Stedelinck geeft Fellini-imitatie in bewerking van „Ik, Claudius BIJ HET HEENGAAN VAN PABLO CASALS Controverse binnen presidium synode van Oost-Duitsland Korte metten Streng beleid tegen kerken Oost Europa Bisschoppen van Europa in '75 naar Rome GLOBE SPEELT HET EPOS VAN DE MANKE KEIZER Cellist Pablo Casals (96) overleden Jeugd speelt voor jeugd KERK EN WERELD DINSDAG 23 OKTOöhR 1073 LEIDSE COURANT PAGINA 6 Toneelgroep Globe gaf gisteravond in de Koninklijke Schouwburg de première voor Den Haag van "Ik, Claudius", een toneelstuk geba seerd op tweie remains van Robert Graves. CLaksdiius was de vierde Ju liaanse keizer vóór Christus en een meer dan kleurrijke figuur. Graves diepte in zijn romans "Ik, CBaudius" en "Claudius the God" vooral de historische feiten om hem heen in een zeer persoonlijk perspectief uit en dat heeft diverse filmers door de loop der tijden geïnspireerd. In 1937 begon Jotsqnh vo|i Sternberg aan d3b fiftm, met Charles Laughton als de manke, licht gebochelde keizer. De film ging om diverse, soms mysterieuze redenen niet door. John Morti mer, de schrijver van de huidige toneelbewerking, had eerst de be doeling een filmscenario te schrijven voor Peter Sellers als Clau dius, maar ook dat ging niet door. Er leek een vloek te rusten op deze Claudius. Claudius (met lauwerkranskijkt Galerie Lieve Hemel, Vijzelgracht 6 Amsterdam, exposeert onder de titel „Aarden Realiteiten" keramisch werk van Maaike Mager, Josephine Rutten. Ge rard van Westerloo en Martin Klaver. De expositie duurt van 26 oktober tot i december. Regisseur Cor Stedelinck he'eft nu bij Globe de kans gekregen, en gezegd moet worden dat hij die hardhand:g aangegrepen heeft. Stedelinck staat bekend om een zeer eigen mise-en-scène, een bewegingstheater dat stoelt op de leer van Von Laban waarbij h j de grenzen tussen kunst en kitsch lichtvoetig overschrijdt. Die lichtvoet:gheid is hem bij "Ik, Claudius" niet gelukt. Door de aanpak op het toneel waarbij het geschuif met diverse grote namaakmarmeren blokken al log aandeed, en waar de tekst eerder vraagt om een superieu re ironie, boort Stedelinck in feite de pos:tieve elementen van Mort'mers bewerking de grond in. Bij een hoop andere stukken had Siedelinck's benadeing suc ces kunnen hebben. Maar hier is de tekst zo intellectueel gericht, dat S.edel'nck's lichamelijke werk met z'n grote nadruk op de decadentie van het oude Rcme, in feite in discrepantie met d:e tekst een eigen leven leidt. S.edel'nck lijkt nu eerder een wat bleke imitatie van Fel- lini's "Satyricon" te geven. En omdat een aantal acteurs dan wel die decadentie willen spelen maar niet aankunnen wordt het hier en daar uiterst belachelijk. Goede uitzondering was b.v. Hugo Koolschijn die binnen Ste- delinck's opzet van de kranzin- n'ge Caligula nog veel wist te maken. Hoofdrolspeler Siera Vroom, te recht veel applaus oogstend, gaf de manke Claudius die van verschoppeling toch nog keizer wordt een eigen gezicht met mi nimale middelen. Vreemd was dat bij hem die lichte toon soms veel zekerder aanwezg bleek dan in de voorstelling als ge heel. De visie van Cor Stedelinck mag dan tot een ongelijk en mislukt resuliaat hebben geleid, binnen zijn opvatting zitten er genoeg vonds'en in de voorstelling:- Het scanderendo koor, de vreemde •verovering van Engeland met een halve diergaarde, steunend op de even bizarre aankleding (plastic helmen en harnassen) van Mario Mocenni. Ondanks alles blijft Stedelinck een uniek talent. BERT JANSMA Stijgend aantal buitenlanders bij Nederlandse orkesten DEN HAAG (ANP) - Van de 1501 plaatsen bij de Nederland se orkesten worden er 237 inge nomen door buitenlanders. Het leeuwedeel daarvan is t§ vin den b'j de strijkers, waar van de 908 plaatsen er 216 door bui tenlandse musici worden bezet. In de rijen van de strijkers is het percentage buitenlanders opgelopen van 20 in 1969 tot 24 nu. Bij de eers:e-v ol'sten komt al 32 procent van buiten de landsgrenzen. Dit blijkt uit een overzicht van het Contactorgaan van Nederlandse Orkesten. Het aantal vacatures dat, ondanks het toenemend aantal buiten landse mus'ci, niet vervuld kan worden, bedraagt 48, waarvan 46 bij de strijkers. De befaamde cellist Pablo Casals, hier gefotografeerd aan zijn instru- ment in 1971, stierf gisteren in San Juan Puerto Rico op 96-jarige leeftijd. Casals lag al een week in het ziekenhuis ten gevolge van een hartaanval. (van onze muziekredactie) Wat meester-cellist Pablo Ca sals voor de muziekkultuur van de twintigste eeuw bete kend heeft, is nauwelijks te be schrijven. Dit naar aanleiding van het simpele feit. dat h5j een ongemeen begaafd cellist was, die het Instrument van zijn (toevallige) keuze immens liefhad... heert Marcel Dupré niet opgemerkt, dat de historie van de violoncello eerst met Pablo Casals begonnen is? Maar dan niet alleen de histo rie van de violoncello, ook die van de literatuur hiervoor ge schreven. Denk bijvoorbeeld eens aan Johann Sebastian Bachs Zes Suites voor Violon cello Solo: Casals ontdekte ze als jongen in een muziekwin- keltje te Barcelona, zijn leer meester kende ze niet eens... Pablo gaat studeren, grondig studeren, tien jaar lang, dan eerst verschijnt hij er mede in onverkorte vorm op het podium en in de weergave er van ligt een speciale róeping, een boodschap, aanvaard en begrepen dcor de twee genera ties cellisten, dl ena hem kwa- Door deze Suites hebban we Bach en Casals leren kennen. Zoals we ontdekten, wie Haydn was en wat hij betekende, na dat we in 'het gelukkige bezit waren gekomen van een gram- mofoonolaat, waarop hij met de violist Jacques Thibaud. en de pianist Alfred Cortot diens trio in C vertolkte: het meest ideale nog steeds op het gebied der kamermuziek door ons ooit gehoord. Die plaat dateert van 1930 voor de meesten van die tijd was hij toen reeds een legen darische persoonlijkheid gewor den, die, diep teleurgesteld door de gebeurtenissen in Eu ropa, zich meer en meer van het publieke leven distantieer de. Dat begon met Rusiana, dat ging door met Duitsland en Italië, dat eindigde, voorlo pig althans, met het land, dat hij hartstochtelijk liefhad: Spanje. Hij vocht voor de vrije wereld, voor een vrij Spanje: „De en ge wapens, waarover Ik be schik ziin de dirigeerstaf en mijn cello, ze zijn weliswaar niet dodelijk, maar ik heb geen andere en zou geen ande re willen hebben". En na Wereldoorlog II? Zou die een einde maken aan zijn vrijwillig gekozen balling schap? Helaas niet. Hem bleek, dat men geneigd was met de onderdrukkers van zijn volk in zee te gaan; wat was er terechtgekomen van Chur- chiills belofte, dat het fascisme tot de wortel zou worden uitge roeid? Voor hem was de „vrije wereld" onmachtig. En hij verklaarde geen enkele uitnodiging meer te zullen aan vaarden, alvorens Spanje een regime zou hebben, dat de grond- en de volkswil respec teert. En hij sloot zijn deuren, slechts omringd door de inti mi, de vrienden, die hij zich in zijn lange leven had verwor ven. Ook Nederlanders beho rend tot een familie, waarme de hij sinds zijn eerste optre den te Amsterdam in 1903, spe lend met de nianist I-Tarold Bauer in de Kleine Zaal van het Concertgebouw, kontakt had opgenomen: Julius Röntgen en diens kinderen. Liggen luisteren naar orkestmuziek New York Met veel suc ces heeft dirigent Pierre Boulez in New York geëx perimenteerd met zoge naamde tapijtcóncerten. Daarbij waren de parket- stoelen vervangen door een wijnrood tapijt met kleine groene schuimkus- sens, waarop men liggend naar het concert kon luis teren. Het New Yorks Philharmonisch Orkest zat in het midden van de zaal onder een soort akoestische koepel met lichteffekten. Drie avonden speelde het orkest met ruim 70 man en drie met slechts 35 man, een combinatie van klassieke en moderne or kestmuziek (w.o. Bartok, Webern en Stockhausen). De „tapijtconcerten", die voor een eenheidsprijs van 7,50 toegankelijk waren, werden door ca. 20.000 merendeels jonge Amerikanen bezocht. Kunst en kunstenaars Galerie Nouvelles Images, West einde 22 Den Haag, exposeert van 26 oktober t/m 14 november schilderijen en gouaches van Pieter Defesche. Gelijktijdig zijn in de Zilverkelder sieraden te zien van Ladena Viznerova en in de Grafiekzaal etsen van Constant. De Haagse Kunstkring, Denneweg 64, exposeert van 29 oktober t/m 8 november werk van Jo hannes van Hoften en van Mari- za Onderwater. Kunsthandel E. J. van Wisselingh en Co, Rokin 78 Amsterdam, ex poseert van 25 oktober tot 24 no vember schilderijen van Corne- 'lius Postma. Galerie Stad is een nieuwe Haag se kunsthandel die wordt geves tigd in de bovenzaal van het pand Stationsweg 94. Eerste ex posant is Rudi Polder, wiens werk zal worden getoond van 16 november tot 1 december. Den Haag Onder auspiciën va de gezamenlijke Lions- en Rot. ry Clubs in Den Haag en omgi ving geeft het Hofstads Jeug< orkest op zaterdagmid< november een weldadigheid concert in het Ned. Congresgi bouw. De opbrengst komt t« goede aan het Mytyl-vor centrum voor meervoudig g< handicap te kinderen en aan Stichting Sportbelang Gehand capte Kind. Het voorbereidend orkest - kindi ren tussen 8 en 16 jaar - spee voor de pauze en voert, werken van Delibes, Dvorak e Schubert de Su;te voor Jeugdoi kest van zijn dirigent Wil derode uit. Deze in opdrad voor het orkest gecomponeerd suite oogstte geweldige bijvs tijdens het in mei van dit jaa gegeven feestelijke concert b het 50-jarig bestaan van het oi kest. Na de pauze speelt het grote oi kest - jongeren tussen 16 en jaar - waarbij naast Rossini S:beJius het Flu'tconcert in van Pergolesi op het program ma staat. Vereniging van >er a-Vrienden Ope Den Haag Te Amsterdam opgericht de Vriendenkring de Nederlandse Operastichtinj Doel van de veren'ging is het werk van de Nederlands Operastichting te steunen het algemeen de belangstellin voor het muziektheater er 'muz:e'kdramatische kunst vergroten. In de afgelopen ken hebben zich reeds enkel honderden leden en donateur gemeld. Voorzitter is de bekende must Feb'x de Nobel; in het besti hebben verder zitting: mevr Gré van Swol-Brouwenstijn, dr J. B. van Deinse en Mr. G. F Scheltema (secretaris). In di plaatsen waar de Nederlandss Operast'chting regelmatig op treedt zullen plaatselijke afde •lingen worden opgericht. Ds eerste introductie-avonden zijl aangekondigd voor Debussy' Pelléas et Mélisandé (eind no vember en voor Wagners Tris tan en Isolde (februari 1974) Inlichtingen verstrekt het secre tariaat, postbus 5346 Amster dam. Binnen de synode der r.k. kerk in Oost-Duitsland, die in de Hofkirche van Dresden bijeen is geweest, is het tot een con troverse gekomen tussen de al gemene leiding der synode en de vice-voorzitter dr. Hans Joachim Zobel. Dc voorzitter der synode, kar dinaal Bengsch van Berlijn, oefende namens het gehele presidium indirecte kritiek uit op óf houding van vice-presi dent Zobel, omdat deze samen niet de synodaal Manfred Stierl had deelgenomen aan een vergadering van de natio nale raad van het nationale front van Oost-Duitsland, van het Oostduitse staatssecreta riaat voor kerkelijke vraag stukken en van het presidium van de Oostduitse CDU. Deze vergadering was bijeen ter voorbereiding op het eind okto ber geplande wereldcongres van vredeskrachten in Moskou. Zobels verklaringen over het engagement der christenen voor de vrede werden na die vergadering uitvoerig door te levisie en pers in Oost-Duits land geciteerd. Kardinaal Bengsch legde een verklaring af, waarin hij eiste, dat de vrijheid van de synode ali. geheel en van elk synode- lid gegarandeerd moet blijven. De kardinaal wendde zich te gen iedere beïnvloeding van buitenaf. Hij herinnerde opnieuw aan de formulering, waarop hij en de Oostduitse staatssecretaris voor kerkelijke zaken, Hans Seigewasser, het eens waren geworden voor de opening van de synode. Volgens deze for mule is de pastorale synode der r.k. kerk in Oost-Duitsland „een binnenkerkelijk gebeuren met uitsluitend pastorale doel stelling". Verder wees kardinaal Bengsch op het standpunt van het Vatikaan, dat zijn fiat aan de Oostduitse synode slechts l ad gegeven onder de voor waarde, dat de synode vrij zou blijven van iedere vreemde beinvloeding. Zobel wees er van zijn kant op, dat hij niet als vice-presi- aent van de synode aan de vergadering van september had deelgenomen, maar uit sluitend op persoonlijke titel. Dat pers en televisie in Oost- Duitsland een andere indruk hadden gewekt, daaraan kon hij niets doen. De vergadering van de Oost duitse r.k. synode was niet voor de pers toegankelijk. Wel waren er waarnemers en gas ten van andere r.k. kerkpro vincies en van de evangelische kerk. Er zouden ook twee priesters uit Litauen als waar nemers aanwezig zijn. .Zij wa ren echter niet gekomen. 0 Een gedenkteken, waarop de tien geboden voorkomen mag niet op Amerikaanse staatsgrond worden opgericht, zo is bij gerechtelijke uit spraak bepaald. Dit zou ingaan tegen de in de grondwet vast gelegde scheid'ng tussen kerk en staat. Het ging om een ste nen gedenkteken, bekostigd door een godsdienstige vereni ging. Met toestemming van de plaatselijke autoriteiten zou het een plaats krijgen voor het gerechtsgebouw van Salt Lake City. De Vaticaanse posterijen zullen op 27 november ter ge legenheid van de ach honderd- s:e verjaardag van het s:erven van de Armeense pa'.rarch Na-sete Shmorali een speciale ser e postzegels uitgeven. De serie bestaa: uit waarden van 25, 90 en S lire en wordt ge- d-Jkt :n een oplage van 1.350.000 exemp'aren. Bisschop Sydney Metzger van El Paso in de Verenigde Staten heeft de steun van alle Amerikaanse bisschoppen ge vraagd voor de drieduizend werknemers van het grote tex tielbedrijf „Farah" in El Paso, die zeventien maanden geleden het werk hebben gestaakt. De bisschop adviseerde bovendien de detailhandel om de Farah- artikelen te boycotten. De sta kers zijn allen Chicano's, ar beiders van Mexicaanse oor sprong. Zij verdienen veel minder dan de blanken en hun wordt het recht ontzegd zich te organiseren. In een brief die de repu- b'.'ek van Zu'd-Korea s u'.ge smokkeld vragen chris enen in d t land hun geloofsgeno en in heel de wereld dringend om solidariteit en voorbeden en verdere christelijke steun in hun strijd tegen de toenemen de politieke en geestelijke on vrijheid in Zuid-Korea. Van een tot vier november zal in Bologna het derde con gres van de vereniging van protestantse kerken van Italië worden gehouden. Het voor naamste onderwerp van de discussie zal zijn de verhou ding tot de katholieke kerk van Italië. Lutheranen, baptis ten, methodisten, waldensers en het leger des heils nemen deel. Andere protestantse ge meenschappen, die zich niet bij de vereniging van protes tantse kerken van Italië heb ben aangesloten zullen waarne mers zenden. Tijdens een conferentie op de Krim van secretarissen van de Oosteuropese communistische partijen is volgens betrouwba re informatie gesproken over een gemeenschappelijk streng beleid ten aanzien van de ker ken, aldus meldt het persbu reau der Nederlandse Her vormde Kerk. Als model voor de verhouding tussen kerk en staat zag men de Tsjechoslowaakse regeling. Ir. dat land moeten de pries ters en predikanten een ver gunning van de staat hebben om hun ambt uit te kunnen oe fenen en worden zij ook door de staat gesalarieerd. Als mo del voor de verhouding tussen kerk en jeugd zag men de richtlijnen in de Sovjet-Unie. Daar is alle godsdienstonder richt aan jongeren beneden achttien jaar verboden. Door in alle landen deze beide modellen toe te passen, hoopt men een belangrijke stap ver der te komen in de bestrijding van de godsdienst. Wel was men er zich van bewust dat de verwerkelijking van het plan niet overal even snel zal kun nen plaatsvinden. In een land als Polen bijvoorbeeld waar nog ongeveer negertig procent ven de bevolking trouw lid van de r.k. kerk is, zijn beide mo dellen vo.oralsnog toekomstmu ziek, Maar in de DDR wordt door de kerken reeds ernstig rekening gehouden met de mo gelijkheid dat de regering bin nenkort het godsdienstonder wijs zal verbieden. In Tsje- choslowakij'e werd deze zomer dc kerk al verboden vakantie weken voor kinderen te organi seren. Commissie voor oecumenische viering H. Jaar Ter voorbereiding van de ge meenschappelijke vieringen vari alle christenen ter gele genheid van het Heilig Jaar heeft de centrale commissie van het Heilig Jaar een oecu menische commissie opgericht. Het Heilig jaar een telkens om de vijfentwintig jaar terug kerend religieus gebeuren Ln de r.k. kerk wordt in 1975 gevierd. Het grote thema is de verzoening. Er is bovendien een andere commissie opgericht om ook de jongeren bij de viering te betrekken. Deze commissie heeft tot opdracht de bijzonde re eisen en verwachtingen van de jongeren ten opzichte van dit religieuze gebeuren te be studeren. De vertegenwoordigers van der voorzitterschap van aarts twintig Europese bisschoppen- bisschop Etchegeray van Mar- ccnferonties hebben besloten seille nam voor Nederland het eerstvolgende symposium mgr. J. Moeller, bisschop van van Europese bisschoppen in Groningen, deel. oktober 1975 in Rome te hou- Thema van het bisschoppen den. Aan deze vergadering on- symposium in Rome zal zijn: „de taak der bisschoppen in dienst aan het geloof". De ver gadering gaf ook haar goed keuring aan het twee jaar ge leden provisorisch aangenomen statuut voor de Europese sa menwerking der bisschoppen conferenties. Tijdens de bijeenkomst in het Vatikaan afgelopen weekeinde werd een inleiding gehouden door de secretaris-generaal van de CEE, pastor G. G. Wil liams. over structuur, doelstel lingen en activiteiten van de CEE, waarin de (niet-katholie- ke) christelijke kerken van Europa samenwerken. In februari 1974 zal een officië le ontmoeting plaats vinden van de raad van de Europese bisschoppenconferenties en van de raad van christelijke kerken in Europa. De raad van christelijke kerken heeft zijn zetel in Genève.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6