olie machtig wapen in handen van arabieren neemt De pijpleiding links benadrukt nog de ontzettende verlatenheid van het woestijnland, waarin mens en dier niet meer opvallen. Maar diep'onderdit Libische landschap ligt, in onderaardse krochten, het vloeibare, vette, zwarte goud Steeds groter wordt de wereldvraag naar olie; steeds groter worden de tankers waarmee deze energie vervoerd wordt. Deze Ja - panse tan ker lost hier 397 miljoen liter Saoedi-Arabische ruwe olie. Het schip, de Nisseki Maru is 347 meter lang, 54 meter breed en heeft een diepgang van 37 meter. Aan het einde van de olieweg liggen machtige industrieën. Een overziCht van een raffinaderij in Port Suez aan de zuidelijke zijde van het nog steeds onbruikbare Suezkanaal. bied zoals de Noordzee. President Sadat heeft veel mislukte po gingen gedaan om Feisal tot andere ge dachten te brengen. Hoewel Feisal nu op het hoogtepunt van zijn macht staat, aan het hoofd van het conservatieve Arabi sche kamp, weet hij dat hij door zijn hou ding Sadat teleur stelt. Maar hij weet ook dat hij twijfel oproept aan zijn Arabi sche gezindheid en zijn Moslimzorg voor de heilige plaatsen in Jeruzalem. Boven dien riskeert hij een binnenlandse revolu tie en stelt hij zijn olievelden bloot aan Palestijnse extremisten. In april van dit jaar vertelde zijn minister van oliezaken de Amerikanen dat de produktie niet om hoog zou gaan als de Amerikanen hun pro-Israël houding niet lieten varen. Sindsdien heeft Feisal aan Sadat en de Arabieren duidelijk gemaakt dat hij het olrewapen op zijn eigen manier zal ge bruiken. Hij Iaat het komedie spelen aan Gadaffi over. Er is voor hem, Feisal, geen reden om de oliestroom tegen te houden of om andere drastische maatre gelen te nemen. Er wordt beweerd - onder ander door Is raels minister Eban dat de Arabieren geen andere keus hebben dan hun olie te verkopen omdat ze geen andere inkom stenbron hebben. Maar Eban loopt hierin achter Natuurlijk moeten de Arabieren hun olie verkopen; ze kunnen het niet drinken, zoals Nasser eens gezegd heeft. Maar de kwestie waar het om draait is hoeveel ze moeten verkopen. Rondom de Perzische Golf is de extra dollar met meer zo aanlokkelijk als vroeger. Sommi ge producenten weten al niet meer wat ze met het geld moeten doen. De voorspel lingen van wat ze uiteindelijk zullen ver dienen worden steeds hoger. En de advi seurs van Feisal discussiëren er nu min der over of ze het oliewapen wel zullen gebruiken dan op wat voor manier. Moet het een verminderde produktie worden, een bevriezing van de huizige produktie of een zeer langzame groei. De richting die hij zul inslaan zal een kwestie van taktick zijn. Waar de Saoedi- Arabieren het meest bezorgd over zijn is dat het oliewapen moeilijk tegen Amerika alleen te gebruiken is. Europa zou er het eerst onder lijden. Maar sommige voor aanstaande Arabische oliesjeiks beweren dat dit Europa en Japan er toe aan zou kunnen zetten - hoewel misschien zonder resultapt - om zoveel mogelijk druk op Amerika uit te oefenen om Isra'él te dwin gen de bezette gebieden te verlaten. Het antwoord van Amerika was al voor speld. De Amerikaanse politiek zal niet beinvloed worden door dreigementen. Maar een dergelijk onverstoorbaar ant woord maakt niet veel indruk op de Ara bieren. Ze zijn meer onder de indruk van de bezorgdheid van Fulbright. Als de Arabieren werkéliik hun oliewapen gaan' gebruiken, bestaan er voorlopig voor de Verenigde Staten maar twee mogelijkhe den. De moeilijkste, om niet te, zeggen een onmogelijke keus, is een botsing. Hier stuurt men duidelijk op aan. Want, hoe vijandig de Arabieren ook zün. de Verenigde Staten vormen een supermacht die door hier of daar binnen te vallen al tijd zjjn vitale belangen kan beschermen. Een bezetting van Koeweit zou voor de Arabieren zo'n smaad zijn dat dit auto matisch zou betekenen dat ieder olieveld in de Arabische wereld bezet zou moeten worden, en iedere pijpleiding, voorraad- tank en grenstank van de Perzische Golf tot Algiers beschermd 'zou moeten wor den. Volgens Elmer E. Bennet, van het Amerikaanse bureau voor noodtoestan den, zou "Vietnam daarbij vergeleken er uit zien als een picknickplaats". De andere keuzemogelijkheid is verzoe ning. Maar dan komt de vraag naar vo ren: in hoeverre kan Amerika de Joodse staat in de steek laten, dit voedsterkind van de partisanendiplomatie. waaraan ze op haar eigen en Arabische kosten zoveel geld, liefde en trots heelt geinvestcerd? Copyright The Guardian. De pijpleiding is in de woestijn de enige mogelijkheid om de, olie daar te brengen waar hij het hardste nodig is. Een pijp leiding in het olierijke gebied aan de Perzische Golf. BEIROET - Het zogenaamde oliewapen is niets nieuws. De Arabieren hebben al minstens drie keer geprobeerd het te ge bruiken. In hun strijd tegen Israel, en ie dere keer is het mislukt. Het is een wa pen dat ze te hulp roepen als ze met andë- re wapens niets meer kunnen bereiken, en daarom is Egypte, de belangrijkste militaire macht van de Arabische wereld een sterke voorstander van dit wapen. Omdat president Sadat Israel niet met mi litaire wapens uit de Sinai kan verdrij ven, heeft hij geen andere keus dan met Arabische hulp een economische oorlog te voeren. De theorie is zeer eenvoudig. Isra'él wordt beschermd door de Verenigde Staten. Het kan niet in de bezette gebieden blijven zonder de steun en aanmoediging van de Amerikanen. Bedreig nu de Amerikaanse belangen in de Arabische wereld, en het zal snel zijn protectie beëindigen. Omdat het de Arabieren zo vaak mislukt is het oliewapen te gebruiken, zou je je af kunnen vragen waarom het in de toe komst wel zou lukken. Natuurlijk zou het weer mis kunnn gaan. maar het zou dwaasheid zijn daar zondermeer van uit te gaan. Zeker is dat de kans op succes thans veel groter is dan ooit tevoren. Daarvoor zijn twee redenen aan te wij zen. een economische en een politieke. Het is de realiteit van de energiecrisis die het wapen in de Arabische handen heeft gelegd. Tegen het eind van dit jaar zal de vraag van de vrije wereld - die veel sneller stijgt dan de experts hebben voor zien - 50 miljoen vaten per dag omvat ten. De produktie haalt dan net 51 mil joen vaten, als alles goed gaat. Volgens een schatting van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zal de vraag in 1980 gestegen zyn tot 85 miljoen vaten per dag - 28 miljoen voor Europa, 24 miljoen voor de VS. 14 mil joen voor Japan en 19 miljoen voor de rest van de wereld. In de komende tien jaar zal er bijna evenveel olie verbruikt worden als in de afgelopen honderd jaar. En de Verenigde Staten die met 6 procent van de wereldbevolking 33 procent van de wereldenergie verbruikt, zou het eerste land zijn dat de pin op de neus krijgt, ook al heeft Nixon vorige week maatregelen aangekondigd die Amerika in ieder geval onafhankelijk moeten maken van de im port. In de grote oliegebieden van het Midden- Oosten en Noord-Afrika, waar 60 procent van de voorraden van de vrije wereld lig gen opgeslagen, zal de toeneming van de vraag de grootste gevolgen hebben. Een zevende deel van de wereldvoorraad van 350 miljard vaten ligt in het pro-westerse Iran. De rest ligt in de Arabische wereld - in Saoedi-Arabië. alleen al 150 miljard gallon (een gallon of vat komt overeen met 4.5 liter). Maar omdat de beschikba re voorraden van Saoedi-Arabië* en Irak wel eens twee of drie keer zo groot zouden kunnen zin als de aangetoonde reserve, is het Arabische aandeel in het totaal nog veel hoger. De energiecrisis heeft onvermijdelijk het machtsevenwicht tussen de consument en de producent verstoord. De experts die in de jaren zestig voorspelden dat de olie prijs gestadig zou dalen, hebben het ver keerd gehad. De prijzen stijgen met sprongen. Evenals in 1970 is het ook nu weer kolonel Gadaffi die het initiatief hiertoe genomen heeft. Europa en Japan kunnen deze situatie met wat meer gelijkmoedigheid bekijken dan de VS. Tot voor kort kon de VS zich zelf van olie voorzien. In 1967. toen de Arabieren de laatste maal het oliewapen gebruikten, importeerde Amerika ongeveer 300.000 vaten per dag uit Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Volgens de huidige schattingen zijn het er in 1980 15 miljoen, waarvan 11 miljoen uit Afrika en het Midden-Oosten. om steun voor hun zaak te krijgen. Het strategische argument is daarbij altijd sterk geweest, en de overwinning in de juni-oorlog van 1967 gaf hei' gewicht aan dat argument Met de .,.^1 van de Russische invloed in het Midden-Oosten begint Israel te waarschuwen tegen het communisme. De Sovjet-invloed in dit ge bied is nu wat afgenomen volgens het strategische argument kwam dit natuur lijk door de Amerikaans-Isra'élische kracht. Het argument heeft kennelijk nog steeds gelding. Senator Fulbright herin nerde eraan, toen hij zijn bezorgdheid uit sprak over het feit dat. als gevolg van de energiecrisis, de Verenigde Staten de olie velden wel eens zouden kunnen overne men via het militaire potentieel van Is raël en Iran. ,Een bezoekende Isra'élische wetenschapsman sprak de vrees uit - al dus Fulbright - dat zijn regering de energieproblemen van de VS wel eens zou kunnen oplossen door Koeweit over te ne men, omdat er in de woestijn tussen Is rael en de Perzische Golf geen macht be staat die het Israëlische leger zou kunnen tegenhouden'. Er is sléchts een Arabisch regime, dat Van koning Feisal, voor nodig om het olie- wapen in werking te stellen. Hij beveelt in zijn eentje de economische middelen van zijn land. Tot voort kort was hij Amerika's beste vriend. Hij zei dat olie en politiek niets met elkaar te maken hadden - en bood aan om de produktie van Saoedi-Arabie in 1980 te verhogen tot 20 miljoen vaten per dag. De reusachtige Amerikaanse concessiehouder Aramco be gon de produktie op te voeren en de uit voer te vergroten tot niet minder dan 1,5 miljard gulden per jaar. De uitvoermoge- lijkheid zal dit jaar met drie miljoen va ten per dag stijgen, en dat is meer dan de produktie van een heel nieuw oliewinge- Als gezwollen aders liggen de pijpleidingen op de droge, ruwe huid van het Midden-Oosten

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13