Nixon stelt bandjes ter beschikking FFLT.F, STRTID VÓÓR NIEUW BESTAND IN HET MIDDEN-OOSTEN "blijmaker Vakcentrales willen 2,5% hogere lonen ze zeggen... Israël Midden-Oosten richt oliewapen op Nederland Nederlands schip redt Arabieren verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19643 WOENSDAG 24 OKTOBER 1973 £clcUc6omcmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Gewest tot Ge west; 20.30 Mr. Rolls en Mr. Royce, film: 21.50 uur Panora- miek;22.15 uur Studio Sport met samenvattingen cupduels. Ned. II: 19.05 uur Wat een fami lie; 19.30 Levensweb; 20.20 uur Don Kozakken Koor; 21.00 uur Niet bij Lobith in ons land, show 21.40 uur Wijn in de maand, doe. PLAATSELIJK MIST. Overwegend droog en vrij zonnig weer, maar in de nacht en och tend plaatselijk mist. In het al gemeen weinig wind. Min. temp. in het binnenland om het vries punt. maar aan zee ongeveer 5 graden. Maxima morgen rond 14 graden. Morgen zon: 7.22—17.26; maan: WASHINGTON (Reuter-UPI-AP) President Nixon heeft eieren voor zijn geld gekozen en toege staan dat de bandjes van de tele foongesprekken van het Witte Huis in hun geheel aan federale rechter Sirica ter beschikking worden gesteld. dat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden begonnen was aan een voorlopig onderzoek naar eventuele gronden om pre sident Nixon in staat van be schuldiging te stellen, hetgeen zou kunnen leiden tot een afzet tingsprocedure. Nixon zwichtte, op het moment Eerder had Nixon de speciale openbare aanklager in de Water- gatezaak, Archibald Cox, ontsla gen omdat deze zijn eis, dat de bandjes in hun geheel ter be schikking zouden worden ge steld, niet wilde laten vallen. Dit leidde tot het aftreden van mi nister van justitie Richardson, die het met dit ontslag niet eens was, omdat Cox volledige onaf hankelijkheid gegarandeerd was. De bandjes zijn daarom zo be langrijk, omdat daaruit, volgens de ex-adviseur van het Witte Huis en kroongetuige in de Wa- tergatezaak, Dean, zou blijken, dat Nixon terdege op de hoogte was van de pogingen om de Wa- tergatezaak in de doofpot te stoppen. Nixon zelf heeft altijd beweerd dat Dean zijn woorden verkeerd had uitgelegd. Indien uit de bandjes zou blijken dat Dean heeft gelogen, gaat Nixon vrij-uit en kan Dean een forse gevangenisstraf oplopen. vaardigden waren gisteren over eengekomen een voorbereidend onderzoek te houden om vast te stellen of er redenen waren een afzettingsprocedure tegen Nixon te beginnen. De juridische com missie van het Huis zou dit on derzoek uitvoeren. Nixon zal vannacht om twee uur een toe spraak houden. Nixon heeft gevolg gegeven aan de eis van de rechtbank om de complete geluidsbanden over te geven aan rechter Sirica (foto). B. en W. Katwijk krijgt het moeilijk met Badeentram- plan KATWIJK Een meerderheid in de Katwijkse gemeenteraad (13 van de 25 leden) is tegen het aangepaste Badcentrumplan, dat volgende week donderdag in de gemeenteraad zal woden be handeld. De raadsmeerderheid (SGP, 3 CH-ers, de COP en P.v.d.A-er Van Duyn) wil, dat het aange paste plan wordt terug genomen en dat een nieuw ontwerp wordt gemaakt door het bureau Haje- ma in Assxen. Het college heeft zich altijd gekant tegen inscha keling van het bureau Hajema en probeerden het oorspronke lijk plan met wat wijzigingen oor te drukken. De ..rebellerende" meerderheid heeft, vandaag aan het college een stuk aangeboden, waarin wordt gevraagd terug te komen op het voornemen om donder dag een beslissing te forceren over het oude wat bijgewerk te badcentrumplan. Alphen heeft nu 40.000 inwoners ALPHEN AAN DEN RIJN Wil fred Verkerk is Alphens 40.000ste inwoner. Gistermiddag werd hij in de IJsselstraat geo- ren als eerste kind van het echtpaar Theo en Jannie Ver kerk-van Waay. dat vrouwelijke studenten hebben voorgesteld Waals te bezetten - maar Waals is altijd al door vrouwen bezet Den Haag Naast Algerije en Irak hebben nu ook Koe weit en de Verenigde Arabische Emiraten aan de Perzi sche Golf hun olie-wapen op Nederland gericht. De boy cot van Koeweit komt voor Nederland het hardst aan, omdat dit de op een na grootste olieleverancier van Ne derland in het Midden Oosten is. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat nog meer Arabische landen Nederland zullen gaan boycotten. Irak heeft inmiddels zijn vliegvel den gesloten voor vier Europese luchtvaartmaatschappij en, waaronder de K.L.M. En dit alles vanwege de vijan dige houding van Nederland tegenover de Arabische we reld. Het ziet er naar uit dat de Nederlandse regering toch wel wat is geschrokken van de Arabische acties. De nu uitge geven officiële regeringsverklaringen hebben een gema tigder toon. De diplomatie gaat nu meer meespreken. „Nederland is niet voor Israël, maar tegen oorlog", zo wordt nu gezegd. Verder wordt er de nadruk op gelegd, dat Nederland zich neutraal opstelt met betrekking tot de geschillen in het Midden Oosten. De Nederlandse rege ring is van mening, dat er „misverstanden" bestaan in de Arabische wereld over het standpunt van de Neder landse regering inzake een politieke oplossing van het conflict. En tenslotte wordt er van regeringszijde op ge wezen, dat men prijs blijft stellen op de goede betrekkin gen met de Arabische landen. De boycot van Nederland treft overigens ook andere Eu ropese landen, omdat Nederland een belangrijk deel van de import weer exporteert. Van de 68 miljoen ton ruwe olie die Nederland vorig jaar importeerde, kwam 42 mil joen ton uit het Midden Oosten. De rest, goed voor het binnenlands verbruik, komt uit andere landen. De vraag is, of Nederland bij een totale boycot zijn uit voer geheel zal stopzetten. Er bestaat altijd nog een soli- dariteitsovereenkomst met de Oeso-landen, die inhoudt, dat deze landen samen delen wat beschikbaar komt. TEL AVIV/CAIRO (AP/ UPI) Op diverse plaatsen in Egypte is vanmorgen nog fei gevochten toen om zes uur het nieuwe bestand inging waaitoe de Veilig heidsraad gisteravond had opgeroepen. Het derde Egyptische leger dat zich had teruggetrokken rond de stad Suez werd door de Israëlische invasiemacht omsingeld. Israëlische troepen sneden ook het ha venstadje Adabije, dat 17 km ten zuiden van Suez ligt, af van de rest van Egypte. Inmiddels hebben Egypte, Israël en Syrië hun troepen opdracht gege ven de wapens neer te leg gen. De bevelen gingen uit nadat de hele nacht aan het Egyptische front was gevochten, Israëlische schepen aanvllen hadden gedaan op Syrische oli-installaties en aan de Israëlisch-Libanesegrens zich veel activiteit van Pales tijnse verzetsgroepen had voorgedaan. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties had gisteravond, tijdens een rumoerige vergadering, voor de tweede maal binnen 48 uur een beroep op Israël en de Arabieren gedaan de gevechten te staken. Na de stemming, met 14 voor en één onthouding van China zei se cretaris-generaal Kurt Waldheim dat hij de waarnemers van de Verenigde Naties in het Midden-Oosten opdracht had gegeven hun posten op de Egyptische oever van het Suezkanaal weer in te ne- De stemming volgde op een heftige woordenwisseling tussen de Sovjet- Unie on China. De vertegenwoordiger van China sprak de beschul diging uit, dat de Veiligheidsraad raar willekeur werd gebruikt door de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. De vergadering moest tweemaal door voorzi.ter Sir Laurence Mclntyre van Australië wor den geschorst als gevolg van de scherpe woordenwisseling tussen de Chinese en Russische afgevaardigden. Enkele uren na de stemming had de Israëlische minister van defen sie, generaal Dajan, via waarnemers van de Verenigde Naties voor gesteld dat het bestand vanmorgen om zes uur Nederlandse tijd moest ingaan. Kort daarop liet Egypte weten hiermee akkoord te gaan. Syrië besloot, na contact te hebben opgenomen met Arabische vorsten en Moskou, het bestand ook te aanvaarden. Irak, Koeweit en de Palestijnse verzetsbeweging, die het eerste bestand hadden genegeerd, hebben nog niet gereageerd. Een Israëlische soldaat met zijn automatische wapen over de schouder, bidt bij de Klaagmuur in Jeruzalem om vrede. Een orthodoxe landgenoot kijkt voorzichtig naar h,?t gevaarlijke wapen. Twee werelden bijeen Franse benzine 6 cent duurder (Van onze correspondent) PARIJS In Frankrijk wordt deze week de benzine met zes cent per liter verhoogd. Dit als gevolg van de geste gen olieprijzen. Oorspronkelijk zou de benzineprijs per 1 november met 3,5 cent per liter omhoog zijn gegaan. Te voet of met voertuigen staken gisteren Israëlis'ie militairen het Suezkanaal over om op de westelijke oever hun gereenheden te jVersterken. Ook werd een eindeloze stroom voertuin n overgebracht. TEL AVIV (UPI) Een speciaal onderdeel van het Israëlische leger is begonnen met het bij eengaren van wapentuig dat de Syriërs in de heuvels van Golan hebben achtergelaten nadat ze op de vlucht geslagen waren. Onder de wapens die licht bescha digd of geheel onbeschadigd in Israëlische handen vallen, zijn Russische tanks van de types t- 62. t-55 en t-54. Op de kilometer tellers staan als regel maar een paar verreden kilometers geno teerd. Andere buitgemaakte wapens zijn Russische geweren van het type dat al in de Zesdaagse oorlog van 1967 werd buitgemaakt en die in de nieuwe oorlog door Is raël tegen de Syriërs werden gebruikt, alsmede katyaoesja-ra- ketten en vrijwel nieuwe leger voertuigen. Den Haag (ANP) Het ms Mis sissippi Lloyd van de Koninklij ke Nedlloyd heeft dinsdag In do Perzische Golf 17 Arabische zeelieden gered, die schipbreuk hadden geleden. Mr. Vrolijk opent beurs VOORSCHOTEN Mr. M. Vro lijk, commissaris der koningin in Zuid-Holland, zal vrijdag avond om half acht de Antiek beurs van t' Nut In het Cultu reel Centrum te Voorschoten openen, 't Nut houdt voor het derde achtereenvolgende Jaar een drie dagen durende antiek beurs. Naast de handel bestaat er voor de leden de gelegenheid het eigen antiekbez.it te laten taxeren en eventueel ter ver koop aan te bieden. Een strenge ballotage vtn de toegangsbewij zen is bestemd voor het vor- xnlngs- en ontwikkelingswerk in Voorschoten. De openingstijden zijn vrijdag van 19.30u tot 23 uur; zaterdag van lOu en 20 uur en zondag van 11 u tot 18 uur. Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG De vakbewe ging wil de nieuwe cao-lo nen verhoogd zien met 2,5 procent, voor de helft in procenten en voor de helft in centen. Zij wil voorts tot een salaris van 35.000 gul den per jaar een volledige prijscompensatie hebben. Deze compensatie moet tenminste 160 gulden per procent prijsstijging be dragen. Boven 35.000 gul den inkomen mag de com pensatie iets worden afge zwakt. De moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonne ment wordt door ons goed beloond. Met een origineel boeren Goud se kaas|e bijvoorbeeld. Een smaakvolle 'blijmaker', verpakt In luxe doos. waarbjj ingesloten vele heerlijke kaasrecepten. '77; De vakcentrales hebben deze looneis gisteren gedeponeerd bij de werkgevers, met wie voorbe- reidingen worden getroffen voor een Centraal Akkoord in de Stichting van de Arbeid. Vrij dag zullen de werkgevers waar schijnlijk hun antwoord geven. De initiële loonsverhoging bij de vernieuwing der contracten wordt volgens de looneis voor de helft in een voor ieder gelijk bedrag gegeven, met voor de laagstbetaalden - voor de inko mens lager dan 16.000 gulden - een extra verhoging, wat ten koste gaat van de werknemers met een inkomen boven 35.000 gulden. Laatstgenoemden krij gen voor het deel van hun sala ris, dat boven de 35.000 gulden uitgaat, een aflopende prijscom pensatie. Noleer m.l.vQQf| •Is nieuw-kwartaal-abonnee: Stuur deze bon In Neem: zonder postzegel, i Adres: antwoordnummer Woonplaats: Stuur het kaasje naar: I CIHCC SSL COURANT Woonplaats: 349, Leidffi Nixon's advocaat Wright komt aan bij het gerechtshof om het Jjesluit van de president aan Sirica mede te delen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1