eneraals trekken lessen uit 17 dagen oorlog £eid&e(Somant n Heeft spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft? Neem dan een IPS beleggingsrekening: Meer rente! Rijkspostspaarbank Misverstand kost 755 koeien leven Kapers krijgen vri j geleide Zuivering in Polen ophanden 23 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA DEN HAAG Nu gisteravond de wapenstilstand in het Midden-Oos ten van kracht is geworden, kunnen de generaals in Tel Aviv, Da mascus en Syrië, maar ook in Washington en Moskou de conclusies met een wapenstilstand voor 't de door de generaals genoemde doe- trekken uit de zeventiendaagse oorlog. Israël is akkoord gegaan len had bereikt, namelijk het breken van de ruggegraat van de le gers van Syrië en Egypte. Egypte heeft, ondanks de inzet machten in één klap konden uit- van een enorme strijdmacht, op schakelen, de oostelijke oever van het Suez-kanaal slechts een betrek- Ondanks dat scheen de Israëli- kelijk kleine strook gebied op sche luchtmacht op de laatste de Israëliërs heroverd. Egypte da8 toch meester te zijn in het heeft voorts niet kunnen verhin- luchtruim, zowel boven Syrië deren dat de Israëliër* het ka- r,a]\boYen het Smai-front. naai overstaken en een brugge- Arabieren zorgden voor nog hoofd vormden op de westelijke enkele verrassingen. de juiste om vang de komende dagen zal moeten blijken. Syrië heeft na een aanvankelijke terreinwinst weer gebied aan Israël verloren en er zou zelfs een speerpunt van de Israëliërs op 35 kilome ter van Damascus hebben ge staan of nog staan. Eén ding is zeker, de Arabieren hebben dit maal gevochten en hard gevoch ten, in tegenstelling tot 1967 toen het Egyptische leger de Si nai werd doorgejaagd en Israël na twee dagen hard vechten de Syriërs uit de heuvels van Go lan joeg. Israël, zo is in vele commentaren de afgelopen weken gezegd, wist wel dat er een oorlog voor de deur stond, maar wiilde niet als eerste beginnen uit poli tieke overwegingen. Het tijdstip, girote verzoendag, heeft de Is raëliërs schijnbaar toch wel verrast. Het moest zijn soldaten in allerhaast uit de synagogex halen om de eerse klap van de Arabieren te kunnen opvangen. Volgens sommige berichten zou de Israëlische inlichtendienst hebben gefaald. Tel Aviv moest de oorlog dus beginnen vanuit een veel zwakkere positie. Een ander verschil met 1967 is dat de Israëliërs ditmaal niet de Egyptische en Syrische lucht- bleken zij (en dat verraste zelfs des kundigen van het gezaghebben de International Institute for Srategic Studies In Londen) te beschikken over de Russische tank van het type T-62, een ge duchte zware gevechtstank, waarvan de Israëliërs er enkele in onbeschadigde toestand in handen zeggen te hebben gekre gen. Pas toen de oorlog al da gen aan de gang was, zeiden Is raëlische officieren het middel- te hebben gevonden om deze tank afdoende te kunnen be strijden. Twee andere nieuwe wapens die in deze oorlog hur, „nut" hebben bewezen waren aan Arabische zijde de raketten RPG-7 en „Sager", anti-tankwa pens waarmee de Israëlische pantsereenheden te kampen kre gen. De Israëliërs kregen het iets te gemakkelijker toen Ame rika hun van vervangend mate riaal ging voorzien. Hierbij zou hoogst moderne elektronische apparatuur beweest zijn dat het de Israëliërs vooral mogelijk heeft gemaakt de Sam-6 en Sam-7 luchtdoelruKetten te be strijden. Hoe spaart u nu? Wellicht heeft u een paar duizend gulden ergens op een spaarrekening of boekje staan, waarvoor u 4 a 4'/z rente krijgt. Denkt u daar langer dan 3 maanden. 1,2 of 3 jaar niet aan te komen 1 Waarom zou u dat spaargeld dan niet op een rekening met een hoger rentepercentage zettende RPS Beleggingsrekening met opzegtermijn! Hoe langer de opzegtermijn hoe hoger de rente. Kijk en kiest u maar: 5% rente bij een opzegtermijn van 3 maanden. 6% rente bij een opzegtermijn van 1 jaar. 7%rentebij een opzegtermijnvan2 jaar. En zelfs 8% rente bij een opzegtermijn van 3 jaar! Toch is uw'spaargeld niet geblok keerd. Het kan natuurlijk gebeuren dat u onverhoopt toch uw spaargeld nodig hebt, terwijl het niet van tevoren is opgezegd. Geen nood: u kunt er altijd over beschikken. In zo'n geval worden natuurlijk wel kosten in rekening gebracht. Nog meer RPS voordelen. Via een bank-of girorekening kunt u uw geld overmaken op zo'n renterijke beleg gingsrekening. Gemakkelijk en snel. Voor stortingen in contanten is er altijd wel een postkantoor in de buurt. En tenslottede Rijkspostspaar bank is onze nationale spaarinstelling, veilig en vertrouwd 1 Ik wil meer weten Stuur mij de brochure waarin alles staat over de RPS Beleggings rekeningen met opzegtermijn. adres plaats s U kunt deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijks postspaarbank in Amsterdam. U kunt de brochure ook tele fonisch aanvragen. Bel - gratis - 0017. Of haal hem even in het postkantoor. Ut :.V5 Nog belangrijker dan democratisering MORGEN GAAT DE BUITENGEWONE ledenvergadering van de Ne derlandse Katholieke Schoolraad praten over een uitvoerig voorbe reid onderwerp: interne democratisering van het school besturen. Mr. L. Struik, de directeur van het Centraal Burreau voor het Katho liek Onderwijs, heeft dezer dagen in Het Schoolbestuur een aantal actuele redenen opgesomd die een discussie over de interne demo cratisering wenselijk maken: het democratiseringsaccent in de be leidsplanning van het regerende kabinet, het nieuwe reglement voor de Rijscholen en het dit jaar verschenen rapport van de Ka tholieke Onderwijzers Vereniging over „Medezeggenschap van het personeel in het schoolbestuur bij het bijzonder onderwijs". De discussiedag van morgen vindt dus plaats tegen de achtergrond van een groot aantal stukken; wat er is ook een nota van het Cen traal Bureau zelf met de daarop gevolgde reacties, plus een aantal stellingen welke woensdag pas publikabel zullen worden. Het zal echt niet gemakkelijk zijn om aan het eind van de vergadering tot soort van communis opinio te komen. NU HOPEN WE MAAR, dat de meeste tijd niet besteed zal worden aan detailkwesties zoals het vóór en tegen van stichting of vereni ging als bestuursvorm; ook niet aan de thans ook nog wettelijk bij het voortgezet onderwijs niet realiseerbare punt van de rechtstreekse vertegenwoordiging van het personeel In het schoolbestuur en de vraag of geledingen al dan niet paritair vertegenwoordigd moeten Want veel belangrijker lijkt ons voor de Katholieke Schoolraad de vraag, of en hoe de gedemocratiseerde bestuursvorm de bijzondere (lees katholieke) school het best kan garanderen. Wat o.l. betekent, dat ook een gedemocratiseerd bestuur zich gebonden moet weten aan het principe dat de katholieke school naast een maatschappelij ke taak ook zorg voor specifieke levensbeschouwelijke aspecten heett en dat zij bindingen moet hebben met en gericht moet zijn op een katholieke leefgemeenschap. DEN HAAG Een misverstand op een boerderij in de provincie Utrecht heeft tot gevolg gehad, dat in Utrecht en Zuid-Holland sinds juli 755 koeien moesten worden afgeslacht, met een waarde van één miljoen gulden. Bij een jonge koe op deze boerde rij kwam in januari een voortij dig einde aan een zwanger schap. Tien dagen later deed de BUENOIS AIRES (DPA) De vier kapers die zaterdag een Boeing-737 van Buenos Aires naar Yacuiba in Bolivië hadden ontvoerd, hebben het aanbod voor vrijgeleide van de Boli viaanse regering aanvaard en hun vijf gijzelaars vrijgelaten en zich overgegeven. 'e vier kapers, twee mannen en twee vrouwen, hadden gedreigd de vijf gijzelaars, onder wie twee Argentijnse parlementsle den en een Franse gelerde, een voor een dood te schieten wan neer zij geen vliegtuigje zouden krijgen waarmee zij naar Cuba zouden kunnen gaan. Zwitser in Argentinië ontvoerd veterinaire gezondheidsdienst een bloedonderzoek. Omdat dit gunstig uitviel nam men aan, dat de oorzaak van deze abor tus niet de besmettelijke vee ziekte brucellose was. Voor de 30 koeien en 21 stuks jongvee van het bedrijf werden verkla ringen afgegeven dat de dieren niet besmet waren. Daarna werd het bedrijf opgehe ven en werden de dieren over 21 andere bedrijven verdeeld. Pas in juli werdn de gevolgen van de vergissing merkbaar. Toen werden op bedrijven in Zuid-Holland en Utrecht besmet ting met brucellose geconsta teerd. Inmiddels waren al weer runderen doorverkocht, zodat de gezondheidsdiensten uitgebreid speurwerk moesten verrichten om alle besmettingen op te spo ren. Vermoedelijk is op de opgeheven boerderij niet het bloed van de zieke, maar van een andere koe voor onderzoek meegenomen. WARSCHAU (AP) De Poolse partijleider Edward Gierek heeft aangekondigd dat hij de prijzen voor levensmiddelen voor het vierde achtereenvol gende jaar zal bevriezen en er voor gewaarschuwd dat een zui vering onder de 2.500.000 leden van de communistische partij op handen is. De Poolse partijleider verklaarde dat het politburo de lidmaatschapskaarten gaat om wisselen vóór het zevende par tijcongres dat in 1976 wordt houden. Minister moet doen Mat honden voor: schrij ven BUENOS AIRES (UPI) Een groep gewapende mannen heeft gisteren de directeur van het Argentijnse bureau van de Zwi- terse luchtvaartmaatschappij Swissair, Kurt Schmidt, ont voerd. Kort na de ontvoering werd telefonisch losgeld geëist. Hoe groot dit is, werd niet be kendgemaakt. Guinée-Bissau op agenda VN NEW YORK (AFP) - De alge- mene vergadering der V.N. heeft gisteravond met 88 tegen 7 stemmen bij 20 onthoudingen j besloten „de agressie van Por- tugese troepen tegen de s; Guinée-Bissau" op haar agenda i te {^aatsen. UTRECHT (ANP) - De drie vak centrales moeten op zeer korte termijn minister Boersma van Sociale Zaken laten weten dat hij zichaan het standpunt van de vakbeweging mort houden wanneer die op een verzoek werving van buitenlandse werk nemers een negatief advlesuit- brengt. Dat meent de federatie bouwbon den NVV- NKV naar aanleiding van het feit dat de minister on langs tegende wil van bouw bonden en vakcentrales in Bruynzeel in Bergen op Zoom een Vero-borstelfabriek in Roos endaal toestemming gaf in to taal 35 buitenlanders aan te trekken. „Dit hoewel er vol doende Brabanders voorhanden zijn om enkele tienvouden van die 35 arbeidsplaatsen te bezet ten", aldusde federatie. „Daar mee geeft de minister voedsel aan de steeds meer gehoorde klacht dat werkgevers door de overheid zelf worden gesteund bij hetaa ntrel ken van buiten landse arbe d-krachten uit de niet EEG-' den ten koste van Nederland e werklozen. Dat dit "ebeur'ond er het bewind van de socialist Den Uyl maakt de zaak alleen maar erger", vindt de (gfleratie. het OOK BIJ HET STREVEN naar een intern democratiseren van school besturen noodzaakt dit inhoudelijk tot zekere beperkingen. lijzonder onderwijs wil in onze zin nu eenmaal meer zeggen dan zich onderscheiden van de openbare school inzoverre dnar de overheid richting bepalend is. Een ding vergeten LEIDEN'S UNIVERSITEITSBESTUUR hee/t het niet begrepen opde studentenstop. Die kritiek delen we inzoverre het overheidsbeleid t« veel werkt met stoppen om tijdelijk een overstroming te voordo- men. maar verder niets doet om de functie van het hoger onderwijs in haar relatie tot het recht op onderwijs en de maatschappelijke behoeften duidelijker te stellen. Maar bij het trekken van vergelijkingen bewijzen de samenstellers van het witboek dat ze het belangrijker vinden onbeperkte toelating tot hoger onderwijs te bepleiten dan zich af te vragen, hoe de sa menleving de financiële consequenties daarvan kan dragen. VOLGENS HET WITBOEK is ons hoger onderwijs een hotel waar naar in onbeperkte mate reizen, zelfs zonder reservering geboekt kunnen worden, terwijl helaas voor dat hotel een bouwstop en per soneelsstop gelden. En- zouden wij eraan toe willen voegen ter wijl de reizigers allemaal onderdak en eten gratis of tegen fancy- prijzen willen. Bestuursvoorzitter Cath trekt de vergelijking nog leu ker door: ..Als in dat hotel de kok een diner moet klaar maken van zes perso nen togen drie gulden per couvert, heeft dat kwalijke gevolgen voor de kwaliteit van het voedsel en het onderhoud van de fornui zen". Waaraan wij toevoegen: „En als de gasten en de kok het eens worden over één gulden, gaat de manager failliet en het hotel op de fles". Het profijtbeginsel is een gevaarlijke zaak. maar wie het helemaal vergeet, komt ook nooit op rechtvaardige manier uit de problemen. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen toto luchldruk in millibaren r^X opklaringen hagel -w-w warmtelront H hoge-drukgebied bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebicd «c^ regen 2^2 onweer windrichting verptaatsingsnehting DE BILT Een koufront dat in de nacht van gisteren op van daag van noordwest naar zuid oost over ons land trok, bracht op de meeste plaatsen een klei ne 10 millimeter regen. Het front wordt gevolgd door een goed ontwikkelde rug van hoge luchtdruk, die voor flinke opkla ringen zorgt. Ten zuidwesten van Ierland is een nieuwe nog in diepte en omvang toenemen de depressie verschenen. Het frontensysteem ervan zal mor gen alweer West-Europa bereikt kunnen hebben. Het weer in ons land behoudt dus een wisselval lig karakter. De temperaturen blijven gematigd. In grote delen van Skandinavië is het inmid dels winter geworden met 10 tot 20 graden vorst in de nacht. Ook overdag komen de tempe raturen er vrijwel niet meer bo ven het vriespunt. Vooruitzichten voor donderdag op gesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: rustig en overwegend droog met ge matigde temperaturen. Weers vooruitzichten in cijfers: voor donderdag: Aantal uren zon 0 tot 5, min. Iff p van tI gr. Max. temp. van 12—9 gr. K?ns op een geheel droog etmaal 80 stens 12 uur 90 procent. WEERRAPPORTEN Kulde Eindhoven Den Helder Luchtb. Rid. Londen Luxemburg Madrid Malaga CJii- -1 Blanca b. bew. Iiinnboel La* Palmas New York Tol-Avlv Tunla

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9