IN KIBBOETS GEVAT RUST WEERGEKEERD NA KIKVORSRAKET Aanval op Damascus in middagdrukte Ceid^Souoant Nederland moet Rijnvervuilers op de knieën dwingen ^Ambassade Irak naar 'Den Haag Boer wil tunnel voor zijn koeien OENSDAG 10 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze correspondent Eric Silver) BBOETS GEVAT „Voor de eerste maal heb ik de oorlog geproefd. Het was niets in vergelijking met wat andere mensen mee gemaakt hebben, maar ik kreeg er toch genoeg van". •fclin Shaire, een 19-jarige Londenaar, die drie maanden geleden naar Israël kwam lis werkende toerist, lag gistermorgen te slapen in een bouwvallig hok dat 46 jaar geleden opgericht werd na de stichting van leze nederzetting. Hij werd gewekt door een ontploffing op nauwelijks 50 meter af stand. evat is een van vier joodse nederzettingen n de vruchtbare vallei van Jerzrael ten uidwesten van Nazareth, die de laatste rie dagen getroffen werden door 20 kik- er-landraketten, op 45 km daarvandaan afgevuurd door het Syrische leger in de heuvels van Golan. De kikker, door de Russen geleverd aan Syrië, draagt een ex plosieve lading van een halve ton. De raket, die gistermorgen om drie uur te recht kwam op Gevat, sloeg er een krater van 3 meter diepte, waaruit 12 uur later nog steeds rook opsteeg. Het projectiel vernielde drie tehuizen van kinderen, een huis voor oude mensen en vijf andere ge bouwen. De kinderen, die meestal met maximaal 20 in een gebouw slapen, onder het toezicht van hun verzorgsters, bevonden zich met hun moeders in de schuilplaatsen. De meeste vaders zijn opgeroepen voor leger dienst. Ook de zes veteranen van het te huis voor bejaarden bevonden zich in de schuilkelders. Slechts de werkende toeris ten sliepen boven de grond. Vannacht zoch ten zij ook redding in de diepe schuilplaat- In Gevat, in de dorpen van Nahalal, waar generaal Dajan gewoond heeft als kind, en in Kfar Baruch vielen geen slachtoffers. Het naburige stadje Migdal Ha-emek waar een kindertuin en enkele huizen vernield werden, had minder geluk. Daar werden zestien mensen gewond. De Israëli's nemen dergelijke dramatische gebeurtenissen vrij licht op. Gistermorgen gingen de kinderen alweer naar school, 's Middags stonden zij opgewekt in de rij om geïnterviewd te worden. Een groot deel van het puin was al op maar nog niet weggeruimd. De rust van de kibboets werd slechts gestoord door het gebrom van een bulldozer die versplinterde bomen ontwor telde en het geluid van opstijgende en neerstrijkende jets op een naburig vlieg- Een tekening en een ongedateerde foto, kennelijk gemaakt bij een mili taire parade of tentoonstelling op een niet nader thuis te brengen plaats, laten de kikvors" zien, een in de Sowjet-Unie gefabriceerde raketinstallatie. Het Israëlische militaire hoofdkwartier in Tel Aviv deelde gisteren mee, dat Syrië deze raket in gebruik heeft genomen. Ongeveei 20 van deze raketten, die een bereik hebben van 70 kilo meter en een lading van 500 kilo explosieven kunnen meevoeren zijn neergekomen op Israëlische nederzettingen in de heuvels van Jez- reel en Hoela, aan het noordelijk front. Chili-Comité boos over erkenning junta door Nederland N HAAG Het Chili Comité lederland heeft zijn veront- iraardiging uitgesproken oyer t berichten dat Nederland tot een ^Itilzwijgende erkenning van het nililalre bewind in Chili zou jn overgegaan. Volgens het co- Rité staat de regering onder te terke druk van rechtse partij- in, het bedrijfsleven en haar ei- en ambtenaren om nog op het igenomen standpunt ten aan- Chili terug te komen. ige week hebben de Chileense Utohoriteiten Nederland schrif- lijk in kennis gesteld van de tmenstelling van de nieuwe re- iring. Nederland heeft die ief niet geweigerd, wat vol lens Haagse kringen een stil- pijgende erkenning inhoudt. jl Chili Comité zegt nog het (Atast verontwaardigd te zijn over het feit dat concrete hulp I aan de tienduizenden in Chili j die in levensgevaar verkeren tot bu toe is uitgebleven. Dat geldt ook voor de 115 vluchtelingen die al vijf dagen op het vlieg veld van Buenos Aires (Argenti nië) verblijven en een beroeo op de Nederlandse regering hebben ^aan. HAAG (ANP) Irak zal, vierde Arabische land, bin- nkort een ambassade in Den aag vestigen. Een zaakgelas te, Said Alkhadi, is sinds eni- weken op zoek naar een ge- iw dat als kanselarij kan lorden gebruikt. standplaats van de Iraakse nbassadeur, dr. Ghaib Mou- ud Mukhüs, is thans nog Brus- enige Arabische landen die een nbassade in Den Haag hebben jn thans nog Egypte, Tunesië Saoedi-Arabië. ïaap Kennedy weer Kaap Canaveral 8HINGTON (DPA) Kaap ennedy in Florida heeft giste- en na tien jaren opnieuw de aam Kaap Canaveral gekre- «n, de naam die de Spaanse iderzoeker Ponce de Leon 400 ar geleden aan het schier- land had gegeven. Amerikaanse staatssecretaris ephen Wakefield ondertekende artoe in het ministerie van nnenlandse zaken in Washing- n een document. De histori- he naam van de kaap was na moord op president John tnnedy in 1963 gewijzigd. Het Berikaanse ruimtevaartcen- blijft de naam „John F. nnedy space center" dragen. Oostenrijk >olst Roemenië IEN (RTR) Oostenrijk rit Roemenië gevraagd 'gelijkheid te overwegen *r Russische joden die op E zijn naar Israël gebruik te maken van Roemeens 'ndgebied. De Roemenen lijnen echter niet bepaald en- 'usiast te zijn over het idee. heeft de Oostenrijkse minis- van Binnenlandse zaken Roesch bekendgemaakt, t verzoek van Oostenrijk is doeld een redelijk alterna- I te creëren voor het door- "gscentrum Schönau dat bin- DAMASCUS (AP) In scheervlucht om zo de luchtverdediging te ontwijken, hebben Israëlische jachtbommenwerpers gisteren de Sy rische hoofdstad Damascus gebombardeerd. Inwoners van de stad meldden een groot aantal slachtoffers onder de burgerbevolking. AP-correspondent Elias Anata zag De Israëlische aanval kwam even drie Israëlische Phantoms vol treffers plaatsen op het ministe rie van Defensie en op het ra dio- en tv-gebouw. Beide gebou wen liggen aan een der drukste pleinen van de stad. De bommen kwamen eveneens een nabijgelegen woon- ïiddaguur, toen deze stad met haar 840.000 inwoners wemelde van straatleven. Hon derden burgers, soldaten en le den van de militie wandelden op het zonnige Araawein-plein, toen de Phantoms letterlijk als spo ken boven de stad opdoken wijk. Tenminste één gebouw Binnen enkele seconden gaapten van vier verdiepingen werd to- reusachtige bomkraters op het taal verwoest, een groot aantal getroffen plein. Een aantal au- andere huizen liep 2ware schade to's en trucks explodeerde en op. ging in vlammen op. Van officiële zijde is niets meege deeld over het aantal slachtof fers. Evenmin heeft de regering bekend gemaakt of er voor de strijdkrachten te velde vitale commando's zijn weggevaagd door de voltreffer op het minis terie van defensie Wel heeft de regering verklaard, dat de ge zinnen van de Indiase en Pakis taanse ambassadeurs allen zijn gewond. Poolse diplomaten vertelden aan de Syrisch-Libanese grens op 40 kilometer van de hoofdstad, dat zij een groot aantal lijken van burgers hebben gezien De di plomaten vertelden dat een als noodziekenhuis ingerichte school werd getroffen, maar dat hoogstwaarschijnlijk niemand in h:t gebouw aanwezig was. Het culturele centrum der Sovjet Unie liep schade op door een bominslag vlakbij. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, heeft een telegram van rouwbe klag gestuurd aan zijn Noorse ambtgenoot Daginn Vaarvik, inzake de dood van een Noorse VN-waarnemer, diens echtgeno te en een kind als gevolg van het Israëlische bombardement op Damascus. Op de hoogvlakte van Golan woedt de tankslag nog voort. Israëlische tanks passeren een uitgeschakelde Syrische tank EIBERGEN Wethouder G. J. Smit van het Oost gelderse Eibergen heeft de gemeente gevraagd hem toestemnrng te ver lenen voor het verwezen lijken van een nogal kost bare oploss'ng voor zijn probleem als veehouder. Zijn koeien moeten name lijk op weg van het wei land naar de melkstal een drukke verkeersweg over steken. De wethouder wil nu op eigen kosten een tunneltje onder die weg door laten aanleggen, waardoor hij het risico vermijdt, dat vandaag of morgen een van zijn kost bare melkgeefsters in het verkeer wordt gedood. Nog geen akkoord over olieprijzen WENEN (ANP) De tweede dag van onderhandelingen tussen Arabische oliestaten en wester se olieconcerns over een verho ging van de olieprijzen heeft geen overeenstemming opgele verd. Zes bij de OPEC (Organisatie van olie-exporterende landen) aan gesloten landen Saoedi Ara- bië, Iran, Irak, Koeweit, Qatar en Aboe-Dhabi eisen een her ziening van het in 1971 tot stand gekomen akkoord met Teheran betreffende basisprijzen voor ruwe olie. Kritische vragen DIRECT BIJ ZIJN VERSCHIJNEN hebben we het wetsontwerp van de minister van Financiën tot verhoging van de ziektekosten-drem pel om voor belastingverlaging in aanmerking te komen een schaap met kromme benen genoemd. De Kamercommissie die 's ministers voorstellen bestudeerde, heft ook geen juichkreten aan en stelt de schatkistbewaker terecht een paar kritische vragen. Twee argumenten van de minister, die wij als hoofdpunten voor twij fel hebben aangemerkt, zitten ook vele Kamerleden niet lekker. Om te beginnen de mededeling dat het onderhavige wetsontwerp bud gettair van weinig betekenis is; „neutraal is" zoals minister Duisen- berg zich uitdrukt. De Kamerleden zouden slechte wetgevers zijn, als ze de bewindsman op dit punt niet om cijfermatige gegevens hadden gevraagd. Want als het in hoofdzaak om verbetering van de fiscale theorie gaat. waarom dan nu voor een bijkomstige kwestie zoveel drukte gemaakt? DE TWEEDE HOOFDZAAK wordt misschien een beetje emotioneel door de parlementaire vragenstellers ingeleid met de minister voor ,ogen te houden dat, waar het om zaken van leven en dood kan gaan, de hoogste voorzichtigheid geboden is. Maar dan wordt met de volgende pijl de roos geraakt in de vraag of het wel eerlijk is om bij de ziektekostenkwestie ineens de inflatie als dwingende factor ten tonele te voeren, terwijl de overheid op andere onderdelen van de fiscale wetgeving met de inflatie geen re kening wenst te houden. Het intrekken van de inflatie-correctie bij loon- en inkomstenbelasting is hiervan het treffende voorbeeld. WIJ ZOUDEN HIER NOG EEN VRAAG aan willen toevoegen. Is het niet zo, dat bepaalde onderdelen van de ziektekosten - bijvoorbeeld de premiebetaling voor de ziektekostenverzekeringen - heel wat sterker gestegen zijn, dan de compensatie welke daarvoor in de loonsfeer gegeven werd? Sterker ook dan de inflatie afdwong? Anders dan de minister redeneert, zal menige huisvrouw en zelfstandi ge ontdekt hebben, dat wat hun budget betreft een en ander wel de gelijk van betekenis is. Leuk dat de minister van Economische Zaken straks de prijzen van asperientjes, pillen en drankjes kritisch gaat bekijken. Maar vreemd wanneer zijn collega van Financiën op aanverwant terrein dan veel minder zorgvuldig te werk begeert te gaan. C.R.M. en het Nederlands Muziekleven Een nieuw kabinet: een nieuw geluid: ook ten aanzien van de be moeienissen met het muziekleven in Nederland? Kennisnemend van de Memorie van Toelichting op de begroting van C.R.M. voelden we ons door de vele vaagheden, die zich daarin ma nifesteerden. lichtelijk teleurgesteld. Men kan natuurlijk blij zijn met de mededeling van de Minister, dat „de huisvestingskwestie van de Nederlandse Operastichting de volle aandacht blijft behouden en hij ten deze attent zal zijn en blij ven". maar zijn dit niet geluiden, die we sinds jaar en dag horen, wordt het niet hog tijd .dat hier nu eindelijk iets concreets wordt gesteld? Iedere ingewijde weet toch, dat het hebben van een eigen gebouw voor deze instelling een levenskwestie is De orkesten: we weten, dat we er in ons land zeventien hebben, alle behoorlijk door de overheid gesubsidieerd. We weten ook, dat de ac tiviteiten van deze instituten aan kritiek onderhevig zijn: is het aan tal niet te groot, zijn ze in de uitoefening van hun taak niet te be perkt, schieten ze in sociaal opzicht niet tekort? Mt deze laatste vraag zinspellen we op de onvoldoende medewerking der orkesten aan het in stand houden en bevorderen van een groeiend en bloeiend koorleven. Is het in feite niet zo, dat er een ensemble moest ontstaan - we bedoelen het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland - speciaal op de belangen der koren gericht, dat tot dusverre nog geen vast subsidie heeft gekregen? Ten aanzien van dit belangrijke facet van ons muziekleven hadden we meer klaarheid verwacht. De Memorie van Toelichting gewaagt van een „betere besteding van beschikbare imiddeilen", waarvan uiteraard een aantal kamermuziek- ensembles zullen moeten pröfiteren. Slechts zij, die in „acute moeilijkheden dreigen te geraken"? Dat lijkt erop, waar de Minis ter verklaart, „dat het nu nog niet mogelijk is op relatief korte ter mijn een herstructurering van de algehele muzlekpraktijk tot stand te brengen." Een mededeling, die ons lichtelijk verwondert: is de Raad van de Kunst al niet jaren bezig met problemen, als door ons hierboven aangeduid? Onze conclusie: de Memorie van Toelichting betreffende het muziekle ven in Nederland is te vaag: we hadden meer positieve geluiden ge wenst. s Vliegen naar Ver. Staten duurder GENèVE (ANP) De maat schappijen die lid zijn van de IATA (International Air Trans port Association) hebben in Mo naco algehele overeenstemming bereikt over een verhoging van de tarieven van passagiers- vluchten boven het noordelijk gedeelte van dr Atlantische Oceaan met gemiddeld zes pro cent. Dit is gisteren op het IA- TA-hoofdkantoor in Genève be kendgemaakt. De verhogingen gaan in op 1 januari a.s. In een communiqué wordt gezegd dat de verhogingen verband j houder met een onophoudelijke stijging van de kosten, terwijl zij gedeeltelijk een compensatie betekenen voor de koersverlie zen. Het nieuwe akkoord bevat ook en kele wijziginge ten aanzien van factoren voor deviezenkoer- sen. Op specifieko routes zullen bepaalde soorten tarieven die luider, in de munteenheden van West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Nederland en Bel- gie onder invloed van di,verse factoren worde:» verlaagd met 14 tot 2 procent. Nieuwe moord in Argentinië BUENOS AIRES (AP) Maan dag is in de badplaats Mar del Plata de vakbondsleider Juüan Julio doodgeschoten. Het was de vierde vakbondsman die is ver moord in het land sinds Juan Peron er opnieuw de macht in handen heeft gekregen. De dode van maandag was de leider van een plaatselijke vakbond van jMOntyechnnffPor*. Rijngroep: alleen mooie woorden Weeroverzicht Den Haag De internationale Rijngroep, waarbij actiegroepen uit Nederland, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland zijn aangesloten, is tot de conclusie gekomen dat sanering van de Rijn als gevolg van onwil van de autoriteiten en een gebrek aan samenwerking ver is ach tergebleven. De vervuiling neemt onheilspellend toe. Als het internationale overleg niet spoedig komt tot instelling van een streng controle-apparaat zal volgens de Rijngroep Nederland eenzijdige maatregelen moeten nemen om de vervuilende lan den op de knieën te dwingen. twintig miljoen ton afval mee, genoeg om een trein van dertig kilometer lengte mee te vullen. Het merendeel hiervan is afval zout uit de kalimijnen van El- zas. Het gemiddelde chloridege halte van het Rijnwater is op gelopen tot 226 mg. per liter. Ondanks alle toezeggingen, de vele vergaderingen en het mi- nistersoverleg zijn volgens de groep geen effectieve maatrege len genomen om de vervuiling tot staan te brengen, laat staan te beperken. Nederland zou een uitspraak van het internationale gerechtshof moeten vragen en desnoods de betrokken landen dwingen door bij voorbeeld in krimping van aardgasuitvoer en invoer- en uitvoerbeperkingen. Chileense politici gevlucht naar ambassades Elvis Presley verlaat met z'.jn vrouw een rechtbank in Santa Monica, nadat de rechter de echtscheiding had uitgesproken over het huwelijk tussen de zanger en zijn echtgenote Pris- cillia. Elvis Presley moet als gevolg van de boedelscheiding zijn ex-vrouw een bedrag van drie miljoen gulden geven naast een maandelijkse alimentatie van zesduizend gulden. SANTIAGO (AFP) De Chileen se oud-minister van arbeid Luis Figueroa, tevens oud-voorzitter van de eenheidsvakcentrale, en Oscar Garreton, oud-secretaris generaal van de volksactiebewe ging, de MAPU, hebben hun toevlucht gezocht op de Zweed se en Colombiaanse ambassade in Santiago, Chili. Beiden beho ren tot de tien meest gezochte personen die berecht zouden worden. Een militaire woord voerder had 7f»*erda" verklaard dat onmiddellijk om uitlevering zou worden gevraagd als deze leiders asiel zouden vragen op een ambassade. Vier Chilenen die behoorden tot een groep van twintig saboteurs l:e gisteren m Santiago een wa tervoorzieningsinstallatie wilden overvallen zijn door de politie doodgeschoten. De politie open de met machinepistolen het vuur op de aanvallers, van wie er zestien wisten te ontkomen. -0- zonnig mist 19 temperaturen row luchtdruk in millibaren opklaringen A hagel •*-*■ warmtelront H hoge-drukgebted jg* bewdking «fi sneeuw -r-r kou-front L lage-dn*gebied regen ^5 onweer windrichting verpiaatsmgsnehting DE BILT Het koufront, dat gis termiddag boven de Waddenei landen was aangekomen, trok in de avond en nacht nog lang zaam over ons land naar het zuiden, maar kwam bij de grote rivieren tot stilstand. Bij Ier land arriveerde intussen een nieuwe storing die naar het oos ten koerst en ons land morgen in de loop van de ochtend zal passeren. De frontale zone met veel regen en motregen zal daarom ook morgen nog over of dicht bij ons land liggen, waar bij de koude lucht geleidelijk terrein wint. In Zuidwest- en Midden-Europa houdt, onder invloed van een hogedrukgebied, het mooie en rustige herfstweer nog aan. In Italië en de Balkan is het met regenbuien minder mooi, terwijl het weer in Scandinavië geheel beheerst wordt door depressief waarbij in Midden-Zweden en Noorwegen sneeuw valt Vooruitzichten voor vrijdag, opge steld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Eerst enkele buien, later meer zon. Hier en daar nachtvorst. WEERRAPPORTEN Eelde Eindhoven Den Helder Helsinki nnsbrueek Kopenhagen h. bcw. I. U-w. fïti bew. Kch. bcw, La» Palmas New York Tel-Avlv

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9