BEGROTING VOORSCHOTEN MET GROTE POST VOOR ONVOORZIENE UITGAVEN Celstraf geëist voor in braken in de Rijnstreek VOLKSTUINDERS STELLEN EISEN <2> bollen- en duinstreek viietstreek Plannen voor zwembad en brandweer opgeschoven Noordwi jkerhout wil bedrijfsvuil gaan verwerken Spoedig res tauratie van Schouwburg en Klooster PAGINA 5 DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 1 I ir.SE COURANT VOORSCHOTEN - De gemeente begroting voor het jaar 1974 is sluitend. Als speelruimte kan een bedrag van in totaal 334.000,- worden aangehouden. Dit bedrag is samengesteld uit een raming post onvoorziene uitgaven f 109.000,--, stelpost ka- pitaalsvoorzieningen van nieuwe investeringen f 170.000,- en een stelpost voor randvoorzleningen onderwijs f 55.000,- Bij de behandeling van de opzet van de ontwerp-begrotingen zijn B. en W. geconfronteerd met Vorig jaar zijn in Voorschoten de plaatselijke belastingen sterk opgetrokken, voor 1974 kan de burgerij alleen verwachten een lichte verhoging van de reini gingsrechten en een verhoging opcenten op de personele belas ting. Aan verhoging van de rei nigingsrechten, meer een aan passing, viel niet te ontkomen in verband met de toegenomen stijging bij de verwerking van het huisvuil. De personele belas tingen zijn vorig jaar niet ver hoogd. In dat jaar leek deze be- lastingsvorm ten dode opge schreven en zou vervangen wor den door een belasting op on roerend goed. Deze laatste be lasting laat voorlopig nog op zich wachten en zo grijpt Voor schoten de oude personele be lasting aan. De opcenten wor den verhoogd tot 350 (thans 250). Pikante bijzonderheid is dat uit de aanbiedingsbrief van B. en W. blijkt, dat de meerderheid van het College de bouw van een eigen zwembad niet meer verantwoord acht. Alleen wet houder Pels ziet nog een moge lijkheid. De gemeentebegroting van Voor gaven van 16.423.200.-,dat is in vergelijking met 1973 een stijging van ƒ1,2 miljoen. De stijgingen zijn te vinden bij Ai- gemeen Beheer, openbare vei ligheid, volksgezondheid, open bare werken, onderwijs en cul tuur en recreatie. Een deel van de gemeentelijke in komsten komt uit de eigen be drijven. Voor het electriciteits- bedrijf gaat een winst van 360.841,99 maken (in 1973 250.463,93) en het waterbedrijf 12.000,- (vorig jaar 38.118,61) schoten heeft een totaal aan uit- Door de grotere winst van het gasbedrijf kan verwacht worden dat 372.841,99 overgeboekt kan worden naar de algemene dienst dit is in vergelijking met 1973 36.259,45 meer. De prijsvaststelling voor water-, gas- en electriciteit berust niet meer bij de gemeenteraad maar bij het overlegorgaan. Verwacht wordt wel dat Voorschoten lan delijk mee zal moeten stijgen. De reinigingsdienst gaat een na delig saldo opleveren van 824.737,- dat is 121.737.- meer 12.000,- (vorig jaar 38.118.61) 824.737.-. dat is 121.737,- meer dan in 1973. Ook de Beplantings- dienst (exclusief kosten sport en recreatie) gaat meer vragen en dit jaar voor het eerst een te kort opleveren van meer dan 1.- miljoen oftewel 127.509,95 meer dan in 1973. BOSKOOP Het geld lag in Boskoop op de straat, zij het dan ook, dat het geld van diefstal afkomstig was waarin een 21-jari- ge boomkweker uit Boskoop de hand had. Hij was echter niet de enige. Want het betrof een complot van dieven en diefjesmaat, dat gedurende ruim een jaar in de Rijnstreek opereerde en voor wie weinig veilig was, al beperkte het zich'tot zgn „kruimeldiefstallen". Maar de diverse politiecorpsen hebben er de handen aan vol gehad en scholen, voetbal clubs, winkeliers enz. ondervonden er de nare gevolgen van. De Officier van justitie had in de dagvaarding zich dan ook be perkt tot het opsommen van slechts enkele misdrijven, want anders zou er verleng stukken gemaakt moeten worden. In dit clubverband stond nog een 24-jarige boomkweker tui Boskoop terecht, doch er waren ook nog anderen bij betrokken. In Hazerswoude was ingebroken in een tank station en verdwenen o.a. sigarettenaanst- kers,. In Bodegraven diefstal uit auto's, uit de toko van het zwembad in Aarlander- veen snoepgoed. Soms trok men er enkele keren per maand op uit, dan bleef het weer helemaal rustig. De oudste boomkweker had aan acht inbra ken deelgenomen, doch dat behoefde niet uit geldgebrek zei hij, want hij verdiende goe, rookt niet en drinkt niet, de andere verdachte had negen inbraken en diefstal len bekend. Ook in Alphen aan de Rijn en Waddinxveen was men op het inbrekerspad geweest. De Officier wilde rekening houden met de in het algemeen geringe buit, ook al kon het niet helemaal zonder gevangenisstraf aflo pen en eiste tegen ieder van de verdachten I twee weken gevangenisstraf waarvan een 1 week voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. Vonnis over 14 dagen. NOORDW1JK Stoere timmerlieden, stucadoors en metselaars in het Noordwijkse woningbouwproject Duinplan. keken deze week wel even vreemd op toen binnen enkele uren tijds op nog geen steen- niets oprezen. Toen ze poolshoogte gingen nemen bleek dat de Noord- niets oprezen. Toen zo polshoogte gingen nemen bleek dat de Noord wijkse jeugd op eigen houtje een filtsë gooi had willen doen in de oplossing van het woningprobleem in deze badplaats. Hoewel de ruim zes meter hoge flats waterpas waren neergezet en aan de betimme ring en afwerking weinig ontbrak is de Noordwijkse jeugd toch maar het advies gegeven de stellages af te breken omdat op essentiële punten de bouwvoorschriften duidelijk mét voeten getreden waren.. De dappere poging was in ieder geval deze foto wel waard. KATWIJK De zer dagen Is de semi-permanente behuizing gereed gekomen voor de dienst Gemeen tewerken. Door de groei van de gemeente en daardoor ook toe genomen werk zaamheden was langzamerhand een onhoudbare situatie ontstaan vpor de gemeen tewerkers. VOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten wijzen de gemeente raad erop, dat zij tot een investeringsnota voor 1974 zijn geko men, die voor 77% afwijkt van de prognose gemaakt bij de be groting van 1973. Deze afwijking is voortgekomen uit geheel nieuwe projekten of projekten die in een later stadium waren ge programmeerd of door de gemeenteraad naar voren zijn gescho- De investeringen voor 1974 zijn hoofdstuksgewijze opgesomd en be vatten uitbreiding gemeentelijk apparaat; verkeerslichten Karei Doormanlaan; woningverbetering; kartering 1ste gedeelte van de gemeente; reconstruktie Schoolstraat; restauratie bomen Voor straat (3de fase); uitbreiding grafvelden algemene begraaf plaats; voorzieningen scholencomplex Nrd-Hofland; bouw Maria- school; aanleg schoolsportterrein in Adegeest; jeugdsubsidierege- ling; subsidie Creatief Centrum; verhoging subsidie kinderspeel zalen; exploitatie „Lindehoeve"; aanleg sportpark „Adegeest" (2de fase); revisie Burgemeester Van der Hoevensportpark en aanleg veld H.V.V.'70 en exploitatie dienstencentrum. Als gevolg van de nieuwe opstelling inzake de prioriteiten hebben andere projekten aan urgentie ingeboet. Dit geldt met name het in 1973 voor 1974 opgenomen zwembadplan. Dit plan is door de gemeenteraad in meerderheid afgewezen vooral op financiële gronden. Overeenkomstig de wens van de gemeenteraad is er een nieuwe werkgroep gevormd waarin alle belanghebbenden be trokken bij de bouw van een zwembad zitting hebben. Deze werkgroep zal zich od korte termijn beraden over het soort zwembad. Met uitzondering van wethouder Pels wenst geen en kel lid van het College van B. en W. deze werkgroep een „finan cieel directief" te geven. De meerderheid van B. en W. willen eerst zekerheid hebben dat de exploitatietekorten in de budgettai re ruimte opgevangen kan worden De huisvesting van de openbare bibliotheek Voorschoten komt niet voor in het gemeentelijk investeringsprogramma voor 1974. Met het Stichtingsbestuur van de bibliotheek is het gemeentebestuur thans in overleg over de omvang van de voorzieningen, voort vloeiende uit de onderbrenging van de bibliotheek in het vrijko mende schoolgebouw van de Oranjeschool aan de Wijngaarden laan. De voorzieningen, welke getrokken moeten worden om het school gebouw als definitieve huisvesting voor de bibliotheek geschikt te maken, zijn echter zeer omvangrijk mede in aanmerking geno men de door de Rijksoverheid gestelde eisen. B. en W. gaan ei-van uit dat het Bestuur van de Stichting Openba re Bibliotheek Voorschoten zelf zal zorgdragen voor het aantrek ken van de benodigde financieringsmiddelen en de gemeente Voorschoten zal voor een extra subsidie de weg openen, deze ex tra subsidie wordt gegeven naast de wettelijke verplichte basis subsidie B. en W. willen de extra subsidie putten uit de rente van het fonds bijzondere voorzieningen ten algemene nutte. Dat is mogelijk omdat de bibliotheek duidelijk ten algemene nutte werkt in Voor schoten. Voor het jaar 1974 zou de extra-subsidie dan een bedrag kunnen zijn van 63.000,". De bouw van 'n brandweerkazerne is voorlopig verschoven naar 't jaar 1975, evenals de aanschaf van een auto voor de brandweer. Ook verschoven naar 1975 is de aanleg van een parkeerterrein voor vrachtauto's, de verfraaiing van de Schoolstraat en de aan schaf van een auto voor de reinigingsdienst. Ook de restauratie van het Ambachtshuis is verschoven naar 1975. Deze restauratie schuift iedere begroting weer een jaar op en komt reeds vijftien jaar als „wens" voor. NOORDWIJKERHOUT Als omstreeks de jaarwisseling het huisvuil uit de Duin- en Bollenstreek via Plet Gijzcn- brug wordt afgevoerd naar Drente, bliift de noodzaak om het zware bedrijfsvuil ergens in de regio te storten. Dit bedrijfsvuil ook naar Drente af te voeren kost erg veel geld, zeker in vergelijking met de lage kosten van thans. In de streek is alleen nog ruimte op de belt van Noordwijkerhout. Llsse kan nog voor zichzelf zorgen en in Noordwijk is nog slechts tot midden 1974 ruimte. Het gemeentebestuur van Noordwijkerhout is bereid het be drijfsvuil uit de gehele streek in ontvangst nemen. De belt aan de Ruigenhock moet daarvoor uiteraard geschikt gemaakt worden. Daarenboven moet personeel worden aangetrokken om de ontvangst en de verwerking te garan- deren. L1SSE Austria BV. de Lissese import- en groothandelsmaatschappij in plaatmaterialen en bouwstenen, blijft in de vestiging aan de Heereweg. Dit in tegenstelling tot geruchten als zou dit bedrijf in verband met het bestemmingsplan Landelijk gebied, moeten verdwijnen. Volgens Aus'tria-woordvoerder H. Th. Koenders is het wel zo dat de gemeente ..nee" heeft gezegd tegen de plannen om uit te breiden achter het bestaande complex. Waar het snel groeiende bedrijf nu naar toe moet weet ook hij niet. Er is reeds bij de gemeente een visje uitgeworpen, aldus de heer Koenders. om aan de Achterweg wat meer arm slag te creëren. Of dat ook door kan gaan is de vraag want Austria heeft inmiddels van de gemeente te horen gekregen dat eventuele uitbreiding aan de Achterweg niet past in de industriële uitbreiding van Lisse. ..Voorlopig blijven we netjesaan de Heereweg zitten", aldus de heer Koenders. LEIDEN De gemeentelijke Commissie voor Cultuur Recroatie, Sport en Jeugd vergéiderde gisteren. Voordien was er 'n ge zamenlijke vergadering met de commissie voor de volkshuisvesting en openbare wer ken, met als onderwerp van bespreking de wijze van aanbesteding van de restauratie van de Leidse Schouwburg en het voorma lige Carmelilessenklooster tot Cultureel Centrum. Het is waarschijnlijk, dat binnen kort met de restauratie- en verbuuw.ngs- werkzaamheden begonnen zal worden. In de C.R.S.J. commissie is gesproken over de stand van zaken in de kwestie „Scho lenterrein Cronesteynpolder". Er werd ge vraagd om een gespecificeerde teken.,ig, zodat duidelijk wordt hoe de zaak in el kaar zit. In ieder geval mag een in de buurt liggend clubhuis niet in de verdruk king komen. Opgemerkt werd, dat de hou ding van het schoolbestuur inzake School terrein Cronesteynpolder lovenswaardig te noemen is. Een belangrijk punt was verder nog de beschikbaarstelling van grond in de Oostvlietpolder voor de aanleg van volks tuinen, van de Leidse Bond van Amateur tuinders. Hierdoor kunnen de 20 mensen die wegens de projectie van de Gooimeer laan hun tuin kwijt waren gered worden. De gemeente wil de grond drie jaar lang gratis aan de bond beschikbaar stellen. Cardinale punten zijn echter, dat de tu.n- ders geen vergoeding krijgen voor de door hun geb opstallen in de oude tuinen. Hier hrci fe - i .en brief >vet geschr» ve/. de:.. d r de c mi.i.ssie be naderd is en in de a s. gemeenteraadsver gadering ter sprake zal komen. Hovend en wil de bond graag een contract met de gemeente over de grond, in de polder De heer J. van Zwart, secretaris van de bond, merkte op, dat het contract nodig is, ten eerste omdat de gemeente een ander stuk grond ter beschikking moet stellen als compensatie, indien de grond anders aan gewend wordt in de toekomst en ten twee de een vergoeding zal moeten uitkeren voor de opstallen. Bovendien ls een conti nuïteit van belang, omdat veel gewassen niet „een twee drie" „oogst klaar zijn": daarnaast spreekt de sfeer en gewenning vooral de ouden van dagen sterk aan. De grond is goed voor 150 tuinen, terwijl er behoefte aan 600 tuinen bestaat. Daarom zal de grond uitsluitend aan Leidenaren beschikbaar geste.ri worden. De voorkeur van de commiss e ^ing uit naar een blij vend karakter vun de volkstuinen. Een prachtig recreatiegebied (volgens het be stemmingsplan) is goed mogelijk met het behoud van de tuinen, aldus een sielid. Tol nu toe werd aan de bewoners van Noordwijkerhout en van Hillegom, waarmede Noordwij kerhout een overeenkomst had gesloten de mogelijkheid ge boden om bedrijfsvuil te storten tegen een tarief van 3 per m3. Dat tarief zal per 1 november 1973 11.- per m3 gaan bedru- ge, omdat ruimte, gelegenheid en personeel nu eenmaal be taald moet worden. In vergelij king met de prijs, die de V. A. M. in Piet Gijzenbrug moet re kenen. is het nog goedkoop. De belt in Noordwijkerhout, waar ook de gemeente Hil legom al anderhalf Jaar vuil stort, kan nog ruimte bieden voor ongeveer vijf jaar bedrijfsvuil. Dan is er in de Duin- en Bollen streek geen mogelijkheid meer aanwezig. Op provin ciaal niveau studeert men om een oplossing hiervoor te vinden. In de vergadering van 30 ok tober a.s. zal de gemeente raad van Noordwijkerhout over het voorstel om de streekfunctie op zich te ne men en het tarief aan de kosten aan te passen, be raadslagen. ALPHEN AAN DE RIJN In het Kerkelij en gemeen schapscentrum „De Bron" wordt maandag 22 oktober van 9.30 tot 10.30 uur een modeshow gehouden. Aan deze show doen zowel kinde ren nis volwassenen mee. Organisator is he buurtcen trum Riddcrveld. Toegang, 2,50 gulden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5