£eid6c6oiiAant Oorlog tot een kan uitgroeien groter conflict "blijmaker Olie wordt in Europa schaarser v.d.wiel Itf CoxlHeoft Gerald Ford wordt nieuwe vice-president rTP Nederland open voor Chileense vluchtelingen v.d.wiel Den Uyl: nog geen distributie verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19634 ZATERDAG 13 OKTOBER 1973 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week 2,15; kwartaal f27,76;jaar 108,20. - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Zaterdag Ned. I: 19.05 uur Coro nation Street; 20.20 uur Tante van Charley, klucht; 22.00 uur Ombudsman; 22.30 uur Man over de vloer, komedie. Ned. II: 19.05 uur Briefkaart; 21.10 uur Brandpunt; 22.00 uur Marty Fcldman. Zondag Ned. I: 15.35 uur Star trek; 20.40 uur Zorba, de Griek, film. Ned. II: 19.00 uur De Vrijbuiters: 20.45 uur Forbidden City, doe. VEEL WIND Van het zuiden uit toenemende bewolking, later gevolgd door regen. Tot krachtig of hard toe nemende wind uit Oost tot zui doost. Maximumtemperaturen van 6-10 graden. Zondag zon op 07.03, zon onder 17.49. Scheveningen hoogwater 04.00 en 16.20, laagwater 12.10. Suezkanaal LONDEN (AP) Egypte heeft de Sovjet-Unie verzocht hulp te verlenen bij een heropening van het Suezkanaal en loodsen en technici ter beschikking te stellen. Een s"'aakt-het-vuren aan het Sinai-front zou een heropening mogelijk maken omdat het kanaal dan in Egyptische han den is. In Moskou zouden al vrijwilligers voor een ka naal-functie gevraagd worden. Giro 777 DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft het gi ronummer 777 opengesteld voor hulpverlening aan de slachtoffers van het conflict in het Midden-Oosten. Het Rode Kruis heeft donderdag al 50.000 gulden overge maakt aan het Internationale Rode Kruis. De Nederland se afdeling heeft maatregelen getroffen om zo nodig hulp in natura te leveren. TEL AVIV/DAMASCUS/CAIRO De achtste dag van de Aan het einde van de tweede dag Aan het zuidelijk front in de Si- oorlog in het Midden-Oosten gaf vanmorgen een noorde lijk front te zien waar de Syriërs in zware gevechten pro beren de Israëlische opmars naar de hoofdstad Damascus tot staan te brengen, en een zuidelijk front waar de Egyp- tenaren, volgens eigen zeggen, niet op terreinwinst uit zijn, maar trachten de Israëlische troepen de grootst mogelijke verliezen toe te brengen. Amerika's minister van buitenlandse zaken Kissinger heeft gezegd, dat de oorlog uit de hand kan lopen, zodat Amerika en Rusland moeten ingrijpen. „Het Midden-Oosten kan een kruitvat worden zoals de Balkan dat in 1914 was" Het Russische optreden vond hij tot nu toe niet „onverantwoordelijk". Amerikaanse hulp aan Israël hangt af van Russische Vdlgens waarnemers in Damascus van hun offensief tegen de Sy riërs waren de Israëli's nog on geveer 30 kilometer van de eeu wenoude hoofdstad Damascus met zijn 900.000 inwoners. De voorhoede van de Israëlische strijdmacht, die vrijdag de ge hele dag in gevechten van op le ven en dood met de Syriërs was gewikkeld was vrijdagavond bin nen het bereik van de artillerie van de verdedigers van de stad gekomen. steun aan de Arabische landen. nai-woestijn wordt, aldus het Is raëlische opperbevel, met artil lerie en tanks een spelletje „kat en muis" gespeeld. Waar het front zich precies bevindt is niet 4 meegedeeld. Volgens Cairo zijn er sinds het uitbreken van de oorlog aan het zuidelijk front 131 Israëlische vliegtuigen neer geschoten. Syrië heeft het ver lies van 287 vijandelijke toestel len gemeld. Boven Jordanië gin gen er twee verloren en boven Irak en Libanon elk één. Vol gens deze Arabische berichten zou de Israëlische luchtmacht in één week 422 vliegtuigen hebben M verforen, der voor hen zal worden daar De Sowjet-Unie heeft gewaar- de Syriërs verbitterd zullen sc h uwd vechten om het behoud van hun hofdstad. Vor de eerste maal, aldus de woordvoerder in Tel Aviv hebben de Israëlische troe pen contact gehad met Iraakse eenheden die in de strijd zijn geworpen om de Syriëers in staat te stellen zich terug te trekken naar het achterland en Volgens een Spaanse krant hebben daar voor de hoofdstad in aller- in Madrid gisteren 150 Ameri- haast een verdedigingslinie aan kaanse piloten een tussenlan- te leggen. Het noordelijk front ding gemaakt op weg naar Is- Een groep is bijna 100 kilometer breed. raël. Het Amerikaanse helicop- risten ir staat het vast dat hoe langer hoe dichter de Israëli's de stad naderen, de weg steeds zwaar- voor verdere aanleiding van het tot zinken brengen van een Russisch, een Japans en een Grieks schip in Syrische ha vens. Israël heeft geantwoord, dat de Sovjet-Unie mede verant woordelijk is voor de oorlog. ter-vliegdekschip Iwo Jima zal uit de Verenigde Staten vertrek ken naar het Middellandse Zee gebied. Het Amerikaanse minis terie van defensie liet weten dat granaten, anti-tank raketten èn andere munitie op weg zijn Israël. in 84 Nederlandse toe- Israël komt zondag naar huis. Zij komen met een EJ Ad-vliegtuig via Wenen. Moei zamer verloopt de repatriëring van toeristen in Egypte. Met me dewerking van de regering kun nen zij mee met een Frans schip dat donderdag in Marseille wordt verwacht. Nederlandse vrouwen en kinderen in Syrië worden via Beiroet geëvacueerd. ROTTERDAM D e raad van be stuur van het Rijn-Schelde-Ve- rolme-concern heeft de centrale ondernemingsraad toegezegd, dat bij een eventuele herstructu rering van de bedrijven in het Waterweggebied geen ontslagen zullen vallen. Tijdens eventuele besprekingen over een herstruc tureringsplan zullen omvang en plaats van de bestaande RSV- onderdelen in het Waterwegge bied ongewijzigd blijven, aldus de directie. geeft 'n man meer kans!.. Klinkt misschien vreemd. Maar de moderne man kan er met 'n goed gekozen montuurverdraaid interessant uitzien. En 't zal niet de eerste keerzijn dat zo'n man in de amore en maatschappelijk meer suksesging boeken... weet er het fijne van ..van brillen! Nieuwe Rijn 62 Lelden. OF ENGLAND PULLOVERS HERENMODE BREESTRAAT 150 - 154 LEIDEN heeft u plannen binnenkort een kleuren tv. aan te schaffen. Wacht dan nog even en kijk woensdagavond in deze krant. Want dan gaat T V. CENTRUM VROUWENSTEEG 8 open WIJ, ALS Meubelboutique showen u In een rustige en aangepaste omgeving een rijke kollektie. EIKEN en MAHONIE MEUBELEN LEDEREN en GOBELIN BANKEN en FAUTEUILS en speciaal voor de donkere meanden KLASSIEKE VERLICHTING Meubelboutique LONDEN (AP) Europa begint te merken dat de olie-aan voer moeilijker wordt als een gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten, zo is uit brennen vernomen die contact hebben met de olie-maatsc'iappijen. Volgens deze bron nen is de aanvoer in Zuid-Europa beïnvloed door de slui ting van bet eindstation van de Iraakse olieleiding in Ba- nias (Syrië) en de vermindering tot de helft van de capaci teit van de Aramco-tapleiding vanuit Saoedi-Arabië naar Sidon in Libanon. De olie afkomstig uit deze havens in het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee gaat normaliter naar Italië, Spanje en Oosten rijk. Oostenrijk heeft dagrant soenen ingesteld voor de ver koop van olie. Italië, Spanje en Frankrijk hebben de uitvoer van olieprodukten verboden. Volgens deze bronnen overwe gen West-Duitsland en Neder land een soortgelijk verbod op de uitvoer. Een aantal Europese landen waaronder Engeland, Frankrijk en Zweden zou bonkaarten hebben laten drukken voor de rantsoenering van olie als de Arabieren de toevoer van de olie afsnijden. De oud-president van Libanon, Helou, heeft gezegd, dat er „een bijzonder groot risico" bestaat dat de Arabieren gezamenlijk de olieleveranties aan de Ver enigde Staten en Europa zullen stopzetten. Premier Den Uyl hieft gister avond na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad gezegd, dat in Nederland nog voor drie maanden olievoorraad aanwezig is. Hij zei dit in verband met een mogelijke op handen zijnde leverantiestop van olie uit de Arabische landen naar landen als Nederland, die openlijk hun sympathie met Israël hebben betuigd. „Er is momenteel geen enkele aanleiding om te denken aan een distributiemaatregel", aldus Den Uyl. Hij deelde mee dat, als er toch moeilijkheden om trent de levering van olie zullen optreden, de regering dan vrij snel tot maatregelen zal komen. WASHINGTON (UPI President Nixon heeft, vrij verrassend Ge rald Ford (60), republikeinse fractieleider in het Huis van Afgevaar digden, gekozen als zijn nieuwe vice-president. Ford volgt Spiro Ag- new op, nadat deze door de rechter schuldig was bevonden aan het innen van steekpenningen. Nixon heeft een dag doorgebracht De benoeming van Ford (al 25 op zijn buitenverblijf Camp Da- jaar lid van het Huis van Afge- vid en daar een lijstje met kan- vaardigden voor Michigan) didaten bestudeerd. Pas ander- moet nog worden goedgekeurd half uur voor de officiële be- door het Huis en de Senaat, kenmaking werd Ford van de Verwacht wordt, dat daar nog benoeming op de hoogte gesteld. wel enige tijd mee heengaat. De president maakte de naam De president heeft de afgelopen van de nieuwe vice-president dagen met diverse kandidaten, bekend in een televisie-uitzen ding, waarin met geen woord over Agnew gerept werd. „Dit is het moment waarop een nieuw begin moet worden ge- maak...." aldus Nixon. waaronder Ford, gesproken. Als de meest voor de hand liggende kandidaten werden genoemd gouverneur Nelson Rockefeller, de oud-ministers Connally en Rogers en senator Goldwater. Verkoop van baby was verzonnen Va onze correspondent— ARNHEM Het verhaal van een Utrechter dat hij voor 50 gulden een baby van een Duits paar had „overgenomen" blijkt een verzinsel. Ook is het niet waar, dat de moeder dreigde het kind onder de trein te gooien. Dit heeft de Arnhemse politie mee gedeeld. De moeder, de 23-jarI- ge Veronica H. die gisteren aan gehouden werd, heeft in wan hoop het kind meegegeven. De Utrechter was ntoen echter on der invloed van drank. De moeder moest al ongewenst vreemdeling ons land verlaten. Uit angst dat zij in Duitsland van haar kind gescheiden zou worden hebben zij en haar 22- jarige verloofde Rolf N. met de Utrechter afgesproken dat deze vor het kind zou zorgen en dat zij de baby na vier weken zou den komen ophalen en dan 150 ulden als vergoeding voor de verzorging zouden betalen. In middels is toch gebeurd wat de vruw met haar daad had willen voorkomen: gistermiddag zijn moeder en kind aan de Duitse autoriteiten overgegeven. Kleuter over reden door rijdende winkel ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen aan den Rijn is gisteren de 5-jarige Menne Boonstra uit de Smaragdstraat onder een rij dende winkel geraakt en overre den. De kleuter had daarvoor een plaatsje gevonden op de triangel tussen tractor en win kel. Op gegeven moment moet hij daar vanaf gevallen zijn. Hij was vrijwel op slag dood. DEN HAAG Nederland is in beginsel bereid politieke vluchtelingen uit Chili op te nemen. De regering wacht echter af of het ho ger commissariaat voor de vluchtelingen in Genève hierover kontakt met ons land opneemt, aldus pre mier Den Uyl. Volgens hem voert het hoge com missariaat. de VN-organisatie voor vluchtelingenhulp, onder handelingen met de Chileense junta over de vrijlating van de gevangenen. Er is geen recht streeks kontakt hierover tussen ons land en het Chileense regi me. Volgens recente berichten willen 300 politieke gevangenen in Chi li zich in West-Europa vestigen. 100 hiervan zouden naar Neder land willen komen. Premier Den Uyl zei nog niets van deze berichten te hebben vernomen. De ambassadeur in Santiago, de heer Goedhardt, is in Nederland om tot duidelijke overeenstem ming te komen over de steun aan de junta-politiek. Minister Van der Stoel heeft de ambassa deur opdracht gegeven de bepa lingen betreffende het hulp ver lenen door de ambassade aan personen die in nood verkerep zo ruim mogelijk te interpret? ren. Ook niet-Nederlanders kun nen hun toevlucht In de ambas sade zoeken. Uitbreiding van de strijd BEIROET - Volgen, een Libanese krant zouden thans al Saoediarablsche troepen aan de strijd deelnemen en zouden Jor daanse eenheden „In het geheim" op weg zijn naar Syrië. Een Israellscho commandogroep heeft vanmorgen op 100 km ten noordoosten van Damas cus een aanval uitge voerd, binnenhof België verbiedt kikker jacht BRUSSEL (ANP) —In het Belgi sche staatsblad van vandaag is een koninklijk besluit opgeno men ter bescherming van de kikvorsenstand in België. De kikvorsenjacht zal daarmee voortaan in België verboden zijn. De enige uitzondering zijn prlvé-vijvers. Volgens de nieuwe bepalingen moeten kikkers meteen bij de vangst worden onthoofd. Als een ernstige vermindering van het kikkerbestand optreedt kan de minister van landbouw maatre gelen nemen. Bij overtreding, van het K.B. bestaat de straf uit het onmiddellijk in beslag nemen van de ten onrechte ge vangen kikkers. Levende exem plaren worden dan vrijgelaten en de dode worden vernietigd. Een 2eer persoonlijk geschenk voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnee Is wel een kunstlederen agenda 1974, waarop uw eigen naam ot voornaam in goud gedrukt. U kunt kiezen tussen een dames- of herenagenda. Andere opzet beschouwingen DEN HAAG Het kabinet wil met de Tweede Kamer van ge dachten wisselen over een ande re opzet van de jaarlijks terug kerende algemene beschouwin gen. mmm Noteer m.l.vDflll el» nieuw kwartaal-abonnee: DUn Stuur deze bon In open envelop, ™Jam; zonder postzegel, naar: „°res;antwoordnummer 349, Leidr. Woonplaats: Stuur een dames/herenagenda, LEIDSE 5S3ICOURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1