Koudekerk blijft bij Rijnakkoord Fraaie nieuwbouw voor Water en Licht Alphen GIFNETTEN KLOKDIEVEN Commissie MKB doet goed werk in Zoeterwoude ïÉP NAAR HUIS" rijn- Kritiek op duur afscheid secretaris De Jong Moe raadslid: „IK WIL OOK Wat u moet weten WOENSDAG 10 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk blijft bij Rijnakkoord. Dit is gisteravond besloten tijdens de raadsvergadering. Met vijf te gen vier stemmen werd een voorstel van B. en W. aangenomen. De raad was in de zomer akkoord gegaan met een voorstel om uit de muziekschoolregeling te stappen. Dit omdat de kosten te hoog wer den. Maar de opzegtermijn was niet in acht genomen waardoor men tegen wil en dank toch weer terug moet. Een overkwikkelijke zaak voor veel raadsleden en in het bij zonder voor de heer Heems kerk. Hij vond het voorstel om toch maar bij Rijnakkoord te blijven alleen aannemelijk als de leerlingen uit. Koudekerk en kel AMV (Algemene Muzikale Vorming) zouden krijgen. De dure instrumentale lessen kon den naar zijn mening niet lan ger door de gemeenschap be taald worden. Volgens hem was het ook nog eens zo. dat de leerlingen, die instrumentaal on derwijs op de school volgden, meestal afkomstig waren uit goed draagkrachtige gezinnen. Een cursus instrumentaal aan de school kost 340 gulden. Wethouder Van der Pols verklaar de echter, dat deze wens niet haalbaar zal zijn. Hij oreerde, dat men indertijd nu eenmaal een gemeenschappelijke rege ling met andere is aangegaan wat erop neerkomt, dat de zaak uit handen wordt gegeven. Het bestuur van de muziekschool beslist welk onderricht wordt gegeven. Koudekerk betaalt al- leen en „levert" leerlingen voor het onderwijs. Nu is het volgens de wethouder wel zo, dat het I bestuur van Rijnakkoord open blijkt te staan voor veranderin gen, die in het voordeel zouden kunnen zijn van Koudekerk. Maar ook daar hoeft men zich niet teveel van voor te stellen. Door middel van een beroep bij de Kroon zou het eventueel mo gelijk zijn om uit de muziek- school te treden. Maar of men nu gaat of niet, het muziekon derwijs blijft zwaar op de be groting drukken. WD'er Dorre- paal was er toch voor om te stemmen. Algemeen werd er op aangedrongen het voorstel om uit te treden met zo klein moge lijk verschil aan te nemen. Het werd na behoedzaam uitkienen tenslotte 5-4. Volgens de heer Dorrepaal weet men nu tenmin ste bij de muziekschool, dat de vinger nauwlettend aan de pols wordt gehouden. De zaak zit de gemeente vooral zo hoog omdat de financiële po sitie niet erg goed is. Wethouder Van der Pols kondigde aan, dat menigeen moeite zal hebben met de begroting voor het ko mende jaar. Burgemeester Van Arbeidsreserve in Alplien bijna gelijk gebleven ALPHEN AAN DEN RIJN In de maand september is de man nelijke arbeidsreserve in Alphen aan den Rijn ongeveer gelijk gebleven. Dit houdt in, dat 249 mannen in Alphen „officieel" zonder werk zitten oftewel 1.15% van de afhankelijke manne lijke beroepsbevolking. In de provincie ligt dit percentage aanzienlijk hoger, namelijk op 2,28 In de afgelopen maand werd reeds iets merkbaar van sei- zoenwerklooshe;d. Het aantal in geschreven schoolverlaters is met 10 afgenomen, er staan er nu nog 12 ingeschreven. Opmer kelijk is de teruggang in de vraag naar kantoorpersoneel. Vooral onder invloed van een groot aantal jongeren, die net van school komen, is de ar- beidsharkt voor deze categorie grotendeels verzadigd. De arbeidsreserve bij vrouwen is in september gestegen met 16 tot een totaal van 100. Het aan bod van part-t me krachten is met 73 vrijwel gelijk gebleven. Vooral het aanbod van kantoor personeel is toegenomen (plus 16). De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten 112 tot 75. der Linden verklaarde later, dat Koudekerk ongeveer negen ton nodig heeft om financieel weer quitte te spelen. Waar dat geld vandaan moet komen is voorlo pig nog een raadsel. Ook de bezwaarschriften van de KNA, bejaardensociëteit, EHBO en zwem- en poloclub Koude kerk, tegen de lage subsidies van de gemeente kwamen uit voerig aan de orde. De heer Dorrepaal drong er in eerste in stantie op aan om de subsidie toekenningen terug te nemen en er nog eens in commissie over te praten. Maar dat had volgens het college weinig zin. Als men de subsidies namelijk zou willen verhogen, dan moet eerst de vastgestelde subsidieverorde ning worden gewijzigd. Volgens wethouder Van der Pols zou het college graag overal honderd gulden bovenop leggen maar „we moeten nu eenmaal ieder dubbeltje omdraaien". Hij vond de subsidieverordening bepaald niet ideaal vooral omdat bij eventuele tekorten van een ver eniging niet door de gemeente bijgepast kan worden. „Maar als we de verordening opzij zet ten, wat moeten we dan?" aldus de heer Van der Pols. Besloten werd de subsidies dit jaar te la ten zoals ze zijn. Volgend jaar wordt verder gezien. Mr. T. O. Vreugdenhil vroeg zich gisteravond af of het gewoonte is bij de gemeente om uitge breid afscheid te nemen van een ambtenaar (in dit geval de heer De Jong), die slechts vier eneenhalf jaar in dienst van de gemeente was. Hij had uitgere kend, dat het de gemeente onge veer duizend gulden heeft ge kost aan werkuren. Mevrouw Le Large, bijgestaan door een aan tal andere raadsleden, vond zul ke dingen nu juist zo prettig in een kleine gemeenschap. „We hebben kunnen laten blijken, dat we zijn werk hebben ge waardeerd". aldus het KVP- raadslid. In de rondvraag kwam de diefstal in het Koudekerks gemeentehuis aan de orde. Hierbij zijn twee radio's en een klokje ont vreemd. De gemeente bleek niet verzekerd te zijn. Een voorstel van wethouder Van der Pols om de radio's en het klokje te ver goeden aan de betreffende ambt- tenaren, haalde bakzeil. MIEUWKOOP - Gisteren ver schaften in alle vroegte enkele inbrekers zich toegang tot het pand Reghthuysplein 20, be woond door mej. de Graaf. Doel van deze (brutale inbraak was een antieke klok. Met een staaf ijzer werden enkele ramen ver nield. Het t.v.-toestel, welk in de weg stond, werd zolang op de vensterbank gezet en moest deze wankele staanplaats beko pen met een val, waardoor de diverse netten voorgoed buiten gebruik werden gesteld. Na zich meester gemaakt te hebben van de klok zijn de indringers ver dwenen. Omtrent de identiteit van de daders tast men in het (uister. •t pand Reghthuysplein 20 werd KOUDEKERK AAN DEN RIJN De vergadering van de Kou- dekerkse gemeenteraad kan zonder meer als het toppunt van democratie worden beschouwd. Alles is mogelijk. Het hele ge beuren grenst dan ook dikwijls aan complete chaos. Gister avond was de beer weer goed los. Alsof er geen agenda was werden doorlopend allerlei zijstraten aangedaan. Het werd een langdurige vergadering. Zo lang, dat omstreeks kwart over tien het raadslid, mevrouw Le Large zich demonstratief naar de klok draaide en met de sigaar tussen de lippen mom pelde: „Ik wil naar huis. Al dat geouwehoer." Een niet mis te verstane uitspraak van deze gisteren in iets als een berenvel verpakte dame. De vergadering van de raad van deze gemeente is doorgaans een opmerkelijke aan gelegenheid. Bestuurlijk Koudekerk lijkt zo langzamerhand te stikken in het monster van de bureaucratie. Er wordt kwar tieren lang gepraat over de subsidie voor Kunst na Arbeid zonder dat de discussie een centje rendement oplevert. En dat is nog maar één voorbeeld. Burgemeester Van der Linden aanschouwt zijn raadsleden veelal met een enigszins timide glimlach. Het is de vraag of hij zich werkelijk amuseert. Laisser faire, laisser aller, schijnt zijn devies te zijn. Dat geldt ook voor de grijze eminentie aan de burgervaders rechterzij de, wethouder W. van Vegten. Hij verbaasde vriend en vijand door na anderhalf uur vergaderen een opmerking te maken. Een ongewone zaak voor deze „immer zo" zwijgzame ouder ling. Opmerkingen maken is daarentegen een niet zo'n onge wone zaak voor zijn collega, de heer ir. C. J. B. H. van der Pols. Deze wethouder lijkt te willen goedmaken, wat de rest van het college laat liggen. Maar ook de heer Van der Pols wil nogal eens van de rechte weg afraken. Dat leidt tot lange, zeer lange monologen. Toen hij na twee uur vergaderen in het vuur van een aanzwellende discussie vroeg om wat meer ver gadertechniek in acht te nemen deed dit nogal onwerkelijk aan. Het gezegde va nde pot en de ketel was dan ook bij uitstek van toepassing. De tribune werd gisteravond bezet door negen mensen. De raad heeft zogezegd duidelijk niet aan klantenbinding gedaan. Met de begroting voor de deur zullen de raadsleden van Koude kerk alle kans krijgen om hun presentiegeld „qua uren zit ten" waar te maken. BOSKOOP Doordat er te zwaar verkeer over de weg „2e Laag Boskoop" gaat, is ernstige schade am het wegdek ontstaan. Het maximum toelaatbare gewicht, te weten een wieldruk van 0,5 ton, word nogal 'ns overschreden volgens de gemeente. Gevreesd wordt, dat bij aanhoudend misbruik van deze B- weg de onder het wegdek liggende gas-, water- en electriciteitsleidingen zullen worden beschadigd. De gemeente Boskoop wil nu door gezamenlijke inspanning erger voorkomen. In een brief aan de bewoners van de weg wordt gewezen op de gevaren, die in de toekomst kunnen ontstaan. Wanneer de weg, vooral in de paktijd, onberijdbaar wordt is de ellende niet te overzien, aldus de brief. Er is geen geld om de toestand te veranderen zodat nu veel van de gebruiners ajnangi. Zoeterwoude „Hoewel niet alles bevredigend is heb ik veel waardering voor het directe contact dat we hebben met het gemeentebestuur in de commis sie voor het Midden- en Klein bedrijf". Dit zei NKOV-voorzit- ter H. Paardekooper, gister avond op de matig bezette jaar vergadering van zijn organisatie in het Don Boscohuis. Hoewel het aantal bijeenkomsten in het afgelopen jaar niet groot is geweest, zoals bleek uit jaar verslag van secretaris J. v. Gent, was het geslaagde initia tief van het NKOV om te ko men tot oprichting van een win keliersvereniging zeer belang wekkend. Over de situatie voor de midden stand in het algemeen was de voorzitter nogal somber. Uit het gepresenteerde winterpro- gramma bleek dat aandacht ge schonken zal worden over de voorlichting inzake de belasting vrije oudedagsvoorziening, mo gelijk in combinatie met een be zoek aan het Ondernemershuis Marktberichten irthur. Allee 18-30, Keefer. Carna- ■al. Ler.a. Harvest Moon, Le Reve. 22-39. Yellow Dusty BOSKOOP Honderden vissen zijn gestorven in de sloot naast de kwekerij van de firma W. Mesman aan het Zuidwijk in Boskoop. De oorzaak van de massasterfte zijn de „giftige" netten van de kwe ker, welke vóór gebruik in het slootwater werden gelegd. De net ten worden gebruikt voor het afschermen van planten. Om de duur zaamheid ervan te bevorderen worden ze met een bepaald prepa raat behandeld. Deze stof is echter schadelijk voor planten, zodat de netten voor gebruik in het water worden geweekt. Terwille 1 de flora werd echter de fauna de dupe. 7-52, Shocking. Esc 35-37, Nerlne 35-75, Geplozen Chry santen 24-61 p. st. Troschrysanlen 50-1,15. Idem Jaarrond 1,70-2.05. EI- 6.60, n 2.00-2,10, Cl 4.30 II 2.00.3.10 bloemkolen: 61 1,26-1.52, II 41-71. 8 I 78-118. II 22-59. 12 I 82-94. uien p kist 7.10-7,90. Breekpeen p. kist 1 60-5.70. bospeen 57-68, andijvie 24- 33. radijs 14-15, Kroene koot 32-36. rode kool 20-40, sele kool 26. spits kool 72.74. knolselderle 36. prei 38- 50. peterselie 16. schorseneren I 62- VOORSCHOTEN Autobe drijf Jongeleen zal op vrij dag 12 en zaterdag 13 okto ber a.s. in de showroom van importeur H. Engelbert n.v. aan de Dobbeweg in Voor schoten een herfstshow hou den van alle Skoda modellen. De show zal geopend zijn vrijdags van 17 tot 21 uur en zaterdags van 10 tot 18 uur. in Rijswijk. Verder zal getracht worden 'n z.g. regionale bijeen komst te organiseren, zijn er kaartavonden in competitievorm en is er wer de afsluiting van het seizoen d.m.v. een autorally.De heer Jac. v.d. Geest bracht ver slag uit van de laatste twee ver gaderingen van de commissie voor het midden- en kleinbe drijf. Aan het slot werd nog aangedrongen om meer solidari teit bij de vrijwillige afspraak over de sluiting van de zaken op woensdagmiddag. Gratama bijt de spits af in Ter Aar Ter Aar De Kulturele Veren! ging van Ter Aar opent slaande zaterdag om 20.15 uui haar nieuwe seizoen met het op treden van het kabaretgezel- schap Rients Gratama in hel Dorpshuis van Ter Aar. Met ali titel „Greaton uit Pingjum". dal bet vierde Nederlandstalige pro gramma is van deze Friese ka- baretter, komt Gratama voor de tweede maal in Ter Aar. Jan Boerstoel. Rients Gratam; Hans Dorrestijn en Cees Bijl stra hebben de ideeën met uit zondering van Cees Bijlstra ook de teksten voor dit programma geleverd. Cees Bijlstra schreel wel het grootste deel va muziek en allo arrangementen, terwijl een tekstbijdrage Jelle de Vries dit programma aan kwaliteit zal doen toene men. Harry Bannink en Joop Verbeke zorgen door hun com posities voor muzikale hoogte punten. Cisca Beaudoux eveneens dit kleinkunst pro gramma op de haar artistiek» wijze ondersteunen. Een combo bestaande uit Cee Bijlstra piano, Karst de Gron gitaar, Jacques Sambrinl bas/gitaar, Harry Hartman trompet en Klaas de Vrie drums zullen „de groeten Pingjum" een nog ongehoord muzikale inhoud geven. Toegang voor leden en niet-leden ALPHEN AAN DEN RIJN Het nieuwe gebouw van de water en Iichtbedrijven in Alphen wordt aanstaande vrijdag offi cieel in gebruik genomen. De forse hoogbouw is verrezen aan de Prins Bernhardlaan. Op de voorgevel vau het nieuwe ge bouw is een fraai plastiek aan gebracht, symboliserend gas. water en electriciteit. In 1902 ging het gasbedrijf, dat tot dan in handen was van par ticulieren, over naar de ge meente. In 1903 werd de Hoog druk Bronwaterleiding door B. en W. geopend. Het jaar daarop kwam het gemeentelijke electri- citeitsbedrijf tot stand. Tot di recteur werd aangesteld de heer Hildemisse, die tevens directeur was van het gasbedrijf. In 1924 gingen gas, water en electriek samen. De „zetel" was aan de Gaslaan. Bij de overgang van het maken van fabrieksgas naar de inkoop van stadsgas van de Stedelijke Fabrieken van gas en electrici teit in 1953 kwam een einde aan een 51-jarige produktie van gas. De stokerij werd voor het groot ste gedeelte afgebroken. Alleen de bijgebouwen, zoals de meet- en regelkamer en het zuivelhuis bleven bestaan. De Spoorhaven. welke langs de noordzijde van het fabrieksterrein liep en dienst had gedaan voor de aan voer van kolen had hiervoor geen betekenis meer en werd naderhand, mede in verband met andere gemeentelijke plan nen gedempt. Door de overgang van stadsgas op aardgas, welke in 1966 haar beslag kreeg, was er vanwege de enorme groei in de afgifte geen behoefte meer aan gashou ders. Deze werden gesloopt in 1970. In verband met de flinke groei van de gemeente groeide het personeel uit het oude ge bouw. Begin vorig jaar kon een aanvang worden gemaakt met de sloop van het voormalige zuiverhuis, de smederij, het ma gazijngebouw, kantoren, werk-1 plaatsen etc. In september 19721 werd begonnen met de realisa-1 tie van een nieuw dienstgebouw, j dat aanstaande vrijdag wordt geopend. De totale oppervlakte van de nieuwbouw is 1300 m2. eerder dee s gebruikt als kan toor van d plaatselijke Visse- rijbbank, ze dat al spoedi g in Nieuwkoop het gerucht ging dat er een poging tot bankroof was geweest. De Visserijbank is ech ter na een fusie niet meer in i het pand kantoorhoudend. 1 HAZERSWOUDE Speel tuinvereniging De Rode Wip sluit op 20 oktober a.s. haar poorten voor de jeugd. Het bestuur van de vereniging is overigens van plan tijdens het gesloten seizoen diverse aktiviteiten te organiseren. HAZERSWOUDE De vre- deswerkgroep Hazerswoude tekent op 17 oktober a.s. voor de organisatie van de deken-aktie voor de bevrij dingsbewegingen in Angola. Mozambique en Guinee Bis- HAZERSWOUDE In het voormalig raadshuis aan de Dorpsstraat wordt donder dagmiddag 25 oktober om 14.00 uur de eerste hand vaardigheidsmiddag gehou- den voor 65-plussers. Deze middagen zullen om de 14 dagen georganiseerd worden. Materiaalkosten zijn voor ei gen rekening. ZWAMMERDAM Maandag 22 oktober zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de voetbalver eniging Zwammerdam werd opgericht. De receptie, r gelegenheid var. dit jubileum wordt op 19 oktober gehou den in het parkrestaurant van Avifauna in Alphen aan den Rijn van 18.00 tot 19.30 HAZERSWOUDE Tafelten nisvereniging Avanti organi seert donderdagavond om 20.00 uur de volgende ronde \an het kaarttoernooi in het Michelshuis te Haz rswoude

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4