Brede Vietnam beweging vraagt „morele'' steun Bonbons voor 100-jarige Levi's/Flamingo's een harde noot voor BS Leiden Werkgroepen bekritiseren „Minerva" OEGSTGEESTER WINKELIERS BEZORGD De Scherf": sfeervol Hoge nood noopte atelier in Oegstgeest tot hoge snelheid stad en randqemeenten Internationaal congres in Anisterdinse RAI Wat u moet weten PAGINA 3W0ENSDAG 10 OKTOBER 1973 LEIDEN De Brede Vietnam Beweging Leiden (BVBL) vraagt in een brief aan het college van B en W en aan de ge meenteraad de steun van liet gemeentebe stuur bij het opzetten van een hulpverle ningsproject aan Noord-Vietnam of aan de gebieden onder bestuur van de Voorlo pige Revolutionaire Regering. De BVBL onderzoekt momenteel de mogelijkheden daartoe. Als het niet mogelijk is een ei gen hulpproject op te zetten wil de Leidse afdeling deelnemen aan een landelijk pro ject. „We kunnen ons voorstellen dat rechtstreekse financiële steun door de gemeente op dit mo ment moeilijk gegeven kan wor den. Er zijn echter andere vor men van steun door de gemeen te denkbaar, die belangrijk kun ne bijdragen tot het slagen van een hulpverleningsactie vanuit Leiden", aldus het BVBL-bestuur in de brief. Aan gezien de gemeente Leiden eer der dit jaar te kennen heeft ge geven geen financiële steun te kunnen verlenen, vraagt de BVBL meer „morele" steun. Ze roept de gemeenteraadsleden dan ook op tot een „zo unaniem mogelijke adhesiebetuiging met de aktie" of „het opwekken van LEIDEN/AMSTERDAM Aan staande vrijdag en zaterdag (12 en 13 oktober wordt er in de RAI een internationaal congres gehouden over de politieke ge vangenen in Zuid Vietnam. De organisatie is in handen van Amnesty International en de Brede Vietnam Beweging Ne derland. Het doel van dit con gres is om materiaal op tafel te krijgen voor een forum van pu bliciteit aangaande de toestand van de politieke gevangenen van het Thieu-bewind, „We willen de mensen aan het denken zetten, zodat ze rond de tafel gaan zitten en acties gaan voeren", aldus het bestuur va., de BVBL. De organisatie wil de situatie in Zuid Vietnam onder de aandacht van het grote pu bliek brengen: dat er nog steeds naar schatting 100.000 k 200.000 politieke gevangenen zijn, dat er sinds het bestand van 27 januari van dit jaar 20.000 nieuwe arrestaties zijn verricht, dat er 26 politieke par tijen zijn ontbonden etc. „Invoe-^ ring van de democratische vrij heden volgens artikel 11 van het januari-akkoord, inclusief de vrijlating van alle politieke ge vangenen, is een essentiële voorwaarde voor het bereiken van werkelijke vrede", menen de organiserende groepen. Het congres wordt geopend op vrijdagavond 18.30 en duurt die avond tot 23.00 uur. Zaterdag zijn de tijden: 10.00 tot 18.00 uur. Op het congres zullen een aantal bekende personen aan het woord komen, zoals, Sean McBride, voorzitter van Amnes ty International, Hans Göran Franck, sekr., Commissie van Onderzoek naar Amerikaanse Oorlogsmisdaden in Indochina, Don Luce, de ontdekker van de tijgerkooien en David Barton, een Amerikaan die jarenlang gewerkt heeft in ziekenhuisafde lingen van gevangenissen. de bevolking tot steun aan de aktie". Bovendien zou het verle nen van administratieve en an dere faciliteiten door gemeente lijke instanties zeer welkom Een dergelijke adhesiebetuiging vraagt de BVBL voor een kol- lekte die van 19 tot en met 24 november door het Medisch Co mité Nederland Vietnam in Lei den wordt gehouden en waaraan ook de BVBL haar medewer king verleent. De baten van deze collecte zijn bestemd voor de bouw en inrichting van een ziekenhuis in de VRR-gebieden. Dat ziekenhuis is in Nederland geprefabriceerd. De Amerikaanse journalist Don Luce zal aanstaande vrijdag in het Academiegebouw een lezing houden over Vietnam. Deze le zing, die om 14.00 uur begint, zal openstaan voor alle belang stellenden. LEIDEN De heer en mevrouw Vis hebben gisteren een bezoek gebracht aan mevrouw C. P. M. Boeg-Franvn, die gisteren haar honderdste verjaardag vierde. Zij boden de jarige een hos rozen en een grote doos bonbons aan. Mevrouw Boeg woont in bij haar dochter en schoonzoon aan de Boerhaavelaan 33. ..Ik heb een mooie kamer en geniet iedere dag nog van alles wat voorbijkomt", zegt zij. Twintig jaar geleden is zij van Amsterdam naar Leiden gekomen. Haar echtgenoot had een brandstoffenhandel aan de rand van de Jordaan. De oudste inwoonster van Leiden heeft twee kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Op de foto: mevrouw Boeg temidden van de burgemeester en mevrouw Vis en één van haar dochters. ween in Leiaen genouaen werd, heeft 4.919,97 opge bracht. LEIDEN Hengelsportvereni ging ,,De Forel" hield op 6 oktober j.I. een wedstrijd in Zaandam. De vangst viel mee. Uitslagen: 1. L. Vlas veld: 4700 gram; 2 A. Ooij- endijk: 4550 gram; 3. I. i. v. Bohemen: 3220 gram. LEIDEN In de GroenoOrd- hal wordt op zaterdag 13 en zondag 14 oktober een verga dering gehouden door Jeho- vah-getuigen uit 21 gemeen ten, gelegen tussen Den Haag en Amsterdam. Ieder is welkom. Er zullen geen collectes gehouden worden. OEGSTGEEST Vandaag, morgen en overmorgen zul len enkele beeldende kunste naars exposeren in de nieu we vleugel van het Rijnlands Lyceum. Te zien zijn de wer ken van o.a. Rein Dool, Kees Buurman, Hans Barends en Koos v. d. Water. Toegang gratis. LEIDEN - Leden van St. Pa- schalis houden zondag 14 okt. om 10.15 uur ter gele genheid van het 60-jarig be staan een Eucharistie-viering in de kapel van het St. Li- dwina Huis. Zoeterwoudsesin- gel 34. Hierna heeft men een koffietafel in het St. Anto- niusclubhuis. LEIDEN Na de sensationele, maar dik verdiende 77-82 over winning op Raak/Punch, nota bene in Delft, is er voor B.S. Leiden geen tijd om op zijn lau weren te rusten. Integendeel, er is op de training maandagavond weer keihard gewerkt, want landskampioen Levi's/Flamin go's komt woensdagavond naar de 5-meihal. Of hij er tegen B.S. Leiden bij zal zijn, is nog niet geheel ze- ker. Wel aanwezig zijn Henk Smith, Kees Akerboom, Harry Kip, Walter Ombre, Hugo Har rewijn, Frank Kales én Eric Dompeling. Laatstgenoemde zal, de Leidse supporters kennende, op een zeer warm onthaal kun nen rekenen, aangezien hij voor de Leidse ploeg zou komen spe len, doch door Levi's op een LEIDEN Onder het genot van een drankje werd gisteren de eerste .expositie i Vrouwenkerkkoorsteeg geopend. Gedurende enkele weken zullen Ineke Wortel er hier hun pastels, aquarellen en pentekeningen exposeren. .S. Leiden in deze basket balltopper een bijzonder harde noot te kraken krijgt, staat bij voorbaat vast. De Haarlemse kampioenen speelden in hun eerste drie wedstrijden met hun tegenstanders alsof zij er niet stonden en scoorden gemiddeld 117 punten. Dit deden zij zonder hun nieuwste aanwinst, de voor malige professional Amerikaan Barry Leibovicz, die de laatste jaren in Israël gespeeld heeft en de afgelopen weken met Israël op de Europese kampioenschap pen in Barcelona is uitgekomen. minder nette manier gekaapt is. I.S. Leiden zal volledig aan de start verschijnen; Butch Web ster tobt nog met een voetbles sure, maar hij zal tijdig opge lapt zijn. Ook Har Stol speelt; naar aanleiding van zijn disqua- lificatie in de wedstrijd tegen Donar is hij door de strafcom- missie schuldig bevonden aan slaan en veroordeeld tot een schorsing van 4 wedstrijden plus 2 voorwaardelijk en een geldboete. Tegen deze onzinnige beslissing is het bestuur van B.S. Leiden in beroep gegaan. Tevens heeft het een klacht in gediend bij de bond omtrent de ongeregeldheden na afloop van de wedstrijd in Delft, toen ver scheidene Leidse supporters min of meer gemolesteerd wer den. De aanvang van B.S. Lei denLevi's is 20.15 uur. LEIDEN In een open brief hebben een aantal werkgroepen uit Lei den onlangs kritiek uitgeoefend op het beleid van de introductie commissie van sociëteit Minerva. Tijdens de introductie-dagen wa ren de werkgroepen, waaronder de werkgroep buitenlandse arbei ders, amnesty international en release uitgenodigd een praatje te houden over hun werkzaamheden in Leiden. •.Door vrijwel alle groepen werd aan de introductie-commissie ge vraagd of de mensen die zouden komen zelf om die informatie ge vraagd hadden en reeds enigszins gemotiveerd waren. Het antwoord hierop luidde bevestigend." De door de groepen belegde avond werd helaas v^.or zowel eerste jaars als de groepen een mislukking: „Vanzelf sprekend toonden sommigen hetzij uit beleefdheid, hetzij uit angst een verplicht pa- raafje te missen, wel enige belangstelling. Sommigen vonden mis schien zelfs dat zij een „goed gesprek" gevoerd hadden. Daartegen over lieten anderen duidelijk hun ongeïnteresseerdheid merken". In een „open antwoord op een open brief" heeft de introductiecom missie haar teleurstelling uitgesproken over de gang van zaken tij dens de introductiedagen. Aan de eerstejaars was gevraagd op te geven voor welke actiegroepen zij iets meer wilde weten. ••Gebleken was, dat sommigen van deze aankomende leden niet in staat waren geweest een bewuste keuze te maken. Dit leek ons eens te meer reden hen te helpen, op de een of andere wijze hun „blik te openen", maar dit had het gevolg dat niet iedereen naar een eigen voorkeur kon worden ingedeeld, ijh et verzoek om medewerking aan de actie en werkgroepen is inderdaad een voorstelling van za ken gegeven, waaruit men zou heoben kunnen afleiden, dat Minerva ervoor garant stond, dat ie adspirantleden al betrokken waren bij d_e werkzaamheden van de betreffende werk- of actiegroep", aldus de introductiecommissie van Minerva. OEGSTGEEST De toekomstige uitbreiding van het winkelcentrum „Lange Voort" en de plannen van Leiderdorp, waarin opgenomen een mam moetzaak, vervullen de leden van de winkeliers vereniging Oegstgeest Actief met zorg. Binnen niet al te lange tijd gaat men beginnen met de afbouw van het Winkelcentrum Lange Voort en in een rapport worden een aantal branches ge noemd welke er kunnen worden ondergebracht. De mogelijkheid dat een bestaande supermarkt een „overstapje" naar het nieuwe gebouw maakt blijkt latent aanwezig te zijn. „Oegstgeest is ech ter een gemeente met circa 16000 inwoners en de groei naar 25.000 zoals in het verleden dikwijls werd beweerd zie ik nog niet zitten", aldus de voorzitter van de winkeliersvereniging. „Daar mee rekening houdende is het Oegstgeester win kelbestand, mét de koopavond én de dinsdagse markt meer dan voldoende". „Oegstgeest Aktief" keert zich dan ook duidelijk tegen een overbezet ting van het winkelbestand. De winkeliers van O.A. zien, op een enkeling na, weinig hei) in de koopavond, welke een „misluk king" wordt genoemd. Ook de weekmarkt wordt kritisch bekeken door de voorzitter die nog eens benadrukte dat de moeilijkheden rond deze markt van politieke aard waren „O.A. heeft zich hiervan strikt afzijdig gehouden." Vóór de tot standkoming van de markt heeft men uiteraard wel z'n mening kenbaar gemaakt o.a. ook van een zekere „kapitaalvlucht vanuit Oegstgeest" welke een markt nu eenmaal veroorzaakt. Men heeft een protestvergadering bezocht welke zich tegen de Leiderdorpse plannen richtte met betrekking tot het te vestigen winkelcentrum al daar. Er is tijdens deze bijeenkomst een protest commissie opgericht. Men sprak er ontstemming over uit dat voor Oegstgeest een lid in deze com missie werd gekozen welke niet de gehele Oegst geester middenstand vertegenwoordigt. O.A. gaat voorts van het standpunt uit dat als het centrum te Leiderdorp gerealiseerd wordt men zeker al ternatieve plannen achter de hand moet hebben. Oegstgeest telt thans twee grote reisbureaus en in samenwerking hiermede gaat O.A. een grote ze- gelaktie ontketenen. Iedereen kan via het plak ken van zegels meedingen naar 6 veertiendaagse- en 4 zevendaagse vakantiereizen naar het buiten land. Op het reisprogramma staan Oostenrijk, Mallorca, Duitsland, Joego-Slavië en Ierland als mede Italië. De reizen, vol-pension, worden door de bureaus MET en HIT verzorgd. De intocht van St. Nikolaas zal dit jaar wederom door O.A. worden verzorgd. Mevrouw Van der Heide in haar atelier OEGSTGEEST Praten met de Oegstgeestse kunstenares Ans van der Heide Kort (58) is meer dan alleen maar een gesprek over kunst. Het is een ontdek kingsreis door haar talentvolle wereld. Door een ongeval was zij onge veer een jaar uit de „roulatie" en nu heeft zij een atelier ge opend, dat luistert naar de naam ,.De Scherf". Ans van der Heide heeft veel geschilderd en geschreven. Vooral met dit laat ste is het vroeger min of meer begonnen. Ook thans schrijft ze nog. Geen boeken, maar spreu ken. De wanden in haar huis aan de Nassaulaan getuigen daarvan. De laatste jaren heeft zij zich echter het meest gewijd aan het werken met glas. Haar atelier geeft een ware expositie van de kunstwerken. Voor een expositie buitenshuis voelt zij niet zoveel meer, aan het vervoer van de glazen kunstwerken kleeft risi co. Iedereen is welkom in haar atelier, waar het glaswerk een afspiegeling geeft van haar in- vcntiviteit en affiniteit met het materiaal. „Men hoeft absoluut geen drempelvrees te hebben", „ledereen mag gerust tijdens een verloren uurtje kennis ko men maken", zegt de veelzijdi ge kunstenares. De bezoeker krijgt direct het ge voel niet voor de eerste maal bij haar op bezoek te zijn. Het atelier en alles wat daar bij- hoort ademt sfeer en ontvanke lijkheid. Overal ontwaart men haar schilderijen en kunst vork jes. Eigenlijk is de woning te klein. Voorr.' de ops'rg van ma teriaal bac die even- gens dir:r zjon cn dochter o den. Want ook zij r.i.mx.i e kunst. Hetgeen tot uitdrukkirg komt door houtbewerking, schilderen, j brandschilderen en muziek. LEIDEN „Ik moest nodig naar de w.c., en had daarom erge haast", vertelde een 30-jarige tim merman uit Alphen aan de Rijn aan de Leidse kantonrechter. Hij had destijds op de Hoge Rijn dijk te Zoeterwoude met zijn auto een snelheid van 75 kilometer per uur ontwikkeld, hetgeen niet onopgemerkt is gebleven. De officier kon zich echter voorstellen hoe ongemakkelijk een dergelijke „hoge nood" was en eiste slechts 25 gulden subs. 3 dagen. De kantonrechter had er meer moeite mee en maakte er 30 gulden van. ten 32-jarige ingenieur uit L< derdorp liet verstek gaai. Hij kreeg dest jds een proces verbaal om dat hij met zijn auto een voetganger die via een - door verkeerslichten beschermde - oversteek plaats overstak, had aangereden. D_- voetganger liep hierbij een flink schedelletsel op. Deze le vensgevaarlijke overtreding werd door de rechter gecorrigeerd met een boete van 100 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe- voegdheid voor de tijd van 4 maanden met een proeftijd van een jaar. Om enkele flinke boetes te ontlopen heeft een 25-ja- rige Leidse straatmaker een valse naam opgege ven. toen hij met zijn auto op de Willem de Zwij gerlaan werd aangehouden. Hij was namelijk niet in het bezit van een rijbewijs, een geldig kentekenbewijs en een W.A.verzekering. De offi- er lankte vcrdachlcs gebrek aan verantwoord»- Ejkhe.dsgevoel cn eiste boeten van 100 gulden (voor hei rijbewijs), 20 gulden (kentekenbewijs), 100 gulden (verzekering) en 40 gulden (valse naam. Bovendien eiste hij een onvoorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. Bij verstek gevonnist conform de eis.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3