HARDE UITVOERING VAN STREEKPLAN IS NOODZAKELIJK O O <3> Discussie rond bedrijfswoning St'wijkseweg LTB-cursus Spreken in het openbaar ASC en LDWS vinden hun draai nog niet stad streeknieuws Werkgroep Milieubeheer aan Provincie: Kasbloemen nemen plaats in van biiitenchrvsanten Edo de Waart en zijn orkest in grote vorm Getuigen gezocht PAGINA 5 WOENSDAG 17 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN/DEN HAAG De in spraak bij de behandeling van het streekplan Plassengebied is ondermaats gebleven. Dit con stateren nu ook de leden van de werkgroep Milieubeheer van de RU-Leiden. De werkgroep vreest, dat ,,de besluitvorming van de Provinciale Statenleden ernstig belemmerd wordt door de ambtelijke gekleurde benade ring van de bezwaarschriften". In een brief aan PS hebben de leden van de werkgroep hun be zwaren kenbaar gemaakt. Zoals mogelijk bekend wordt het ont werp streekplan voor het Plas sengebied op 25 en 26 oktober door Provinciale Staten behan deld. Het indertijd door de werkgroep ingediende bezwaarschrift tegen het ontwerp is volgens de groep nog steeds niet werkelijk beant woord. Wel is het zo, dat de Pro vinciale Planologische Commis sie de werkgroep een algemeen antwoord op alle ingediende be zwaarschriften heeft toegezon den. Dit zou een samenvatting en beantwoording van alle schriftelijke reacties moeten be vatten. „Het Stuk is hiervoor echter volstrekt onbruikbaar door zijn onduidelijk, tegenstrij dig, onvolledig en bedrieglijk karakter", aldus de werkgroep. De groep Milieubeheer, waarin W. J. ter Keurs, drs. J. C. van Lenteren en mr. N. R. van Ra- vesteyn verenigd zijn, is met de PPC van mening, dat ernst moet worden gemaakt met de bestrijding van de verstedelij king van het open middenge bied. Uit het felle verzet van de streekgemeenten met name te gen dit hoofdstuk blijkt wel, dat de effectuering niet eenvoudig zal zijn, aldus de groep. Zij stel len daarom voor om bij de vast stelling van het streekplan door PS begeleidende „harde" uit- voerings- en beschermingsbe sluiten te nemen. Zoeterwoude maakt begroting sluitend met saldi- reserve ZOETERWOUDE Een maand eerder dan vorig jaar is de ge meenteraad geconfronteerd met de begroting voor volgend jaar. Deze kan sluitend worden ge maakt met de beschikking van 20.000,- bij een bedrag voor onvoorziene uitgaven van 34.500,- en een reservering voor de lasten, voortvloeiende uit de in 1974 te verwachten kleine investeringen, van ƒ10.000,-. In de begroting van 1973 is een voorlopige beschik king over de saldireserves opge nomen van ƒ40.000,-. In het antwoord op de algemene beschouwingen van vorig jaar hebben B en W reeds medege deeld, dat het een uitgangspunt va het beleid is om o.a. de plaatselijke belastingen om het jaar aan te passen met dien verstande, dat ieder jaar enkele belastingen zullen worden ver hoogd. In het begin van dit jaar waren het de reinigingsrechten en de hondenbelasting thans zijn de straatbelastingen en de rioolbelasting aan de beurt. De huidige tarieven van de eerste gelden vanaf 1 jan. 1970 en die van de rioolbelasting zijn sinds 1968 niet meer verhoogd. De voorgestelde tariefsverhogin gen zien er als volgt uit: RIOOLBELASTING: woning w.o. woning met winkel 63,- (is 50,-); bedrijfsgebouw met minder dan 10 werknemers 75.- is 60.-); bedrijfsge bouw 10-20 werknemers 95,- (is 75,-); bedrijfsgebouw waarin 20 personen of meer werkzaam zijn 95 plus 20,- voor elke 10 werknemers of een deel daarvan boven de 20. De straatbelasting zal worden verhoogd met 4 procent tot 26 procent voor gebouwde eigen dommen, met 2 procent tot 13 procent voor ongebouwde eigen dommen. De kosten van de gemeente-reini ging zijn geraamd op 135.012,-, de opbrengst aan reinigingsrechten op 71.800,- of wel slechts 53 procent. Er zal geen verhoging worden toege past. Het college is van oordeel, dat een bepaald tekort op deze gemeentelijke taak om milieu en sociale overwegingen aan vaardbaar is. OEGSTGEEST Oud Poelgeest in een don ker jaargetij. Het kas teel in Oegstgeest toon de gisteren een grillige aanblik. Mist en lichte regen-vlagen staken het fraaie bouwwerk in een stemmige herfst- mantel. Het derde van de vier zoveel bejubel de jaargetijden laat ons duidelijk in al zijn vochtige buien 'meede len. LEIDSCHENDAM/STOMPWIJK In de commissie voor open bare werken en ruimtelijke or dening is het weigeren van een bouwvergunning door B en W voor een tweede bedrijfswoning aan de Stompwljkseweg niet zonder meer geaccepteerd. De commissie had ontdekt dat eerder de heer Overdevest wel een vergunning had gekregen. De commissie vroeg wethouder Van Dongen dat dossier eerst maar eens op te diepen. Ben W hadden de vergunning gewei gerd op grond van de grote af stand, 200 meter, van de andere bedrijfswoning, daartegen ver zet zich het bestemmingsplan. De moeilijkheid met de aanvrager was dat hij het wegens een zwa re bronchitis wat kalmer aan wil gaan doen. Als hij er mee ophoudt, krijgt hij de vergun ning zeker niet. Blijft hij nog wat werken dan zal er met de nieuwe voorwaarden die in de maak zijn wel een mouw aan zijn te passen, dachten de com missieleden. Bij de nieuwe voorwaarden, aldus de heer Ooms van algemene za ken, zal aanvrager ook geen vergunning krijgen omdat het gemeentebestuur dan advies zal vragen aan de Dienst voor de Landinrichting, die wegens de grootte van het bedrijf nu ook afwijzend heeft geadviseerd. ROELOFARENSVEEN - Al ge ruime tijd mogen de chrysanten in de aanvoer tot een van de belangrijkste bloemensoorten gerekend worden. Blijkbaar is men nu, vooi wat de chrysanten van buiten betreft, over het hoogtepunt heen. Als men soor ten als Satelite voor de klok ziet komen, dan weet men dat het einde van de buiten-tros in zicht is. Een bijzondere uitschieter in kwa liteit en prijs mag genoemd worden de nieuwe variëteit Sie- grid, waarvoor tot boven de twee gulden per bos werd be taald. Overigens behoeft men voorlopig niet bang te zijn dat men het zonder chrysanten zal moeten stellen, want er begin nen reeds belangrijke hoeveel heden uit de kassen te komen. Door sommige kwekers was blijk baar een verkeerde zuinigheid betracht inzake het moeten sto ken in de vochtige koude nach ten. Gevolg met de anjers en hierdoor belangrijk lagere prijzen. Over het algemeen kan echter gesteld worden dat voor de anjers vrij hoge noteringen werden gemaakt. De prijs voor rozen trok eveneens iets aan. De aanvoer van Asters, Dahlia's, Ornithogalum, Liatris, Gladiolen en Colvilleir. is praktisch weer verleden tijd. Wel is er nog een belangrijk aanbod van Irissen. Geruime tijd is dit vanwege het zomerweer een van de meest verguisde bloemen geweest. Nu worden deze weer belangrijk beter gewaardeerd. Mits van goede kwaliteit heeft men eveneens een vriendelijke prijs over voor de fresia's waarvan ook weer aanvoer uit de kas begint te komen. Edo de Waart en zijn Rotter dams Philharmonisch orkest hebben een conventioneel programma tot een on-alle- daagse belevenis gemaakt. Bezwaren tegen een wat af gezaagde Ouverture ,,11 bar- biere di Siviglia" van Rossi ni worden zonder meer ter zijde geschoven bij een der gelijke levendige vormgeving Dit was weer het Rotterdams orkest dat wij hier graag ho ren. Hetzelfde geldt voor Tsjaikowsky's „Vijfde", in grote lijnen opgebouwd, zonder zich al te zeer te ver liezen in het pathetische, maar waarin vooral de dyna- mische beleving de zwakke delen uit deze symphonie weg vaagde. Voor een derge lijke uitvoering zit men op het puntje van zijn stoel. Hoogtepunt in dit concert: de vertolking van Mozart's Con cert in Bes gr. t. K.V. 595 door George van Renesse. Ragfijn en verdiept spel van deze pianist, die de compo nist heeft doorgrond als geen ander. Achter de tintelende muziek dringt zich een on dergrond op van ernst om niet te zeggen tragiek. Een creatie van een Mozart, zoals George van Renesse bracht, is die van een groot pianist, van een groot vertol ker. Het samenspel was een moeilijke opgave voor het orkest. In grote lijnen wist Edo de Waart de intenties van de solist te voflgen, zij het dan ook dat voor dit raf finement het orkest hier en daar wat beweeglijkheid miste. Maar het was geen overwegend bezwaar. In zijn totaal was het een boeiende weergave. Edo de Waart en het Rotter dams Philharminisch orkest waren deze avond in grote vorm. Ovationele bijval van een praktisch uitverkochte Stadsgehoorzaal heeft duide lijk gemaakt, dat orkest en dirigent hier een grote plaats hebben verworven. B. Rijnders Ballonnetjes leverden prijzen op ZOETERWOUDE —Op 5 septem ber vormde een ballcnwedstrijd het onderdeel van het feestpro gramma dat de Oranjevereni ging organiseerde bij het zilve ren regeringsjubileum van de Koningin. Honderden ballonnen gingen de lucht in en slechts van een der tigtal kwam de label terug. De verste kwam terecht in Assen en behoorde toe aan Maaike Os set, Loethe 18, dat leverde 25 op, de tweede prijs van 20 was voor Edwin Vreeswijk, Stomp- wijkse 8 (Smilde), 3e was de bal lon van Robert Turk, Zuidbuurt- seweg 25d, wiens ballon in het Friese Peperga terecht kwam 15), no. 4 landde in Blesse (Friesland) wat 10 gulden ople verde voor Dirk Niestadt uit de J.A. de Gravenlaan 1, vijf gulden gaat naar Carla Onderwater, Zuidbuurtseweg 29 van wie de ballon eveneens in Friesland te recht kwam en wel in Spanga. De prijzen kunnen worden afge haald bij penningmeester A. v. Bennekom, Weipoortseweg 33a. 11 li ZOETERWOUDE De L.T.B. houdt morgenavond een ledenvergade ring in Don Bosco. Hierop komen de voorstellen voor de vakbond veehouders en bondsjaarvergadering aan de orde. De heer C. A. J. M. Omtzigt, hoofd van de afdeling grondzaken en vestigingsdlenst van de L.T.B. zal een inleiding houden waarna er gelegenheid is tot discussie. Er zal ook een cursus „Spreken in het openbaar" worden georgani seerd waartoe de deelname voor iedereen openstaat. Op 8 november zal worden gestart met de eerste van de 13 lessen welke steeds op donderdagavond in „Ons Huis" zullen worden gegeven. De kosten bedragen 60 en zowel dames als heren kunnen zich aanmelden bij de heer N. Berg, Weipoortseweg J5b. Het aantal cursisten is gesteld op maximaal 20. Leidster is mevaouw De Bunk, een zeer vlotte do cente. LEIDEN De zaalvoetbalcompe titie is weer draaiende. Weife lend en voorzichtigjes, want het was wel weer even wennen. Dat gold zeker voor titelkandidaten als LDWS en ASC. ASC wist te gen de debutant Wermink pas halverwege de tweede helft de overwinning veilig te stellen. Men bouwde wel snel een over wicht op hetgeen Wernink goed van pas kwam maar de juiste openingen wist men zeker in de eerste helft niet veelvuldig te vinden. Wernink was in het begin met zijn „uitvallen", meestal ingeleid door Koos van Weerlec zelfs gevaarlijker. Na de beslissende treffer van Wim Kramer halverwege de tweede helft werd de wedstrijd een stuk levendiger en kreeg Wernink nog mogelijkheden om gelijk te komen. Men wist er echter niet van te profiteren. Even moeilijk had LDWS het in het begin tegen de Munnik. dat versterkt is met de gebroeders Haver. Men keek zelfs vlak voor rust tegen een 1—0 achterstand aan, toen Fer ry Haver gebruikmaakte van de hem geboden vrijheid, maar één minuut later had George Moesman LDWS al weer op ge lijke hoogte gebracht. Een sterk dominerend LDWS leek na rust op een gemakkelijke zege af te gaan. Dit viel echter anders uit, want na de openingstreffer van Pim van der Meer, moest men tot twee minuten voor tijd wachten, voordat Pim van der Meer de overwinning veilig stel de. Lugdunum—Rijnsburgse Boys bood kwalitatief minder goed spel. De wedstrijd werd ook nog ontsierd door een klein incident bij de spelersbank. het geen echter geen ernstige gevol gen had. Lugdunum bleek als geheel de betere ploeg en won met 3—2 door een hattrick van Joop Ellert. B en T leek tegen Stormvogels zijn eerste neder laag te gaan incasseren. Tech nisch was men wel de betere ploeg, maar desondanks nam Stormvogels door doelpunten van de Bezemer en Koos van Es een 2—0 voorsprong, die ge handhaafd werd tot vijf minuten voor tijd. Stormvogels waande zich zeker van de overwinning, maar Henk Spies en Eddy Mon- sels schoten deze ijdele gedach te aan flarden: 2—2. Verdere uitslagen: 2A: Tegelhan- delDurisol 5—3; LISC—Hanab 40; Regenboog—Fortuna 2—1; SLF—VNA 5—4; res. 2A: Lei den 2—Lugdunum 2 63; ASC 4Fortuna 2 25; Unitas 2 LISC 2 5—2; LFC 2—Stormvo gels 2 2—3; Res. 2B: Wernink 2—LFC 3 3—3; res. 3A: Gazelle 3—ASC 5 5—3; Leiden 3—SVLV 2 16; Regenboog 3B en T 2 1—3; Res. B: Unitas 3Hanab 2 5—1; VWS 2—Or. Groen 2 7— 2; Durisol 2—Swift 3 5—3; Res. 3D: UVS 2—VDON 2 1—3; Dy namo 2—Gazelle 4 46; Al: Oegstgeest—ASC 4—0; LDWS— Zebra's 40. PIET VAN DAM Dr. Laeyendecker hoogleraar in de sociologie LEIDEN Dr. L. Laeyendecker, sinds 1969 gewoon lector in de sociologie aan de Universiteit van Amsterdam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de alge mene sociologie aan de Leidsê Universiteit. Prof. Laeyendecker, die op 18 juni L930 te Utrecht werd gebo ren en in 948 het eindexamen hbs b aflegde, studeerde, na on der meer een jaar bij de Am sterdamse Bank werkzaam te zijn geweest, van 1950 tot 1958 filosofie en theogogie aan het groot-seminarie van de paters Augustijnen. Aansluitend studeerde prof. Laeyendecker, die in 1957 tot priester werd gewijd maar dit ambt in 1969 neerlegde, tot 1964 sociale geografie met als bij vakken sociologie en godsdienst sociologie aan de Universiteit van Amsterdam. Drie jaar later promoveerde hij bij prof. dr. S. Hofstra tot doctor in de Sociale Wetenschappen op een proef schrift, getiteld „Religie en con flict". I VOORSCHOTEN De Groeps commandant van de Rijkspolitie te Voorschoten verzoekt de ge tuigen van de aanrijding die een I auto in de nacht van zaterdag op zondag heeft gehad met een verkeerszuil op dc Leidseweg I zich bij hem te melden. Bij deze aanrijding werd behalve de verkeerszuil ook een gepar keerde auto beschadigd. Tot ge tuige rekent de grocpscomman- dant de bestuurder van een groene Volkswagen bestelauto, type Pick up, en de bestuurder van een Kreidlerbromfiets die ten tijde van de aanrijding aan wezig waren en zijn gestopt. Contact opnemen m«*t telefoon nummer 01717-6965. Minister opent politiebureau Alphen a.d. Rijn ALPHEN A/D RIJN Maondag 3 december zal minister De Gaay Fortman van binenland- se zaken het nieuwe politiebu reau in Alphen a/d Rijn offi cieel in gebruik stellen. Het politiebureau is kort geleden zonder veel plechtigheid reeds in gebruik genomen ten behoeve van het bijna 65 man tellende korps.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5