Alsjeblieft mo Rabobank S Discussie over voortbestaan D'66 breekt los cotpom olie g Specialisten zien weinig heil in volksverzekering Tot volgende week dinsdag krijgt iedere spaarder iets aardigs bij de Rabobank. Ontvoerde Brit vrij Vele doden bij watersnood Spanje Kapers Argentijns vliegtuig dreigen bemanning te doden I halfzuuare mijn z\(\ haar zinjouuu zin. MAANDAG 22 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Nederlaag voor Kreisky WENEN (DPA) - Bij verkiezin gen voor de landdag van de Oostenrijkse provincie Opper- Oostenrijk heeft de socialisti sche partij van kanselier Bruno Kreisky, een nederlaag geleden. In de hoofdstad Wenen, die een stad-staat vormt, wist zij echter haar positie te verbeteren. In de nieuwe Landdag die 56 ze tels telt, heeft de volkspartij er 27 gekregen, terwijl de socialis ten er 24 veroverden. Van een onzer verslaggevers HAARLEM D'66 voorzitter J. iten Brink zal liet hoofdbe stuur van zijn partij vragen de agenda van de landelijke vergadering op 24 november dusdanig te wijzigen dat discussie over het voortbestaan van de partij mogelijk wordt. De heer Ten Brink zei dit zaterdag in Haarlem op het congres van de regio Noord-Holland van D'66. In Haarlem reageerden veel spre- bijeenkomst van het PvdA-ge- kers op het besluit van de ge- west Zuid-Holland in Rotterdam meenteraadsfractie van D'66 in D'66 onmisbaar genoemd voor Rotterdam niet aan de komende zijn eigen partij, raadsverkiezingen te zullen De afdeling Drente van D'66 heeft meedoen. Dit besluit werd kort het afgelopen weekend bekend de grote nederlaag van D'66 gemaakt tegen opheffing van de in Zaanstad bekend gemaakt. Ook in Haarlem bleken nogal wat sprekers voor opheffing van de partij. Onder hen bevinden zich de Haarlemse wethouder Van der Ham en het Statenlid Bleij- leve. Anderen toonden zich meer optimistisch en riepen op de moed niet te verliezen, zoals de voorzitter van de Noordhol landse Statenfractie van D'66, de heer Redeker. en de voorzit ter van de gemeenteraadsfrac tie van D'66 in Amsterdam, de heer Martini. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, heeft zaterdag tijdens een partij te zijn. Uit Utrecht daar entegen komen geluiden opheffing. De Israëliër Shimon Levy staat verslagen bij de ravage van wat eens zijn bar in het ontmoetingscentrum „Shalom" was. Onbekenden stichtten er gisterochtend vroeg brand. Verwoesting Shalomcentrum ROTTERDAM (ANP) Onbe- kenden hebben zondagmmorgen brand gesticht in het internatio nale ontmoetingscentrum Sha lom in Rotterdam. Keuken, bar en restaurant werden vernield. De eigenaar, de Israëliër Shi mon Levy, is er van overtuigd, dat de daders zijn idee van ver broedering der rassën kapot willen maken. 6-jarige ex-parachutist in het Israëlische leger begon twee weken geleden een hongersta king uit protest tegen de oorlog in het Midden-Oosten. Door de staking was hij constant in zijn zaak aanwezig. Zondagochtenr liet hij zich overreden thuis een douche te nemen en juist toen werd de brand gesticht. Met 't ontmoetingscentrum aan de Westersingel wilde Levy bewij zen dat oorlog geen zaak is van gewone mensen. „Hier zaten Vietnamezen broederlijk naast Amerikanen en sloten Israëliërs en Arabieren vriendschap". Afvaardiging O O naar Moskou's vredescongres AMSTERDAM (ANP) Van Schiphol is vandaag vertrokken dc Nederlandse delegatie naar het wereldcongres van vredes vraagstukken in Moskou, (van 25 tot 31 oktober). In hun baga ge bevindt zich een map met adhesiebetuigingen van organi saties, die niet mee kunnen, en lijsten met handtekeningen vi oud-concentratiekampgevange nen. Deze map zal overhandigd worden aan de wereldvredes- raad, organisator van dit con gres. De volgende organisaties zijn in de delegatie vertegenwoordigd: het Nederlands comité voor Eu ropese veiligheid en samenwer king, de studentenraad Driener- loo, het Bangladeshcomité, An- tilliaans Contactcentrum, Jonge renorganisatie voor Vrijheid en Democratie, Nederlandse Chris ten Studentenvereniging, Neder lands comité voor internationaal jongerenwerk, stichting Interna tionale Jeugduitwisseling en de Werelduniebeweging Nederland. bock Leuke attentie Omdat we 't altijd op prijs stellen als iemand op bezoek komt. Daarom doen we nu ook eens iets aardigs terug. Met een leuke attentie. Voor de kinderen bijvoorbeeld zo'ngrappig 'Ping'-kleurboek of 'n spannend 'Ping'-stripboek. Omdat 't deze week een beetje feest is bij de Rabobank. Spaarplannen uitvoeren Als u komt, kunt u meteen uw spaarplannen in daden omzetten. Laat-u maar eens vertellen hoe u bij de Rabobank kunt sparen volgens uw eigen wensen en omstandigheden. sparen doet u bij de Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken BUENOS AIRES (AFP) David George Heywood, de Britse di recteur van de tabaksonderne ming „Nobleza", die op 23 sep tember te Olivos, bij Buenos Ai res, werd ontvoerd, is zaterdag door de politie bevrijd. Twee van de ontvoerders, die het losgeld van 300.000 dollar in ont vangst wilden nemen uit handen van verwanten van Heywood werden door de politie gearres teerd. Zij vertelden toen waar Heywood zich bevond. Missionarissen in Chili kunnen veelal doorgaan DEN HAAG (ANP) Het over grote deel van de bijna twee honderd Nederlandse paters, broeders, zusters en leken in Chili kan doorwerken. In enkele gevallen kan dat niet en in bepaald gebied wordt een c pagne gevoerd tegen hun j wezigheid. Dit is duidelijk geworden in gesprek van oud-premier De Jong en mr. J. van Gennip na mens het Centraal Missie Com missariaat met de heer Goed hart, Nederlands ambassadeur in Chili. Overleg tussen het commissariaat en hoofden van de in Chili missionerende orden en congregaties levert eenzelfde onderscheiden beeld op. Het zuid-oosten van Spanje is getroffen door een zware over stroming. Ontredderde inwoners van het stadje Puerto Lumbrera zoeken naar eventuele overblijfselen van hun bezittingen. MADRID (RTR( Zware overstromingen in zuidoost Spanje hebben in het afgelopen weekeinde In het gebied tussen Gra nada en Motril en Murcia honderden doden geëist. De schade aangebracht aan het in het veld staande gewas, woningen en bedrijven wordt geschat op 250 miljoen gulden. De overstromingen waren een gevolg van hevige regen en ha gelbuien die vrijdag na een droogteperiode van tien maanden losbarstten. In het dorp Maria in de provincie Almeria viel in een uur tijd 33 cm regen. Het water stroomde 's nachts door de dorpen. De meeste slachtoffers werden in hun slaap ver rast. Het zwaarste werd getroffen het dorpje La Rabita aan de Mid dellandse zee. Honderd van de tweeduizend inwoners werden gedood. Huizen spoelden weg of stortten in. Grote weggedeel ten zakten in elkaar waardoor op sommige plaatsen gaten ontstonden van meer dan vijftig meter diep. CeidocSouomvt Ontreddering KLEINE OORZAKEN HEBBEN ook tegenwoordig wel eens grote ge volgen. Het echec van D-'66 bij de gemeenteraadsverkiezingen in één district (Zaanstreek) waarbij niet veel meer dan de helft van de kiezers kwam opdraven, bedreigt de partij van Van Mierlo en Gruyters met totale ontreddering. In Rotterdam is de fractie van D-'66 tot de conclusie gekomen, dat de partij zich in de Maasstad maar tot de functies van studie- en actie groep moet beperken met als eerste consequentie dat ze volgend jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen verstek moet laten gaan. Zoals te verwachten viel heeft de partijtop van D-'66 tegen deze me ning stelling genomen, maar die reactie wordt weer niet gedeeld door de voorzitter van de Kamerfractie Terlouw, die kennelijk dus ook nog niet weet of D-'66 bij de verkiezingen van volgend jaar zich moet bloot stellen aan «en fiasco dat de grond onder de voeten van zijn Kamerfractie en onder de bevriende bewindslieden in het kabi net-Den Uyl zal wegzuigen. HEEL CURIEUS IS, dat niemand een duidelijke uitleg voor het snel afnemen van de populariteit van de partij weet. De een verklaart het fiasco met het feit, dat D-'66 veel te veel tegen de Partij van da Arbeid aanleunt. De ander zoekt de oorzaak juist bij hardnekkige pogingen van anderen om zelfstandig te blijven. Waarover iedereen het stilzwijgend of openlijk eens is? D-'66 verkeert in een staat van totale ontreddering. Zo ziet het ernaar uit, dat de partij van de „ontploffingstheorie" zelf als eerste ten gronde zal gaan. Van Mierlo en Gruyters kunnen zich erop beroemen, dat door de polarisatie welke zij op gang gebracht hebben, de confessionele partijen de eerste viool uit handen hebben moeten geven, maar menig D-'66-er is allesbehalve gelukkig ermee, dat het voornaamste gevolg hiervan uiteindelijk is: promotie van socialisten en liberalen tot de hoofdrolspelers in de Nederlandse po litiek. De handige Gruijters heeft er een ministerschap mee in de wacht kunnen slepen, maar voor Van Mierlo zal wellicht een hoofdredac teurschap van de Haagse Post of een door het kabinet-Den Uyl te vergeven functie de pijnstillende troostprijs zijn. DE CHRISTEN-DEMOCRATIE in Nederland heeft de laatste zeven jaar een diepe val gemaakt, maar ze heeft nog een toekomst. D-'66 ontwikkelde zich even tot «en laaiende gloed, die weer snel inzakt» tot een kwijnend pitje. Nixon op de helling Naar het zich laat aanzien heeft President Nixon van de VS gepro beerd van twee kwaden de minste te kiezen. Hij ontsloeg officier van Justitie Cox. in de hoop aldus verlost te worden van de nood zaak de complete bandenserie van telefoongesprekken van het Witte Huis ter beschikking te stellen, maar zette daarmee een ketting reactie in werking, die zijn positie nu in alle ernst gaat bedreigen. Nixon, geschoold in de Amerikaanse advocatuur, is niet bereid voet stoots te capituleren. Hij vecht uit alle macht terug. Men krijgt evenwel de indruk dat hem het initiatief nu geheel ontnomen is en dat hij zich nu moet voorbereiden op wat men achterhoedegevech ten zou kunnen noemen. Achterhoede gevechten die tenslotte kunnen utmonden in het ter beschikking stellen van zijn funktie. Deze ont wikkeling neemt hem zozeer in beslag, dat Amerika's rol als „be hoeder van de wereldvrede" in de knel dreigt te geraken. Weeroverzicht CHEVRON 0 LA PAZ (AFP/RTR) De Boli viaanse regering heeft de vier kapers van een Argentijnse Boeing-737 van de Aerolinas Ar- gentinas een vrijgeleide aange boden waardoor zij het land kunnen verlaten. Bolivia wei gert echter een ander vliegtuig te geven. De landingsbaan in Yacuiba, waar het gekaapte vliegtuig staat, is te zacht voor het opstijgen van de Boeing-737. Zaterdagiddag kaapten drie man nen en een vrouw, die allen zei den lid te zijn van de Tupama- rov-beweging, de Boeing 737 op een binnenlandse vlucht van Buenos Aires naar Salta in Noord Oost Argentinië. Het vliegtuig werd gedwongen koers te zetten naar een klein vlieg veld bij Yacuiba in Bolivia. De kapers lieten de 37 passagiers uitstappen maar hielden de bemanning in gijzeling. De toestand van de passagiers was redelijk, al hadden zij gele den van de tropische tempera tuur in de machine. De Boliviaanse regering weigert de kapers, ondanks hun dreige ment het vliegtuig met de be manning op te blazen, water te geven en een ander toestel dat hen naar Cuba moet brengen. Het vliegtuig is omsingeld door 200 militairen. UTRECHT (ANP) De Landelij ke Specialisten Vereniging is nog steeds niet overtuigd van het nut of de noodzaak van een volksverzekering tegen ziekte kosten. Dr. R. M. Versteegh, voorzitter van de LSV, zei za terdag op de ledenvergadering in Utrecht, dat het zonder meer een illusie zou zijn te denken, dat de specialisten accoord zou den gaan met deze volksverze kering, die in feite een uitbrei ding is van de ziekenfondsverze kering tot het gehele Nederland se volk. Bezwaar had dr. Versteegh ook tegen een van de belangrijkste argumenten van een volksverze kering, nl. om er de hoge inko mens in de medische beroepen mee te b:teugelen. De LSV is zelf tegen „uitschieters" in de inkomens, en het bestuur heeft mede daarom voorgesteld te voldoen aan het verzoek van de ziekenfondsen om de gegevens van het centraal bureau voor administratie der specialistenho norering beschikbaar te stellen voor „controle". Dr. Versteegh, die zeer betwijfel de of een volksverzekering wel kostenverminderend werkt, zei dat specialisten wel degelijk een bijdrage hbben geleverd aan de matiging. In 1972 is bij de aanpassing van tarieven met minstens vijf procent gematigd en daar is in 1973 geen nacalcu latie op gevolgd. De fondstarie ven zijn in de afgelopen twee jaar met 18 procent gestegen. Polen belooft kwestie van Volksduitsers te regelen WARSCHAU (Reuter) Polen heeft toegezegd, binnen drie vijf jaar de kwestie te zullen re gelen van de Volksduitsers die uit Polen wensen te vertrekken. Volgens het Rode Kruis in West- Duitsland willen 280.000 mensen Polen verlaten. In een communiqué, uitgegeven na een bezoek van drie dagen aan Polen van de Westduitse minister van buitenlandse za ken, Walter Scheel, heet het, dat Polen bereid is het verlenen van credieten op gunstige voor waarden te vergemakkelijken. zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in minibaren opklaringen hagel -ww warmtefront H hoge-dnkgebied -~*bewdking sneeuw -r-^r kou-frcnt L lage-dnAgetoed regen onweer te windrichting verplaatsingsnchting DE BILT - Gedurende de nacht van gisteren op vandaag daalden de temperaturen in ons land flink. Op normale waarnemingshoogte hier en daar tot om het vries punt, maar op 10 centimeter hoogte werd op de stations De Bilt en Soesterberg op de mini mumthermometers min drie graden afgelezen. Deze lage temperaturen konden optreden, doordat op de nadering van een over Engeland oostwaarts trek kende rug van hoge luchtdruk de bewolking vrijwel geheel verdween en ook de wind ging liggen. De rug wordt gevolgd door een nieuw Oceaanfront. Dit front zal ons in de nacht van vandaag op morgen met wat regen passe ren, waarna het in de loop van morgen opnieuw gaat opklaren. Vooruitzichten voor woensdag op gesteld door het KNMI op zon dag om 18.00 uur: Wisselvallig weer met voor deze tijd van het jaar normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp.: om streeks 6 gr. Max. temp. van 12-15 gr. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN Luchth. Rtd. Twente Vltnlngen Zd. Liraburg Aberdeen Berlin0"* Bordeaux Brunei Frankfort Geneve Helsinki 1.' bèw.' mist h. bew. L bew. regenbui Luxemburg Madrid Stockholm Wenen ZUrlch Cnxn Blanca regenbuit I

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5