Herboren FC Den Haag speelde overtuigend: 8-3 Telstar legde feilen defensie Feyenoord onbarmhartig bloot Anti-propaganda Merkwaardig Gestegen VELSEN - Verheugd. Dat was Tel star na de op sensationele wijze tot stand gekomen overwinning (3—2) op Feyenoord. Beseffend dat het pu bliek de helden nog wilde eren, verza melden elf moegestreden Velsenaren zich na de laatste fluitstoot van Frans Derks rond de middenstip. Met de armen in triomf geheven on dergingen de spelers van Telstar de hulde van de toeschouwers. Seconden- lang bleven zij daar staan, terwijl de Feyenoorders al naar de kleedka mer waren geslopen. Vermoeid, maar opgetogen verliet Telstar het veld. Als laatste Kees v. Kooten. En hem gold de grootste bewondering. Met twee treffers had hij 'n leeuwe aandeel in de verrassende triomf die Feyenoord de voor het grijpen liggende toppositie in de eredivisie ontnam en trainer Wiel Coerver op nieuw de nodige hoofdbrekens be zorgde. „Dit was gewoon superklasse", meende Jan Rab na afloop wat overmoedig. „We hebben Feyenoord gepakt op de plek waar de ploeg het meest kwetsbaar was. In het centrum van de defensie". Enige overdrij ving kan de trainer van Telstar worden verweten, maar dat hij de vinger legde op de "wond" bij de Rotterdammers was bui ten kijf. Wiel Coerver had opnieuw voor Wim van Hanegem als laatste man geko zen. daarin gesteund door diens goede op treden een week tevoren tegen Sparta. Maar Van Hanegem op d.e positie, een zor genkind sinds het wegvallen van Rinus Is rael, kan niet anders dan een mislukking worden genoemd. Wiel Coerver, uiterst kort van stof na de wedstrijd. „Twee doelpunten vloeiden voort uit blunders. En als je zulke fouten maakt ben je snel weg". Onherkenbaar Het klopte niet in het hart van de verdedi ging van de Rotterdammers, waarin Wim Rijsbergen opnieuw als voorstopper ac teerde. Het agressieve Telstar, dat in deze competitie onherkenbaar is („Deze inzet hebben we tot dusver steeds gehad, alleen tegen FC Den Haag niet", zei Rab) in ver gelijking met vorige seizoenen, koos aan vankelijk voor een afwachtende houding. „De opdracht was niet aandringen", aldus Rab, "anders zou Feyenoord de snelheid van Ressel en De Jong kunnen uitbuiten." Die tactiek leek overigens niet de juiste, want al na acht minuten viel een treffer. De Jong profiteerde van een ongelooflijk grote vrijheid door een pass van Ressel te verzilveren. Telstar moest nu komen. En vrijwel onmiddellijk bleek de onzekerheid van de verdediging van Feyenoord. Een misverstand tussen Van Hanegem en Eddie Treijtel - na een te zachte terugspeelbal van Rijsbergen werd door Van Kooten uit gebuit. De spits van de Velsenaren tikte het leer voor de handen van Treijtel weg. schoot in, de bal zou maar zijn voorlangs gegaan als niet Jerzy Willim was toegelo pen: 11. Niet terug Telstar trok zich na deze snelle gelijkma ker niet terug in eigen stellingen. De Velse naren trachtten het .initiatief op het mid denveld, waarop bij Feyenoord Jan Bos kamp zijn collega Wim Jansen verre over vleugelde, aan zich te trekken. De aanval lende acties van Feyenoord ontbeerden ar chitect Wim van Hanegem, die zich slechts zeer sporadisch met de opbouw kon bezig houden. Ondanks alle feilen kreeg Feyenoord na tien minuten in de tweede helft weer u t- zichten op de winst. Een dieptepass op de opnieuw ongedekt staande Theo de Jong betekende diens tweede treffer en een voor sprong voor Feyenoord. Maar het antwoord van Telstar kwam wederom razend snel. Nog geen zestig seconden later „klikte" het weer niet in de verdediging van de Rotter dammers. Een hoge bal in het strafschop gebied van Feyenoord leidde tot een aantal onoverzichtelijke handelingen, waaruit ech ter wel Kees van Kooten zich juichend kon omkeren. „Van Hanegem stapte te laat in", vertelde Van Kooten later. „En vervol gens pakte Treytel mijn middel, maar niet de bal. Die kon ik daardoor een zetje ge ven". 2—2. Behoorlijk verhit De gemoederen raakten na deze treffer be hoorlijk verhit en grimmigheid voerde de boventoon in de resterende speeltijd. Beide ploegen konden vrijwel geen lijn meer in hun spel brengen, hetgeen aan beide kan ten tot enkele hachelijke situaties leidde. Feyenoord verloor bovendien Peter Ressel, voor wie Lex Schoenmaker inviel. De Rot terdammers bleven moeite hebben met de opportunistische aanvalsacties van Telstar dat ook de rekening kreeg gepresenteerd voor het harde spel. Driessen moest zich eveneens geblesseerd afmelden, voor wie Fred Bisschot aantrad. Op dat moment ont stond voor de Velser ploeg een probleem, want Van Kooten leek al evenmin fit en het aantal wisselspelers was opgebrukt, door-, dat Couperus al was vervangen door Stout. De hinkende Velser spits bond steeds twee tegenstanders en kon dus vrijwel niet ge mist worden. „Mijn grootste angst was", vertelde Rab later, „dat Van Kooten er uit had gemoeten. Dan zou het erg moeilijk zijn geworden". Van Kooten bleef en Feyenoord heeft het geweten. Want het was juist deze speler die de Rotterdammers definitief de das om deed. Een verre uittrap van Van der Mee- ren zeilde in zijn richting en ditmaal tastte Rijsbergen mis. Tegen de lob van Van Kooten was ook Treytel machteloos. 32. Met Joop van Daele voor De Jong forceer de Feyenoord nog wel een handvol vrije trappen in de buurt van het Velser straf schopgebied, maar de beste kans was in de slotfase toch voor Telstar. Ko Stout kon al leen op Treytel afgaan, maar ditmaal red de deze. daarmee zijn ploeg een afgang be sparend. Voor zover de nederlaag dat al niet was voor Feyenoord. Scoreverloop: 8. De Jong 01; 9. Willim 1—1; 55. De Jong 1—2; 56. Van Kooten 2— 2: 71. Van Kooten 3—2. Scheidsrechter: Derks; toeschouwers: 15.000. TELSTAR: Van der Meeren; Driessen, Zwaan. André, Van Essen; Helling, Bijl, Jonker; Willim, Van Kooten. Couperus (Stout). FEYENOORD: Treytel; Schneider. Rijs bergen, Van Hanegem, Vos; Boskamp. De Jong, Jansen; Wery, Ressel (Schoenma ker), Kristensen. FRANK WERKMAN In de strijd om de wereld titel dammen tussen Ton Sijbrands en Andris An- dreiko gaat de remise-mi sère onverminderd voort. Van de veertien gespeelde partijen eindigden tot nu toe dertien in een punten- delimg. Niet de remises op zich maar wel het klaar blijkelijke gebrek aan strijdlust van de beide grootmeesters is het pu bliek een doorn in het oog. Zo konden gisteren de toeschouwers, en nog nooit was het zo druk, na ander half uur al weer naar huis terug keren. Op deze ma nier is de zo geroemde „dammatch van de eeuw" niet veel meer dan eeij /M- gelrechte anti-propaganda, voor de damsport. DEN HAAG Sportief Den Haag moet zeker een paar jaar in de geschiedenis teruggaan om weer net zoveel plezier aan het profvoetbal in het Zuiderpark te beleven als gistermiddag het geval was. Er werd voor het eerst in deze competitie overtuigend en met lef gevoetbald en nog belangrijker was waarschijnlijk dat de jonge spe lers bleven overtuigen, een hele wedstrijd lang. Toen de score daarmee gelijke tred hield (8—3 werd de uitslag tegen het totaal overklaste NAC) was maar één conclu sie gerechtvaardigd: bij deze spelers bestaat momen teel een groot geloof in eigen kunnen. Dat is precies wat de experimentele ploeg van FC Den Haag het hardst nodig had. Trainer Evert Teunissen kon dit seizoen voor het eerste dan ook breeduit lachen. Deze sensationele opleving van FC Den Haag is het gevolg van een aanpak, die al weken aanslaat. Toen er geen bewe ging meer in de oude aanval (met Bregman en Augustsson) was te krijgen, koos trainer Teunissen voor gedurfd alter natief. Hij gaf al zijn vertrou wen aan de jonge en voor het grote werk eigenlijk nog niet geschikte Kees Storm. De eer ste test tegen NEC, twee we ken geleden, kwam de Hage naar redelijk goed door, al bleef zijn kracht om te scoren nog achterwege. De vorige week tegen FC Twente was zijn optreden hetzelfde. Maar Teunissen bleef praten met Storm over zijn sterke en zwakke punten in het spel en de jonge spits kreeg het gevoel genoeg vertrouwen te hebben gewekt. Teunissen: „Aan zijn spel kleven nog vele fouten, maar het feit dat hij nu drie maal scoorde, brengt hem een flinke stap vooruit. Door al dat gepraat krijg ik nu ook vat op hem. Dat demonstreert hij in het veld herhaaldelijk. Hij loopt niet meer met zijn hoofd omlaag, zoals in het begin. Daarnaast heeft hij het volledi ge vertrouwen van de ploeg. Wat kan je nou nog idealer hebben". Kees Storm beseft dat. „Alles wat er de laat ste tijd met me gebeurd is, gaf vertrouwen. Vooral de aanpak van Teunissen lag me. Ik ben nu eenmaal een speler, die graag complimentjes krijgt en niet afgebekt wil worden". Deze duidelijke, positieve ontwikkeling vormde voor Kees Storm een inspiratiebron om er wat tegenover te stellen. Hij bleef storen, dreigen en ja gen in de spits als nooit te vo ren. Maar dat was het niet al leen. Ook in de lucht ging voor het eerst in het standaardelftal veel gevaar van hem uit. Tel kens was hij met het hoofd net iets eerder bij de bal dan zijn tegenstander, een winstpunt, dat voor komende wedstrijden belangrijk kan zijn. Storm kan daarmee wellicht de „sturen de" functie van de Noor Fugl- set overnemen en dan is hii voorlopig niet meer weg te denken uit de Haagse spits. Hoe goed Kees Storm de bal kan „sturen" met het hoofd liet hij al na een kwartier zien Mansveld kopte na voortreffe lijk samenspel met uitblinker Piet de Zoete de bal naar Kees Storm, die doelman Jan de Jong van dichtbij verraste. Kees Storm: „Ik had toen al vertrouwen en wist precies waar de bal terecht zou ko men". Toch werd de blijd schap snel weggenomen door Doelman Jan de Jong kan het niet meer aanzien. Hij is voor de vijfde keer gepasseerd en drukt zijn gezicht in het gras. Piet de Zoete (rechts bovenaan de foto) is het middelpunt van uitgelaten spelers. Kees Storm, op de grasmat liggend, kan zijn vreugde niet op. Hij maakte het eerste doelpunt. Hans Bres en Hugo Lochtenbergh demonstreren ook'hoe blij zij zijn. een in dezelfde minuut ge maakt tegendoelpunt van Die- rickx, die van ver de binnen kant van de paal raakte. Teu nissen: „Daar was ik eerst kwaad over. Dat mag een ver dediging als de onze niet over komen". Toen zag het er ook nog niet naar uit. dat FC Den Haag zo'n glorieus succes zou beha len. NAC voetbalde niet groots, maar er waren toch ook geen al te duidelijke zwakke plek ken in het elftal aan te wijzen. De ellende voor de Brabanders werd pas zichtbaar toen mid denvelder Van Vliet sterk kwam opzetten, tweemaal dreigde met schieten en toen een afstandschot losliet, waar op doelman De Jong geen ant woord had. Daarna stortte het bouwwerk van NAC als een kaartenhuis in elkaar en vielen er grote gaten in de defensie. Ausput- zer Graaumans leek meer moeite met zichzelf te hebben dan met welke tegenstander ook en doelman Jan de Jong kon zijn de laatste maanden verworven faam van de „kat van Breda" niet bevestigen. Vooral bij het derde doelpunt kort voor de rust, ging hij niet vrijuit. Verdediger Van Dijk slaagde er niet in de lastige Storm aan banden te leggen en de doel man van NAC verkleinde zijn heiligdom om het schieten zo moeilijk mogelijk te maken. Storm bezat echter de rust om h la Edström van PSV zater dagavond tegen Ajax te sco ren: 31. Nog wilde NAC niet in een debacle geloven. Doel man Jan de Jong in de rust: „De ene keer kunnen we alles en dan weer niets. We houden het op alles". Het werd niets. De offensieve bedoelingen van FC Den Haag werden nog moeilijker dan in de eerste speelhelft een halt toegeroepen en daardoor ontstond het vol gende scoreverloop: 54e mi nuut: Van Vliet scoorde uit weer een voorzet van Swanen- burg; 61ste minuut: het mooi ste doelpunt van de wedstrijd. Van Vliet zette voor en Storm stapte over de bal heen om de beter vrijstaande De Zoete zijn gang te laten gaan. Wat deze zelden doet, lukte hem ditmaal voortreffelijk. Hij scoorde kei hard en zuiver; 63ste minuut: Bakker vloerde de weer goed spelende Kila. Scheidsrechter Boosten gaf een strafschop. Mansveld: 61; 65ste minuut: Een strakke voorzet van Joop Korevaar behandelde de mee teruggekomen Bouman ver keerd en hij scoorde in eigen doel: 7—1. Kritiek verdiende het feit, dat FC Den Haag bij deze stand nog twee treffers-tegen kreeg te verwerken. Dat mag een professioneel geschoold elftal niet overkomen. Het scorever loop was verder: 70ste minuut: Quaars brak uit en legde de bal voor de voeten van de vrij staande Bouman: 7—2; 78ste minuut: Bres stelde Storm in staat met het hoofd weer te verrassen. 84ste minuut: Van Rooy verraste Thie: 83. Teunissen over deze fase: „Dat laatste mag natuurlijk niet voorkomen. Daar zet je de wedstrijd te veel voor naar je hand. Mijn vertrouwen in Thie blijft echter groot. Hij steekt in een grootse vorm en is voor mij de derde doelman van Ne derland". HANS DE BRUYN Scoreverloop: 16. Storm 1—0. 17. Dlerlckx 11. 40. Van Vliet 2—1. 42 Storm 3—1. 54. Van Vliet 4—1. £1 De Zoete 5—1. 63. Mansveld 61 (strafschop), 65. Bouman 71 (eigen doel). 70. Bouman 7—2. 78. Storm 8—2. 84 Van Rooy 8—3. Scheidsrechter: Boosten. Toeschou wers: 7500. FC Den Haag: Thie; Dusbaba. Mansveld. Kila. Korevaar: Van Vliet. De Zoete (Berckenkamp) Lochtenbergh: Bres, Storm, Swa- nenburg. NAC: De Jong: Vermeulen (Van Dijk). Van den Dries. Graaumans. Bakker; Dlerlckx (Bouman), Bouwmeester. Quaars; Vreljsen, Brouwers, Van Rooy. Op dit moment leek de toekomst voor Feyenoord weerhoopvol. Theo de Jong maakt zijn tweede doelpunt en Feyenoord leidt met 2—1. Telstar zou daar echter in dezelfde minuut op. antwoorden en zelfs nóg eenmaal scoren. Nog geen twee weken na de indiensttreding heeft het nieuwe bestuur van de badmiintonbond weer een forse kwestie te verwer ken gekregen. De rust waarover vice-voorzitter Dumas onlangs in onze krant sprak is daarmee al weer volkomen tenietge daan. De badmintonbond na twee jaar zonder hoofdbestuur zit nu al zonder commissie van be roep, nadat de Haagse vereniging Drop Shot het districtsbestuur van Zuid- Holland had gekritiseerd vanwege het uitsluiten van enkele teams voor de com petitie en de betrokken commissie Drop Shot ge lijk gaf. Tot dusver trad de commissie van beroep als onafhankelijk lichaam op, welks beslissingen door partijen altijd werd nageleefd. Het nieuwe be stuur van de NBB meent dat de beroepscommissie slechts een adviserende stem heeft en weigerde de uitspraak te ondersteu nen. De commissie van beroep heeft hieruit de konsekwenties getrokken en is opgestapt. Het heeft er dus alle schijn van dat de rust waar de NBB zo broodnodig behoefte aan heeft nog ver verwijderd is. En niet in de laatste plaats door de houding van het hoofdbestuur zelf. Het is hoogstwaarschijnlijk lijk dat de prestatie van Rudi Lubbers tegen Muha- med Ali in de Verenigde Staten meer bewondering wekt dan in ons eigen land. In Amerika staat Ali nog altijd zeer hoog ge waardeerd. Het mag waar ziin dat hij zijn hoogte punt reeds enige tijd is gepasseerd maar hij blijft een hoogstbegaafde bok ser, tegen wie het voor een pugilist, die veel lager op de wereldranglijst staat gerangschikt, moei lijk is op te tornen. Rudi Lubbers staat veel lager op die lijst maar hij ging niet de weg die zovelen voor hem moesten afleg gen, naar het canvas. Hij ging zelfs niet eenmaal neer. Dat zal indruk ma ken in Amerika. En dat is precies de bedoeling van Rudi Lubbers, die op de leeftijd is gekomen (28 jaar), om eindelijk eens een slag te slaan. In der tien jaar ringwerk heeft hij zich nimmer met bok sen in het leven kunnen houden. De kans daarop is na zijn prestatie van za terdag niet gering geste gen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9