Wethouder-kaasrijder Bram Kr et nam moeilijk afscheid van Israël Geen geknabbel aan de speelweiden RENOVATIE WONINGEN LIIKEN OP NIEUWBOUW stad en randgemeenten Weer terug hij verwende mensen in consumptiemaatschappij 2 OKK Nieuw- koop hield onderlinge fj wedstrijden JVermande van plantsoenendienst: treedt af PAGINA 3 LEIDSE COURANT i Hal 18 LEIDEN Tussen het bezwete beroep van kaasrijder, bij een temperatuur van 32 graden Cel sius, en de aangeklede functie van wethouder van een honderd duizend inwoners tellende Ne derlandse stad, terwijl het kwik buiten niet veel hoger dan 10 graden staat, liggen amper 24 uur. Wethouder Abraham Kret, die trotser dan ooit is op zijn voornaam Bram, zit weer achter zijn bureau in het stadhuis. Hij kijkt met opgetrokken wenk brauwen naar hetgeen ze op zijn schrijfblad hebben gelegd: pa perassen vol problemen, waar van hij de laatste twee weken geen enkele notie had. „Ik ben doodmoe. Het is vooral dat tem peratuurverschil. Straks ga ik een uurtje slapen. Vanavond zit ik weer in een commissieverga dering". Het slapen is er niet van gekomen. Ons bezoek heeft dat verhinderd. Het leek trou wens, gistermiddag, of de slaap geweken was. Want als Israël- vriend Bram Kret over „daar ginds" spreekt, gaan bij hem alle kleppen van energie en be geestering open. Hij lijkt trou wens helemaal geen man, die „een uurtje" ertussen door slaapt. Dinsdagavond arriveerde de voormalige kaasrijder weer dn Leiden. Om half 12 's middags was hij met zijn vrouw van het vliegveld Lod bij Tel Aviv vertrokken. Een heldere hemel. Ge woonlijk regent het al in deze tijd bo ven Israël, ,,maar dinsdagmorgen zat de boel potdicht door de mist. Het vliegtuig kon niet weg om half 8. Zoiets gebeurt daar eind oktober zel den. Daarom zeiden de mensen ook: de Almachtige is op onze hand. De eerste buien bleven uit. Werk van de Almachtige, want anders zijn de we gen onbegaanbaar en hangt de lucht vol wolken. Dit weer was een prachti ge gave voor de luchtmacht." Toen op zaterdag 6 oktober de vijande lijkheden losbarstten, stond het echt paar Kret te dringen om weg te ko men van Schiphol. Het werd pas dins dag de negende. Ze stonden op de ur- gentielijst. ,,We wilden al zo lang, maar ook door deze situatie werd ik onverklaarbaar door Israël aangetrok ken. We hadden met kennissen daar al vaste afspraken gemaakt. We dach ten: misschien kunnen we wat helpen. Het is uitgedraaid op morele steun. We zaten in de mosjav Beit-Yitshak bij de kustplaats Nathanya. Een mos jav is een nederzetting op coöperatie ve basis, moet je weten". Bram Kret hielp bij een (oud-Neder landse) familie op de boerderij. De zoons waren alle weg. Het vaderland dienen. Er waren 160 koeien die de kaasmakerij op gang hielden. Met een busje ging de heer Kret als bijrijder de winkels in een gebied van 100 km lang en 30 diep met kaas bevoorraden. Per dag 40 tot 50 kazen. In totaal bracht wethouder Kret zo'n 260 kazen op hun bestemming. „Ontzettend heet. Je wordt er zo moe van..." 's Avonds zat men met het gezin bij elkaar, t.v.- nieuws kijken, berichten afwachten en doorgeven. Morele steun. „Door dat kaasrijden heb ik ontzaglijk veel con tact met de bevolking gekregen. De eerste dagen waren ze volkomen van slag af, de mensen. Bijna geen kinder wagen was er te zien. Maar later kwamen er steeds meer op straat. Je zag opeens hoeveel jonge kindjes daar zijn". Na de eerste week kwam het leven weer op gang. „Men begon met de oorlog te leven, in de wetenschap dat in principe de veiligheid altijd be dreigd is. Dat gevoel kennen wij in West-Europa niet. Eén moment van onoplettendheid maakt dat men jaren schreit. Zó, in dit besef, leeft het Is raëlische volk", zegt de wethouder, terwijl hij een ogenblik in zijn stoel onderuit zakt. Hij wist ons dinsdag avond al te vertellen, dat het leger de kant van Suez op zou gaan. Dat ge béurde de volgende ochtend ook. „Zoiets hoor je gewoon van de solda ten. Die zeggen alles wat ze weten. Is raëlische communiqué's liegen ook niet. Soms signaleer je een bijna arge loze openheid. Als ze iets niet kwijt willen, zwijgen ze. Dat is alles". De heer Kret vindt het wel goed, erop te wijzen, dat hij niet op kosten van het gemeentebestuur naar Israël is ge weest. „Ik heb alles zelf betaald. Maar ik had bepaald de bedoeling, het toeristisch bezoek te combineren met een zo zorgvuldig mogelijk onderzoek naar het daar realiseren (in het blik- semtempo, dat Israël moet opbren gen) van de stedebouw, de restauratie en de verkeersplanning. Ik ben op dit punt niet al te veel te weten gekomen, want je kunt de autoriteiten op dit moment niet lastig vallen. Ze hebben wel wat anders te doen." Toch heeft wethouder-kaasrijder Kret op verkeersgebied (hoe kan het anders) ervaringen opgedaan. Om een enkel voorval moet hij nog een beetje treu rig lachen. De Lange Mare. Die moet geasfalteerd worden vanwege het aan staande busverkeer. In de raad was afgelopen maandagavond (over de ei gengereide procedure van het bewind- Kret) nog al wat rumoer. Op zijn Is raëlisch adres kreeg de heer Kret een telefoontje uit Leiden. Of hij even contact wilde opnemen met het stad huis; er was een bestuurlijke rel om „een historische straat". „Op zo'n mo ment kom je net terug van de oude stad Jeruzalem, van de Jaffa-gate en de Damascus poort. Dan moet je wel lachen. Dan moet je wel hard lachen. Midden door het oude Jeruzalem loopt, als een lineaal zo recht, een smal straatje, een soort Donkersteeg. Helemaal geasfalteerd, omdat de be voorrading van de winkels zoiets noodzakelijk maakt. Asfalt in het oud ste deel van het oude Jeruzalem. Uit onderhoudsmotieven, om geld te spa ren. Asfalt. Dat gebeurt ook in Enge land. Maar in Nederland, in Leiden, moet dat per se anders." Hij heeft niet naar Leiden teruggebeld. Om heel eerlijk te zijn: Kret heeft zich vlak voor zijn vertrek naar Nederland serieus afgevraagd: „Moet ik nou werkelijk terug? Naar dat dagelijkse werk, waarbij je schietschijf moet zijn voor 100.000 verwende mensen in een consumptiemaatschappij, die het el kaar moeilijk maken?" Voor Kret is deze overweging geen filosofie, maar harde werkelijkheid: „Onze veiligheid is niet in gevaar. We praten alleen over onze frustraties en over de va kantie van het volgend jaar, of hoe je je weekeind moet besteden. Proble men doen we af op een milieuvervui lende manier. Als we kregen wat we verdienden, zouden we het niet lang maken. Tjonge, jonge, jonge het is gewoon waar Bram Kret heeft met moeite afscheid kunnen nemen van Israël. Hij heeft benarde omstandigheden. „Als het geen oorlog is. zijn het individualisten. Geen egoïsten. Ze leven niet ten koste van de samenleving. U heeft nou dit gesprek met me, maar als een Israëli vindt: ik heb geen zin 'in dit gesprek, dan zègt-ie het ook. Deze individualist weet, dat hij moet zien aan zijn trek ken te komen, maar de manier waar op is bij hem absoluut niet -hoé ik aan mijn trekken kom, deert mij niet". Dat komt niet voor". Voor de Palestijnse vluchtelingen is plaats ge noeg. Op het ogenblik leeft een hall miljoen Arabieren in Israël. De heer Kret weet, dat zij het goed hebben: „ze zijn loyaal tegenover de staat Is raël. geven hun bloed als donor en springen bij in civiele diensten. Voor die Arabieren bestaat geen werkeloos heid en ook de vluchtelingen kunnen zó terugkeren en aan de slag gaan. Hele dorpen langs de kust, die zij eens verlaten hebben, staan nu nog leeg." Wethouder Kret van Verkeer en Stads ontwikkeling van de gemeente Leiden neemt zijn petje af voor het volk van Israël. „Dat volk krijg je nooit op de knieën; niemand ooit. Daarvan ben ik heilig overtuigd geraakt. Je vindt daar mensen die bereid zijn hun leven te geven voor de veiligheid van een ander. Bij ons is het omgekeerd: een ander moet zich opofferen voor mijn veiligheid, een ander moet betalen voor mijn consumptie". Kret is een beetje bitter. Het leven heeft zich bij hem ónders voorgedaan. Een mens is een hongerwinter snel vergeten, als de welvaart eenmaal aan het kabbelen is. Hij zat nu weer tussen de puinhopen van dossiers („nou ja, zó erg is het ook weer niet"). ..maar dat Israël kan ik voorlopig niet van me af zetten. Ton Pieters "aoj Nu) NIEUWKOOP De gymnastiek- ver. OKK te Nieuwkoop heeft weer de jaarlijkse onderlinge wedstrijden voor de leden ge houden. Na een spannende strijd met soms slechts eentien- de punt verschil, kon de tweede voorzitter de gouden, zilveren en bronzen „plakken" uitreiken aan de dames. mevr. Ooms-Kalshoven 36.1 punten, 2 mej. P. Kalshoven 34,0, 3. mej. L. Sanders 33,8. Asp. dames A: 1. Pia de Rooy 33,7, 2. Cora Bos 33,4, 3 Marjan v. d. Voorn 33,3. Asp. da mes B: 1 Rla v. Schie 33.0, 2 Marja Boekensteyn 32,4, 3. Willy Hoger- vorst 31,4. Asp. dames C: 1 Marjo lein de Jong 33,9, 2 Marja van Schle 32.4, 3 Lenie de Haan 31,6. Asp. he ren: 1. Chris Nlele 33.4, 2. Wlm Waardenburg 31,9. 3 Roel Niele 31.0. De wisselbeker WJ de dames ging naar mevr. Ooms, zo ook de beker voor het hoogst aantal punten. Jongens C: 1 Tenno le Jong 27.9 pun ten. 2 Ard Kuyf 26.9, 3 Robert v. Hanschoten 26.S Jongens B. 1 er- ner Roeglest 28.2, 2 Walter Roegiest Md 27s6. 3 Hans Bruynesteyn 27,3. Jon- gensA: 1 Ronald J. Ates 29.1. 2 An ton Ebens 28.2, 3 Rudy Bruynesteyn Ech (De wisselbeker voor de jongens bloed 27,7. Meisjes man 2S.3. 2 Ingrld Gerda Dljkst laid J. Ates. Meisjes F: 1 Els Hoekstra 27.1 pun- Zondl ten, 2 Monique v. Donk 26.4. 3 Mar- go Burger 26.4. Meisjes E: 1 Mar- loes Eys 28.4. 2 Petra Steenbeek 27.8. 3 Saskla Steenbeek 27,4. Meis jes D: 1 Esther Ooms 27.9, 2 Rlda Kranenburg 27,8, 3 Yvonne Jonge- - - Llnda Haar irger 28.2, 3 v» Kr»! ociutt xsijnautt 27,6. Meisjes B: 1. w ,q Corlna Bos 29,5, 2 Irma Ooms 28,1, 3 Marjan Dijkstra 28,1. Meisjes A: 1 Jantlne Lases 28,3 2 Petra Kalsho ven 27.9, 3 Hilde Maters 27,9. De wisselbeker bij de meisjes was voor Corrlne Bos. Hierna sprak de voorzitter een woord van dank uit aan de jury en de leider, meneer Lodder en mevrouw Ooms voor de mede werking en overhandigde ze een pakket heerlijke Nieuwkoopse paling. LEIDEN De bewoners van de renovatiehuizen dn de Van Hogen- dorpstraat en omgeving, mogen hun handien dichtknijpen: na de „behandeling" van hun woningen door de renoveerders zullen zij zich in nieuwbouw wanen. Het resultaat van een dergelijke ingreep behoort iedere andere voorstelling zonder meer uit te sluiten. Na hun in- en uitwendige metamorfose zullen de 164 stulpjes van de Gemeentelijke Woningstichting in Leiden-Noord iedere vergelijking met nieuw gebouwde eengezinswoningen rechtvaardigen. Meer dan dat, want waar vind je tegenwoordig nieuwbouw voor 30.000 gulden, de maximale prijs voor een renovatiebehandeling. De Stichting is reeds zover gevorderd dat zij 4 modelwoningen (o.a. in de Van Hoogendorpstraat en de Johan Willem Frisostraat) tot haar beschikking heeft. De bewoners van de buurt kunnen uit die vier modelwoningen de voor hen meest aantrekkelijke uitkiezen. De Woningstichting kan zich gelukkig prijzen dat de 30 mille niet overschreden behoeft te worden: 5,5 miljoen staat ter beschikking en daar moet alles van gedaan worden. Voor de bewoners gaat de renovatrie een huursverhoging van 50 gul den per maand betekenen hetgeen op een maandhuur neerkomi van ongeveer 120 gulden. Met centrale verwarming wordt dat 150. Na een bezoekje aan de modelwoningen echter kan dat nauwelijks op enige bezwaren stuiten. Zij steken hun enthousiasme en tevreden heid dan ook niet onder stoelen of banken. „De flats van de Meren- wijk met him hoge huren zijn ook niet alles", zeggen de naar die wijk uitgeweken huurders van de proef woningen. Medio februari hoopt de Stichting met de definitiever renovatie aan 1e kunnen vangen. Dan zullen ongeveer 25 gezinnen hun woningen moeten verlaten en hun intrek nemen in de Merenwijk. De reno veerders zullen gemiddeld 2 dagen over 'n woning doen zodat de be woners na 2 maanden kunnen terugkeren in 'n geheel nieuwe omge ving. Tijdens de renovatie zal men ook de nodige aandacht schenken aan de riolering in de straten. Voordat de bewoners de beschik king krijgen over een geheel nieuw huisje, gaat er eerst heel wat aan veranderen. Men be gint met het weghalen van de muur die de voor- en achterka mer scheidt (zie foto). Hierna verstevigt men de balken van de vloer en het plafond. Ook wordt de trap en de muur tus sen gang en woonkamer verwij derd. Van de ontstane rechthoe kige ruimte worden vervolgens twee hoeken afgeschoten: een voor de entree en de ander voor de keuken. De open wenteltrap komt tussen de twee hoeken in te ligriin zoals op de foto te zien is. Het voorraam blijft onveran derd terwijl aan de achterzijde openslaande deuren worden ge- gemaakt. Feestmiddag Openbare Leeszaal en Bibliotheek LEIDEN De R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek (Steen- schuur 17) organiseert ter gele genheid van de kinderboeken week, die van 27 oktober 3 no vember wordt gehouden, op woensdag 31 oktober oen feest middag voor de bij de biblio theek ingeschreven kinderen. De kinderen mogen ook hun vriendjes en vriendinnetjes meenemen. Er zullen een groot aantal spelletjes gehouden wor den, die op de een of ander® manier te maken hebben met boeken en het lezen daarvan. Daarbij zal behalve op de boe kenkennis ook een beroep wor den gedaan op de kreatieve ka- paciteiten van de kinderen. Aan de kinderen, die met het zo- merleesprogramma hebben meegedaan zal het zomerleesdi- ploma worden uitgereikt. Het feest duurt van 14.00—16.30. Voorzitter Eigen Huis 4 23 woningen nd n| •eon I in R'veen ROELOFARENDSVEEN Door betreffende instanties is goedkeuring verleend voor de bouw van 23 woningwetwonin gen in het In het bestemmings- „De Gogh' 'te Rooelofarensveen, hetgeen een aanvulling betreft op het conntinengent van 402 bouw- stroomwoningen die in de ge meenten Alkemade, Boskoop. Nieuwkoop. Ter Aaar en Wou- brugge worden gebouwd. Voorgesteld wordt voor de finan ciering van bouw- en grondkos- ten leningen bij het rijk aan te vragen voor een totaal bedrag van 1.435.989.70 alsmede uit rijk's kas een jaarlijkse bijdra ge aan te vragen van 61.312.25 in de exploitatiekosten. De huurprijs zal dan 298.25 per maand gaan bedragen. LEIDEN „Sinds jaar en dag probeert men in Leiden stukken af te knabbelen van speelweiden. De sport heeft een grote mond en roept om medewerking, maar de jeugd, die van de speelweiden gebruik maakt is in dezen onmondig". De heer J. Vermande, plaatsvervangend chef van de Leidse Plantsoenendienst uitte deze Het was niet de enige klacht van de heer Vermande. Desge vraagd gaf hij toe, dat de Plantsoenendienst er altijd pas als laatste of helemaal niet wordt bij gehaald als er een weg, een gebouw of een buurt wordt gepland. De vraag en de bekentenis kwamen naar voren, toen uit de raad was opge merkt, dat de Oegstgeesterweg wel heel ongelukkig is getra- veerd. Het Heempark en het Leidse Hout zijn daarmee in een lawaaigebied komen te lig- klacht gistermiddag in de vergadering van de Raad voor Milieuhygiëne. Hij vroeg de raad dringend de beschermende hand uit te steken naar de speelweiden in Leiden Noord en Roomburg die men ge deeltelijk wil bestemmen voor sportvel den. Op de verdieping wordt een geheel nieuwe indeling van de drie slaapkamers verkregen. Twee ervan konten uit op de achterzijde (zie foto). Om meer ruimte te creëren maakt men het dakkapel aanmer kelijk groter. De derde slaapkamer ligt aan de voorzijde van de woning. Ook wordt op de verdieping een douche aangelegd, en, zoals de Stichting het liefst zou willen, een tweede wc. De raamkozijnen van de modelwoningen zijn van hout maar men denkt er hard over op aluminium over te stappen aangezien dat een minimum aan onderhoud met zich mee brengt en bovendien veel degelijker is. gen. De Plantsoenendienst, die 160 ha „groen" in onderhoud heeft telt ongeveer 106 personeelsleden. Niet allen zijn geschoold; zo heeft men altijd een aantal mensen in het onderhoudswerk die geplaatst werden in het ka der van werkverschaffing. Het schoffelen gebeurt dan wel eens niet al te vakkundig, zo gaf de heer Vermande toe, nadat een Weinig inspraak van groenmakers bij planologie lid had opgemerkt dat er wel van de Werkgroep Milieubeheer eens 'n zeldzaam wild plantje of kostbare bodembedekkende planten werden opgeruimd. „Ach ja, in het Kooipark heb ben we het ook wel meege maakt, dat ze de lupines op hun kop planten," aldus de heer Vermande. De Raad voor Mi lieuhygiëne kon nog geen besluit nemen op het punt van de on- kruidbestrijding. Men wil nade re gegevens hebben over ver schillende herbiciden voordat men een advies aan het college kan geven. Aan een oordeel over het rapport van de Leidse universiteit over de snelweg tussen Alphen en Leiden (rijksweg 11 en secun daire weg 6) kwam men ook niet toe. Men besloot, dat een subcommissie o.l.v. mevr. drs. Kuiper een nadere studie van het rapport en een preadvies gaat maken. In de korte discus sie bleek wel een verschil van opvatting tussen het dagelijks bestuur en een aantal leden (mevr. Kuiper en Van Aken). Het bestuur wilde alleen de Leidse aspecten van de wegen bezien, terwijl de genoemde le den een gewestelijke discussie willen. In groter dan alleen Leids verband zal er volgens de heer Van Aken ook gepraat moeten worden over het beleid en de procedure van het plan nen maken. „Men plant een weg en daarna kunnen milieu beschermers in actie komen. We moeten af van het ellendige primaat van de planologen". LEIDEN De heer M. A. Log- tenberg zal per 15 november a.s. aftreden als voorzitter van de Stichting Eigen Huls. In het bestuur van de stichting zijn intussen reeds andere be stuurswisselingen voltrokken. Als secretaris is de heer C. J, J. Hugens in de plaats gekomen voor de heer B. S. D. G. Hoes, De nieuwe penningmeester is de heer T. J. Renzen, die als zoda nig de heer G. J. Veltman op volgt. Ook het bestuurslid de heer J. Wolfslag is afgetreden. Zij deden dit alle drie per 15 ok tober jl. De heer Logtenberg. die zeer veel werk heeft verzet bij het tot standkomen van de stichting en de verwezenlijking van het eer ste woningproject In de Meren wijk. treedt terug wegens druk ke werkzaamheden. Bovendien is hij van mening, dat hij als chef-stadsontwikkeling 'weer de handen vrij moet hebben. LUISTERAVOND ST. CAECILIA VOORHOUT Harmonie St. Cae- cilla houdt vanavond weer een van haar zogenaamde „luister- avonden". De bedoeling hievan is om een le der nader te laten kennismaken met de muziek die onze harmo nie momenteel aan het instude ren is. De gelegenheid wordt ge boden om de composities die onze harmonie ten gehoren brengt eens van een andere kant te beluisteren. Deze avond wordt gehouden in het Parochie huis aanvang 8 uur, zaal open oin kwart voor 8. Tevens kan een ieder die zich als lid bij onze vereniging wil aan sluiten nader geïnformeerd wor den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3