DAF verlaagt arts prijzen. Arbeidsconflicten zullen toenemen Chili is politiestaat met martelingen, moorden en terreur f6.185,- f7.675,- f9.160,- Van Ulden Auto's BV Dagboek van Goebels lijkt authentiek DAF 33 DAF44 DAF66 André van der Loutv: Nederlandse artsen voeren actie tegen Afrikaanse apartheid Jacht op aanhangers Allende LEIDSE COURANT PAGINA 7 (van onze correspondent) BONN Terwijl het huidige „Hitier-jaar" toch al bijna een or gie aan literatuur over Duitslands meest onzalige periode op geleverd heeft, schijnt het hoogtepunt nog lang niet bereikt te zijn. WIJ men directeur Alhrecbt Knaus van de Hamburgse uitgeverij „Hoffmann und Kampe" geloven, dan zal 1975 het absolute hoogtepunt worden, want in dat jaar zullen de com plete dagboeken van een van Hitiers' beste intimi, Joseph Goebtaels, verschijnen. Historici verwachten van deze pu blicatie meer bijzonderheden over de opbouw van het derde rijk en de machtigen aan de top dan van enig ander werk dat ooit verschenen is, zelfs met in begrip van het indrukwekkende boek van Joachim Fest over Hitier, dat dezer dage., versche nen is. Zij maken alleen de res trictie dat de dagboeknotities wel authentiek moeten zijn. De zorg, dat het lezerspubliek hier mogelijk bedrogen zal worden met een voor de uitgever uiterst lucratieve vervalsing, is zo on begrijpelijk nog niet. Volgens een vrij betrouwbare bron werden de notities van Hit- Iers even leugenachtige als bril jante minister van propaganda na de oorlog door de Sowjet- Unie in beslag genomen en pas kort geleden ter beschikking van de DDR gesteld. Wanneer dit inderdaad zo is dan is in elk geval de vraag aannemelijk beantwoord waarom men zo lang op de publicatie moest wachten. Uitgever Albrecht Knaus voert nog een volgens hem doorslag gevend argument voor de echt heid aan: „Niemand kan zoveel pagina's in dit onverwisselbare manuscript imiteren". De hoe veelheid is inderdaad indruk wekkend: 16.000 bladzijden, die op 1000 pagina's druk zullen verschijnen. Da's een prettig bericht. Profiteer er dus nü van nü vanaf nü vanaf nü vanaf j Don stuur mi' '"formatie over: O DAF66 de Luxe. O DAF66 Superlu: I Uvl I o DAF66 Stationcar de Luxe. O DAF66 Stationcar Superluxe. O DAF66 Bestelauto. O DAF66 Coupé. O DAF66 Marathon. O OAF66 Marat I Stationcar. O DAF66 Marathon Coupé. O DAF44. Comfort. O OAF44 de Lux I O DAF44 Stationcar. O DAF44 Bestelauto. O DAF33 Comfort. O DAF33 de Luxe. O DAF33 Combi. O DAF33 Bestelauto, (aankruisen wat u wilt) l N„m Straat Plaats Tel Opsturen In envelop zonder postzegel a Eindhoven. t DAF, Antwoordnur Inclusief BTW, af fabriek de nieuwe manier van rijden HOOFDDEALER VAN LEIDEN EN OMSTREKEN VERDAMSTRAAT 6 HOGERBEETSSTRAAT 6 LEIDEN TEL. 23041 LEIDEN TEL. 50330 De Tibetaanse geestelijke leider uit de boeddhistische wer&ld, de Dalai Lama, is gistermiddag op Schiphol aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan Ne derland. Bij de grote belangstel ling wist hij toch met een kopje thee een ontspannen indruk te maken. DALAI LAMA IN ONS LAND SCHIPHOL (ANP) Gekleed in een lang rood mouwloos ge waad. vergezeld van een drie man sterke lijfwacht en zijn se cretaris tolk is gisterend e geès- telijke n pollt.'ek leider van de Tibstanen, de Dalai Lama uit Zuerich op Schiphol aangeko- Het bezoek aan ons land duur' drie dagen. Het is onderdeel van de eerste reis naar het wes ten van de Dalai Lama. die sinds '59 in India in balling schap leeft. Op schiphol werd de Dalai Lama begroet door onder andere dr P.H. Pott van het volkenkundig museum in Leiden, de Indiase ambassadeur in ons land eer blijven. Somnvgen van hen on dergingen met tranen in de ogen de ontmoetinrsceremonie aantal Tibetaanse vluchtelingen. Soestdijk ontvangen word er. door prins Bernhard PPR-bezwaren tegen benoeming VS-ambassadeur DEN HAAG (ANP) Het partii- bestuur van de PPR heeft de regering gevraagd langs diplo matieke v-eg bezwaren kenbaar te maken tegen de benoeming van de Amerikaan Morton Gould tot ambassadeur in Ne- derlrnd. Door tVze benoeming wordt vo'gens het parti'fcr,st"ur duidelijk welke ze°r ger'uge be- tek'.Tinis de Amerikaanse rege ring toekent ran haar verhou ding tot Nederland, Voor een ambassadeursoost va- enige importsnt'eworden eise" van diplomatieke ervaring e*- bekwaamheden gesteld. Waav de allereerste Amerikaanse am bassadeur in Nederland, Joh" Adams, later verkozen werd to president geeft de hifd:"e be noeming wel aan tot welk een dieptepunt de verhouding van Nederland tot de vpremgd0 Sfa- ten is gedaald, aldus de PPR bestuurderen. Gou'd maakt- zijn fortuin door de verhuur va' parkeerplaatsen. Eikels schieten en vuurwerk even gevaarlijk ENSCHEDE (ANP) Het Kchie- ten met eikels door een plastic blaaspijp is minstens even ge vaarlijk als het afsteken van vuurwerk, dat rond de jaarwis seling vaak oogletsel veroor zaakt. Oogartsen in Enschede hebben de afgelooen twee dapen drie kinderen aldaar aan het oog gewond zijn geraakt bij het elkaar beschieten met de mo menteel in grote hoeveelheden voorhan zijnde eikels. Het is nog niet zeker of de kinderen blijvend oogletsel zullen over houden. Kinderen uit gebroken aandacht nodig UTRECHT (ANP) De kinderen in „gebroken gezinnen" (ouders gescheiden, overleden, invalide) hebben de bijzondere aandacht nodig van de Centrale Raad voor de Kinderuitzending. Dr. R. J. H. Kruislnga zei dit van daag in Utrecht bij zijn installa tie als voorzitter van de raad. Hij baseerde deze uitspraak op het feit, dat in de medische kin dertehuizen 21 pel cn in de niet-medische 28 pet van de kin deren afkomstig is uit gebroken gezinnen. In het kader van de kinderuitzen ding zal volgens dr. Kruisinga op korte termijn een aantal be- j langrijke zaken moeten worden bestudeerd, zoals de ontwikke ling van normen en voorwaar- den voor kinderuitzending, de betekenis van tijdelijke milieu verwisseling en eventuele geva ren bij langdurige opname, de financieringsmogelijkheden, eventuele nieuwe samenwer kingsverbanden en de toekom stige taken van de kinderuitzen ding. De raad zal wegen moeten aange ven om functies die afgekapt kunnen worden af te kappen en om nieuwe uitdagingen tege moet te treden, aldus dr. Krui singa. UITVAART VICARIS W. VROOM DEN HAAG De plechtige uit vaartdienst voor de vorige week op Malta overleden vicaris van het bisdom Rotterdam en oud hoofdaalmoezenier van de lucht macht W. Vroom zal zijn woens dag 10 oktober om half een in de kerk van O.L. Vrouw van Goede Raad aan de Bezuiden- houtseweg te Den Haag. Aan sluitend volgt de begrafenis op het kerkhof aan de Kerkhoflaan te Den Haag. Concelebranten bij de uitvaart- d;enst zullen naast mgr. dr A.J. Simonis. bisschop van Rot terdam zijn kolonel R. Bar. hoofdaalmoezenier luchtmacht mgr. drs. W.M.I. v.an den Ende. vicaris-generaal van het bis dom. pater W. Lampe s.j. neef van de overledene en mgr. N.P.J, van Ruyven, pastoor cvan de parochie O.L. Vrouwe van Goede Raad. Deskundigen bekijken de wrakstukken van een vrachttrein van dertig wagens, die zaterdag ontspoorde bij het station van het Italiaanse plaatsje Carsoli, 50 kilometer ten noordoosten van Rome. Twee van de vier bestuurders en conducteurs kwamen bij het ongeval om het leven. SCHIPHOL (ANP) - „Chili Is een complete politiestaat, met martelingen, moorden, terreur en een politie die vrouwen niet wil inlichten over de verblijf plaats van hun echtgenoten. Dit zijn indrukken, die PvdA- voorzitter André van der Louw opdeed op zijn vijfdaagse be zoek aan Chili waarvan hij gis teren h» ans land terugkeerde Va. csr Lor* stffnd aan h;t hoofd vin een deiegatie van de socialistische internationale, die in Snrtiago, de Chileense hoofd stad contact zocht met aanhan- eers van willen president Allen- De h«er Vat der Louw was van mening dat de Nederlandse am bassade in de Chileense hoofd stad meer gelegenheid De clu.tgatie is tijdens zijn bezoek Geneve In Europa komen de we knemers in opstand tegen afstompend en eentonig werk. Ondanks het feit dat de wel vaart groter is dan ooit is het waarschijnlijker dat de sociale conflicten zullen toenemen dan afnemen. Dit staat En een rap port van de Iternationale Ar beidsorganisaties (ILO), getiteld „menselijke waarden bij sociaal beleid", dat als eerste punt zal worden behandeld op het Euro pese regionale cong es van de ILO dat van 14 tot 23 januari a.s. in Geneve wordt gehouden. Protestmars tegen olie raffinaderij Ternaayen MAASTRICHT Naar schatting 30.000 mensen hebben zaterdag middag meegelopen in een pro testmars tegen de vestiging van een olieraffinaderij in het Belgi- sche Ternaayen. De ministers Vorrink (Volksgezondheid) en Trip (Wetenschapsbeleid) waren als waarnemers aanwezig. Op het Vrijthof, dat zwart zag van de mensen sprak minister Vorrink de menigte toe. Ze zeo blij te zijn dat zoveel mensen uit alle groeperingen van de be volking ereid waren geweest van hun onrust te getuigen. De regering vindt nog altijd, dat vestiging van een olieraffinade rij in Ternaayen uit milieuhy giënische overwegingen onaan vaardbaar is, aldus minister Vorrink. Nieuwe schoolreduetie NS verkocht al 225.000 60+-kaarten UTRECHT (ANP) Deinvoering nn de gratis reisdag blijkt een stimulans te zijn geweest voor de verkoop van het 65- en 60+ abonnement van de NS. In het begin 1966 kwam de 65+ kaart niet zo snel van de grond. Het aantal vaste abonnees was in de eerste dre jaren 5000, 15.000 en 30.000. In januari 1970 waren het er 55.0000, in spetem- ber 100.000, in september 1972 185.000 en eind september van alt jaar waren het er ongeveer 225.00. De Nederlandse Spoorwegen heeft oe voorwaarden waaraan het ei- zen van scholieren in klassever hand moeten voldoen gewijzigd. Zo kan nu op dinsdag tot e met vrijdag al na 9.00 uur wor den gereisd in plaats van na 9.30 uur. Ook is een maximum tarief ingevoerd, om het eizen over grotere afstandrn te stimu leren, aldus de NS. Aan dze bijeenkomst zullen vertegenwoordigers van regerin gen, werkgevers en werknemers ufit 30 landen van Oost- en West Europa deelnemen. Het rappo t is van de hand van de Britse directeur-generaal van de ILO. Wilfred Jenks. Volgens hem moeten werknemers en werkgeve s voldoen aan de be hoeften en wensen van een mo derne maatschappij. Anders e hoeften en wensen van een mo derne maatschappij. Anders be staat er een groot gevaar dat het ordelijk gedrag in de maat schappij ve stoord wordt, of dat autoritaire methoden weer in gang vinden. Jenks schrijft dat de werkelijke loonverbeteringen tenminste 40 procent hebben belopen en dat voor steeds meer mensen van1 40-urige werkweek geldt. Toch zijn meer tekenen van acute on tevredenheid dan sinds vele ja- ren. Er komen duidelijk mee industriële conflicten voor in vele landen en zij zijn ernstiger dan vroeger. Het is niet onge bruikelijk dat daar ook hoofdar beiders en overheidsfunctiona rissen bij betrokken zijn. Vol gens Jenks komt de ontevreden heid tot uitd ukking in de ar beidsconflicten, het absenteïs me, het snelle wisselen van be- Sportleraar zou zeilboot hebben laten verdwijnen AMSTERDAM (ANP) De 40-ja- rige sportleraar en judoka J. C. B. uit De Bilt isvri jdag door de politie aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht een ver zekeringsmaatschappij voor 25.000 te hebben opgelicht. Volgens de beschuldiging, die door B. wordt ontkend, zou hij ruim een half jaar geleden uit een jachthaven hij Amsterdam zijn zeilboot hebben laten ver dwijnen en de verzekeringspen ningen hebben opgestreken. De aanhouding van de sportleraar had nogal wat voeten in de aar de. Toende politie hem in zijn woning wilde aanhouden sprong B. in zijn snelle auto en kon pas vlak voor Amsterdam door de rijkspolitie in porsches worden klem gereden. trekking, het afleveren van slecht werk en in zekere mate ook in een toenemende crimina liteit, alcoholisme en het ge bruik van drugs". Deze tekenen van onrust kunnen niet langer worden genegeerd of worden af- gedaa als uitingen van onve rantwoordelijk gedrag van een jonge generatie die het te ge makkelijk en te goed heeft ge- k egen" aldus Jenks. Hij con cludeert dat de waarden, woonten en instellingen van de Europese maatschappij niet lan ger voldoen aan de aspiraties van een nieuwe generatie. Ongeregeldheden in Salisbury SALISBURY (RTR) - Na alloop van een voetbalwedstrijd in het Rufaro-stadion in de Afrikaanse wijk Harari in de Rhodesischo hoofdstad Salisbury is het tot ernstige ongeregeldheden geko men. Drie kleurlingen werden gewond toen de politie het vuur opende. De oproerige menigte bekogelde de politie met stenen, evenals auto's en gebouwen. De rellen verplaatsten zich later naar de fabriekswijken van Harari. Verkiezingen voor Eluropees parlement afgewezen TRFCHT (ANP) Het ziet er niet naar uit dat het initiatief- wetsontwerp, dat de recht streekse verkiezing van de veer tien Nederlandse leden van het Europese parlement beoogt te regelen, voorlopig op een meer derheid van de Tweede Kamer kan rekenen Kamerleden van de PvdA, de EVP en de VVD lieten dit weekeinde op het congres van de Europese beweging in Neder land blijken het wetsontwerp thar.i niet opportuun te vinden. De socialistische werkgroep op dit congres meende dat het wets ontwerp „onaanvaardbaar" is. „partiële invoering van de rechtstreekse verkiezingen yoor h(t europese parlement door Nederland dient alleen plaats te vindon als dc zekerheid bestaat dat een aantal andere lidstaten tot netzelfde besluiten." aan Chili tot de conclusie geko men, dat de staatsgreep als een volitomen verrassing moet zijn gekomen. „Er kan daarom ook nooit sprake zijn geweest van plannen voor een staatsgreep voor een dictatuur van het pro letariaat, zoals de jnutu be weert", aldus Van der Louw. De secretaris-generaal van do so- ;iblistische internationale, Hans J9.n:if«nhek, vestigde bij zijn te rugkeer in Londen er de aan- dacnt op, dat de delegatie ge tracht had bloemen te leggen op het graf van president Allende. waarbij men met de dood be dreigd wa« en daarna urenlang vastgehouden. Betalen voor service aan de pomp Van onze correspondent) ROME De poinpbedienoen van ongeveer 30.000 benzinestations in Italië gaan voortaan geld vra gen voor hun kleine hand- en spandiensten die tot nu toe als zuivere service werden verleend. De desbetreffende vakbonden zijn het er volledig mee eens dat het wassen van ruiten, het bijvullen van olie en het controleren van banden handelingen zijn, waar voor de automobilist moet beta len. Ruiten wassen gaat twee kwartjes kosten, banden oppompen en accu bijvullen kost omgerekend in Nederlands geld een gulden. L ak naast olie BEIROET (AP) Irak heeft twee Amerikaanse oliemaat schappijen genationaliseerd. De maatregel, aldus radio Bag dad. was bedoeld als een beslis sende vergelding voor de Israë lische agressie tegen de Arabi sche natie en was dringend ge boden door de noodzaak een slag toe te brengen aan de be langen van de Verenigde Staten in het Arabische vaderland. (Van onze correspondent) LELYSTAD De apartheidspoli tiek is heilloos voor de medische zorg voor de niet-blanke bevol king in Zuid-Afiika. Om daar verbetering in te brengen voert de Nederlandse Vereniging voor medische polemologie een actie meer gericht op Zuld-Afrika. De afgelopen maand reeds vonden duizenden Zuidafrikaanse artsen bij hun post een (older, waarin stelling wordt genomen tegen de apartheid. De folder is in de eerste plaats bedoeld als steun betuiging aan Zuidatrlkaanse De apartheid heeft medisch ge- z en bereikt dat de op zich hoogontw kkclde geneeskundige zorg verbijsterend slecht is ver deeld. In 1972 was er voor 400 blanken één arts beschikbaar, de Aziaten moesten het met één arts op de 900 rasgenoten stellen, voor kleurlingen was er maar één arts op de 6200 verwanten, en bij de Bantoe één arts op de 44.400. In het studiejaar 19691970 stu deerden 8 negerartsen af, 12 kleuringen. 36 Aziaten en 364 blanken. Per blanke was er in 1970 één verpleegster; voor Aziaten en kleurl'ngen was die verhoud ng 1:1.202, voor negers 1:1.581. Voor elke 100 blanken Is er een ziekenhuisbed, voor elke 100 niet-hlanken naar schatting een half bed. Verder, zo vinden de artsen, wor den opleiding, nascholing, sala rissen en promoi ekanscn van niet-blanke artsen duidelijk be knot. Een Chileense patrouille heeft vo rige week de linkse leider en aanhanger van Allende, Jote Cre- gorio Liendo, bekend als com mandant Pepe, geëxecuteerd. De executie vormde een onderdeel van de klopjacht die de junta heeft ontketend op linkse leiders in Chili. SANTIAGO (Rtr) Politie en le ger hebben bij grootscheepse razzia's in het zuiden van Chili bijna 1100 aanhangers van ex- president Allende gearresteerd. Hierbij zijn In de provincies Cautln, Valdivia en Osorno in scholen, winkels en op een be graafplaats grote hoeveelheden wapens In beslag genomen. Volgens officiële mededelingen zijn sinds de staatsgreep van 11 september bijna 500 mensen om het leven gekomen en worden meer dan 5000 mensen vastge houden. Het aantal terechtstel lingen sinds 11 september be draagt 45. Schadevergoeding voor Konstantijn ATHENE (DPA) De Griekse regering heeft zaterdag een de creet bekendgemaakt, volgens welke de afgezette koning Kon stantijn en de leden van de ko ninklijke familie voor het ontei genen van hun bezittingen in Griekenland een schadevergoe ding van in totaal ongeveer 19 miljoen gulden zullen ontvan gen. Van deze schadevergoeding, die vrij van belasting en rechten zal worden uitbetaald in buiten landse valuta, is ongeveer 7.5 miljoen gulden voor de koning zelf bestemd. Het restant gaat naar de vroegere kon ngin-moe- der Frederika en prinses Irene, een ongetrouwde zuster van de kon'ng In de officiële bekendmaking van de regeringsvoorlichtingsdienst wordt gezegd dat de schadeloos stelling ten doel heeft alle ban den tussen het afgezette vor- stennu.s en Griekenland ie ver breken. CHEVRON Olieprodukten

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7