Afluisteraffaire bij Italiaanse justitie wijst naar defensie DIEREN BESCHERMD KLAASWAAL BEHOED VOOR BRANDRAMP L Prof. Bakema: eerst bossen, dan bebouwen Microfoon ontdekt Toestand bij Murcia verbeterd 'Ju, Vertrek Navo- hoofdkwartier „Afcent" nog geheel open zaak Onderzoek hij baby's DINSDAG 23 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Vele diersoorten, die in Nederland in het wild voorkomen, zijn vanaf het begin van deze week beschermd. Deze dieren mogen voortaan niet meer gevangen of gedood worden. Ook een po ging daartoe is strafbaar. Ook is het verboden de be schermde dieren bij zich te hebben of te koop aan te bie den. Zo'n dier mag ook niet worden verontrust en daarom is het verboden het nest of het hol te verstoren. Beschermd zijn die diersoor ten. zo blijkt uit het dezer da gen in het Staatsblad versche nen koninklijk besluit, waar van het voortbestaan wordt be dreigd door andere oorzaken dan milieubederf of verdwij ning van het .biotoop. In een toelichting op het besluit is ge wezen op de nadelige invloed op de stand van verscheidene diersoorten door de vangst ten behoeve van aquarium- en ter rariumhouders (vissen, reptie len en amfibieën), alsmede voor verzameldoeleinden (in- sekten) en voor consumptie (vissen en wijngaardslak). De beschermde in het wild voorkomende inheemse dier soorten zijn: Bij de zoogdieren: bruinvis, tuimelaar, hamster, eikelmuis, hazelmuis, alle soorten vleer muizen en egel. Bij de reptielen: moeras- schildpad, alle soorten slangen, alle soorten hagedissen. Bij de amfibieën: alle soor ten kikkers en padden, alle soorten salamanders. Bij de vissen: rivierdonder- pad, gestippelde alver, kleine en grote moederkruiper, bermpje, elrits, bittervoorn, meerval, rivierprik, beekprik, bij de insekten: vliegend hert. grote vuurvlinder. Bij de kreeftachtigen: ri vierkreeft. Bij de slakken: wijngaard slag. De bescherming van de kik kersoorten blijft bepeikt tot de volwassen dieren. Daartoe is besloten omdat de eieren en larven van de kikkers (kikker dril en kikkervisjes) een be langrijke schakel vormen in het contact tussen ind en na tuur. Ook vijfendertig plantesoorten. die in Nederland in het wild voorkomen, zijn vanaf het be gin van deze week (beschermd. Dit betekent, dat deze planten niet mogen worden uitgesto ken, geplukt of afgesneden. Bovendien is het verbodc.i een uitgestoken, geplukte of afge sneden plant of een deel daar van bij zich te hebben of te koop aan te bieden. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Luistert het ene ministerie het andere af? En heeft de Italiaanse militaire inlichtingendienst een veroor- gen microfoontje gebruikt om aan ongetwijfeld interes sante gegevens te komen? Italië dat samen met de Ver enigde Staten langzamerhand een wereldreputatie heeft op te houden wat betreft afluisterschandalen heeft er weer een nieuwe affaire bij. In het kantoor van een rechter van instructie in Rome werd vori ge weeek een microfoontje gevon den. Het apparaatje zat wegge moffeld tussen de kussens van een divan op zijn werkkamer, die zich op de bovenste verdieping van het uitgestrekte justitiecom- plex bevindt. Vanf de steile, zeer bochtige weg die naar de Monte Mario voert een heuvel aan de noordkant van het Romeinse stadscentrum heeft men op bepaalde plaatsen een heerlijk uitzicht over de stad. Maar ook een voortreffelijke kijk op de gebouwen van de justitie die zich pal aan de voet van de heuvel bevinden. Op een van die uitkijkpunten had een journalist 's morgens, toen hij onderweg was naar een afspraak op datzelfde paleis van justitie, een auto met verdacht veel en fange antennes zien staan Tijdens het onderhoud met de rechter van instructie Renato Squillante vertelde hij dat, en zijn mededeling bracht na enige lichte scherts alsnog het halve justitie apparaat in beweging. De vrolijke opmerking dat zelfs het interview onderschept zou kunnen worden bleek werkelijk heid: een grondige inspectie van de werkkamer bracht het micro foontje aan het licht. Op de plaats waar de verdachte auto gesigna leerd was, was niets meer te vin den. Een straatventer die op dit toeristisch gewilde punt zijn zoete druiven probeert te verkopen, had de bewuste auto ook gezien en het nummer genoteerd. En dat maak te het cirkeltje rond: het nummer kwam niet voor in 't normale bur- gerregister, maar wel in de lijst van auto's die de Italiaanse staat er op nahoudt. i het Defensie De auto bleek in dienst ministerie van defensie, meer spe ciaal van de inlichtingendienst van dit departement. Sindsdien hebben vele hoogwaardigheidsbe kleders zich gehaast om te ver- Motorrijders rijkspolitie langzaam aan DEN HAAG De algemeen in specteur korps rijkspolitie heeft •besloten de snelle motorsurveil lance bij het toezicht op de snel wegen voorlopig te staken, om dat de helmen van de motorrij ders niet voldoen aan de nieuw ste veiligheidsnormen. De mo torrijders zullen hun werk in een gematigder tempo normaal voortzetten tot zij helmen heb ben van de gewenste kwaliteit. De motorrijders van de gemeente en rijkspolitie rijden op het ogenblik me*^TNO goedgekeur de helmen, nige tijd geleden echter heeft l'NO op grond van nieuwe onderzoekingen aanbevo- te herzien. kirren dat beide feiten: het vin den van het microfoontje en de aanwezigheid van deze bijzondere auto niets met elkaar te maken hebben. Maar zo goedgelovig is men hier niet meer op dit gebied, sinds in 1970 het eerste grote af- lristerschandaal gevolgd is door een lange reeks nieuwe. Dat defensie geinteresseerd is in het werk van rechter Squillante is wel te begrijpen, omdat deze zich ondermeer bezig houdt met het onderzoek naar de frauduleuze miljoenenaffaire van Montedison. In 1964 verstrekte de toenmalige minister van defensie een miljoe nenordsr aan het bedrijfsleven voor radio-apparatuur in tanks. Tachtig procent van het materiaal moest van Italiaanse makelij zijn, a'dus een der hoofdclausules. La ter bleek dat bijna negentig pro cent van het materiaal uit het buitenland - de V.S.-kwam, en dat het niet bepaald modern was. Al jarenlang wordt dit financiële schandaal uiteengerafeld, en daar bij is ook de afgeluisterde Squil lante betrokken. Tweedehands Schandalen schijnen overigens bij dit land te horen: in Turijn gaat het proces verder tegen een do zijn professoren, allen medici, die in ontroerende eendracht miljoe nen guldens hebben achtergehou den. Het geld is niet, zoals be hoorde, aan de universiteit afge dragen, maar in de klinieken te recht gekomen waarvan de be klaagden directeuren zijn. In Rome is een ander medisch schandaal ontdekt. Daar zijn twee artsen en drie technici in staat van beschuldiging gesteld in ver band met een handeltje in tweede hands „pace-makers". Het is ge bleken, dat de beklaagden de pa ce-makers verwijderden uit de li chamen van overleden patiënten en dat ze de apparaatjes opnieuw in de handel brachten tegen over dreven hoge prijzen bovendien. mr v-j Een beeld van de verwoesting in het zwaar getroffen Puerto Lumbreras MADRID (AP) In de uitgestrekte gebie den in zuid en zuid-oost Spanje, die de afge lopen dagen zijn geteisterd door hevige over stromingen, is de toestand gisteren wat ver beterd. Bij de overstromingen kwamen naar schatting 350 personen om het leven, werd voor ruim 1,5 miljard gulden schade aange richt en werden twee dorpen verwoest. Functionarissen in de ergst getroffen provin cies Granada en Murcia hebben gezegd dat nog ongeveer 250 mensen worden vermist. Men vreest dat zij de dood hebben gevonden onder de duizenden tonnen puin van verniel de huizen, rotsen en modder. De overstromingen, die afgelopen vrijdag be gonnen en zich uitstrekten over een gebied van 50.000 vierkante kilometer zijn de hevig ste in de moderne geschiedenis van Spanje. Reddingsploegen zijn nog steeds bezig met het zoeken naar dc lichamen van slachtof fers onder het puin. Meer dan 15.000 mensen zijn door de overstromingen dakloos gewor den. Het ergst getroffen dorp blijkt te zijn Puerto Lumbreras in de provincie Murcia, waar de lichamen van meer dan 100 slachtoffers wer den gevonden. De vervanging van de helmen, zal getemporiseerd gebeuren, aldus de woordvoerder van justitie. Er is nog geen (fabrikant gevon den die de gewenrts helmen van de gewenste kwaliteit kan leve ren. Komen ze beschikbaar dan zullen eerst de motorrijders van de rijkspolitie ermee worden uitgerust. „Zeeslag met smokkelaars ANCONA (Reuter) De Italiaan se kustwacht heeft het afgelo pen weekeinde acht sigaretten- smokkelaars aangehouden n zeegevecht van elf uur waarbij met machinegeweren werd ge schoten en een van de leden van de kustwacht ernstig werd gewond door een bijlslag- De smokkelaars, drie Grieken, een Brit, een Palestijn, een Li- biër en twee Maltezers, bleken aan boord van hun in Panama geregistreerde vaartuig „Pati- max" grote hoeveelheden siga retten te hebben. Volgens welin gelichte kringen was het een la ding van 20 ton. Bij de bouw van de Kreekraksluizen in de Schelde—Rijnverbinding door Zuid-Beveland is fase ontstaan. De ringdijk die nodig was voor de bouwput wordt nu snel weggebaggerd, een open verbinding is ontstaan met de Oosterschelde. KLAASWAAL (ANP) Door het snelle optreden van de plaatse lijke vrijwillige brandweer is het Zuid-Hollandse dorpje Klaaswaal gisteren voor een mogelijke ramp behoed. De ij verige brandweerlieden zagen kans de brand, die in de Hofka bandenfabriek was uitgebroken, te beperken tot enkele afdelin gen. Was dit niet gebeurd, dan had de omliggende wijk groot gevaar gelopen. Het bedrijf, dat aanvankelijk bui ten het bewoonde gedeelte van Klaaswaal had gelegen, vormt thans een gevaar voor de nieu we woningen die rond de fa briek zijn gebouwd. De gemeen te heeft in het verleden al met de gedachten gespeeld het be drijf een ander terrein toe te v/ijzen, maar men ziet de fa briek niet graag uit de gemeen te verdwijnen, omdat de onder neming de werkgelegenheid voor de dorpsbewoners is. De brand ontstond rond half tien F. van Bakel vice-vz. NKV UTRECHT (ANP) De ver bondsraad van het NKV heeft de heer F. van Bakel (51) geko zen tot vice-voorzitter van het NKV. Hij volgt iri die functie de heer W. Spit die onlangs werd gekozen tot voorzitter. De nieu we vice-voorzitter werd in 1963 verbondsbestuurder van het NKV. Hij hield zich o.m. bezig met vraagstukken op het terrein van de werkgelegenheid, sociale verzekeringen en Identiteits kwesties. in de productie-afdeling, waar de autobanden van een cellulo- se-laag worden voorzien. Het materiaal, dat op de banden wordt gespoten, is uiterst brandbaar. Gewapend met een emmer water was een lasser de afdeling binnengekomen om iets te repareren. Toen hij het las apparaat aanstak stond de ruimte vrijwel onmiddellijk in lichterlaaie. Het personeel kon zich snel uit de voeten maken. Er werd nie mand gewond. Een uur later was de brand, die er aanvanke lijk zeer onheilspellend uitzag, bedwongen. De schade wordt geschat tussen de 750.000 en 1 miljoen gulden. UTRECHT (ANP) - Architect prof. J. Bakema vindt dat reeds nu gebieden moeten worden be bost en landschappelijk inge richt, die bestemd zijn voor wo ningbouw over tien tot twintig jaar. Dit zal volgens hem wel een hoop geld kosten, maar er is een aanzienlijke compensatie te vinden als hierdoor de terrei nen voor tweede woningen wor den beperkt. Prof. Bakema bepleitte gisteren in Utrecht een sterke verbete ring van de kwaliteit van hot wonen en de woonomgeving. Hij vond dat bij winkelcentra so ciaal-culturele voorzieningen ho ren, in woonwijken meer ge spreide winkelvoorzieningen en in het algemeen een zo sterk mogelijke menging van woon. wc-rk- en andere functies. ..Zelfs geconcentreerde werkzaamhe den in grote kantoren en de in-1 dustrie dienen zo direct moge-' lijk op woongebieden te worden betrokken, daar anders zowel sociologisch als economisch on oplosbare situaties ontstaan, zoals slaapsteden en onbetaal baar verkeer", aldus prof. Ba kema. Hij voegde aan deze overwegingen toe, dat de meer kosten voor het schoner maken van vlakbij woonwijken gelegen industrie - toch al nodig op grond van milieuhygiënische uitgangspunten - waarschijnlijk ruimschoots opwegen tegen de anders noodzakelijke kosten van het vervoer van en naar de in dustriegebieden. Voorts bepleitte prof. Bakema voor een veel uitgebreider en intensiever contact over de vormgeving van woning en woonomgeving tussen de plano logen en de (toekomstige ge bruikers). Eik project van meer dan 500 wo ningen zou volgens prof. Bake ma moeten worden voorbereid met de bouw van een aantal proefwoningen als test voor de definitieve uitvoering van het gehele project. ,,Dat voorkomt tenminste dat je vijfhonderd keer dezelfde fout maakt", merkte hij op. (ADVERTENTIE) „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten Weer smokkel preludine in Zuid-Limbrg MAASTRICH T(ANP) - Opnieuw worden grote hoeveelheden pre ludine vanuit Zuid-Limburg naar Zweden gesmokkeld. Dit is de stellige overtuiging van spe ciaal opgeleide Zweedse narcoti ca-rechercheurs die samen met collega's van do rijkspolitie in Zuld-Llmburg een onderzoek zijn begonnen naar de leveran ciers. Aanleiding tot het onderzoek is de arrestatie in Stockholm van drie mannen die in de omgeving van Stockhol een tas met preludine hadden gedropt en daarbij wa ren betrapt. De piloot van het vliegtuig heeft bekend dat hij naar zuidlimburg was gevlogen om er een tas met prelludine ter waarde van meer dan 300.000 op te halen. DEN HAAG (ANP) De minis ters van defensie en van econo mische zaken hebben - in ant- woo-d op vragen van het twee de ïmerlid Bremen (KVP) - de eede kamer meegedeeld dat t eventuele vertrek van het ::vo-hoofdkwartier Afcent uit Prtmssiim „nog een geheel open zaak is en dat dit vertrek derhalve allerminst vaststaat". Een eventueel vertrek van Afcent uit Zuid-Limburg zou, aldus het antwoord, een sterke terugslag voor de economische activiteit van de streek betekenen, spe ciaal voor de werkgelegenheid. De dan wegvallende bestedingen van het hoofdkwartier en van het daaraan verbonden perso neel zijn van beduidende om vang. Beide ministers zeggen toe dat bij de besluitvorm:ng ook een groot gewicht zal worden toegekend aan de netelige gevolgen van een eventuele verplaatsing voor Zuid-Limburg. In het antwoord wordt meegedeeld dat bij het Navo-hoofdkwart:er te Brussun 235 burgers zijn tewerkgesteld, waarvan 175 Nederlanders. Ook bij de Britse, Amerikaanse en Nederlandse ondersteuningseen heden zijn veel Nederlanders werkzaam. Helder bedruktzijden gewaden maken deel uit van de collectie van Angelo Tarlazzi. Het huis van Jean Patou heeft ze opgenomen in lijn collectie prét-ó-porter voor het vagende lente- en zomerseizoen, hij gisteren enkele geheimen onthulde. Lotto moet nog wachten DEN HAAG (ANP) Naar de mening van Minister Van Agt (justitie) laat het zich aanzien dat niet voor- midden volgend jaar met het lottospel een aan vang zal kunnen worden ge maakt. Er zullen voordien enke le maatregelen van bestuur moeten worden voorbereid, waarvan de inwerkingtreding met die van de wet moeten sa menvallen. Dit blijkt uit het antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid S. Keuning (DS'70). Stof wisseling UTRECHT (ANP) - De com mie- sie verstrekkingen van de zie kenfondsraad heeft de raad voorgesteld, de minister van volksgezondheid (ongevraagd) te adviseren, vanaf 1 Januari 1974 alle pasgeboren kinderen ta laten onderzoeken op stofwiss»- llngsstoornissen die tot zwakzin nigheid leiden. Bij vroegtijdige herkenning van deze stoornissen, phenylketoeiu- rie (pku) en Galaktosaemic, kan een eenvoudig dieet worden voorgeschreven waarmee her- senbeschadiding wordt voorko men. In de provincies Groningen en Friesland is onder auspiciën van de geneeskundige hoofdin spectie al sinds 1968 een proef aan de gang met de ..scree ning" van baby's. Er zijn op ruim 107.000 kinderen vijf pku- gcvallen ontdekt. In Nederland se zwakzinnigeninrichtingen ver bleven 148 pku-patiënten. Onge veer 1 op 15.000 levendgebore nen reageert positief op de bloedtest, 2 op 15.000 „diibieus" (hetgeen nader onderzoek nood zakelijk maakt), terwijl de «re tentie van galaktosacmie co 1 op 20.000 wordt geschat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7