S ACCENT u V ishandelaar-inbreker grossierde in brandkasten en kisten vol garnalen 22 HP d0ENE 19 20 23 V ergunningenstelsel investeringsbeleid beslist noodzakelijk Nederland erkent Guinee-Bissau voorlopig niet 18.000 inkomens hoger dan n ton msTsaiia *3 Oorlog wordt in de opiniebladen bekwaam belicht NIEUWE LINIE (ONDERDAG 18 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) pEN HAAG Nederland zal voorlopig de onafhankelijkheid van de Portugese kolonie Guinee-Bissau niet erkennen. De regering sluit zich bij de opvatting van andere Westeuropese en Scandinavische landen aan, dat nog niet tot erkenning van de staat Guinee-Bissau kan worden overgegaan omdat nog aanzienlijke delen onder effec tief Portugees gezag staan. Volgens minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) betekent dit standpunt niet dat de Neder landse regering het recht op zelfbeschikking van de bevol king van Guinee-Bissau niet zou erkennen. De regering hoopt met name, zo zegt hij in ant woord op Kamervragen, dat de eenzijdige uitroeping van de on afhankelijkheid er toe kan bij dragen dat snelle dekolonisatie op basis van het zelfbeschik kingsrecht zal kunnen plaatsvin den. De strijd in de diverse Portugese koloniën hangt volgens de rege ring ten nauwste samen met de weigering van Portugal om het zelfbeschikkingsrecht van de be volking in deze gebieden te er kennen. Snelle onafhankelijk zal aan veel leed een einde maken. De regering zou het toejuichen als spoedig onderhandelingen zouden beginnen tussen Portu gal en de bevrijdingsbewegin gen met het oog op verwezenlij king van het zelfbeschikkings recht. In de weekbladen is de verslagge ving van de vierde oorlog, in het Midden-Oosten nu goed op gang gekomen. De bladen heb ben er bijna allemaal naar draagkracht een of meur jour nalistieke vertegenwoordigers zitten die de dagelijkese informa tie vakbekwaam completeren. Met name valt een veel grotere soberheid en objectiviteit te constateren dan tijdens de zes daagse oorlog toen er nogal eens ongenuanceerd partij werd getrokken voor Israël of voor het Arabische kamp. Elsevier geeft in een grote repor tage Cornelis Verolme gelijk. ,,De feiten, in de recente discus sienota bijeengegaard, zijn kort weg verbijsterend. Ze maken duidelijk dat de hoge verliezen die de laatste jaren door de Rotterdamse Droogdok Maat schappij en Wilton-Fyenoord zijn geleden, uitsluitend en al leen opgevangen kunnen worden door het bouwen van ankers bij Verolmebedrijven, een bedrij vigheid die in rap temoo van verliesgevende in een zeer ren dabele zaak omgeslagen is. Zo luidde destijds ook de prognose van Cornelis Verolme. Men heeft, hem niet willen geloven en dat kostte hem de kop. In het licht van de thans bekende fei ten is dit een moeilijk te aan vaarden zaak". De Haagse Post noemt in een po litieke beschouwing Hans Wie gel „een volksmenner in een grijs vest" en concludeert: „Den Uyl zit voorlopig op ro zen, maar misschien duurt het niet lang meer of de standwer ker van de middle class slaat bressen in de traditionele arbei- dersaanhang van Den Uyl. Dat mag dwaas lijken, maar Wie gels voorsprong in het debat ls groot". Een interessante beschouwing over het nieuwe groot-formaat stripverhaal van Marten Toon der. ..In de Bommelstrip wor den de besepelingen op de bui ten de strip bestaande toestan den belangrijker dan het avon tuur zelf. Bommel steeg boven het ieuedsentiment uit en werd actueel". In Vrij Nederland een boeiend re laas over de boekenbeurs van Frankfurt. „Als Spiegel van de heersende modes". Citaat: „Sexgolf. Hitlerrage, subcui- tuurgolf, Wagner-rage, zij rollen af en aan als de golven der zee". Een beschouwing over de vraag of de regering het ge bruik van soft drugs gaat legali seren. mondt uit in de interes sante suggestie: „Inmiddels is wel bewezen dat de henneD ook in Nederland best wil groeien. Er zouden tuinders gevonden kunnen worden die zich op staatskosten aan de hennepteelt zetten. In zuidelijk Flevoland ligt nog heel wat terrein braak", braak". Ook een amusant interview met oud-Artis directeur Jacobi. „Films als Daktari en Walt Dis ney vertonen dieren als kleine mensjes. Dat is onjuist en ge vaarlijk. Het kom voort uit de menselijke eigenschap op de ei gen soort ails uitverkoren te be schouwen. Denk erom, dat een dier denkt dat zijn soort uitver koren is". Een interview tenslotte met Jan Mulder van AJax. „Ik kan niet ontkennen dat ik in de afgelo pen jaren goede zaken heb ge daan. Maar ben Ik daarom een zakkenvuller? Als ik normaal zou leven na mijn voebalcarriè- re, zou ik het een hele tijd kun nen uithouden van rentes van bezittingen". De Nieuwe Linie opent met de constatering: „Bijstandtrekkers leven als paupers". Citaat: „Je moet een bijzondere Intelligentie hebben, wil je als gezin met bijv. twee jonge kinderen rond komen van 134,75 gulden per week". Voorts een interview met de nieuwe Tros quizmaster Bert de Vries. „Kijk ik vind persoonlijk dat je het publiek niet altijd moet geven waar het om vraag Je moet een kind ook niet altijd chocolade geven, omdat het dat zo graag wü. want dan rotten zijn tanden uit zijn mond. De Tros doet dat. En misschien worden ze daardoor zo groot dat ze later linkse pro gramma's kunnen brengen". De Groene Amsterdammer publi ceert een clandestien dagboek uit Chili. „In Maipu zijn de hul zen ln de nacht doorzocht. Hele families werden weggevoerd, terwijl de woningen voor pflun- dering werden opengelaten. In het stadion zitten 200 man per kleedkamer van 50. Steeds wor den er een paar tegelijk uitge haald om te luchten. Elke nacht van drie tot vier uur wordt er binnen met machinegeweren ge schoten". Accent wijdt een grote reportage aan de kartonindustrie „die bloeit, maar niet gezond is". Preluderend op de komende Su rinaamse verkiezingen voorziet men 'n grote kans op 'n Hindoes- taanse overwinning. Een andere reportage leidt to de verbaasde uitroep: „Na een dagje Hoog- Catharijne vraag je thuis: wat voor weer was het vandaag?" DEN HAAG (ANP) Iets meer dan 18.000 mensen in Nederland hebben een belastbaar inkomen van honderdduizend gulden of meer per jaar. Dit blijkt uit de jongste op de gegevens van de fiscus gebaseerde cijfers van het C.B.S. Tezamen betaalden deze mensen ruim 1,7 miljard gulden inkomstenbelasting. De cijfers hebben betrekking op 1969. In 1968 waren er ruim 16.000 inkomens van een ton of meer en in 1967 ruim 13.000. Het aantal Nederlanders, dat een inkomen heeft van meer dan 50.000 maar minder dan 100.000 gulden per jaar, bedroeg in 1969 een kleine zestigduizend. De groep met een inkomen tussen 15.000 en 20.000 gulden telde 562.000 personen, 20.000 tot 25.000 gulden verdienden 231.000 Nederlanders, en 25.000 tot 30.000 gulden werd verdiend door 119.000 personen. In totaal waren er in 1969 bijna 1.148.000 belastingplichtigen met een belastbaar inkomen van meer dan 15.000 gulden. Hun ge zamenlijk belastbaar inkomen was 31,2 miljard gulden. Samen betaalden zij ruim 7,9 mil jard gulden belasting. invia/73 vakbeurs voor het interne goederentransport, opslag en distributie. Van onze parlementaire redactie Jan Dost DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) houdt het been stijf. Hij wil geen selectieve invésteringsregeling accepteren, die niet gepaard gaat met een vergunningenstelsel. Hij blijft erbij, dat de overheid vla een vergunningenstelsel greep moet kunnen krijgen op de investeringen in de randstad. De bewindsman maakte dit gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn wets ontwerp selectieve investeringsregeling op niet mis te verstane wij ze duidelijk. De bewindsman vroeg de Kamer geen struisvogelpolitiek te be drijven: men moet kiezen zo zei hij tussen of het gekozen systeem waarin het vergunnin gen-stelsel een essentiële rol speelt of geen selectief investe ringsbeleid. Het stelsel van de vergunningen bij de SIR noemde hij noodza kelijk, omdat andere instrumen ten z.i. te kort schieten en om dat een heffingsysteem alleen niet tot het gewenste doel zou leiden. Dit doel is het afremmen van investeringen in met name het westen van het land en daardoor bij te dragen tot een betere spreiding van investerin gen over het gehele land. Minister Lubbers verzette zich te gen de suggestie als zou de af wezigheid van scherpe criteria in de nu voorgestelde wettelijke regeling automatisch leiden tot willekeur en rechtsongelijkheid. Indien dit zo zou zijn, zo zei hij, zou ik niet wensen dat het ont werp als wet in het staatsblad zou verschijnen. In zijn antwoordrede noemde mi nister Lubbers de nadere uit werking van de in de wet neer gelegde richtlijnen een zaak voor gezamenlijk overleg met bedrijfsleven, de raden voor de arbeidsmarkt, de grote gemeen ten en met het Openbaar Li chaam Rijnmond. Óverleg van geval tot geval noemde hij on wenselijk. De suggestie om te komen tot een jaarlijkse verantwoording en verslaggeving over de werking van de regeling aan de Kamer nam hij over. Op verzoek van KVP, PvdA en ARP is het ver dere Kamerdebat verschoven naar 23 oktober. Prinses Margriet is als Rode Kruis-verpleegster meege- weest met het jaarlijks uit stapje van gehandicapten onder auspiciën van het Rode Kruis, dat dit maal naar Neurenberg ging. Op de foto serveert de prinses in het vliegtuig van Mar- tinair pakketten met ver snaperingen aan enkele deelnemers. Pax Christi voettocht DEN BOSCH 3500 eindexamen kandidaten van het middelbaar onderwijs zullen morgen op pad gaan voor de zeventiende Pax Ohristi-voettocht. In twee etap pes vanuit vijftien verschillende punten rondom Den Bosch dage lijks vijftien tot twintig kilome ter lopen en onderweg discussië ren over het thema „sprankels van hoop". In de Brabanthallen wordt zondagmorgen om elf uur de sluitingsdienst gehouden, die ook op de televisie wordt uitge zonden. Kardinaal Alfrink zal in deze dienst voorgaan en het trio Louis van Dijk verleent muzika le medewerking. Gehandicapten dagje uit Prinses Margriet als verpleegster met Rode Kruis naar Neurenberg SCHIPHOL/NEURENBERG Veertig enthousiaste gehandi capten keerden gisteravond te rug op Schiphol na een uitstapje naar Neurenberg. Orgnlsatoren van de geslaagde dag waren het Nederlandse Rode Kruis en Martin Air. Sinds drie jaar stelt deze luchtvaartmaatschappij I eén dag per Jaar een DC-9 plus bemanning ter beschikking om ervoor te zorgen dat ook men sen die er anders nooit een dag- Je uit kunnen, eens een ultspaje hebben. De dertig vrijwillig helpstes, on der wie prinses Margriet, zorg den ervoor dat het de „Rode Kruis-gasten" aan niets ont brak. Op het vliegveld van Neu renberg stonden nog eens enke le Duitse Rode Kruis-helpsters klaar om bij in- en uitladen van de patiënten te helpen. De faaaie Neurenbergse binnen stad plus de fciliteiten die het vliegveld beden, deden het Rode Kruis besluiten Juist deze stad te kiezen, nadat tweemaal En geland bezocht was. Men denkt er aan volgend jaar een groep patiënten en reis naar Frank rijk aan te bieden. Hommage aan Ru Penning heet de tentoonstelling die in Kunst zaal Liernur te Den Haag ge houden wordt van 20 oktober tot 8 november. Er zullen nagela ten werken getoond worden van Penning die kunstschilder en kunstcriticus was. Mgr. Gij sen distancieert zich van boek ROERMOND (ANP) Bisschop J. M. Gijsen van Roermond dis tancieert zich van het gisteren verschenen boek „Johannes Gij- sen-omstreden bisschop", zowel vanwege de strekking als van wege de inhoud, die hij niet ob jectief acht. De bisschop ziet af van nader commentaar. Aldus deelt de persdienst van het bis dom Roermond mede. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Met de aanhouding van de 32-jarige IJmuidense vis handelaar heeft de politie van Velsen en IJmulden een enorme slag geslagen. De lange waslijst van dertig inbraken die de vis handelaar samen met de mede daders, over wie hij tegenover de politie weigert iets te zeggen, gedurende de afgelopen vijf jaar op diverse plaatsen in ons land en ook in België pleegde, verraadt namelijk dat een be langrijk deel van het werkter rein van de man in of in de om geving van deze Noordhollandse plaatsen heeft gelegen. Een van de metest spectaculaire kraken daarbij was wel de inbraak bijj een antiquair in Haarlem in 1987 waar de vishandelaar er met brandkast en al vandoor ging. De buif bedroeg toen nraar liefst 170.000 gulden. In totaal zouden door de man ver der in IJmuiden, Purmerend. Alkmaar en Vlissingen nog vier brandkasten zijn gekraakt en zou hij voorts nog tweemaal hebben geprobeerd ergens safes open te breken. De brandkasten werden steeds uit de huizen en of kantoren meegenomen. Vervolgens wachtte de vishande laar af hoeveel er blijkens be richten uit de kranten in de safe zat. Als het bedrag groot ge noeg was werd de kast openge broken. Daarna werden de lege brandkasten in het water van het Noordzeekanaal gegooid. Hetzelfde gebeurde met de kas- tie die niet genoeg geld herberg den. Gisteren werden zoals reeds gemels op aanwijzingen van de vishandelaar in het Noordzeekannaal enkele brand kasten teruggevonden. Behalve op brandkasten had de handelaar het bij zijn acties ook gemunt op garnalen, vlees, an tiek. drank, sigaretten, textiel en kleurentelevisies. Het inbre- kerswerk voerde hem twee maal naar Scheveningen waar hij in november van het vorig jaar en in september van dit jaar grote hoeveelheden garna len ontvreemdde. De totale waarde van de bij de visafslag buitgemaakte partijen bedraagt circa 45.000 gulden. Deze laatste inbraak is de vishan delaar noodlottig geworden. In juli kwam bij de Haagse politie een telefoontje binnen van een garnalen afnemer uit het Bra bantse Nunen. Deze man gaf een signalement van de vishan delaar door en een onderzoek wees uit dat de garnalen in Nu nen afkomstig waren van de in braak in Scheveningen. De vishandelaar werd vervolgens op 15 september in Haarlem herkend door een rechercheur van de Velsense politie, die de man op straat zag lopen en wist dat hij gezocht werd. Na in Velsen te zijn verhoord en hij naar Den Haag was overge bracht werd de vishandelaar in gesloten in het Scheveningse Huis van Bewaring. Aan het be gin van deze maand gaf hij te kennen "meer" te willen vertel len. Op het Haagse hoofdbureau van pol'tie bekende de man de reeks van dertig inbraken d;e, zoals wij gisteren al meldden, een totaal bedrag van ongeveer 800.000 gulden vertegenwoordi gen. Bij die bekentenis vertelde hij on der meer dat de partijen garna len en vlees door hem werden doorverkocht aan hoofdzakelijk restaurants. Eenzelfde weg gin gen ook de tachtig dozen garna len die in april of mei van dit jaar in Ostende (België) werden gestolen. De vis, de waarde was in totaal 40.000 gulden, werd verkocht aan een Chinees res taurant. De goederen werden geladen in een busje dat de handelaar had gestolen uit Pur merend. Tot de pogingen tot inbraak of diefstal behoort onder meer de kraak van een brandkast in Alkmaar en willen stelen van een vrachtwagen vol kazen in Huizen. Die actie ging niet door omdat het werk werd verstoord door een plotseling langs lopen de groep mensen. Van de buit is nog niets terugge vonden. Het vinden van helers van de gestolen waar levert de politie grote moeilijkheden op omdat de man zegt zich door de lange tijd waarover de misdrij ven zich uitstrekken niet meer te herinneren waar hij de goe deren heeft verkocht. Laten we het ijzer smeden als het heet is, moeten burgemeester Samkalden van Amsterdam en ex-DAF-directeur H. van Doorne gedacht hebben. Zij bewerkten samen een gloeiend stuk ijzer in de smederij van de histori sche scheepswerf /stoomhelling 't Kromhout aan de Hoogte Ka- dijk in Amsterdam. Gistermid dag werd de werf officieel in ge bruik genomen. Politie vindt 25 kilo hasj ENSCHEDE Bij een inval in een woning in Enschede (na een tip) heeft de recherche van En schede 25 kilo hasj gevonden, die een waarde heeft van 75.000 gulden. De politie heeft in ver band met deze vondst twee mannen aangehouden. Het zijn de 23-jarige G. B. uit Enschede en de 27-jarige H. van E. uit Arnhem. De politie wil hangen de het onderzoek nog geen ver dere mededelingen doen. Ook wilde men nog geen verband leggen tussen deze vondst en de 30 kilo hasj die vorige week in de bossen in Buurse, 8 kilome ter van Enschede, is aangetrof fen. Ook bij de toen verrichte arrestaties was een man uit Arnhem betrokken. Nederlandse ridderorde voor Westmoreland COLUMBIA VS (AP) Oud-ge- neraal William Westmoreland, eens stafchef van het Ameri kaanse leger, is onderscheiden met de Nederlandse orde van Oranje-Nassau. Ambassadeur baron R. van Lynden reikte de versierselen uit. De he,r West- moreland kreeg de onder scheiding voor zijn verdiensten in de Tweede Wereldoorlog en zijn pogingen de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Nederland te intensiveren. Werner Hartmnnn exposeert van' 20 oktober tot 11 november* aquarellen, tekeningen en gra fiek in Galerie Het Kunstcen trum, Molenstraat 16 te Den Haag. 618e Staatsloterij derde trekking f 25 zijn gevallen op nummers eindigende op: 4 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 28 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 80 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 55 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 49 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 88 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 754* f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 929 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 314* f 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1618 Een prijs van f 5.000 Is gevallen op het nummer: 065193 5.000 is gevallen op het nummer: 089156 f 5.000 is gevallen op het nummer: 048251 f 5.000 is gevallen op het nummer: 096595 f 5.000 is gevallen op het nummer: 077.279 De prijs van 10.000 Is gevallen op het nummer: 046880* f 25.000 is gevallen op het nummer: 078819 f 50.000 is gevallen op het nummer: 018534* f100.000 is gevallen op het nummer: 027292 Een extra prijs van f250.000 is gevallen in de serie R op het nummer: 044754* en een troostprijs van f 4.000 op nummer: 044754* van elj< van de andere series. Een extra prijs van 500.000 is gevallen In de serie B op het nummer: 037291 en een troostprijs van f 5.000 op nummer: 037291 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer Is tevens een ven de lagere prijzen gevallen. Dit is een van de gekraakte brandkasten, d;.? eergisteren door de Rijkspolitie te water met behulp van Marinediukers uit het Noord- teekanaal werden getakeld. t*-. °Pb(^n'

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9