Frans Weisz nam met zijn 'Naakt' geen risico De blauwe schilderijen van Jan Bern hard Meinen Aanvang gemaakt met pastoraal beleidsplan voor bisdom Rotterdam Korte metten Amusements muziek van grote meesters „Justitia et Pax" in Nederland had veel contact met regering en Kamer DONDERDAG 25 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT Het Inbreker"-trio Rijk de Gooyer, Jennifer Willems en Jon Blu- ming en de tramdie zo'n belangrijke rol speelt in Frans Wei&z's nieuwste Naakt over de schutting" In een ongedwongen sfeer hebben enkele blazers van het Residen tie-Orkest in een goed bezet Di- ligentia het derde lunchconcert gegeven. Er werd niet meege deeld wat er werd gespeeld zo dat de toehoorders na elk on derdeel klapten en ongewild de eenheid van de twee uitgevoer de suites verstoorden. Gebrek aan kennis van het programma veroorzaakte óók dat luiste raars, die naar kantoor terug moesten, op verkeerde momen ten wegliepen. Informatie en re gie van het podium af zijn dus voor verbetering vatbaar. Gistermiddag hoorde men een van de vijf <nvertimenti, die Mozart in 1873 voor basset hoorns schreeef, instrumenten die voor authentieke uitvoerin gen van oude muziek tegen woordig weer worden gebouwd tmaar die lang in onbruik wa ren. Het trio werd nu gespeeld op twee klarinetten (De Rook, Rozeboom) en een fagot (Ker- stens). Bij deze drie blazers voegden zich vervolgens drie anderen: nog een fagot (Jancik) en twee hoorns (Schijf en Zarzo) voor het sextet opus 71 van Beetho ven. Dit stuk stamt uit 's com ponisten eerste jaren in Wenen en is, net als de muziek van Mozart, verstrooiingsmuzieki bij Beethoven joviaal, met bruske wendingen en wat boerse eigen zinnigheid die aantoont dat Beethoven in tegenstelling tot Mozart géén man was van het galante tijdperk. De plezierige muziek werd plezie rig gespeeld, misschien niet met een maximum aan instrumen taal raffinement maar ondanks een paar oneffenheden vlot, le vendig en prettig om te horen. Een st'mulerende onderbreking van de dagtaak! Aanstaande woensdag een lunch concert van het Barok-ensem- ble. Ks. AMSTERDAM De voorverto ning van een nieuwe Nederlandse speelfilm voor pers en genodig den is de laatste jaren een steeds feestelijker aangelegen heid geworden. Natuurlijk, de zenuwen gieren iedereen die verbonden was aan het produc tieproces nog steeds van te vo ren door de keel, maar het zo onopvallend mogelijk wegslui pen na afloop is er niet meer bij. Want ook de vierde Neder landse avondvullende film mag gezien worden. Geen meester werk, maar een technisch goed afgewerkt thrillertje, dat de kij ker anderhalf uur lang aange naam bezig houdt ook al ram melt het scenario vooral aan het slot nogal flink. Frans Weisz, teleurgesteld in de ontvangst destijds van zijn Gangstermeisje" en vorig jaar weer helemaal opgekikkerd door de wijze waarop zijn „In breker" bij het publiek over kwam. heeft geen risico's geno men. De ,,Inbreker"-formule is overal in de film „Naakt over de schutting" terug te vinden en heus niet alleen door de keuze van zijn hoofdrolspelers. Rijk de Gooyer en Jon Bluming spelen weer de toffe jongens. Rijk de handige eigenaar van een trek- kasten-salon en Bluming diens trouwe oersterke maar niet al te snuggere vriend, die er een ka- I rateschool op nahoudt. De ogen van Rijk, zo prominent naar vo ren gehaald in „De inbreker", spelen nu ook weer een belang rijke rol. Jennifer Willems de grote ontdekking als slofje in „De inbreker" is ook weer van de partij en toont als het onder wijzeresje Penny dat met Riik bevriend is. dat haar filmdebuut geen uitschieter was. Ook nu weer geeft Frans Weisz haar een apart trekje mee. Was het in „De inbreker" het wegblazen van een weerbarstige haarlok, dit maal is het een heel speciale gelaatsexpressie bij het verove ren van de jackpot. Aan dit na tuurlijk acterende drietal werd Sylvia Kristel toegevoegd, die als een pop-zangeresje aanstel lerig mag doen maar zelfs daar in uit de toon valt. Weisz heeft dit kwartet omgeven door een aantal bizarre en vaak myste rieuze en louche figuren, die het in deze thriller-komedie leuk doen en een markant optreden van Ko van Dijk als politiekom- missaris in welgeteld drie scè nes. Richard van der Spek, Haags kunstenaar exposeert van zater dag 2 november tot en met zon dag 2 december zijn schilderij en en aquarellen in het Ge meentemuseum. Dc onderwer pen van Van der Spek liggen in de sfeer van „geweld en sex Alicia Notti, sopraan geeft op dinsdag 23 oktober een zangre- cita! van Vivaldi. Brahms, Pou- lerc en Granados, Gerard Blerk zal haar begeleiden. Van het gelijknamige in 1964 ge schreven boek van Rinus Ferdi- nandusse is alleen het skelet overgebleven, maar het is Frans Weisz' verdienste dat hij dit door veel actie wist te com penseren. Visueel aantrekkelijk, mede door een jacht per tram door de Amsterdamse straten, heeft hij het zich beslist niet ge makkelijk gemaakt. Speciale vermelding verdient het came rawerk van Ferenc Kallman Gall met wondermooie helikop ter-shots. En wie zich in het verhaal interesseert het volgen de. Het gaat over een porno filmpje - niet zo erg, want „Naakt over de schutting" werd voor veertienjarigen en ouder goedgekeurd - dat plotseling verdwijnt waarna er drie moor den en nog een moordaanslag worden gepleegd. Het waarom zal niet iedereen duidelijk zijn, maar dat hindert niet, want het geeft Frans Weisz alleen maar de kans wat macabere grapjes uit te halen. En Frans Weisz kan wéér lachen, want de „In breker"- formule gaat wéér op. Anderhalf uur pretentieloos amusement met bijna onge merkt een paar heel natuurlijke vertolkingen en grappen, die op de juiste momenten goed aanko men. Ook al moet men soms met gespitste oren luisteren om maar niets van de nonchalant uitgeflapte dialogen te missen. Hommage aan Ru Penning In de Kunsthandel Liernur zijn nagelaten werken van Ru Pen ning te zien. En daardoor komt ten volle aan het licht welk een begaafd mens hij was (in zijn periode waarin hij als kunstcri ticus fungeerde, hield hij zich als schilder op de achtergrond). Wij hebben vooral waardering voor zijn „vroegere periode" waarin hij zeker op dezelfde hoogte al: een Verster of een Arntzerius staat. Dat kan ieder een terstond zien aan zo'n stille ven met de tinnen schotel b.v. Bovendien kon hij meesterlijk dieren schilderen. Later echter heeft hij dit zeer artistieke na turalisme losgelaten om gelei- lijk over te gaan tot die kleine, kleurige scène-schilderingen waarin naïeve en neo-expressio- r.istische elementen, zonder ech ter de verfijnde pictuur van dit genre over te nemen. Daarom kiezen we onvoorwaardelijk voor die „eerste periode", waarin zijn kunstenaarschap tot volledige ontplooing is gekomen. To 8 november bij Liernur. J. V. Gebrek aan verf creëerde 'n stijl Is het mogelijk dat een toeval stijl eëert? Jan Bernhard Meinen kwam op zekere dag tot de ont dekking dat hij alleen nog maar pruisisch blauw en gemengd wit in huis had. Hij wilde tóch schilderen en zo ontstond het eerste „blauwe schilderij" waardoor Meinen al spoedig be kendheid kreeg. Bij groepsten toonstellingen was dot eigenaar dige werk al eens in Den Haag te zien maar thans heeft hij in Kunstzaal Polder tot 10 novem ber 'n „eenmans". Inderdaad zeer merkwaardig door hun bijzonderheid, deze archi tectuur-scènes en landschappen in dot diepste, scherpste blauw naast 't lichtste, hoogste wit en daartussen de overgangen die soms geleidelijk dan weer snel ler en afstotend werken. We moeten het modewoord gebrui ken: Het komt bij Meinen op de „sfeer" aan, op de wonderlijke gewaarwordingen op de combi natie van realiteit en droom zonder dat hij de effecten spe ciaal forceert. Er zijn surrealis tische factoren bij Meinen v/aarin fauna en flora opgeno men zijn maar hij vervalt ner gens in de akelige absurditeiten zoals we die dikwijls bij de ge wone surrealisten waarnemen. Zijn tekeningen volgen de pein- tuur in het gevoel voor stijl en zergzame behandeling. Een fij ne expositie! Marina Vukcevlc een jonge Joe goslavische violiste speelt op donderdag 1 en vrijdag 2 no vember met het Residentie Or kest in het Haagse Congresge bouw het vioolconcert van Sibe lius. In Leiden treedt zij zater dag 3 november op, in de Stads gehoorzaal met hetzelfde pro gramma. „Groepsfoto" heet de tentoonstel ling die door beroepsfotografen Ingericht wordt in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Mu- Vereniging van Opera-vrienden opgericht Amsterdam In Amsterdam Is opgericht de vriendenkring van de Nederlandse Operastichting. Doel van de vereniging is om het werk van deze stichting te Meunen en in het algemeen de belangstelling van het publiek voor het muziektheater en de muziekdramatische kunst te vergroten. Inmiddels hebben zich dc afgelopen weken reeds enkele honderden leden en do nateurs gemeld. Voorzitter is de musicus Felix de Nobel. In het bestuur hebben verder zitting mevrouw Gré van Swol-Brouwenstijn, Dr. J. B. van Deinsc 'e,h Mr. G. F. Schel- terna (secretaris). In de pluat- son, waar de Nederlandse Ope rastichting regelmatig optreedt, zullen plaatselijke afdelingen v, orden opgericht. seum te Amsterdam. Er zijn op namen van 25 fotografen te zien van 26 oktober tot eind novem ber. De Mezzosopraan Judith dc Paul een Amerikaanse, en de Poolse bariton André Hiolsky zingen in een uitvoering van de volledige liedeitncyclus van Mahler „des Knaben Wunderhorn" door het Residentie Orkest op zaterdag 27 oktober in het Congresge bouw te Den Haag. De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis heeft zich in een schrijven gewend tot de leden van de dekena le raden in het bisdom met het verzoek suggesties te doen, die kunnen dienen bij het opstellen van een pastoraal beleidsplan in het bisdom Rot terdam, „dat u en ons meer kan helpen om beter kerk te zijn". De aanleiding tot. het opstellen van dit plan is te vinden in de behandeling van de begroting van het bisdom door de Dioce sane Pastorale Raad in ziin vergadering van april. De D.P.R. verzocht toen het Dio cesaan Bestuurs-kollege (bis schop, vicarissen en econoom) een pastoraal beleidsplan op te stellen, dat tevens kon dienen als basis voor volgende begro tingen, en de D.P.R. bij de op stelling van het plan te betrek ken. Er werd een commissie inge steld, waarvan de leden voort komen uit de D.P.R., het Dio cesaan Financieel Beraad en het Diocesaan Bestuurskollege. onder voorzitterschap van vi caris dr. W. van Paassen. De laatste stelde tevens een lijvi ge nota op, waarin feiten, uit spraken en wensen werden op genomen, die betrekking heb ben op het pastoraal beleid, zoals dat in de afgelopen drie jaren in het bisdom is gevoerd. Deze nota, tezamen met het verslag van de dekenale rond gang van het D.B.K. door vi caris drs. W. van den Ende (waarvan wij vorige week een samenvatting hebben ge bracht) zijn nu aan de dekena le raden toegezonden als oriën tatie over het reeds gevoerde beleid en de reeds geconsta teerde problemen, alsmede als achtergrond informatie. De commissie pastoraal be leidsplan heeft van haar kant de dekenale raden een aantal richtvragen gestuurd ter be raad. De commissie verwacht de resultaten van dit beraad uiterlijk 15 mei. Daarna gaat de commissie de veertien de kenale inzendingen zo getrouw mogelijk tot één ontwerp ver werken. Dit kan dan in de herfst volgend jaar door de verschillende beleids- en advies instanties van het bisdom worden besproken, alvorens de bisschop het tot een echt be leidsplan verklaart. De Vaticaanse radio heeft scherp geprotesteerd tegen de plannen voor een Italiaanse film, die zich bezighoudt met dc executie van 320 Italiaanse gijzelaars door de nazis op 24 maart 1944 in Rome. De ma kers van de film beschuldigen de toenmalige paus Pius XII ervan niets tegen het neer schieten te hebben gedaan. Ra dio Vaticaan noemt de f:'m een lage verdachtmaking. Men tracht de schuld ran a"d --n dan de echte verantwoordelij ken in de schoenen te schui ven. Pius XII heeft van de be doelingen van de nazis hele maal geen weet gehad. De Duitse bondspresident dr. Gustav Heinemann heeft de leider van het vakantiewerk Ameland Hubert Janssen het bondskruis van verdienste ver leend. Janssen richtte in 1953 het vakantiewerk Ameland op. Sinds die tijd hebben meer dan 'nonderdvijftigduizund jongeren, van wie alleen al veertiendui zend in de afgelopen zomer, op het Nederlandse eiland vakan tie kunnen houden. Dc toenemende geweldda digheden in Mexico hebben de Mex eaanse bisschoppenconfe rentie aanleiding gegeven lot het uitgeven van een verkla ring, wanrin zij zoggen dat 't geweld de regering ertoe zou kunnen brengen een hardere koers te volgen, ten nadele van de vrijheid. Onder de hui dige omstandigheden zou het zelfs wel tot een dictatuur kun- ren komen. Als oorzaak van het gewelddadig klimaat zien dc bisschoppen onder meer so ciale onrechtvaardigheden. Het enige protestantse kerk gebouw in Afghanistan, dat werd gebruikt door de protes tantse buitenlandse gemeente in Kaboel is onteigend en bin nen twee dagen tot de grond toe afgebroken. De autoriteiten paven op. dat destMds voor de bouw peen vereunnme "'"s verleend, maar kort geladen werden ook al de predikant van de gemeente de Ameri kaanse presbteryiaan dr. J. Christie Wilson en negen ande re buitenlanders het land uit gezet. Moses is er r armen geheven te houden tij dens d.? strijd, maar gebeden wordt er in het Midden-Oosten nog altijdoverigens aan beide zijden. Hier een Israëlische mi litair op de westelijke oevei van het Suezkanaal. die de voor dc gebedsmantel om zijn wapens even heeft verruild ochtendlijke gebeden te zeggen. "rnK "N WERE! D Gereformeerde synode boos over Jezusfilm De generale syniie van de ge reformeerde kerken is diep verontwaardigd over de Deen se plannen voor de produktic van een film over het "Lief desleven van Jezus Christus". Mocht de film ooit in Neder land worden geïmporteerd dan zal de synode de regering ver zoeken vertoning te verb eden. Onder druk van andere protes ten hebben de filmmakers i langs besloten om de el v de film te wijzigen ;n "De v gezichten van Jezus Christu De synode bes:oot zo me- samen met de Raad ran Ker ken in Nederland pree ren bij de Deense regering, d r de film subsidieert en bij de raad van kerken in Denemar ken. Bisschoppen van Europa bespraken situatie buitenlandse arbeiders Is het verschijnsel der gastar beiders alleen maar een onver mijdelijke consequentie van de industriële ontwikkeling van Europa of kunnen gelovigen hierin ook een teken zien van Gods werking om de grenzen van nationalisme en discrimi natie te doorbreken? Deze en vele andere vragen werden gesteld en besproken op een vier dagen durend con gres in de synodezaal van het Vatikaan. Bisschoppen van de meeste Europese migratielan den en de verantwoordelijke instanties van het Vatikaan waren hier bijeen onder voor zitterschap van mgr Clarizio, president van de pauselijke commissie voor de migratie. Nederland was op dit congres vertegenwoordigd door de bis schop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, die tevens een der drie voorzitters was van het congres en president van de Engelssprekende werkgroep. Vicaris R. Koper van Haarlem nam aan de besprekingen deel als gedelegeerde van Je Nederlandse bisschoppen voor de migratie. Hij hield een refe raat over de s'tuatie in Neder land en in de emigratielanden. De congressisten legden in hun besprekingen sterk de nadruk op de verantwoorrtM'ikhe'd van a'!e ge'ov'gen. lek»n rn ve-r pas'nrb*'- d°-s. a'smede op de voorbe-r - d - van de Drijvers voo" de - e'---g n«der de nvTan*"" het*" n het land ran he" '-"—it he*z ;n h*t 'a-d «- «*- i gaan werk°n. Ook wp"d ge wezen op het grote belang van samenwerking tussen pastoraal en maatschappelijk werk. In de korte tijd van haar bestaan heeft de commissie Justitia et Pax (Gerechtigheid en Vrede), die onder lei ding staat van oud-minister dr. M. Klompé, veel contact gehad met regering en parlement. Hierbij werd onder meer ge sproken over de houding van at EEG ten opzichte van de derde wereld, de Portugese ge bieden in Afrika, de Portugese deserteurs in Nederland en de martelingen van politieke ge vangenen in Brazilië en Zuid- Vietnam. Vaak leidden deze ge sprekken tot politieke en diplo matieke stappen. In het zojuist verschenen jaar verslag van Justitia et Pax word» geconstateerd dat de Nederlandse afdeling van de pauselijke commissie eerst in mei 1972 goed van start ging, toen de bisschoppen hun fiat hadden gegeven aan de plan nen van de commissie. Do commissie heeft ten doel de katholieken bewust te ma ken van hun verantwoordelijk heid en mogelijkheden om bij te dragen tot vrede en recht vaardigheid, zowel in eigen land als in d" rest van de we reld Om gezamenlijk aan deze bewustwording t» kunnen wer ken is de commiss'e er met veel mo~te in ges'nngd om de b»!fingrijkste ^ulporeansatle» z^a's V-isf~nak'Advr-s-k- tie. Mensen In Nood en Cebe- mo rond één tafel te krijgen. Steeds bekijkt de commissie of er in Nederland reeds instan ties met bepaalde vragen bezig zijn of bezig zouden moeten zijn. Zo behandelt Pax Christi di zaken van vrede en men senrechten en heeft de com missie met het Interkerkelijk Vredesberaad de IKVOS (in terkerkelijke vormings- en ont wikkelingssamenwerking) op gericht. die een aantal vor- mingsdeskundigpn heeft aange steld. Deze regionale IKVOS-wer- kers gesubsidieerd door de commissie-Claus, stimuleren de plaatselijke initiatieven voor ontwikkelingssamenwer king en proberen deze een plaats te geven binnen het to taal van het kerkelijk werk. Dit voorjaar heeft Jusitia et Pax een communicatiesysteem opgezet. „Immers zo con stateert het verslag wat is het nut van het opzetten van mooie cn dure rapporten en van a! die suggesties als deze r.iet op de bestemde plaats ko men?" Om deze informatie door te ge ven via verenigingsbladen of bulletins is de medewerking gevraagd van een zeventigtal organ'saties, zoals pastorale centra. missiesecretariaten, vakorganisaties. theologische hogescholen, vormingscentra, orden en congregaties.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7