Zijl/LGB zwemt twee nieuwe kringrecords DRAMA IN LAK EEN VOUDIG EN NADRUK KELIJK SURINAAMS BACH „MIT GEFÜHL" BLIJFT 'N AAN VECHTBARE KWESTIE Luchtklievers in Lisse vierden 40-jarig bestaan Weinig brand schade in Zoeterwoude stad en streeknieuws E. J. M. Kolfschoten commissaris koningin in Brabant Wat u moet weten PAGINA 3 MAANDAG 22 OKTOBER 1973 LEIDEN Na het seizoen '72/'73 promoveerde de heren zwemploeg van De Zijl/LGB naar de hoogste afdeling van de KNZB, de A-competitie. Daar de Zijl/LGB dames uit komen in de B-competitie, werd gezocht naar verenigin gen die in dezelfde omstandig heden heren A-afd., dames B-afd. verkeerden. Dit ble ken DZPC uit Drachten, Surae uit Breda, de IJsel uit Deven ter en SZC uit Schiedam te zijn. Deze verenigingen waren zaterdagavond in het Leider- dorpse zwembad De Does te gast bij De Zijl/LGB, voor de eerste ontmoeting van de A- B-competitie, met als inzet de Cullighan trofee. Dat de deelnemende verenigin gen deze trofee gfraag in bezit willen hebben, blijkt wel uit de goede tijden die regelmatig gemaakt werden. Op de 200 m. schoolslag heren b.v. werd verbeten gestreden door Peter Wolters en Kees Uittenhout van De Zijl/LGB en door Jelle de Vries van DZPC. Peter Wolters liet 2.43.1. noteren en Jelle de Vries 2.43.5 Kees Uit tenhout, die het wedstrijd- zwemmen een jaar lang voor gezien hield, finishte met 2.43.8 als derde. Ook de 4x100 m. estafette vrije slag voor meisjes onder 16 jaar, bracht de nodige spanning onder de aanwezige toeschouwers en supporters. Uit deze strijd kwam het team van trainer Rob Schouten met een tijd van 4.39.4 winnend te voorschijn, een tijd waarmee Elly Wulms, Rosemary Vonk, Jolanda v.d. Maarel en Gemma van Buu- ren het kringrecord met 5,7 sec. verbeterden. Andere uit slagen zijn: 200 m. rugslag he ren, 1 Jan Walle Nauta 2.21.9 (IJsel), 2 Sjoerd Kuperus 2.28.6 (DZPC). Ton v.d. Bosch (Zijl/LGB) verbeterde het kringrecord dat met 2.31.8 reeds op izjn naam stond met 0,8 sec. 100 m. schoolslag da mes 1 Astrid Alberts (DZPC) 1.21.0, 2 Betty Schuit (SZC) 1.22.9. 200 m vrije slag m.o. 16 jaar 1. Williane Wiersma (IJ sel) 2.23.0, 2 Berber Kamstra (DZPC) 2.32.2, 3 Gemma van Buuren (Zijl/LGB) 2.31.5 100 m schoolslag j.o. 14 jaar 1 Alex van Belkum (Zijl/LGB) 1.18.8, 2 Jan Kruyshoop (IJsel) 1.22.6. 100 m vlinderslag m.o. 14 jaar, 1. Wilma v. Venden (IJsel) 1.14.5, 2 Berber Kam stra (DZPC) 1.20.9. 400 m vrije slag j.o. 16 jaar 1 Mark Eligh (Surae) 4.28.4; 2 Kees Veldwijk (IJsel) 4.34.6. 100 m schoolslag m.o. 12 jaar 1 Maja Veenstra (DZPC) 1.30.2, 2 Joke van Vliet (SZC) 1.31.8. 100 m rugslag m.o. 16 jaar 1. Wiliane Wiersma (IJsel) 1.13.4; 2 Renee Platje (IJsel) 1.17.2, 100 m vlinderslag j.o. 12 jaar, 1 Edward Maasdijk (Zijl/LGB) 1.19.1; 2 Hans Pos- tema (DZPC) 1.19.3, 200 m wisselsl. pers. dames 1 Anette Segaar (Surae) 2.33.2; 2 Astrid Alberts (DZPC) 2.43.8, 100 m vrije slag j.o. 14 jaar, 1 Frans Debets (IJsel) 1.01.4; 2 Alex van Belkum (Zijl/LGB) 1.04.1, 200 m vlinderslag j.o. 16 jaar 1 Mark Eligh (Surae) 2.26.0; 2 Theo Stokman (IJsel) 2.28.3; 4x100 wisselslag estafette j.o. 16 jaar 1 Surae 4.30.9; 2 IJsel 4.41.4; 3 Zijl/LGB 4.48.6. LEIDEN - Onder leiding van Dayene Rigters heeft een groep Surinaamse jongeren een uitvoering gegeven van ,,De Goden zijn onschuldig", een drama met als centrale thema de gehoorzaam heid aan de goden. Het spel, hoewel niet in alle onderdelen perfect en boeiend, bradht toch wel veel over op het publiek Met name door mime en dans werden de gedach ten en gevoelens van een echtpaar, dat een twee ling krijgt (waarvan één kind sterft) eenvoudig en daardoor des te nadrukkelijker tot uitdrukking gebracht: blijdschap over de geboorte en dank baarheid aan de goden, met daartegenover het verdriet over het verlies en het niet begrijpen van het bovennatuurlijke. De vrouw komt tot een wanhoopsdaad in haar ver langen om het kind te behouden: zij begraaft de navelstreng en daaruit groeit een boom. Het ver eren van deze boom, waarin haar kind verder leeft, betekent ongehoorzaam zijn aan de goden. De vrouw wordt dan gedood door de boom. Hoewel sommige facetten van het spel (een deel van de teksten en de traagheid in de mime) bij een Hollander minder overkwamen of te veel van zijn geduld eisten, wist Dayene Rigters in haar stuk en in het spel zoveel menselijk te leggen, dat cultuurverschillen geen hindernis zijn in het bekijken van haar werk. Niet steeds exact was hij in de vlugge delen, maar zijn creatief vermogen in de totale opzet van dit werk kreeg de overheersen de indruk. Het was een grote prestatie. De tweede solist in dit programma was clavercinist Bob van Asperen in de Engelse Suite nr. 5 in e kl. t. Voorop ge steld dient te worden dat hij een instrumentalist is van grote orde, en dat hij zijn métier kent. De knappe (niet uitge schreven) versieringen leverden daarvan het bewijs. Maar hij is in alle opzichten een volgeling van zijn leermeester Gustav Leonhardt, wiens opvattingen over een „romantische Bach" hij deelt. Naar ons gevoel ging hij hierbij met zijn vele rubati, die het ritme verdoezelden van de oorspronkelijke dansvormen, te ver. Tussen de tijd van Bach en de onze, ligt een brok ro mantiek die in zijn slechtste vorm degradeerde tot salonmu- ziek. Dat Bach een „gevoelvol le" interpretatie t^stond is nog iets anders dan dat men in onze tijd zich de vrijheid van een ro mantiek veroorlooft, die buiten haar schoenen staat. Het zal wel altijd een aanvechtbare, nooit opgeloste kwestie blijven tussen twee meningen. B. Rijnders. Zoeterwoude. Het Kath. Vrouwengilde orga niseert woensdag een kaarta vond in Don Bosco, aanvang 8 uur. Verkeerslichten Veurseweg K- Doornianlaan VOORSCHOTEN Bi) de uit te voeren werken in het jaar 1974 staan ook de verkeerslichten op het kruispunt Veurseweg-Karel Doormanlaan. Een investering van 100.000,— met een jaar lijkse last van 13.000,—. De verkeerslichten zijn noodzake lijk volgens B. en W in verband met de toeneming van het ver keer en gezien de noodzaak om liet verkeer door de wijk Bosch geest te kunnen regelen. Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land hebben subsidiëring van de aanleg van de installatie op het kruispunt afhankelijk gesteld van verkeerstellingen en onge valsrapporten. Naar het oordeel van B. en W. is de situatie ter plaatse zodanig, dat de ver- keerslichteninstallatie thans spoedig tot stand moet komen Vier jaar geleden had de verkeers- traverse door Voorschoten nog geen verkeerslichteninstallatie. Thans zijn er twee: bij raadhuis en Wijngaardenlaan en waar schijnlijk volgend jaar drie. Het zal het doorgaande verkeer niet sneller doen verlopen, maar waarschijnlijk wel veiliger. Afscheid van gemeentewerken in Wassenaar WASSENAAR Met ingang van 1 november a.s. zullen twee trouwe medewerkers van de Dienst Gemeentewerken de dienst verlaten: de heer J. L. van Kuyen (60), die om gezond heidsredenen zijn functie neer legt, en de heer T. Plomp, die dezer dagen de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. Beiden kwamen in 1941 in ge meentedienst bij de toenmalige Luchtbeschermingsdienst, de heer Van Kuyen voor oprui- mings- en herstellingswerk- zaamheden, de heer Plomp voor de uitkijk- en alarmeringspost, zoals het toen genoemd werd. Na de bevrijding gingen beiden over naar de dienst Gemeente- J werken, de heer Van Kuyen kwam bij de afdeling riolerin gen, de heer Plomp op de tim merwerkplaats. Van Kuyen ging in 1967 over naar het raadhuis voor schoonmaak- en herstel werkzaamheden. Op maandag 29 oktober a.s. te 17 uur is er op het raadhuis gele genheid afscheid van de heer Van Kuyen te nemen terwijl op dinsdag 30 oktober, eveneens te 17 uur de heer Plomp afscheid 'neemt. Vermelding verdient nog dat de heer Van Kuyen vele ja ren deel heeft uitgemaakt van het korps reserve-politie in Was senaar. LEIDSCHENDAM Deze week is de benoeming te verwachten van burge meester E. J. M. Kolfscho ten van Leidschendam tot Commissaris van de konin gin in Noord-Brabant. Burgemeester Kolfschoten werd 56 jaar geleden in Gestel nu be horend tot de gemeente Eindho ven geboren. Vader en grootva der waren beiden burgemeester resp. in Edam-Volendam en Best. Hij is 8 jaar en vijf maanden bur gemeester van Leidschendam, daarvoor was hij burgemeester van Eemnes en Alkemade. De heer Kolfschoten is ruim elf jaar lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volks Partij geweest. Verder was hij voorzit ter van de Katholieke Nederland se Boeren- en Tuinders Bond en onder meer bestuurslid van de Boerenleenbank. >e a.s. commissaris van de ko ningin is in 1946 gehuwd met de in Monnikendam geboren mejuf frouw C. E. M. Bloem. Zij heb ben twee zoons Hans (26) die enkele weken geleden in het hu welijk trad met mejuffrouw L. Eyckman, dochter van de ge neesheer-directeur van het Goudse ziekenhuis en Eric (18) laatstejaarsleerling aan het Veurs College. Over een eventuele benoeming in Noord-Brabant zei burgemees ter Kolfschoten, ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum ,Ik lijk een van de paarden die de christen-democraten op stal hebben staan voor de vervulling van eventuele functies. Daar hebben zij claims voor op tafel gelegd. Ik voel me in Leid schendam goed en best maar als er een beroep op je wordt gedaan, als er vertrouwen in je wordt gesteld moet je je daar voor inzetten. Ik maak niet uit of ik geschikt ben, dat moeten primair anderen zeggen" Tussen zijn vertrek uit Leidschen dam en de benoeming van een nieuwe burgemeester zal wet houder H. J. Bunnik het burg meestersambt waarnemen. 55 LISSE Het was zaterdagmiddag en -avond volop feest in „Mrt°4 Sassenheim" ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig be staan van de Postduivenvereniging de „Luchtklievers" te Lisse. Van 5G jur werd de officiële receptie gehouden, waarbij het be stuur vele gelukwensen in ontvangst nam en belangstelling ondei- vonden van zusterverenigingen uit de bollenstreek en Haarlem. Van de afdeling Haarlem, waarbij de vereniging aangesloten is. was aanwezig de heer Vellinga, die tevens de Ned. Alg. Postduivenorga- nisatie (N.A.P.) vertegenwoordigde; voorts waren aanwezig de af deling Heemstede „De Vredesduif"; de heren J. v.d. Lans en A. Scheepmaker vertegenwoordigden de afd. „De Zwaluw" te Hille- gom; de heren D. van der Zwart en G B. Rooderburg namens de „Blauwband" te Lisse, de heren J. van Danzen en P. Gecrlings na mens de „Duinklievers" te Noordwijkerhout; bestuursleden van De Kanarievereniging „Zangkleur" uit Lisse en omstreken. 's Avonds van 7—8 uur werd een huldigingssamenkomst gehouden waarin de voorzitter, de neer Jac. van Es. woorden van hulde en dank bracht aan de nog aanwezige oprichters de heren A. en J. van der Poel en Van Diest. Voorts noemde hij speciaal de namen van de heren H. van Kesteren, J. van der Poel, C. G. Degger, N. J. Dol en G. Paardekooper, wier namen onlosmakelijk aan de „Lichtklie- vers" verbonden zijn vanwege hun speciale verdiensten als voorzit ters, terwijl hij zich ook speciaal richtte tot de heren'H. Gort en J. van Diest als secretaris en penningmeester. Het was hem een genoegen te kunnen mededelen, dat besloten werd de speld van verdienste uit te reiken aan de heren A. van der Poel, I H. van Diest, J. van Diest, H. v. KesVeren. G. Paardekooper en B. j Rijgersberg. Verder werd het woord gevoerd door de heer Vellinga, die er op wees, dat de afd. Lisse een nog jonge afdeling is, maar een zekere plaats inneemt in de afdeling waarop men trots mag z-in en huldig de speciaal de heer J. van der Poel, de pionier en de heer Paarde kooper, oud voorzitter. De heer C. G. Degger zone voor het eerst het door hem gecomponeerde lied „De Keukenhof", ier gelegenheid van het 25-jarig bestaan in 1974, hetgeen met een donderend applaus beantwoord werd. Na het officiële gedeelte volgde een groots opge zette feestavond met diner. Leiden - Zaterdag kwamen in het Anthonius Club huis verzame laars bijeen, die hun collecties probeerden uit te breiden en aan te vullen. Postzegels, sigarenbandjes, oude munten, oude ansicht kaarten, lucifermerken: trotse verzame laars stalden het resultaat van vele jaren verwoed zoeken, sorteren en rangschikken op de tafels. Van 10 tot 5 uur gonsde het in het clubhuis van bedrijvigheid en was het zoeken naar dat ene bandje, zegeltje of muntje dat nog ontbrak in de serie. ZOETERWOUDE Er is in 1972 weinig brandscha de geweest in Zoete v ou- de. Dat kan men aflri 'en uit het jaarverslag dat administrateur J.J. Noordman uitbracht op de jaarvergadering van de Onderlinge Brard Waarborg Maatschappij (OBM). Het uitgekeerde schadebedrag v;as 12.667,36. Hiervan kwam 3.584,10 voor eigen rekening van O.B.M. Het verzekerde kapitaal steeg met 8 mil joen gulden tot 55.502.215,--. De toena me van de premie-inkom sten was ruim negendui zend gulden. Het aantal deelnemers liep met 52 op tot 786. Het voordelig sal do, na aftrek van de toe voeging aan de reserves, groot 11.769,69 zal als volgt een bestemming krijgen: 5% restitutie op de premie per 11 '74 en 5% toevoeging aan het le- dcnkapitaal. De stormschade van 13 no vember '72 v as niet groot, ii.l. 764,37 welk bedrag geheel voor reke ning van de herverzeke ring kwam. Een goede aanvulling vormt de va- rialverzekering welke ook vorig jaar weer een be hoorlijke vooruitgang boekte. De schade-fre- kwentie was wat lager maar het schadebedrag zeker niet, daar het be drag per schade veel ho ger lag. Voorzitter L.A. Droogh, welke volgend jaar i.v.m. de gestelde leeftijdsgrens zal aftreden, .sprak van een jaar me* mooie uit komsten v/aarep ~en me* teverdenheid kan te rug zien. De greri gr.at regelmatig en gelijkma tig, terwijl de reserve het premie-inkomen blijft overtreffen. Zoeterwoude. De Chr. Gem. Zangvereniging „Zingt den Heer" gaat in de komende dagen bloembollen verkopen om de kas te ver sterken. Zij zullen in zakjes van 25 stuks voor de prijs van 5,-, dus 20 cent per stuk worden aangeboden. Leidschendam. De commissie van advies en bijstand voor de lichtbedrij- ven komt woensdag 31 okto ber om 20 uur in 't openbaar bijeen in het kantoor van het Gemeentelijk Lichtbedrijf aan de Nieuwstraat. Op de agenda staat o.a. invoering centrale antenne installatie, geyserhuur, gasaansluitingen Oostvlietweg en begrotings wijzigingen van het bedrijf voor de gas- en electriciteits- voorziening in Leidschendam- zuid. Zoeterwoude. Pater Claassen van het Diep gang-centrum te Hazerswou- de spreekt a.s. donderdag avond in het Don Boscohuis voor de leden van de Vrou wenbeweging van het N.K.V. over Israël. Daarbij worden dia's getoond. Aanvang 8 Zoeterwoude. Bij voldoende deelname ver trekt er op 1 november a..s onder leiding van Rector Vreeburg een bus naar Ke- velaer. Vertrek uit Leiden om half zeven. De kosten zijn 12.50 per persoon. Er is een plechtige Hoogmis, een Kruisweg en om 4 uur een Maria-lof waarna de te rugreis aanvangt. Opgave aan de pastorie, tel. 1215. Babel houdt kampioenschap schaken ZOETERWOUDE „Babel" or ganiseert ook dit jaar weer een schaakkampioenschap. Omdat vorg jaar bleek dat het week end-programma in de overige ruimten de schakers erg hinder de heeft men besloten de partij en nu op een door-de-weekse dag te spelen. Als startpunt wordt er morgen, dinsdagavond, een schaaksimul- taan georganiseert waarbij elke schaakliefhebber wordt uitgeno digd om in de aula van de Sja- loomschool de strijd aan te bin den met één van de sterkste schakers van Leiden. Daar kan dan tevens ingeschreven worden voor het komende tournooi waarbij men zijn voorkeur kan kenbaar maken voor de dag waarop men het liefste zou wil len spelen. Confessionele partijen praten over begroting in Leidschendam LEIDSCHENDAM Evenals in 1972 houden de Leidschendamse afdeligen vzn de ARP CHU en KVP ook dit jaar weer een ge zamenlijke bijeenkomst ter be spreking van de nieuwe ge meentebegroting, waarbij leden van de gezamenlijke fracties aanwezig zullen zijn. Belangstellenden worden uitgeno-; digd dinsdagavond 30 oktober hun bijdrage in de discussie te komen leveren. De leden van de eemeenteraad zullen niet alleen trachten vra- pen te beantwoorden maar wil len eventuele suggesties en op- merk'ngen daarna bij de behan- de,:ng van de begroting .doorge ven. Irf'G" De bijeenkomst wordt gehppden ki de pret. chr. lagereschool j aan de Dobbelaan (vlax bij de Kruisheuvelkerk), aanvang 20 In de Dorpskerk te Leiderdorp deze keer ydillisch K. en O.-kaarslicht in de middag, over de hoofden van Rien de Reede (Fluit), Peter Doberitz (cello) en Bob van Asperen (clavecimbel), die gedrieën het eerste concert uit de Bach-cyclus verzorgden. Eerste indruk: verzorgd samenspel met artistieke kwaliteiten vooral in de Sonate voor fluit en basso continuo, dat uitmuntte door een fraaie toon van de fluittist en een levendige en exacte continuopar- tij van Peter Doberitz en Bob van Asperen. De grote verrassing in dit programma was de cello-solo in de Suite in d kl. t Peter Dobe ritz kreeg hier gelegenheid, te schitteren met zijn grote, nobele toon, die hij vooral in de langzame delen ten volle kon ontplooien.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3