GIJS IS TERUG MET SCHAT AAN ERVARING EN MET VERLOOFDE „De blanke man is rijk en weet alles" 16 november grote sportdemonstratie in Aarlanderveen ALPHENAAR REED ONDER INVLOED TWEE WEKEN rijn- en veenstreek 27-jarige Ter Aarder verbleef tweeënhalf jaar in het Afrikaanse Zambia Raad Bodegraven in sneltreinvaart door de agenda PAGINA 4 DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT TER AAR „Voor mensen in Zambia is de blanke man rijk en bo vendien weet hij alles. Die opvatting schijnt een erfenis te zijn uit de oude koloniale tijd, anders kan ik het niet verklaren". Gijs Ze venhoven uit Ter Aar zegt dit terwijl hij met de duim en wijsvinger van de rechterhand langzaam door zijn baard draait. Gijs is sinds enige weken terug uit het Afrikaanse Zambia na twee en een half jaar in de ontiwkkelingshulp actief te zijn geweest. De 27-jarige Gijs, een na jongste uit een gezin van 10 kinderen, is met een enor me schat aan ongedachte ervaringen op zijn geboortegrond weerge keerd. Daar komt nog bij, dat hij na een vertrek alleen, samen én verloofd is teruggekomen. Niet met een Zambiaanse maar „ge woon" met een Nederlandse collega. Gijs Zevenhoven vertrok na uitgebreide medische en psychologische testen in september 1970 naar Amsterdam om daar stage te lopen voor zijn uitzending. Hij had het lts en uts diploma op zak en wilde zogezegd wel eens wat meer van de wereld zien. Dat kon. Via de Stichting Nederlandse Vrijwilligers werd hij naar Zambia uitgezon den. „Op 30 december 1970 vertrokken we. Een groep van ongeveer 24 Nederlanders, waaronder monteurs, landbouwers, verpleegstes enz. Op Oudjaarsavnd arriveerden we in Loesaka, de hoofdstad van Zamdia. Daar werden we opgevangen even buiten de stad in een groot centrum. Het was erg warm op oudjaar, een vreemde erva ring toch wel." Zambia-relziger Gijs Zevenhoven: „Ik had het voor geen geld wil len missen". „Toen Ik daar aankwam was het nog niet zeker naar welk deel van het land is zou gaan. Het werd tenslotte Kasempa op on geveer 800 kilometer van de hoofdstad verwijderd. Dat wil zeggen in de regentijd, in de droge periode is er een weg naar Kasempa van 400 kilome ter. Toen ik daar aankwam, bleek dat mijn voorganger, die ik zou aflossen, het helemaal niet meer zag zitten. Daar kreeg ik toch wel even een tik door maar toch raakte ik er snel overheen. Kasempa is een nieuw dorp, dat eigenlijk kunst matig door de regering wordt gevormd. De mensen daar zijn afkomstig uit de gebieden rond de plaats. De regering wilde ze vanuit die streken weg hebben omdat dc tse-tsevlieg het leven zeer onaangenaam maakte. Deze vlieg verwekt In het ergste geval de zogenaamde slaapziek te. een naam die welvoo r zics- zelf spreekt. De slaapziekte is in de meeste gevallen dodelijk, als niet bijtijds wordt ingegre pen." „In het begin van mijn verblijf heb ik mij vooral bezig gehuden met zelfbouw van huizen. Ik moest de mensen, die in het nieuwe dorp kwamen wonen helpen bij het huwen van deug delijke onderkomens. Het waren zeer eenvoudige optrekjes van ongeveer 10 bij 5 meter met één deur erin, de voordeur. Binnen hingen ze liever doeken in de deuropeningen. Ok van glazen ruiten in de muren wilden ze niets weten. Dat was volgens hen te riskant in verband met de vele rondwarende wilde beesten. Het gekke was, dat ze van het kleinste beest al bang waren. Op het dak van de hui zen van de armere mensen lag riet. De rijken konden zich golf plaat permiteren." Tijdens zijr» werkzaamheden in Zambia woonde Gijs Zevenho ven in een centrum voor ont wikkelingshelpers in Kanongo Hill. Hij moest regelmatig ver slag doen van zijn activiteiten zowel aan de Nederlandse SNV als aan de Zambiaanse over heid. Als salaris en voor de ge maakte onkosten ontving hij on geveer 500 gulden per maand. Buiten dat spaarde de SNV 350 per maand, waar hij nu bij te rugkeer in ons land over kan beschikken. „De eerste maanden van mijn verblijf was het duidelijk te voelen, dat de mensen je als een vreemdeling beschouwden. Als je ze advies gaf dan viel dat niet altijd in goede aarde. Maar naar de tijd vorderde ging het steeds beter. Tch duur de het ruim een jaar voordat het vertrouwen 100 procent was. Dat kwam natuurlijk ook omdat je hun taal niet of nauwelijks sprak. Het leren van de stam men taal bleek voor ons Neder landers niet bijzonder moeilijk. De klinkers werden hetzelfde uitgesproken als bij ons. Voor de Engelsen in het gebied was het niet zo eenvoudig. Een merkwaardig voorval deed zicg voor toen we een maand na aankomst in Zambia verslag uit moesten gaan brengen in Loesa ka. Een van de meisjes had een i jong hondje ergens gekregen en had het dier meegenomen naar de hoofdstad. Het beest bleek echter hondsdol te zijn en bin nen de kortstetij d had iedereen een knauw te pakken. Da heeft ons twee weken vakantie opge leverd omdat we veertien dagen lang elke dag een prik moesten hebben om van de infectie af te komen. De injecties werden in een kring rond de navel gege ven." „Na een half jaar bleek, dat het moeilijk was om de mensen zelf hun eigen huizen te laten bou wen. Het ging iegenlijk hele maal niet meer. Na overleg ben Ik toen mer een groep jongens begonnen die werden betaald. Ze kregen een loon van onge veer 100 gu'den per maand. We pakten de bouwwerken aan. die voorheen maar gedeeltelijk wa ren gereed gekomen. Dit ging prima er na verloop van tijd werkten wc met zijn vijftienen. De Zamdiaanse overheid zag echter met lede ogen aan. dat de mensen niet aan de zelfbouw konden en wilden wennen. De meesten waren voorheen noma den geweest en zagen het hele- maal niet zitten om een huis te bouwen. Toch is het zo, met die groep betaalde jongens, nog twee jaar doorgegaan. Toen moesten we de zelfbouw weer gaan proberen. De plannen hier voor waren net bij mijn vertrek kant en klaar. Het opmerkelijke was, dat de overheid soepeler was met het geven van geld mijnen hebben." voo r bepaalde projecten als de De Nederlandse vrijwilligers in derd honderdvijftig gulden) wereldkoperprijzen stegen. Zambia beschikken vrijwel alle- de huishoudelijke karweitjes Zamdia moet het namelijk voor maal voer een zogenaamde hou- opknapte. Hij doet dc was, een groot deel van zijn koper- seboy. Een Zambiaan, die voor kookt het eten enz. enz. De eerj vast maandinkomen (son- vrouwen komen daar niet vor in aanmerking. Die blijven thuis en zrogen voor het eigen gezin. Bovendien maakten de Zam biaanse vrouwen thuis bier van zeefd is prima te drinken is. Aangezien de mannen de vrou- - wen geen geld geven zijn de vrouwen genoodzaakt om het bier te verkopen. Ook de eigen man moet voor het bier betalen. Er komen nogal wat huwelijken voort uit de centra van buiten landse vrijwilligers. Huwelijken tussen blanken en blanken wel te verstaan. Trouwpartijen tus sen vrijwilligers e inheemsen zijn zelden maar komen toch voor. Wat Gijs Zevenhoven het meest gefrappeerd heeft in Zambia is deblijhei d en de te vredenheid van de mensen. „Ze hebben bijna noit een slechte bui en als dat wel zo is. dan is het zo weer over. Verder was het opvallend hoe deze mensen bij de dag leven. Vandaag is vandaag en morgen zien we wel weer verder; zo is ongeveer het levensmotto. Ik heb me wel eens afgevraagd wat ik nou ei genlijk nog ontwikkelen moest aan de blije mensen. Maar de maatschappij heeft toch meerte biede n dan wat ze nu hebben. Of het beter is, valt moeilijk te zeggen maar ze moeten het toch kennen om dan zelf de keuze te kunnen maken." „Wat het geloof betref t waren er in ons gebied twee grote stro mingen, de evangelische kerk en een soort Jehova's Getuigen. De eerste groep was behoorlijk fanatiek.. Bij ons in de buert waren ook missionarissen maar daar had den wij geen contact mee. Het was opvallend hoe deze mensen zich afzonderden en op zicheelf werkten. Het begraven van do den is voor de Zambianen. maar meer nog voor ons een vreemd ritueel. De dode wordt eerst in een soort levensgrote huls van repen boomschors ge schoven. Vervolgens gaan de mannen een graf graven. Dit kost echter nogal wat inspan ning, waardoor droge kelen ont staan. Er wordt dan ook spoe dig het nodige bier aangedragen waarna de stemming ziendero gen beter, soms zelfs zeer goed en vrolijk wordt. De vrouwen slaken onderwijl klagelijke kre ten. Het graf wordt meestal of vlakbij een termietenheuvel ge maakt. Van het lijk is binnen enkele dagen niets meer over." Gijs Zevenhoven zou iedereen kunnen aanraden om ooit eens iets aan ontwikkelingshulp te doen. Voor was hetee n erva ring, dife eigenlijk met geen pen te beschrijven val. Eenmaal te rug in Nederland schieten de herinneringen hem bij vlagen door het hoofd. Zambia is voor hem niet meer zo mzar een land ver weg. tb. BODEGRAVEN— Nog nimmer heeft de Raad van onze gemeente in zo'n korte tijd een raadsagenda afgehandeld. De punten op de agenda waren nu ook niet van de hoogste importantie (en mis schien dachten de raadsleden aan de voetbalwed strijd op de tv)- Maar zelden waren er zoveel >n- terpellanten, liefst vijf. In de begeleidingscommissie voor het milieuproject zal de heer Hamoen de gemeente vertegenwoor digen. De basisschool in Nieuwerbrug kreeg leermiddelen wegens uitbreiding van leerlingen. Exploitatie vergoedingen werden vastgesteld voor de bijzon dere kleuter- en basisscholen en vakonderwijzers. Als hoofdleidster aan de openbare kleuterschool in Broekvelden werd voorlopig voor een jaar be noemd Mej. C. Spaas uit Gouda, nu werkzaam in Oudewater. De subsidieregeling voor molens en hun onderhoud is door Prov. Staten gewijzigd. De gemeente ging erop door en verhoogde de subsidie van 375,- tot 585,. De presentiegelden voor de raadsleden werden ver hoogd van 15,- tot 45,- voor raads- en com missievergaderingen. Dit geldt ook voor leden van stembureaus. De wijziging van de bouwver ordening was voor Mevr. Bilderbeek aanüeiilding enkele opmerkingen te plaatsen die zullen wor den doorgespeeld naar de commissie die de ver ordeningen heeft opgesteld. De wijzigingen be troffen o.a. afvoer van gevaarlijke gassen in bad kamers, afrasteringen e.d. Voor drie maanden werd de beslissing inzake het bestemmingsplan voor de zogenaamde Put van Broekhoven verdaagd.Voor verbetering van het „Dodenkruispunt" heeft de gemeente stroken grond moeten afstaan, waarvoor 20.000 werd ontvangen. De fa. Lok, B.V. krijgt gronden ii Broekvelden om zich daar te vestigen. Van de heer D. Kok zal de boerderij te Nieuwerbrug worden aangekocht en de heer Groen wil dat de gemeente spoedig woningen gaat bouwen op de aangekochte gronden. De interpellaties betroffen het zwakke optreden van de plaatselijke politie, de hinder van geluid en bevuiling door de fa. Binnendijk in Buitenkerk en de woningbouw ii Reigeroord. AARLANDERVEEN— De Gymnastiekvereniging Aarlanderveen hield zijn algemene ledenvergadering. Door voorzitter H. de Jong werd het in zijn openingswoorden betreurd, dat er maar weinig leden wa ren die gehoor hadden gegeven aan de oproep van het bestuur. Te vens werd door de voorzitter de nieuwe trainster mevr. P. de Bruyn voorgesteld en de nieuwe secretaris de heer G. den Dekker, die de plaats ingenomen heeft van de heer P. Twigt die afgetreden is. Over het agendapunt de ledenwerfaktie's liepen de meningen nogal uiteen. Voorgesteld werd om vooral voor judo en turnen on der eigen familie propaganda te maken. Het aantal leden voor het volleyballen neemt toe. Ook maakte de voorzitter bekend, dat op vrijdag 16 november in de Sporthal een grote demonstratieavond wordt gehouden. Door de sportvereniging Aarlanderveen en de Gymvereniging wordt bekeken, of het moge lijk is om een gezamenlijk clubblad uit te geven. Aan het einde van de vergadering deelde voorzitter H. de Jong mede, dat hij zijn func tie als voorzitter per 1 jan. 1974 neerlegt, wegens verandering van functie, bij de KLM. RIJPWETER1NG Tweemaal een overtuigend „ja, ik wil" en het was gepiept. E. Warmerdam, sportleider uit Rijpwetering trouwde gistermiddag zijn kers verse vrouw I. de Jong. En dat wilden de jeugdspelers van de sportvereniging wel weten. Een fraaie erehaag was de inleiding voor het kerkelijk huwelijk. De receptie in het dorpshuis later werd zeer druk bezocht. Nog te veel vragen t.a.v. controle op gastoestellen NOORDWIJK - Op aandrani van verschillende raadsleden hebben B. en W. een voorstel om over te gaan tot control* van de gasinstallaties en gastoe stellen in de gemeente, voor na dere studie teruggenomen. Ei was in de raad nogal kritiek o| dit voorstel. Welke mate van veiligheid leverl een dergelijke controle op: wii is juridisch aansprakelijk al: zich ongevallen voordoen; zal ei geen doublure ontstaan, nu ooi de Gaswacht gaat functioneren, ontstaat er geen ambtelijke be moeizucht; in hoeverre zal men in allerlei bestaande situaties gaan ingrijpen en is deze zaak r.iet enigszins overtrokken? Mej. Koopman en de heer Voge laar vuurden deze vragen oj het college af, terwijl laatstge noemde ook nog aandrong op naukeurige instructies voor de controleurs. De Ridder waar schuwde nog tegen het op kos ten jagen van de gebruikers en wilde deze een beroepsprecht geven. Er zijn vragen bij, welke lk niet voldoende kan beant woorden, zei wethouder Jansen en daarom ging hij met een na dere bestudering accoord. AARLANDERVEEN Voor de competitie van de Leid- sche Schaakbond, in de klas se II, heeft de schaakclub Het Springend Paard een 8'A nederlaag geleden te gen de Schaakclub Alphen 1. Er was 1 afgebroken partij. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: A. Koeleman P. de Jong 01. D. Oosterman D. Posthuma 0—1. W. v. Zanten W. Donker 01. J. J. v. 't Riet J. G. Lam- booy y2—V2. D. v. d. Laan J. de Wit 0—1. Th. Leliveld C. Brunt 0—1. A. Roden burg W. H. Melchen 0—1. G. v. Rijswijk P. C. Wa genaar 0—1. H. J. v. Harten C. W. I. Altena 0—1. J. Poot J. G. Kardol afgebr. Heruitgave geschiedenis van Noordwij k NOORDWIJK De gemeente raad heeft besloten medewerking te verlenen aan een heruitgave van Kloos' standaardwerk „Noordwljk in de loop der eeu wen". Er bleek bij de raadsle den enig misverstand te bestaan over de getroffen regeliflg met drukkeruitgever Buyze. Een passage in de toelichting op het voorstel om voor 19.000 tweehonderd exemplaren in con signatie te nemen, kon verschil lend worden uitgelegd. De juiste interpretatie is. dat de uitgever, nadat ln de boekhandel twee honderd exemplaren zijn ver kocht, telkens tien exemplaren afneemt van het kwantum, dat de gemeente bezit. Het boek be vat de geschiedenis van Noord- wijk tot omstreeks 1929. Een aanvulling valt voorlopig niet te verwachten, omdat er nog geen schrijver voor gevonden is. Bo vendien zou het een geheel nieuw boek moeten worden, meende burgemeester mr. Bon- nike, daar het werk van Kloos een geheel eigen karakter heeft. Ledenwerfactie Rode Kruis half geslaagd Stompwijk De ledenwerfaktie welke het Rode Kruis te tomq- wijk heeft gehouden is met suk- ses bekroond. Het dorp, zo'n 550 huisgezinnen tellend, leverde 184 nieuwe leden op. Naast de men sen die reeds lid waren, steunt nu ruim de helft van het dorp het Rode Kruis. Dat ook de andere helft geen lid werd, komt voornamelijk door dat dezen lid zijn van het W.G. Kruis. Misverstand nummer twee is, dat het Rode Kruis door de Staat moet worden ge subsidieerd. Dit kan helaas niet, wil het Rode Kruis zijn interna tionale status van o.a. verlichter in de nood van twee strijdende partijen niet verliezen. De niet- leden kunnen zich alsnog opge ven bij de wervers, de dames Disseldorp, de Kier, van Veen en Welp en bij de heer van Lo- chem. Marktberichten Boelofarendsveen, Bloemenveiling. 17 oktober 19'S. Anjers Rose. Wit. Arthur. Esperence, G.J. Sim. Alice 23-32. Rood. Keeter. Lena, Yellow Dusty. Tangerine. Le Reve. Tommy. Telstar 23-39. Rozen Garnette. Carol. Douchka. Marimba. Roshwita 12-15, orina. Carina. Co ral Princess 14-19. Ilona 60-82. Sonla, Super Star 27-43, Beljnda 19-32, Prc- cllla, Esther Ofnrlm. Spanish Sun, Evergold, Annabelle, Prominent. 18-28, Alstroemerla 28-29. ALPHEN AAN DEN RIJN Vol gens een 40-jarige electromon- teur uit Alphen aan de Rijn, zou het door de harde wind zijn ge komen, dat een jeugdige wielrij der op de Wi'lhelminalaan tegen de door hem bestuurde bestelau to was gekomen, doch er waren genoeg getuigen, om die bewe ring te logenstraffen. Dat gebeurde ook bij de Haagse politierechter, waar de monteur zich terzake veroorzaken van li chamelijk letsel door schuld en besturen van een auto, terwijl hij daartoe niet in staat is, zich had te verantwoorden. „Het was windkracht tien en de bromfiet ser werd door een windruk te gen mijn auto gegooid" aldus verdachte. Doen er waren getu.- gen die het tegenovergstelde constateerden, ni. dat verdachte zo slingerend reed, dat hij de bromfietser raakte. Deze werd acht meter meegesleurd en liep o.a. een hersenschudding op. Een politieman uit Alphen aan de Rijn verklaarde, dat verdachte Ba diens aanhouding er suf bij stond en beslist met in staat moest worden geacht de auto naar behoren te kunnen bestu ren. Verdachte zou bovendien regelmatig en veel drank ge bruiken, ook al beweerde hil De Officier van justitie vond he- voor de rechter, de bewuste dag slechts eeD glas bier te hebben gedronken. De politieman op perde voorts, dat de windrich ting de bromfietsers juist naar de andere kant van de auto zou hebben doen zwaaien. geen ten laste was gelegd dan j ook bewezen en eiste tegen ver dachte twee weken gevangenis straf en negen maanden intrek- j ken van het rijbewijs. „De vei ligheid van het verkeer is be langrijker, dan dat verdachte zijn werk verliest", aldus de of ficier. Vonnis over 14 dagen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4