GROEIEND VERZET TEGEN ALPHENS SNELLE GROEI Wim: „Ik was toch wel een beetje zenuwachtig Koster Van Velzen verlaat „Doper"- parochie Leimuiden „Burgemeester Smeetsweg een schijn- oplossing ^*4 School voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen in Alphen rijn- en veenstreek Aanvallen op wethouder, vragen en petitie., j PAGINA 5 LEÏDSE COURANT ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen heeft gisteren de 40.000e inwoner begroet. Tien jaar geleden, 1 janua ri 1963, gaf Alphen aan 27.000 mensen een plaats om te wonen. Hoe het in wonertal er over een jaar zal uitzien durft en kan niemand zeggen. Sommigen richten hun ramingen tot boven de 80.000, meer rea listische uitgangspunten spreken van een zielental van om en nabij de 65.000. Hoe het ook zij, „de stad aan de Rijn" is al hard doende uit te groeien tot een forse gemeente. Op het ogenblik is een record aantal huizen in aanbouw of worden dit jaar in uitvoering genomen: bijna 1900. Medio ok tober is een pijpleiding boven de Herenweg aangebracht, die over een poosje zand zal moe ten gaan spuiten voor de hui zenbouw in Ridderveld II. Eind augustus aanvaardde de raad het al jaren in het vooruitzicht gestelde structuurplan voor Al phen: waarin de ontwikkeling voor een groot aantal jaren glo baal is aangegeven. Dat plan voorziet onder meer in een vol bouwen van de wijk Kerk en Zanen, aan "de overkant" van de spoorlijn. In het hart van de stad is een city-plan gedacht met winkels en epn kantoorge- Onduidelijkheid Als het aan de gemeentelijke plannenmakers ligt, groeit Al phen ongebreideld door. Het laatste halfjaar echter binnen verschillende bevolkingsgroepen zich te roeren. Men begint zich af te vragen op grond van wel ke uitgangspunten van hoger hand of van wie dan ook. de stad in Holland's midden zo'n grote plek op de kaart moet wor den. Bij verschillende gelegen heden bleek dat het gemeente bestuur niet helder weet te for muleren waarom hij Alphen zo wil laten groeien. Bovendien is er nog de onduideijkheid van de kant van „Den Haag". Naaj aanleiding van de steeds vaker ervaren kritische vragen schreef het gemeentebestuur een brief naar minister Gruij- ters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, waarin hem zwart op wit werd ge vraagd hoe hij denkt over Alphen als groeigemeente. De bewinds man liet daarop weten dat Al phen niet kan worden aange merkt als groeigemeente. Eer der verklaarde minister Gruy- ters dat Gouda, Woerden en Al phen typische groeikernen zijn in Hollands Midden. Structuurplan De vragen en kritiek op het doen en laten van de plaatselijke overheid beginnen langzamer hand manifest te worden en lij ken ook door te gaan dringen tot het verantwoordelijke be stuurscollege: de gemeenteraad. Dit college heeft tot nu toe het door burgemeester en wethou ders uitgestippelde beleid trouw gevolgd. Slechts de vertegen woordigster van D '66 mevrouw A. F. R. Hardijzer-Neef, ver klaarde zich tot groot verdriet van burgemeester mr. R. M. Gallas tegen het structuurplan. Alle overige fracties schaarden zich achter de groeiplannen. La ter bleek, dat niet alleen D'66 bezwaren heeft. De P.v.d.A., die de plannen /an zijn wethouder J. C. Duin ondersteunde, hoorde in een ledenvergadering fikse kritiek. Een gemeentelijke werkgroep van deze partij noemde aanvaarding van het plan een "anti-climax" en "een misser". Raadslid J. H. van der Vlies verdedigde zijn houding in de raad door op te merken dat het plan beslist niet koste wat het kost helemaal uitgevoerd zal behoeven te worden. Dat het de j nieuwe gemeenteraad erg rroei- lijk wordt gemaakt met zo'n structuurplan, bestreed hij. „Het is alleen een model, waarin 1 mogelijke uitbreidingen zich f kunnen voordoen", aldus de heer Van der Vlies. len. De financiële middelen zijn op het ogenblik beperkt. De burgemeester liet uitkomen, dat het rode potlood zal moeten wor den gehanteerd, wil men de be groting voor 1974 sluitend krij gen. Vragen Tenslotte heeft het Alphense sta tenlid drs. H van Steenis (PSP) schriftelijke vragen aan GS ge steld. Hij vroeg daarbij onder meer of er sprake is van ver schillen in opvatting tussen Gede puteerde Staten en de minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening met betrekking tot de uitgroei van Alphen. Als die meningen inderdaad uiteen lopen, wan wil het Statenlid graag weten aan welk stand punt het meeste gewicht moet worden toegekend. Bovendien wil hij opheldering over en open baarmaking van de brieven, waaruit zou moeten blijken dat GS bij het Alphense gemeente bestuur de mening hebben doen postvatten, dat het provinciaal bestuur het eens is met hel structuurplan. Politiek Mevrouw Gallas, echtgenote van Alphens burgemee ster, heeft Alphens veertigduizendste even mogen vasthouden. Op de foto geeft ze Wilfred Verkerk weer terug aan zijn moeder, waarbij vader Verkerk en burgemeester Gallas belangstellend toezien. structuurschets nog wel gewezen als groeikern; de onzekerheid over de aanleg van door het gemeentebestuur gewenste wegen rondom Al phen; aan- de ontwikkeling van Alphen als woongebied, maar vooral ook als werkgebied. Voor het behouden van een zeker evenwicht in de verhouding wonen en werken, moeten er meer industrieën naar Alphen komen. Gemeente- de bestaande nieuwbouwwijken lijkt» pogingen daartoe hebben achterop dreigen te raken, nog weinig succes opgeleverd; Burgemeester Gallas liet over die i als Kerk en Zanen er komt, Ie- gemeentelijke financiën onlangs vert dat zulke financiële proble- nog weten, dat Alphen in 1971 men op. dat de voorzieningen in de buikriem zal moeten aanha- De indruk bestaat dat het zo rus tige voortkabbelende politieke vaarwater in Alphen wat rim peltjes begint te vertonen. Bij de langzaam op gang komende voorbereidingen voor de in het voorjaar van 1974 ie houden ge meenteraadsverkiezingen, lijken de discussies over groei en welzijn etc. in een stroomver snelling tc komen. Uit onze in formaties is gebleken dat er heel wat staat te veranderen in het plaatselijke politieke leven. Het grootste deel van het aantal wethouders zal plaats gaan ma ken voor anderen. Er worden samenwerkingen tussen de ver schillende fracties gezocht, het aantal raadszetels zal in ver band met de opgetreden groei van de laatste vier jaar worden uitgebreid van 23 tot 27. 15-JARIGE BOSKOPER ASSISTEERDE BIJ KEIZERSNED E OP VAARS ROZA BOSKOOP „Ik kreeg een witte doktersjas aan en alles moest steriel gemaakt worden. De dok ter zei precies wat ik doen moest. Van alles aan geven en zo. We konden het kalfje opzij uit Ro- za's buik halen, het leek net alsof het in een doosje zat". Dit vertelde de 15-jarige Boskoopse Wim van Leeuwen, die deze week dierenarts G. W. Moons assisteerde bij een keizersnede op Roza de vaars. Wim vond het een bijzondere gebeurtenis in de stal van het familiebedrijf van Van Leeuwen aan dp Middelburgseweg. Toen zijn vader merkte, dat het niet goed ging met Roza, belde hij als de bliksem de dierenarts in Gouda, die weldra met zijn befaamde koffertje verscheen. Wim mocht als assistent ODtreden en „daar was ik toch wel een beetje zenuwachtig om", zei hij nadat de operatie achter de rug was. Volgens Wim heeft Roza weinig pijn gehad. Ze was plaatselijk verdoofd en ze had een klem op de kop zodat ze goed stil bleef staan". Het werd tenslotte een stierkalfje. En dat was een beetje jammer, volgens de assistent, want „we hadden liever een kuisje gehad, die zijn waardevoller. Deze verkopen we maar". Volgens Wim zitten er grote mogelijkheden in het kopen (in de toe komst) van „gesorteerd" sperma, waardoor de LEIMUIDEN Na een dienstver band van bijna 20 jaar zal de heer J. F. van Velzen deze week afscheid nemen als koster van de parochie St. Jan de Do per in Leimuiden. Niet dat hij het graag doet, want koster Van Velzen is daar te aktief voor, maar de pensioengerechtigde leeftijd zorgt ervoor, dat hij bin nenkort alle tijd heeft voor zich zelf en zijn familie. Zo langza merhand is de heer Van Velzen een echte sleutelfiguur gewor den (binnen de parochie, want in alle opzichten en bij alle gele genheden waren zijn diensten zichtbaar: de verzorging van de tuin rondom de kerk en de pas torie, de verzorging van het kerkhof, de leiding over de kerkwerksters behoorden o.a. tot zijn werkzaamheden. Ook zijn manier van omgaan met de parochianen, in het bijzonder bij speciale gebeurtenissen, zoals begrafenissen, werd altijd op hoge prijs gesteld. Het is ze ker, dat nog vaak teruggedacht zal worden aan de tijd met de heer Van Velzen. Zondag j.l. is er reeds een plechtige hoogmis aan hem opgedragen, waarna er gelegenheid was tot afscheid- nemen. In de praktijk zal men hem nog enige weken bezig zien, om zijn opvolger, de heer N. van der Zalm uit Rijnsater- woude in te werken in het veel omvattende werk voor de toe- Petitie Werkgroep in discussienota: I 55 ZOF.TERWOUDE „De Burgemeester Smeetsweg: een schijnoplos sing". Dit is de veelzeggende titel van de een dezer dagen gereed gekomen discussienota over de wenselijkheid van deze weg voor de gemeente Zoeterwoude. De nota is samengesteld door de werkgroep „Burgemeester Smeetsweg", die bestaat uit P. A. H. Kaijen, P. J. M. Lansbergen, C. F. de Stoppelaar en A. J. Verberg. De nota is gericht aan B W van Zoeterwoude en aan het college van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland. De samenstellers komen tot de volgende algemene conclusie: Voorop slaat, dat de Burgemeester Smeetsweg niet moet worden aangelegd. Deze weg is door het bestuur van de gemeente geprojecteerd tussen de Hoge Rijndijk (ter hoogte van de Grote Polder) en Zoeterwoude Dorp (de Noordbuurtseweg). De werkgroep voert voor haar stand punt een vijftiental argumenten aan. De belangrijkste zijn: De Burgemeester Smeetsweg zal de sociale binding tussen de Hoge Rijndijk en Zoeterwoude Dorp nauwelijks verbeteren; bovendien is thans het aanleggen van een weg geen jiuste methode om een bete re sociale band tot stand te brengen. Het is geen goede handelwijze om door het aanleggen van de weg het vrachtverkeer naar het dorp te bevorderen. Het kleine aantal vrachtauto's dat in het dorp of verder in de richting van Slompwijk moet zijn, kan rijden over Rijksweg 4A, wat een kleine omweg Is. In het geval dat het verkeer uit Alphen aan de Rijn uitwijkt over de Burgemeester Smeets weg, om op die manier het drukke laatste gedeelte van de Hoge Rijndijk te vermijden, krijgt de Burg. Smeetsweg de functie van sluiproute. Dit is absoluut onaanvaardbaar. De discussie rond Rijksweg 11 verkeert in een zodanig sta dium, dat het onzinnig is, om het argument te nanteron dut de Burg. Smeetsweg als toevoer zou kunnen dienen voor deze snelweg. Ten eerste is het nog niet zeker óf deze weg er komt; ten tweede: wordt Rijksweg 11 wél aangelegd, dan komt deze wuarschijnlijk langs de spoor lijn, zodat de Burg. Smeetsweg geenszins als toevoersweg be hoeft te fungern. Verder vindt de werkgroep de economische argumenten voor de aanleg van de weg „nauwe lijks relevant" en zal deze weg „een ernstige aantasting van het landschap vormen"; de re creatie zal door de weg worden gehinderd, de leefbaarheid van het dorp wordt aangetast. De werkgroep is van mening dat de kleine verkeersproblemen in het dorp beter op tc lossen zijn middels „aanpassingen op klei ne schaal", die ter plaats uitge voerd moeten worden en veel goedkoper en effectiever zijn. Enkele alternatieven zijn een weg ten zuiden van de Zwetka- de, het invoeren van een maxi mumsnelheid op een aantal we gen (Nieuweweg) en het aanleg gen van een rondweg. jitmaken of hij een stier of een iVim is leerling aan de landbouwschool in Zoeter woude. Of hij zelf veehouder wil worden, weet hij nog niet. „Er is nogal het een en ander nodig voor een eigen bedrijf", heeft hij geleerd. Maar ja anders kan hij het altijd nog zoeken in de die renarts-richting. De aanleg is er. Samen met nog drie andere onge rust geworden inwoners, ontke tende mevrouw Hardijzer van D '66 dezer dagen een handteke ningenactie. Ruim honderd parti culiere Alphenaren deden daar bij een dringend beroep op Ge deputeerde Staten het door de raad aanvaarde structuurplan niet goed te keuren. De bewo ners hebben met name veel moei te met het volbouwen van de wijk Kerk en Zanen. Zij vragen G.S. te wachten tot de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening is herzien. of is gevolgd door de binnen af- zienbare tijd verschijnende i Derde Nota. De bezwaarden ba seren hun twijfels over de ge plande ontwikkeling op vijf pun- ten: de inzichten over de bevol kingsgroei van Nederland en van Alphen in het bijzonder ver anderen steeds: de twijfel of Alphen in de in voorbereiding zijnde provinciate De stichting van een „bijzon der neutrale school voor ele mentair buitengewoon onder wijs aan zeer moeilijk opvoed bare kinderen" komt van avond in de raad van de ge meente Alphen. Het bestuur van de Schoolstichting Obser vatiecentrum heeft de gemeen te verzocht medewerking te verlenen. De besturen van de observatie huizen in Den Haag en Rotter dam hebben in overleg met het ministerie besloten de to taal verouderde huizen in bei de steden te sluiten. Mét de huizen zullen de scholen ver dwijnen. Om het westen van het land een goede observatie gelegenheid te kunnen bieden zijn de krachten gebundeld om een nieuw observatiecentrum te stichten In Alphen aan den Rijn. Dit zal worden gevestigd in de gehouwen van het oude .Noorderpark" aan de Ver lengde Marnixstraat. Als tijde lijke hu'svesting van de school kan gebruik worden gemankt van de twee lokalen van het gebouw ,,De Sloep" van „Rijn stroom". In totaal zullen in de toekomst acht lokalen nodig zijn. Welke daarvoor verder gebruikt of gebouwd zullen worden moet nog worden on derzocht. WD-er Snik bedankt voor raad Lisse LISSE Vernemen wordt, dat de heer J. F. Snik, die voor de V.V.D. zitting heeft in de Lisser gemeenteraad, voor het Raadslidmaatschap zal bedanken. In volgorde van dc kandidatenlijst van de V.V.D. komt nu voor benoe ming in aanmerking Mevr. Pothof, Vuursteeghlaan 8, Lisse. Filatelisten in Noordwijk «aan veilen NOORDWIJK De afdeling Noordwijk van dc Intern. Ver. Philatelica houdt morgen in het Verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat een grote postzegel veiling. Meer dan 400 kavels zullen daar onder de hamer worden gebracht en voor de fi latelisten uit Noordwijk en om geving biedt deze veiling tal van mogelijkheden om de col lecties uit tc breiden of aan te vullen. Van IK tot 20 uur kan men de te vellen stukken be zichtigen en om 20.15 uur begint de veiling. Catalogi zijn to krij gen bij de heer S. A. vun den Oever, Van Panhuysstraat 34 te Noordwijk. Voorzitter G.J. van Houten vestig de de aandacht op dit evene ment tijdens een zeer druk be zochte vergadering van Philate lica in De Rank. In deze bijeen komst leidde de heer Van den Oever een boeiende quiz, waar bij uit getekende fragmenten postzegels moesten worden her kend. De filatelistische kennis van de bezoekers werd danig op de proef gesteld. Winnaar werd de heer H.J. Nieuwstraten, de tweede prijs was voor secretaris J. Warmenhoven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5