EGO BOY LIEP TE PITTEN PFROMMER GELOOFT NIET IN DE WISO Kritiek op Ramsey neemt duidelijk toe Zege HIJS op fanaat Nijmegen Jong FC Den Haag verloor Cantelberg stopt NS bestelt 255 bussen Moore opgeofferd aan tactisch concept WOENSDAG 17 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT Boy won in 1.18.2 voor Davy Butch (Zweden)., Vernet (Frankrijk) en Unioiel B met Harry Pools. Rustig De finale had geen moeilijkheden op mogen leveren voor Ego Boy. Het paard kwam maandag reeds op Hilversun^ aan en deed het voor de koers rustig aan. Hij heeft wat geslapen; at van het zelf meegebrachte voer en voor de rest was het voor hem gewoon afwachten. Als je viereneen halve ton verdiend hebt dan ben je voor «en koers echt niet zenuwachtig. De Zweedse pers was er vast van overtuigd dat Ego Boy een ..dubbel" op Hilversum zou ha len. De fans zouden het morgen in de kranten kunnen lezen. De Nederlandse grond was voor Ego Boy bovendien niet vreemd, immers In juni won hij op Duindlgt tachtigduizend har- Vreugde en verdriet tussen de Giganten (Van paardesportmedewerker) HILVERSUM De meest ongelukkige man gisteravond op Hil versum was pikeur Johansson. Vlak voor de koers kreeg zijn paard, de Europese kampioen der vijfjarigen, een aanval van acute-koliek. Hetgeen wil zeggen dat zijn darmen verstopt raak ten. Hij mocht niet starten en een dierenarts moest waken over zijn gezondheid. Johansson had 3000 kilometer met een kans- paard voor niets gemaakt. Vreugde bij de eigenaar van Fideel Cortens; twee jaren achter een werd zijn paard in de finale van de Prijs der Giganten uit geschakeld. Dat waren dan de twee enige keren dat Fideeltje in zijn leven werd uitgeschakeld. Met angst en vrees wachte Cortens de finale gisteren af. Maar voor de Belg was het niet driemaal is scheepsrecht. Maar louter en alleen vreugde. Fi deel had met Desoete een huzarenstukje geleverd. HILVERSUM Ego Boy heeft zijn Waterloo gevonden, gister avond op de Hilversumse draf piste. Ego Boy, de kampioen der kampioenen en de Europese recordhouder met 1.13.8 werd in de finale verslagen en moest ge noegen nemen met een vierde plaats nadat hij de serie op on navolgbare wijze had gewonnen. Wat was er in de finale met Ego Boy aan de hand? Vraag het aan zijn pikeur Olofsson, aan eigenaar Tage Hedberg, zij weten het niet. Ego Boy faalde, maar een goede verklaring was er niet voor te vinden. Nog nooit eerder heeft een interna tionaal nummer zo'n sterke fa- voriet gehad als deze Zweedse Ego Boy. Winnend had het paard een dubbeltje winst voor elke gulden gebracht. De derde aflevering van de Prijs der Giganten is gewonnen door Fideel, de Belgische drafmachi ne, die plotseling zijn grote vorm weer terug had. Plotse ling, want ook de vriendelijke boer en eigenaar Cortens uit Kuurne had daar niet opgere kend. Voor de koers aan een pintje op het stampvolle Hilver sumse sportpark: „Fidesl is een zomerpaard, maar ik kom graag met het paard in Neder land en meestal levert het nog geld ook op. Vandaag ben ik met elk bedrag tevreden. Fideel is nog steeds niet in zijn oude vorm. U kon het zien bij Neder land—België, toen Henri Buiten zorg hem versloeg. Ik hoop er het beste van maar de Zweedse Ego Boy is rap en daar kan de kleine Fideel nooit tegenop me- In de eerste serie kwamen slechts vijf paarden aan de start. Elsie bleef in België, Flush was kreu pel in Italië achtergebleven en de Europese kampioen der vijf jarigen Tim Cross moest vlak voor de koers afschrijven. Hij Fideel met pikeur Desoete rechtswint de finale van de Prijs der Giganten. Hij wordt gevolgd door Art Hill (derde) was plotseling ziek geworden. Nummer twee: Vernet is niet zichtbaar. de guldens. Toen waren er fans op Duindigt, nu niet. Het feit, dat Ego Boy won zou immers de gewoonste zaak van de we reld zijn. In Stockholm laten de fans echter een reclamevlieg tuig boven het stadion rond vlie gen. Zo enthousiast zijn ze daar. Na gisteren is dat misschien an ders geworden. Ego Boy heeft misschien aan vorm verloren. Misschien is de .slaapkop" het reizen moe. Trainer Olofsson: „Dit paard is lui, hij wil slapen, eten en draven. Maar slapen het liefst. Daarom heeft hij ook een vrachtwagen van 35 duizend gulden waar hij liggend In kan slapen. Staande slapen ls niets voor hem. Maar of Ego Boy gisteravond een oogje dicht heeft gedaan ls natuurlijk een vraag. Misschien kon hij van de slechte prestatie niet in slaap komen. Maar ook mogelijk is dat hij tijdens de koers liep te pitten. In de laatste bocht gingen Ego Boy en Fideel aan de leiding. Fideel liep van Ego Boy weg en legevierde in de kilometertijd van 1.17.8. daarachter Vernet, ARTHUR VAN RIJSWIJK Ego Boy (vierde). Na de start nam de Beverwijkse Harry Pools met For Ever de leiding. Lang is Henri Buiten zorg bij hem in de buurt ge weest, maar hij moest zich in het laatste rechte stuk gewon nen geven. Hans Frömming, de ex-wereldkampioen met meer dan 5000 overwinningen, kwam de laatste 100 meters enorm op zetten en liep de anderen voor bij alsof ze niet bestonden en zegevierde met Art Hill in de kilometertijd van 1.19.1 met op de tweede plaats For Ever, voor Florissant en Henri Buiten zorg. In de tweede serie vloog Aiglon met Sjeng Hendrikx naar de leiding. Maar snel was Ego Boy bij hem in de buurt en Ego (Van t sportredactie) Den Haag Jong FC Den Haag heeft de oefenwedstrijd tegen Fortu- na Vlaardlngen (zonder Rene Pas!met 23 verloren. Voor de rust bezat de bezoekende club meer initiatief, wat tot uitdrukking kwam in treffers van Roodbal en van ex-Holland Sporter Rob van der Bol. Maar vlak voor de pauze scoorde Toet 1—2. Boudewijn de Geer haal de in de tweede helft de hoop terug. Maar niet voor lang. Thijs Wijngaarde veroorzaakte een strafschop, waaruit Arie Riedijk de eindstand op 23 bepaalde. Ali-Lubbers nog lang niet „uitverkocht1' DJAKARTA De promotors van het gevecht tussen de zwaarge wicht boksers Muhammed Ali en Rudi Lubbers hebben giste ren bekend gemaakt dat onge veer een kwart van het beschik bare aantal kaarten is verkocht. Het naar Russisch ontwerp ge bouwde Senayan-stadion van de Indonesische hoofdstad Djakarta kan evenwel niet meer dan 119.000 toeschouwers bevatten, zodat nauwelijks kan worden gesproken van een onbevredi gende voorverkoop. De prijzen van de plaatsen varieren van 170 gulden (ring) tot zeven gul den (nok). Beide boksers heb ben hun training onderbroken voor een bezoek aan de gouver neur van Djakarta, Ali Sadikin. Uitslagen Uitslagen: „Lyon-prlJs" 2000 m1. Ka sper Mac (M. Vergay) 2.50.2 1.25.6,2 Karin W. 3. Kwant. Winn 6,30 pl 2,40 3,60 3.00 kopp 27.- trio 586.50. „FMeel-prlJs" M40 m: 1. I'm Happy (J. Hoejenbos) 3.28.7 1.25.5. 2. Karo- sa H. 3. Katanja. Wlnn 30,20 pl 6.90 2,90 2.00 kopp 9.60. Prijs der giganten" (le -serie) 1600 m: 1. Art HUI (J. Fraumlng) 2.06.5 1.19.1, 2. For Ever, 3. Florissant. Wlnn 1.90 pl 1,80 2,00 kopp 6,U0 trio 37.20. „PrlJs der giganten" (2e serie) 1600 m: 1. Edo Boy (I. Olofsson) 1.18.2 2.06.2, 2. Fideel, 3. Vernet, Wlnn. 1 20 pl 1.10 1.80 kopp 5.70. „AmyotprlJs" 2010 m: 1. Ido Hanover (M. van Leeuwen 1.21.4 2.46, 2. Geatonka, 3. Gay Rodney. Wlnn 3.40 pl 1.70 2.00 4.00 kopp 5,00 trio 201.40. „Felix-prlji" 2820 m: 1. Kabbes du Bols (P. Petersen) 1.26.3 4.11.9. 2. Jheronlmus, 3. Indra. Wlnn 14 20 pl 3.00 1.90 4.20 kopp 28.10. „El Hadle-prljs" 2000 m: 1. Irl« Volo (L. Boonen) 2.46.9 1.23.5, 2. Ideal Buitenzorg, 3. Fleetwood.Win n 2.10 pl. 1.30 1.50 1.70 kopp 16.70 trio 72.00. „Prijs der giganten" (finale) 1600 m: 1. Fideel (G. Desoete) 2.04.5 1.17.8. 2. Vernet, 3. Art Hlll. Wlnn 16.60pl 3.00 4,00 1,90 kopp 52.70. „Henrl Bultenzorgprljs" 2010 m: 1. Lolo Buitenzorg (P. Koppejan) 2.SI.9 1.24.3, 2. Lord Tulpenburg, 3. Lucle Roodnoot. Winn 8 pl. 3.40 3.00 2.90. kopp 10.20 trio 494 30. „Dart HannoverprIJs" 2O10 m: l.John Areta (C. Roodenrljs) 2.60.7 1.23.7. 2. H. Bond, 3. Ina van Hovl. Wlnn 2.60 pl 1.70 6.20 2.70. kopp 14.80. Totallsatoromzet ƒ624.570. Nijmegen - Vlak voor tijd van de weinig fraaie maar wel span nende ijshockeywedstrijd tussen Nijmegen en Hijs Veronica, bleek de angst die vóór de wed strijd had geheerst niet ten on rechte. Met nog vier minuten te spelen was de stand 6-3 in het voordeel van HIJS, een over winning leek dus duidelijk. Maar Nijmegen is thuis zo fana tiek en zo onberekenbaar dat het uit die practisch geslagen positie nog helemaal in de wed strijd wist terug te komen en HIJS zelfs nog even bedreigde. Tunstead verkleinde de achter stand tot 6-4 en toen Jerry SchSffer onnodig de puck in ei gen vak kwijtraakte kon Bar bier met nog een minuut te spe len de Nijmegenaren tot dicht bij een gelijkspel brengen. De laatste minuut leek uren te du ren. Door op puck bezit te spe len, Morris en De Graauw blon ken hierin wel uit, voorkwam HIJS de vernedering van een gelijkspel. Door de krappe zege van 6-5 zijn de Hagenaars In de competitie om de Coupe Nationale Neder landen, met Tilburg mede kop loper geworden. Zoals gebruikelijk de laatste sei zoenen kon HIJS in Nijmegen zijn draai niet vinden. De Nij megenaren spelen in eigen om geving zeer fanatiek en daarop werd gisteren geen uitzondering gemaakt. Integendeel zelfs. Met hard ijshockey werd HIJS geïn timideerd en daar hadden zelfs de geroutineerde Hagenaars niet-van terug. Daar komt bij dat scheidsrechter Zaalberg in een slechte vorm verkeerde - hij had last van buikgriep - wat zijn weerslag had op het spel. HIJS kwam al snel achter toen Cor Hoogendoorn - door zenuwen overmand en derhalve als doel man erg onzeker - door Dobbe laar werd verrast. Gelukkig kon HIJS de eerste periode winnend afsluiten, maar ondanks de winst verloor het toch, omdat Henri Hunting zwaar werd ge plaagd door buikgriep en ziek het ijs moest verlaten. De eer ste lijn werd gecompleteerd door Wielheesen, maar de snee was eruit. Na de 1-0 achterstand kwam HIJS voor en liep uit tot een voor sprong van 6-3. Nijmegen is echter pas uitgespeeld als het laatste signaal heeft geklonken. De wedstrijd van gisteren ging dan ook niet uit als een nacht kaars maar explodeerde. HIJS had - zonder Hunting en Tesse- laar - gewonnen en dat leverde in elk geval twee punten en een leiderspositie op. NIJmegeiv-HIJS 5-6 (1-2 1-2 3-2). Doel punten HIJSMor ris (2) De KoesJag Symbolische remise voor Fischer MANILLA De Phlllppljnse pre sident Marcos heeft het veruit beste resultaat in zijn schaak- carrière geboekt; een remise in drie zetten tegen wereldkam pioen Bobby Fischer. De histori sche partij vormde de opening van een toernooi met tien groot meesters in Manilla, de hoofd stad van de Eilandengroep. Fischer is voor het toernooi op de Philippijnen uit zijn Isolement getreden: Het is de eerste keer dat hij sinds de verovering van de wereldtitel op Boris Spasski weer schaakt. Voor president Marcos was het symbolische gelijkspel aanlei ding om een schaakprogramma voor scholieren aan te kondigen. SITTARD Guus Cantel berg heeft het besluit geno men definitief met handbal len te stoppen. De 33-jarige speler van Sittardia, sport leraar aan een middelbare school, speelde 75 keer voor het nationale team. ALKMAAR Ook al kregen de profschaatsers het afgelo pen weekeinde enige zekerheid over het voortbestaan van de WISO, de KNSB gelooft nog altijd niet dat deze organi satie een succes zal worden. Met name coach Leen Ffrommer, die aan zijn zesde seizoen begon en deze week startte met de ijstraining voor de A-selectie, ziet de WISO nsuwelriits als een concurrent meer. onder woorden te brengen. „De ISSL ging er van uit, wat kan ik aan de Jongens verdienen. Dat doet Klok niet. Hij werkt nog steeds op non-professionele basis." Het werkkapitaal van de WISO (anderhalve ton) is voor coach Pfrommer een lachertje. „Ik heb dit jaar eens in de boeken van de schaatsbond mogen kll- ken. Dan zie je dat een kern ploeg per jaar zo'n 150.000 gui- den kost. Daar kan de nieuwe profbond het nooit voor doen. Zij heeft een dubbel aantal lei ders en zeker vier trainers in dienst. Alleen daarvoor moet ze ker een kwart miljoen oeschik- baar ziin. Neen. alles bij elkaar heeft de WISO minstens een miljoen nodig anders zie ik het niet zitten." Als dat zou lukken moet de toekomst van de pmfs toch met vragtekens begeleid worden. Pfrommer: „Zij had den ondanks alles normaal moe ten doortrainen. Maar dat is niet gebeurd. Straks breekt hen dat op. Onze training is daaren tegen beter dan net vorige sei zoen geweest." De kerngroep zelf heeft nauwelijks verande- ,De fout van de ISSL was dat er geen aandacht besteed werd aan het nationaal chauvinisme. Voor de WISO zal hetzelfde een rol spelen, veronderstel 'ik. Daarom zou de WISO er ver standig aan doen als profsectie tot de ISU toe te treden. Dan is er misschien bestaansrecht." Dit standpunt weerhoudt Pfrom mer er niet van zijn waardering voor het werk van de heer Klok UTRECHT (ANP) - Het NS-con- cern heeft voor zijn busdochters in her streekvervoer een serie bussen besteld van 255 stuks. De bestelling waarmee een be drag van rond 25 miljoen gul den is gemoeid moet volgend jaar worden afgeleverd. Het leeuwendeel van de order 230 carrosserieën op D.*F en Ley- land chassis gaat naar het carrosseriebedrijf Den Oudsten in Woerden. ring ondergaan. Alleen Harm Kuipers is afgevallen. KJa3s Vriend nam zijn plaats over. ..Een fijne sportman," zegt Pfrommer over hem. „Hij kan een redelijke sprint rijden en is als stayer zonder meer goed.' Voor prof Jos Valentijn, die voet bij stuk houdt en terug wil naar de amateurs, ziet de toe komst er somber uit. Pfrom mer: „Ik geloof niet dat Jos er dit jaar al bijkomt." Bestuur Tijdens een vergadering In het Haagse schaatscentrum De Uit hof heeft de WISO gisteravond zijn definitieve bestuurssamen stelling gekregen. De profschaatsorganisatie, een stichting, zal worden geleid door: Voorzitter mr. H. P. Scho tanus, secretaris H. J. v. Marle, penningmeester Jhr. drs. W. R. T. van der Does de Willebols en de leden Klaas Scnenk, M. Ba- relm, P. Admiraal en J. Koele- man. Als juridisch adviseur zal optreden de Rotterdamse advo caat mr. O. J. H. van Eijndho- De public relations zulten worden verzorgd door Ton Vissers, die tevens manager is. Jan Klok, een der oprichters en promotors, heeft zien uit het stichtingsbestuur teruggetrok ken, doch zal als technisch ad- Profschaatser Ard Schenk startte gisteravond in Alkmaar met schaats- viseur blijven fungeren. lessen voor de jeugd. LONDEN Voor Sir Alf Ramsey staat vanavond meer op het spel dan alleen de kwalificatie van het Engelse elftal voor hel eindtoernooi om het we reldkampioenschap. Mocht Engeland er niet in sla gen Polen te verslaan de enige mogelijkheid om de laatste zestien te bereiken dan kan Sir Alf op zoek gaan naar een andere baan. De coach, die de En gelsen in 1966 naar de we reldtitel leidde, kan in dal geval rekenen op een storm van kritiek. Beraadslagingen in het Engelse kamp. Van links naar rechts: trainer Niet alleen de sportpers zal dan Harold Shepherdsvn, manager Sir Alf. trainer Les Cocker en Am arts dr. Phillips. Een deel van de training in het Highburystadion avond begint de slag tegen Polen. Arsendl. Van met hem de vloer aanvegen, maar ook een groot aantal ma nagers van eerste divisieclubs heeft het niet zo voorzien op Ramesey, en zal een even tuele eliminatie aangrijpen om hem te kapittelen. Brian Clough, wiens ontslagname bij Derbv County gisteren in de kranten overigens meer aandacht kreeg dan de vanavond te spelen wed strijd, heeft er nooit een geheim van gemaakt Sir Alf's kwa'-td. ten niet hoog aan te s'aan. „Hij maakt het voetbal kapot", aldus Clough, die Engeland—Polen als televisiecommentator zal bijv.o- Ramsey weet wat e>- <•- - -■ -i oo het spel staat. Hij Pc' dat giste ren duidelijk blijken or Bohby Moore buiten het elft il te laten. Die beslissing moet de bonds coach verschrikkelijk zwaar zijn gevallen. Hij en de 32-jarige aanvoerder Moore golden im mers als een onverbrekelijke twee-eenheid. De centrale ver dediger speelde 107 interlands, en was gedurende meer dan tie jaren zeker van zijn plaats in de nationale ploeg. Moore, die de laatste weken enke le keren door blessures werd geplaagd, zou uit vorm zijn. Waarschijnlijker is echter, dat Sir Alf hem heeft opgeotferd aan het systeem. Livei pool's Emilyn Hughes heeft namelijk de voorkeur gekregen en hij staat bekend nis een „klever" en een „breker" van uitzonder lijk formaat. De opdracht van Hughes luidt on getwijfeld: schakel Deyna uit. Want in Polens offensieve mid denvelder Cazimierz Deyna schuilt volgens Ramsey het grootste gebaar. „Hij", aidus sir Alf, „is het brein van de ploeg, die het vooral moet heb ben van de collectiviteit. Leg Je echter deze man aan banden, dan blijft er zelfs van de meest ingenieuze machine niets over' De Engelsen vrezen de intelhgen- tie van de Polen, die twee kan sen hebben, omdat ze zelfs bij een gelijk spel al zeker zijn v.<n de reis naa-- Wost-Duits'and. Top-aanvaller WlodimierLubans- ki mag dan ontbreken om''- hij in juli te Katowice zo .vakkun dig" door de Engelse defensie werd iiitees-hake'd, dat hij zes weken geleden epn knie-opcrat'e moest ondergaan. Coach Kazl- mierz Gorski bleek nog voldoen de kwaliteit aether de hand te hebben, om de puzzel voor de gastheren erg ingewikkeld te maken. Engeland zal proberen de Polen met het overbekende krachtvoetbal omver te walsen. Tn feite zijn zes offensieve spe'ers opgesteld met een soor'gel-jk concept werd vorig jaar op Wembley overigens met .1—1 van West-Duitsland verloren maar het hoeft er niet op to rekenen, det de tegenstanders zich net zo gemakkelijk opzij zullen laten zetten als drie we ken geleden in Wembley met Oostenrijk (7—0) gebeurde. Polen kan. het bewees dat on langs, ook heel ardlg te keer gaan. Het op dat moment nog kansrijke Wales probeerde de technische en tactische tekort komingen door middel van fy siek geweld te compenseren, beet de formatie van Gorsk- on gekend fel van zich af. „Als En geland", ze Gorski gisteravond, „daar ook een slag van wi! ma ken. kan het zijn zin krMcen. Wij zijn op alles voorbereid". De Polen, de zich in een klein hotel in een druk gedeelte van Zuid-west Londen hebben voor bereid, zien desondanks tegen de grote krachtmeting op. De Olympische kampioenen van 1972 hebben niet de bes' hikking over een doelman van interna tionale klasse, en vrezen boven dien Wembley en het Engelse publiek. Gorski: „Het is slechts weinige continentale ploegen ge lukt ongeschonden uit Wembley weg te komen. Engeland Is psy chologisch ongetwijfeld in het voordeel". Een ander nadeel is vrijwel zeker het weer. Het is in Londen niet alleen erg koud, maar ook vochtig. Het regende dinsdag constant. Wembley zal vanvond dan ook zeker erg drassig zijn. De fysiek sterkere Britten zullen daarvan mogeli|k kunnen profiteren. Het Engelse elftal is niet gewij zigd na de monsterzege op Oos tenrijk. Voor doelman Pot -r Shilton „hij is nu al beter dan Gordon Banks ooit ij ge weest", beweren Engelse sport journalisten vormen Paul Madley, Roy Mccarland, Lml- lyn Hughes en Norman Hunter de laatste vier. Colin Bell, Tonie Currie en Mike Channon zullen op het midden veld opereren, terwijl Ramsey met Martin Chivers, Alan Clar ke en Martin Peters (aanvoer der) drie in de internationale competie gemakkelijk scorende spitsen, als voorste lijn hacft opgesteld. De Poolse opstelling werd giste ren eveens bekend gemaakt. Kazimierz Gorski veranderde niets in de elf, die 'egen Wales bewees te kunnen knokken, en een week geleden .n Rotterdam in staat bleek Nederland zonder bovenmatige inspanning op I—I te houden. Deel: Tomaszewski; achter Szyma- nowski. Gorgon, Bulzack:, Mu- slal., Midden: Kasperczak. Dey na en Cmikiewicz., VooiI aio, Domarski, Gndocha. Scheids rechter is de 48-jarige Bo'g i- tal Loreaux, die dit jaar vrijwel alle topwedstrijd in kreeg toege wezen. TON VAN DAL1 N

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17