f Sijbrands buitte zijn winstkansen niet uit „RUST EN VERTROUWEN MOET TERUGKOMEN" HILVERSUM RESULTATEN Nieuwe vice-voorzitter ba Rudi Lubbers vertrok gisteren vanaf Schiphol naar Djakarta, waar de Nederlandse zwaargewicht zaterdag aantreedt tegen Mohammed Ali. Voorbereiding Engelsen op duel Polen zonder Ball de sleutelwedstrijd tegen Polen niet de beschikking LONDEN Het Engelse na tionale team onder leiding van coach Alf Ramsey is be gonnen met de speciale voor bereiding op de kwalificatie wedstrijd voor het wereld kampioenschap tegen Poeln op 17 oktober. Op deze eerste training van de selectie ontbraken wegens blessures Bobby Moore (scheenbeen) en Kevin Kee- gan (enkel). Zij zullen echter wel op tijd weer fit zijn. Al lan alBl heeft een schorsing opgelopen in verband met zijn misdragingen (gevolgd dooi uit het veld sturen) in de eerste ontmoeting met de Polen, zijn plaats in de se lectie wordt ingenomen door doelman Phil Parkes. LEiDSE COURANT «--•«••• pagina 11 gen. Die is weliswaar niet vereist om subsidie te krij gen van de NSF die vragen alleen een financieel ver slag maar 't is voor de indruk van de bond beter als je ook die goedkeuring hebt". Wel enige ideeën Ondanks het feit dat Dumas en zijn medebestuursleden nog geen volledig inzicht hebben in de problematiek heeft de nieuwe vice-voorzltter al wel enige ideëen over het te voeren beleid. „Er zal in de trainingsopzet en 't wedstrijdwezen mis schien worden veranderd. Ik zou het plezierig vinden als we een ful1-timecoach in dienst konden nemen. Boven dien zou de centrale training voor de top geïntensiveerd moeten worden. Verder zou ik graag zien dat de kader commissie meer impulsen geeft of meer initiatief neemt om kader af te leveren en niet de nadruk legt op de op leiding voor oefenmeester. Dat zijn zo in het kort enke le punten. Over 'n beleid op langere termijn moet eerst binnen het bestuur worden gepraat". Vic Dumas hoopt dat het nieuwe hoofdbestuur de kans en de tijd zal krijgen om orde op zaken te stellen. „Etc zal volgend jaar van ons worden verlangd dat we al met resultaten komen. Maar een spectaculaire vooruit gang kun je niet op koite termijn verwachten. Ik schat dat we één twee jaar nodig hebben om alles weer in goede banen te leiden. Ik ben in ieder geval blij dat alle commissies in tact blijven, want daar ligt tenslotte de basis voor het beleid". De nieuwe structuur van het hoofdbestuur creëert, vol gens Dumas, een goed werkklimaat. „Met dit college kun je snel besluiten nemen. Dan maakt de werkmetho den alleen maar effectiever. Overigens ben ik wel van plan om aan de functie van bestuurslid meer representa tieve inhoud te geven. Het is nuttig om ook je gezicht eens te laten zien in Limburg of Groningen. Men moet je kennen. In eerste instantie moeten we er echter voor zorgen dat de 25.000 leden van de badmintonbond rustig kunnen spelen en niets merken van interne problemen. Dat streven staat voorop". FRANK WERKMAN Uitsluiting Argentinië voor WK gevraagd ASUNCOIN De voetbalbond van Paraguay heeft de interna tionale voetbalfederatie (FIFA) gevraagd Argentinië uit te slui ten van deelneming aan de ein dronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1974 in West Duitsland. rgentinië bereikte de eindfase van de titelstrijd door zondag in Buenos Aires met 3—1 te win- van Paraguay, dat door dit resultaat werd uitgeschakeld. Het was een ontmoeting die werd ontsierd door talrijke overtredingen van grove aard, Paraguay beschuldigt Argenti nië ervan de „regels van fair piay ernstig te hebben geschon den". Tevens is de FIFA tele grafisch gevraagd de Chileense scheidsrechter Rafael Hormaza- bel af te voeren van de interna tionale lijst van arbiters. 75S."È0. SANTEANYPRIJS (afstand 2.000 I le aldelinig: 1. Ideal Prise (H. Dijk) 1.22.9. 2. Irresistible. 3. Irma van Double. W 2.50. pl 1.60 4.50 2.90. kpl 6.90 GROTE OKTOBERPRIJS (afstand 2460 m): 1. Uriosis P (D. Bolwijn) 1.24.6. 2. Ironie. 3 Fletcher D. W. 2.30, pl 1.40 1.90 6.00,kpl 5 20. trio strainingscommissie, vicevoorzitter van het district Zuid-Holland e nuit hoofde hiervan lid van het hoofd bestuur in de oude structuur. Bij het en-bloc-a ft reden van het bestuur-Hartemink legde hij die laatste functie ook neer, maar bleef op verzoek van het interimbestuur optreden als adviseur. Zelfs werd hij recentelijk gevraagd voorzitter van de bond te worden, maar hij weigerde dit wegens tijdgebrek. Dumas gelooft dat het nieuwe college voldoende kwali teiten heeft om de badmintonbond weer aanzien te ge ven. „Ik had als voorwaarde gesteld voor mijn toetre ding", zegt hij, „dat het een vrij sterk bestuur moest zijn dat het werken in teamverband voorop stelt. Daar is aan voldaan". Met zijn collega-bestuursleden is Dumas ervan overuigd dat er erg veel werk moet worden verzet alvorens de NBB het geschonden image weer heeft opgepoetst. Daarbij heeft het, vindt hij, weinig zin fouten uit het verleden en de namen van de daarvoor verantwoordelij ke mensen weer op te rakelen. „Van gemaakte fouten moet geleerd worden", meent Dumas. „Bovendien wil ik niemand een trap nageven. Want mede aan dat soort dingen dreigde de bond kapot te gaan. Persoonlijke ran cune moet geen rol spelen. Het is alleen zaak alles weer op orde te brengen". Niet helemaal Wat het nieuwe bestuurscollege te wachten staat is Du mas twee dagen na zijn benoeming nog niet helemaal duidelijk. „We zullen veel tijd nodig hebben om eerst in te werken en vervolgens oud zeer op te ruimen. Morgen hebben we onze eerste bestuursvergadering. Dan pas gaan we praten over wat we precies moeten gaan doen. Daarbij zijn we gebonden aan de al goedgekeurde be groting voor dit en volgend jaar. Het enige dat we nog kunnen doen is accentverschuivingen aanbrengen. Ik kan overigens wel zeggen dat er geen financiële moei lijkheden zijn. Er zijn voldoende liquide middelen om eventuele schuldeisers te voldoen. Ik moet wel toegeven dat alles een beetje een ondoorzichtige indruk maakt. Dat is ook de reden dat ik erop zal aandringen dat we zo snel mogelijk de goedkeuring van de accountant krij Sportbibliotheek (Van onze tafeltennismedewerker) Het is al ruim vijf jaren geleden, dat in Nederland een boek over de tafeltennissport uitkwam, zo dat eigenlijk de uitgave van elk nieuw boek over deze materie alleen maar kan worden toege juicht. In dit geval echter gaat ons applaus voornamelijk uit naar de inhoud, die - dachten wij - zó instructief is, zo met kennis van zaken naar voren gebracht, dat dit boek voor elke tafeltennisser en zeker degenen die deze snelle sport in competi tieverband beoefenen, gewoon een must is. Martin Sklorz is dan ook niet de eerste de beste: als docent is hij verantwoordelijk voor de op leiding van vele tafeltennisin- structeurs en door zijn functie als wetenschappelijk medewer ker aan de Technische Universi teit van Braunschweig was hij als geen ander in staat onder zoekingen te doen naar de tech nische aspecten van tafeltennis. Vooral de fotografische bewe gingsanalyses werken bijzonder verhelderend (hoewel wij wel graag iets meer zorg aan de op namen besteed hadden gezien) en voor de aankomende cracks is van belang dat niet alleen uiteengezet wordt hoe het wèl moet. maar ook waaraan moge lijke fouten te wijten zijn. Naast de techniek wordt ook aan de tactiek de nodige aandacht be steed en we dachten dat zelfs trainers nog wel iets kunnen op steken van dit tafeltennishand- boek, want dat is het zonder meer. W.B. WOENSDAG 10 OKTOBER 1973 DEN HAAG Buiten badmintcnkringen doet het grapje de ronde dat de NBB is overgeno men door militaire machthebbers. In het za terdag geïnstalleerde hoofdbestuur hebben twee beroepsmilitairen, voorzitter John Reynen en vïce-praeses Vic Dumas, en een bij defensie werkzame burger, secretaris-penningmeester W. van Leeuwen, zitting. Het vervolg van de gedachtengang zou kunnen zijn dat de door moeilijkheden geteisterde badmintonbond het door sterke mannen best wat militairen tenslotte he ten te zijn uit 't slop gehaald kan worden. Vic Dumas onderkent de humor van bovenstaande maar ontkent dat er bewust naar lieden van „gewicht" is gezocht om de een jaar lang vakantie hoofdbestuursplaatsen te bezet ten. „Het is louter toeval", zegt hij, „dat er militairen in het nieuwe bestuur zitten. Er is alleen naar gestreefd mensen met capaciteiten aan te trekken. Figuren van wie verwacht mociht worden dat ze de rust en het ver trouwen in de badmintonbond kunnen herstellen". „Rust en vertrouwen" zijn woorden die Vic Dumas, 52- jarig luitenant-kolonel bij de landmacht in Den Haag, meermalen over de lippen komen. Juist het ontbreken van beide aspecten hebben hem ertoe gebracht ja te zeggen op de vraag of hij in het bestuur wilde plaatsne men. „Ik heb", vertelt Dumas. „het met enige schroom gedaan. Ik ambieerde die functie helemaal niet. Maar ik wilde graag meehelpen om de bond weer in het gereel te krijgen. Er zijn de laatste jaren dingen gebeurd, die niet leuk waren voor de leden en boven dien het image, van de bond hebben geschaad. Als spe ler had ik het onaangename gevoel dat de leiding an ders en beter kon. Daar wilde ik wel aan meewerken. Daar komt bij dat de nu benoemde leden in het bestuur over weinig ervaring beschikken, omdat het allemaal nieuwelingen zijn. Voor die argumenten ben ik ge zwicht". Voor Vic Dumas is de nieuwe functie een voortzetting van andere bondstaken. Zo was hij onder andere voor zitter van de scheidsrechterscommissie, van de bond- wereldkampioenschap dammen fea tal M sijbrands andreiko „Lang haar is porno" -SINKI De voorzitter van Finse voetbalbond. Osmo iarttunen, heeft een klacht ont- er. van het hoofd van de [douane van Albanië over het IJange haar van de iFnse voet- allers, die in Tirana zijn aan gekomen in verband met de te 5r. kwalificatiewedstrijd het wereldkampioenschap. douanebeambte liet Karttu- [nen onder meer weten dat „de plnge lokken van uw spelers pornografisch zijn". Het is de forste maal dat een Finse Igroep een bezoek brengt l Albanië. DEN HAAG De zesde par tij van de match om de wereldtitel dammen tussen Ton Sijbrands en Andris Andreiko week weinig af van de vijfde. Ook nu werd het na bijna drie uur spe len een puntenverdeling waardoor de wereldkam pioen de leiding heeft met 7-5- Ofschoon er in deze zesde partij iets langer strijdlust is getoond dan in de voorgaande (nu kwa men de beide grootmees ters tot vierendertig zetten tegen vierentwintig in de vijfde) was er toch weer een angstsymptoom van Andreiko. Want waarom gaf hij Sijbrands op de 22e zet gelegenheid om via een dubbele ruil het contact van de stellingen te verbreken? De wereldkampioen ging er niet op in omdat hij de toeschouwers nog waar voor hun geld wilde geven. Maar toen hij op de 34e zet het remise-voorstel deed wil de Andreiko dit wel accepteren, doch wenste eerst Sijbrands' volgende zet te zien. Na 12—18 werd door een handdruk de vre de getekend. Toernooidirecteur Aad Ivens over die snelle remi ses van de laatste dagen: „Ik k.an Sijbrands geen ongelijk ge ven dat hij zich tevreden stelt met een punt. Tenslotte staat hij twee punten voor en Andrei ko moet tenminste twee partijen winnen om de wereldtitel te veroveren. Hoe minder partijen er nog gespeeld worden, hoe minder Andreiko kans krijgt om tot twee winstpartijen te ko men". „Voor de toeschouwers is het be grijpelijk niet leuk dat de beide spelers zo snel remiseren. Ik heb mijn secondanten dan ook wel verzocht om in het belang van hun prijzengeld wat langer te willen doorspelen. Momenteel is er al een gegarandeerd prij zengeld van 52.500 en daar komt nog meer bij uit de en treegelden van de bezoekers. Als die bezoekers door die vlug ge remises nu wegblijven dan wordt dat prijzengeld niet ho ger. In wezen zijn zij een dief in eigen zak". Toch was die zesde partij na een wat rommelig begin het aankij ken meer dan waard. Vooral toen de systemen botsten was het onduidelijk wie er nu voor deel had. Over het algemeen la gen de kansen toch wel bij Sij brands, die de lange vleugel van de uitdager lekker had in gesloten en daaraan beslist enig houvast had. Daarom kwam dat remisevoorstel dan ook als een verrassing. Wit: Andris Andreiko, zwart: Ton Sijbrands. 1. 32—28, tot nog toe heeft Andreiko alle partijen met deze zet geopend. Secondant Holstvoogd hierover: „Andreiko maakt het ons wel gemakkelijk om steeds met 32—28 te begin nen. We hoeven dan alleen deze opening voor te bereiden en dat scheelt ons uren werk". 1 19—23; 2. 28x19, 14—23; 3. 33— 28. 23x32; 4. 37x28, weer laat Andreiko zich niet in op de te genwoordig veel gespeelde mo derne varianten. Want hoe te verklaren dat hij door 33—28 een verouderd systeem inluidt? 410—14; 5. 35—30, einde lijk eens een moderne zet maar dat heeft in dit stadium weinig om het lijf. 513—19; 6. 30—25, 8—13; 7. 41—37, 2-8; 8. 37—32, 4—10; bereidt hiermede de ruil 19—23 enz. voor waar door zwart voorlopig meester van het centrum wordt. 9. 39 33; 1923; 1. 28x19, 14x23; 11. 24x14, 10x19; 12. 44—39, 5—10; 13. 50—44, 10—14; het te volgen spelgenre moet nog nader be paald worden. Doch met het op spelen van de schijven 2 en 4 door zwart gaan de kenmerken toch wel naar de klassieke stel ling. Wit zou hieraan nog iets kunnen veranderen maar houdt het in het verdere verloop op klassiek. 14. 34—29, 23x4; 15. 40x29. 16-21; 16. 32—28, 21—26; 17. 47—41, 26x37; 18. 41x32, 18— 23; 19. 29x18, 12x23; na het spe len van deze zet liet Sijbrands zijn klok lopen. Andreiko, die er anders op uit is om van deze buitenkansjes gebruik te maken, had het niet in de gaten en deed na een minuut reeds zijn zet. Het zou nog een reden zijn om aan te nemen dat Andreiko aan geslagen is. 20. 46-41, 7—12; 21. 36—31, 12—18; 22. 31—27, zie diagram. Indien Sijbrands de pretentie zou hebben om alleen maar voor een punt te spelen dan had hij hier de kans om veel schijven van het bord te ..hakken". Met 17—22, 28x17, 11x31 moet wit de schijf terugnemen door 32—, 28, 23x2 en 38x36. Sijbrands wil de echter dammen en vervolgde met 22. 8—12; 23. 42—37, 3 Ebbo de Jong (manager-coach) en Ed Holstvoogd (secondant) maken met Ton Sijbrands een ommetje als voorbereiding op het zesde duel dat de wereldkampioen moest speten tegen Andreiko. —8; 24. 37—31, 11—16; 25. 41— 36, 17—21; 26. 48—42, wel ge dwongen omdat zwart met 21 26 dreigde en 31—26 niet aan te bevelen is door 1—7, 26x17, 12x21 waarna de witte vleugel moeilijk hanteerbaar is. 26. 21-26; 27. 42—37, 14—20; de partij komt in een beslissen de fase. Hoe dient wit uit de op sluiting van zijn lange vleugel te geraken? Door 27—22, 18x27, 31;:22 lukt hem dat niet omdat zwart door 12—18, 22—17, 18—22 een schijf wint. Voorlopig kan wit dus alleen maar op zijn rechter vleugel spelen, terwijl zwart nog van beide kanten ge bruik kan maken. Het tempo- spel van wit moet secuur behan deld worden omdat hij minder zetten tot zijn beschikking heeft. 28. 44—40, 24—24; 29. 40—34, 9— 14; 30. 45—40, 6—11, 31. 40—3'. wit moet van de gelegcnhe d ge bruik maken om zo snel moge lijk veld 25 te be-.et it door de achtergebleven schijf op 15 zou hij op v!< "el wat voordeel verkrijgen. 31 23—29; 32. 34x23, 18x29; een sterke uitval. Het lijkt dat wit door 49—44, 44—40 en 39—34 een schijf kan veroveren. Na 49—44 „Andreiko is nog nooit aan mij voorgesteld,'' (Van onze dammedewer- ker) DEN HAAG Portier Ro bert! van het Nederlands Congresgebouw zorgdo voor de atinvang van do zesde partij voor grote hi lariteit. Toen Andris An dreiko samen met secon dant Iser Koeper man het gebouw betrad, en van zelfsprekend gewoon door liep, tikte hij de uitdager van wereldkampioen Sij brands op tfc rug met het verzoek hem zijn toe gangskaart te tonen. An dreiko reageerde eerst verwonderd om even ja- ter geïrriteerd te zeggen: „Nein, ohne mlr kcine Match". De heer Roberti later schouderophalend: „Wat weet ik daar nu van. Ik ken die Andreiko niet. Niemand heeft die man ooit aan mij voorgesteld. Ik zag wel die Koeper- man. Dat dammen inte resseert mij niets. Ik zit hier maar, bovendien ia dit nog een dode post ook". spelt zwart echter 14—20 en 44 —40 is verhinderd door 19 23. 28x30. 20—25. 33x24 en 25x45. De uitval door 27—22 is voor wit ook niet aantrekkelijk om dat hij dan door zwart op het gunstigste moment geheel wordt ingesnoerd. 33. 39—34, 29x40; 34. 35x44, 12—18; met remise op voorstel van Sijbrands.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11