£eidóe (Boivumt Enorme gasbrand in zuiden van Groningen Palestijnen bedreigen nu Russen met terreur Kamer wil me er informatie over optreden politie Amsterdam Dag van klontjes, kopjes, klopjes, Israël wil toch doorgang via Schönau Premie op rundvee Bloedige aanslag op twee vrouwen in Noordwijk Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). Abonnementen per week f2,15; kwartaal f27,76;jaar f 108,20. - Losse nummers 35 cent A VOOR ZUIDHOLLAND 65e JAARGANG No. 19626 DONDERDAG 4 OKTOBER 197S Ned. I: 19.25 uur Heeft iemand Charlie gezien? film; 20.20 uur Land ineicht. doe.; 21.10 uur Huwelijk; geluk of ellende? Doe. Ned. II: 19.05 uur Colargol; 20.35 All in the family, serie; 21.00 uur Zipcode, serie; 21.50 uur The Big Store, film. VRIJ ZONNIG. Overwegend droog en vrij zonnig. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 9 gra den, maxima morgen circa 20 graden. Scheveningen: hoogw. 8.41—21.15, laagw. 4.0216.27. Veendam A.N.P. - Een he vige aardgt.sbrand bij Veendam heeft vanmorgen een groot deel van de pro vincie Groningen in rep e.i roer gebracht. De brand, die volgens de politie moge lijk veroorzaakt kac zijn door een vonk van een na burige elektriciteitsleiding, was kilometers ver in de omtrek te zien. Vlammen van honderden meters hoog veroorzaakten een zodanig geloei, dat tal van bewoners in zuidelijk-Groningen in eerste in stantie in paniek raakten. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij deze enorme brand niet voorgedaan. De Gasunie sloot een tweede gasleiding, die parallel loopt aan de door de brand gesprongen leiding af. maar zuidelijk van de brandhaard werd in de gespron gen leiding opnieuw gas inge bracht, om de voorziening op gang te houden. Volgens de Ga sunie bestond geen enkel gevaar voor de gasvoorziening elders. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De vaste com missie voor Justitie uit de Twee de Kamer, die gisteren een ge sprek heeft gehad met justitie minister Van Agt over de mis handeling van rijksgenoten en vreemdelingen door de Amster damse politie, wil over deze aangelegenheid ook een gesprek hebben met burgemeester Sam- kalden als hoofd van de Amster damse politie. Minister Van Agt deelde de commissie gisteren mede, dat een aantal maatregelen is ge troffen ter voorkoming van mis standen, zoals een aantal over plaatsingen van agenten, een scherpere controle op het optre den van agenten en een anddte regeling voor de fouillering. De commissie vindt deze maatrege len nog te beperkt. Kritiek kwam er uit de Kamer commissie, dat in 20 gevallen van mishandeling geen vervol ging is ingesteld tegen de be trokken agenten, terwijl een aantal klagers wel werd ver volgd. Dit geeft de indruk van een ernstige rechtsongelijkheid, van een meten met twee maten, aldus de commissie. Kritische kanttekeningen werden ook ge plaatst bij het onderzoek in deze gevallen door de rijksrecherche. De minister werd gevraagd een meer onafhankelijke instantie dergelijke klachten te laten be handelen. IJselijk veel ijs gegeten Den Haag - Nederlan ders eten jaarlijks voor 250 tot 300 miljoen gulden aan consumptieijs, al dus blijkt uit een rapport over de diepvriesmarkt. De totale consumptie aan diepvriesartike len bedroeg vorig jaar 690 miljoen gulden. Binnen dze sector zijn Je diepgevro ren kant- en klaar- maaltijden de snelst groeiende groep. Verwacht wordt, dat het ge bruik van diepvrie- sprodukten. dat in de afgelopen 10 jaar al bijna ver dubbeld is tot onge veer 6,5 krlo per hoofd van de bevol king, de komende vijf jaar nog eens zal verdubbelen. De groei van het aan tal diepvriezers verloopt overigens niet zo spectaculair als indertijd de koelkasten (met diepvriesvak). Den Haag A.N.P. Veeboeren, die zich meer gaan toeleggen op de produktie van rundvlees krij gen, volgens een EEG-verorde- ning, ee premie. In de EEG is hierover een overeenkomst be reikt, om de zogenaamde melk plas int e dammen. Thans is door het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de land bouw bepaald, dat veeboeren, die in mei j.l. tenminste elf melkkoeien hadden, daarvoor in aanmerk—ng komen, mits ze in de kefmende vier jaren geen melk meer leveren en minstens evenveel rundvee aanhouden. Omvangrijke zwendel in Bonds republiek Dusseldorp (DPA)- De Westduitse justitie in Bremen, Bochum en Frankfort is een omvangrijke zwendel op het spoor waarmee een bedrag van dertig miljoen mark is gemoeid. Volgens de officier van justitie in Hamm in Noordrijnwestfalen zouden de Noordduitse bouwon dernemer Bruno S. L. Hoffmann en talrijke firma's zich dit be drag door het uitgeven van on gedekte chques en duistere fi nanciële manipulaties toegeei- gend hebben. Een oude wijsheid tot besluit: kieskeurige mensen worden niet vet Er zijn in de Nederlandse taal zoveel spreekwoorden waarin dieren voorkomen leuk spel voor Werelddierendag dat men wel kan zeggen, dat de verhouding van mens tot dier. spreekwoordelijk is geworden. Maar spreekwoordelijk is niet helemaal geijk aan vanzelfsprekend, zodat het maar gelukkig is, dat iemand op het idee van Werelddiere iag gekomen is, een dag van bezinning op de verantwoordelijkheid van de mens voor het dier, van aaien en aardig zijn, van klontjes klopjes en kopjes en (zie foto) poeslief van de daken roepen, hoe dier-baar wij elkander zijn. Afstoten ziekenfonds NOORDWIJK In de nacht van dinsdag op woensdag j.l., tussen twee en drie uur, is in een flat woning aan de Clusiusweg te Noordwijk een aanslag gepleegd op twee vrouwen, die in een slaapkamer van het apparte ment lagen te slapen. Het staat wel vast, dat de dader aan de zijde van het St. Jeroenswegge- tje via het balkon naar het slaapvertrek is geklommen. Door de openstaande balkon deur drong hij de flatwoning binnen, waar hij de beide jonge vrouwen op bed aantrof. Wat zich daarna precies in de siaapkamer heeft afgespeeld, is nog niet geheel duidelijk. Met bruut geweld moet met een of ander slagwapen op de vrouwen zijn ingeslagen, waardoor bei den ernstig letsel aan hoofd en handen opliepen. Een wakker geworden huisgenote trof hen omstreeks drie uur, badend in bloed aan, waarna de dokter en de politie werden gewaar schuwd. Een van de vrouwen bieek ernstig schedelletsel te hebben opgelopen en moest in het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. Haar toestand is nog steeds kri tiek. Haar kamergenote kon na behandeling door een dokter thuis worden verpleegd. Men tast in het duister wat be treft de motieven voor de aan slag. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het een zeden misdrijf betreft. Ieder die inlichtingen kan ver schaffen omtrent personen, die zich omstreeks gemeld tijdstip in de omgeving van het flatgebouw hebben opgehouden, of andere terzake dienende informatie, wordt verzocht zich met de poli ce in verbinding te stellen (tel. 01719—4646). Stopli DDR- Voor aandeelhouders, die het in maart beschikbaar gestelde stockdividend aan hun bezit hebben toegevoegd, betekent dit een verhoging van het contante dividend met 2.5 pet. Robeco heeft het voornemen dit uitde lingssysteem te continueren i ook in maart volgend jaar w derom een uitkering in aandelen ten lasten van de agioreserve voor te stellen, met als alterna tief een uitkering in contanten. president Het Oostduitse parlement, de Volkskammer, heeft gisteren de 59-jarige Willy Stoph gekozen tot de nieu we president van de DDR, als opvolger van Walter Vlbricht. De officiële titel van Stoph is „voorzitter van de staatsraad". De bertoeming kwam niet als een verrassing omdat Stoph al negen jaar Ulbrichts eerste plaatsvervanger was. Als opvolger van Stoph werd als eerste vice-premier gekozen Horst Sindermann (58). JERUZALEM (AP/DPA) - De Israëlische regering heeft op Oostenrijk een beroep gedaan om vrije en ongehinderde door gang te blijven verlenen aan Russische joden die naar Israël •migreren. In een regeringsver daring werd gisteren gezegt dat de Oostenrijke besiissinf )m het doorgangscentrun Schönau te sluiten een serieuzi aantasting is van de beginselen van moraal en internationaal recht en zal leiden tot de aan moediging van nieuwe terreur daden. Ook heeft Israël het Oostenrijks voorstel om het doorgangscentrum Schönau on der gezag van de Verenigde Na ties te plaatsen verworpen. Gis teren had ook de VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim, aan de Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken medegedeeld dat de Verenigde Naties het joods doorgangscentrum niet kunnen overnemen zonder goed keuring van de Algemene Ver gadering. Palestijnse organisaties hebben nu ook de Sowjet-Unie onder Onveranderd dividend Robeco ROTTERDAM Robeco (Rotter- damsch Beleggings Consortium) zal over 1973 een onveranderd interimdividend van 7 uitke- druk geplaatst om de emigratie van joden stop te zetten. "en Israëlische regeringsfunctio naris heeft gisteren in J ruza lem verklaard dat Israël en Ne- ierland geen contact hebben ge ïad over de mogelijke vest gin; n Nederland van een door ;angscentrum voor Russisch' oodse emigranten. De woord /oerder zei dit in een commer. taar op de ♦egenspraak van h t minister,e van buitenlandse za ken in Den Haag over het be staan van een Nederlands aan bod voor een dergelijk door gangscentrum. Volgens de Is raëlische woordvoerder heeft premier Golda Meir bij haar te rugkeer uit Wenen all en ge sproken over een doorgan;;: cen trum elders. Ze noemde h erbij niet afzonderlijk een aanbod van Nederland. Volgens het Westduitse persbureau Minder eten is gezond. Maar hou't lekker. DPA wordt In Israëlische rege ringskringen nog gesproken over onofficiële, interessante voorstellen uit Nederland. Er vordt echter ook nog overleg ;epleegd over voorstellen uit ngeland. Bijzondere belang- telling heeft de Israëlische re dering voor de mogelijkheid om ie joden uit de Sovjet-Unie via Roemenië naar Israël te laten doorreizen. nmiddels heeft de Arabische Liga de achttien bij haar aangesloten lid-staten opgedragen alle Euro pese landen met spoed te waar schuw n voor de gevaren die vast kunnen zitten aan hulpver lening bij de joodse immigra tie. Palestijnse guerrilla's heb ben vandaag gedreigd met ter- reurakties tegen Russische am bassades in het buitenland ten zij het Kremlin een verbod op emigratie van joden afkondigt. Hogere winst Goodrich DEN HAAG De winst van B. F. Goodrich het Amerikaanse banden- en rubberconcern waar ook Vredestein toe behoort over het derde kwartaal van dit jaar zal een hoger bedrag te zien geven dan die over dezelf de periode van 1972 (10,5 mil joen dollar of per aandeel 71 dollarcent), jdat zitter van het bestuur, O. Pend leton Thomas, meegedeeld in een vergadering vun Ameri kaans beleggingsdeskundigen. Thomas verwachtte voor 1973 een vermindering van de investerin gen van Goodrich met tien a vijftien procent tt miljoen dol lar. Tandartsen handelen onjuist DF.N HAAG Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid vindt het afstoten van zieken fondspraktijken door tandartsen als verschijnsel verontrustend. uit het antwoord van op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerle den Heijmans (KVP) en Hart- mcijti en Lamberts (beiden PvdA» over het weigeren van tandartsen geestelijk gehandi capte kinderen te behandelen en het afstoten van ziekenfonds praktijken door tandartsen te Woerden en Dongen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1