VREDESPLAN IN DE MAAK INPERKING OLIEPRODUKTIE Rotim zet deur open voor personeel De Jong MANEN HET GEWENST Overspannen vrouw (61) dood haar moeder Mogelijk toch uitbreiding glastuinbouw Plassengebied SmióaSowta/ni Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal ƒ27,76;jaar ƒ108,20. - Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19638 DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 ENKELE BUIEN Wisselende bewolking en plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Mi nimumtemperaturen van 3 gra den aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland, maxima circa 8 graden. TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Kinderkrant; 20.20 uur Open Huis. inf.; 20.00 uur Gat van Nederland. Ned. II: 19.05 uur Donald Duck; 20.20 uur Mooi weer vandaag, spel; 22.00 uur Interview met Jan Foudraine. 22.45 uur Dam men. Om 22.30 u. Ned. II extra Brand punt over Israël met bijdragen uit Beiroet, Tel Aviv en Cairo. „Den Haag vandaag" volgt een kwartier later. KLM hoopt haping niet af DEN HAAG (ANP) In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer heeft minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) meegedeeld, dat de regering niet beschikt over informaties als zouden bepaalde luchtvaartmaat schappijen „bescher- mingsgeld" aan Ara bische organisaties betalen om zodoende gevrijwaard te blij ven voor kaping. De vraag van het Tweede Kamerlid Im- kamp (D'66) of er aanwijzingen zijn dat ook de KLM dit ,,be- schermingsgeld" uit- ceert, beantwoordde de minister ontken nend. WASHINGTON, TEJ. AVIV, CAIRO, (Rtr/AP), - De Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie houden momenteel inten sief contact met elkaar over de mogelijkheid van een ge zamenlijk vredesinitiatief in het Midden-Oosten, met in schakeling van de VN, zo is in Washington bekend gewor den. De Amerikaanse minister Kissinger die vrijwel da gelijks confereert met Sovjet-ambassadeur Dobrynin, ziet in de vredespogingen een 'test van de werkelijke beteke nis van de ontspanning' in de wereld. De oorlog stelt vol gens Nobelprijswinnaar Kissinger de ontspanning ernstig op de proef. olgens een hoge communistische diplomaat in Londen stelt de Sovjet-Unie een vredesplan voor Israël verlangt dat het alle in 1967 bezette gebieden op geeft en dat voorziet in een Amerikaans-Russische politiebe waking aan de Israëlische gren zen. Westerse diplomaten gelo- sche besprekingen hebben voor- gewchoteld. Egypte had dus de keus uit praten of schieten, het besloot te schieten, aldus Eban in New York. Hij toonde zich niet verrast over de vredesini tiatieven van Washington en Moskou, maar toonde zich pes simistisch over het resultaat. niet dat het plan voor Is- Hij bespeurde geen enkele Ara- raël aanvaardbaar is. Israëlische minister Eban heeft verklaard dat minister Kissinger eind vorig jaar al rechtstreeks Israëlisch-Arabi- f ADVERTENTIE) bische belangstelling voor een wapenstilstand. President Seng- hol van Senegal heeft in Parijs verklaard dat mevrouw Meir bereid is tot ontruiming van de bezette gebieden na onderteke ning van een vredesovereen komst - met slechts enkele klei ne grenscorrecties. Koning Hoessein van Jordanië verklaarde gisteren dat Israël vrede kan hebben of gebied, maar niet beide. Veiligheid kan alleen bestaan als mensen be reid zijn samen te leven. Jorda- I nië zal nooit zijn aanspraken op Ir lk In een parochie een Euro- i het verloren gebied opgeven, al- missionaris benoem, krijg ik dus Hoessein, de mensen geschenken. Als l Aan het front in de Sinat woeden en een Afrikaanse priester de tankslagen die gisteren zijn vragen ze waarom ik een I begonnen, vanmorgen og (kei aan ze heb. voort. Egypte meldt vordeigen bittere ervaring voor de in de woestijn Volgew Ejrpte Ifrikaanse bisschop uit Kameroen. z.jn de Israëlische eenhedin dit vertelde het Suezkanaal hebben overge stoken, thans vernietigd, maar dit wordt door Israël ontkend. Ment tracht Sa-6 raketten in handen te krijgen. Vanmorgen zijn commando-rails onderno men tegen Egyptische havens, terwijl ook de telefoonkabel tus sen Libanon en het westen door explosies is vernield. is niet de enige die de PMW at weten dat de overschakeling eigen kader voor de jonge erken in Afrika en Azië een moei- jke zaak is. ook om financiële «denen. Wat de Europese mis- ionaris kon, dank z\j relaties in moederland, kan zijn Afri- se opvolger niet zo gemakke- ijk. Hij beschikt over minder geld, kan met zijn mensen minder n voor de opbouw van de amenleving en de kerk. Daarom soms niet gewenst. De nor- nale ontwikkeling van de Afri- taanse of Aziatische christenheid vordt er door geremd. Vij proberen daar iets aan te doen. Jet hulpprogramma van de PMW gericht op do jonge kerken zelf, liet Al hun medewerkers, vooral lie uit het eigen volk. Dp Wereldmissiedag, 20-21 oktober, Tagen wij voor deze priesters en eken middelen om te leven en te erken. Er is een kcrkkollekte en kunt gireren. Op giro 8725 - PMW Den Haag - Laan Copes van Cattenbureh 127. Onderhandelingen EEG met arme landen begonnen BRUSSEL (ANP) In het Brus selse Egmontpaleis is gisteren de Europese gemeenschap on derhandelingen begonnen over haar toekomstige banden met de geassocieerde staten In Afri ka. de onafhankelijke Gemene- bestlanden In Afrika, het Caral- bisch gebied en de Stille Oceaan en enkele andere Afrikaanse landen. Ja de beslissing om de produktie van ruwe olie in het Midden Oosten met vijf procent te verminderen, ontvingen de olieministers van de Arabische landen verslaggevers om een toelichting te geven op hun besluit. Russische generaal >mgekomen (OU (UPI) Fjodr M. Bon- enko, commandant vai htdoelraketeenheden vai vjet-Unle, Is zaterdag „op tra nche wijze om het leven geko- ien". Hij was 54 jaar. Dit staat in het blad van het Russi sche leger. Enkele westelijke waarnemers speculeren dat de dood verband zou kunnen houden met de strijd in het Midden-Oosten. Men achtte het zeker dat gene raal Bondarenko hierbij per soonlljk betrokken was. SCHIPHOL (ANP) De KLM zal met ingang van 1 november ook Duitsland in het „weekend- excursiepakket" gaan opnemen. Deze speciale tarieven, die der tig procent lager liggen dan de normale retourprijzen, werden enige tijd geleden al naa Europese steden in elf landen ingevoerd. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Europa en Japan, de voornaamste afnemers van de I Arabische olie, zullen het eerst de gevolgen ondervinden van de be- i slissing van tien Arabische landen de produktie van ruwe olie j maandelijks m«t vijf procent te verminderen. Gisteren besloten Koeweit, Irak, Syrië, Egypte, Libië, Algerije, Saoedi Arabië, Aboe Dhabi, Qatar en Bahrein de olieproduktie dat de Westeuropese lan den een hoge prijs zullen moeten betalen voor het feit dat hun bondgenoot is overgegaan tot onbeperkte wapenleveranties aan Is raël. Europa en Japan slachtoffers De olieministers van de tien Ara bische landen verklaarden dat de vermindering alleen geldt voor de produktie en niet voor de export. Volgens olie-experts in Beiroet zal binnen vier maanden een grote olie-krisis in de wereld ontstaan indien de1 maatregel tegen die tijd nog steeds van kracht is. De Arabische olieministers zeiden dat de maatregel voor produktie vermindering geldt totdat Israël zich volledig heeft teruggetrok ken uit de bezette gebieden en de rechten vanhet Palestijnse volk zijn hersteld. De dollar is gisteren op de valuta markten gedaald tot 2,47, ter wijl de koers van het Britse pond steeg. Dit hangt samen met het spuien van dollars door Arabische ban ken in ruil tegen het Engelse pond. Nobelprijs economie Stockholm De Nobelprijs 1973 voor economie is vandaag toe gekend aan professor Wassily Leontief van de Harvard uni versiteit in de V.S. De Poolse nationale voetbalploeg zorgde gisteravond op Wembley voor een sensatie door de Engelsen, in de voor ronde van het wereldkampioenschap uit te schakelen door een gelijkspel van 1—1. De Engelsen, die negentig minuten in de aanval waren, zaeen geen kans de beslis sende treffer te maken. Op de foto kopt de Engelse aan voerder Martin Peters de bal langs de Poolse verdedi ging, weer tevergeefs. Zantvoort - Een overspannen 61- jarlge vrouw, die de laatste tijd veel lasf had van depressies heeft gistermiddag in een vlaag van verstandsverbijstering haar 96- jarige Inwonende moeder met een sjaal gewurgd en haar daarna met een plank de sche del ingeslagen. Na haar wanhoopsdaad vluchtte de vrouw, die pas kort in Zand- voort woonde, het huis uit. Zij moet daarna uren hebben rond gedwaald en daarbij hebben be sloten een einde aan haar leven te maken. Tegen acht uur gis teravond trof de bestuurder van een trein, die voor een onveilig sein moest wachten, de vrouw namelijk liggend op de rails bij een overweg aan. In eerste in stantie dacht hij aan een onge val. Toen hij uitstapte om de vrouw te helpen, verzette zij zich hevig en zwaaide daarbij vervaarlijk met een mes. De in middels gewaarschuwde politie, door dc echtgenoot van de vrouw reeds op de hoogte ge bracht van het familiedrama, slaagde erin de vrouw te over meesteren. Een arts diende haar een kalmeringsmiddel toe, waarna zij naar het politiebu reau werd overgebracht. Van daar is zij inmiddels naar pscychiatrische inrichting c gebracht. Het schijnt dat de In woning van haar moeder de vrouw over het hoofd Is ge groeid. Toeristen uit Egypte naar huis EINDHOVEN (ANP) De Nederlandse toeristen, die door de oorlog in Egypte waren gestrand, zijn thans definitief op weg naar huis. Aan boord van het Franse schip Avenir worden ze vanavond of van nacht in de haven van Marseille ver wacht. zo deelt Fit in Eindhoven mee. Mor genochtend worden ze opgehaald door een DC-8 van de KLM. die vroeg ln de mid dag op Schiphol wordt verwacht. On der de passagiers ls vermoedelijk de VPRO-tv-ploeg, met o.a. Dimitri Frenkel Frank, die bij de Py- ramiden heeft ge filmd voor de nieuwe serie Herodotusverha- len. DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zijn bereid dit onder aandrang van de Slatencommissie voor de Ruim telijke Ordening alsnog een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van het uitbreiden van glastuinbouwgronden in het gebied van het Streekplan Plas sengebied, dat zoals bekend een negental gemeenten (benoorden Leiden) omvat. Zij tekenen evenwel aan In een nota van wijziging op genoemd streekplan dat hun de be hoefte aan nieuwe tuinbouw- gronden in dat gebied niet zo groot is gebleken. Het ontwerp- streekplan Plassengebied komt volgende week donderdag en vrijdag in bespreking (een be slissing erover moet dan worden genomen) in de Statenvergade ring van Zuid-Holland. De nota van wijziging is de eerste reac tie op de meer dan 60 inge brachte bezwaarschriften. In de nota van wijziging doen G.S. ook nog enige concessies ten aanzien van de uitbreiding van de bevolking. In tegenstel ling tot de Provinciale Planolo gische Commissie willen G.S. een jaarlijkse uitbreiding toe staan van één procent met die restrictie, dat de bevolkings groei „in principe" moet wor den gerelateerd aan de werkge legenheid doch dat ook andere criteria als b.v, het voorzienin gen-niveau (b.v. instandhouding scholen, red.) kunnen gelden. Globaal willen G.S. erbij blijven, dat er 800 ha. recreatie water bij moet komen: thans specifi ceren zij die als 400 ha. ter weerszijden van Achtergat- Stingsloo-Zuidzijdervaar (Oud Ade), 200 ha. ten zuiden van Den Does en 100 ha in de Grote Heilige Geestpolder en de Vrle- sekoopse Polder (Leimuiden). De tweede vaarverbinding tussen de Kagerplassen en de Braa.v sem nabij Oud Ade moet er ko men. De conserven-industrie te Ter Aar mag niet meer uitbrei den en wordt andermaal verwe zen naar Alphen aan de Rijn. Solidariteits betuiging met Israël DEN HAAG, (ANP). Twaalf bekende Nederlanders, onder wie de oud-premiers Biesheuvel en De Jong, hebben in een ver klaring hun solidariteit betuigd met Israël. Het bestaansrecht van Israël binnen veilige gren zen en de oplossing van het Pa lestijnse vraagstuk kunnen sa men een basis voor een reële vrede vormen, aldus de verkla- 'ETERWOUDE Een groot aantal (ca. 30) metaalarbeiders van de sluitende De Jong's Ma chinefabriek in Hazerswoude zal t'P enkele honderden meters van hun oude fabriek nagenoeg het zelfde werk kunnen krijgen bij °e Rotim, die begin volgend jaar van start gaat in het indu strieschap De Grote Polder. Rotim (Rotterdamse Industrie- nrij) is gespecialiseerd in mate riaal voor de woning- en utili teitsbouw en de wegenbouw, zoals kranen, bulldozers, dragli nes, laadschoppen enz. Dit ma terieel wordt ingevoerd uit Zwe den en Frankrijk, maar in op dracht van de kopers moeten er dikwijls bepaalde modificaties worden uitgevoerd. Rotim heeft ook het onderhoud? en repara- tiewerk van de verkochte instal laties en werktuigen. Voor Rotim wordt op dit ognblik een nieuwe hal, annex kantoren gebouwd. Het bedrijf op volle sterkte telt plm. 100 man. Het goede perspectief voor het af vloeiende personeel van De Jong's Machinefabriek is er, omdat het personeel van Rotim (dat in Nijmegen zijn vestiging opgeeft) in meerderheid niet naar het westen wil verhuizen. Het (commercieel en admini- stratief)personeel van de Haag se vestiging, die ook dicht gaat, blijft uiteraard wel bij Rotim. Vitaal, dynamisch, internationaal! PeterStuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant,\l geniet zoveel meerl Tl- Jongste der wereldmerken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1