Voorhoutse bejaarden willen het bos niet ingestuurd worden BROEDER STEPHANUS (91) OP DE BRES VOOR AGNES V" UR DRINGT AAN OP NIEUW BELEID T.A.V. TOELATING TOT HET HOGER ONDERWIJS H. v. d. Voet nam afscheid van KNSM Bedrijven Bollenstreek t SF Van Nispen in financiële nood pagina 5 dinsdag 23 oktober 1973 leidse courant VOORHOUT De broedercongregatie Onze Lie ve Vrouw van Zeven Smarten liet een aanbal jaren geleden doorschemeren dat het van plan was in Voorhout, op het terrein van de voorma lige Bisschoppelijke Nijverheidsschool (BNS), een stille door bos omzoomde hoek buiten de kom van het dorp, een oudedagsvoorziening voor bejaarde broeders te gaan bouwen. Voor- - hout worstelde op datzelfde moment met het probleem van een nieuwe behuizing voor de be jaarden in huize Agnes, het stokoude gebouw in het centrum van het dorp, dat al tientalle jaren vertrouwde rustplaats was voor menig bejaarde Voorhouter. Het gebouw voldeed echter niet meer aan de eisen en zou dan ook op de lange duur dicht moeten. De broedercongregatie kwam echter opdiagen met een, naar het leek, voor Voorhout uniek plan. „Laten we gezamen lijk een gecombineerd verzorgingstehuis bou wen.' Het bestuur van de stichting Bejaardencentrum Nieuwe Schoonoord reageerde enthousiast. Dat was de oplossing. Tot twee jaar geleden broeder Stephanus in huize Agnes vast onderdak kreeg. De rasechte Amsterdammer, geboren en geto gen in de Jordaan („en daarom tweemaal Am sterdammer") had echter snel bekeken dat de mede-bejaarden helemaal niet blij waren met de plannen. Speciaal voor hen („omdat ze bang zijn") trok hij met pen en papier ten strijde tegen de plan nen van zijn eigen congregatie. Broeder Stepha nus heeft inmiddels nog een aantal dappere strijders in zijn kielzog galopperen, die het evenals hij voor de Voorhoutse bejaarden willen opnemen. Wat hun motieven en welk „tegen gas" er van de zijde van de congregatie i Stichtingsbestuur vurdt gegeven leest u hieron der. Hoewel hij de 90 al gepasseerd is, weinig meer hoort en ook zijn gezichtsvermogen met de maand achteruit gaat heeft broeder Stephanus nogmaals zijn onuitputtelijke accu opgeladen. Toen hij twee jaar geleden naar Voorhout werd overgeplaatst, dacht hij zijn langste tijd wel ge had te hebben; het rustig aan te kunnen doen. Toen hem echter de plannen van zijn congrega tie ter ore kwamen voelde broeder Stephanus dat er in Voorhout nog een laak voor hem t weggelegd. „Dit kunnen ze de bejaarden van Agnes niet aandoen", riep de broeder uit en de Voorhouters knikten gedwee. „Want," zo redeneerde broeder Stephanus, „als de bejaarden in de toekomst worden neergezet op die eenzame lap grond langs de Rijnsburger- weg en de Leldse Vaart dan zitten ze niet al leen sterk geisoleerd van de woonkern r bovendien, en dat telt het zwaarst, gaan e: ker slachtoffers vallen als de bejaarden steeds weer de gevaarlijke brede verkeersweg over moeten, om het dorp te bereiken. Zebrapaden, verkeerlichten; het helpt allemaal niets, volgens broeder Stephanus. Meerdere ma len heeft hijzelf ter plaatse de proef op de som genomen en eenmaal kwam hem dat bijna duur te staan. Het bestuur van de stichting Bejaardencentrum Nieuw Schoonoord heeft broeder Stephanus la ten weten dat hij scheef zit met zijn bezwaren. Secretaris J. W. van den Aardweg (tevens ge meentesecretaris) schrijft dat het huidige Ag nes niet meer aan de eisen voldoet, dat ver bouw te veel zou kosten en dat het huidige Ag- nes-terrein te klein is om een bejaardencen trum annex een 100-tal zelfstandige bejaarden woningen neer te zetten. Slechts een klein huls met enige woningen zou daar mogelijk zijn. Daar komt volgens de heer Van den Aardweg nog bij dat in het ontwerpplan Dorp een aantal projecten in de nabijheid van het te bouwen be jaardencentrum komen zodat van een isolement geen sprake kan zijn. De bejaarden zullen er geen moment met de duimen hoeven zitten draaien want er zal ook binnen het gebouw van alles te doen zijn. Op het eerste gezicht zou je zeggen dat de Voorhoutse bejaarden gretig hun gebit zouden zetten in dit broodje „alles-ls- er". Maar de bejaarden van Agnes hebben he lemaal geen trek. Ze willen gewoon blijven zit ten waar ze zitten. Maar waarom protesteren de bejaarden dan zelf niet? Broeder Stephanus heeft daar zijn eigen theorie over. „De bejaar den van Voorhout zijn simpele mensen. Hebbn k 2 a rf JZ* 2X2L rr rT1 - 8(8' ïir ILL T 2JE£K-L ILL Ui Sg.- fTTS:^ S ,-L j *j£- i. is .jl JL* hun leven lang gewerkt. Slaan niet graag met hun vuist op de tafel. Vinden al snel iets goed. Praten niet graag over dergelijke zaken." Toen Broeder Stephanus ze eenmaal aan het pra ten kreeg bleek dat de bejaarden, op een enke ling na, het liefst tussen hun eigen mensen ble- Broeder Stephanus lijkt het eerste puntje voor de bejaarden gescored te hebben. Gedeputeerde Staten hebben voorlopig „nee" gezegd tegen de plannen om bij de Nagelbrug te gaan bouwen. „Maar winst is er nog lang niet", zegt de broe der. Met ambtenaren weet je nooit waar je aan toe bent. Ze zeggen „nee", maar ze bedoelen „ja". NOORDWIJK Zoals men op deze foto ziet, maakt de bouw van het scholencomplex in Boerenburg flinke vorderingen. Het complex omvat twee kleuterscholen met elk drie leslokalen en een speel lokaal, alsmede twee basisscholen, die elk negen leslokalen en een gemeenschapsruimte tellen. Het werk, dat uitgevoerd wordt door de Katwijkse Bouwmaatschappij, is het grootste op het gebied van de scholenbouw, dat ooit in Noordwijk ter hand werd genoemn. In januari van dit jaar werd met de bouw begonnen. Men hoopt de r.-k. basisschool in het begin van volgend jaar gereed te hebben en de prot. chr. basisschool (De Vuurbaak) in april van het volgend jaar. De totale hosten lopen tegen de twee miljoen gulden. Een Israëlische soldaat rust even uit op een mijlpaal in de Sinai,- waarop de afstand naar Suez aangegeven staat: 69 mijl. SASSENHEIM Voor de vergadering van het district Sassenheim van het Gewest Zuidholland van de K.N.S.B., die gisteravond inhet Bruine Paard werd gehouden, was een goede opkomst van afge vaardigden uit de 18 aangesloten IJsclubs. Voorzitter v. d. Voet sprak bijzondere welkomstwoorden tot de oud-voorzitter M. J. v. Breda. Verder zei hij o.a. dat door de 10 ijsloze winters het tral- ningswerk onder de jeugd in het bijzonder onder de aandacht stond. De plaatselijke wedstrijden waren haast een onmogelijke zaak ge worden door het grote aantal leden en het gebrek aan organisatoren en juryleden hiervoor. Aandacht schonk hij ook aan de verenging te Rijnsaterwoude die bin- nenkkort 75 jaar bestaat. Herna werd meegedeeld dat er in novem ber/December a.s. een cursus grhouden zal worden voor jury leden. Deze cursus omvat vier avonden, waarvan één voor examen en kan alleen georganiseeerd met minimaal 30 delnmers. Op voorstel van Leiderdorp werden de schoolwedstrijden weer inge steld. Deze vereniging zal ook de organisatie hiervan ter hand ne men. Besloten werd he trainingsfonds voor de jeugd op te heffen, i.v.m. onvoldoende deelneme van de verenigingen. Als er verenigin gen zijn die wille ngaan trainen dienen deze dit zelf te bekostigen. Door Warmond werd voorgesteld om de 698.van het fonds te bestemmen voor het werk van de Jeugdschaatscommissle. Bij de bestuursverkiezing werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer H. v. Rossum (Noordwijk), de aftredende voorzitter H. v. d. Voet werd als zodanig opgevolg door J. Karremans (S'heim). Eerste be stuursdaad van de nieuwe voorzitter was z'n voorganger te danken voor alles wat deze voor do schaatssport heeft gedaan, liet zou moeilijk zijn hem op te volgen, in z'n dankwoorden betrok hij ook mevrouw v. d. Voet. Voor haar was er een fraaie plantenbak, en voor de heer v. d. Voet zelf een zeilpet en nog speciaal van de Rijnsburgse ijsclub ook nog een plantenbak. De heer Kolk van het Gewestelijk bestuur sprak eveneens waarderende woorden en deelde mee dat de heer v. d. Voet benoemd was tot lid van verdienste van het gewest, waarna hij de betrokkene het insigne opspeldde. De Zilk In deze algemene ledenvergadering van SV „Van Nispen" és najar veren gekomen dat het hoofdbestuur nog al met wat moeilijkheden heeft te kampen. Niet de onderlinge verhoudingen met de afdelingsbesturen, maar de negatieve resultaten van de financiën wekken grote zorgen bij het be stuur. Een aantal factoren is hiervan de oorzafak o.a. hoge huren, minder subsSdle; verhoogde kosten voor materiaal en reiskosten, trainingskosten en niet in de laatste plaats de la gere contributie-opbrengst door vermindering ledenbestand. Vier van de vijf afdelingen hebben in het afgelopen jaar haar contributie met 10 tot 30% moeten verhogen. Dit waren dras tische verhogingen, waarvan het hoofdbestuur zich wel dege lijk bewust is. Vooral voor gezinnen waarvan meerdere personen lid zijn is dit een extra belasting. Het hoofdbestuur hoopt door het ontwikkelen van diverse aktiviteiten aan ver dere stijgingen het hoofd te kunnen bieden. Met deze inleiding opende de voorzitter S. J. E. Keijzer de vergadering en ver welkomde de weinige bezoekers, hoofdzakelijk bestuursleden van de onderafdelingen. Leden waren op een hand te tellen. De bestuursverkiezing bracht geen moeilijkheden met zich mee: door het aftreden van de heer Krabbendam, werd de door het bestuur voorgestelde kandidaat de heer H. M. G. Arts in het bestuur gekozen, de heer J. Th. Geerlings werd anet algemene stemmen herkozen. Punt 9 van de agenda, wat hoofdzakelijk inhield een toelichting van de onderhandelingen van het verpachten van het „Van Nispenhuis", was van dien aard, dat alle aanwezige be stuursleden op de hoogte waren van de gang van zaken, wel ke aan deze verpachting zijn voorafgegaan. Van het voor zo wel als van het tegen. Het overleg met de gemeentelijke overheid en de sportvereniging is zo nu en dan betreffende deze zaak nog al in het slop gebleven en niet geheel verlopen naar de zin en belangen van het hoofdbestuur. Maar gedane zaken nemen geen keer. het Van Nispenhuis is voor zes jaar verpacht aan de heer H. Nederstigt, welke reed sbeheerder was en als zodanig in dienst was van de gemeente. Het hoofdbestuur zal in de toekomst alle aandacht besteden aan de gehele accommodatie, welke van grote invloed zal en kan zijn op het gehele sportgebeuren in De Zilk. Vooral wat be treft het overleg met de gemeentelijke overheid. LEIDEN Een delegatie van de Leidse Universiteits raad wil er bij de Academische Raad op aandringen dat er een nieuw beleid ontwikkeld wordt ten aanzien de toelatingsbeperkingen op de universiteiten en hoge scholen. Met het oog hierop, wees de heer Kadt, lid van het college van bestuur er dan ook op dat de verlen ging van de machtigingswet een noodmaatregel is. De heer Pol stelde voor om in die drie „nood"jaren zelf dan maar iets te gaan doen. Hierin werd hij onder steund door de heer Grans die zioh afvroeg of er wel een machtigingswet nodig was als de universiteit er ge noeg zelf zou gaan regelen. „Na een gesprek met dé plaatsingcommissies is gebleken dat de faculteiten vaak meer eerstejaars willen opnemen dan ze mogen. In de praktijk wordt er dus wel degelijk wat gedaan", aldus het antwoord van de heer Kadt. Tevens verwees hij naar het witboek, waarin worodt voorgesteld in plaats maxima voor de numerus fixus minima in te stellen. In dit verband ees hij er echter wel op dat bij een te gemakkelijke toelating wel eens gebrek aan begeleiding zal kunnen ontstaan. De pp studenten stelden voor de plaatsingscommissies door de faculteiten zelf in te stellen. „Hierdoor maak je het wat democratischer omdat de leden dan ook ver antwoording bij de geëigende raden moeten afleggen. Het voorstel werd aangenomen. Tijdens de bespreking van de selectieprocedure, die deels bepaald wordt door loting, deels door de eindexamen- cijfers van de eerstejaars, toonde de heer Feldbrugge zich een fel tegenstander van de lotingsprocedure. „Je hebt veel meer kans op geschikte studenten wanneer je de cijferproceduren hanteert". De heer Van Moorsel zei daarentegen bijzonder wantrou wend te staan ten opzichte van eindexamencijfers van de middelbare school, „Vooral wat betreft de letteren en theologie is er geen sprake van een hoger studieren dement bij hogere cijfers". De heer Karsten bracht te berde dat het selecteren op eindexamencijfers afbreuk zou doen aan het onderwijs op de middelbare school. „Je gaat een competitieele ment inbrengen, waardoor de leerling niet meer de ge legenheid krijgt zichzelf te ontplooien omdat hij moet „Racen" om de hoge cijfers voor zijn eindexamenvak ken te halen". Hij stelde dan ook voor het besluit waarin de eindexamens die met gemiddeld 'n VA voor rang krijgen te laten vervallen. Zijn voorstel werd ver worpen evenals dat van de heer Feldbrugge, die alle artikelen over loting wilde schrappen. LISSE De bedrijfsklaverjasavonden Bollenstreek zijn weer begonnen met de competitiewedstrijden, die nu elke week op vrijdagavond gespeeld worden In restau rant „De Beurs" aan de Haven te Lisse. Er heeft in de samenstelling door het wegvllen van enkele teams een nieuwe formatie plaatsgevonden, waarin nu spelen de volgende teams: Van Zanten, De Vlinder, Draka, Gas- en Waterleidingbedrijven Bollenstreek, Van Steln, Slaapkamercentrum, Th. Langeveld NV Lisse en „Kroon-West" (fa- C. Schrama) Lisse. Aangezien de gouden Vlinder vorig jaar gewonnen werd door het Van Gerven-team (definitief), zal nu strijd worden gevoerd om de Slaapkamercentrum-trofee. Voorts is er een beker beschikbaar gesteld voor de hoogste serie in de competitie door het team-Van Stein. Door omstandigheden moesten de heren J. P. Baak en J. Runge zich van de leiding terugtrekken en namen an deren hun plaatsen in. De hoofdleiding berust nu bij de heer L. vair der Voort, die met enkele nieuwe werkers de werkzaamheden zal voortzetten. Op de eerste competitieavond bleek, dat de teams Van Zanten en De Vlinder door uitnemende training de eer ste plaatsen bezetten met grote cijfers. Na een gezelli ge wedstrijd en de goede x.orgen van „De Beurs" werd de eerste uitslag als volgt: 1 Van Zanten 15093, 2 De Vlinders 14669, 3 Draka 14647, 4 G. W. B. Bollenstreek 13321, 5 Van Stein 13187, 6 Slaapkamercentrum 12699, 7 Langeveld NV 11871, 8 Ksoon-West (Schrama) 11583. Nieuwveense jongen (11) aanjrereden O en gedood Nleuwveen Op de Oude Nieuw- veense weg te Nieuwvcen heeft het weekend een aanrijding plaatsgevonden waarbij de 11- jarigc jongen W. A. BrrkclmanS dermate werd gewond dat hij la ter in het Leidse Academisch Ziekenhuis kwam te overlijden. Het jongetje was omstreeks 19.00 uur met zijn vader en moeder aan het wandelen toen uit te gengestelde richting een auto naderde en hem door onbekend# oorzaak raakte. Marktberichten Roplofarcndnveen, Bloemenveiling 28 okt. 1073. Anjers Rose, Rood, Experence 2635, Wit Tangerine 22-8; Keefer. lx» Reve, Tommy Telstar, Lena, Carna val 2044. Charmeur Br. - .',7. Rozen Gnrnetle, Carol, Douchkn, Marimba, Annabelle 10- 16, Zorlru 11 —20, Ca rina, Coral Princess, Precllln, Pro» Evergold 2l-2«; Belinda, - - - 4897, Sonln 2510; Hor Ofnrlm 21 31, LdttM merla 20-31, Slrolio Norlne 30-61. geplo» 4-1—60, Alatrc zla 2,00—2.60. zen chrysanten 23—76 per st. Tros- chrysanten 95—2.26, Idem Juarrnnd 1.80-2.16, Eikenblad 40-65, Irissen 2.90-3 60. Freestn's 1.60-2.40, Lla» trls 3.10—4.45 per bos. Veiling Katwijk R. Waspeen p kist: 1 I 7.30-8 40; A li 3 00-6 50; B I 5.30-8 10; B II 2 90j C I 6.10; C II 2.70-4 (X): bloemtak len: 6 I 1.50-1 62; 6 II 5S-1.46: 8j 1.17-1.31; 8 n 51-65; 10 I 1,11; ll IT 61; 12 I 781.05: 12 II 44; undlj* vit 3141: groene kool 29—35: rod4 kool 16-35: boerenkool 38—46: »ek der'e 25: b ispp. r 67-71; pelerseltf 19—22: krulpeterselle 30; radijs 24J spitskool Cli knolselderij 27-48; kroten p. kist: 4.30; brcekpecn n kist 2 30—5.50; aanvoer, waspeej W.000 kir bloemkolen 4.300 stuk*

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5