OOK POLARISATIE IN ZOETER- WOUDSE POLITIEK SPOORWEGHALTE BIJ VOORHOUT WENSELIJK Duitse drumband naar Ter Aar Oegstgeest moet bezuinigen en belastingen verhogen streeknieuws Na ChrDemAppèl ook VVD en PAK? 'Onge- dwongen' opening peuter speelzaal Subsidie dorpshuis Stompivijk in raad Sinterklaasactie Noordwijk Actief PAGINA LEIDSE COURANT Zoeterwoude De Zoeterwouds» politieke wereld is ste vig in beweging. Enkele weken geleden besloten de KVP en de PCC om met een gezamenlijke lijst onder de naam Christen Democratisch Appèl deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Inmiddels is er ook actie gekomen uit de liberale hoek. De VVD boekte bij de laatste Tweede Kamerverkiezin gen een grote winst en behaalde een stemmentotaal van 487. Er worden pogingen ondernomen om te komen tot op richting van een plaatselijke afdeling. Sympathisanten wordt gevraagd zich te melden en in de volgende maand zal d£ officiële oprichtingsvergadering worden gehouden. Tot de zes initiatiefnemers behoort ook de heer J. B. N. v. Diemen welke nu zitting in de gemeenteraad heeft voor de Vrije Lijst, de fractie welke in de huidige zit tingsperiode door ziekte en vertrek uit de gemeente ge heel vernieuwd is. De heer Van Diemen bevestigde de geruchten dat de Vrije Lijst volgend jaar zal ophouden te bestaan: „Wij hebben ons daarover in de fractie be raden en zijn tot de conclusie gekomen dat het, in het licht van de huidige ontwikkelingen, beter is als Vrije Lijst te stoppen". De heer Van Diemen ziet het optreden van de VVD ook als reaktie op de plannen welke er ontwikkeld worden om te komen tot een Linkse (PAK?) lijst wat een meer extreme opstelling betekent. Eén van de huidige frac tie-genoten van Van Diemen is de heer C. Straver, wel ke een vooraanstaande rol speelt in de PPR-gelederen van de regio. Diens naam wordt genoemd i.v.m. een meer linkse groepering welke in voorbereiding is. De PPR behaalde vorig jaar november 202 stemmen en de PvdA 379 stemmen. De heer Van Diemen gaf als zijn persoonlijke mening dat de gemeenteraad geen één- mansmaaltijd mag zijn (doelend op het gezamenlijk op trekken van de Chr. Comb), nu, daar ziet het in elk ge val volgend jaar beslist niet naar uit. RIJNSBURG B. en w. van Rijnsburg hebben in hun investeringsprogramma voor de komende vijf jaren een flinke portie geld in gedachte voor de woningbouw. In 1973 begin '74 wil men de bouw van 40 woningwetwoningen en 36 premieverhuurwoningen realiseren. In '74 staan 66 bejaardenwoningen. 24 bejaardenwoningen en 54 premieverkoopwoningen aan de ..splitsing" op het programma. In '74 en '76 zo blijkt uit de nota. zal in Frederiksoord volop gebouwd gaan worden. Naast de woningbouw zijn nog andere wensen van Rijnsburg: bouw overdekt zwembad (start over enkele maandenstichting van een rouwcentrum (1976), beveiliging kruispunt Brouwerstraat (1974), de aanleg van landbouwontslui- tingen, uitbreiding sportvelden Rijnsburgse Boys. reconstructie van Vinkenweg (zie foto) en Voorhou- terweg en de aanleg van een ijsbaan en tennisbanen. Structuurplan wil uitbreiding ron halte concentreren NOORDWIJK Inspecteur C. J. A. Couzijn uit Helmond is met ingang van 1 november a.s. in de rang van ambtenaar 3eklas - se benoemd bij het korps ge meentepolitie te Noordwijk Hij gaat de vakature vervullen van de heer P. Verhoef, die in het begin van dit jaar om ge zondheidsredenen de polit:e- dienst moest gaan verlaten. De heer Couzijn is afkomstig uit Wassenaar, 29 jaar oud en ge huwd. Na de Mulo en de HBS te hebben doorlopen, studeerde hij van 1965 tot 1968 aan de Politie Aca demie te Apeldoorn. In juli I96S ■volgde zijn benoeming tot ad junct-inspecteur van politie le Amsterdam. Daar was hij werk zaam bij verschillende afdelin gen van het hoofdstedelijke poli tiekorps. Onder meer was hij peletonscommandant van de mobiele eenheid. Op 1 mei 1974 trad de heer Cou zijn als inspecteur, ambtenaar 3e klasse in dienst van het poli tiekorps te Helmond. In deze Brabantse stad kreeg hij de lei ding van de surveillancedienst en trad hij op als waarnemer van andere politiefunctionaris sen. Inspecteur Couzijn zal op 1 no vember a.s. worden beëdigd. Hij gaat in het Duinpark wonen. O NIEUWKOOP Met een flair van echte hoogwaardigheidsbe kleders knipten de kleine Marit van Mierop als oudste kleuter en Lennart Xluën als de jongste van het gezelschap een kleurig versierd lint door en daarmee was de officiële opening van een nieuwe peuterspeelzaal in gebouw DE ARK in Nieuwkoop een feit geworden. Twee groepen van elk 16 peuters zullen daar twee dagen per week een ongetwijfeld gezellig en leerzaam onderkomen vin den. In haar openingswoord be lichtte de voorzitster van de Stichting Peuterspeelzaal Nieuwkoop/Noorden, mevrouw J. Schimmel het werk van de Stichting en de waardering, wel ke dit werk allerwege onder vindt en daadwerkelijk wordt gesteund. Een leuk en sfeervol moment was bij deze bijeenkomst, welke o.a werd bijgewoond door wethou der van Vliet namens het ge meentebestuur, de artsen Brink man en Sanders en vertegen woordigers van het onderwijs en vele anderen, het bezoek van twee klassen van de kleuter school DE PADDESTOEL die een fraai geschenk kwamen aanbieden als versiering voor het klasje en die met zijn allen zorgden voor een echt feestelijk tintje bij deze toch al ongedwon gen en prettige bijeenkomst. Rectificatie Bi;- het verhaal over het Alphens cityplan in onze krant van gis teren is abusievelijk een ver keerde foto geplaatst. Hiervoor onze verontshuldigingen. Voorhout Het structuur plan Dorpsgebied Voorhout acht het wenselijk, dat bij Voorhout een stoptreinhal te wordt mogelijk ge maakt. Rond deze halte zou de gemeentelijke uit breiding dienen plaats te vinden. Vooral ook voor de badplaats Noordwijk zou deze spoorweghalte bijzon der aantrekkelijk zijn, zo wordt in het structuurplan gesteld. Het merkwaardige toeval wil, dat de spoorlijn Legden/Haarlem in de bollenstreek alleen langs Voorhout loopt, maar er geen halte heeft. Het aantal in woners van Voorhout rechtvaar digt dit ook niet. Wel is het, al dus het structuurplan, een uit vervoersoogpunt bedenkelijk verschijnsel te noemen, dat de groei van Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Noordwijk en Noord- Wiikernout zich voltr.kt buiten de invloedssfeer van de frequent bereden spoorlijn Leiden/Haar lem. werkrnden, terwijl noch het au- towegnet noch de interlokale busdiensten adequaat genoemd kunnen worden om de resulte rende pendelstromen in de toe komst te verwerken. Belangrijk is ook, dat voorzover deze stro men toevallen aan het particu liere autoverkeer, ze mede hel pen leiden tot ontoelaatbare verkeerscongesties in de grote centra. Uit het oogpunt van effi ciënt vervoer acht het struc tuurplan het daarom gewenst, dat de gunstig gelegen kern Voorhout een zodanige omvang krijgt, dat ec> treinhalte moge lijk wordt, waardoor een zo goed mogelijk gebruik wordt ge maakt van het bestaande rail- net. De rond deze halte te con centreren uitbreiding dient dan zodanig te zijn. dat de loopaf stand van de uiterste woningen tot de halte de tien minuten gaans niet overschrijdt. Noord wijk en Sassenheim liggen bin- nen 4 km van Voorhout, doch zijn, ondanks belangrijke ont- I wikkelingen, verstoken 'van rail- verkeer. De busverbinding met j het station Leiden is nu tijdro- i v:nd. Wel zal het verkeer vol- j gens het structuurplan Dorpsge bied Voorhout direct door de Boekhorstpolder naar de Noord- wijkerweg moeten geschie-1 den, ander wordt het dorp Voor- j hout te zwaar belast. Al deze zaken moeten in de nabije toe-1 komst worden uitgewerkt. Pas 1 als de Schiphollijn klaar is, lijkt h:t mogelijk een spoorwegha'te I gerealiseerd te zien. Ter Aar Zaterdag 27 oktober a.s. komt op uitnodiging van de R.K. Muziekvereniging „Arti et Religioni" uit Ter Aar de Duitse muziekvereniging „Musikverein Velen" met zijn drum band in Ter Aar op bezoek. Na aankomst om ongeveer 11.00 uur bij Garage Lek zal er bij gunstige weersomstandigheden een muzikale intocht gemaakt worden naar het Parochiehuis te Langeraar, waar een officië le ontvangst zal plaatsvinden door een deputatie van het ge meentebestuur en het bestuur van „Arti et Religioni". 's Avonds zal er een feestelijke bijeenkomst zijn in het Paro chiehuis. Bij deze gelegenheid zal de „Musikverein Velen" in het begin van de avond een licht populair concert geven. Na afloop hiervan is er gelegenheid voor de aanwezigen een dansje te maken, waarbij de boerenkapel „De Gebarsten Ke tel" voor de muzikale omlijsting zal zorgen. Beperkt (gratis) toegangskaarten verkrijgbaar bij de heer G. van Lammeren, Paradijsweg 7 te Langeraar, tel. 3986. Zondag 28 oktober word't er in de kapel van de R.K. Bejaarden centrum „Aarhoeve" te Langeraar om 10.30 uur een Eucha ristieviering gehouden m.m.v. de jongerengroep „Vita Nova". Om ongeveer 13.30 uur d.a.v. zal er volgens Duits gebruik een zg. Freundschaft-concert worden gegeven in het Parochie huis. 's Middags om 16.00 uur wordt er een muzikale rond gang door Langeraar gehouden waaraan zowel „Arti" als „Velen" zullen deelnemen. Na afloop hiervan nog een show op het Kerkplein en tenslotte zal er in het Parochiehuis afscheid genomen worden van de Duitse gasten. LEIDSCHENDAM Op de agenda van de gemeenteraad van maandag 29 oktober staan: verhogen van investeringssubsidie voor het Dorpshuis te Stompwijk, vrijstelling van de verplioh- ting van avondsluiting voor winkels, .vergoeding vakonderwijs over 1972, krediet voor spel- en leermateriaal voor de openba re kleuterschool „Het Zonnehuis" aan de Prins Bernhardlaan, ingangsdatum van een wijzigng van de gastareve, krediet voor voorzieningen voor de openbare verlichting van een deel van de Oostvlietweg, grondverkoop bij de Koningin Juliana- weg, aanleg van een tijdelijk fietspad tussen de Graaf Willem de Rijkelaan en de Patrijslaan. aangaan van geldleningen, opnemen en uitlenen van kasgeld in 1974, onderzoek van de leerlingen van de basisscholen, benoeming hoofdleidster kleu terschool „De Bloemenheuvel". Aanvang 20 uur. NOORDWIJK Van 1 november tot en met 4 december zal de vereniging Noordwijk Actief weer een Sinterklaas-aktie orga niseren. Meer bijzonderheden daarover volgen nog. Eerst wil men deze zaak bespreken op de najaarsvergadering, die op dinsdag, 6 november a.s. in Lido wordt gehouden. Be halve de reeds genoemde aktie. zullen het onderzoek van het Economisch Instituut voor de Middenstand, de Noordwijk-Ac- tief-Show en het winterprogramma een punt van besprekingen uitmaken. Voorts heeft het bestuur een oproep tot de leden gericht om do nateur te worden van de Stichting VVV Noordwijk en deze instelling met een bijdrage te steunen, eventueel de bijdrage te verhogen. Slechts een gering aantal leden van Noordwijk Actief blijkt donateur te zijn en de bijdragen van hen, die dat wel zijn, liggen nogal aan de lage kant, meent dat bestuur. Sassenheim De werkzaamhe den in het p'an-Teylingen heb- ('jen een aanvang genomen. De wegen zijn gereed en de grond bouwrijp gemaakt. Begonnen is met het uitzetten van de 18 koopwoningen, terwijl volgende week met net heiwerk hiervoor een aavang wordt gemaakt. Daarna wordt voortgegaan met het heiwerk t.b.v. de 99 premie- huur- en koopwoningen. De laat- sten zullen volgens gietbouwsy- steem worden gebouwd door de Bouwonderneming ..Meboma" uit Rosmalen, en de 18 koopwo ningen traditioneel door het bouwbedrijf Splinter uit Valken burg. De plannen voor de bouw van de 32 woningwet- en 22 be jaardenwoningen zijn nog niet geheel rond. Nodig voor sluitende begroting OEGSTGEEST Deze maand verscheen de ontwerp-begroting van de gemeente Oegst geest. Toonde de begroting van 1973 nog een bedrag van 13.954.152,92 thans is deze voor 1974 gestegen tot een bedrag van 16.397.004,86. Dit betekent, dat de ge meentelijke huishouding het volgend jaar maar liefst 2.442.851,94 méér gaat kosten, hetgeen ten opzichte van 1973 een procen tuele stijging inhoudt van 17,51%. Debet aan de méérkosten zijn o.m. hogere kosten gemeentewerken t.l.v. de gewone dienst, meerdere kapitaalslasten, salarissen en so ciale lasten, kosten bijstandsverlening, ge stegen subsidies etc. etc. Evenals bij de begrotingen 1973 kan worden gesteld, dat de financiële positie van de ge meente zorgelijk genoemd mag worden. Het college is slechts tot een sluitend re sultaat gekomen door enerzijds op een aantal uitgaven te bezuinigen,waarbij we derom getracht is het verzorgingsniveau zo weinig mogelijk can te tasten, anderzijds door verhoging van de inkomsten. Men stelt zich voor te bezuinigen op het on derhoud van openbare gebouwen en scho len. op het onderhoud van wegen plantsoe nen en riolering en voorts werd afgezien van aanschaffing van een lichtaggregaat, het slaan van een geboorde put t.b.v. de brandweer in het Wilhelminapark, de aan schaf van een bandenmonteerapparaat, de aanschaf van één i.p.v. twee verkeerstel- lers. Tevens wil men de kosten van sane ring van het Bos van Wijckerslooth van 40 mille tot 20.000 duizend gulden terugbren gen. etc. Ook de gemeentel jke balastingen dienen verhoogd te worden. Opvallend is hier de verhoging van de personele belas ting van 268 tot 325 opcenten en het optrek ken van de reinigingsrechten van 35 naar 55 gulden per jaar. Ook de straatbelasting gaat omhoog in het om.verp en wel van 27% naar 32% van de belastbare opbrengst voor gebouwde eigendommen en van 13'/2 naar 16% voor ongebouwde eigendommen. Katwijk wil 18,- per perceel voor reiniging o C KATWIJK Aangezien de kosten van de gemeente-reiniging in verband met de afvoer via de VAM sterk zullen stijgen, wil de gemeente reinigingsrechten gaan heffen. Momenteel worden de kosten van het ophalen van huis-afval geacht te zijn verdis conteerd in de straatbelasting. Gezien de gunstige financiële po sitie van de gemeente is deze belasting in jaren niet ver hoogd, hoewel de kosten van straatverlichting, aanleg en on derhoud van wegen, een veel voud bedragen van de straatbe lasting. Men zou deze belasting kunnen verhogen, maar de ge meente acht het juister de ge bruikers van de panden te laten betalen i.p.v. de eigenaren van percelen Marktberichten Rnrlofarendsveen. Bloemenveiling 24 oktober 1073. Anjers Rose. Rood. Keefer. Telstar. I-ena 23 - 38. it. Arthur. Yellow Dusty. Tangerine. Nora 23 - 30. Le Rave 31 - Harve: Alice 19 - 26. Rozen Gametic. Carol. Roswltha. Douchka 13 - 19. Zorlna. Spanish Sun. Prominent. Annabelle Belinda 23 - 39. Sonia 2S - 48, Bac cara 47 - 60, Lelies 40 - 60. Gerbera 36 - -11. Alstroemeria 2S - 30. Calli- carpa 50 - 2.45. Nerine 27-61, Stre. Iltzla 2.15 - 2.30. Geplozen chrysan- Waspeen p. kist: 7.10. A II I 5.50 8.30. B II 2.80 - 3.40. C I 3.10 - 1.50. C II 1.30 - 3 30: Bospeen 61 - 74: Andijvie 17 - 39: Groene kool 25 - 36: Spitskool 62 - 72: Radijs 27: Selderie 14 - 28: Pe terselie 16: Breekpeen p. kist .3.20 - 5.60: Boerenkool 28 - 34: Knolselde- rle 19-38: Rode kool IS - 33: Sa- voije kool 10: Knolselderle 2' - 17: Prei A I 67 - 69. B I 48: Bloemko len: 6 1 1.36 - 1.19. 6 II 61. 8 I 78 - 1 20. 8 II 22 - 63. 10 I 62 - 88. 12 I 71 - 87; Aanvoer: VVaspeen: 160.000 kg.; Bloemkolen: 4.400 si.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6