Bestemmingsplan Berkhout haalt j Lisse-West uit de vergetelheid Poelpolder raakt vol Steen des aanstoots Oud papier oorlog a wijk Rhynenburg Leidschendamse paren moeten nog langer geduld hebben St. Jan kwam er in Katwijk weer erg goed van af OOK Wat u moet weten PAGINA 5W0ENSDAG 10 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT LISSE Voor Lisse-West, een gebied dat tientallen jaren verstoken is gebleven van belangrijke ontwikkelingen, is een bestemmingsplan ontworpen, dat dit gebied een volle dig nieuw gezicht zal gaan geven. Voor Lisse een belang rijk uitbreidingsgebied te meer omdat de Poelpolder aai- dig vol begint te raken. Lisse heeft na de Poelpolder nog twee pijlen op de boog. De eerste is een uitbreiding in noord-oostelijke richting en de tweede is bouw ten Westen var Lisse. De laatste mogelijkheid is vervat in het „Be stemmingsplan Berkhout". Wat dit plan in Lisse kan gaan brengen kust u hierna lezen. Hel plan-Berkhout wordt, i>i de richting van het Keukenhol-bos gedacht, geheel afgesloten duor de grote westelijke omleidings- weg welke daar geprojecteerd wordt. Deze omleidingsweg be gint te lopen vanaf de Lisser- brug, neemt een buiging in de richting Keukenhof, om ter hoogte van de villa Veldhorst het meest westelijke punt be reikt te hebben en dan zich voorts in zuidelijke richting te begeven en later verder af te buigen in de richting Heereweg. Om deze aansluiting op de Hee reweg en de Laan van Rijcke- vorsel mogelijk te maken, zal het huis van oud-notaris Hoger- vorst ten offer moeten vallen. ken, aan kan men via de Nassau- straat Lisse verlaten. Tegenover de uitmonding van de Nassau- straat op de Heereweg komt een verlenging van de Nassau- straat welke het verkeer naar de grote omleidingsweg leidt. eerste parkeerterrein van de Keukenhof ten westen van de villa Veldhorst. De reeds gedeeltelijk aangelegde ..Westerdreef" vanaf de Veld horststraat, welke dreef de Berkhoutlaan nu al passeert ter hoogte van de flat „Eiken horst", komt recht door te lopen achter de bestaande Heereweg in zuidelijke richting en buigt ter hoogte van het nieuwe bol- lenbedrijf-Vreeburg af naar de Achterweg, passeert deze en zal, wanneer de R.K. Agatha- school (reeds eigendom van de Gemeente Lisse) gesloopt is uit monden op de Heereweg en aansluiting vinden op de ver keersweg welke over het terrein In het plan-Berkhout is ook begre- van de voormalige „Pius" in de pen de Vuursteeglaan, welk ge- Men heeft ook in het plan-Berk hout gedacht aan de bouw van enige woningwetwoningen, waarvan er 30 gebouwd zullen worden langs de Westerdreef. Voor het overgrote deel zullen er voorts eengezinswoningen en drive-in-woningen worden ge bouwd, omdat de grondprijs (bollengrond) veel hoger ligt dan elders in de Gemeente Lis se. Zij nog vermeld, dat ten noorden van de Von Bönning- housenlaan nog enige woningen gebouwd zullen worden op het terrein dat dan nog beschikbaar is tussen deze laan en de Nas- saudreef. stelde plannen de vestiging van het autobedrijf Broekhuizen in het pand aan de Vuursteeglaan achter het politiebureau niet kunnen doorgaan. Aan de over zijde zullen een tiental wonin gen verrijzen vanaf de grens van huize „Trompenburg" tot de grens van het Campingbe- drijf Van Weeghel N.V., waar voor een gedeelte van de bloem- bollenschuur van fa. Gebr. Tromp geamoveerd zal worden. Ten gevolge van deze bestem ming zal het bedrijf „Austria" op de Heereweg gaan vertrek ken. Wanneer de grote westelijke om leidingsweg in de toekomst ge heel voltooid zal zijn, is het een auto-snelweg met 2x2 rijbanen. Deze weg is van groot belang voor de afvoer van het verkeer vanuit het spoedig in aanbouw zijnde groot-winkelcentrum „plan-Blokhuis". Heeft men na een bezoek aan dit winkelcen trum er geen behoefte aan om Lisse-centrum verder te bezoe- Dat punt is tevens het kruispunt richting Schoolstraat zal voeren, waarvan men in de toekomst Om de kruising van de Wester- gebruik zal moeten maken om dreef op de Achterweg goed bij de Keukenhof te komen. Is de westelijke omleidingsweg er eenmaal, dan zal men vanuit de Von Bönninghousenlaan, Veld horststraat en Berkhoutlaan niet meer rechtstreeks door kunnen rijden naar de Keukenhof, doch het kruispunt Nassaudreef-Om- leidingsweg moeten nemen, doen functioneren, zal de Ach terweg vanaf het Vierkant tot gebouw Rehoboth „voetgangers- domein" worden en zal men, komende vanuit de richting Vierkant de Westerdreef kunnen inrijden waar de Agathaschool nu nog staat, ten zuiden van het Gemeentehuis. bied men ook de bestemming wil geven van „woongebied". De plannen van het gevestigde bedrijf Austria aan de Heere weg (bouwstoffenhandel) om tol uitbreiding aan de achterzijde over te gaan in de richting Vuursteeglaan, zullen geen doorgang kunnen vinden. Even eens zal volgens de nu voorge- I ZOETERWOUDE De le den van het katholiek Vrou wengilde gaan op de jaarver gadering welke morgen, woensdagavond, wordt ge houden in het Don Boscohuis een nieuwe voorzitster kie zen. Mevr. P. Detmers-Ber- ben is periodiek aftredend en stelt zich niet meer herkies baar. Het bestuur stelt voor om als haar opvolgster te benoemen mevr. De Blok-Re- delijk en als nieuw bestuurs lid mevrouw Bon-Vrolijk aan te wijzen. Na de pauze is er een gespre'tsavond met als thema: „Hoe kunnen verso bering en solidariteit in het gezin worden beleefd?" WASSENAAR Vorig jaar december kreeg Was senaars burgemeester mr K. Staab bezoek van een Sint Nicolaas, die hem namens de Renbaan Duindigt iets te snoepen en een steen kwam aan bieden: een luxe soort bouwsteen met ee ge ëmailleerd ebovenlaag. Die steen was bedoeld als herinnering aan de slechte verbindingswegen naar de Wassenaarse renbaan. De steen werd er gens in een kast geborgen, maar is daar dezer dagen uit te voorschijn gekomen en heeft nu een ereplaatsje gekregen dicht bij het raadhuis, op het verbindingspaadje naar de zgn. Prinsessetuin. De steen ligt daar zó. dat hij de leden van het ge meentebestuur telkens weer herinnert aan de wensen van Duindigt. Overigens heeft het ge meentebestuur al het een en ander kunnen doen aan de toegangswegen naar de renbaan. Een ge deelte van de Waalsdorpervlakte is al geasfasteerd, het resterende deel komt later aan de beurt als de rioleringswerkzaamheden voltooid zijn. In de afwikkeling van het verkeer na afloop van de coursen is verbetering gekomen door het plaatsen van stoplichten bij het kruispunt Buurtweg/Land- scheidingsweg, waardoor ook afvoer via de Land- scheidingsweg mogelijk is geworden. Overigens is de Buurtweg op het ogenblik in zeer slechte staat vanwege de rioleringswerkzaamheden die daar worden uitgevoerd. De gemeentebesturen van Den Haag en Wassenaar hebben zich gezamenlijk met een brief gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat met het verzoek maatregelen te nemen op het kruis punt Waalsdorperlaan/Benoordenhoutseweg, bij voorbeeld door het plaatsen van verkeerslichten. Op de foto ziet U hoe de „steen des aanstoots" vakkundig in het plaveisel naast het raadhuis, in de buurt van de burgemeesterskamer wordt aan gebracht. af welk kruispunt men dan op In het plan-Berkhout is de bouw I de Stationsweg richting Keuken- van rond 200 woningen begrepen hof uitkomt ter hoogte van het ten zuiden van de Eikenlaan. HAZERSWOUDE Het (gelde lijk) succes dat de tafeltennis vereniging Avanti momenteel boekt met de oud-papier-inza meling op elke eerste zaterdag van de maand in Hazerswoude- dorp en de wijk Rhynenburch. blijkt niet bij iedereen ter plaat- De leden van Avanti was se, goed aan te slaan. Immers, in tijden dat het oude papier vrijwel geen cent per kilo waard was, kraaide er geen haan Iaat staan een mens naar j>m oud papier in te zame- ook toen veel aangelegen om dat oud papier te vergaren, want zo redeneerden zij, elke cent is kostbaar voor de bouw van een clubhuis. Zaterdag jongstleden kregen de „jongens van Avant;" in de wijk Rhynenburch de oud papier-kous op de kop. In deze tijd dat oud papier veel geld waard is, bleken diverse jonge knapen een gedeelte van ge noemde wijk al te hebben „be vrijd" van het overtollig papier bij de inwoners. De jongelui be zochten hun wijkgenoten en ver telden dat ze van Avanti waren en of ze 't papier mochten mee nemen. Toen de echte ou-pa- pier-ploeg arriveerde, was het papier gevlogen .Een vader van de „illegale" voorzover men daarover natuurlijk kan spreken in deze vrije actie bestond het om de Avanti-men- sen te vertellendat ze konden fluiten naar het oud-papier, dat „zijn" jongens het ingezamelde papier zelf hielden, want: „ze sparen voor een tent". Avanti haalde Rhynenburch door deze laakbare actie van een paar jeugdige knapen veel minder papier op dan anders. Bij de vereniging overweegt men thans om de echte inzamelaars voor taan te voorzien van een duide lijk herkenningsteken. WARMOND In galerie de Pomp wordt momenteel een .'fes- positie gehouden van viltstiftte keningen van Ericwiens werk al eerder in Warmond werd geeksposcerd. De abstrakte en beeldende vormen in felle vlam mende kleuren hebben een in- dringende werking op de bezoe kers en zijn in vergelijking met Erics vroegere werk, directer. Ook nu weer zijn er talloze reli gieuze motieven in de tekenin gen terug te vinden. Zelf vindt Eric zijn werk Evenwichtiger van ontwerp" geworden. De af metingen zijn kleiner of uit ver schillende bladen opgebouwd. De dispositie is te bezichtigen tot 2 november. Ria IVessels, d.? actieve gidsenleidster. trouwde gisteren in de H.H. Engelbewaar dersparochie in de Engel met Rob Rob Langelaan. De gidsen hadden speciaal vrij van school gekregen om akela Ria bij de ingang van de kerk op te wach ten met fraai versierde bogen. Ria. die in Hillegom gaat wonen, blijft actief voor de gidsen. 'atwijk Wie vier flesjes bier voor vijftig gulden en een avondje baby-oppassen voor veertig galden koopt, moei het in de bol geslagen zijn, zou men zo d'nkc-n. De-.e c p"r-?r.'.'"n waren gisteravond echter de normaalste zar.k van de wereld bij dc kerkeveiling ten bate van de Katwijkse parochiekerk „St. Jan de Doper". oals gewoon is bij deze traditio- Leidshendam/Stompwijk Na dat eerst augustus was ge noemd als maand waarin de eerste paal voor het begin van de langverwachte bouw van wo ningen in plan-zuid zou worden geslagen en later weer septem ber, zeggen B en W nu in de nota van aanbieding bij de ge- meentegroting dat ondanks alle inspanningen op dit moment nog geen aanvang kan worden gemaakt met de bouw. „Verwacht mag echter worden dat medio oktober de eerste paal in de grond kan geslagen worden nadat dt rijksgoedkeu ring verkregen zal zijn." Als j gevoig van het. gebrek aan nieu- we woningen is het aantal wo ningzoekenden in Leidschendam tot 827 gestegen. In ieder geval zullen volgend jaar de eerste woningen in zuia wordr-n opgele verd. Plan-zuid zal ook een b'j- drage moeten leveren aan d? gewenste doorstroming, aldus B en W. In 1973 is op grond van de bestaande doorstromingsre geling aan 13 gezinnen in totaal 22 duizend 756 gulden uitge keerd, hiervan werd ruim 18 du zend gulden van het rijk te rug ontvanger. iedereeen die daarin belrng stelt betrokken worden bij het werk van vier in te stellen streekcommissies. Hiervoor moet men zich aanmelden bij de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening. Gunstig jaar Boerenleenbank van Hoogniade HOOGMADE Tijdens de 23e Algemene Vergadering van de Hoogmadese Boerenleenbank, die gisteravond in restaurant ,,De Does" gehouden werd, heeft een belangrijke bestuurs wijziging plaatsgevonden. Voor zitter J. B. J. Hoogenveen wees de vergadering er op dat door een samenloop van omstandig heden 4 vacatures waren ont staan in plaats van de normale jaarlijkse twee. Doro het bereiken van de statuai- re leeftijdsgrens moesten twee leden van de Raad van Toe- zich, t.w. de heren v.d. Salm en v.d. Geest, hun functie neerleggen. Zij werden vervan gen door de heren J. Hoger- vorst en B. A. J. Nieuwenhui- zen. De heer v.d. Meer vertrok naar elders; hij werd opgevolgd door Th. A. Pley. Voorzitter Hoogenveen werd herkozen. In het algmeen overzicht deelde de voorzitter mee dat het afge sloten boekjaar een gunstige pe riode genoemd kon worden. Hij wees hierbij op het samengaan met de Raiffaisenbank hetgeen in de toekomst van essentiële bete kenis kan blijken te zijn. De voorzitter gaf vervolgens te kennen dat de „roepnaam" van de twee samenwerkende banken in de toekomst „Rabobank" zul zijn. Uit het financiële overzicht door directeur v.d. Wereld bleek dat de balans afgesloten kon worden op 6.219.826 met een winstsaldo van 17.859,-. Dit werd aan het algemeen re serve toegevoegd dat hiermee een bedrag bereikte van 138.000 gulden. De wijzigingen van de statuten en het huishoudelijk reglement, tengevolge van de samentrekking van de twee banken, waren hamerstukken. Zoeterwoude mist een nachtkluis Zoeterwoude De ingebruik name van het nieuwe hoofd kantoor aan de Dr. Bouw dijkstraat en het samenguan van de centrale Raiffcisen- en Boerenleenbank noemde Ir. L. Bosman tijdens de jaarvergadering van de Rn- bo-bank de belangrijkste ont wikkelingen in het afgelopen jaar. Hij leidde de besprekingen na dat voorzitter G.P.v.d.Krogt de leden had welkom gehe ten. Uit de toelichting op de jaarcijfers bleek dat het ge middelde spaartegoed was gestegen van 2600,-- naar 2800,--. Direct opvraagbaar is 9,2 miljoen, een toename van 1,8 miljoen. De balans sloot op een totaal van 20.336.793,-. De winst ad. 31.909,-- gaat naar de re serves. De aftredende be stuursleden, J.G. Captein en B.J. v.Diemen werden bij acclamatie herkozen. Tijdens de rondvraag kwam de heer Kaiser andermaal terug op de onvoldoende outillage van het bijkantoor aan de Hoge Rijndijk waar met name het ontbreken van een nachtkluis als een ernstig ge mis wordt ervaren. Ir. Bos man zei dat het bestuur uit ziet naar een nieuwe vesti gingsplaats en het oog heeft laten vallen op het gebied in het verlengde van de Nas- saustraat. Dit ligt meer cen traal en is ook verkeerstech nisch gezien aantrekkelijker. Als daar een nieuw kantoor komt zullen ook voorzienin gen als een nachtkluis aan de orde komen. nele veiling tastten de Katwij- kers flink in hun geldbuidel om de kerk tijdens een gezellige „biedavond" aan een forse en noodzakelijke bijdrage te hel pen. De stemming zat er gister avond zelfs zo goed in dat men pas na het middernachtelijk uur Het upsteiien van een bestem- huiswaarts keerde. Toen men de mingsplan voor Stompwijk is, centen bij elkaar ging optellen volgens de nota allereerst af- bleelc dat er dit jaar weer een hankelijk van he. nieuw te ma- recordbedrag was geboden: ken streekplan. Volgens bekend- 166075. niakingen van de provincie kan Eerste paal uitgesteld Burgemeester en wethouders wil len als eerste resultaat van het overleg met de in Stompwijk gevormde gespreksgroepen de raad binnenkort een aantal uit gangspunten voor een bestem mingsplan ter vaststelling voor- legge LEIDSCHENDAM Het zg. Dienstgebouw van de Hervorm de Gemeente dat door veel ver enigingen, clubs en instellingen voor bijeenkomsten wordt ge bruikt zal voor ruim 133 duizend gulden van binnen grondig wor den gerestaureerd. Het onge veer 25 jaar oude gebouw heeft een onvoldoende sanitaire ac commodatie, een garderobe die veel te groot is, de grote zaal is te onpraktisch en bovendien te ouderwets ingericht en de ver lichting moet dringend worden vernieuwd. De kerkvoogdij kan de kosten met veel moeite, door bazaars, een aklie, 'n lening, door een grote mate van zei/- werkzaamheid en (betrekkelijk kleine) subsidies van provincie en gemeente financieren. Alleen de brandbeveiliging vrcogt al ca. 15 duizend gulacn. De oro- j vincie betaalt 11.C 5 gul.'.e.i er, de gemeente gi\.,t 20 duuvnJ j gulden subsidie. LEIDEN Restaurant „In den vergulden Turk" aan de Steenstraat zal in verband met de hoge exploitatiekos ten zijn deuren op zaterdag en zondag voortaan gesloten houden. LEIDEN „Pas op, het zal je kind maar wezen". Deze sticker-actie van de Leidse politie loopt zo goed dat er 3000 plakkers bij gedrukt zijn. Te halen bij afdeling venae-. Nieuwsteeg, vanaf woensdag. Kccds bestelde wórden o-er de post ge- stuur J. Lisse heeft een niemve wegwijzer LISSE De „Nieuwe Wegwijzer voor Lisse" is zo juist versche nen, een boekwerkje van ruim 100 bladzijden in keurig ver zorgd omslag met de afbeelding van het Gemeentehuis van Lis se. Aan de inhoud is alle zorg besteed opi de nieuw inkomende bur gers van Lisse zoveel mogelijk informatie te verschaffen be treffende allerlei Instellingen op gemeentelijk, kerkelijk en so ciaal/maatschappelijk terrein. Een verdienste van dit uitne mend verzorgd boekwerkje is. dat het ..tot op de dag" bijge werkt is. Dc bijgevoegde platte grond van Lisse zal daarbij zeer gewaardeerd worden. Eerst- commissie dan beslissinu LEIDEN Over de asfalterings- werkzaamheden en proflelswljzl- ging van de Lange Mare is geen besluit genomen, aldus PSP-er Herman Amptmeijcr in een brief aan het college van B. en W. Toch staan deze werkzaam heden op de lijst voor oktober. Amptmeijer, alsmede de raadsle den Waal en Oosterman. verzoe ken het College duarom drin gend deze werkzaamheden op te schorten totdat er in de com missies Volkshuisvesting. Onin bare Werken en Stadsontwikke ling over gesproken en een me ning gevormd is. Het drietal be sluit hun brief met het verzoek in de toekomst soortegelijke voorstellen alleen vast te stellen in overleg met de commissies SOV en VOW.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5