De zwarte meteoorsteen van Soggyanto Rudi Lubbers behield ook tegen Muhamed Ali record „nooit k.o." TWEEDE NEDERLAAG VAN RUDI LUBBERS DJAKARTA Rudi Lubbers bokste tegen Muhammed Ali in zijn 23e partij als professional. De Nederlandse kampioen leed tegen de oud-wereldkampioen zijn tweede nederlaag. Op 16 ja nuari verloor Rudi Lubbers in Londen in een gevecht over vijf tien ronden op punten van de Engelsman Joe Bugner. In dat gevecht stond de Europese titel op het spel. Het „record" van Lubbers, die in 1870 prof werd, ziet er al» volgt uit: 1970: 24 februari: José Guillois (Fra), Rotterdam; w.o.p. 6 ronden; 28 februari: Mohamed Saheb (Syr), Eindhoven, k.o. Ie r.; 3 maart: André Haudrechy (Fra), Dordrecht, k.o. 3e r.; 16 maart: Herbert Wick (W-Dld), Amsterdam, w.o.p. 6 r.:_ 31 maart: Henry Karaven (Fra), Den Haag, w.o.p. 6 r.; 26 april: José Guillois (Fra). Rotterdam, k.o. Ie r.; 7 juli Horst Volpert (W-Dld), Nijmegen, k.o. Ie r.; 9 september: Detleff Naseband (W-Dld), Rotterdam, w.o.p. 8 r.; 28 september: Jean Tsjikuna (Congo), Den Haag, w.o.p. 8 r.; 2 oktober: Willy Karall (Oost), Frankfurt, k.o. 6e r.; 7 december- Lloyd Walford (Jam), Amsterdam, w.o.p. 8 r. 1971: 2 januari: Detleff Naseband (W-Dld), Berlijn, w.o.p. 6 r.: 12 april: Mohammed Hassan (Mar), Keulen, k.o. 6e r.; 18 april: Manfred Ackers (W-Dld), Uithoorn, k.o. 8e r.; 17 mei: Bas v. Duivenbode (Ned), Amsterdam, w.o.p. 12 r. om het Nederlands kampioenschap zwaargewicht). 27 mei: Henry Ferjules (Fra), Keulen, k.o. 4e r.; 11 november: Bas van Duivenbode (Ned) Rotterdam, k.o. 5e r (om het Nederlands kampioenschap zwaargewicht); 7 december: Dave Bailey (VS), Keulen, k.o. 4e r.; 26 december: Macan Keita (Nigeria). Ziirich, k.o. 2e r. 1972: 31 januari: Piero del Papa (Ita), Rotterdam, w.o.p. 10 r.; 13 maart: Montcho (Congo), Voorburg, w.o.p. 10 r.; 16 januari: Joe Bugner (Eng), Londen, v.o.p. 15 r.; 20 oktober: Mohammed Ali (VS), Djakarta, v.o.p. 12 r. "N a MAANDAG 22 OKTOBER 1973 De grimassen, die Ali pleegt te trekken als hij in een vroli.ke bui is, toont hij af en toe in de ring, maar dan is hij minder vrolijk. Ditmaal vertrekt hij zijn g ht nadat een rechtse hoek van Rudi Lubbers hem heeft getroffen. Wederom en rechtse hoek van Lubbers maar tegelijkertijd plaatst Muhamed Ali een linkse. Tevoren had Ali verklaard zich zo goed te voelen als tien jaar geleden en nog niets aan vorm te hebben in geboet. Het was hem tegengevallen zoals „die onbe kende Nederlander" hem partij had gegeven. Er was weliswaar geer. moment geweest dat Rudi Lubbers zfjn tegenstander in gevaar had kunnen brengen, maar alleen het feit dat hij twaalf ronden op de been bleef, mocht al een sensatie worden genoemd. Dat beaamde ook Henk Ruhling, de manager van Rudi Lubbers. „Ali heeft Rudi murw geslagen maar hij is overeind gebleven. Inderdaad heeft Ali zijn uiterste best gedaan hem neer te krijgen. Het is niet gelukt". Unaniem was dan ook de mening van experts dat Ali had gewonnen maar Lubbers de (morele) zege had behaald. Ze waren er alle twee tevreden mee. De eni gen, die ontevreden waren, moesten in de hoek van de organisatie worden gezocht. Veel minder dan de be grote eei» miljoen dollar aan entreegelden was ontvan gen. Er waren vijfentwintigduizend toeschouwrs in het Senayanstaddon, zaterdagmiddag drie uur Nederlandse tijd. Gewicht De hitte had Rudi Lubbers enigszins aangetast. In de paar dagen voor het gevecht had hij twee kilo aan ge wicht verloren. Ali daarentegen was twee kilo aange komen. De „vrolijke grootschreeuwer" had zijn vele fans de avond tevoren grotelijks vermaakt toen hij eensklaps het stadion binnenstapte, waar de organisa toren een generale repetitie hielden. Ali klom in de ring, liet zich op zijn rug neervallen en schreeuwde naar de tribunes: „Ik ben door Lubbers knock-out ge slagen". Hij kronkelde over het canvas dat hij tevo ren, net als de rmgtouwen uitgebreid had geïnspec teerd, en trok grimassen. Toen verhief hij zich, toonde het samengestroomde publiek zijn gloednieuwe kledij, bestaande uit een rode broek en een blauw T-shirt en riep: „Ik ben in een betere vorm dan ooit. Wat willen jullie dat ik doe? Dansen? Wil je zien hoe snel ik ben? Ik zal jullie tonen dat niemand een kans heeft tegen AH, die de grootste, de snelste, de artistiekste en de wetenschappelijkste bokser is die bestaat, ooit heeft bestaan en nimmer zal bestaan". Het pdbliedc juichtte en applaudisseerde. Ali verdween naar zijn hotel. Rudi Lubbers was daar al lang. Hij rustte. Kraterwater De show kon beginnen. In en om het stadion woeien Zaterdagmiddag drie uur Nederlandse tijd. Avond in Djakarta. De barometer wees achtentwintig graden. Nederlandse, Indonesiche en Amerikaanse vlaggen. Indonesische vrouwelijke militairen schreden binnen, de drie nationale vlaggen torsend. Drie volksliederen werden gespeeld. Masseur Soggyanto, aan Lubbers' kleine gevolg toegevoegd, had zijn tijdelijke pupil voor het betreden van het stadion met kraterwater bevoch tigd. „Dat heeft een heilzame uitwerking en helpt hem ook bij het behalen van de overwinning". Daartoe had Soggyanto ook elke keer, dat hij Rudi Lubbers mas seerde, een kleine, pikzwarte meteoorsteen, onder zijn hoofd gelegd. „Dat geeft hem moed en incasserings vermogen", had Soggyanto gelispeld. Hij was na af loop dan ook de meest teleurgestelde omdat zijn to vermiddelen niet geheel het resultaat hadden gehad, dat hij ervan had verwacht. Er gaapten grote leegten in het stadion want slechts dertig procent van de toegangsbewijzen was verkocht. De televisierechten vormden evenwel een grote bron van inkomsten. In de kleffe warmte, nog verhoogd in en om de ring door de televisielampen, waaiden de toeschouwers zich koelte toe met de programma's waarin Muhamed Ali, eertijds Cassius Clay genaamd, werd beschreven als „de welbekende Islamitische bok- Ronde(n)dans De eerste gongslag weerklonk en Muhamed Ali begon aan zijn twaalf ronden durende rondedans tussen de twaalf touwen. Hij nam het midden van de ring, daar toe Rudi Lubbers „de lange weg" opdringend want wie in het midden staat, behoeft minder af te leggen. Rudi Lubbers had tevoren gezegd om te trachten on geveer de helft van het gevecht uit de buurt van Ali te blijven. „Dan kan ik hem wellicht afmatten, want tenslotte ben ik drie jaar jonger en dat scheelt op onze leeftijd". De eenendertig jarige Muhamed Ali, on bekend met het voornemen van Lubbers, dreef zijn opponent echter steeds voor zich uit. Rudi Lubbers was niet alleen een kop kleiner en tien kilo lichter (88 tegen 98 kilo) maar had ook het nadeel van de lange re reach van Ali, die elf centimeter verder reikte. Met zijn hoge, gesloten dekking, ontkrachtte Rudi Lubbers voorlopig de gevaarlijke linkse van Ali, die gaande weg duidelijk blijk gaf op zijn retour te zijn. Roffelen de series misten in zoverre him uitwerking, dat ze niet "ernietieend t/aren, zoals eertijds. Zelfs niet als Rudi Lubbers in de hoek was gedrongen, wat steeds meer gebeurde, naarmate het gevecht vorderde. De enorme routine van Ali, vergaard in een lange, unieke carrière, verijdelde dat Rudi Lubbers juist in dergelijke situaties zijn befaamde counters kon plaat sen. Ali hield hem steeds bezig, gaf Lubbers niet de kans met een zware treffer uit de dekking te komen. Hij kon zijn dekking nauwelijks laten zakken. Aaien Muhamed Ali „zweefde" de eerste ronden door de ring. Hij danste soepel en licht om Lubbers heen en uit zijn schouders flitsten de stoten, die echter nim mer een ruïneuze situatie voor Rudi Lubber deden ontstaan. De Nederlandse kampioen slaagde er zelfs ln tot tegenaanvallen te komen maar Ali stopte hem veelal af met zijn linksen die voor alle boksers te- wereld een obsessie betekenen. Latex zei Lubbers: „Ik had sneller willen zijn ln de ring maar de hitte bleek me toch meer te hebben aan gegrepen dan ik had verwacht". Niettemin had Lub bers in zoverre succes met, vooral, zijn links-rechtse combinaties, dat Ali hem steeds vastgreep en zich te gen hem aandrong. Ali had kennelijk wel respect voor de stootkracht van de Nederlander, die echter afnam met het klimmen van het aantal ronden. Rudi Lub bers maakte een zeer moeilijke zevende ronde door, precies het keerpunt waarop hij had gedacht na af mattende manoeuvres in het voordeel te kunnen ko men. In de achtste ronde herstelde hij zich en slaagde er zelfs in Ali verbaasd te doen kijken door tweemaal een links-rechtse combinatie te Dlaatsen. Het werd evenwel steeds duidelijker dat Ali in alle op zichten behalve in moed en doorzettingsvermogen de meerdere was van Lubbers. Zelfs een Ali, die niet meer de furieuze krachten kon ontwikkelen als voorheen. Af en toe wekte hij de indruk aan een de monstratie bezig te zijn. Hij verstoutte zich Rudi Lub bers even over het hoofd te aaien als deze een goed* stoot had geplaatst, Prop watten De krazlitzn van Rudi Lubbers namen zienderogen af en de incidentele aanvallen werden steeds minder. Ook Ali kreeg last van de lengte van de partij en de hitte, die als een natte deken over het stadion hing. Showman Ali keek tijdens de minuut rust tussen de ronden steeds naar de Nederlander, wiens helpers Henk Ruhling en oud-zwaargewichtkampioen Wim Snoek er niet in slaagden de zwellingen onder zijn ogen en de blessure aan zijn neus waarin een prop watten was gestopt om het bloed te stelpen, te doen verdwijnen en stoppen. Masseur Soggyanto wreef ijve rig de rugspieren van Rudi Lubbers, maar deed dat met steeds minder overtuiging, denkend aan zijn fa lende tovermiddelen. Deels falend, want moed en in casseringsvermogen bleven aanwezig. Twaalfde en laatste ronde. Ali, wetend dat zijn zege op punten reeds lang vaststond unaniem kenden scheidsrechter en (twee) ringrechtêrs alle ronden toe aan Ali voerde nog een stukje theater op. De gong was defect geraakt en Ali weigerde te beginnen eer hij de slag had gehoord. De ronde tevoren al had Lubbers, wiens adem kenne lijk meer stokte zodat hij enige malen zijn tandbe- schermer moest uitspuwen, kunnen voelen dat de kracht de stoten van Ali was ontvloden. De ex-wereP kampioen geloofde zelf ook niet meer aan een ze s' meer dan op punten. Zowaar werd Rudi Lubbers in ie laatste ronde agressief. Hij trof Ali met een linfer counter op het hoofd. Even stond deze verdwaasd )e kijken. Toen liet hij nog een serie los en had weder een zege aan zijn lange reeks toegevoegd „Hij was beter dan ik had kunnen vermoeden", lui< 1 het vleiende oordeel van Ali over Lubbers. Direct h n kreeg hij zijn schreeuwerigheid neigende hrutali» „Nu hij tegen mij op de been is gebleven kan hij tegen iedereen opnemen", wat ook al aanbeveling voor Rudi Lubbers, die voorlopig twee maanden g rusten en dan wil uitkomen tegen wie maar komt Het stadion stroomde leeg. Muhamed Ali liet i ijlings naar een buitenverblijf in de koelte brengei bergen voeren. „Ik heb genoeg van deze hitte. Ik 1 er toch aoor afgemat", luidden zijn „afscheidswo den" na een voor Nederland historisch gevecht om< nog nimmer een bokser was uitgekomen tegen een befaamde) ex-wereldkampioen. En dat nog wel in meest aansprekende gewichtsklasse. Kinderen Muhamed Ali is vandaag naar Singapore vertrok;" om vandaar naar Hongkong en Osaka te reizen w( e hij demonstraties zal geven. Rudi Lubbers heeft v daag de reis naar Nederiand aanvaard. „Ik mis ra,11} twee kinderen", zei hij. Maar Rudi Lubbers wil ?I; graag nog eens tegen Ali uitkomen, die op 28 janif?*. 1974 bokst tegen Joe Frazier die Ali op punten sloeg. De tweede, die dat in de lange carrière van e bewerkstelligde, was Ken Norton. pa Toch een overeenkomst tussen Ali en Rudi Lubb eii Beiden zijn nimmer k.o. gegaan, beiden verlo |01 tweemaal op punten: Rudi Lubbers van de Europ'.ai kampioen Joe Bugner en van de ex-wereldkampi Muhamed Ali, die met een vergenoegd gezicht ti» la h vderdduizend dollar (gegarandeerd tevoren) kon strijken. bl DJAKARTA De strijd, waaraan Rudi Lubbers het hoogste bedrag, vijftigduizend dollar, verdiende dat ooit een Nederlandse bokser voor een gevecht heeft ontvangen, begon al ver voordat Lubbers en Muhamed Ali de ring in het stadion van Djakarta beklommen. Het was de woordenstrijd vóór het duel. En er kwam niet veel, beter gezegd niets, van uit. Ali, tijdens de medische controle voor het gevecht: „Wie is dat mannetje uit Hol- Holland? Ik neem die jongen niet ernstig". Rudi Lubbers: „Ik zal proberen hem elke ronde de baas te blijven". Beider meningen verschilden na het, de volle twaalf ronden geduurd hebbende, gevecht, hemelsbreed. Terwijl Rudi's vrouw hem in het bloedhete stadion om de hals viel, bracht de Nederlander met moeite over zijn gezwollen lippen: „Ik heb zo hard gevochten als ik kon en Ali ook, geloof ik". Ali: „Lubbers is een goede bokser. Ik heb hem geraakt waar ik maar kon, en zo hard mogelijk. Maar ik word oud. Ik boks ook al negentien jaar". Hoe meer de strijd vorderdedes te vaker werd Rudi Lubbers in een hoek gedrongen waar hij moest trachten een lawine van stoten te pareren. b Hl

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16