Creatief weekeinde in Raalte GRIEP GEEN OF GRIEP VOOR DE VROUW Je droomt wel eens een keertje... PINSDAG 23 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT RAALTE Naast de kerk, die bij tijd en wijle zwaar gebeier door de straten van het Salland- se dorp Raalte laat stromen, staat op het plein Hotel-restau rant „De Zwaan", oud van ja ren, maar nu nieuw opgetrok ken en heropend op 30 augustus j.l. Ton Olde Bijvank (28) runt het bedrijf met zo'n 14 man. i Zijn vrouw Gusta (28) zwaait met vier krachten in de keuken de pollepel, die vaak in de roomboter zakt. We hebben tenminste geen vleesje geproefd dat niet in de natuur boter had gewenteld. Onder de vergader- en eetzalen in een on- dergronds „gewelf" met knusse 1 bar rollen nauwelijks te torsen kegelballen over een baan, die tot 1975 verhuurd is. Aan de bar kan je regelmatig treffen een Hollandse oud-kangoeroejager uit I Australië, op eigen bodem te ruggekeerd als eerzaam var kensfokker; die op doorreis naar Duitsland trouw bij„De i Zwaan" overnacht. Hij zit er als wij de eerste avond van ons verpozen een glaasje rode wijn genieten, ietwat wrokkig voor zich uit te staren en bestelt ge- j laten worst met bier. Hij zit er met balletjes gooien vies naast. Rond de baan heeft zich de Gezellig kopje koffi- Brandweer uit een naburig dorp gegroepeerd, die niet van wij ken weet. De kegelmannetjes tuimelen onder luide bijvalskre ten machteloos onder het ge weld van de aanstomende ko gels. Lauw kans om er tussen te komen! De volgende dag zul len vrouwen van een Vrouwen vereniging met hun echtgenoten de baan bezetten .Hen wacht na het voorzichtig gemik een koud buffet „boven" met blozende rose zalm op een bed van as perges en andere schotels, toe bereid door Ton en zijn zuster, die achter de balie staat. In „De Zwaan" werkt een troepje jonge enthousiaste mensen, bij wie je veel vrolijks kunt ver wachten. Barkeeper Bernard Kamphuis (23) (even trots op zijn vrouw Agnes als op zijn vak), heeft op de „Rotterdam" van de Holland Amerikalijn drankjes gemixt (hij maakt heerlijke sangria). Hij begon op zijn veertiende jaar in het Hore cabedrijf. „Mijn vak is een roe ping", licht hij toe in het kort i De Zwaan met de lesgevende hobbyistes. V.l.n.r. de heer Bout, Ineke Hesp, Cor Rutte en Jan de Waard. staccato afgebeten Sallands dat hij zich, Groninger van geboor te, eigen heeft gemaakt. „Je wordt toch altijd „geroepen", (met een scheef lachje) „Maar je moet het prettig vinden om „geroepen" te worden. Daarom is mijn vak een „roeping!" De ene schouder hoger opgetrokken dan de andere zwiert hij de trap op naar het restaurant bo ven, een blad met tien glazen balancerend op één hand. „Ze biertjeHet hotel is met de lusten „boven" ook wel een zó lang wordt geboomd tot je de dansants, vergaderingen waar rook snijden kunt. In Overijssel week-ends eivol. „De Zwaan" is trefpunt voor recepties, diner is ook de toerist nog TOERIST. Vaders en moeders gaan op zondagmiddag een kelkje drin ken in het oude Raaltense Tol huis (van Ton's broer). Ze bui gen zich om vijf uur over de spijskaart en eten met hun kroost een voortreffelijk hapje. Je merkt hier niets van de hardheid van de maatschappij- hij heeft meer in zijn mars dan Bij „De Zwaan" eet je de ver- een goed gastheer te zijn. rukkelijkste ossehaas Stroga- noff, met of zonder ui. Want als de dokter bij het woord „ui" be gint te steigeren, zorgt Ton dat Zwaan", dat onvermoede schep pingsdrang aan het licht brengt gedurende een weekend-arran gement voor hobbyisten onder leiding van een super-hobbyist, die er net even meer van weet dan zij... Een beetje genuan ceerd werken voor een genuan ceerd werkstuk. Het creatieve weekeinde (vrijdagavond na het diner tot zondagavond na het di ner) kost ƒ69,50 all-in. Een dagje knutselen is nooit weg, vooral drukbezette mensen ko men tot rust en zelfwerkzaam heid is een goede zaak. Elke soort hobby (bedreven in een jeugdcentrum aan de overzijde van het hotel) komt om de 6 weken terug. Men kan ook in schrijven voor een zeker aantal week-enden, verspreid over 8 maanden. Wij maakten zo'n week-end mee. brainstorming van hem met enkele andere betrokkenen en V.V.V. streekdirecteur Bonten- Emailleren bal resulteerde het pioniersi- déetje van het zeshobby kamp, De opgetrommelde hobbyleiders onder auspiciën „De MEDISCHE RUBRIEK het a-virus komt om de 30-40 jaar aan bod. Na een periode van 30- 40 jaar zijn de antigene variatiemogelijkheden van de moederstam doorgaans uitgeput. Misschien is dan ook de immuniteitsbarrière van de bevolking te groot geworden. Meestal verschijnt er dan een nieuwe moederstam op het toneel die aanleiding geeft tot een wereld-epidemie,ook pan- demie genoemd. Tot dusver onderscheidt men twee moederstammen,namelijk het a- swine en het a-2 type. Het a-2 type begon zijn heerschappij in 1889- 1890 met een flinke pandemie. Het a-swine type manifesteerde zich voor het eerst in 1918-1919. De griepepidemie van 1957-1958 (a2/a- sia/57) luidde weer een nieuwe fase in. De nieuwe a2 stam handhaaf de zich elf jaar zonder duidelijke variatie maar verscheen in 1968 onder een nieuwe vorm, de fameuze Hongkong griep. De meest re cente a2 stam is de Engelse griep of het a/England/42/72, dat in de winter 1972-1973 aanleiding gaf tot een nieuwe griepgolf. De najaarszomer is nog maar net beëindigd of de kelen zijn weer De vraag vaccineren of niet keert jaarlijks terug. De bescherming zitten de volgende hotel met ons rond de koffie te kletsen. Hun gesprekken sluiten naadloos aan. Ze hebben alle maal iets bezigs over zich. Er is: Ineke Hesp (30) voor teke nen en schilderen; Simon Bout (68 en oud-lithograaf), die van lapjes stof, platgereden blikjes, touw, plastic draad („alles wat ik te pakken krijg, maar het is later wel onherkenbaar") wand kleden maakt. Verder J.W. de Waard (21) student sociologie. („Mijn vader is Hoofd Arbeids- therapie in een psychiatrisch ziekenhuis. Bij ons zetten ze vroeger een brok klei op tafel en dan moest je maar zien wat je er van maakte"); Cor Rutte (34) leraar MAVO, vooroplei ding Academie voor Beeldende Vorming in Amersfoort. Heeft normaal iets tegen émailleren. Waarom? „De techniek is mak kelijk te leren, maar wat doe je ermee? Ik wil met émailleren speciaal verkennen. Dan breekt een heel terrein open. Neem een deurknop en ga die émailleren, dan zit je meteen in hout te hobbyen. Maar niet te zwaar wichtig doen. Ik neem naar het Jeugdcentrum altijd een heel eenvoudig oventje mee. Thuis hebben de mensen ook geen ge perfectioneerd materiaal"). De Heer Boot, die zich met timme ren bezig houdt, onbreekt aan de gezelligheid en met haar leerlingen zit koffie te drinken Gon Nijenkamp, hobbyleidster van dit week-end babbelend over poppenmaken... Mummies Na de koek een lesje van haar in het Jeugdcentrum. Op een piano gekke poppen: een professor, een oude tang, een lolbroek en een kletswijf. Op verschillende tafeltjes benodigdheden voor het werk. Gon, charmant persoon tje, M.O. tekenen en vroeger rondleidster in het Museum voor Vogelkunde, („wat heb ik al niet gedaan?") komt uit het jeugdwerk in Leiden. Ze is jong getrouwd vrouwtje met een paar kindertjes en woont schuin tegenover „De Zwaan". Manlief leidt de administratie van de „Overijsselse Courant". Ze slaat de hand aan een lege rechtopstaande stok op een plankje. „Daarvan gaan we uit als basismateriaal. Het hoofd is een ei dat u zich moet voorstel len dwars op de stok". Ze werkt met plasticine, een zachtblijven- de klei (of modeline) van Ta- lens. Als het ei klaar is vormt ze „belegsels", die tegen de grondvorm aan worden ge kwakt. „Niet bang zijn, de pop- pekop moet overdreven worden. We boetseren niet. Het gezicht komt niet uit een klomp. Bij deze techniek leggen we lapjes op". Een wang is eerst een soort zadeltje, de wenkbrauwen twee dikke rupsen, de neus twee T-vormige rolletjes. De mond Gon leert een kleine leerling de pop bij te werken. ballen. Verdere afwerking laat ik aan uw verbeelding over. Je kunt met zo'n kop alle kanten een paar dikke klieders en dan maar creatief uitsmeren en prikken met een spateltje om er een snoet van te maken. Het onze wordt dat van een brutale knul met een scheve malicieuze Tlltinels lach en tuitlippen. De ijverige leerlingen, waaronder een maal- De kerkklok horen dat schappeiljk werkster uit Rotter dam en haar zuster, werken on verdroten en er ontstaan gaan deweg poppehoofden, waarvan Freud gesmuld zou hebben Na het gekwak en gekneed worden op de kop dakpansgewijs stuk jes verbandgaas geplakt met houtlijm- Vandaar dat de fy sionomie overdreven moet wor den. Het gaas-gepieter moet driemaal herhaald worden (steeds laten drogen tussen de bewerkingen) en dan wordt de nu ontstande mummie gescal peerd. Kapje van de kop afsnij- i de klei uit de mal halen. Wat overblijft is met plakkaut- Recreatie is moet worden gepauzeerd. In de middag laten we de klas alleen. Raalte heeft landschappelijk een te gunstige ligging We rij den door tunnels van bomen, waarvan de kruinen elkaar ra ken, langs ritselende maïsvel den en oude boerderijen, die sluimeren tussen de velden. Hier en daar wat schapen, een veulen in heiig licht en een ver dwaald eekhoorntje op een zandpad. Recreatie in het Sal- landse en de Overijsselse Heu velrug. Goed idee voor mensen die eens een week-end uit de troep willen zijn. verf op te schilderen poppekast- of sierpop. De één krijgt appel wangen de ander meer schaduw effecten. De kop is nu zó hard. dat een kind er mee kan voet- vorm scheppen Wiel wil mag zon dag tot na het diner in het hotel verder in z'n eentje knutselen! rood, de neuzen lopen weer, hoesten is weer een dagelijkse bezig heid en vele persone ligge met koorts te bed. De oppervlakkige toeschouwer besluit dat de griep weer in het land is. Niets is min der waar. Voorlopig is er nog geen sprake van griep en de huidige gevallen van ontsteking van de bovenste luchtwegen zijn meestal het slachtoffer van adenovirussen, rhinovirussen of andere virussen die zich weelderig vermeigvuldigen in de bovenste luchtwegen. Ze geven symptomen die klinisch moeilijk of helemaal niet te on derscheiden zijn van een echte grieptoestand. Meestal worden al deze aandoeningen ten onrechte als griep bestempeld. Zelfs tijdens een zware griepepidemie zou de griep slechts 40 pet van de geval len voor haar rekening nemen en zouden de overige 60 pet aan an dere virussen te wijten zijn. Hoewel sommige experts van de Amerikaanse gezondheidsdienst deze winter een terugkeer verwachten van de Londengriep type a van vorig jaar, eventueel nog vergezeld van het type b, kan er voor hier geen enkele voorspelling gedaan worden. We weten zelfs niet met zekerheid of er een griepepidemie zal komen, laat staan dat we zouden weten welke soort griep we mogen verwachten. Het enige wat met wet'^schappeljke zekerheid geweten is komt hierop neer: het griepvirus type a keert terug in epidemische golven die zich alle 3-4 jaar voordoen, het type b. bezoekt ons alle 5-6 jaar. Daar deze types ons weieens alternatief bezoeken worden we meestal jaarlijks vergast op een of ander griepje. Meestal betreft het weinig afwijkende mutaties ,maar soms betreft het een ingrijpende variant die ons dan onverwachts lam slaat. Zo'n nieuwe moederstam van van het griep-vaccin is niet volledig. In de literatuur gewaagt van een gedeeltelijke bescherming van 50 tot 60 pet. Een werkgever kan de griep-vaccinatie niet opdringen aan zijn werknemers. Voor ieder bedrijf moet de directie, na advies van de bedrijfsarts de ba lans opmaken avn de kosten en het eventuele profjt van een ge deeltelijke bescherming tegen griep. Sommige bedrijven zijn van vi taal belang. Denken we aan watervoorziening, elektriciteit, politie, ziekenhuizen, enz. Voor de bedrijven van de vitale sector zou een collectieve vaccinatie aanbevelenswaardig zijn. De individuele vac cinatie dient ook met het nodige overleg te gebeuren. Het is onno dig en onmogelijk iedereen jaarlijks te vaccineren. Daarom spitst de aandacht zich toe op zogenaamde „high risk" personen die bij een eventuele griep-epidemic extra gevaar lopen. Dit zijn bejaarden zelfs alle personen boven de 55 jaar. zwangeren, dragers van stafy- lokokken-infecties, suikerzieken, chronische hart- en longpatiënten. Maar ook deze personen vormen nog een respectabel aantal. De vaccinatie kan reeds in het najaar gebeuren en eventueel in februa ri van het volgend jaar herhaald worden. Theoretisch kan men ook de kat uit de boom kijken tot de griep werkelijk in aantocht is. Men heeft dan nog alle tijd om tot een vaccinatie over te gaan. De be scherming treedt in werking na ongeveer 10 dagen. In praktijk kan te lang wachten wel eens mislopen en zit men soms in volle griepe pidemie voor men het goed beseft. Daarom gaat onze voorkeur voor de individuele gevallen naar een tijdige vaccinatie. Het enige dat kan mislopen is het feit dat de griep niet komt en dat men nutte loos gevaccineerd heeft; dit is dan het kleinste kwaad. tegen beter weten in, van een romantischer wereld. Van dat hutje-op-de-hei dat niet meer bestaat, begroeid met rozen en kamperfoelie. En jij zelf dan intens vrouwelijk en stralend in de deuropening.. Maar stralend en vrouwelijk kunt u er ook in de flat bijstaan, daar hoeft u geen huisje voor te zoeken. De nieuwe bloeses bij Vinke, en de tuniekbloeses op de iets slankere pantalon, hebben de wijde mouwen, shawlkragen en kopmouwen van een romantischer tijd. Vinke mode voor langer dan vandaag. Dat kindertjes tegenwoordig een eigen mode hebben is oude koek. Nieuw is dat nu zelfs modekoning Esterel zich over hun (kl edingbelangen gebogen heeft. In het Ne derlandse Confectiecentrum te Amsterdam zijn ze te koop (behalve natuurlijk ook in Parijs, Zwitserland en België, maar laten we het nu maar eens bij ons eigen landje houden). Om u een indruk te geven hoe de Franse modekoning in de weer is geweest een paar plaatjes: DE KLEINTJES Van links naar rechts: jurkje met twee zakken voor „Keulen en Aken", tricot jurkje in de foil Ie aansluitend door twee mini- gespen en lange mouwenjurk met dubbele incrustatie. Weer draion met crimplène, makkelijk wasbaar en zó droog. In de moderne kleuren appelgroen en marineblauw. Klaar om in te stappen: vier kindertjes. Recht opstaand meisje in jurkje, bedrukt met duizen den witte katjes met zakken als twee reuze wanten. Allen hebben zuiver wollen pulli's. Maar de overgooier respectievelijk salopette van het kleine ventje zijn uni. De opgestikte zakken (wat zeg ik 'wanten') steken leuk af. Ook hier de magische initialen J.E.! T. F. De kleine Solange is niet bang voor een koude winter. Ze rfTrnri krijgt een fijn pak van gematelasseerde wasbare jersey. Vrien- tj tlKEL dinnetje Alexandra draagt een overgooier in Dralène (ultra- sterk mengsel 60% drailon. 40% crimplène) in lekkere kleu ren blue roy en maïs. Kousenpull van pure wol is ook maïskleurig. Hond Brutus moet het doen met zwart/wit

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11