Ceidae 0omont ki ijmaker BIJ HULP AAN JODEN ACTIES PALESTIJNEN De helft van Nederland spaart bij de Rabobank Rabobank E3 Bankdirecteur fraudeert: buit ruim 1 miljoen Veel verkeersslachtoffers niet meer te helpen de andere helft isvan harte welkom Paar sigaretten per dag verkort leven vijf jaar verdien 'n echte de bank voor iedereen 65e JAARGANG No. 19628 ZATERDAG 6 OKTOBER 197J DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE VANAVOND: Nederland I: 21.4S De groeten van tante Louise ZONDAG: Nederland I: 20.40 Simon Carmiggelt leest uit eigen werk 21.10 Onedln-lijn, Nederland II: 20.4S Oosterschelde, doe. DROOG EN ZONNIG Droog en zonnig, weinig wind en max. temp. omstreeks 22 gra den. Zondag: zon 06.50-18 04, maan 15.59-01.16, hoogwater Scheve- ningen 11.34-24.00 laagw. 6.57- 19.22 V olksverzekeringen Premies vastgesteld (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag - Het kabinet heeft gis teren de premies voor de volks verzekeringen voor 1974 vastge steld. De premiepercentages worden als volgt: a.o.w. 10,8% (was 10,4), a.w.w. 1,6 (onveranderd), alg. kinderbijslagwet 1,9 (1,8), kin derbijslagwet loontrekkenden 3,6 (3,2), a.w.b.z. 2,65 (2,6). De zie kenfondspremie en de premie w.a.o. moeten nog worden vast gesteld. Loongrens ziekenfonds f23.000,- (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten de loongrens voor de verplichte ziekenfonds verzekering te stellen op 23.000 gulden. Dat betekent dat ie mand die meer dan 23.000 gul den verdient in 1974 niet meer verplicht verzekerd is en een particuliere ziektekostenverzeke ring zal moeten afsluiten. Kameleon Hazerswoude uit crisis HAZERSWOUDE De bestuurs crisis in de Hazerswouds/Kou- dekerkse zanggroep Kameleon is uit de wereld. Dat heeft: de meeste leden hebben een nieuw huishoudelijk reglement plus statuten vastgesteld en zijn er mee akkoord gegaan dat een uit drie personen (H. C. van Mil, H. Schellingerhout en A. Schijf) bestaande „stuurgroep" Kame leon gaat lelden. Hans Peil, de man die in oktober na tien jaar afscheid nam en toen tot erelid werd benoemd, Jcwam terug naar Hazerswoude en werd toen wéér dirigent. De commissie ad interim, die het reilen en zeilen van Kameleon voor haar rekening nam nadat het bestuur (C. Zandbergen en de dames A. Borst-Turnhout en N. Fase-Staals) was gedwongen om af te treden zag haar be- stuursaspiraties beloond op de onlangs gehouden vergadering. Vlak daarvóór en daarnè storm de het overigens om de zang groep. Daarvóór bedankte mevrouw N. Fase-Staals voor het' lidmaat schap. Na de vergadering van 2 oktober jongstleden zegden nog eens drie leden (onder wie de voormalige secretaresse A. Borst-Turnhout) het lidmaat schap op. „Omdat wij ons niet konden verenigen met de gang van zaken", motiveerden zij. LEIDEN Bij Koninklijk Be sluit zijn aan de Leidse uni versiteit de volgende perso nen benoemd: dr. J. J. Wolt- jer tot gewoon lektor in de Vaderlandse Geschiedenis van de 16e en de 17e eeuw; dr. H. L. Wesseling, tot hoogleraar in de algemene geschiedenis; en dr. P. v.d. Broek, tot gewoon hoogle raar in de schoolpsychologie en schoolpedagogiek. Ten slotte werd dr. J. Fabius bij K.B. benoemd tot gewoon hoogleraar in de waarschijn lijkheidsrekening. Een beeld van de ravage die gisteravond ontstond in de Westduitse stad Marl, waar drie treinen als gevolg van een wisselfout met elkaar in botsing kwamen. Vijf passagiers' kwamen om het leven en 38 werden gewond. De plaatselijke stationschef, een 23-jarige jongeman, is gearresteerd. Hij verkeerde onder invloed van sterke drank. VOLGENS KANKERSPECIALIST (Van onze correspondent) PARIJS Het roken van één tot tien siga retten per dag verkort, gemiddeld, het le ven met 4,6 jaar. Zij die tussen de 10 en 20 sigaretten per dag roken verliezen gemid deld 5,5 jaar van hun leven. De veel-rokers, van 20 tot 40 sigaretten per dag, zien hun leven bekort met 6.2 jaar en hun die meer dan 40 stuks per dag roken wordt aangeraden maar meteen hun testa ment te maken. Ze moeten er rekening mee houden dat hun leven minstens 8,3 jaar korter is dan dat van een niet-roker. Deze cijfers bracht dr. D. Schwartz In Parijs naar voren op een conferentie van kanker specialisten. Hij wist verder nog met cij fers aan te tonen dat ook de sterfte aan andere vormen van kanker dan longkanker hoger is bij rokers dan bij niet rokers. MINIMUM LOON EN BIJSTAND OMHOOG DEN HAAG (ANP) In de mil- joenennota-1974 is er rekening mee gehouden dat volgend jaar het mlnlmum-loon en de bij standsnormen worden verhoogd. Hiervoor is een bedrag van 80 miljoen uitgetrokken. Met dit bedrag is een structurele verhoging van het minimumloon met twee procent per 1 januari aanstaande en een optrekken van de bijstandsnorm tot hon derd procent van het netto-mini mum-loon per 1 Juli 1974 moge lijk zijn. Een en ander heeft minister Dui- senberg van Financiën gisteren meegedeeld in antwoord op vra gen vanuit de Tweede-Kamer commissie voor Financiën. Klaaswaal (ANP) De rijksre cherche heeft de 44-jarige direc teur van de RABO-bank in het Zuidhollandse Klaaswaal gear resteerd omdat hij ervan wordt verdacht via onregelmatigheden in de financiële administratie een bedrag van minstens 1 min te hebben verduisterd. De directeur, reeds 15 jaar in dienst van de bank, heeft een vrijwel volledige bekentenis af- Schots meisje (9) hoeft niet gevangenis in Edinburgh - De negenjarige Mary Cairns die luidkeels gillend het gerechtshof in Glasgow in Schotland had verlaten nadat ze er wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een vriendinnetje tot achttien maan den vrijheidsberoving was ver oordeeld, is gisteren in hoger beroep in vrijheid gesteld. Haar straf werd omgezet in drie jaar voorwaardelijk. gelegd. De bank is verzekerd tegen schades die door fraudu leuze handelingen van personeel ontstaan. Volgens de hoofddirectie van het bankconcern verrichtte direc teur L. G. getrouwd en vader van drie kinderen de. malver saties via de rekening van een belangrijke cliënt uit de over heidssfeer. De bedragen die hij de afgelopen jaren door knoeie rijen in de boeken vrijmaakte" gebruikte hij voor het doen van aanzienlijke particuliere uitga ven en ook voor de opvulling van de achterstand die was ont staan bij het afdragen van assu rantiepremies, die klanten aan hem hadden betaald. Het onderzoek naar de omvangrij ke malversaties is nog in volle gang. Gevreesd moet worden dat het bedrag, gemoeid met de knoeierijen, uiteindelijk ruim boven de ƒ1.- miljoen zal ko men te liggen. G. heeft overi gens, aldus de hoofddirectie, alle medewerking bij het ver dere onderzoek toegezegd. De Schotse rechtspraak stelt achtjarigen al verantwoordelijk voor hun daden. Had de zaak in Engeland gediend, dan zou Mary Cairns vrijuit zijn gegaan, omdat verantwoordelijkheid voor handelingen daar pas bij tien jaar begint. Het meisje had in september be kend dat ze haar elfjarige vriendinnetje een messteek had toegebracht, waardoor dit vijf dagen in een ziekenhuis moest liggen met een dichtgeklapte long. De veroordeling tot achttien maanden had geleid tot een storm van protest. Een zeer persoonlijk geschenk voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnee is wel een kunstlederen agenda 1974, waarop uw eigen naam of voornaam in goud gedrukt. U kunt kiezen tussen een dames- of herenagenda. Noleer m.i.vRMI als nieuw kwartaal-abonnee: DUN Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzegel, naar: £dres: antwoordnummer 349, Leidr- Woonplaats: Stuur een dames/herenagenda, waarop gedrukt: LEIDSE SSE COURANT Woonplaats: LEIDEN De Leidse univer siteitsraad zal op maandag 8 oktober a.s. tijdens zijn 49e vergadering o.a. bespreken het inschrijvingsproblema- tiek en het universitair kies systeem. Eerste Binnenvest gracht 33, aanvang 19.30 uur. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Een woord voerder van het volksfront voor de bevrijding van Pa lestina 'heeft gisteren in een interview met het Weense dagblad Kurier verklaard, dat de georgani seerde guerrillabewegingen hun activiteiten zullen uit breiden tot alle staten die Ongeveer 100 Londense brandweerlieden hebben gisteravond en vannacht meer dan acht uur moe- ten vechten om een grote brand in een olie-opslagplaats. 40 km ten noorden van Londen .onder controle te krijgen. De brand woedde op ongeveer 50 meter afstand van vier grote olietanks met in totaal 1,6 miljoen ton vloeibare brandstof. passief of actief de emigra tie van Joden naar Israël ondersteunen. De woordvoerder zei verder, dat Oostenrijk, na de jongste opera tie, die leidde tot de sluiting van het opvangcentrum Schö- nau, geen angst behoefte te heb ben voor nieuwe acties van de Palestijnen „omdat de Oosten rijkers begrip hebben getoond voor onze situatie". Hij zei wel, dat het Volksfront het verloop van de gebeurtenissen in Oostenrijk nauwlettend blijft volgen. Het Egyptische dagblad Al Ah- ram leverde gisteren commen taar op het feit, dat Nederland volgens de Israëlische premier Meir zou hebben aangeboden om Oostenrijk te vervangen als doorgangsland voor Russische Joden. Het blad schreef dat Ne derland, zoals trouwens ieder ander land, gewaarschuwd moet worden voor de „schade" die het oploopt als het de Joden zou helpen. Het blad maakte wel melding van het feit, dat Neder land inmiddels ontkend heeft een aanbod aan premier Meir te hebben gedaan. Kanselier Kreisky van Oostenrijk heeft gisteren verklaard, dat hij een internationale instelling, zoals het Rode Kruis, toestem ming zal geven het doorgangs kamp Schönau over te nemen. Oostenrijk, zo verzekerde hij, zal visums blijven geven aan Russische Joden, maar de Is raëlische of andere autoriteiten zouden hén zo snel mogelijk uit Oostenrijk weg moeten loodsen. Premier Den Uyl verklaarde gis teren na afloop van de minister- raad, dat Nederland met andere landen overlegt over de opvang van Russische Joden. De voor keur wordt eraan gegeven, dat de opvang in Oostenrijk gehand haafd blijft, aldus de premier. consumentenbeurs - ahoy' - zuidplein - rotterdam - oktober 1973 0 0 0 Él 0 Él dagelijks open van 10 -17 en van 19 -22.30 uur,'s zondags 10-17 uur. ALS HUIDIGE TREND ZICH VOORTZET (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Wanneer de huidige trend doorzet zullen er in 1990 naast 5.000 doden 150.000 ge wonden per jaar vallen ten gevolge van ver keersongelukken. Deze aantallen zullen niet meer te behandelen zijn en de overheid moet daarom krachtiger preventieve maatregelen in voeren. Dat zei prof. dr. Th. van Rens gisteren tijdens zijn inaugurale rede aan de katholieke universiteit te Nijmegen. Prof. Van Rens is benoemd tot hoogleraar in de orthopedie, een specialisme dat zich bezighoudt met de behandeling van botten en gewrichten. Artsen die zich hierin hebben gespecialiseerd moeten zich in toene mende mate bezighouden met de behandeling van verkeersslachtoffers. Er zijn nu al te wei nig orthopeden en prof. Van Rens verwacht dat dit tekort de komende jaren snel zal stijgen. Ook daarom is preventie enorm belangrijk. Behalve het toenemend aantal verkeersslachtof fers heeft de orthopedie ook te maken met een groeiend aantal mensen met rugklachten. Prof. Van Rens heeft uitgerekend, dat rugklachten zo vaak voorkomen dat ze in twee jaar tijd 1.060.000 dagen ziekteverzuim veroorzaakten, die ruim 30 miljoen gulden aan ziektegelduitke- ringen eisten. Bij nadere bestudering blijkt weliswaar dat een groot deel van die klachten voornamelijk psy chisch is, maar dat neemt niet weg dat ze veel aandacht vragen, aldus prof. Van Rens. Kritiek op scholenbouw Lisserbroek LISSERBROEK De bouw in de Lisserbroek van een school voor Openbaar èn een school voor r.k. basisonderwijs met elk ze ven lokalen, wordt door het CHU raadslid Rijpstra van de Haarlemmermeer te royaal van opzet genoemd. Tnans wordt de Openbare School bezet door 110 leerlingen van alle geloofsovertuigingen, ter wijl nog een aantal van rond 50 een lagere r.k. school in Lisse bezoekt. In totaal zijn 220 leer lingen aanwezig voor de te bou wen twee nieuwe scholen. Aan de hand van deze berekeningen is de heer Rijpstra bang. dat er bij het gereedkomen van de twee in aanbouw zijnde scholen een aantal lokalen leeg zullen staan. Al zou bij uitbreiding van het aantal woningen in de Lis serbroek het aantal leerlingen verdubbelen, dan vreest hij nog dat er lege lokalen zullen blij ven. Door wethouder Dorrepaal wordt erkend, dat de opzet royaal is, doch hij gaat uit 12 lokalen en een vaklokaal. Er zijn urgentieverklaringen afge geven voor de bouw van 2 scho len met elk 6 lokalen. De bouw i< inmiddels al aangevangen. Wethouder Dorrepaal sloeg eni ge weken Beleden de eerste paal.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1