Melkleverantie zal grondig gesaneerd moeten worden WEER ACTIEF IN LEIDEN Louise de Coligny wint Zijl/LGB-beker „Stille" vergadering KNVB-afdeling Leiden Gewestraad een politiek orgaan met ruimere taak en meer bevoegdheid REMBRANDT-OP-DE-FIETS stad Kompleet Feyenoord speelt in Leiden Bouw van „Blokhuis" kan snel beginnen LEIDSE COURANT LEIDEN Het Leids Acade misch Kunstcentrum brengt op zaterdag 20 oktober het Afro-Su- rinaams drama „De goden zijn onschuldig" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Dit dra ma is ontstaan uit een work shop onder leiding van Dayene Rigters bij de stichting „De Kom" te Amsterdam. Pe spelers zijn allen amateurs, werkende jongeren en studenten in de leeftijd van 16 tot 28 jaar. Bovendien zijn zij allen afkom stig uit Suriname. De vele be wegingen en dans- en gelaatsex pressies uit de Afro-Surinaamse cultuur zijn kenmerkend voor het stuk, dat over gehoorzaam heid en ongehoorzaamheid aan de goden handelt. De voorstel ling begint om 20.30 uur en de toegangskaarten kosten 3,50, aan de zaal verkrijgbaar of te lefonisch te bestellen onder nummer 01710-24890. LEIDEN De gehele A-selec- tie van eredivisieclub Feyen oord zal op 30 oktober naar Leiden komen om een wed strijd te spelen tegen een Leids KNVB-elftal. De op brengst van deze wedstrijd is voor een goed doel. Het initiatief hiertoe as geno men door de heren Ouds hoorn en Riethoven (Swift) die er in geslaagd zijn om de roemruchte Rotter damse club naar de Sleutel stad te halen. In welke op stelling Feyenoord het veld van LFC zal betreden is nog niet geheel duidelijk, omdat trainer Wiel Coerver wellicht deze wedstrijd zal aangrij pen om wat te experimente ren. Mogelijk is dat ook Ri- nus Israel wederom in het eerste zal acteren. Ook de opstelling van het Leidse team is nog niet bekend, maar de basis zal toch wel bestaan uit Roodenburgers en UVS'ers. Eén ding staat wel vast, namelijk de be stemming van de opbrengst. Deze gaat naar de Da Costa- school, een school voor gees telijk gehandicapte kinderen. De bedoeling is dan ook, dat er veel mensen de weg zul len vinden naar het terrein aan de Boshuizerkade. 30 ok tober dus en de aanvang is 20.00 uur hiaak meer gebruik Van onze Uitgebreide service 25-jaar actief lid-zijn verdient de nodige aandacht. LËIDEN Het gaat ernaar uit zien dat Leiden-Noord behalve de woningen ook de melkleve- rantie-aan-de-deur moet gaan renoveren. De afname van melkprodukten in deze buurt, en met name ook in Leiden Zuid- West is namelijk zo onrustba rend slecht dat de melkhandela ren gedwongen zijn de levering aan de huizen stop te zetten. Dit zal dan betekenen dat de con currerende supermarkten de strijd gewonnen hebben. Deze pessimistische geluiden liet de voorzitter van de feestcom missie van de R.K. meikhande- larenvereniging „St. Paschalis", de heer W. Th. v.d. Holst, horen tijdens zijn toespraak ter gele genheid van het 60-jarige be staan van deze vakvereniging. De heer Van der Holst zei tij dens de feestelijkheden in het St. Anthonius Clubhuis dat het niet meer verantwoord werken voor de leveranciers psychisch was en dat alleen een grondige sanering uitkomst kon bieden. De sanermgscomniissie heeft al het advies gekregen om, indien LISSE —De bouw van het win kelcentrum Plan-Blokhuis kan beginnen. Ged. Staten van Zuid Holland heeft het gemeentebe stuur van Lisse dezer dagen la ten weten, dat er geen bezwa ren meer zijn tegen het plan. Albert Heijn, die het hart van het 21/2 ha grote plan zal vormen met een groot warenhuis staat als het ware al gereed met de eerste paal, zo liet wethouder Mesman onlangs al weten op j een vraag van het raadslid j Smith. Bij het warenhuis van AH komt nog een warenhuis van een aan tal gezamenlijk opererende mid- denstanders, een restaurant, j een aantal losse winkels en woonhuizen en de openbare leeszaal en bibliotheek. Het Plan Blokhuis komt in de on middellijke nabijheid van Lisses belangrijkste winkelstraat, de Kanaalstraat. er geen veranderingen optreden, binnen afzienbare tijd de straat verkoop te staken. Van der Holst kon echter ook leu ke geluiden laten horen. Zo me moreerde hij aan het begin van zijn speech de oprichters van St. Paschalis, de heren N. Ver berg, H. Compier, S. v.d. Pol en J.P. v.d. Holst, en de verwor venheden van deze vakvereni ging. Hij doelde hierbij op de margarine-inkooporganisatie, de instelling van de vakantie- en saneringscommissie en het so ciaal fonds. Gisteravond waren vrijwel alle le den van St. Paschalis wederom in het St. Anthonius Clubhuis bijeen voor het hoogtepunt van het diamanten feest: een diner dansant. Voorzitter van St. Pas chalis, de heer P. Janson, bena drukte tijdens een toespraak nog eens dat de vereniging alles dn het werk zal stellen om te voorkomen dat Leiden-Noord en Zuid-West zonder leveranciers zal komen te zitten. Hij wees de aanwezigen erop dat dat vele problemen zal opwerpen aange zien de overblijvende melkhan delaren uit deze wijken ver trekken er binnenkort zes niet nog zwaarder belast konden worden. Hij hoopte dan ook dat iedereen bij de op 5 november te houden vergadering van de saneringscommissie aanwezig kon zijn om in gezamenlijk overleg tot oplossingen te ko men. De heer Janson greep bo vendien de mogelijkheid aan om de heer M. Brouwer, die 40 jaar actief lid en 25 jaar bestuurslid is, nog eens in het zonnetje te zetten. Voorzitter van de feest commissie Van der Holst had dat tijdens de eerste feestdag al gedaan. Tussen de gangen van het diner door sprak bondsvoorzitter A. Th. Verschaik. Hij uitte zijn waardering voor allen die het initiatief tot de oprichting van de vereniging hadden genomen. Hij zei ook dat hij er van over tuigd was dat St. Paschalis, on danks alle moeilijkheden, zijn verworvenheden niet zomaar overboord zal zetten. Hierna huldigde men 16 personen die zich 25 jaar actief lid van de vereniging hebben getoond. Dat waren: P. v.d. Geest, J. L. v.d. Holst, W. Th. v.d. Holst, C. v.d. Hulst, Th. v.d Hulst P Janson, P. v. Kins, H. Koloos, J. W. v. Leeuwen, J. v. Rooden, W. v. Rijn, mevr. Roodenburg, K. v. Schie, J. v. Schie, P. v. Stein en N. Zonneveldt. LEIDEN „Kunst is tijdloos" pleegt B.C. v. Ettinger te zeggen en wie de werken van deze stadsschilder ziet, is geneigd het te geloven. De „Rembrandt op de fiets" zoals vele Leidenaren hem kennen, was weer enkele dagen actief in schilderachtige oude Leidse buurien, zoals de omgeving van de Pieterskerk. Compleet met fiets en de daarop bevestigde schildersezel was Van Ettinger „de kitsch" aan het be strijden en, volgens zijn zeggen, er voor te zorgen dat het nageslacht een erfenis van Leiden kan ontvangen. Achteloos en gemakkelijk legt deze in zijn vak vergrijsde 67-jarige Hagenaar in verf en Oost-Indische inkt datgene vast wat hem in de oude sleutelstad aantrekt. Van Ettinger werkt in opdracht van de over heid in Den Haag. Een heel enkel keertje verkoopt hij iets aan particulieren, maar hij voegt er aan toe dat 'hij niet zo goed koop is. Auto's ziet Van Ettinger niet. Als hij bijvoorbeeld de Pieterskerk schildert met het daarbij behorende parkeerplein worden de auto's vervangen door paard en wagens, handkarren en bakfietsen. „De auto hoort niet in de binnenstad" krijg je te horen als je hem vraagt waarom hij dat doet. toonstelling ter gelegenheid end jaar omstreeks 3 -den. „Ik had nog een en die ben ik nu aan :de de vriendelijke en „Leiden ont~- De expositie oktober ge', paar schet. het afmakei spontane sCac. led Le'idenaar die van zijn stad houdt, zal Vi. Jttinger's expositie ongetwijfeld gaan bezoeken. Natuurlijk zijn ook anderen wel kom. De plaats van de tentoonstelling staat nog niet vast, maar zoals deze schil der de verdwijnende historie van Leiden weet op Ce sporen, zal de Leidenaar Van Ettinger weten te vinden. LEIDEN Maandag en gisteren zijn in de „Overdekte" de jaarlijkse schoolzwemwedstrijden gehouden. Maandag doken de leerlingen van het voortgezet onderwijs hierbij aangemoedigd door de vele mee gekomen supporters van de startblokken, waarbij verschillende scholen verrassend sterk voor de dag kwamen. De L. de Coligny- scholengemeenschap b.v. toonde zich zowel bij de meisjes als bij de jongens t/m 14 jaar de sterkste terwijl deze school in de leeftijds groep boven 14 jaar bij de jongens een 2e en bij de meisjes een 3e plaats behaalde. Op de individuele nummers behaalden de leerlin gen van de „L. de Coligny" 10 van de 40 te verdelen finaleplaatsen, daarmee beslag leggend op de door de Zijl/LGB beschikbaar gestel de beker. De voornaamste uitslagen zijn; schoolslag t/m 14 jaar 1, Anja v.d. Zwet (Koperwiek) 2. Moni ca de Balster (Paulus Mavo) 3. Anja Leyte (Gymnasium), idem jongens t/m 14 jaar 1. Jack Frauenfelder (L. de Coligny) 2. Nico Haastrecht (LTS Veen- streek) 3. Jos Verhagen (Don Bosco), idem meisjes boven 14 jaar 1. Monique v. Leeuwen (Gymnasium) 2. Ingrid v. Vel- zen (Koperwiek) 3. Elly Roos (Koperwiek). Idem jongens bo ven 14 jaar 1. Gerard Krol (MTS. MSG) 2. Peter L'Ami (LTS Veenstr.) 3. Dick Werter (Agnes). Vrije slag meisjes t/m 14 jaar 1. Erna Maasdijk (Paulus Mavo) 2. Anja v.d. Zwet (Koperwiek) 3. Monica de Bolster (Paulus Mavo), idem jongens t/m 14 jaar 1. Jos Verhagen (Don Bos co) 2. Frank Dreef (R.S.G.5 Meiln) 3. Nico v. Haastrecht (LTS Veenstreek). Vrije slag Meisjes boven 14 jaar 1. Gem ma v. Buuren (Agnes) 2. Moni que v. Leeuwen (Gymnasium) 3. Marja Völker (Visser 't Hooft (Vrije slag jongens boven 14 jaar 1. Dick Werter (Agnes) 2. Gerard Krol (MTS.MSG) 3. Evert J. Masurel (Visser 't Hooft). Voor de schoolklassering zijn de uitslagen: meisjes t/m 14 jaar 1. L. de Coligny, 2. Koper wiek, 3. Gymnasium. Jongens t/m 14 jaar 1. L. de Coligny, 2. LTS Veenstreek, 3. RSG. Br. Kade. Meisjes boven 14 jaar: 1. Koperwiek, 2. Gymnasium, 3. L. de Coligny. Jongens boven 14 jaar 1. MTS. MSG, 2. L. de Co ligny, 3. Leidse Instr. school. Gistermorgen trokken ruim 430 jongens en meisjes van de Leid se basisscholen de „Overdekte" binnen. Na veel passen en me ten wisten deze kinderen een plaatsje rond het zwembassin te veroveren, waar om een aantal prijzen voor persoonlijke en schoolprestatie* zou worden ge zwommen. Uit dit grote aantal jeugdig „ta lent" kwam, verdeeld over de 4 groepen (schoolslag en vrije Slag voor jongens en meisjes) LEIDEN De jaarlijkse algeme ne vergadering van de Afdeling Leiden Is ditmaal „stilletjes" afgewerkt. Binnen een mum van tijd stonden de in grote ge tale opgekomen bestuurders van de Leidse- en regiovoetbalver enigingen weer op straat, voor namelijk omdat er nog weinig nieuws van het KNVB-front was en omdat het met de Afdeling zelf voorspoedig gaat. Voorzitter mr. De Jongh kon (gelukkig) weinig negatiefs aanstippen. Een ombelangrijk en daarom snel afgewerkt punt was de verkie zing van de voorzitter, waar voor zich echter geen kandida ten hadden gemeld. De huidige voorzitter, mr. dr. De Jongh werd onder luide bijval dan ook herkozen, hetgeen precies twee minuten duurde. Niemand had verder aanmerkingen op de punten van de agenda, zodat ook die vlot afgewerkt werd. Het enige wat dus overbleef was het voorwoord van de voor zitter en de rondvraag. In zijn inleiding ging mr. De Jongh in op het plan hij is er een fervent voorstander van om de KNVB op te splitsen in drie rechtspersonen, namelijk in een afdeling betaald voetbal, een sectie amateurs en het overkoepelende orgaan zelf. Dit voornamelijk vanwege de finan ciële wanverhouding die er be staat. Tot zijn spijt moest hij meedelen, dat er zelfs in krin gen van de amateurs soms kin derachtig gehandeld werd be treffende de zetelverdeling en er heiaar nog geen pasklare oplos sing ir. het verschiet ligt. Over „sponsoring" kon hij meede- delen, dat de KNVB binnenkort een handleiding daarover zal geven (nu al). Optimistisch was dc voorzitter over het aantal le den van de Afdeling 24.000 over de teams en over de vlucht var. het zaal- en damesvoetbal. I Negatief noemde hij de ontwik keling bij de scheidsrechters, 20 minder dan verleden jaar, en het weliswaar qua aantal iets afnemende aantal strafzaken, I welk getal toch nog wel onrust barend te noemen is. Bij de rondvraag trok hij fel van leer tegen een bestuurder die vond. dat de Afdeling te streng strafte en liever een positievere houding zou zien. „Ik kaats dit in zijn geheel terug op jullie (verenigingen), omdat niet wij. maar de clubs zelf preventief moeten werken", aldus de voor zitter. Nadat de heer Persoon in het bestuur was geinstalleerd en* Lugdunum-voorzitter Breedeveld het bestuur had bedankt, sloot] mr. De Jongh de korte, maar prettige vergadering. een twintigtal finalisten te voor schijn, die luidkeels aange moedigd door de overige deelne mers een hevig gevecht le verden om een eerste, een twee de of een derde plaats. Bij de schoolslag meisjes bleek Carol a van Kesteren van de H. Hart- school de snelste in 20,4 sec., terwijl Caroline Zwetsloot van de Hertebrug 2e en Karin van 't Loo van de K. Doormanschool 3e werd. Dat het krachtsverschil bij de meisjes op de mje slag mini maal was, bleek wel uit het feit dat in de series voor vier meis jes een zelfde tijd (17.5) was ge zwommen. De winnares werd Jeanette Vonk (16.4) van de Hartebrug, met als goede twee de Marion Vreeburg (16,7) van de Franciscusschool en als der de Caroline Zwetsloot (17.0) van de Hartebrug. Schoolslagwinnaar bij de Jongens werd Rob Kuiters van de K. Doormanschool (20.5), 2e en 3e op deze slag werden Peter Kooreman (Hammarskjöld) en Danny v.d. Kaag (Du Rieux- school) met resp. 20.7 en 20.9 sec. Het laatste onderdeel, de vrije slag voor jongens werd ge wonnen door Peter Koorevaar met een tijd van 15.8 sec. 2e op dit onderdeel werd Rob Kuiters met 16.0 en derde Marco Pijn akker (Kon. Juliana) met 16.2 sec. Voor de schoolklassering (de drie snelsten op e'k programmanum mer de tijd van de 4 x 25 meter estafette) werden helaas enkele scholen, door het niet op komen van enkele deelnemers, uitgeschakeld, bij de meisjes die hiervoor wel in aanmerking kwamen bleek de Hartebrug- school het sterkst, 2e werd de Apolloschoo'. 3e en 4e werden de W. de Zwijgerschool en de H. Hartschool. Bij de jongens kwam vooral door de verras send snelle estafette de Kon, Julianaschool als winnaar te voorschijn, de Hartebrugschool werd tweede, de Du Rieux- school werd derde en de Rud. Steinerschool veroverde de vier de plaats. De beker, beschikbaar gesteld door medeorganisator de Zijl/LGB, voor de school met de meeste finaleplaatsen ging naar de Hartebrugschool, die met 5 finalisten het beste voor de dag kwam. Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de iaagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 jaar het betrouwbare juweliers adres met de voordeligste prijzen. F.n ds beste vak-service, door on:e eigen ateliers. Uw juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Ontwerp-regeling Gewest Léden Leiden - De leden van de nieuwe Leidse Gewestraad zullen op de eerste plaats niet hun gemeente, maar een politieke groepering vertegenwoordigen. De Gewestraad moet een gewesteljk politiek orgaan zijn; in deze opzet is er dus geen plaats meer voor de burgemeester, als leden van de Ge westraad. Dat is een van de in 't oog springende punten in de tweede versie van de conceptieregeling, die thans door het dagelijks bestuur van het Gewest Leiden is aangebo den. Op 8 november zal dit concept aan de orde worden gesteld in de Gewestraad. Het politieke karakter in de samenstel ling van de nieuwe Gewestraad komt sterk naar voren in de voorgestelde verkiezingsprocedure. De kandidaat-leden zullen worden aangewezen door de politieke partijen. Uit de lijsten daarop kunnen alleen gemeenteraadsle den staan van de politieke par tijen kunnen de gemeenteraads leden van de deelnemende ge meenten hun kandidaat voor de Gewestraad kiezen. De raad zal minimaal bestaan uit 45 leden. Het is mogelijk dat er meer leden zullen komen, want in de rege ling is vastgesteld, dat iedere gemeente minstens met een raadslid in de Gewestraad ver tegenwoordigd moet zijn. Wordt van een bepaalde gemeente dus niet een raadslid gekozen dan mag de raad dus alsnog iemand aanwijzen. Volgens de nieuwe regeling zal de burgemeester van Leiden nog even het voorzitterschap kunnen bekleden tot de Kroon een full time voorzitter heeft benoemd. In principe kunnen de overige dagelijks bestuurders ook full-li- mers (gekozen door de Gewest raad) zijn. In de tweede versie is de moge lijkheid ingebouwd, dat de Ge westraad niet "getrapt" (door de raden), maar rechtstreeks door de bevolking worden geko zen. Als de Gewestraad daartoe wil besluiten zal er rechtstreeks gekozen kunnen worden. In de ontwerp-regeling zal het Gewest door het kunnen geven van richtlijnen en aanwijzingen een ruimere taak en meer bevoegd heden moeten krijgen dan het nu bezit. Binnen de gewestelijke taakstelling staat het vast stel len van een maatschappelijk ontwikkelingsplan, uitgewerkt in deelplannen centraal. In het ont wikkelingsplan zullen alle doel stellingen moeten worden sa men gevat van alle overheden in het Gewest. Met dringende richtlijnen en dwingende aanwijzingen zal het moeten komen tot een werkelij ke beleidsintegratie bij de deel nemende gemeenten. Dat gaat aanmerkelijk verder dan de praktijk van de thans aflopende regeling, die poogde te regelen, dat er bij de vitale belangen in het Gewest het nodige gecoördi neerd moest worden; dat ge meenten elkaar hun nieuwe plannen zouden melden. "Niet kan worden ontkend, dat de ge meenten door deel te nemen aan deze regeling in feite al naar gelang het middel (van dwingende aanwijzingen bijv.- (red.) wordt gehanteerd) be perkt worden in de uitoefening van hun autonome bevoegdhe den" zo schrijft het dagelijks bestuur in de toelichting op het nieuwe ontwerp. Men spreekt derhalve ook de verwachting uit, dat met deze regeling op den duur het aantal bestaande gemeenschappelijke regelingen zal verminderen. Een pluspunt daarbij is dat de doelmatigheid van bestuur en de controle ge diend worden. onschuldig in LAK-theater De goden zijn Hagenaar B. C. v. Ettinger, de Rembrandt op de fiets/, actief in de Kloksteeg bij de Pieterskerk. Auto's en kitsch zijn voor hem taboe.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4