Minister Lubbers geeft confessionelen iets toe Vier vrouwen trekken zich lot van tijgers aan CcidocSouoant "T*%m M PT Nixon doorkruist Congres met veto „MISDADIGE" LOZING VAN CHEMISCH AFVAL IN IJSSEL EN RIJN BIJ INVESTERINGSREGELING: DONDERDAG 25 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken is gisteren in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette de batten over het wetsontwerp „Selectieve investeringsrege ling" de A.R.P., K.V.P., C.H.U. en S.G.P. niet onbelang rijk tegemoetgekomen in hun politieke wensen Hij is be reid nuances aan te brengen in zijn plan om investerin gen in bedrijfsgebouwen en installaties in de Randstad vooral aan vergunningen te binden Het accent zou volgens het aan vankelijke plan van de minister moeten liggen op vergunningen voor de bouw van bedrijfsge bouwen en installaties, waarvan de bouwsom respectievelijk meer dan één en vijf miljoen bedraagt. Dit vergunningenstel sel zou voor de hele randstad moeten gelden. De confessionelen vonden dit vori ge week niet genuanceerd ge noeg. Zij vreesden een al te grote betutteling door de over heid van het bedrijfsleven bij investeringen in de Randstad. Zij dienden een amendement in om het accent niet te leggen op het stelsel van vergunningen, maar op dat van de heffingen. Volgens hen is het betalen van heffingen op de bouwsom van nieuwe bedrijfsgebouwen en in stallaties al een voldoende boete voor die ondernemers, die zich per se in de Randstad willen vestigen. Minister Lubbers heeft een stap teruggezet. Hij is thans bereid om de vergunningsplicht voor de bouw van bedrijfsgebouwen met een bouwsom hoger dan een miljoen en installaties met een bouwsom hoger dan vijf miljoen te beperken tot Rijn mond. Voor de overige gebieden van de Randstad gaat gelden, dat bedrijfsgebouwen waarvan de totale bouwkosten hoger zijn dan drie miljoen gulden en in stallaties met een bouwsom ho ger dan vijftien miljoen aan vergunningen onderhevig zullen zijn. Het heffingenstelsel wil de minister voor de hele Randstad ongewijzigd laten. Hij wil zich bij dit alles wel het recht voorbehouden de vergun ningsprocedure buiten de Rijn mond voor de bouw van be drijfsgebouwen en installaties beneden de 3, resp- 15 miljoen gulden in werking te stellen, wanneer blijkt dat het ongebrei deld bouwen aanleiding geeft tot congestie in de Randstad. AMSTERDAM Vier jonge, Nederlandse vrouwen hebben zich het lot aangetrokken van de tijger, die in onze wereld met totale uitroeiing bedreigd wordt. Op Sumatra, Java en in India en Nepal wordt nog steeds op grote schaal jacht gemaakt op dit dier, dat bij de meeste bontfabrikanten belaas zijn eigen streepje vóór heeft bij het vervaardigen van hun jassen. Om aan de salvo's van ge trainde safari-gangers te ont komen, heeft de tijger zich de laatste jaren al steeds verder teruggetrokken. Maar zelfs dn de ontoegankelijke oerwouden van India en Indonesië weten de door infrarood bestuurde geweerlopen hen te vinden. Al leen de massale oprichting van bewaakte reservaten kan nu broeder tijger nog van de on dergang redden. Voor Edith Brinkers (26), free lance uitendkracht uit Zoeter- meer, was dit het rode sein om een particuliere actie te beginnen, die onder het motto „Redt een tijger" begin sep- temlber van start ging. Zij wist drie andere twintigers razend enthousiast te maken voor haar plannen: samen begon zij mét Madeleine Boerma, Ma rianne Coldewey en Sylvia Fentener van Vlissingen aan een ambitieus programma, dat vrijdag 26 oktober zijn voorlo pig hoogtepunt zal bereiken tij dens een cocktailparty in het Amsterdamse Hilton-hotel. Daar zullen bij opbod 49 schil derijen worden geveild, die medewerkers van het interna tionale reclame-concern Walter .Thompson speciaal voor „Redt een tijger" hebben gemaakt. De inzendingen uit onder meer de Benelux, Amerika, de Phi- lippijnen en Japan hebben alle het bedreigde dier in de we reld als thema en zijn onlangs gejureerd door galerie-houder Herman Krikhaar, dandy-schil der Karei Willink, Toon Her mans, schilder August von Briesen en dr. Bmile Meyc van het Van Gogh-museum. D eerste prijs kenden zij una niem toe aan een serie aqua rellen van een deelnemer uit Los Angeles. Tweede prijs kreeg een olieverfmuis uit Duitsland en de derde prijs ging naar een stilleven van vissen, made in USA. De ere-prijs. een Pandabeer tje, dat dankzij de Amsterdam mer David Houthuys gaaf uit de verf was gekomen, zal tij dens de feestelijke cocktail party (waaraan iedereen voor 50 gulden rond kan deelnemen) aan de eregast Prins Bernhard worden geschonken. De vier initiatiefneemsters hebben in de afgelopen weken stad en land afgeschuimd om prijzen los te weken voor een grandioze Amerikaanse verlo ting, die het klapstuk van de ocktailparty met prins Bernhard als eregast avond moet worden en vol doende geld in de la van het actie-comité moet brengen. Met een advertentie-campagne hebben zij inmiddels al 30 mil le binnengehaald. De deelnemers aan de party kunnen onder meer winnen ,eei geheel verzorgde safari naar India, een kleurentelevisie en een jachtluipaard. Inmiddels heeft de directie van Artis vier pasgeboren tijgers de namen Sylvia. Madeleine, Marianne en Esther gegeven. Zelf zijn de vier dierenbe- schermsters alweer druk bezig met nieuwe initiatieven, want de actie „Redt een tijger" zal pas op Werelddierendag 1974 definitief worden afgesloten. „We hebben nu goed de smaak te pakken", meldt Sylvia Fen tener van Vlissingen. „Als we met die tijgers ophouden, be ginnen we misschien een inza melingsactie van Oud Papier. Gelukkig zit onze wereld zo rot in elkaar, dat er nog heel wat door ons geregeld kan wor den." Te vier ambitieuze dierenbeschermsters waren persoonlijk aanwezig bij het uitpakken van de 49 ingezonden schilderijen voor de actie „Redt een tijger". Van links naar rechts Madeleine. Sylvia uit Den Haag, Edith uit Zoetermeer en Marianne. Zittend Walter Thompson, directeur Bob Do- yer, die een helpende hand uitsteekt. Te nieuwe Amerikaanse minister van justitie, Robert Bork tijdens zijn persconferentie, waarop hij nadrukkelijk zei, dat hij zo nodig, met alle wettelijke middelen, beslag zou laten leggen op alle ge gevens over de Water gatezaak. WASHINGTON (Reuter AP—UPI) President Nixon heeft zijn veto uitgesproken over een wet van het Congres, die ten doel had zijn bevoegdheid een niet verklaarde oorlog door te voe ren, te beperken. Nixons moti vering was. dat een dergelijke wet de mogelijkheid om beslis send te handelen tijdens een in ternationale crisis (zoals in het Midden-Oosten) zou ondermij nen. Dit veto kan alleen ongedaan worden gemaakt als zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat een meerder heid van tweederde te vinden is. Vat betreft de Senaat bestaat e mogelijkheid, aangezien dit chaam beheerst wordt door de smocraten. ons besluit om zijn aangekon- igde redevoering af te gelasten n in plaats daarvan vannacht m twee uur een persconferen- :ie te geven, heeft in het Con gres de nodige verbazing ge wekt. Veel Congresleden hadden juist deze rede afgewacht alvo rens zich een oordeel te vormen over een eventuele afzettings procedure. Het onderzoek naar mogelijke gronden voor een der gelijke procedure gaat, zo deel de voorzitter Albert, die zelf kans maakt Nixon op te volgen mee normaal door. De voorzitter van de machtige vakbondfederatie AFG-CIO, Meany heeft zijn twijfel uitge sproken over de geestelijke ver mogens van Nixon. „Hij ver toont" zo zei hij, „de laatste dagen een gevaarlijke emotione le labiliteit" De nieuwe officier van justitie Robert Bork heeft verklaard dat hij zo nodig langs de gerechte lijke weg van het Witte Huis die documenten zou vorderen, die voor het onderzoek in de Water- gatezaak nodig zijn. De Senaat heeft het tot dusverre niet nodig gevonden om de ontslagen Wa- tergate-aanklager Cox in ere te herstellen al zijn de meeste Se natoren wel van mening dat een onafhankelijke aanklager nood zakelijk is. Crisis in D'66 ook dreiging voor kabinet AAN ééN ASPECT VAN DÉ CRISIS bij D'66 moeten we als een soort supplement op ons artikel van maandag nog aandacht be steden. Wanneer de crisis doorzet, zou ze wel eens een onverwachte bedreiging kunnen worden voor het voortbestaan van het kabinet- Den Uyl. In elk geval moet, als gevolg van een motie van de Rotterdamse af deling partijvoorzitter Ten Brink het bestuursrecht van D'66 zo snel mogelijk ter discussie stellen. Intussen staat al vast dat D'66 in de Maasstad niet meer zelfstandig aan verkiezingen meedoet. Voor het kabinet een lont in de buurt van het kruitvat. Want veronderstel dat men geen heil meer ziet In het laten voortbe staan van de partij, wat wordt dan de positie van minister Gruij- ters in het kabinet en wat wordt de positie van de uit D'66 afkom stige staatssecretarissen? Wanneer een Kamerlid of gemeenteraadslid uit zijn partij stapt, woridt zijn positie als volksvertegenwoordiger meestal een veel besproken zaak. Laat staan dus de positie van een minister en van staatssecretarissen, wanneer hun partij in feite ophoudt te bestaan. NATUURLIJK IS HET NOG NIET ZO VER, maar de berichten en verklaringen blijven controversieel. Partijvoorzitter Ten Brink verzet zich nog steeds krachtig tegen de stemmen die pleiten voor de opheffing van D'66. Hij betoogt, dat er voor D'66 nog wel degelijk een taak weggelegd is; maar het doet vreemd aan dat hij als argument hiervoor de aanwezigheid van een minister en drie staatssecretarissen in de regering aanvoert. Het lidmaatschap van een kabinet is immers geen doel, maar uitslui tend het gevolg van het bestaan van een politieke partij. Ten Brink heeft uit diverse afdelingen instemming gekregen; ook uit Den Haag. Maar deze onderafdeling van D'66 maakt haar opstelling weer heel ingewikkeld door tegelijkertijd nogal felle kritiek te leve ren op het kabinet-Den Uyl en de beide progressieve regeringspart ners van Van Mierlo c.s. De Haagse D'66-ers moeten niets hebben van de polarisatie waarin sommige linkse politici het duidelijkheidsstreven van D'66 naar hun mening hebben doen ontaarden en ze betreuren het tevens ten zeer ste. dat PvdA en P.P.R het proces op weg naar één democratische progressieve volkspartij hebben stopgezet. EEN VURIG PLEIDOOI voor het voortbestaan van D'66 hield de so cialistische Kamerfractie-voorzitter Van Thijn: „Wij moeten niet ontkennen dat we die club hard nodig hebben" aldus Van Thijn. Een begrijpelijke reactie, waartoe Vun Thijn misschien wel door pre mier Den Uyl zelf is aangespoord. Als motief voert Van Thijn aan D'66 hard nodig te hebben voor het op tempo houden van de op mars naar staatkundige vernieuwingen. Maar het voornaamste zal wel zijn, ook bij Van Thijn, de vrees dat het wegvallen van D'66 het kabinet doet wankelen. En welke ellen de zal daaruit, ook voor de PvdA intern, niet kunnen voortvloeien? Kruidendokter 15 november voor rechter DEN BOSCH (ANP) De 46-ja- rige kruidendokter Willem van de M. uit Casteren (Noord-Bra bant) en zijn 58-jarige broer Frans zullen op donderdag 15 november voor de rechtbank in Den Bosch terecht staan. Zij worden verdacht van het plegen van de beroving met geweldple ging op de 44-jarige chef van het Eindhovense kantoor van de NV Grenswisselkantoren van totaal bijna 1,2 miljoen gulden aan Nederlands en buitenlands geld. De beroving vond op 10 november vorig jaar plaats bij de villa van de kruidendokter in Caste ren. De bankemployé werd van achteren met een rubber hamer neergeslagen. Van de buit is nog ruim 9 ton zoek. In verband daarmede zijn kort geleden twee Nederlandse politiefunctionarissen naar Spanje geweest om na te gaan of bij een bank in Alicante een dergelijk bedrag namens of ten gunste van de kruidendokter was gestort. Het onderzoek heeft echter geen resultaat op geleverd. Katholieke schoolraad: Democratisering moet sneller HOORN (ANP) - De Nederland- se Katholieke Schoolraad (NKSR) vindt dat ouders, on derwijzend en niet-onderwijzend personeel, schoolleiding, oudere leerlingen en personen uit de katholieke gemeenschap veel meer dan tot nu toe moeten deelnemen aan de beleidsvor ming van een school. De NKSR stelde dit gisteren vast op een bijeenkomst over democratise ring in Doorn. Dat moet gebeuren door de beslis singsbevoegdheden over de ver schillende organen van de school te verdelen en door deze Sroeperingen te laten deelne men of verteg.nwoordigen in bet schoolbestuur, aldus de NKSR. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het afvalwater dat de chemische fabriek Noury en Van der Lande in Deventer op de IJssel loost, bevat een chemisch zoutgehalte dat ruim dertig keer zo hoog is als de norm die de drinkwaterbedrij ven aanvaardbaar vinden. Het zuurstofgehalte in het afvalwa ter van de fabriek ligt ver bene den de drinkwaternorm. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek van de Vereniging Milieudefensie. Leden van deze vereniging heb ben in de maanden augustus en september watermonsters geno men bij vier lozingspunten langs de IJssel en de Rijn. Naast Noury en Van der Lande onderzocht men het water bij de chemische fabriek van Enka bij Arnhem, die ook op de IJssel Iooj». De papiperfabriek van Van Gelder in Renkum en de idsriolering van Arnhèm, Onderzoek Vereniging Milieudefensie beide langs de Rijn. ter 80 keer zoveel koper en 300 De gemeente Arnhem komt er keer zoveel amoi.iak te bevatten blijkens de resultaten van het als aanvaardbaar wordt geacht, onderzoek, door milieudefensie De directeur van het bureau van „schokkend" genoemd het milieudefensie, mr. drs. P. J. slechtste af. Op het punt. waar Konijn, noemde de lozingen het rioleringswater van de stad „misdadig". Hij zei, dat men er in de Rijn komt, bleek het wa- nog niet is achtergekomen, of de lozingen gedekt worden door vergunningen, „als dat niet het geval is, wie is er dan nalatig in het nemen van maatregelen? Zijn er wel vergunningen, dan wordt dus legaal de volksge zondheid in gevaar gebracht", aldus de heer Konijn. Iq en sociale intelligentie gaan niet altijd samen UTRECHT (ANP) Er zijn veel leer-zwakke mensen die dankztj hun sociale intelligentie, hun vermogen tot werken in team verband en hun praktische be sluitvaardigheid grote carrière maken. Maar andersom zijn er hoogbegaafden die door gemis aan sociaal Inzicht vastlopen In hun carrière, in hun leven. Dr. H. J. Chr. Berger, weten schappelijk medewerker aan de medische faculteit van de uni versiteit in Nijmegen, zei dit vandaag in Utrecht op een voor lichtingsdag voor Mavo-school- dekanen van het contactcen trum bedrijfsleven-onderwij; de raad voor het grootwinkelbe drijf. Hij pleitte voor minder „schools" opgezette intelligen tietests. Sociale intelligentie omschreef hij als de begaafdheid, zich open te stellen voor aMedaags tussen menselijk gedrag. Over deze be gaafdheid geven de moderne in telligentietests volgens hem ech ter nauwelijks informatie. Bij deze tests gaat het steeds meer om iemands „leerverstand" om de puur intellectuele capacitei ten. bmaar sociale intelligentie is niet zozeer een kwestie redeneren alswel van taxeren op het niveau van het praktisch handelen. Portugal Oppositie trekt kandidaten terug LISSABON De democratische oppositie in Portugal heeft be sloten, geen kandidaten te laten deelnemen aan de parlements verkiezingen van 28 oktober. In een verklaring heet het, dat de stap bedoeld is als protest tegen 'de schertsverkiezingen' en te gen 'de tirannie'. Weeroverzicht -ÉL zonnig mist 19 temperaturen mo luchtdruk in milhbaren opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-drukgebied jg» bewolking sneeuw t-t kou-front L lage-dnAgebted regen ^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT De weerkaarten van Atlantische Oceaan en Europa worden de laatste dagen geken merkt door een hogedrukgordel, waarvan de as ruwweg met de vijftigste breedtegraad samen valt. Er heerst in deze gebieden waar onder met name ook ons land, derhalve vrij zonnig en rustig herfstweer. Langs de noordflank van deze zone met hoge baro meterstanden is het een komen en gaan van oceaandepressies. De centra van deze lagedrukge bieden volgen over het alge meen een noordelijke koers die van het zeegebied tussen IJs land en Groenland naar de Noordkaap loopt. De bijbehoren de fronten trekken met grote re gelmaat over de Skandinavische landen naar het oosten. Het ziet er naar uit, dat er in dit ge schetste circulatiepatroon op korte termijn veel verandering zal komen, zodat op een aan houden van het fraaie herfst weer gerekend mag worden. Vooruitzichten voor zaterdag, op gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Overwe gend droog en rustig herfst weer. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: WEERRAPPORTEN Helsinki nnsbrueek Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mitdrld Malaga Stockholm Zürlch 4 Dit gapende kat in de flank liep het Duitse passagiersschip Boheme op na een aanvaring met het Britse schip Swift Arrow in de haven van San Juan, Porto Rico.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9