KVP EN AR GEVEN HUN STEUN AAN KABINET Prinses Anne krijgt minder soldaatjes langs de trouwroute Alle patiënten gaan in apothekers-computer FILATELIE OP GOUDSE SCHOLEN Trein-toerisme blijft groeien Medicamentenbewaking f^AG^VE Q I magere ■varkenslappen 1 zf.™ berliner franse golden delicious holland? witlof WOENSDAG 10 OKTOBER 1973 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP en AR hebben het kabinet Den Uyl gis teren een aardige liefdesverklaring gedaan. Zij toonden zich bereid het regeringsbeleid te steunen. Natuurlijk hadden zij op een aantal onderdelen wel kritiek, maar daarover wilden zij met het kabinet in minnelijk overleg praten. In ieder geval kon minister-president Den Uyl te vreden zijn over de positieve benadering van KVP-frac- tievoorzitter Andriessen en AR-fractievoorzitter Aantjes. Den Uyl kon nog tevredener zijn met de milde toon die de eerste dag van het driedaagse debat in de Tweede Kamer over miljoenennota en troonrede kenmerkte. Er werden veel vragen op de regeringstafel afgevuurd. Maar in vele gevallen was de benadering van het nieuwe regeringsbe leid vrij welwillend, ook als op een aantal onderdelen kri tiek werd geuit. Oppositieleider Wiegel had de driedaagse debatten geopend. Was hij in de afgelopen weken scherp tegen het kabinet uitge vallen, nu kwam hij met een heel genuanceerd zakelijk be toog, waarin hij ook waardering toonde voor diverse „positieve" net. Ons eindoordeel is dat die keuze juist is geweest. Wij kun nen ons in de mentaliteit van het kabinet een heel eind her kennen, ook al blijft er kritiek op onderdelen. De ploeg Den Uyl pakt over het algemeen de zaken energiek aan. onderdelen van het beleid. Niet- Mr. Aantjes zei onomwonden: temin wijst de VVD het kabi- „wij zijn bereid dit kabinet te netsbeleid af hetgeen Wiegel ex- steunen. We onderschrijven de tra benadrukte met de indiening van twee motis. iegel wil dat De heer de Kamer uitspreekt dat de las- £>e jong Ult tenverzwaring die het kabinet Gouda één Den Uyl iedere burger wil op- van de ve/e leggen te zwaar is en dat met Nederlandse name de middengroepen door kiezers had die lastenverzwaring op oneven- gisteren de dag redige en daarom onrechtvaar- van zijn leven, dige wijze worden getroffen. In toen hij in de zijn tweede motie, die mede Tweede Kamer door DS'70-fractieleider Drees is tot het spreek- ondertekend, eist hij van de re- gestoelte wist gering dat de voorstellen betref- door te dringen fende de verdubbeling van de en in debat ging fiscale huurwaarde (het bijtel- met de liberale len van de huurwaarde bij het fractieleider belastbare inkomen) voor eigen Wiegel. woningen worden ingetrokken. Hij kwam echter niet ver in het W-iegel en Drees vinden dat debat, want deze plannen een rem zetten op Kamervoorzitter de bezitsvorming en onredelijk Vondeling zijn ten opzichte van bezitters schorste de van woningen. CHU-fractieleidei vergadering en Kruisinga wil dat het kabinet in het het zijn inkomensbeleid de land- amateur- bouw en de middenstand een Tweede-Kamer- gelijkwaardige behandeling '*d De J°n8 sn€' geeft. De heer Kruisinga diende afvoeren. een daartoe strekkende motie „Nederland in. slaapt, dit KVP-fractievoorzitter Andriessen parlement doet verdedigde zijn steun aan het niets", zei hij kabinet als volt: „Wij hebben later. bij de kabinetsformatie gekozen „Daarom heb ik voor de oplossing van dit kabi- dit gedaan". doelstellingen van het beleid, ook al rijzen er vragen bij de uitwerking ervan." Milieubeleid Met CHU-voorzitter Kruisinga vonden bride fractieleiders dat het milieubeleid mager is uitge vallen. Er dienen duidelijke me dedelingen te komen over con crete wettelijke maatregelen zoals dé wet geluidshinder en de wet bodemverontreiniging. Van diverse kanten werd de stij ging van de overheidsuitgaven voor 1974 zeer hoog bevonden. KVP en ARP willen het prijsbe leid wel in grote lijnen steunen maar dan dient de positie van het midden- en kleinbedrijf ex tra zorg te krijgen, wat ook geldt voor boeren en tuinders. Aantjes drong er c-p aan het voorstel fiscale huurwaarde ei gen woningen terug te nemen. Andriessen wees erop dat de ge volgen van de belastingvoorstel len voor de middengroepen klei ner zijn dan met name door de VVD wordt gesuggereerd. Voor de meerderheid van de KVP- fractie is verdubbeling van de huurwaarde eigen woning on aanvaardbaar. De verhoging van de vermogensbelasting mag volgens de KVP niet ongewij zigd doorgaan. De investerings aftrek zou ook voor investerin gen in outillage moeten gelden. Andriessen vond het jammer dat de bezitsvorming er zo be kaaid afkomt. Geen betutteling Hij drong er bij het kabinet op aan niet te forceren maar door overleg tot een goed resultaat te komen. Gewaakt moet worden tegen vergaande betutteling van het bedrijfsleven. Teveel trof hij bij het kabinet de mentaliteit aan van: laat het maar aan de overheid over. De progressieve partijen juichten met KVP en ARP de grote steun voor het onderwijs en het welzijnsbeleid toe. Fractievoor zitter Van Thijn (PvdA) bena drukte dat het gaat om de maatschappelijke verschillen te verkleinen. De basis voor een echte democratische samenle ving moet bij het onderwijs worden gelegd. De PvdA wil niet, zei Van Thijn, zoals de WD suggereert, een nieuwe schoolstrijd. Maar is voor vrij heid van onderwijs en tegen in doctrinatie. Maar desnoods wil de PvdA wel een nieuwe school- strijd om maatschappelijke ge lijkwaardigheid voor aPe bur gers te bevechten. Buitenland Er bestond over het algemeen veel waardering voor het bui tenlandse beleid en het beleid ten bshoeve van de ontwikke lingssamenwerking. PPR-fractieleider De Gaay Fort man kondigde initiatief-wets voorstellen aan tot uitbreiding van het enquêterecht voor de werknemers in het bedrijfsle ven. Teleurgesteld was hij over het feit dat de Defensie-uitgaven niet zijn gedaald. Gok de paci fist Van der Lek was hierover heel kritisch. Dr. Terlouw (D'66) steunde met onder meer KVP en ARP het niet doorgaan van de inflatiecorrectie. Hij zeg de de regering krachtige steun toe bij de verdere democratise ring van de samenleving. Op de weg van Hasselt naar Zwartsluis is gisteren een personenauto tegen een vrachtauto gebotst, waarna nog twee andere personenauto's bij de aanrijding betrokken raakten. Twee personen kwamen hierbij om het leven, twee anderen raakten ernstig gewond. De foto toont een beeld van de ravage. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnen enkele ja ren zal in iedere Nederlandse apotheek een aansluitng op een computer komen te staan. Door een druk op een knop zullen de apothekers dan onmiddellijk te weten kunnen komen hoeveel en welke medicijnen in de afgelo pen tijd aan een patient die met een recept in de apotheek komt zijn verstrekt. Het plan voor zo'n landelijke medicamentenbe waking werd vanmorgen bekend gemaakt door dr. J. H. M. Win ters, voorzitter van de Konin klijke Nederlandse maatschappij ter bevordering der pharmacie, op de 118de jaarvergadering van de maatschappij in Haren (Gr.). De tijd is voorbij, aldus dr. Win ters, dat de patiënt uitsluitend één huisarts raadpleegde die dan precies op de hoogte was van de verstrekte medicijnen. Een patiënt komt nu vaak bij verschillende artsen en specia listen die van elkaar niet weten wat zij voorschrijven. Daardoor kunnen geneesmiddelen worden ingenomen die elkaar niet ver dragen, met soms zeer onaange name gevolgen. Bovendien komt het voor dat een patiënt op ei gen houtje het een en ander slikt. Ais uit de gegevens van de com puter zou blijken dat, naar het inzicht van de apotheker, afgifte van de voorgeschreven medicij nen onverantwoord is, zal de apotheker overleg plegen met de betrokken medicus. Het centraal geheugen, dat nog in de zeventiger jaren in werking moet kunnen zijn, is volgens de apothekers-maatschappij een noodzaak in verband met de volksgezondheid. De gegevens van alle Nederlandse patiënten zullen er in opgenomen worden. De bewaking van deze gegevens (de apotheker heeft zwijgplicht) zal tevoren duidelijk geregeld moeten worden. Behalve voor deze controle op het medicijnenverbruik (per pa tiënt, per provincie of plaats, per arts, enz.) wil men de com puter ook gebruiken om de ad ministratieve werkzaamheden van de apothekers aanzienlijk te verlichten. Landelijk zouden de ziekenfondsrecepturen uitgere kend kunnen worden, de afreke ningen voor particulieren opge steld kunnen worden, terwijl ook de betalingen en voorraad- beheersing van alle apotheken centraal zou kunnen geschieden. De pharmacie-maatschappij wil volgend jaar zelf de nascholing van apothekers ter hand nemen. De noodzaak daartoe is sterk aanwezig, vindt de KNMP. Hoe wel dit in principe een taak voor de universiteiten is, wil do KNMP op eigen kracht begin nen omdat de subfaculteiten pharmacie onderbezet zijn. de toeloop van studenten groot is en uitbreiding van dc weten- schappijke staven niet te ver wachten is. ■■(■F cUw(^AUer-aUei"cBeSte keuze 1500 gram Jb* 150 1 19 gram A 2W,o L1" 500 1 gram R GELDIG T/M ZATERDAG U vindt alle andere VlVO-aanbledlngen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. Aantal gast arbeiders in Zuid-Holland gedaald DEN HAAG (ANP) In Zuid- Holland is in september het aantal tijdelijke vergunningen voor buitenlandse werknemers met ruim 900 gedaald tot 14.760. Dit aantal is lager dan het de laatste jaren obit geweest is. Volgens de hoofdinspecteur-di recteur voor de Arbeidsvoorzie ning in Zuid-Holland, de heer J. L. Weslhoff, duidt dit erop dat ook het aantal illegale buiten landse werknemers en de bui tenlanders met permanente ver gunningen nu op een relatief laag niveau is gekomen. De voor seizoen gecorrigeeerde werkloosheid in Zuid Holland in september is gedaald van 2,6 procent naar 2,4 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. De ontwikkeling van de werk loosheid in deze provincie is daarmee gunstiger dan het ge- m dde'.de in heel Nederland, waar het voor se zoen gecorri geerde cijfer niet veranderde. In Zuid-Holland z jn nu 16.860 man nen werkloos. 555 nrnder dan een maand geleden. De vraag naar mannelijk personeel nam met honderd af tot 14.400. De werkloosheid van mannen is vooral teruggelopen bij de bouw en ;n de me.aalsec.or. Zu'd-Hol- land telt 468) werkloze vrouwen, 235 meer dan eind augustus. De vraag naar vrouwelijk personeel de :n septembe- met 480 tot 5200. A?n de Erasmus Universiteit te Rotterdam is geslaagd voor het kandidaats.■'•ui.: en 'Veters riiap- pen: H.J.P. Vogels (Wasse- naar). Aan da Katholieke Universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraalexamen Engels: Mevj\ S.R.M. Noordzij-Sassen (Delft}. GOUDA (ANP) Op de middel bare technische school in Gouda zal met ingang van het volgend cursusjaar de filatelie in het pakket van keuzevakken worden opgenomen. Ais deze proef een primeur in Nederland slaagt, zal ook bij andere mid delbare scholen en het lager on derwijs in Gouda de filatelie als hobbyvak worden geïntrodu ceerd. Dit vertelde de heer M. C. Avé, hoofd van de afdeling onder wijs, recreatie en sport van de gemeente Gouda, op een pers conferentie ter gelegenheid van de filatelistische tentoonstelling sporthal „De Springers" zal worden gehouden. De filatelie, die wel de „hobby van koningen" en de .koning der hobby's" wordt genoemd, is aldus de heer Avé, een uiterma te geschikte vrijetijdsbesteding voer grote groepen van de be volking. Voor jong en oud. ge zond er. minder valide, vormen de kleine stukjes papier de sleu tel tot de wereld. De gebeurte nis in eigen land en in de we- leld. zowel op politiek, econo misch, cultureel en maatschap pelijk terrein gaan door het ver- zafnelen van postzegels meer le de „Goudapost '73" ook op deze expositie, waar voor meer dan een miljoen gulden aan filatelis tische schatten aanwezig zal zijn, laten zien. Behalve de ge bruikelijke landenverzamelingen zullen deelnemers uit het hele land, en met name uit de pro vincie Zuid-Holland, onder meer Den Haag, ook vele uiteenlopen de zogenaamde beeldfilatelisti- sche collecties tonen. Het pronkstuk van de tentoonstel ling is de zeldzaamste Neder landse brief, die een houthande laar uit Harlingen in 1858 £0 cent zond naar een zakenre- aitie in de Russische stad Nar va en die nu een geschatte waarde van ongeveer f 75.000 Dit willen de organisatoren van heeft. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Prinses Anne (22) van Engeland krijgt maar 1574 soldaatjes wanneer ze op 14 november trouwt met kapitein Mark Philips (24). Dat is precies 500 minder dan prinses Margaret, konin gin Elisabeths zuster, die in mei 1960 trouwde met de fotograaf Tony Armstrong-Jones. Denk nu maar niet, dat het Britse leger prinses Anne niet graag mag. „In tegendeel", zegt gene raal P. J. N. Ward, bevelhebber van het district Londen en de Household Division, die de militai re bijdrage organiseert. „Hare koninklijke hoog heid de bruid, is en loffe meid, kranig, moedig en chic. Wij stellen het bijzonder op prijs, dat ze een soldaat trouwt en dat Buckingham Palace er een militair huwelijk van maakt." Deze laaiende geestdrift kan echter niet beletten, dat het Britse leger worstelt met een probleem. Het zit krap wat het aantal beschikbare man schappen betreft. Er is teveel krijgsvolk nodig om te verhinderen, dat protestanten en katholie ken elkaar naar de keel vliegen in Ulster. Deze m tairen kunnen zelfs niet voor een prinses te ruggeroepen worden „Maar het zal toch een mo .e show zijn", voorspelt generaal Ward. „Al leen een geoefend oog zal merken, dat we het met minder manschappen moeten doen." Voor dit huwelijk zullen de soldaten, die de konink lijke trouwroute aflijnen, zes passen van elkaar verwijderd staan. Toen prinses Margaret trouw de, bedroeg de afstand tussen iedere soldaat slechts vier passen. Generaal Ward is een gewezen bevelhebber van de Britse landstrijdkrachten in de Perzische golf. Getrouw aan de traditie, dat de Britten even sterk zijn in het over-organiseren als de Duit sers, heeft hij een uitvoerig „plan de campagne" klaar gestoomd voor operatie-huwelijk .Het plan telt niet m nder dan 17 pagina's en bevat een vollediebeschrijving van de posities, die de mili tairen zullen innemen in Westminster Abbey, aan de ingang van deze kerk, langs de koninklijke trouwroute en voor Buckingham Palace. Voor deze feestelijke gelegenheid worden uit Hoh- ne, in West-Duitsland, ongeveer 224 officieren en soldaten van de 1ste Queen's Dragoon Quards, de eenheid van kapitein Mark Philips, speciaal naar Londen gevlogen. Ook de regimenten waarvan prinses Anne „colonel-in-chief' is, zullen een aantal soldaten afvaardigen. De koninklijke route wordt versierd met manschappen van de drie strijdkrachten. Van Buckingham Palace ,via de Mall en Whitehall tot aan de Abbey, zorgen acht militaire muziekkapellen voor opgewekte deun tjes. „Wat we die dag spec aal nodig hebben", zegt ge neraal Ward bezorgd, is mooi weer.. De militai ren, die buiten op wacht zulle** staan, moeten in ieder geval een dikke overjas dragen. „Het zou te ingewikkeld zijn om onze plannen te wijzigen op het laatste ogenblik, als 14 november toevallig een zonnige en warme dag is", zegt de generaal. Steeds meer gezinnen naai* Gelderland DOETINCHEN (ANP) In de nabije toekomst zullen steeds meer gezinnen uit het westen van ons land zich op het rustige platte land van Oost-Gelderland vestigen, terwijl de man nen van die gezinnen in het westen blijven wer ken. Die situatie gaat ont staan als de werkweken nog korter worden en de huidige tweede woningen tot eerste woningen zijn „gepromoveerd". Dat is de mening van de heer J. Kipp, directeur van het recreatieschap Oost-Gelderland. De heer K pp zegt dat daar om thans b j de bouw van tweede won ngen hogere e;sen gesteld moeten wor den aan comfort en kwa- li.eit met het oog op de toekomst. Tevens zullen er dan in deze regio uit gebreidere voorzieningen pakketten moeten komen ten aanzien van onderwijs en cultuur. Verzorgings centra en concertgebou wen zullen in Oost-Gelder- l8nd dan belangrijker z jn dan in de randstad, meent hij. UTRECHT (ANP) De totale omzet voor meerdaagse NS-rel- zen, de snippertrips en de bun- galowrelzen is dit jaar gestegen tot circa 14 miljoen gulden. Het dagtoerisme blijft nog elk jaar aan populariteit winnen. De 30 NS-vakantiedagtochten zullen waarschijnlijk 33 pet meer aan hang hebben, vergeleken bij 1972. Voorts blijkt dat de Neder landse reiziger liever eens gaat wandalen dan gaat fietsen via het spoor. De 15 wandelingen die NS organiseert wonnen dan ook weer enig terrein, zo meldt de NS.7PDe gezinskaart, nog niet zolang geleden geïntrodu ceerd, bleek inmiddels goed voor ongeveer 20.000 klanten. Vooral ook deze groep heeft net als de 8-daagse reizen kris-kras- sers en de 60- en 65-plussers veel gebruik gemaakt van de verbindlngsformule: het koppe lingkaartje. Door de mooie en lange zomer bracht NS in 143 extra treinen ruim tweemaal zoveel mensen naar het Znndvoortse strand en naar Hoek van Holland ruim anderhalf maal zoveel als vorig jaar. Met NS kwamen er daar door 70.000 in Hoek van Holland en 200.000 in Zandvoort. De toe ristische bootdienst Enkhuizen —Staveren trok 13 pet meer rei zigers. Het aantal deelnemers van 8- en 15-daagse NS-vakantiereizen steeg met ruim 10 pet tot 27.500. De twee nieuwe reizen naar Zwitserland en Denemarken wa ren daarbij favoriet. In Neder land waren Drente en het Dren te en Montferland die duidelijk in de lift zaten. De 2-, 3-. 4- en 5-daagse reizen in het wintersei zoen van 1 oktober tot 1 mei blijven een gewild artikel. Het aantal steeg van 30.400 vorig Jaar naar 32.500 voor het sei zoen '72/'73. Ook de bungalow- reizen, in de zogenaamde ..off season" deden het uitstekend. Hier noteerde NS 15 pet meer deelnemers: het werden er zo doende ongeveer 15.000.fiiugttd Echtgenotes ministers trapten door Drente Assen Vijftien echtgenotes van ministers en staatssecretarissen hebben gisteren een fietstocht door Drente gemaakt. Zij wa ren de gast van de echtgenote van de commissaris van de ko ningin, mevrouw A. H. Gaar- landt-Sanders, die de dames 's morgens in Assen ontving. Er werd een kijkje genomen in het nieuwe provinciehuis waar ook de lunch werd gebruikt. Daarna stapten de dames op de fiets om van Assen via Deurze, Rolde en Balloo weer terug naar Assen te fietsen. De finish was in het sportpark Houtlaan, de Umshplaats van de Drentse rijw'elvierdaagse. Daar werd de thee gebruikt. Brochure voor gastarbeiders o over gebruik medicijnen DEN HAAG De Koninklijke Maatschappij ter bevordering der pharmacie Is van plan een brochure uit te geven voor bul- tenlund.se werknemers In Neder land. In deze „apothekentolk" zal in acht talen aan de gast arbeiders Informatie worden ge geven over medicijnen en het ge bruik daarvan. Binnenkort zal de KNMP ook nog een andere brochure versprei den. namelijk over „geneesmid delen en rijvaardigheid", waar in het verband wordt belicht tussen bepaalde geneesmiddelen en reactievermogen, en rijge drag. De KNMP, waarbij nage noeg alle 1555 apothekers zijn aangesloten, heeft haar leden geadviseerd op de verpakking van deze medicijnen een sticker te plakken met een waarschu wing. Ondanks verzet in huis artsenkringen wordt dit advies door de Apothekers vrij alge meen opgevolgd. De apothekersorganisatie is, even eens de artsen, wel tegen het voegen van een bijsluiter bij alle medicijnen, zoals de Indu strie wil. De KNMP vindt dat de arts moet bepalen welke voorlichting over het medicijn de patiënt nodig heeft.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7