973 aan de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger en Le Due Tho van het Noordvietnamese Polit buro (die zijn deel niet accep teert), is in Noorwegen een campagne ontketend om een „alternatieve vredesprijs" uit te reiken aan mgr. Helder Camara van Recife-Olinda in Brazilië, die een der kandidaten voor de officiële prijs was. Het Noorse initiatief is genomen door politieke en niet-politieke jongerenorganisaties. Zij hopen de 510.000 kronen bijeen te krij gen die aan de Nobelprijs van dit jaar verbonden zijn. De uit reiking van de alternatieve vredesprijs zou op 9 december, een dag voor de uitreiking van de officiële, eveneens in Oslo moeten plaatshebben Personeel van De Tijd wendt zich tot regering AMSTERDAM (ANP) Het vrij wel voltallige personeel van het dagblad de Tijd in Amsterdam heeft gisteren op een vergade ring met eenstemmigheid beslo ten „alles in het werk te stellen om het duurzaam voortbestaan van het dagblad mogelijk te maken". Dit heeft de directie van het dagblad meegedeeld. Het personeel heeft de onderne mingsraad gevraagd contact op te nemen met het VNU-concem, eigenaar van het dagblad, en met de regering. Het doel moet zijn dat VNU en regering een „zodanige medewerking verle nen dat de voortzetting op lan gere termijn kans van slagen biedt". 13.775 huizen in september DEN HAAG Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bu reau voor de statistiek werd in de maand september 1973 met de bouw van 12.700 woningen begonnen tegen 12.544 in de maand september 1972. Het aantal voltooide woningen be droeg in de maand september 1973 13.775 tegen 13.586 in de overeenkomstige maand van 1972. Cerekend over de eerste negen maanden bedroeg het aanal be gonnen woningen 110.545 tegen 115.079 in dezelfde periode van 1972. Voltooid werden112.345 woningen tegen 106.073 in de eerste negen maanden van 1972. AMSTELYEEN (ANP) De Zie kenfondsraad gaat de minister adviseren de ziekenfondspremie volgend jaar op 9,6 pet. te bren gen. Momenteel is de premie 8,9 pet. Dit advies is gebaseerd op een raming, waarin ondermeer rekening wordt gehouden met de wenselijke omvang van de reserves en met verhoging van de loongrens tot 23.000. Het advies voor de bejaardenverze kering houdt premies in van 33.70, 67.40, 84.25 en 117.95 per maand voor de ver schillende inkomensklassen. De Ziekenfondsraad heeft ook be zwaar geuit tegen het bijplaat sen van bedden in ruimten die daarvoor niet bestemd wa ren, maar waarvoor ook geen toestemming is vereist van de ziekenhuiscommissie. Hierdoor wordt de planning van verpleeg- en zwakzinnigeninrichtingen doorkruist. Een ander probleem voor de Zie kenfondsraad is de stichting van nieuwe isotopenlaboratoria, die kostenverhogend kan werken. Het probleem speelt ondermeer in Leiderdorp en Den Haag. De Ziekenfondsraad wil dat de staatssecretaris het stichten van nieuwe laboratoria voorlopig niet goedkeurt. In de raad is ook bezorgdheid uit gesproken over de uitbreiding van de werkingssfeer van de A.W.B.Z. Desondanks wil de raad een aantal vaccinaties in de AWBZ opgenomen zien: dif terie, kinkhoest, tetanus, polio en rodehond, en eventueel ook een onderzoek naar stofwisse lingsstoornissen bij pasgebore nen, die zwakzinnigheid tot ge volg kunnen hebben. Hersenbe schadiging zou in dit geval voorkomen kunnen worden als een dieet wordt gevolgd. (ADVERTENTIE) STERBAND TS-BANDENSERVICE Alphen «Al Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede Eramen Enschedé Gorinchera's Gravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden Meppel Middelburg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Teineuecn Tilburg Vlaardingen 's-Gravenhage, Marktweg 168, bij melkfabriek Leerdam, tel. 070 - 634925. Na de bezichtiging van de Deltawerken warden koningin Juliana en president cn mevrouw Leone ont- vangen in Zierikzee, waar burgemeester De Meester hen het zegel van de stad aanbood. ROTTERDAM (ANP) De Itali aanse president Viovanni Leone en zijn echtgenote hebben giste ren aan de zijde van koningin Juliana, 'n bezoek gebracht aan Rotterdam. Als gasten van bur gemeester Thomassen stond er voor hun een rondvaart door het havengebied op het pro gramma. Na per helicopter uit Zierikzee te zijn gearriveerd stapte het gezelschap presi- President Leone in Rotterdam van de Pieter Caland, waarmee men in ongeveer drie uur van de Maasvlakte naar de Parkha ven voer. President Leone wist niet zeker of Rotterdam nu aan de Rijn of de Maas lag, hij hield het maar op de Rijn, welke rivier door vele landen stroomt, en noemde Rot terdam daarom zeer belangrijk voor de eenwording van Euro pa. Den Haag. Generaal-majoor L. A. D. Kranenburg, territoriaal be velhebber oost, heeft gisteren een militaire opdracht van de Bevelhebber der Landstrijd krachten opgevolgd, om met zijn brieven-aktie naar zijn on- dercommandanten over „linkse ondermijning in de krijgs macht" te stoppen. Daarmee heeft de generaal-majoor een dreigend ontslag of zelfs een de tentie wegens dienstweigering ontlopen. Minister Vredeling van Defensie, die als burger geen greep kon krijgen op de schrijvende akties van de territoriaal bevelhebber oost heeft met het militair bevel van de Bevelhebber der Land strijdkrachten voor alle partijen de beste oplossing gevonden. Hij heeft daarmee een ontslag kunnen verhinderen van een overigens bekwaam militair en tevens zichzelf een eventuele politieke rel in en buiten de Tweede Kamer bespaard. De minister voorzag, dat gene raal-majoor Kranenburg een dienstbevel van zijn meerdere over deze aktle niet naast zich zou neerleggen. De vraag is nu wel, of de heer Kranenburg zelf op korte termijn untslag zal ne men, ook al staat hij kort voor zijn pensioen. AR-fract'aleider Aantjes (r.) heeft gisteren aan zijn broer, die burgemeester is van Oud-Beijerland. het eerste exemplaar overhandigd van het boekje „Mi/n God wat een dorp", een bundel schetsen over het kerkelijk en maatschappelijk leven in Oud-Beijerland in de dertiger jaren. De schrijver, de radio- journalist W. Varhagen (l.) is in het dorp geboren. Freule Wttewaal schreef een inleiding, Anton Pieck (m.) maakte de illustraties. (Van onze correspondent Peter Niesewand) TEL AVIV Het uiterst wankele bestand in het Midden-Oosten heeft Israël een terrein winst verschaft van 525 km2 in Syrië en 2250 km2 in in Egypte. De Israëliërs hebben noch tans niet het gevoel dat zij een werkelijke over winning hebben behaald. Vooral militairen staan nogal kritisch tegenover het besluit de strijd te staken op een moment dat deze strijd in een beslissend stadium verkeerde. Het leger, onvoorbereid aangevallen op grote verzoendag, had gezworen „de botten van het Syrische en Egyptische leger te breken." Het vernuft in de Israëlische strategie bestaat hier uit dat aan de vijand mogelijkheden gebo den worden, waaraan haast niet is te weer staan: deze mogelijkheden blijken even zovele valkuilen te zijn. Volgens militaire deskundigen in Tel Aviv zouden 48 of 72 uren na het bestand de „botten van de Syrische en Egyptische le gers gebroken zijn geweest". Wat de totale ver liescijfers van Israë' zijn, is niet precies be kend. maar het is wel zo dat de meeste verlie zen geleden zijn bij acties om de strategische vallen op te stellen. De bestandslijnen, zoals Israël zich die voor stelt, zijn in strategisch opzicht zeer profijtelijk. De Syriürs zijn van de Golanheuvels verjaagd en de Israëliërs beschikken voorts over drie be langrijke uitkijkposten op de noordelijker gele gen Hermonberg. Vandaar overzien zij in noord-oostelijke richting de Syrische vlakte tot Damascus en ln noordwestelijke richting het Palestijnse guerrillagehied in Zuid-Libanon. Bo vendien beheersen zij de ene weg naar Damas cus en bedreigen de andere. Aan het Sinaifront hebben de Egyptenaren nog steeds troepen aan de oostelijke zijde van het Suezkanaal. Volgens Israël hebben zij een bruggehoofd in de centra le sector, dat bezet wordt gehouden door nog geen 20.000 man. Ten zuiden van de Grote Bit termeren bevinden zich ongeveer 20.000 Egypte naren met 200 tanks. Zij zijn door Israëlische troepen omsingeld. Dit Dende Leger beschikt niet meer over aan en afvoerwegen en evenmin over een landingsbaan. Het zou uit de lucht of met helikopters bevoorraad moeten worden. Naar men zegt beheersen de Israëliërs de hoofdweg en de spoorwegen naar Cairo op het westelijke kanaaloever. Zij vertellen uiteraard niet hoe sterk hun bruggehoofd is, maar volgens Amerikaanse bronnen beschikken zij daar over 15.000 man en 500 tanks. De Israëlische penetra tie begint ten noorden vin de Grote Bitterme ren en loopt verder om Port Suez heen. Daar mee zijn de verbindingen van tenminste drie Egyptische troepenconcentraties afgesneden. Militaire deskundigen in Tel Aviv noemen deze posities „overheersend". Het is de Egyptenaren vrijwel onmogelijk gemaakt verrassingsaanval len uit te voeren. Het belang van deze posities kregen nog wat extra-reliëf toen de Israëliërs voor het bestand zou ingaan, probeerden de „lijnen recht te trekken". De Egyptenaren de den intussen aanvallen op het Israëlische brug gehoofd en op de pontonbrug over het kanaal. Journalisten, die toen het Egyptische front mochten bezoeken kwamen onder Israëlisch ar tillerievuur te liggen. Van Egyptische zijde wer den kakvorsraketten afgeschoten en de bezoe kende joun.4listen moesten ijlings dekking zoe ken, toen «.re kikvorsen doe- Israëlisch tegen vuur in da -uht kapotgeschoten werden. Copyright The Guardian Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Waarom wordt er zo krankzinnig veel geld geïnvesteerd in aantallen medi sche specialisten, aan wier be hoefte getwijfeld mag wor den?", zo vraagt de secretaris van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen, de heer j. de Vries, zich af in het officiële maandblad van deze organisa tie. Hij voorziet grote overschotten aan specialisten cn wil van de wettelijke bepaling af, dat met iedere medicus een honorerings overeenkomst moet worden af gesloten. Ziekenfondsen mogen zo'n over eenkomst alleen maar weigeren als er „ernstige bezwaren" be staan en de praktijk heeft ge leerd, dat een overmaat aan be schikbare medische hulp niet als „ernstig bezwaar" wordt geaccepteerd. Louter aanwezigheid mag geen recht scheppen op een gegaran deerd inkomen, schrijft secreta ris De Vries, zeker niet op het niveau zoals men dat momen teel gewend is. Als hierin geen verandering bij de komende volksverzekering of in de nieu we wet gezondheidsvoorziening komt, dan kunnen we de eerste lijns gezondheidszorg wel verge ten, aldus de heer De Vries. De unie-secretaris gaat bij zijn veronderstellingen uit van bere keningen van het Nationaal Zie kenfondsinstituut, dat het aantal werkzame medische specialisten ziet toenemen van 5700 in 1972 tot 7150 in 1977 en 8400 in 1982. Een toename derhalve met cir ca 32 pet. en dat zal voor elk specialisme gelden. Kabo- voorzitter J. F. Dellaert afgetreden DEN HAAG. De heer J. F. M. Dellaert, sinds 1971 voorzitler Overheidspersoneel (Kabo) heeft met ingang van heden als zodanig bedankt. Hij heeft hier toe besloten om strikt persoon lijke redenen. De heer Dellaert blijft wel als adviseur aan de Kabo verbonden. De Kabo heeft in verband met dit ontslag medegedeeld, dat het af treden van de heer Dellaert niets met bestuurs- of beleids zaken te maken heeft gehad. Als opvolger is Intussen reeds be noemd de heer M. J. H. Vaes, totnutoe bondssecretaris. Deze functie wordt thans vervuld door de heer A. van der SI door de heer A. van der Sluijs. EXECUTIES IN CHILI SANTIAGO (AP) Gisteren zijn weer drie leden van de socialis tische partij geëxecuteerd door een vuurpeloton in de noordelij ke stad Antofagasta. Het aantal personen dat sinds 11 september is geëxecuteerd is 84. Jeugdtoerisme te weinig in de aandacht UTRECHT (ANP) Hoewel het jeugdtoerisme qua omvang vol- j wassen proporties heeft aange- j nomen, is het toeristisch appa- raat nog weinig ingeschoten op de speciale behoeften en wensen j van deze jonge vakantiegangers (tussen de 15 en de 24 jaar oud). De toeristische industrie heeft zelfs veelal een aversie te-1 gen die verlangens, omdat ze vaak onverenigbaar worden geacht met die van andere cate gorieën vakantiegangers. Aldus de sociograaf drs. M. Bos- l hart, medewerker van de stich ting recreatie, gisteren op een i studieconferentie in Utrecht; over het jeugdtoerisme. Tijdens j deze conferentie, georganiseerd door o.m. het Nederlands weten schappelijk instituut voor toeris-1 me en recreatie in Breda, pra- j ten twee dagen long vertegen- woordigers van Nederlandse en Belgische instellingen die actief 1 zijn op het gebied van jeugdtoe risme met elkaar over dit on- j derwerp. Een kwestie die naar de mening van drs. Boshart dringend zou moeten worden onderzocht alleen al uit sociaalmaatschap pelijk oogpunt is b.v. de vraag waarom de verschillen in deelname aan de vakantie tus sen studerende en werkende jongeren zo groot zijn. Van de 100 werkende pongeren van 15-18 jaar gaan er 44 met vakantie, van de 100 studerende jongeren in diezelfde leeftijd 51. In de ca tegorie van 19—25 jaar zijn de verschillen nog groter. Ook bij de werkende jongeren onderling zijn de verschillen groot, al naar gelang de genoten vooropleiding. Olieboycot Minister Van der Stoel werkt olie-afstotend. ■ir Voorlopig geen hooglopende ru zies. We hebben te weinig olie om op de golven te gooien. Zouden de café's nu ook te 1 if- den hetbben onder de olieboy cot? De Belgen mogen blif zijn dat zij niet door een boycot zijn getroffen. Waar zouden ze anders hun frites in moeten bakken? "fr Olienoodfe. Laatste redmiddel: wonderolie. Koeweit: oliedom Autoloze zondag Niet kankeren. Misschien hebt >r uw lezen aan te danken. Hoe moeten veel mensen nu hun agressie kwijt? Hoeven we ons niet meer tc ergeren aan die zondagsrij ders. Leger Afstand Het hof van beroep van New York waartoe zich de foto graaf Galclla had gewend na \-orig Jaar te zijn veroor deeld tot het op een afstand blijven van 50 meter van mevrouw Jacqueline Onassis en 70 meter van haar kinde ren John en Caroline, heeft de afstanden aanzienlijk ver kleind. Met twee stemmen tegen een besloten de magi straten Galclla toe te staan mevrouw Onassis voor kiek jes te naderen tot acht meter cn haar kinderen tot tien. De kinderen mogen niet ge fotografeerd worden op school of tijdens het spel. Thee De directeur van het Turks staatsbureau voor de thee-in dustrie, de lieer Ozgul, doet zijn best het gebruik van thee in zijn land populairder te maken. Daartoe heeft hij een verklaring uitgegeven. waarin onder meer staat: „Thee is een liefdesdrank. Maakt de tanden van kinde ren sterk. Kan vooral wor den aanbevolen voor mannen van middelbare leeftijd „die hun beste tijd achter de rug hebben". Thee kan op talloze wijzen worden gebruikt en verwerkt, aldus de heer Oz gul, zoals in consumptie-ijs, in stroop voor op do panne- koek, in de vorm van thee - olie, waarmee kan worden gebakken en als thee-likeur voor na het diner. Ozgul heeft niet aanbei-olen dat men. zoals in veel landen ge beurt, theebladen uitmuntend kan gebruiken voor het voor spellen van de toekomst. De Tuiken hebben hiervoor hun klassieke koffiedik en geen 100 Ozguls zullen daar Iets aan kunnen veranderen. Minder dik Twee politieagenten van Juf, ferson County, die een order van hun chef om te verma geren niot hebben opgevolgd, zitten nu wat minder dik in de centen. Tot ze voldoende zijn afgeslankt wordt er 3 procent van hun salaris inge houden. Zeer vals In Kopenhagen Is een man aangehouden, iemand uit Frankrijk met een adellijke titel en lang haar, die pro beerde 99.000 valse dollars uit te zetten. Toen hij aan de tand werd gevoeld bleek dat niet alleen zijn geld vals was, mag er ook zijn titel en zijn haar. Hij was geen Charles-Louls Xavler graaf d'Orleans-Brogante, met lan ge zwarte lokken, maar Claude Bernaerd, met een kaal hoofd en een pruik op. Gebleken is, dat hij in ver schillende landen werd ge zocht wegens valsheid in ge schrifte. zwendel en inbraak Vermoed wordt, dat de man, die ook valse' Belgische en Franse franks in zijn bezit had, een van de mensen Is die door een grote valse munterscentrale het geld „uitzette" op tal van plaat sen in Europa. laatste stellingen De vuilnisman van vandaag Is de anti-quair van morgen. De Nederlandse bevolking zal massaal tot actie tegen de milieuverontreiniging over gaan, wanneer eigendom men, zoals automobielen, door genoemde verontreini ging beschrdigd worden. Hoe langer het woonwagen kamp-onderwijs blijft bc- statin, des te verder raakt het gewoon lageronderwif 8 achter.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7