ISRAËLISCH TEGENOFFENSIEF VORDERT fblijmaker Nieuwe voorzitter van NKV dreigt met een openlijke strijd Israel heer en meester in luchtruim Midden- Oosten Zware strijd langs hele lengte van Suezkanaal Mislukte aanslag op Makarios Bende stal voor kwart miljoen verdien 'n echte CelcUc Souxcmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal f 27.76;iaar 108.20. - 65e JAARGANG No. 19629 MAANDAG 8 OKTOBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers 35 cent TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.20 uur Alexander de tweede (2); 22.00 uur Tlevisie-magazlne met Israel. Ned. II: 19.05 uur In de Soete Sui- kerbol; 19.30 uur Follyfoot; 20.20 uur Boerin in Frankrijk, PLAATSELIJK REGEN Zwaar bewolkt met plaatselijk re gen. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west. Min. temp. ongeveer 12 graden, maxima rond 15 graden. Een Israëlische tank rukt op in de woestijn van Sinaï SP0RTTRIBUNE Teen van Agliardi genas snel (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De reser vearts bij het toernooi om het wereldkamioenschap dammen is zaterdagmorgen voor het eerst behulpzaam geweest. Bij het opstaan in het hotel merkte assistent arbiter Ange Agliardi dat zijn grote teen niet hele maal in orde was. Deson danks woonde hij nog de si multaanseances in De Bij enkorf bij. Toen lopen ech ter bijna niet meer moge lijk was, werd arbiter Agliardi in de auto gezet en naar Zoetermeer gereden. De dokter constateerde dat er echter niets ernstigs aan de hand was. Met een voor geschreven zalfje a raison van 1,52, dat op de post rug te vinden zal zijn, werd „onvoorziene uitgaven" te- de teen van de Monegask behandeld. 'sMiddags liep de heer Agliardi weer al een kievit. „Landltouw- protest" in Treslong HILLEGOM De drie Hollandse landbouworganisaties gaan woensdag a.s. in Treslong een protestbijeenkomst houden. De organisaties tonen zich be zorgd over een aantal recente ontwikkelingen, t.w. de verbrok keling van de EEG-markt onder invloed van de onrust in het I monetaire verkeer, de ste ke stijging van de energieprijzen voor de glastuinbouw, de ongun- 1 stige vooruitzichten op het ge- i bied van het EEG-mark- en prijsbeleid, verzwaring van de belasting druk m.n. op de pen- Isioenbelasting. Verder willen de landbouworganisaties proteste en tegen de kostenstijging door de recente revaluatie en tegen de toenemende beperkingen, die I gesteld worden aan het gebruik van gronden door de landbouw. De voorzitters van dt landbouwor- ganisaties zullen op de bijeen- t- komst, die om 20.00 uur begint, een toelichting geven, waarna via een forum gediscussieerd kan worden. Ontploffing op Russisch oorlogsschip IONDEN (RTR) Een Russisch oorlogsschip heeft gisteren het schaduwen van een Navo-oefe- 1 nlng voor de Noorse kust moe ten staken doordat er na een ontploffing brand aan boord uit brak. Een van de Navo-schepen de Brit- se commando-carrier Hermes, heeft gemeld dat de Russische onderzeebootjager een torpedo lanceerde in een veilige rich ting, waarschijnlijk bij wijze van voorzorg. Op de Hermes zag men dat er brand was. 'De Rus vertrok uit de buurt van de Navo-schepen. In anderhalf uur was het vuur bedwongen. TEL AVIV-CAIRO-DAMASCUS (Reuter-UPI-AP) Na E twee dagen de aanvallen van Egyptische en Syrische ffrijdkrachten te hebben doorstaan zijn het Israëlische leger en de luchtmacht geschraagd door de inmiddels op geroepen reserves, vannacht een geweldig tegenoffensief begonnen in de Sinaïwoestijn e i de heuvels va Golan. Volgens Israëlische mededelingen zijn tien van de elf brugge, die de Egyptische genie over het Suezkanaal ge slagen had vernietigd. Tal van Egyptische eenheden zou den zijn afgesneden. In de heuvels van Golan werden de Syrische aanvallen tot staan gebracht. Volgens Israëli sche correspondenten zouden de Syriërs de helft van hun tankpotentieel, dat is 400 tanks, verloren hebben. Israël zegt verder heer en meester in het luchtruim te zijn. Inwoners van de Libanese hoofdstad Beiroet lezen in de zondagoch tendbladen over de gevechten tussen de Egyptische, Syrische en Israëlische strijdkrachten, die zijn uitgebroken aan het Suezkanaal en op de hoogvlakte van Golan. Tgypte en Syrië opende zaterdag hun aanvallen. Hard vechtende Tgyptische troepen trokken over het Suezkanaal en rukten de Sinaïwoestijn binnen. Tezelf- der tijd drongen Syrische troe- toe. pen de heuvels van Golan bin- jgypte ontkende vanmorgen dat nen en slaagden er in door te tien vt(n de e[f biggen over het dringen tot Kushnye. De aanval- - len kwamen voor Israël niet on verwacht maar het vertrouwde grenzen gelegerde troepen en begon pas vrijdagavond de re- hebben inmiddels de fronten versterkt en zo was Israël vaiv nacht in staat de zaken groot scheeps aan te pakken. Het tegenoffensief werd ingeleid door zware bombardementen, waarbij met name in de Suez- sector in een uur tijds meer bommen werden uitgeworpen log ln juni 1967. Israëlisch* vliegtuigen voerden voorts bom bardementen uit of vijf lucht- maohtbases in Syrië en brach ten deze zeer zware verliezen Suezkanaal vernietigd zouden Egyptische minister van bul- zijn en sprak van het voortzet ten van de opmars. Syrië zegt de Israëlische luchtmacht zware verliezen te hebben toegebracht en de heuvels van Golan goed deels veroverd te hebben. In het zuiden woedt de strijd alngsthet gehele Suezkanaal. Bij Sjarm el Sjeik zou een grote Egyptische legerafdeling door Israëlische troepen omsingeld zijn. rië en Egypte kwamen in het aanslaat dan de aanvalskracht noorden van Israël Palestijnse van Syrië en Egypte, guerrillas IN ACTIT. Zij pleeg- De Amerikaanse Zesde Vloot heeft in Athene het anker ge licht en Is uitgevaren met be stemming Kreta. Op inltatief van Nixon komt vanavond om half negen de Veiligheidsraad bijeen om de kwestie Midden- Oosten te bespreken. Waarne mers zijn van mening dat Israël in ieder geval de aanvallers tot hun eigen grenzen wil terug dringen alvorens een eventueel staakt het vuren te aanvaarden. tenlandse zaken El Zayad heeft min of meer toegegeven dat Egypte en Syrië de aanval ge opend hebben met het doel de in 1967 verloren gegane gebie den terug te veroveren. El Zayad sprak, merkwaardiger wijze zijn twijfel uit over het succes van de onderneming. Hij "ei4vure" ie ""yaaroen. h—i..» ,i,k Honderden Amerikaanse loerleten die in het Midden-Oosten zijn gestrand hebben een deel van dan in de gehele Zesdaagse oor- Tegelijk met de aanvallen van Sy- schap van de Tune"sche presi dent Habib Boerguiba. die even eens de slagkracht van de Is raëlische strijdkrachten hoger NICOSIA (AP) Gisteren is een mislukte aanslag gedaan op het leven van president aartsbis schop Makarios. Bij het dorpje Ayios Seyios in het district Famagusta werd een brug over een riviertje opgebla zen enkele minuten voor een stoet auto's, in een waarvan de president zat, de brug zou pas seren. Niemand werd gewond. Makarios heeft via een andere route de tocht naar het dorpje voortgezet. De politie heeft een man aange houden die heeft hekend de ex plosieven onder de brug te heb ben geplaatst. ASSEN Drente is afgelopen za» terdag grootscheeps aan de schoonmaak gegaan. In de 33 gemeenten,waarde schoonmaak actie plaatsvond, werd ln totaal 1650 ton vuil bijeen gehaald 13.500 vrijwilligers namen, be wapend met meer dan 800 land bouwtrekkers met aanhangers en vrachtauto's, deel aan de schoonmaakactie. Vrijwilliger per mimmt voor Israël AMSTERDAM B'j het Amsterdamse reisbureau Isra Tours heeft zich gisteravond een stroom van vr jwilligers voor Israel opgegeven. Na een radio-uitzending, waar.n Isra Tours bekend maakte een vliegre's voor vrijwilli gers te willen organiseren, kreeg het bureau gemiddeld elke minuut een telefonische aanmelding binnen. Volgens het bureau zou Israël behoefte hebben aan Nederlandse vrij willigers. Uitzending zou voor een maand zijn. Men ver wacht dat enige honderden Nederlanders zich zullert op geven. Bij het kan'oor van de Israë lische luchtvaartmaatschap pij El Al aan het Rokin in Amsterdam werd g steren een namaakbom aangetrof- Ongeveer tweeduizend personen namen gisteren deel aan een demonstratie bij het joods cul tureel centrum in Amsterdam-Buitenveldert. De demonstratie was een aanhankelllkheldstietul ging jegens Israël en een protest tegen de sluiting van het Weense opvangkamp Schönau. ten. Nadat het verkeer 2V4 uur was stilgelegd kwamen ex perts tot de ontdekking dat het om een ,,grap" ging. Het telefoonverkeer tussen Neder land is momenteel ernstig ge stagneerd. De KLM vliegt al leen nog op Beiroet en leidt doorgaande vluchten om. Van onze parlementair redac tie UTRECHT De nieuwe voor zitter van het NKV. de heer W. Spit, heeft de werkgevers gedreigd met een openlijke strijd, met alle risoco's die daaraan vastzitten voor de handhaving van de sociale rust en bet functioneren van de maatschappelijke organen en instituten, als zij niet bereid zijn mee te werken aan het tot stand brengen van maatschap pelijke veranderingen, zoals de vakbeweging die ziet. „Wij wensen geen concessies te doen, die een aanslag zou den inhouden op onze uitgangs punten," zo zi de opvolger van de staatssecretaris gewor den heer Mertens vanmorgen tijdens zijn installatie. Spit erkende, dat het ideaal beeld van de gerechtigheid on der alle mensen niet tot in al zijn consequenties te realiseren valt. Maar ergens ligt volgens hem een punt. waar het prak tisch handelen niet mag on taarden in gesjoemel" met de uitgangspunten. Grote betekenis kende de nieu we voorzitter van de katholie ke vakcentrale toe aan demo cratische produktieverhoudin- gen. Het scheppen van gewij zigde gezags- en zeggenschaps verhoudingen in het bedrijfsle ven is echter niet iets. dat in een afgepaalde periode kan worden gerealiseerd. De heer Spit zei, dat de vakbe weging bereid is tot construc tief overleg. Ze stelt daarbij als voorwaarde, dat de tegen partij en met nam* de werkge vers voldot.ide erkennen, dat het noodzakelijk is maatschap pelijk veranderingen tot stand te brengen, en dat er een ont vankelijkheid is voor de ge rechtvaardigheid van de door de vakbeweging gestelde glo bale doeleinden. Er zijn vol gens Spit symptomen die erop wijzen, dat die ontvankelijk heid de laatste tijd is ver zwakt. Vandaar dan ook zijn strijd. het weekeinde in schuilkelder» moeten doorbrengen. Het Griek se cruiseschip Romantica dat1 met 207 Amerikanen aan boord door Syrië werd aangehouden is gisteren vrijgegeven. Alle pas sagiers zijn veilig en wel. De Israëlische luchtvaartmaat- schappij EI Al is nog steeds in de lucht al hebben sommige vluchten enige vertraging. De vliegtuigen van El Al brengen in hoofdzaak toeristen weg en voeren journalisten, die het aan. Clandestien op Sardinië FASSARI De Italiaanse politie heeft op het eiland Sardinië bij een zwijgzame particulier een clandestien kunstmuseum ont dekt waarin meer voorwerpen te berusten dan het officiële museum van Sassari telt. LEIDSCHENDAM De onvoorzichtigheid van een heler heeft de Leidschen- damse politie In staat ge steld de afgelopen week een grote groep inbrekers en helers te kunnen oprollen. DE heler had op de ven sterbank van zijn woonka mer houten olifantjes staan, die bij een inbraak in De Lier waren gestolen. De ar restatie van de man leidde tot de aanhouding van tien verdachten in leeftijd varië rend van twintig tot dertig Jaar. Deze groep heeft in de afgelopen twee jaren voor ruim een kwart miljoen aan geld en goederen gestolen. De buit werd vergaard hij v'Jftien inbraken in De L er. Leischendam, Pijnao- ker en Voorschoten. De in brekers hadden overal inte resse voor. op de ijst staan antiekdiefstallen, sigaretten- roof, kraken van speelauto maten en een bradkast- kraak in het sportcentrum De Fluit in Leidschendam. Een belangrijk deel van de gestolen goederen is terug gevonden In de woningen vn de arrestanen. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Leiden. Stuur de "Schotse jam" i Adres: Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1