MARUS TREKT VAN LEER IN STILTECENTRUM 1000 man op stap in Huts- pottocht SPRANKELENDE KUNST IN GROENE KERK Vleeskeuring zet kwaad bloed in Voorschoten RAPPE TIJDEN IN LC-STR ANDLOOP stad en streeknieuws en randgemeenten PAGINA 3 MAANDAG 8 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT lEIDSCHENDAM In „De Schakel", het stilte centrum op een der pleintjes van het altijd roeze moezige „Leidsenhage" exposeert de Leidsen- dammer Marus van der Made een aantal houten wandobjecten, waarmee hij verschillende kanten van de milieuvervuiling onder de loep neemt. Oorspronkelijk opgeleid tot bouwkundige, weet Van der Made het Hout te bewerken en te con strueren tot somss stijlvolle wanddecoraties al komen er ook wel elementen in voor, die niet zo heel ver van de kitsch afstaan. Dat komt dan wel het doel ten goede, n.l. het sig naleren van milieuvervuiling op allerlei terrein, maar het schaadt dan weer wel het object als ar tistiek voorwerp. Een voorbeeld daarvan is o.m. ,,De Koe", waar v.d. Made met witte houtblok ken een zeer decoratief beeld geeft van een com plex hoge flats, die de stadwanden soms zo on- wenzenlijk kunnen ontsieren. Maar daartussen klemt hij een klein gekleurd koetje. De kijker wordt daarmee dan wel met de neus op de feiten gedrukt, maar dat onderdeel is - kunstzinnig ge zien - toch een wezenlijke aanslag op het decora tieve uiterlijk van het geheel. De geengageerde maker maakt daarmee wel een kunstig voor werp, dat de kijker wat te zeggen heeft, maar de artist in hem komt ermee wel in het gedrang. Geeft v.d. Made niet zo nadrukkelijk uiting aan zijn misnoegen met wat in het milieu gebeurt, dan zijn de objecten als geheel zeer aantrekke lijk. Ik wijs dan o.a. op „De vlucht van de vogel", wit, rood en zwart, op het tableau „De laatste boom", die nagenoeg geheel zwart is gelaten, met uitzondering van de (nog) groene top. Dat zijn beide ook aanwijzingen, maar ze dringen zich niet zo nadrukkelijk op, dat een deel van de kunstzinnigheid verloren gaat. Heel mooi is ook het tableau „Gelijkheid", waar voor hij in goed overwogen schikking de kleuren geel, bruin, rood, wit en zwart heeft gebruikt. Naar mijn smaak echter is verreweg het mooiste object dat met de gekleurde vlinder tussen ver strengelde zwarte lijnen. Hier is het hoofdele ment zeker niet kitscherig, maar door de blik vanger - de fel gekleurde vlinder tussen het zwart een sterk decoratief werkende wandversie ring. Tenslotte hangen er een paar foto's van winkelde coraties, die weer een andere kant van het oeu vre laten zken. Ik heb zo het idee, dat v.d. Made een goed ontwerper zou zijn van artistiek verant woord doch bruikbaar en aantrekkelijk speel goed. Een aantal objecten zijn vergezeld van poëtische teksten door Hanne de Wiel. Deels wel geslaagd. Het werk blijft in „De Schakel" han gen tot en met 18 oktober. WILLEM PRINS Zoeterwoude spaarde veel in 1972 ZOETERWOUDE In verband met het samengaan van de lan delijke organisaties van Raiffei- sen- en Boerenleenbanken zal de Raiffeisenbank zich onder de gemeenschappelijke roepnaam Rabobank gaan presenteren. Een daartoe strekkend voorstel wordt vanavond aan de leden voorgelegd tijdens de Algemene vergadering in het Don Bosco- huis. De spaargelden namen in 1972 nog sterker toe dan in het jaar 1971 en kwamen van 13.877.000 op 15.948.000 Het aantal spaarders liep met 335 op tot 5574. Het ledental kwam op 82, een vooruitgang van 58. De om zet kwam met een stijging van 60 miljoen op 292.477.000. Het balans totaal overschreed de 20 miljoen gulden. Het netto winst saldo liep iets terug. Voorge steld wordt vanavond om dit be drag 31.909, toe te voegen aan i.de reserves. Huurflats Seringenlaan bijna gereed WASSENAAR Omstreeks het einde van dit jaar komen aan de Seringenlaan 32 tweekamer- flats gereed, bestemd voor al leenstaanden en oudere echtpa- Ten zonder inwonende kinderen. Wassenaarse ingezetenen genie ten bij de toewijzing van de flats voorkeur. De huurprijs is roorlopig vastgesteld op 300 per maand, daarbij komen 100 service-kosten, waarbij dan het verbruik van gas, water en elektriciteit is inbegrepen. Het flatgebouw - gesticht door het Pensioenfonds van de Hoog ovens - bestaat uit vier woonla gen met elk acht flats en een onderbouw voor berging en ga rages (huur 50 per maand). De fiats zijn bereikbaar (via een *ttnlraal trappenhuis en een lif- tinstallatie. Alle fltas worden centraal verwarmd door middel van een gasgestookte installatie en hebben en warmwatervoor ziening in de keuken en in de badcel. Er zijn geen aparte me ters in de flats voor gas, water en elektriciteit, het verbruik is in de servicekosten inbegrepen. Drukbezet programma voor vrouwen Alkemade ALKEMADE Voor de leden van de Ned. Bond voor Platte landsvrouwen, afd. Alkemade, staan voor de komende weken weer diverse aktiviteiten op het programma. Op dinsdag 9 okt. A.s. wordtmen verwacht in De Woelige Baren 's avonds om kwart voor acht. De heer Nic. 'Baars zal dan allerlei tips en Ideeën geven en demonstreren «ver fijne vleeswaren. Men wordt in de gelegenheid ge steld om deze hapjes te keuren om daarna thuis naar hartelust aan het experimenteren te gaan. De kursus lichaams- en schoonheidsverzorging is uitge steld tot half januari 1974. Op woensdagmorgen 31 okt. begint de kursus „Makramé" i—n Qe Woelige Baren van 9.30 tot 11.30 uur. Mevr. C. v.d. Maas-Dogte- rom zal deze kursus leiden. Kosten 23.00 voor 6 lessen exc.. materiaal. De excursie naar kasteel Duivenvoorde in "Voorschoten vindt plaats op woensdagmorgen 24 okt. Ver trek 9 uur. Kosten ƒ2,50 plus kosten aan chauffeusse voor het meerijden. De exkursie naar de veiling in Aalsmeer is op dins dagmorgen 6 november. Vertrek 8.30 uur. Kosten 1,25 plus kos ten aan de chauffeuse voor het •meerijden. Men kan zich opge ven bij mevr. Heemskerk tel. 2624 of mevr. Hulsebosch tel. 2555. Voor de kollekte voor de Nierstichting wordt de mede werking gevraagd van de leden van de Bond van Plattelands vrouwen. In januari moeten de bestuursleden mevr. P. M. Hul- sebosch-v.d. Poel en mevr. B. Deen-Wentholt reglementair af treden. Nieuwe kandidaten kun nen zo spoedig mogelijk bij een van de bestuursleden worden opgegeven. LEIDERDORP Door onvoldoen de voorzorg en te weinig ijzeren platen is zaterdagmorgen deze dragline omgeslagen op het bouw terrein aan de Persant Snoepweg (t.o. het St. Elizabethziekenhuis). Hoewel er gewerkt werd en er heel wat mensen rondliepen de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. LEIDEN Dat de Leidse Hutspotwandeltochten, die zaterdag voor de vijftiende maal in successie onder auspiciën van de Wandelkring-Leiden werden gehouden, nog steeds zeer popu lair bij de wandelsportliefhebbers zijn, werd ook nu weer duidelijk gedemonstreerd. Toen omstreeks half drie de laat ste vereniglngsgroep vanuit de Romanuszaal aan de Lange Mare afmarcheerde, kon definitief worden vastgesteld, dat ditmaal weer zo'n 1000 wandelaars over de afstanden van 5, 10,15, 30 of 40 kilometer op pad waren. Zoals bekend hebben de prestatie-beloningen (ongeacht de ge kozen afstand )betrekking op de traditie rond Leidens Ont zet. Dit maal konden alle deelnemers (uitvallers waren er niet) aan hun unieke verzameling een kunstproduct toevoe gen en wel een wandbordje van plateel met de kleurrijke afbeelding van een Geuzenschip. De 26 deelnemende groepen ontvingen voor de prijzenkast een wandtegel met dito af beelding. In groepsverband namen ditmaal deel: afd. scho len: „Den Deijl", Wassenaar (2 groepen) „Bellesteijn" Was senaar (2 groepen), „Kon. Julianaschool" Leiderdorp (6 gr.) afd. speeltuinver.: „Beatrix" (één gr.). ..Vreugde Oord" (2 gr.), beide Leiden, afd. diversen: „Huize Ursula", Nieuwveen (3 gr.) ,De Paddestoel" Waddinxveen (1 gr.), „M. K. G. Gidsen", Langeraar (2 groepen): afd. wandel sportver.: „D.V.D.". Heemskerk (1 gr.) „Zuid West", Lei den (1 gr.), "The Quick Steps". Alphen ad. Rijn (1. gr.) „Zuid West". Leiden (1 gr.)„, The Quick Steps", Alphen a.d. Rijn 1. ge.)" Dr. Van der Bergstichting" Noordwijk, 3 gr.), en W. I. K." Leiden (1 gr.). Enekele leden van de Leidse afdeling van de Kon Ned. Ver eniging voor E. H.. B. O. verzorgden waar nodig de blaren. Een concert met drie sonates, respectievelijk van Schubert, Brahms en César Franck, ten gehore gebracht door Theo Olof en Janine Dacosta in de Groene Kerk te Oegstgeest, heeft een overweldigende belangstelling gekregen. Begrijpelijk. Beide kunstenaars hebben een grote naam. en het was te verwach ten dat er muzikaal iets byzon- ders te gebeuren stond. Die ver wachting is beantwoord. Want als men met een dergelijk pro gramma van de eerste tot de laatste noot weet te boeien moet men van „goede huize" komen. Het waren alle sonates voor piano en viool (dus niet omgekeerd), en het was dan ook Janine Da costa die muzikaal de contou ren sterk en breed heeft opge zet. Haar stuwende, en meesle pende muzikaliteit hield allen, ook Theo Olof, in haar ban. Want het was duidelijk, dat de violist anders was geaard, lyri scher en minder sprankelend, minder temperamentvol dan de pianiste. Niet minder muzikaal, dat stellen wij hier nadrukke lijk, alleen anders. Dit kwam het meest tot uitdrukking in het laatste deel van de Sonate in A gr. t. van César Franck, waarin Theo Olof steeds zijn fraaie vol le toon behield, maar toch niet kwam tot die overrompelende extase, waartoe de pianiste hem trachtte te stuwen. De inzet van het eerste deel was boeiend. Geen zoetelijk getrokken tempo, waartoe men zich licht laat ver leiden bij Franck, maar een sprankelende Franse visie. Ook in Schubert en Brahms, was Janine Dacosta met haar prach tig toucher, en haar genuan ceerd en geweeglijk spel de mu zikaal dominerende. Dit lag ook wel verankerd in het karakter van deze werken. Maar een minder groot pianiste dan zij zou niet in staat zijn geweest, de lijnen zo gevarieerd door te geven, zonder daarbij opdringe rig te zijn. Wij sluiten ons daa ook graag aan bij de ovaties, die aan het slot van het concert, beide kunstenaars ten deel vie len, en die werden beantwoord met een toegift: het tweede deel van een Sonate In E gr. t. van Mozart. B. Rijnders LEIDEN Ruim zeshonderd men sen woonden gisteren het open luchtconcert van „Nieuw Leven" uit Leiden bij op de binnenplaats van het Legermuseum aan de Pesthuislaan. Vijfentwintig ma jorettes en dertig musici ver zorgden vanaf twee uur een con cert dat hoofdzakelijk mars- en populaire muziek omvatte. NOORDWIJK De 6de strandloop van de Zijl/LGB in samen werking met de Leidsche Courant is wederom een succes ge worden al viel het aantal deelnemers iets tegen in vergelij king met het vorig jaar. Nu waren het ongeveer 350 deelne mers terwijl de vorige keren steeds gemiddeld zo'n 500 lopers aantraden. Dit was voornamelijk te wijten aan een bloemloop in Roelofa rendsveen en een strandloop in Scheveningen. De uitslagen waren: 4 km J. G. Duivenvoorden uit Noordwijkerhout, tijd: 17.25 min., 2e. P. Warmerdam uit Hillegom, 17.35 min. 3e S. Groenheide 17.50 min. Uitslag van de 8 km: le J. v. Kempen uit Voorhout 38.50 min. 2e P. Jonkheer uit Hillegom. 3e Fr. de Boon uit Leiden. De uitslag van de 12 km was: le P. van Denzen uit Lisse, 51.10 min. 2. J. van Went uit Noordwijker hout, 52.25 min. en 3. T. van Wetten uit Noordwijkerhout 52.30 min. De jongste deelnemer was Anita Smeets uit Leiderdorp, 2 jaar oud, die de 4 km volbracht. De oudste deelnemer (76 jaar) was de heer L. Lammers uit De Kwakel die de 12 km heeft gelopen en na ongeveer 1.59 uur binnen kwam. WARMOND Op het pleintje bil de porno werd zaterdag weer de jaarlijkse dierendag gehouden. Een jury bestaande uit de da mes Waarsenburg. van Staveren en Stuyver en Jan Duynhoven bekeek de verschillende dieren op verzorging, gezondheid en ui terlijk. Behalve de katten, honden, konij nen, geiten en marmotten, die ieder jaar vertegenwoordigd zijn, waren er ook wat moeilij ker te beoordelen dieren zoals vissen (guppy's), woestijnratten en een waterschildpatje, niet groter dan een luciferdoosje. De prijsjes, beschikbaar gesteld door de Warmondse jeugdraad, gingen naar: Theo Heemskerk en E. Wassenaar met hun dui ven, Carla Ouwehand met drie parkieten, Astrid van Seggelen en Pierre v.d. Drift met een De beste konijnen van Theo Heemskerk, Saskia Wassenaar en Lenie van Schie. Uit de 23 honden koos de jury de volgende: Een vondelingetje van Maria Stol en de honden van Richard v.d. Meer, Gisele- ne van Tongeren, Kees van Veen, Roos van Lesuwen en Pa scha Koppers. De ,,oo edelprijs" ging naar „Vlokkie van Jaap Zoutendijk. VOORSCHOTEN De Voorschotense com missie voor welstandszaken onder leiding van wethouder Pels liet zich voorlichten over de vleeskeuringen In het rayon Lel den. Aanleiding daarvoor was de laatst ge houden gemeenteraadsvergadering waarin de raadsleden Meerhoek (KVP) en Goosens (D'66) de repressieve keuringen als een soort werkverschaffing zagen voor overtol lige ambtenaren. Wethouder Pels had als deskundigen uitgeno digd de directeur van het Leidse Slacht huis en de provinciaal inspekteur van de volksgezondheid. Uit de urenlange discus sies kwam naar voren dat' de repressieve keuringen zeker niet nodig zijn omdat de m.ddenstand c.q. de slagers dit noodzake lijk maken. Deze keuringen passen in het kader van de intensievere keuringen, wel ke door middel van meer wetenschappelij ke hulpmiddelen geschieden. Deze wetenschappelijke hulpmiddelen zijn kostbaar en mede daarom wordt het keu ringsapparaat duurder. Er heerste een onplezierige sfeer tijdens de comm ssievergadering. Tenslotte lieten Ir. Van Dalen (VVD) en Joh. Zandse (PCG) zich door de aangetrokken deskundigen overtuigen, niet echter de heren Meerhoek (KVP). Cok (D'66) en Marcelis (KVP). De heer Van Wijk (PvdA) had geen moeite met de nieuwe keuringsvoorschriften maar vroeg zich af of ae heren hun tijd niet be ter zouden kunnen besteden door over za- ken te praten als het zwembad en het Ver- nèdepark.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3