Vanavond einde aan de strijd tussen Israël en Arabische landen POSITIE NIXON WANKEL ALGERIJNSE BOYCOT IS VOOR NEDERLAND GEEN ZWARE SLAG Partijen akkoord E. Kolfschoten commissaris in Noord-Brabant Bakker Korffstraat opnieuw veel last van water Ziekenfondspremie met 0,7% omhoog ZOEK.. 65e JAARGANG No. 19641 MAANDAG 22 OKTOBER 1973 Ceidóc Souta/nt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal f 27,76;jaar f108,20. - Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.20 uur Alexander de Tweede, se- rie; 21.40 uur Mash; 22.05 uur Televizier. Ned. II: 19.05 uur *n de Soete Sui- kerbol; 19.10 uur Vis, serie, slot; 19.30 uur Tweekamp, 20.20 uur Boerin in Frankarijk (2); 21.10 uur Hier en Nu; 22.00 uur De avonturier. VANNACHT REGEN Van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Matige tot krachtige wind tus sen west en zuidwest en mini mum temperaturen omstreeks 8 graden. Morgen overdag wis selend bewolkt met hier en daar en bui. Matige tot krachtige noordwestelijke wind en maxi mum temperaturen ongeveer 11 graden. De Russische partijvoorzitter Breznjev en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger (links) hebben in Moskou over eenstemming bereikt over een bestand in het Midden-Oosten. Benoeming deze week: LEIDSCHENDAM. Deze week is de benoeming te ver wachten van burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam tot commissa ris van de Koningin in Noord-Brabant. De heer E. J. M. Kolfschoten ruim acht jaren burgemees ter in Leidschendam, is elf jaren lang Tweede Kamerlid voor de K.V.P geweest. Ook was hij voorzitter van de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (K.N.B.T.B.) Tijdens de jong ste kabinetsformatie werd hij genoemd als toekomstige mi nister van Landbouw en Vis serij, maar deze post schijnt hij te hebben geweigerd. NEW YORK (AP/AFP) I>e oorlog in het Midden Oosten is voorbij. Egypte en Israël hebben verklaard akkoord te gaan met het bestand waarom de Veilig heidsraad van de Verenig de Naties vanmorgen vroeg heeft verzocht. Van middag om tien voor zes zouden de strijdende par tijen de wapens neerleggen langs de huidige linies. De basis voor deze wapenstil stand werd in het afgelo pen weekeinde in Moskou gelegd waar de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, met de Russi- j sche president Breznjev tot overeenstemming j kwam over de voorwaar- den van de wapenstilstand. Kissinger is vanmorgen in opdracht van president Nixon uit Moskou naar Is raël vertrokken om te hel pen de vrede in het Midden Oosten daadwerkelijk tot stand te brengen. Vannacht kwam de Veiligheids raad, na het in Moskou bereikte akkoord bijeen. Met veertien nu innemen. Een Israëlisch medisch team in aktie in de Sinai-woestijn tijdens de ochtenduren. van de vijftien stemmen, alleen China onthield zich van stem men, werd een Amerikaans- Russische resolutie aanvaard waarin op alle partijen in de 'huidige strijd een beroep werd gedaan uiterlijk twaalf uren na aanvaarding van het besluit, alle militaire activiteiten te beëindigen in de positie die zij Aan de partijen is gevraagd on middellijk na het staken van het vuren te beginnen met de uit voering van de resolutie 242 van de Veiligheidsraad, in al haar onderdelen. Deze resolutie werd in 1967 na de Zesdaagse oorlog aangenomen. Tenslotte werd in de vannacht aanvaarde resolutie besloten dat onmiddellijk en gelijktijdig met het bestand onderhandelin gen tussen de betrokken partij en zullen beginnen onder gepast toezicht, met het doel te komen tot een rechtvaardige en duur zame vrede in het Midden Oos ten. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, zei dat de Verenigde Na ties bereid zijn het „gepaste toezicht" uit te oefenen. China stemde niet over de resolu tie omdat volgens de Chinese afgevaardigde de tswee supermo- igendheden met de resolutie pro beren de toestand van „geen oorlog en geen vrede" in het Midden Oosten te handhaven. De Israëlische regering verklaar de unaniem bereid te zijn de re solutie te aanvaarden op voor waarde dat de Arabische landen dat ook doen. Israël bleef staan op onmiddellijke uitwisseling van alle krijgsgevangenen. Vanaf het front wordt gemeld dat Israëlische troepn diep in Egypte zijn doorgedrongen en in hevige gevechten zijn gewikkeld met Egyptenaren. WASHINGTON (Rtr) Als hagelstenen zullen de resolu ties om Nixon in staat van beschuldiging te stellen, naar beneden komen, zo heeft de voorzitter van de Republikein se fractie in het Huis van Afgevaardigden, John Ander son, gisteren voorspeld. Deze aanhanger van de Ameri kaanse president zei dit naar aanleiding van het ontslag dat president Nixcn zaterdag had gegeven aan Archibald Cox, de officier van justitie die speciaal was aangewezen om het Watergate-schandaal tot de bodem uit te zoeken. Voor het eerst in deze eeuw en slechts de tweede maal in de geschiedenis van de Verenigde Staten bestaat de mogelijk heid dat de senaat als recht bank zal optreden met het staatshoofd als beklaagde. Het naar huis sturen van Cox en de sluiting van diens bureau, ge volgd door het aftreden van de minister van justitie Elliot Ri chardson en het ontslag van diens plaatsvervanger William Ruckelshaus, bracht invloedrij ke leden van zowel Huis van Af gevaardigden als Senaat er toe serieus te denken over het op Vrijdag vonnis rechter in zaak om Ripse brug DEN HAAG De Ripse burenru zie tussen de heren Olijerhoek en Straathof is vrijdag in kort geding behandeld voor de Haag se Rechtbank. )e eisende partij, de heer Olijer hoek liet via advocaat mr. Blommers weten, dat zijn buur man Straathof een onrechtmati ge daad begaan had door de brug voor het huis van Olijer hoek *s morgens in alle vroegte te slopen. Dat zou Straathof no dig gevonden hebben, omdat Olijerhoek de toegang tot de brug voor he mhad afgesloten. Straathof weigerde een jaarlijk se bijdrage van 365 te betalen voor het onderhoud van de brug en gebruik van het pad over het erf van de buuirman. Over dat bedrag bestond ook voor de rechtbank verschil van mening. Volgens Olijerhoek zou het maar om 65 gaan. dvocaat mr. Ph. de Ruyter de Wildt van de gedaagde partij, de Leidse Hengelaars Bond (de eigenaar van het water langs de Oud Adeselaan) en van Straat hof zei, dat het terugbrengen van de brug en het in goede Btaat brengen zeer hoge kosten met zich mee zou brengen. De politie had ook al aanmerkingen op de brug gemaakt. Straathof had voor de nieuwe brug. die hij nu aan het maken is alleen de draaischijf van de brug van Olijerhoek nodig. Omdat Olijer hoek niet is gedupeerd - hij kan gebruik maken van de brug van een aangrenzend bedrijf - vroep de Ruyter de Wildt de eis van Olijerhoek af te wijzen. Te meer ook, omdat volgens het kadaster de Hengelaarsbond ei genaar is van de brug. De uit- «praak is op 26 oktober. Reggie Royals liemve Amerikaan BS Leiden ÊIDEN Het vertrek van Ru pert Breedlove, die door de coa ches de Wit en van Cleef van BS Leiden is weggestuurd, zal gecompenseerd worden door de R0<t„;0 bij DEN HAAG (ANP) Algerije heeft besloten Nederland geen olie meer te leveren; Irak heeft het aandeel van de Koninklijke Shell (23J/4 pet) in de Basrah Petroleum Company genaast en in Damascus heeft de Arabische liga opgeroepen tot een totale olieboycot van Nederland. Dit alles als "straf" voor de sympathie die Nederland voor de Israëlische zaak zou hebben. Het besluit van de Algerijnse regering betekent geen zware slag voor de Nederlandse ol evonr- ziening. In 1972 heeft Nederland ongeveer een miljoen ton olie uit Algerije ingevoerd, dat is anderhalf pet. van de totale olieinvoer. Erger zou zijn als alle andere Arabische landen ook de olieuitvoer n,';ar Nederland zouden sta ken. Het Midden-Oosten levert namelijk 50 mil joen van de 68 miljoen ton, die Nederland in 1972 importeerde. Men mag evenwel aannemen dat Iran aan zo'n boycot niet zal meedoen, wa' betekent dat een gezamenlijk exportverbod van de Arabische landen betrekking heeft op 42 mil joen ton of ongeveer 60 pet. van de Nederlandse olieinvoer in 1972. Mocht een totale Arabische olieboycot een feit worden, dan zal het rantsoeneringsstelsel, dat het ministerie van economische zaken al jareD- lang gereed houdt, in werking treden. In Den Haag gelooft men evenwel dat de „soep niet zo heet gegeten wordt, als ze wordt opgediend". Voorlopig heeft Nederland de oliemaatschappij en verzocht wekelijks de voorraden op te geven in plaats van maandelijks en de uitvoer van olieprodukten aan vergunningen gebonden. SEiEËBHHBHH LEIDEN De bewoners van de Bakker Korffstraat (zijstraat van de Haarlemmerweg) zijn opnieuw het slachtoffer van hevige stortbuien geworden. Het uitermate vochtige weekeinde heeft er voor gezorgd, dat in vele huizen het water tientallen centimeters onder de vloer staat en reeds door de planken begint heen te dringen. In enkele woningen is de vloerbedekking al kletsnat en dreigt het meubilair aangetast te worden. In een brief aan de gemeenteraad en de plaatselijke pers uitten de be» woners van de Bakker Korffstraat hun wanhoop over de steeds te rugkerende wateroverlast tengevolge van de slechte riolering en vooral door de slechte bemaling van de omgeving. De grote schade posten tijdens de overstromingen in het vorig jaar heeft de gemeen te er toe bewogen een noodriolering aan te leggen. Deze „uitlaat", zoals de bewoners het noemen, loopt van het midden van het straat je tot aan een poeltje aan d» Floris Versterlaan. De bewoners had den hierop al hun hoop gevestigd en inderdaad leek de uitlaat goed te voldoen. Behalve tijdens de hevige stortbuien in de afgelopen da gen. Volgens de bewoners werd een ramp nog net voorkomen, door dat het bestuur van de voetbalvereniging Roodenburg spontaan een pompje ter beschikking stelde. Heel laat in de middag is er een ambtenaar van gemeentewerken komen opdraven, die na veel over en weer gepraat 's avonds voor een grotere pomp zorgde. Een paar bewoners hebben ten einde raad zelfs burgemeester Vis verzocht te komen kijken, maar deze kon zich niet vrijmaken. Her man Amptmeijer (PSP) en voorzitter Walle konden dat wel. Maar Sint-Hubertusslip jacht De traditionele Sint-Hubertus-slipjacht werd zaterdag voor het eerst op de Drentse heide gehouden. Hier een beeld van meute en jagers onderweg. UTRECHT (ANP) —In een con cept-advies van de Ziekenfonds raad aan de Staatssecretarissen van Volksgezondheid en Milieu hygiëne en van Sociale Zaken wordt voorgesteld de premie van de verplichte ziekenfonds verzekering volgend jaar met 0,7 pet te verhogen tot 9,6 pet. De ziekenfondsraad 2al donder dag over het concept-advies een definitieve beslissing nemen. In het concept wordt ervan uitge gaan dat de loongrens voor de verzekeringsolicht voor volgend jaar conform een eerder advies van de raad wordt gesteld op 23.000 (dit jaar 20.900). Verder stelt de ziekenfondsraad voor in '74 de premies voor de bej aardenziekenfondsverzeke ring en de zg. bodem premie voor de redurtieregeling bejaar den- en vrijwillige verzekering met 15 pet te verhogen. Afhan kelijk van de inkomensklasse zouden de premies voor de be jaardenverzekering dan (per maand) worden: 31,50 (nu nog 27.40), 62,95 54,75), 78,80 Cf RS.-4S1 en f 110 *>0 ns RON Purmerend (ANP) - De N.S. heeft gisteravond de hulp van de rijkspolitie ingeroe pen, omdat zij ergens tus sen Purmerend en Aven- horn een trein kwijt was, onderweg van Amsterdam naar Hoorn. In het wijde land van Beemster vond de rijkspolitie de trein, die stil stond door een kapotte compressor. De NS had zaterdagavond al raadselen met een stil staande goederentrein tus sen Geldrop en Heeze. Toen de machinist van een ach teropkomende trein een kijkje in de cabina van de stilstaaande goederentrein nam, bleek de machinist bewusteloos. De man over leed korte tijd later. gang brengen van een "im- peachment"-procedure tegen Nixon. Het Congres waarin de Democra ten de meerderheid bezitten, was tot dusver ondanks ergernis over het feit dat de president geweigerd heeft geheime ge luidsbanden inzake de Waterga- te-zaak ter beschikking van Cox en de senaatscommissie die zich met het schandaal bezighoudt, te stellen, niet erg enthousiast om zelfs maar te praten over de mogelijkheid om Nixon in staat van beschuldiging te stellen. Door het ontslag van Cox is in deze situatie echter een belang rijke wijziging gekomen. Vc.'gens de grondwet moet de „im- peachment"-procedure in het Huis van Afgevaardigden begin nen. Daar moet, door het Huis bekeken worden of er grond is voor een proces. Als een meer derheid van het Huis van oor deel is dat dit het gevaar is, wordt het proces gevoerd voor de Senaat, waarbij de president van het Opperste gerechtshof de door Nixon benoemde War ren Burger als voorzitter op treedt. Om de president naar huis te sturen is een meerder heid van twee derden noodzake lijk. De speciale raadgever van presi dent Nixon, Meivin Laird, zei gisteravond in een televisie-uit zending er van overtuigd te zijn dat het Congres niet tot een procedure tot afzetting van het staatshoofd zal overgaan. Intussen hebben medewerkers van Archibald Cox te kennen gege ven dat zij van plan zijn bewijs materiaal te blijven verzamelen tegen mensen die bij het Water gate-schandaal betrokken zou den zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie zal het Watergate-onderzoek nu on der de verantwoording komen van Henry Petersen, een onder minister die belast is met de leiding van de strafrechtelijke afdeling van het departement.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1