VN POLITIEMACHT NAAR M.-OOSTEN Kabinet beraadt zich morsen over invoering van de autoloze zondag Rijksweg 11 een tweebaansweg ontslag voor generaal Voorstel neutrale landen: Stookolie weggelopen door font Israëlische minister van justitie afgetreden Olieaanvoer 30% minder KVP-FRACTIE ZOETERWOUDE: Militair alarm VS 65e JAARGANG No. 19644 DONDERDAG 25 OKTOBER 197} CeLdae Qowumt DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Colargol; 20.35 uur All in the family; serie; 21.00 uur Zipcode met Waterga te en Nixon; 21.45 uur Satiri sche doc. met Nixon. Ned. II: 20.20 uur Albert Hall concert; 2110 uur Ook de Lao, zending 21.40 uur Nader beke ken, doe.; 22.00 uur Hovercraft, doe.; 22.50 uur Suriname zingt. PLAATSELIJK MIST. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Overigens zonnige periode en droog weer. Zwakke tot matige in het Waddengebied af en toe krachtige zuidweste lijke wond. Min. temp. van 7 tot 2 graden. Max. temp. rond 14 graden. t Israëlische Vreugde gisteren in Tel Aviv na de afkondiging van het tweede be stand. Soldaten dansen in de straten. De militair in de bus zou daar graag aan meedoen. Onderzoek sabotage Zeven Provinciën DEN HAAQ (ANP) Uit een onderzoek van de Ma rinerecherche naar sabota ge in de machinekamer van de kruiser „de Zeven Provinciën" is gebleken, dat de hoeveelheid wegge lopen stookolie (ruim 1 ton) waarschijnlijk te wij ten is geweest aan een be- dieningsfout van een lid van het ketelpersoneel. Het ging, zoals gemeld, om zand en suiker in peilko- kers van enkele tanks en om weggestroomde olie. Volgens een mededeling van Marinevoorlichtingsdienst Den Haag, is het onderzoek naar de sabotage in de peilko- kers nog niet afgesloten. De da der, die zand en suiker op vol gens de Marine nogal amateu ristische wijze in de voorraad- tanks heeft gedaan, is nog niet gevonden. Bemanningsleden van het 780 man tellende schip worden nu aan de tand gevoeld. TEL AVIV De Israëlische mi nister van Justitie, Yaakov Sjimsjon Sjapira, heeft zijn ont slag ingediend bij premier Gol- da Meir. Dit gebeurde tijdens een spoedvergadering van het Israëlische kabinet. De kabinetszitting werd belegd na beschuldigingen van Sjapira aan het adres van de Israëli sche minister van defensie, ge neraal Dayan, die volgens Sja pira verantwoordelijk zou zijn voor het grote verlies aan Is raëlische mensenlevens als ge volg van onvoldoende voorberei ding van het Israëlische leger, dat geen weerstand had kunnen bieden aan de eerste aanvallen van Syriërs en Egyptenaren. Dr. Sjapira had het ontslag geëist van Dayan. Sjapira is afgetre den om de vrije hand te hebben voor het Voeren van een cam pagne tegen generaal Dayan. Grofsmederij besluit: Naar Grote Polder LEIDEN De Koninklijk Neder- landsche Grofsmederij NV heeft nu definitief besloten zich te vestigen in het industrieschap De Grote Polder in Zoeterwou- de. Het personeel is deze week van het besluit op de hoogte ge steld. De Grote Polder was een van de vestigingsplaatsen waarover men zich beraadde sinds het be sluit was genomen de terreinen en gebouwen op het Waardei- land en aan de Zuidsingel te verkopen. IBB-Kondor heeft een optie voor 2,5 ha in de Grote Polder, waar op een nieuwe fabriek gebouwd zou kunnen worden. De Grof smederij heeft ook vestigingsmo gelijkheden bestudeerd in Lei derdorp (Touwfabriek), Katwijk en Hazerswoude (De Jong's Ma chinefabriek). °e nieuwe Grofsmederij zal geen gieterij en kettingfabriek meer hebben. In herstructueerde vorm zal het bedrijf ongeveer 200 werknemers hebben. r, 0 Israëlische militairen aan het Syrische front hebben een vij andelijke jeep op een paal ge stoken, terwijl het bord eron der aangeeft dat „dit gebeurt wanneer zij langs komen". NEW YORK (AP/UPI) Acht niet-gebonden landen van de Veiligheidsraad hebben gisteravond voor gesteld een politieleger van de Verenigde Naties voor het Midden-Oosten te vormen. Dit voorstel zal vanavond in de voortge zette vergadering van de Veiligheidsraad in stem ming worden gebracht. In de ontwerpresolutie wordt voorts gevraagd dat de strijdende partijen het vu ren onmiddellijk .staken en zich terugtrekken op de posities die zij maandag avond, toen het eerste be stand inging, innamen. De Veiligheidsraad kwam gis teren bijeen op verzoek van Egypte, daar volgens Cairo zo wel in de Sinal en ook ten wes ten van het Suezkanaal een nieuwe oorlog was uitgebro ken. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, EI Zayyat, vroeg Amerika en Rusland er troepen heen te sturen, een verzoek dat door Amerika werd afgewezen. De Israëlische afgevaardigde Te- koah verklaarde dat er van oorlog geen sprake meer is en dat overal de wapens waren neergelegd. Volgens de Egyptische be windsman van buitenlandse za ken, Ei Zayyat, was er een nieuwe agressie in het Midden Oos'en uitgebroken. Op de oos telijke oever worden onze strijdkrachten aangevallen met door Laserstralen geleide raketten, aldus Zayyat. Hij voegde eraan toe dat het gehe le front op de westelijke oever Danny Kaye laat zich niet onbetuigd. Op zijn bekende manier brengt hij wat vertier bij de Israëlische troepen en bezoekt hij gewonden in ziekenhuizen. Dinsdag bezocht hij een ziekenhuis in Tel Aviv. in vuur en vlam stond. De Sovjet afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Malik, vroeg Israël door middel van sanc ties te dwingen de wapens neer te leggen. De Israëlische radio meldde vanmorgen dat er nergens meer wordt gevochten. Waar nemers van de Verenigde Na ties zouden gisteren aan het front in Egypte zijn begonnen met vlaggetjes een bestands lijn uit te zetten. Een Israëlische militaire woordvoerder zei dat in Sinal, aan het zuidelijk eind van het Suezkanaal, het Egyptische derde leger verslagen is en dat de soldaten, die het ergst ge plaagd worden door gebrek aan water, zich en masse over geven. Volgens minister Dayan van defensie zijn de legers van Egypte en Syrië niet meer in staat een aanval te onderne men. In de Israëlische steden behoeft niet meer te worden verduisterd. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, zei gisteren in Tel Aviv dat Israël de belofte heeft ge kregen dat er rechtsstreeks zal worden onderhandeld met de Arabische wereld. Daar heeft Israël vier oorlogen voor ge voerd en als het inderdaad ge beurt zal deze maand van bloedvergieten en verdriet een keerpunt worden in de geschie denis van dit gebied. Het eer- si e agendapunt va-n de onder handelingen zal volgens Eban moeten zijn de uitwisseling van krijgsgevangenen. Israël heeft Egypte en Syrië beschul digd van schending van de Conventie van Genève over de krijgsgevangenen. Egypte zou onvolledige en onleesbare lijs ten van gevangenen hebben ingezonden en Syrië helemaal niets. Den Haag Op verzoek van minister Lubbers (Econo mische Zaken) zal het ka binet zich morgen beraden over een eventuele invoe ring van een autoloze zon dag. De aanvoer van olie uit het Midden Oosten is intussen met 30 procent te ruggelopen, mede door de boycot van Koeweit, een van de grootste leveran ciers. Intussen heeft een vierde Arabische oliepro ducent (Qatar) het wapen van de olie tegen Neder land gehanteerd. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat nog meerdere zullen vol gen. Of Nederland maatregelen zal moeten nemen en welke zal mede afhangen van het resul taat van de vergadering van het oliecomité van de 24 landen, verenigd in de Organisatia voor Economische Ontwikkeling en Samenwerking (OESO), die vandaag en morgen in Parijs wordt gehouden. Het comité moet beslissen of er door de Arabische maatregelen werke lijk sprake is van een noodsi tuatie en of de tijd is aangebro ken de overeenkomsten voor een verdeling van de olie in v/erking te stellen, die bestaan sinds de Suez-crisis in 1956. In diplomatieke kringen verluidt, dat de houding van de Neder landse minister van Buitenland se Zaken, mr. Van der Stoel, tijdens het gesprek dezer dagen met enkele Arabische diploma ten, de directe oorzaak is ge weest van de olieboycot tegen Nederland. Een Franse diplo maat verklaarde dat het westen a' het diplomatieke talent zal moeten aanwenden om de Ara bieren ertoe te brengen hun standpunt tegenover het Westen te herzien. Demonstratie tegen Portugal Ongeveer dertig personen hebben vanmorgen namens het Vrou wecontact van de Partij van de Arbeid gedemonstreerd bij de kanselarij van Portugal aan de Bazarstraat in Den Haag. Zij protesteerden hiermeete gen de vervolging in Portugal van drie schrijfsters door de Portugese regering. De petitie die bedoeld was voor de ambassadeur werd aan de deurre eds geweigerd. PALESTIJNEN GEARRESTEERD BERLIJN (AP) De politie in West Berlijn heeft vier jonge Palestijnen gearresteerd, we gens het in hun bezit hebben van vier kilo industriële spring stoffen in hun woning. Volgens een woordvoerder had de politie de springstoffen gevon den in de valse bodem van een koffer. De vier jonge mannen, die Libanese paspoorten had den, zeiden niets af te weten van de springstoffen. Van een onzer verslggevers DEN HAAG De 57-jarige genCraal-majoor L. Kranenburg, territo riaal bevelhebber Oost, riskeert door zijn ongehoorzaamheid aan minister Vredeling van Defensie ontslag. De generaal is enige tijd geleden door de minister dringend verzocht op te houden met zijn brieven aan zijn ondercommandanten over de "linkse ondermij ning" in de krijgsmacht, met het verzoek daarop commentaar te Dezer dagen liet generaal-majoor Kranenburg weten, dat hij het drin gend verzoek van de minister om met schrijven te stoppen naast zich neer had gelegd en door zou gaan met zijn akties. Ir. Vredeling heeft dit bijzonder hoog opgenomen. Hij beraadt zich volgens het officieel commentaar op maatregelen tegen de gene raal, die over enige maanden met pensioen zou gaan. Onofficieel heet het echter, dat de heer Kranenburg ontslag aangezegd krijgt, wellicht morgen al na de ministerraad. WASHINGTON (AP)— Vanmor gen is op een aantal Ameri kaanse militaire basis de alarm toestand afgekondigd. Het mi nisterie van defensie heeft er evenwel niets aan de pers over wilelcnm eedelen. Drie van de bases behoren tot het strategi sche luchtcommando, at is de kern-aanvalsmacht. Opde vraag of de V.S. met de aanval werd bedriegd luidde het antwoord van een woordvoerder van h et Pentagon simpelweg: Neen. Maar wel is duidelijk geworden dat et hier geen oorlogsalarm heeft betroffen, de staat van pa- raatheidwa s minder urgent. De alarmtoestend is afgekondigd, aldus is in Washington bekend gemaakt, omdat men bericht uit Moskou had gekregen dat de Sovjet-Unie troepen naar het Miidden-Oosten zou kunnen zen den om daar het naleven van het bestand af te dwingen. Berkhouwer naar Denemarken BRUSSEL (ANP) De voorzitter van het Europees parlement, de Nederlander mr. dr. Berkhou wer. zal van zondag 28 oktober tot dinsdag 30 oktober een offi cieel bezoek brengen aan Dene marken. ZOETERWOUDE De KVP- fractie in de gemeente Zoeter- woude pleit in een antwoord op de nota „Moet er een snelweg komen tussen Alphen en Lel den?" van de Werkgroep Mi lieubeheer aan de Rijksuniversi teit van Leiden voor de aanleg van Rijksweg 11 als een twee- strooksweg. De fractie is het dus slechts gedeeltelijk met de Werkgroep eens, die in haar nota tot de conclusie kwam, „dat het geen noodzaak is om twee snelwegen (Rijksweg 11 en secundaire weg 6, red.) tussen Leiden en Alphen aan te leg gen". De KVP-fractle houdt het voor praktisch zeker, gezien het feit, dat ook bij de Provinciale overheid het idee leeft, dat pro vinciale weg 6 beter achterwege kan blijven, dat er slechts één snelweg komt. Men vindt het echter niet noodza kelijk dat het een vierbaansweg zal worden, aangezien er geen behoefte aan is, „wel aan ver ruiming van de verkeersmoge- lijkheden". De twee-baansweg moet dan ,,op zoveel mogelijk punten" gelijkvloers aansluiten op verbindingswegen met de Hoge Rijndijk. „Gezien de ml- lieutechnische bezwaren dienen oude tracé's verlaten te worden en verdient de aanleg van ge noemde weg zuidelijk en even wijdig aan de spoorlijn aanbe veling. De gemeenteraadsfractie meent dat dan de volgende re sultaten worden bereikt: ontlas ting van de Hoge Rijndijk (van het agglomeratie-verkeer, het doorgaande Oost- Westverkeer, Utrecht-kust, en van woon-, werkverkeer Rijnstreek-Den Haag) en daarnaast ontlasting van de woonkernen van Alphen, Hazerswoude, Zoeterwoude H.R. en Leiden. De route van de voorgestelde weg zou als volgt zijn: Alphen (hef- brug), richting spoorlijn (onge lijkvloerse kruising daarmee), vervolgens parallel met de spoorbaan, kruising met Rijks weg 4, via recreatiegebied Vliet- park naar rotonde Lammen- schans, en via de Voorschoter- weg en het Landgoed Berbico naar het nu bijna vastgestelde tracé richting Wassenaar. Als mogelijke alternatief ziet de KVP-fractie een afbuiging ter hoogte van de Burgemeester Smeetsweg richting Zoeterwou- de-Dorp, waarna de Rijksweg 4 ter hoogte van de Europaweg gekruist wordt en Rijksweg 11 daar via het recreatiegebied Vlietland het landgoed Berbice bereikt. Daarbij tekent men wel aan. dat dit landgoed „op geen enkele wijze mag worden aan getast" Evenals de Werkgroep Milieube heer wil de fractie het openbaar vervoer bevorderen. Zo kan een onderzoek naar de mogelijkhe den van uitbreiding van het busvervoer verricht worden. Daarnaast wordt een verdubbe ling van de spoorbaan Lciden- Alphen (met een frequentiever hoging) en de aanleg van een station Hazcrswoude/Koudekerk en eventueel een parkeerhalte Zoeterwoude noodzakelijk Russen verlaten Phnom Pt-iih PHNOM PENH Tien P.-sische diplomaten zijn vandaag per vliegtuig uit de hoofdstad van Cambodja vertrokken. Dit ver trek komt nagenoeg neer op sluiting van de Sovjc'.-ambassa- de in Cambodja.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1