k Bezwaar ingetrokken: Zwembad a W kan nu snel worden gebouwd T EERSTE PAAL VOOR KLEUTER- BASISSCHOOL POELPOLDER Herstel lastig voor BS Leiden Burenhulp actief in Hazerswoude Schoon polder water van groot belang voor Yeense kwekers Boïïen- en vïïeïsïreeK Bewijsmateriaal terugbezorgd Vernieling door jeugd neemt ernstige vormen aan Leidse agenda Wat U OOK moet weten LEIDSE COURANT NOORDWIJK Op 1 december kan de bouw beginnen van het zwembad. Mevrouw Bouvy heeft haar bezwaar schrift bij de Kroon tegen de wijziging van het bestem mingsplan ingetrokken. Met deze verheugende medede ling opende burgemeester mr. J. M. Bonnike gister avond de discussie over de zwembadplannen. Applaus wordt in de Noordwijkse raadsvergaderingen uiterst zelden gehoord, maar deze keer klonk het spontaan in de raadszaal op. Als uiting van blijdschap bij de verte genwoordigers van de bevolking en tevens als dankbe tuiging aan de appellante, die het belang van de Noord wijkse burgerij boven haar privébelangen heeft laten prevaleren. Bij handhaving van het bezwaarschrift zou de zwembadbouw zeker twee jaar zijn vertraagd. Toch was bij vele sprekers de blijdschap gemengd met zorg over de financiële consequenties. Op de exploitatie werd namelijk een tekort geraamd van ca. 324.000,- en dat dit ten laste van het gemeentetijk budget zou komen was duidelijk. KVP-fractievoorzitter Alkemade keek zwaar tegen deze post aan. Straks komen daarbij nog de lasten van de vuilnisafvoer, grote subsidies, etc., en hij voorzag dan ook, dat dit tot verzwaring van de gemeentelijke belas tingen zou leiden. De Noordwijkse gemeenschap heeft recht om de financiële consequenties te weten, meende Alkemade, en hij verweet de verantwoordelijke wethou der Jansen ten aanzien van dit punt in gebreke te zijn gebleven. Alkemade, en verschillende andere raadsle den met hem, vroegen zich af of de sauna, die hoofdza kelijk toeristische belangen moet dienen, nu wel zo noodzakelijk was, temeer omdat in het exploitatietekort ook een nadelig saldo van de „stomerij" was opgeno- Wethouder Jansen zette uiteen waarom hij aanvankelijk niet had geantwoord op v-agen omtrent de financiering van het exploitatietekort. Hierbij was de begroting 1974 betrokken en daarom wilde hij eerst ruggespraak heb ben met de andere leden van het college. De gemeente beschikt nog over enkele fondsen met een totaalbedrag van 8.5 miljoen en het vormt nog een punt van studie in hoeverre daaruit kan worden geput om het verwachte tekort kleiner te maken. Recente informa ties over het saunabezoek gaven gunstige verwachtin gen. De invoering van een toeristenbelasting diende bij de behandeling van de begroting aan de orde gesteld te worden en ten aanzien van de plaatselijke belastingen deelde de wethouder mede, dat deze ver beneden het- landelijk gemiddelde lagen. Alkemade hield vol dat de verstrekte cijfers geen basis vormden voor een zinnige discussie. De Geus (prot. chr.) zette de zaken helder en duidelijk op een rij. „In principe heeft Alkemade gelijk", zei hij. „We hebben jaren gespaard en konden dat doen omdat bepaalde voorzieningen ontbraken. De bouw van het zwembad moet doorgaan", aldus De Geus, „en wij kunnen nu zon der bezwaar wat uit de spaarpot halen, zodat het ex ploitatietekort niet ten laste van de begroting komt". Een fel debat ontstond bij het voorstel een principe-be sluit te nemen omtrent een grondtransaktie en het ver schaffen van uitbreidingsmogelijkheden aan het bedrijf van de fa. P. van der Deijl aan de Duinweg. In ver band met het interimstructuurrapport en een eventuele woningbouw in de Grashoek waren deze mogelijkheden enkele jaren bevroren geweest en alvorens met de fir ma te gaan onderhandelen, wilde het college van B en W het standpunt van de raad weten. Dat het een mooi en goed bedrijf was. stond bij voor- en tegenstanders vast. Bedijn (PvdA) maakte echter be zwaar tegen een uitbreiding van het kassencomplex, dat hij een stuk „landschapsvervuiling" noemde. Voorts meende hij bij het college willekeur te bespeu ren. Als het aan de wensen van Van der Deijl voldoet, worden dan straks de buren met dezelfde soepelheid geholpen? Grove woorden gebruikte ook Schelvis (PPR). Het is ml- lieuverpesting, die men niiet meer voor mogelijk zou houden. Straks zit dit bedrijf geklemd tussen twee woonwijken en de PPR-woerdvoerder vroeg zich af welke duistere krachten in dit beleid werkzaam waren. Naar zijn mening was verplaatsing van het bedrijf on vermijdelijk. Hij kondigde aan niet alleen tegen te zullen stemmen, doch ook op hoger niveau stappen te zullen onderne men. Voordat er sprake was van woningbouw, zat Van der Deijl er al, voerde Vogelaar aan. De man is geer. mis dadiger, hij heeft rechten. Bovendien wordt er alleen maar met hem onderhandeld. Als argumenten voerde Vogelaar aan, dat de grond van de firma niet bestemd is voor bouwgrond, dat deze eigenaar rechten heeft, dat van landschapsvervuiLing geen sprake is en dat hij reeds is gedupeerd. Er dient met hem op een fatsoen lijke manier 'te worden onderhandeld. Ook de heer Van Riemsdijk (gem. bel.) ging accoord met het nemen van het principe-besluit Nadat ook Schaafsma (WD) zich accoord had verklaard met het voorstel, was het woord aan wethouder Van Duyn. Deze vond de taal van Schelvis dermate kras, dat hij niet op diens betoog zou ingaan. Hij beklem toonde dat het college niet buiten het boekje wilde gaan en daarom niet gebruik zou maken van een vrijstelling ingevolge het uitbreidingsplan 1965. Met de stemmen van de PvdA en de PPR teg»n werd het voorstel aangenomen. Uit mededelingen van het college bleek, dat Noordwijk voor 1974 een sluitende begroting heeft. De post onvoor zien is gebracht op 336.000, terwijl een batig saldo rest van 250.000,-. NOORDWIJK De „plastic zak van Teekens" heeft een amusant vervolg gekregen. Het raadslid mevr. Van Nes was met het tas je naar de Katwijkse vuilnisbelt getogen en had daarin allerlei attributen verzameld als bewijsmateriaal, dat op de aan do 's- Gravendijkseweg in Noordwijk gelegenbelt gevaarlijke stoffen werden gedeponeerd. Tijdens de vorige raadsvergadering werden zak en inhoud plechtig aan burgemeester mr. Bonnike overgedragen. Raadslid De Ridder kreeg bij die gelegenheid de toezegging, dat gevonden materialen deskundige zouden worden onderzocht en gisteravond, toen de zaak-Van der Gugten heel terloops aan de orde kwam, was de PPR-afgevaardigde er als de kippen bij om naar de resultaten van dit onderzoek te informeren. Mr. Bonnike hield zich aanvankelijk wat op de vlakte en zei. dat het feitelijk maar restantjes waren, die men op elke belt kon aantreffen, doch toen De Ridder appelleerde op het toegezegde onderzoek, kwam de aap uit de mouw. Het bewijsmateriaal was na de raadsvergadering neergezet in de kamer van de gemeente secretaris. Toen de werksters daar de boel opruimden, waren zij ook de plastic zak tegengekomen en in hun ijver en schoonmaa kwoede hadden de dames een en ander prompt in de vuilniszak laten verdwijnen. Vragensteller en raad legden zich met enige hilariteit bij het „fait accompli" neer. Leiden - Na de drie topwedstrij den nota bene binnen 8 dagen kan B. S. Leiden de balans op maken, die positief uitvalt. Om In de top mee te draaien moet je zeker al je thuiswedstrijden winnen tegen je concurrenten; nu is de ongelukkige thuisneder laag tegen Levi's gecompen seerd door de uitoverw inning te gen Raak/Punch. De ploeg van Rob de Wit staat nu op een ge deelde vierde plaats, maar heelt het zwaarste programma afge werkt van alle ploegen. LISSE De bevolking van de Poelpolder groeit nog steeds door maar ook de scholenbouw houdt daarmede gelijke tred. Dinsdagmiddag werd in de Poelpolder aan de Vlvaldilaan in de onmiddellijke nabijheid van het nu in aanbouw zijnde winkelcentrum de eerste paal geslagen voor de geïntegreerde Kleuter- en Basisschool welke daar voor de Katholieke Scho lengemeenschap van Lisse ge bouwd wordt onder architectuur van Stuurmans volgens het bouwsysteem van het Scholen bouwteam Midden Holland. Dit wordt de tweede volledig geïn tegreerde school voor kleuter en basisonderwijs in Nederland, d.w.z. dat kleuterschool en ba sisschool niet alleen onder één dak gebouwd worden, maar dat de interne indeling van de school ook zó is, dat men zo van de ene in de andere school kan komen. Daarmee wordt tot uitdrukking gebracht, dat de kleuterschool als het voorpor taal van de basisschool is te zien. Vanzelfsprekend heeft zo'n geïnte greerde school ook in financieel opzicht vele voordelen doordat beide scholen inééns opgetrok ken worden en sommige onder delen van de school ook geza menlijk gebruikt kunnen wor den. De speelzaal van de kleuterschool wordt tevens gebruikt als de ruimte voor het spel-leeronder- wijs van de basisschool. Het nieuwe schoolgebouw zal tevens een documentatiecentrum bevat ten. Deze school met een totaal be drag van 1V2 miljoen aan bouw en inrichtingskostenbelooft een sierraad voor de Poelpolder te worden! Terwijl men met veel moeite een school van de grond tracht te krijgen, zorgt de jeugd er wel weer voor, dat aan de andere zijde afgebroken wordt: aan de r.k. basisschool die in 1971 in gebruik werd genomen heeft de jeugd een schade toegebracht aan de fietsenbergplaats van 4500,-! Eén der muren werd totaal afgebroken! Men wist op het dak te klimmen, ging er zelfs rolschaatsen. Om dit ver der te voorkomen heeft het be stuur de pergol's maar af laten breken. DONDERDAG 18 OKTOBER' V#nra- der In# adviesraad voor de Binnen stad. Morcweg 10. 18.90 uur. Marktberichten ROELOFARENDSVEEN. bloemen Anjers Rose, Rood. Kcefer. Harvest Moon. Lena, CarnaVal, Tommy, Tel star. La Revre. Nora 28-46. Wit. Ar thur, Esperence, Alice, Tangerine, Shocking, Anne Marl* 27—18. Char meur 54-68. Roa<-n Garnette. CA ROL, Marimba, Douchka, Sorlna. Ruswltha 10—16, Son la 90-41, Fa ther Ofarlm. Spanish Sun, Corn! Prlncess.Carlna Prominent 32—38, Belinda, Evcrgotd 34-96. Motree 3038. Baccara 64—CO, Done 49—66. Roseland'.e, Annabel!* 17—18, Al- stroemerla 3106, Callcarpa 1.70— 2/6. Gerbera'e 98—43, StrellUla 2.063.10, Lelies 34. Nerlne 87—70. Geplozen chrysanten 23—63 pet. Trotchry santen 1,00—1.80. Idem Jaarrond 2.06—3J6. Eikenblad 46- 65, Trosanlere 1.90-2,10. Irlseen 1,66—2.70, Wem Prof Blaauw 8.10- 3.86, Ornlthogahun 1,16—2,40, Free sla's 90—2 36 per bos KATWIJK/RIJN. 18 okt. Groente Waepeen p. kistA. extra 4 50 A 60. A I 4 00—6 A n 2 60—6 10. B ex- Ira 6.90-7 40. B I 6.30—7 00. C I 3.00- 4 90. CT 2 00-3.40 Bloemko len 6 I 1.44-1.80. n 20-1 41 8 I 1 30-1 51. 8 n 23-1 36 12 I 63- 101. Selderij 8-27. Andijvie 18-28 Bos- peen 52—69. Radijs 16 Peterselie 18. KmlpeKTsellc 20 Boerenkool 37—41. Sla 26 Spitskool 83-68 Prei 41—59. Snijbonen 2—90. Groene kool 17—36 Rode kooi 12—41. Breekpeen p. kist 2 00-6 50 Schorseneren I 80-124 Idem II 3141. Aanvoer Waspeen 1CI 000 kg. Schorseneren 10.000 kg. Bloemkolen 3500 et. Van nu af aan moeten de punten binnengehaald kunnen worden tegen de zwakker geachte te genstanders, met als enige re« strictie de wedstrijd van van avond in Den Bosch tegen EBBC. Die zal wel knap lastig worden voor het Leidse team gezien de omstandigheid, dat het Butch Webster deze en volgende week moet missen in verband met de behandeling en genezing van zijn voetblessure. Niettemin moet B. S. Leiden deze wed strijd, waarin de vroegere colle ga's de Wit en Janbroers als coaches tegenover elkaar staan met hun nieuwe teams, kunnen winnen. Het gevaar zit hem bij EBBC voornamelijk bij Fritz. Bravard en Boot; hun manier van spelen is voldoende bekend om de Leidse verdediging zó te organiseren, dat de Bossche aanvalsmachine met succes ont regeld kon worden. Aanvang 20.15 uur. Zaterdag krijgt B. S. Leiden in de 5-meihal DED op bezoek. De Amsterdamse formatie staat puntloos onderaan en is, zeker voor de topteams een willige prooi. In vergelijking met vorig jaar mist DED maar liefst 6 spelers, die vertrokken zijn; nu spelen oudgedienden als Kurt Lagerwij en Henk Mars. Dat kan én moet zaterdag in de 5- meihal ook voor B. S. Leiden een puntenfestein worden. De overige wedstrijden: FAC-Le- vi's, ASVU-Deltalloyd, DED- Raak/Punch, H. Cardinals-Tran- sol, FrisoI/R-NN Donar, Raak/Punch-FAC. Levi's-H. Cardinals, G. de Lange BC- EBBC, NN Donar-Transol, Del- talloyd-Typsoos Lions, ASVU- Frlsol/R.Typsoos Lions-G. de Lange BC. Voor de tweede divisie D spelen de dames van B. S. Leiden in Utrecht tegen B. C. Markt, de jongens In Delft tegen DAS en Essor in Vlissingen tegen SC Matador. De voornaamste wedstrijden in de districts eerste klasse: Te Wer- ve-Leiderdorp, Blitz-DAS en TRK-BVO ALKEMADE De Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkun de, afd. Alkemade organi seert in samenwerking met de afd. Rijnsaterwoude mor genavond om 8 uur in het Nutsgebcuw te Rijnsaterwou de, Herenweg 73, een contact avond. Op deze avond zal de heer J. L. Mol, van de Dienst der Plantsoenen te Den Haag een en ander ver tellen over heesters en vaste planten. SASSENHE1M ln tegenstelling tot vorig jaar was de opkomst voor de vierde „hearing" van het plan-Centrum, waarvoor de be volking gisteravond voor dfi tweede maal was uitgenodigd, beter. Behalve de vaste bezoe kers van de vorige „hearings": gemeenteambtenaren, raadsleden en middenstanders, had wethou der Westerbeek weer de leiding. Deze zei in zi/n openingswoord o.a., dat op deze wijze de bevol king op de hoogte kon zijn als het plan-Centrum in de gemeen teraad zou komen. Het alterna tief plan van de middenstand wordt ernstig bestudeerd, waar bij het Instituut Stand en Land wordt betrokkfin. Hierna gaf Ir. Rlsseeuw van genoemd instituut uiteenzetting over het doel en samenstelling van het plan. Door de heer Wagner werd. geassis teerd door de heer Scholte, het alternatieve plan van dfi midden stand uiteengezet, dat een aan eengesloten bewinkeling van de Hoofdstraat, met bijpassende parkeerruimte voorstaat. Hier over werd eerst gedebatteerd met de heren Risseeuw en Wei ter, en daarna gediscussieerd met aanwezigen uit de zaal. her en der huishoudelijke hulp verleend, bejaarden naar en van de „soos" gereden, z. >;en u. j*- en van het ziekenhuis vervoerd c.q. begeleid- op kinderen gepast en, als uitzonderingsgeval, de tuin opgeknapt. Staande de ver gadering werd er nog eens op gewezen, dat het belangrijk is om na te gaan of men, bij net vervoer van een medemens (zoals bij de Burenhelpers nogal eens pleegt te gebeuren), verze kerd is voor de mede-inzitten- de(n). Door familie-omstandig heden ls mevrouw Slootweg ge dwongen het werk, verbonden aan het contactadres van Bu renhulp. te stoppen. Op korre termijn zal naar een vervang ster worden uitgekeken. In ja nuari 1974 wordt de algemene vergadering van de Stichting Algemene Burenhulp gehouden. ROELOFARENDSVEEN Op de in café De Vier Heemskinderen ge houden vergadering van de ingelanden van de Veender- en Lijker- polder buiten de bedijking werd nog eens nadrukkelijk het belang van schoon polderwater aan de orde gesteld. Wel was het bestuur niet ontevreden over de op 9 sept. gehouden polderschouw waaruit was gebleken dat velen hun plichten waren nagekomen. Gezien de grote investeringen in de kwekersbedrijven kan hierop niet genoeg de aandacht gevestigd worden, aldus de voorzitter van het polderbe stuur de heer H. J. de Jong, want goed gietwater is van eminent belang voor deze bedrijven. Wel betreurde hij het dat hij dit bij zo weinig ingelanden onder de aandacht kon brengen, dit vanwege de matige aanwezige belangstelling. Wel waren er klachten binnenge- komen over de kwaliteit van het polderwater in de nabijheid van een industrie waar afvalwater werd afgevoerd. Tevreden was men ook over de goede werking van de vuilnis-visboot. Secr. J. Verdel gaf in zijn jaarverslag ee-i overzicht van de bestuurswerkzaamhe den, en vermeldde o.a. dat voor tuim tienduizend gulden aan onder houdswerkzaamheden aan de Mopmolen waren uitgevoerd. Het boekjaar 1972 sloot met een batig saldo van 2.202,90. De begroting voor 1973 vertoonde nadelig saldo van ruim 100,-. De polder- lasten werden vastgesteld op 195,- per HA. HAZERSWOUDE De Stichting Algemene Burenhulp Hazers woude, waarvan het bestuur de zer dagen vergaderde met de wijkcontactpersonen, gaat bin nenkort in diverse wijken van de gemeente affiches ophangen, waar de burgerij kan kenis ne men van het werk van de Bu renhulp. Het bezoek aan bejaar den in Hazerswoude begmt op gang te komen, (contactper soon: mevrouw van Nierop, Hobbemastraat 10. tel. 01728 9624). Van de kant van de Stich ting werd de afgelopen zomer

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3