Revolutionairen en technocraten op heilloze weg Paul van Vliet bewijst meesterschap bij open groeven „Den Haag in de Pruikentijd Saxofonist Gijs Hendriks vormde nieuw jazz-kwintet KORTE METTEN Meer veiligheid alleen door minder wapens NSDAG 9 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT Amsterdam In het begin der zestiger jaren besloot Paul van Vliet zijn levenskoers drastisch te verleggen. Zijn zojuist behaal de Meester-titel werd door hem eigenhandig van zijn naam afge hakt en bijgezet in de glazen vi trine met curieus jeugdsenti ment. De zittende magistratuur mitsgaders de staande advoca tuur moest wederom een veelbe lovende pleitbezorger afstaan aan de Lichte Muze. die haar nieuwe pupil parkeerde in een Haags pakhuis, waar de kers verse Meester als knecht van zijn publiek voortaan zijn speel se uitspraken in avondvullend geding moest doen. Omr-r.gd door vrouw en vriend hield hij daar zijn theater Pepijn ten doop op het drama tisch moment, dai het vermolm de Gebouw van Kunsten en We tenschappen in vlammen opging. Na afloop juichten de Haagse critici, overmand door chauvi nisme. terwijl de Amsterdamse recensenten, die in slecht geven tileerde treinen naar de Resi dentie waren afgereisd terzelf- dertijd de nieuwkomer terug wezen naar de schuifdeuren, waartussen hij in zijn studenten tijd met Floor Kist zijn eerste verbale zeepbellen had geblazen. Die start indachtig moet het voor Van Vliet een innige voldoe ning zijn geweest, dat hij zijn nieuwe platenalbum (schitterend uitgevoerd door Phonogram) uit gerekend ten doop mocht houden in het Amterdmse De la Mar- theater, waar hij gisteravond ten overstaan van laaiend enthou siaste vakbroeders een feestelij ke punt zette achter zijn succes volle reeks ore-man-shows van "Noord West". Daarmee werd immers het hewijt geleverd, dat Haagse Paul uiteindelijk toch ook een Mokums Lieverdje is gewor den, dat zelfs door Amsterdam mers voor vol wordt aangezien. Dat dit overigens terecht is maakt van Vliet duidelijk in elke open groeve van de twee langspeelplaten met de hoogte punten van zijn show. Vergelijkt men de oerpremière in het Haagse Diligentia met dit album, dan blijkt, dat ae ruwe cabaret- steen. die hij toen zijn publiek aanbood, in dp loop der jaren is bijgeslepen tot een flonkerende d'amant, die alle facetten van zijn meesterschap laat schitte ren. Vóór die première had Van Vliet al in een interview gezegd, dat hij met "Noord West" wellicht de ioede koers in zijn carrière had gevonden: hij veronderstel de, dal het hem eindelijk gelukt was om de uitbundige entertai ner p i de bespiegelende waarne mers eensgezind te laten optrek ken in het eenzaam avontuur van zijn one-man-show. Achteraf bewijst zijn gister avond ten doop gehouden nieuwe platenalbum (twee LP's voor 29 gulden), dat hij het toen al bij het rechte eind heeft gehad. Met "Noord West" heeft Van Vliet inderdaad de bakens van zijn talent in de richting van duur zaam succes verzet. En dat geldt zowel voor zijn luidruchti ge uitsmijters als "Majoor Kees"en het "Boerensermoen" als voor "de partnerruil", zeven kleine liefdesliedjes", „De zee" en "Lepeltjesgewijs", waarin v. Vliet met een handjevol woorden het broze menselijk bestaan ont maskert. Met spelend gemak neeir.t hij de luisteraar mee op een ontdekkingsreis door zijn ei gen gedachtenwereld, die hij overvloedig gestoffeerd heeft met cabaretjuwelen als "De Heilige Cup", „Een hand voor je hana". „NederlanG van 6 tot 11" ei "Versieren". Het zijn grandioze platen gewor den. die als voordeel boven van Vliets zaaloptreden hebben, dat men op zijn gemak het lijnen spel in de opbouw van "Noord West" kan volgen. Van Vliet is immers een jongleur met woor den, die vondst op vondst sta pelt, vortdurend al ween kame leon van klankkleur wisselt en zijn pubhek nauwelijks tijd gunt om te herkauwen. Het platenalbum van Noord West biedt die mogelijkheid wel en daardoor komt het vakman schap van Van Vliet nog volledi ger tot zijn recht. Daarbij heeft produceert Gerrit den Braber :nct klankvondsten er nog een extra dimensie aan toegevoegd, die met name het aandeel der formidabele begeleiders het vol le muzikale pond geeft. Het ge- luidsuécor, dal componist Rob van Kreeveld met zijn combo achter Van Vliets solo-prestatie heeft opgetrokken, verraadt eveneens de hand van meesters. Een klare zaak derhalve: „Noord West" is op de klein- kunstbeurs een koers, die ver boven pari staat. DEN HAAG In het Haags Ge meentemuseum is van zaterdag 13 oktober t/m zondag 14 janua ri 1974 de tentoonstelling „Den Haag in de Pruikentijd" te zien. Tekeningen, prenten en schilde rijen van de familie La Fargue {even een beeld van het Haagse leven in de 18e eeuw. an het Haagse leven in de 18e Hieronder zijn werken, die nog niet eerder in Nederland ten toongesteld konden worden. Zo is er bijvoorbeeld een serie schilderijen uit een particuliere Frans-Zwitserse verzameling, die als onderwerp heeft het aan bieden van geloofsbrieven door de Frans eambassadeur aan de Deze serie is in het bezit van rechtstreekse afstammelingen van de toenmalige Franse am bassadeur. Ook uit de collectie van het gemeente-archief zijn al van La Farques in de expo sitie opgenomen. De verschillen- Paulus Constatijn La Fargue komt vooral naar voren als to pografisch tekenaar, Isaac Lode- wijk als kostuumtekenaar en Maria als vertolkster van aller lei vertederende taferelen. In het kader van de tentoonstel ling verzorgen drs. J. J. Th. Sil- levis van het Haags Gemeente museum en mevr. K. Wcntholt van het gemeente-archief op woensdagavond 21 november een lezing met dia's onder het motto „Een Haagse kunste naarsfamilie in de 18e eeuw". De zondag erop, 25 november, geeft het Pleyel-kwartet 's mid dags in de aula een concert van kamermuziekwerken uit de 18e eeuw, die aan het Hof van Wil lem V gespeeld werden. Ook zal door Mozart in Den Haag ge componeerde muziek uitgevoerd worden. DEN HAAG Saxofonist Gijs Hendriks heeft een nieuw jazz- kwintet gevormd dat hij zondag middag 14 oktober wil voorstel len op een concert in theater PcPijn. Zijn medeleden zijn: Lex Cohen slagwerk, Daoed Amlni konga's, Bert van Dijk Snaanse gitaar en Claus Flenter bas en basgitaar plus gitaar. Hendriks (35) speelde na zijn con servatorium-opleiding aanvanke lijk vooral in Duitsland voor de Amerikanen. Sinds het seizoen 1962—'63 werkt hij in eigen land. In Amsterdam in de jazz club Shéherazade met een eigen groep, in de orkesten van Char lie Nederpelt en Boy Edgar. Verder is hij veel aan het com poneren en arrangeren, bezig heid die hij zelf zijn grootste ambitie vindt. In 1971 werd hem de Wessel Ilckenprijs toege- kend.Gijs Hendriks, pianist, kla rinettist en bespeler van vier (sopraan-, alt-, tenor- en bari ton-) saxofoons maakte vorig jaar zijn eerste plaat „Rockin". Een tweede staat op stapel en komt in december uit. Belgische en Nederlandse amateurs in cabaretfestival Delft —Op donderdag 8 novem ber start in de Delflse TH-aula een driedaags Belgisch-Neder lands camateur cabaret-festival, genaamd „Camaretten", georga niseerd door de stichting van de studenten gezelligheidsvereni ging SSR-Delft. Het ligt in de bedoeling cabaret groepen in contact te brengen met het grote publiek. Cament- ten verwacht dan ook zo'n 1.400 toeschouwers per avond. De prestaties zullen door een des kundige jury beoordeeld wor den. In deze jury zetelen beken den als Ernst van Altena, Eli Asser en Ruud Bos. In 1966 werd Cameretten voor het eerst als Lustrum-activiteit van de SSR in de sociëteit „De koren beurs" gehouden. Dit met bij zonder veel succes. De afgelopen jaren zijn cabaretfenomenen zoals Don Quishocking, Ivo de Wijs, Neerlands Hoop (Bram Vermeulen en Fre de Jonge) via Cabaretten in de publiciteit gekomen. Schrijver van Pinkelt je-boeken overleden HEEMSTEDE (ANP) Afgelo- pen zaterdag is in Heemstede de schrijver Dick Laan overle den. De auteur van de bekende Pinkeltje-serie is 78 jaar gewor den. Dick Laan schreef in de dertiger jaren zijn eerste jon gensboeken, waarvan „De berg M" grote bekendheid kreeg. In 1939 verscheen bij de uitgeverij van Holkema en Warendorf het eerste Pinkeltje-boek „De avon turen van Pinkeltje". Augustus dit jaar verscheen het vijfen twintigste deel van de serie. Totnutoe zijn meer dan 20 miljoen exemplaren van de kabouter- verschenen in vele landen, waaronder Frankrijk, Engeland, Duitsland, de Scandinavische landen en Spanje en Portugal. Zo'n veertig kleuterscholen in Nederland dragen de naam „Pinkeltje". „ZooiT" van vader Abraham overleden BREDA In het Diaconessenzie- kenhuis in Breda is maandag op 40-jarige leeftijd Bram Stukje overleden. Stukje was lid van de goedez onen, de formatie die sinds drie jaar met Vadr Abra ham optreedt in diens show. Enkele weken gelden trok Bram Stukje zich uit de formatie te rug, nadat er moeilijkheden wa ren gerezen tussen de artiesten van de Vader Abraham-show en de directie van Vabram-produk- ties, waarvan Bram Stukje ook deel uit maakte. Bram Stukje wordt donderdagochtend in Bre da begraven. De culturele spanning tussen technocraten en revolutionai ren gaat een rampzalig karak ter krijgen. Deze constatering deed prof. dr. ir. E. Schuur man in zijn intreerede aan de Technische Hogeschool te Eindhoven. Technocraten en revolutionai ren, zo stelde hij, zijn twee po len die elkaar veronderstellen, doordringen en uitsluiten. De technocraten ontwerpen met de vrije rede constructies die de menselijke vrijheid bedrei gen; de revolutionaire utopis ten zien hun ideaal, een maat schappij met vrijheid voor elk individu, steeds meer door de machtige technocraten be dreigd en zijn steeds meer ge neigd in de strijd hun toe vlucht te nemen tot vrijheid aantastend geweld. De oorzaak van deze ontwikke ling, aldus prof. Schuurman ligt echter niet in de techniek, zoals vaak wordt aangenomen, maar in de mens zelf. Het ideaal van de Renaissance de autonome mens heeft via de wetenschap en de filosofie en later via het humanisme de hele westerse cultuur door drongen. De menselijke rede wordt allesbeheersend, de techniek een uitdrukking daar van. Zowel het denken van de revolutionairen als van de technocraten is op dit Renais- sance-idcaal terug te voeren. Uiteindelijk leiden beide we reldbeelden tot een heilloos ni hilisme. Prof. Schuurman meende, dat de uitweg uit de impasse waarin onze cultuur zich be vindt, moet worden gezocht in een hernieuwd inzicht, dat de mens niet de maat is van alle dingen, maar dat hij zich moet laten leiden door God, die hem zijn mondigheid als geschenk heeft opgedragen. Het gaat erom, aldus prof. Schuurman, dat men de zinrij ke plaats van de techniek bin nen de cultuur inziet en haar in die richting op een goede en intensieve wijze ontwikkelt. Geestelijk-culturele waarden moeten de techniek in sa menhang met de economie dienstbaar maken. Aan de techniek kan dan een veelomvattende en rijke bete kenis worden gegeven: de ver hoging van de cultuur in bezin ning, het stimuleren van on derlinge communicatie en het plaats maken voor veelzijdige arbeid. Dat is heel wat anders dan de techniek nu in feite is, aldus prof. Schuurman. Tijdens zijn driedaags bezoek aan Nederland, dat hij vandaag afsloot met een ontmoeting met prins Bernhard op paleis Soestdijk heeft de Dalai Lama gesproken met verscheidene kerkelijke autoriteiten in Nederland, onder anderen met dr. A. H. van den Heuvel, secretaris generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. De katholieke academie in Beieren heeft de theoloog dr. Hans Mercker de opdracht verstrekt een bibliografie sa- men te stellen van de werken Romano Guardini bij gele- ?enheid van de vijfde sterfdag deze godsdienslfilosoof. De cademie wil bovendien de pu- 'ükatie bevorderen van alle manuscripten, die door Guardi- ziin nagelaten, evenals een "lledige uitgave van zijn wer- itv „Vox Fidei" (de stem van het geloof) is de naam van een nieuwe Duitstalige katholieke omroep, opgericht op initiatief van de Zwitserse „gemeen- schap voor christelijke verkon. diging" in Zürich. De omroep heeft zendtijd gehuurd van de Portugese zender „Radio Trans-Europa" en heeft een uitzending elke zaterdagoch tend van tien over elf tot twaalf uur op 31.06 meter. De uitzendingen, die des zondags op dezelfde tijd worden her haald, richten zich vooral op Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland, maar kunnen ook in gevangen. Tot nieuwe hoofdredacteur van het weekblad Hervormd Nederland is per 1 oktober be noemd de heer A. van Duijn, volgt de heer C. Tommer op, directeur van het persbureau der Ned. Hervormde Kerk, die de functie part-time had ver vuld en nu het voorlichtings- en public relationswerk voor de Nederlandse Hervormde Kerk kan gaan intensiveren. Meer dan een half miljoen toeristen hebben in de drie zo mermaanden (juli, augustus en september) de musea van het Vaticaan bezocht. Dit record aantal bracht 1,2 miljoen gul den aan entree op. De toene ming is een gevolg van de ver lenging van de op mngstijden van twee tot vijf uur geduren- de het vakantieseizoen. Het Vaticaan heeft dom Eduardo André Muaca (48) tot bisschop benoemd in het dio cees Malanja, in het noorden van Angola. Hij is de tweede werd benoemd tot bisschoo Afrikaanse bisschop, die ooit in een van de Portugese kolo nies is benoemd. Voor de eer ste moet men teruggaan tot 1518, toen Henrique, z°on van de koning van de Bakongo werd benoemd tot bisschop van Funchal (Madeira). De aftredende bisschop van La Serena in Chili, mgr. Alfre do Cifuentes, heeft zijn bis schopsring beschikbaar gesteld voor het „nationaal herstel fonds", dat door de militaire junta is opgericht om de uit voering van herstelprojecten mogelijk te maken. De bis schop overhandigde zijn ring aan majoor Claudio Lopez, vi- ce-secretaris van de junta met de woorden: „Deze ring, die ik veertig jaar lang als b sschop in verschillende bisdommen heb gedragen- geef ik in liefde voor Chili KERK EN WERELD Kardinaal Altrink „Eigenlijk zou het vanzelfspre kend moeten zijn dat de vre- desvragen doorkomen in d*e pasforaal. Maar ervaring leert, dat dikwijls weerstanden wor den ontmoet of dat dit werk als een overlast wordt gc- Zo schrijft kardinaal Alfrink als president van de internatio nale Pax Christibeweging in een boodschap aan de eerste openbare jaarvergadering van de pas opgerichte Amerikaan se afdeling van de Pax Christi- vredesbeweging. De kardinaal schrijft onder meer: „Wij zullen de kracht, de moed en het geduld moeten opbrengen steeds opnieuw te beginnen. Bij onze benadering van anderen moeten we reke ning houden met eenmaal ge vestigde opvattingen, die lang gangbaar waren en de vernieu wing hebben bemoeilijkt. Wij zullen moeten duidelijk maken, waarom begrippen als veiligheid en solidariteit een geheel nieuwe betekenis hebben gekregen in onze tijd. Dat meer veiligheid alleen kan worden bereikt door minder wapens. Dat solidariteit bete kent breken met de status quo en nieuwe structuren vinden om het onrecht en de onder drukking van de underdogs in onze maatschappij en vooral in de derde wereld te bestrijden." Elders in zijn boodschap zegt kardinaal Alfrink: „Als actieve groep van geëngageerde leden van onze kerk zal Pax Chrisli ernaar moeten streven de be wustmaking van onze verant woordelijkheid als christenen steeds opnieuw centraal te stellen. De kerk moet bekom merd zijn om het onrecht en de onveiligheid in onze wereld en ook daartegen concreet stel ling nemen". Meer ruimte in kerkelijk ambt voor vrouwen De mogelijkheid, dat vrouwe» tot verdere kerkelijke ambten worden toegelaten en dat zij in een kerkelijke inzegening offi ciële opdracht daartoe krijgen, is door kardinaal Seper in «en interview met radio Vaticana in het vooruitzicht gesteld. Kardinaal Seper is prefect van de congregatie voor de geloofs leer. De kardinaal haakte met zijn verklaring in op de Algemene Jaarvergadering van de inter nationale theologencommissie die in Rome bijeen is geko men. De theologen zullen zich vijf dagen bezig houden met twee onderwerpen, te weten de apostolische successie en het algemeen priesterschap der gelovigen. De internationale theologen commissie, werd in april 1969 opgericht en vormt een soort adviesinstantie voor paus en curie. De commissie telt in to taal dertig leden uit verschil lende landen en scholen. Kardinaal Seper wees er voor radio Vaticana op, dat het ze ker in Zuid-Amerika voor de hand ligt. dat daar de vrouwen een belangrijke taak in de pas toraal uitoefenen. Daarbij gaat het echter niet om iets volko men nieuws, omdat reeds in de middeleeuwen de abdissen een vorm van kerkelijke jurisdictie hebben uitgeoefend, aldus kar dinaal Seper. Hij vestigdk er nog de aandacht op, dat „deze zaken precies dienen te wor den opgehelderd zowel wat be treft hun theologische als hun juridische aspecten."

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11