Israël breekt op wes oever door CcidaeGou/imit Limburg heeft nog 4000 rijksambtenaren nodig Gezinnen gezocht voor deelname budgetonderzoek Vertrouwelijke gegevens te koop Wereld bereid zich voor op oliecrisis VgIJDAG 19 OKTOBER 1973LEIDSE COURANT TEL AVIV/CAIRO (Rtr/AP) zoeken naar Sa-6 raketten, Israël is erin geslaagd een maar ook om het aanvallen van bruggehoofd te slaan aan de (bases, commandoposten en al- westelijke oever van het Suez- ferlei installaties en eenheden, kanaal, en lijkt daarmee vaste Volgens een Israëlische officier is voet op Egyptische bodem te hierdoor een belangrijke wig ge- hebben gekregen. Hoewel Egyp te eerder had bekend gemaakt de binnengedrongen troepen uit een geslagen en vernietigd te hebben, staat nu wel vast dat een belangrijke Israëlische strijdmacht met tanks even ten noorden van de Bittermeren het kanaal is overgestoken. Het gaat daarbij niet alteen om te CHU kwaad over uitspraak van Den Uyl DEN HAAG (ANP) CH-fractie- vnorzitter Kruisinga zal zonodig minister-president Detn Uyyl in terpelleren over de uitvoering van een door hem ingediende en door de Tweede Kamer aange nomen motie, waarin de rege ring werd gevraagd een zodanig prijs- en inkomensbeleid te ren dat middenstand en land bouw niet onevenredig zwaar worden getroffen. De motie werd ingediend en aanvaard bij de algemene politieke en finan ciële beschouwingen in de Ka ïn het vandaagg verschenen CH- weekblad „De Nederlander" zegt de CH-fractievoorz. de uit lating van de premier te betreu ren, dat hij de motie-Kruisinga zou voegen bij de „overbodige stukken". Door dit soort opmer kingen, aldus de heer Kruisin ga, zaait hij om het zacht te zeggen twijfel. Dat vinden wij een ernstige zaak, vooral omdat uit beleidsbeslissingen van dit kabinet in elk geval tot nu toe van die belangstelling voor het lot van de middenstand en de landbouw niets is geble ken, aldus het commentaar van ce CH-fractievoorzitter. Ontvoerders doden industrieel GUADALAJARA(AFP) De Mexicaanse industrieel Fernan do Aranguren, die op 10 oktober was ontvoerd is dood aangetrof fen in een gebouw in het cen trum van de Mexicaanse plaats Guadalajara. Hij is kennelijk vermoord door zijn ontvoerders, omdat hun eis, vrijlating van 51 politieke gevangenen en een los prijs van 200.000 dollar, niet was ingewilligd. Aranguren was gelijktijdig met de Britse honorair consul in Mexi- Anthony Duncan Williams, ontvoerd. De consul is zondag wel vrijgelaten, hoewel de eisen van de ontvoerder niet ingewil ligd waren. Prostituee vermoord ironingen (ANP) In haar wo ning in Groningen is gister avond een 39-jarige prostituee door een nog onbekende neerge stoken. Zij had een steekwond bij het hart die meteen fataal moet zijn geweest. De dader moet een ongeveer 22- jarige jongeman zijn. De zoon van het slachtoffer kwam hem in de gang van de woning te gen, maar moest hem na een korte worsteling laten gaan. Omtrent het motief van de da der tast men in het duister. de Egyptische frontli nie van 100.000 man en 1000 taniks, die zich op de oostelijke oever van het kanaal bevindt. Egypte heeft nauwelijks mel ding gemaakt van de strijd macht, maar zijn berichtgeving geconcentreerd op de enorme tankslag die op de oostelijke oe ver nu al drie dagen woedt. Van Israëlische zijde is hierover ge meld dat alleen al 110 Egypti sche tanks waren vernietigd. Er is sprake van een van de zwaarste tankslagen uit de hele militaire geschiedenis. De strijd aan het Syrische front is op een laag pitje gekomen. De Israëlische minister Dajan sprak van een „redelijk goed verloop" van de strijd. Hij ver wachtte geen oorlog die maan den gaat duren. „Ik geloof dat we in termen van dagen moeten denken. Niet een paar dagen, maar betere dagen". In Washington is bekend gemaakt dat Noordkoreaanse vliegers Egyptische Migs luchtgevechten hebben geleverd met de Israë liërs. Het gaan om 30 Noordko- reanen. Er is ook sprake van Pakistaanse piloten. Weerbericht bouwvak via telefoon DEN HAAG (ANP) Van 1 no vember aanstaande tot 1 april van het volgend jaar kunnen de speciale weerberichten voor de bouwvakken weer telefonisch worden besluisterd. >e Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid gaat binnenkort in samenwerking met de Stich ting risicofonds Schildersbedrijf een uitgebreid onderzoek instel len naar de knelpunten die zich voordoen bij het doorwerken in de winter in de sector burgerlij ke en utiliteitsbouw. Dit onder zoek zal onder meer een monde linge enquête onder opdrachtge vers, architecten, aannemings bedrijven en hun uitvoerders en werknemers omvatten. Den Haag Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal volgend jaar weer een onderzoek houden naar de gezinsuitgaven van werk- nenuersgezinnen. Dit zoge naamde budgetonderzoek, Jane Fonda wil schadevergoeding van Nixon LOS ANGELES (AP) -De Ameri kaanse actrice en politieke pro pagandiste Jane Fonda heeft gisteren een eis tot schadever goeding voor een bedrag van 7 miljoen gulden ingediend tegen president Nixon en andere hoge Amerrkanse regeringsfunctiona rissen, die volgens haar hebben samengezworen om haar van haar constitutionele rechten te beroven. noodzakelijk om de basis van het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie te 'kunnen vernieuwen, zal on der meer worden gehouden dn Den Haag, Delft, Kat wijk, Leiden, Rijswijk en Zoetermeer. Het laatste on derzoek dateert van tien jaar geleden. Medewerkende gezinnen zullen een maand lang de dagelijkse uitgav:n noteren. Een enquetri- ce van het CBS zal het gezin hierbij zonodig uitieg geven Verder zal deze enquetrice het gezin in de loop "an het jaar nog enkele malen bezoeken om te vragen naar de uitgaven voor duurzame goederen. gen. De gegevens van de afzonderlijke Alleen de volgende gezinnen ko- zinnen na afloop van het onder zoek eon vergelijkend overzicht kan worden gegeven van de ei- gen gezinsuitgaven en de ge middelde uitgaven van de cate gorie gezinnen waartoe men be hoort. Op deze wijze krijgt het CBS een goed inzicht in de ma nier waarop men z'n inkomen besteedt. Dit gebeurt echter -in verband met de noodzakelijke geheimhouding -alleen op ver zoek van het gezin en dan niet op naam maar onder nummer Alleen aan het medewerkende gezin zelf, aan niemand anders, verstrekt het CBS deze gege vens. Na afloop van het onder zoek zullen de gezinnen die aan het onderzoek meowerken, als blijk van waardering, 25 krij- gezinnen worden strikt geheim g houden. Zij woruen uitsluitend gebruikt voor het somenstellen van totaal-overzichten, waaruit geen enkele conclusie over het afzonderlijke gezin kan worden getrokken. Het CBS maakt erop attent dat het noteren van de uitgaven enige tijd kost. Daar staat volgens het CBS tegenover dat aan de medewerkende ge- aanmerkiug: werkne mersgezinnen bestaande uit echtpaar met 1, 2, 3 of 4 kinde ren jonger dan 15 jaar. Het CBS verzoekt degenen die bereid zijn om aan het onderzoek mee te werken zich schriftelijk of tele fonisch op te geven aan het CBS, afdeling consumptie, Oost- duinlaan 2, Den Haag. Telefoon 070—51,24.21. EINDHOVEN —De eigenaar van een dakdekkers- en isolatiebe drijf In Nuenen, de heer H. R. heeft via zijn advocaat een klacht ingediend bij de officier van justitie tegen de politie in Eindhoven, vergezeld van een zijn adres en het nummer van zijn auto op de lijst voorkomen. De heer R. „voelt zich in zijn goede naam aangetast" ■vreest schade voor zijn bedrijf. Daarom heeft hij 100.000 scha devergoeding geëist. eis tot schadevergoeding van De advocaat van de heer R. zei 100.000. desgevraagd, dat moet worden af gewacht of de politie na de dief- De naam van de heer R. komt stal en de puhlikatie wel verant- naar zijn zeggen voor in een woordelijk gesteld kan worden, door de politie samengestelde Reeds eerder had een lid van de en voor intern gebruik bestem- Rode Jeugd om dezelfde reden Vriendelijkheid ook niet alles IN DE POLITIEK WORDT SNEL GEDACHT: „Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen". Wanneer bijvoorbeeld politici die geacht worden, helemaal of gedeeltelijk,' eikaars tegenstanders te zijn, bij een belangrijke gelegenheid vriendelijk ten opzichte van el kaar hebben gedaan, spelen ze binnen de kortste keer hun spel toch weer in een andere toonsoort Zo in Nederland premier Den Uyl en de confessionele partijen; am per zijn de kranten waarin stond hoe gematigd hun wederzijdse op stelling bij de algemene beschouwingen was naar de stapel „oud papier" verwezen, of het is afgelopen met de vriendelijkheid. Het lijkt wel of premier Den Uyl zich geneert over de hoeveelheid „gedogen" welke Andriessen en Aantjes vorige week in de Tweede Kamer ten beste gaven; het lijkt tevens alsof Andriessen en Aan tjes geschrokken zijn over de krantekoppen die vast stelden dat het voortbestaan van de rose regering met de witte rand voor de naas te toekomst wel verzekerd is. IS HET MISSCHIEN na de algemene beschouwingen tot het kabinet doorgedrongen, dat de fracties van de Katholieke Volkspartij en van de anti-revolutionairen op een aantal punten welke de linkse partijen zeer dierbaar zijn, voorbehoud hadden gemaakt? En hebben Andriessen en Aantjes tot hun schrik het vermoeden naar boven zien komen, dat Den Uyl het sein voorkeur nu op groen ziet staan? In elk geval waarschuwde de premier maandagavond de heer Aan tjes dat het kabinet niets wil weten van de anti-revolutionaire wen sen op het gebied van bijstandsuitkeringen en wat minder woning wet-woningen; van de weeromstuit maakte drs. Den Uyl terzake van de plannen tot verdubbeling van de huurwaarde, de onderhande lingsmarge welke vorige week zichtbaar werd, weer wat kleiner. ZO GEZIEN LIJKT HET ER OP dat oppositieleider Wiegel toch ge lijk zal krijgen met zijn voorspelling dat het kabinet een warme winter en een zeer heet voorjaar tegemoet gaat. Het zal hem In elk geval een genoegen doen, dat de parlementaire behandeling van de verschillende begrotingshoofdstukken nog menige botsing tussen de „drie van Den Uyl" en de „twee-en-een-half" van Andriessen" gaat brengen. En helemaal op rozen zit Wiegel wanneer het kabinet desondanks (wat waarschijnlijk is) de hete maanden overleeft en de schuld daarvan aan de confessionele partijen kan worden gegeven. De VVD zit dan helemaal prachtig en vrijblijvend in de achterhand. Geen Hoos, Catharijne" in Scheveningen TOEN DE HAAGSE GEMEENTERAAD in de kleine uurtjes van dinsdag eindelijk een beslissing nam inzake de herontwikkeling van Scheveningen, leek het wel Grote Verzoendag. Voor iedereen kon er een compliment af; voor Bredero „die overigens geen alleenheerser worden mag" tot Zwolsman die zelfs van de wethouder met vrien delijke woorden een troostprijs toegezwaid kreeg. De Grote verzoendag bleek mogelijk, omdat volgens de hele Raad Scheveningen geen „Hoog Catharijne" worden zal en de werkzaam heden vanprojectontwikkelaars Bredero zeer kritische gevolgen wor den. HOE ZAL MEN DAT DOEN op een manier welke Scheveningen in het bijzonder en Den Haag in het algemeen ten goede komt? Wet houder uij greep naar de reddingsboel van de „inspraak die volle dig tot zijn recht moet komen.. Kunnen we nu dus gerust gaan slapen? Vergeet het maar; want met de inspraak zou ook de Babylonische spaaakverwarring straks wel weer eens opnieuw kunnen beginne. Wc erkennen dat de Gemeente raad, de nu enig mogelijke juiste beslissing genomen heeft: maar over meer juichen dan over dit begin is moeilijklijk. HET VENIJN ou in dit geval wel eens niet met de staart kunnen ko men, maar direct al na de kop als de uit de verdere ontwikkeling van het project de een constateert dat hij dit precies bedoelde en dc ander dat hij dat nu net vreesde. Grote Verzoendag blijkt dan het begin van nieuwe controverses te zijn geweest. Weeroverzicht U$V. LH Ik' de informatiemap, die volgens de politie eind september uit een geparkeerde surveillance wagen in de binnenstad van Eindhoven is gestolen. De poli tie zegt, dat een onbekend aan tal fotokopieën van deze map in omloop zijn. De heer R. heeft verklaard, dat deze kopieën te koop worden aangeboden. Volgens h:m komt hij voor op de lijst met de op merking, dat hij bekend staat als souteneur. Verder zouden een klacht ingediend. In Den Haag, in het Nederlands Letterkundig Museum, is gisteren een tentoonstelling van het werk van Simon Carmiggelt geopend. De criticus J. Fens (links) opende de tentoonstelling en bekeek vervolgens samen met de schrijver diens jeugdportret. ONDEN (ANP) - De regeringen an de meeste westerse landen ook die van Japan hebben tlch gisteren beziggehouden met het heffen van voorbereidingen ten. Het kan niet uitblijven dat de produktiebeperking op den duur alle verbruikers uit de Arabische landen treft, zo meende men. »oor een energiecrisis van for- Volgens de woordvoerder van het maat als gevolg van het besluit van elf Arabische landen de produktie van olie maandelijks net vijf procent te verminderen (at Israël zich uit de bezette Arabische gebieden heeft terug getrokken. Koeweit, waar dit besluit woensdag werd genomen, werd gezegd dat de maatregel alleen Jaar gericht is tegen de VER ENIGDE Staten en andere lan den die Israël steunen. Woord- orders van de oliemaatschap- Pijen in Londen zeiden gisteren evenwel er ernstig aan te twij felen of het mogelijk is West- Europa en Japan voor nadelige gevolgen van de produktiever- indering te vrijwaren. Beide 'jn in hoge mate afhankelijk Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken, Robert McCloskey, zal het besluit van de ministers van olie der Arabi sche landen weinig of geen in vloed hebben op de olievoorzie ning van de Verenigde STA TEN. Hij zei gisteeren in Wa shington dat de Amerikaanse regering ervan overtuigd is dat zij de situatie aan kan. Er wordt gewerkt aan noodmaatre gelen voor het geval zich toch een tekort aan brandstoffen zou voordoen. McCloskey verklaarde dat de Arabische actie te be treuren valt maar gaf met na druk te kennen dat de Verenig de Staten over de middelen be schikken om aan een eventuele noodtoestand het hoofd te bie- j Burgemeester Gij zeis van Heerlen: (Van een onzer verslagge vers) HEERLEN. Van de in Lim burg nog openstaande 20.000 arbeidsplaatsen moet een deel door de spreiding van de rijksdien sten en een deel door de ontwikkeling van de Lim burgse industrieën opge vangen worden. Voor de overheid betekent dit, dat het rijk moet zorgen voor de bezetting van 7000 ar beidsplaatsen. Hiervan ko men er 2000 voor rekening van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. Een en ander deelde burgemees ter drs. F. Gijzeis van Heerlen gisteravond mede op een bijeen komst ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe gebouw van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds door ko ningin Juliana. De komende overplaatsing van D°orfei/fe in een van de werkruimten van het nieuwe gebouw in Heer- len van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. reau voor de Statistiek zal voor zien in nog eens 1000 arbeids plaatsen. Dit betekent, dat de overheid nog moet voorzien in door het overplaatsen van rijks diensten. Hierover is echter nog ABP vinden in totaal bijna 2.000 man werk; 300 van hen zijn met hun gezinnen uit Den Haag af komstig. De overige vacatures (700) werden door Limburgers opgevuld. De eerste groep Ha genaars van 130 werknemers vertrok in 1968 terwijl de laat- sten eind 1972 aankwamen. Veel werknemers hebben tot voor kort in dependances in Heerlen voor het pensioenfonds gewerkt. Nu hebben ze de beschikking over een hypermodern kantoor gebouw aan de westrand van Heerlen. Het complex bestaat uit een hoog- en laagbouw ge deelte van respectievelijk 12 en 5 kantoorlagen. Bij het ontwer pen van het gebouw heeft men ervoor gezorgd een zo goed mo gelijke verhouding tussen het stedelijke en landelijke Lim burgse gebied tot stand te bren gen. Volgens het college van b. en w. van Heerlen is de aanpas sing van de overgekomen Haag se gezinnen ln Limburg moeite loos verlopen. De stadsbestuur ders deelden mee dat ongeveer 85 procent van de Haagse pen sioen- medewerkers in Heerlen zelf woonruimte hadden gevon den. De overige 15 procent had er de voorkeur aan gegeven even buiten Heerlen een huis te ANP/KNMI - j frist 19 temperaturen mo luchtdn* r mlllibaren vV hagel warmtefront H hoge-drukgebied sneetw -y-r kou-front L laoe-<tiJ<getted ^3 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Een wat langere pe riode met droog en rustig weer kan nog niet in het vooruitzicht worden gesteld. Boven de oceaan en West-Europa staat Amsterdam een krachtige westelijke stro- Bilt ming. In deze stroming trekken verschillende storingen mee Eindhoven naar het oosten. Den Heldor In de nacht van gisteren op van- xtvomti Rld" daag trok een eerste over de viis*ingen Noordzee naar Denemarken en 5JLI(1mburg deed bij ons de wind weer aan- Athene wakkeren tot hard. Een volgen- Barcelona de lag vanochtend boven Mid- den-Engeland. Op de nadering Bruiael"* ervan nam de wind verder toe. Frankfort Deze storing zal vanavond ons land al gepasseerd zijn, maar nntbrueck ten zuiden van IJsland ver- Kopenhagen plaatste alweer een nieuwe dc- j^c'anio1 pressie naar het oosten. Het Londen blijft dan ook onbestendig. Luxemburg Evenals vandaag zullen de tem- peraturen minder laag zijn, dan Mniiorra de afgelopen dagen. München Vooruitzichten voor zondag, opge- steld voor het KNMI op donder- Parlja dag om 18.00 uur. Af en toe regen en minder koud. Stockholm Weersvooruitzichten in cijfers Wenen voor zondag: aantal uren zon: 0 caaahBlanca tot 5, Min. temp.: van 84 gr., latanboel Max. temp.: van 13—9 gr. Kans Du Pnlmaa op een droge periode van min- TeLAviv* stens 12 uur: 80 procent. TunU WEERRAPPORTEN goh. I?ew. 24 01 jw. bcw. h. bcw. txT I. bew. mlit

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13