RAAD PRESENTEERT REKENINGEN AAN (OED) BURGEMEESTER LSG 2 verrast door LSG 3 Mevr. De Haan: gemeente stelt zich schriel op Enquêtes voor middenstanders in „Noord en „De Koof L Kret heeft motie van wantrouwen verdiend stad Oosterman 1) 66) OOK Wat u moet weten PAGINA 3 DINSDAG 23 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Na zo ongeveer een jaar is de kogel door de ambtswo ning. Met 22 tegen 14 stemmen besloot de Leidse raad gisteravond (terwijl burgemeester Vis elders zijn heil had gezocht), oud-burge meester Van der Willege een rekening van 2917,20 te presenteren voor een bijdrage in de onderhoudskosten van de magistrale woning aan de Witte Singel. Burgemeester Vis moet voor 2275,04 op draaien. De totale opknapbeurt van de ambtswoning vergde enkele jaren geleden een bedrag van ca. 35.000 gulden. Een bedrag van Het college van W (zonder de burgemeester) had een andere visie op de zaak. De wethouders vonden, dat de gemeente zich riet zo formeel en schriel moest opstellen. Ook de rechtsgeleerde raadsman van de gemeente con cludeerde, dat de gemeente Lei den de omstreden onderhouds kosten moest betalen. Het colle ge wilde met name de heer Van der Willige financieel sparen^ vanwege ,.zijn grote verdiensten voor Leiden". Tegen de geheel gemeentelijke aansprakelijkheid werd fel van leer getrokken. Waal (PvdA) wilde de ambts woning helemaal afschaffen: „iedere burgemeester hoort in zijn eigen woning thuis, die hij zelf moet betalen zoals iedere ar.dere burger". Amptmeijer (PSP) sprak van „twee werelden": „aan een huis, in bezit van de Gemeente lijke Woningstichting, aan de Rijnsburgerweg, vol lekkages, wordt niets gedaan. In het ande re geval (de burgemeesterswo- rond 3400 zal op tafel gebracht moeten worden door de toenmalig regerende wethouders of de betrokken „te ijverige" ambtenaren. Wie er nu van hen moet betalen, was gisteravond nog niet duide lijk. De resterende 24.288 komen voor rekening van de gemeente. Met deze uitspraak volgde een raadsmeerderheid de conclusie van een commissie ad hoc, die de ambtswonelijke kwestie in onderzoek heeft gehad. meijer was de onderzoekcom- misstje „zeer zaohtzinnig" opge treden; haar juridische argu mentatie was ijzersterk. „Als het rioolwater in de huiskamer staat (Bakker Korffstraat), zegt de gemeente: dat is onze zaak riet. Met het schaamrood op de kaken dienen de wethouders hun voorstel in te trekken", zo stelde hij het college voor. ring is ook van deze stichting) Kolonel b.d. Wessels van de VVD hoef je maar te kikken en een sprak van geheel verschillende leger onderhoudslieden staat standpunten van twee raden: aangetreden". Volgens Ampt- „We hebben om een uiterst kriti sche raad, die het college op de vingers ziet. Vergeleken met de oude raad is het belang van de heer Wessels. Mevrouw Geelkerken (PC) was het met hem eens, maar ook zij r.ieende mét Waal, dat de ge meente zo snel mogelijk deze ambtswoning moet zien kwijt te raken. „Het onderhoud is des tijds op nonchalante wijze gere geld. maar achteraf-rekeningen zenden vind ik een overheid en- waardig". Zunderman (DS'70) vroeg zich af, waarom de heer Van der Willige niet zou moeten bijdragen in een zaak. waarvoor men in normale gevallen veel meer zou moeten betalen als bijdrage in het onderhoud van een huis. „De heer Van der Willige heeft zijn plicht gedaan als als burge meester, maar dat is toch niet dan vanzelfsprekend?" representatie gedevalueerd. De Qok Cornelissens (KVP) wilde de vorige raad was „anders voteerde veel gemakkelijker gelden. Men tilde er niet zo aan. Mijn fractie is van oordeel, dat op de heer Van der Willige geen plicht van betaling rust. Hij heeft zijn inzet voor de ge meente met zijn gezondheid moeten betalen. Het is nu te laat om financiële aansprake lijkheden te creëren", aldus de gemeente niet laten opdraai voor alle kosten: „de oud-burge meester moet zijn rechtspositie hebben gekend. De huurwet legt bepaalde verplichtingen volgens plaatselijk gebruik op, ook voor een burgemeester. Voor de be woner van een ambtswoning gelden dezelfde normen als voor de bewoner van een andere ge meentelijke woning. Hier geldt een civielrechtelijke huurover eenkomst". Mej. Van Buel was in deze fractie de enige, die achter het standpunt van de wethouders stond. Mevrouw v.d. Blom (CPN) wees erop, dat wethouder Elsgeest destijds in ce commissie ad hoc had geze ten, maar thans de mening van het college deelde. Volgens de heer Elsgeest had nadien de ar gumentatie van de rechtsgeleer de raadsman hem tot andere gedachten gebracht. Volgens wethouder mevrouw Den Haan, die de debatten als „loco" voorzat, heeft de ge meente door een serie van ge dragingen in tal van jaren het recht verspeeld tot het doen van vorderingen. „De gemeente is in voorgaande jaren in gebreke gebleven door geen vorderingen te doen. Moet dit dan op deze manier worden hersteld?", zo \roeg zij de raad. Zij stelde, dat de wethouders van '70 niet persoonlijk aansprakelijk kun nen worden gesteld op principië le gronden; „als je dit in finan cieel opzicht gaat doen, wil straks niemand meer wethouder worden", waarschuwde zij. Een amendement van Cornelii sens om de 3400 gulden voor ri kening van de gemeente te doen komeji („een grote onachtzaam heid bij de ambtenaren is niet gebleken") werd met 26 tegen 10 stemmen verworpen, raad gaat nu met belangstelling afwachten, of de in te dienen rekeningen ook betaald zullen worden. LEIDEN De gemeente gaat een enquête houden onder de middenstanders uit de rehabilitatiewijken „Plan Noord" en „De Kooi". Dit maakte de heer Drent van de statisti sche afdeling van de gemeente gisteravond bekend op een bijeenkomst van de middenstanders en vertegenwoordi gers van hun organisaties en de gemeente. Deze enquête zal versterkt worden met een consumentenonderzoek. Door middel van deze enquête tracht men en beter dis tributieplan te ontwikkelen. Tevens wees de heer Drent de middenstanders, die in niet al te groten getale waren opgekomen, op wat in eerste instantie van hen bij de realisatie van de re habilitatieplannen wordt ver wacht. De heer Van der Lek ontvouwde een heel scala van woningverbp- teringsplannen, waarvan in drie blokken de aanzet al is gege ven. Ook hij wees op de specia le positie die de middenstanders in deze innemen. graag zal wonen, sprak in het bijzonder aan. Niet in de laatste plaats omdat dit een verster king van het consumentenpoten- tieel zou kunnen inhouden. Van de kant van de twee wljkco- mités kwamen wat verwijtende woorden over het gebrek aan inteiesse, die de middenstan ders tot nu toe getoond hebben. Dit werd tevens door hun eigen ondernemersorganistaie mii meer ter sprake gebracht. Het argument, dat het opknappen van de wijken tot gevolg zal hebben, dat iedereen er weer VVD-leider in Nieuwkoop trekt zich terug NIEUWKOOP De heer M. J. de Vreugd, fractieleider van de VVD in de Nieuwkoopse ruad, heeft middels een schrijvef aan b. en w. de wens te kennen ge geven. zijn functie als zodanig te willen beëindigen. Over de motieven van zijn ver trek alsmede over de vraag wie hem in de Nieuwkoopse raad zal gaan opvolgen, is op dit I ogenblik nog niets bekend. Nieuws van de Leidse universiteit Bij K.B. is dr. F. Doele- man, sinds 1965 hoofd van de afdeling onderwijs van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO te Leiden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de so ciale geneeskunde. Bij K.B. is dr. ing. C. E. Vervoort, sinds 1969 lector in de sociologie van onderwijs en opvoeding aan de Leidse universiteit, aan deze univer siteit benoemd tot gewooD hoogleraar in de empirische sociologie. Bij K.B, is porf. dr. ir. A. Rörsch, sinds 1966 buitenge woon hoogleraar in de mole culaire genetica bij de medi sche faculteit van de Leidse universiteit, daarnaast be noemd tot gewoon hoogle raar in de biochemie bij de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen van deze universiteit. A.s. vrijdag 26 oktober zal prof. dr. D. J. Roorda zijn ambt van gewoon hoogleraar in de algemene gêschiedeni1 aan de Leidse universiteit aanvaarden met het uitspre ken van een oratie in het Groot Auditorium, Rapen burg 73. De bijeenkomst be gint om kwart over vier. Be langstellenden wordt echter verzocht tien minuten tevo ren aanwezig te zijn. (ADVERTENTIE) maak meer gebruik O van onze gBam uitgebreide service ;:'J Automobilist eezocht c1 OEGSTGEEST De rijkspolitie Oegstgcest zoekt contact met de automobilist van een personen auto die een ernstige gewonde vrouw naar het academisch zie kenhuis heeft vervoerd. De vrouw raakte afgelopen zater dag betrokken bij een ongeluk op het kruispunt Endegeester- laan Geversstraat om om streeks 13.30 uur. Met ernstig letsel werd zij door de automo bilist naar het ziekenhuis ver voerd. De automobilist wordt verzocht zich persoonlijk of tele fonisch (01710-52222) in verbin ding te stellen met de rijkspoli- ZOETERWOUDE Deze boerderij. Weipoortseweg 28, e subsidie van 942,50 voor de restaurat',? van een deel va tie wordt derhalve voor het grootste deel door het rijk t van de totale kosten. LEIDEN De voor de eerste klasse van de LSB oespeelde wedstrijd tussen het 2e en 3e tiental van LSG is nogal verrassend door LSG 3 in evenwicht gehouden. In het vo rig seizoen miste LSG 3 in de tijdnoodfase een zeker ver diend gelijkspel. Nu was het LSG 2 dat de boot in de laat ste minuutjes miste. Vooral aan de topborden was het tweede superieur wat blijkt uit de score van 4 uit 5 par tijen. In gewonnen stelling blunderde een LSG 2-man zijn dame weg en toen een collega cok nog een stuk weggaf. liep LSG 3 tot 5—4 in. De enige afgebroken partij staat duidelijk beter voor de kleinere broer hoewel een gemakkelijke winstvoering niet zomaar voor het grijpen ligt. De uitgespeelde partij tussen Leiderdorp 1 en LSG 4 e.ndigde in winst voor eerstgenoemde (definitieve eindstand 6y2^Vi)- 1° de tweede klasse A stelde Leithen 1 danig teleur dcor tegen Katwijk 2 niet verder te komen dan een kleurloos gelijkspel. Alphen 1 haalde ver nietigend ui'; tegen Aarlanderveen. Slechts 1 remise viel de Aurlan- derveners ten deel. Een schamele troost mag de enige te arbitreren partij heten; de eindstand lijkt op 1';8',te komen. In een bijzon der spannende wedstrijd, waarin Philidor 6 tegen Boskoop 1 toch juist iets beter was, bereikte Philidor de magische 5-punten grens tegen Boskoop 4 pnt. De afgebroken partij ruikt naar remise. In de 3e klasse B startte het nieuwbakken Koudekerk 2 met een overwin ning tegen het nig steeds niet sterke Valkenburg 1. Leiderdorp 3 verloor mei dezelfde cijfers tegen Kijnsburfe 1 t.w. 64. Alle kanten kan het nog bij de ontmoeting Noordwijk 2—Philidor 9 uit. Bij de eerste zitting bleef het scorebord cp 4t staan. Beide afgebroken partijen woiden uitgespeeld. Ook de zestallen kwamt.i deze week uit de startblokken. Lisse 2 won netjes met 4'/2l'/j 'te gen Sassenheim 3 en VTL 2 leverde dezelfde prestatie tegen Voor hout 1. ii de heer M. G. v. Wijk uit Zoelermeer, krijgt van de gemeente een De boerderij staat op de lijst voor monumentenzorg en da restaura- ae bekostigd. De bijdrage van de gemeente Zoeterwoude vormt 25% LEIDEN De linkervleugel van de Leidse raad was gisteravond zeer boos op de (als toerist uit Israël verblijvende en vandaag terugkerende) wethouder Kret. Men zag hem als een man, die tegen alle andere meningen in, zijn wil per se wil door zetten. Als de heer Kret vindt, dat er geasfalteerd moet worden, dan gebeurt dat. Zelfs buiten medeweten van de raads commissies om. Zo nu weer dit geval: de Lange Mare ligt sinds anderhalve week overhoop. Op 4 november moet daar weer een buslijn gaan rijden en daarom is men nu met de herprofilering bezig. „De bewoners wisten daar niets van. Ze willen een openbaar gesprek op gemeente lijk niveau over de toekomst. Men vindt, dat de Mare toch al veel te veel geld heeft gekost door allerlei maatregelen, die later weer teniet werden ge daan", aldus een verontwaar digde Oosterman van D'66. Men is vooral verontrust door het ZOETERWOUDE Donderdag aanstaande beslist de gemeenteraad over het besclrkbaar stellen van een krediet van 21.000 voor de verbetering van het doodlopende gedeelte van de Weipoort. B. en w. willen de veiliglv d op de smalle weg voor het rijdende verkeer vergroten door ed uilwijkplaatsen te creëren. Aanvankelijk stond het college een groter plan voor ogen, maar aangezien de provincie de Weipoortseweg van de lijst van kwartaire wegen heeft afgevoerd, vervalt de provinciebijdrage aan de werkzaamheden. wegvallen van een aantal par keerplaatsen. In zijn interpellatie verzette Oos terman zich niet zozeer tegen het asfalteren, „maar het bus banenplan is nog niet eens aan de orde geweest. Kret is een man met twee petten: één voor stadsontwikkeling (met monu mentenlintje) en een andere voor verkeer. De verkeerspet heeft hij altijd bij de hand." Hij stelde voor de werkzaamheden te doen stoppen tot een gesprek met de bewoners heeft plaatsge had en totdat een busbanenplan voor de binnenstad is vastge steld. Wethouder Ham, die de Israëlrei- ziger verving, bracht in herin nering, dat asfaltering van de Lange Mare al meermalen in de werkgroepen van de betrokken commissies ter sprake is ge bracht. De nieuwe busroute (na ruim twee jaar weer in het wandelgebied) via Apothekers- dijk en Mare, is al lang opgeno men in het schema van Ge meentewerken: ,,Op 4 november moet het wegdek klaar zijn. As falteren is ongeveer 60.000 gul den goedkoper dan herstra ten". aldus de heer Ham. Zon der asfalt zou er schade door het busverkeer kunnen ontstaan aan de gebouwen langs de Mare. Burgemeester Vis dreig de (als het voorstel van Ooster man zou worden aangenomen), dit besluit eventueel te zullen voordragen voor vernietiging, omdat het algemeen belang het gereedmaken van de Mare noodzakelijk maakte: „U kunt beter uw tekst wijzigen in* bij b. en w. aandringen tot stopzet ting". Wethouder Ham: „Ons standpunt is op dit moment, dat I wij tóch doorgaan met de werk zaamheden." Toen werd Oosterman pas goed kwaad: „Als Kret met zo'n ant-1 woord was gekomen vanavond, zouden we een motie van geen vertrouwen hebben ingediend Dat heeft hij dubbel en dwars verdiend". Overigens is van stopzetten van de Mare-werkzaamheden geen sprake meer, want toen de raad sprake meer, want toen de raad moest stemmen over het voor stel van Oosterman, staakten met 17 tegen 17 de stemmen. Een volgende keer zal er dus nog eens gestemd moeten wor den. En dan is de heer Kret er óók weer bij. Mej. Kappeijne van de Coppello is weer terug van weggeweest. Zij werd gisteravond als raadslid voor de VVD-fractie geïnstal leerd in de vacature Taffijn. On geveer een jaar geleden gaf zij haar raadslidmaatschap op. Zij toonde zich meteen weer een vis in het bekende water, of als een eendje dat niet meer hoeft te le- LEIDEN Bij een aanrijding op de 5-Meilaan heeft zater dagavond 18.00 uur een 43-ja- rige Leidenaar een been ge broken. De man reed met zijn auto plotseling vana' een parkeerplaats de rijweg op. Een r»et vrij hoge snel heid naderende auto kon een botsing niet meer vermijden. De auto's werden aan de voorzijde zwaar beschadigd. LEIDEN De r.k. vrouwen beweging van het NKi£Poudt a.s. zondag weer haar Ma- ria-Moedermorgen. Ditmaal komt men voor een geza menlijk ontbijt bijeen in de Romanuszaal. Hierzal recotr Vreeburg spreken. Voorts wordt de morgen, die begint met een H. Mis, om 8.00 uur opgeluisterd met zang en de- clamtie. LEIDERDORP De werk- groep „Leefklimaat" van Centrum, Milieuzorg houdt donderdag 25 oktober een vergadering in Merelstraat 104. Het belangrijkste agen dapunt is de bestemming <-n eventuele alternatieve be stemmingen van het ruige gebied gelegen tussen Hout kamp en Laan van Ouder zorg. De vergadering begint om 20.00 uur. NIEUWKOOP Met als on derwerp: Konflict en kontakt tussen Ouderen en Jon n zal de Jieer W. M. van An- del. hoi 'I nspecteur van Po- litie te Den Haag op donder dag 25 oktober a.s. een Ie- hom de Chr. Vrouwenbond aid. Nieuwkoop. De bijeenkomst i zal plaasvinden in gebouw De Rank en om 8 uur aan- - vangen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3