£eidóc @otiAa/n£ Dienstplicht van een jaar is op komst GOLDA MEIR POSITIEF OVER JOODSE OPVANG NEDERLAND ijmaker Hans Wiegel met dood bedreigd MINISTER WOEDEND OP GENERAAL Nederlander groot wandel- liefhebber verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19625 WOENSDAG 3 OKTOBER 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.30 per mm. Telefoontjes f2.75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal 27,76;jaar f 108,20. - Losse nummers 35 cent DAGBLAn VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 18.45 uur Ti-Ta Tover- naar; 20.30 uur Bunny Lake wordt vermist, film: 22.15 uur Panoramiek met algemene ver gadering V.N. in New York: 22.40 uur Studio sport met sa menvattingen Feyenoord—Oes ters IF en FC Twente—Dundee FC. Ned. II: 19.05 uur Peary's race naar de Noordpool; 20.21 uur Ivoren Toren, kunst; 21.20 uur Big Ferro. doe. MEER ZON. Droog en in het algemeen vrij zonnig weer, maar in het noor den van het land eerst nog wol kenvelden. Overwegend matige oostelijke wind. Minimum tem peraturen van 12 graden op de Wadden tot 4 graden in het zui den van het land. Maximum temperaturen van 15 tot 19 gra den. Morgen zon: 06.4518.11, maan: 14.48-22.59. Scheveningen: hoogw. 7.38—20.04, laagw. 3.13—15.26. Foto's Skylab Twee foto's gemaakt door de bemanning van Skylab 2. Op de ene foto ziet u hoe de bemanning de orkaan Ellen waarnam. Op de andere een met sneeuw bedekte vulkaan in Nieuw-Zeeland. Actiecomité roept op tot vervuiling Groningen (ANP) - Onder het motto „Wilt u van de vervuiling af, vervuil dan mee", heeft het „Neutraal actiecomité" in Ou- de-Pekela de bevolking opgeroe pen om alle vuil, huisvuil en zelfs een autowrak in het Pekel- derdiep te gooien. Volgens het actiecomité is dit de enige me thode om zo snel mogelijk af te komen van de stank, die op stijgt vanuit het Pekelderdiep, waarin verschillende grote fa brieken hun vuil spuien. Het ac tiecomité vindt de stank langza merhand onaanvaardbaar en heeft er bij de bevolking op aangedrongen om de 28 mi- lieubelasting in hun eigen zak te houden. Zaterdag draaien de molens Den Haag (ANP) - Het weer die nende zullen zaterdag veel mo lens in Nederland draaien. Dan viert ons land nationale molen dag, een feest voor de vijftigja rige vereniging „De Hnlland- sche Molen". Liefhebbers en andere nieuwsgie rigen kunnen in Zuid-Holland de j wieken zien gaan in het Rijn- land en in Kinderdijk, in Lisse. Schiedam, Delft, Warmond. Schipluiden, Bodegraven, Noord-1 wijkerhout, Maasdam, Rozen-1 burg, Streefkerk, Groot-Am-1 mers, Langerak. Oud-Alblas. j Zwammerdam, Lexmond. Leid schendam en Zevenhuizen. Boliviaanse vakbondsleider aangehouden PAZ (Rtr) 'eider van de vakbond van fabrieksarbei ders in Bolivia. Casto Padilla, 's gisteren in La Paz gearres teerd. Padilla, die bschuldigd wordt van deelnemen aan een complot tegen de regering werd aangehouden toen hij een ande-1 re gearresteerde vakbondsleider in de gevangenis bezocht, htussen duurt een reeks 24-uurs- stakingen voort, die beurtelings verscheidene ondernemingen !Q bet hele land wordt gehou den. De stakingen zijn uitgeroe pen uit protest :egen de arresta- pe van vakbondsle:ders die vo rige week werden aangehouden op beschuld'g ng van pog ngen tot omverwerp ng van de rege ling van president Banzer, die twee jaar geleden bij een staatsgreep een rechts bewind .vestigae. AMSTERDAM Wandelen is de meest geliefde vorm van vrijetijdsbesteding van de Nederlander. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nipo. Van de vrouwen zegt 67 pet graag te wandelen; en van de mannen 50 pet. Fietsen als vrijetijdsbeste ding is ook „in". Van de mannen zegt 46 pet en van de vrouwen 54 pet dit graag te doen. Buiten zwemmen doen mannen en vrouwen bijna even graag, althans resp. 30 en 31 pet zegt dat men dit graag doet. Zwem men in een binnenbad doet men minder graag; resp. 13 pet van de mannen en 18 pet van de vrouwen zegt dit graag te doen. Bij de mannen is vissen bij na even populair als buiten zwemmen; 29 pet doet 't graag. Dat vissen door vrouwen minder wordt ge daan, wisten we al, maar dat toch nog 8 pet het graag doet, valt reuze mee (5 pet van de vrouwen zegt zelfs vaak te vissen.) De meeste mannen en vrou wen, die een bepaalde vorm van vrijetijdsbesteding graag doen, doen dat ook vaak, omdat dit in de om geving mogelijk is. Uit de cijfers blijkt, dat er nog be hoefte bestaat aan binnen baden, gymnastieklokalen, vaarmogelijkheden, kegel en bowlingbanen en mini- golfcourses. (Van een onzer verslagge vers). DEN HAAG Minister Vredeling van Defensie wil de dienstplicht met ingang van medio 1974 terugbren gen tot één jaar, dit in na volging van België, dat de dienstplicht eveneens aan merkelijk verkort heeft. Dit betekent in Nederland een verkorting van vier maanden. De minister tekent hierbij wel aan. dat verkorting van de diensttijd geen bezuiniging be tekent, maar juist een uitbrei ding van de uitgaven. Er moe ten namelijk meer dienstplich tigen opgeroepen worden om de krijgsmacht op sterkte te kunnen houden. Ir. Vredeling is er verder voorstander van, dat dienst plichtigen, wanneer zij dit wil len, moeten kunnen bijtekenen na afloop van hun eerste oefe ningen. Dit zou dan tevens be tekenen, dat zij als vrijwilli gers meer moeten kunnen ver dienen. Hij is tevens bereid de soldij van de dienstplichtigen te verhogen en de dienstplich tige leeftijd terug te brengen van 20 naar 18 Jaar. Jongeren organisaties hebben hiertegen echter overwegende bezwaren. Postzegel Op 14 november zullen Prinses Anne van Engeland en kapitein Mark Phillips In het huwelijk treden. Ter gele genheid hiervan zijn door de Britse PTT 2 postzegels uit gegeven. De foto die voor deze postzegels is gebruikt werd gemaakt door Lord Lichfield, een neef van Konin gin Elizabeth. LEIDEN Het liep vanmorgen weer storm in de Waag bij de traditionele uitdeling van haring en wittebrood. Nadat burgemeester Vis pre cies om half acht de eerste haring in zijn nuchtere maag had laten zakken kwamen nog omstreeks 9500 mensen langs de tonnen en de manden met witte broden om zich te sterken voor een lange feestdag ter herdenking van Leidens ontzet in 1574. Bij de eerste evenementen vanmorgen, zoals bij de wielerronde en ook op „de grootste kermis van Nederland" bij de Groenoordhal was de belangstelling vrij groot al was toch ook wel te merken, dat veel Leidenaars de zekerheid van het droge huls verkozen boven de dreigende regen. DEN HAAG De WD- fractieleider in de Twee de Kamer Hans Wiegel, heeft opnieuw een brief gekregen waarin hij met de dood wordt bedreigd. De Haagse recherche stelt een onderzoek in. De heer Wiegel noch de Haagse recherche wen sen mededelingen te doen. Men is bevreesd het onderzoek anders te belemmeren. De heer Wiegel heeft in de afgelo pen maanden al enkele malen een dreigbrief ont vangen. Voorts zijn er zes tele foontjes geweest met de mededeling dat in zalen waar hij van plan is te spreken een bom ge plaatst zou worden. Tot dusverre is niet één bom gevonden. HANS WIEGEL Speur tocht naar Monster Loch Ness Men geeft de moed niet op! Gisteren is op nieuw een ploeg duikers, dit maal een Ja panse, te water gegaan in Loch Ness om het be roemde mon ster op te spo- (Van i onzer verslaggevers) Aarlanderveense overleden na botsing met bus LEIDEN - De 61-jarige mevrouw A. Vergeer-Vis uit Aarlander- veen is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis in Lei den overleden aart het hersen letsel dat Zij rond het middag uur had opgelopen toen zij op haar fiets vanuit een Uitrit te gen een autobus reed en ten val Den Haag Minister Vredtliug vbn Delonsis ts woedend ep gene- raal-majoor L. van Kranenburg, dit In zijn functie van ttrrborlaal bevelhebber oost in een 17 pagina's tellend geschrift al zijn onder commandanten heeft opgeroepen ten strijde te trekken tegen wat hij noemt „de aanval op Defensie". De minister zou disciplinaire maatregelen tegen de generaal overwegen. De generaal verzoekt in zijn ge schrift zijn onder-commandan ten om de aantasting van de Defensie-inspanning grondig met het personeel te bespreken. De generaal lichtte vooraf wel de generale top in oveV het' 'vertén- den van zijn geschrift, maar niet het ministerie van Defen- sie. Enkele punten die generaal Vtm Kranenburg ill'zijn" 'b?lef"aan- - de leiders van de aanval op Defensie komen uit pacifistische kring, die desnoods eenzijdige ontwapening wil - voorts komen de leiders uit de kring van. .links* extnenqistto, die de huidige samenleving wil len vernietigen - de voornaamste doelstellingen Van de aanvallers op Defeosjp $;jn de ondermijning van de :gej vechtskracht en de beknotting TEL AVIV (UPI/ANP) De Israëlische premier, me- vrouw Golda Meir, heeft gisteren meegedeeld dat haar re - gering vandaag het Nederlands aanbod om in plaats van Oostenrijk als doorgangscentrum voor joodse immigran ten uit de Sovjet-Unie te fungeren, zal bespreken. Zij sprak van een „werkelijk treffend gebaar" van Nederland. Mevrouw Meir verklaarde dit bij haar aankomst in Tel Aviv uit Wenen, waar zij gistermiddag twee uur van ge- dachten had gewisseld met de Oostenrijkse kanselier Kreisky over de voorgenomen sluiting van het doorgangs kamp Schönau bij Wenen. Mevrouw Meir zei geen spijt te hebben van haar bezoek aan de Oostenrijkse kanselier, ook al had zij hem niet kunnen bewe gen de beslissing over Schönau te herzien. Dr. Kreisky had haar medegedeeld dat zijn rege ring de Hpge Commissaris van de Verenigde Naties voor vludh- telingen zou vragen het door gangskamp onder ziln hoede te De Israëlische premier zei dat ze tijdens haar bezoek aan de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in Straats burg met Nederlandse rege ringsvertegenwoordigers de mo gelijkheid van een opvangcen trum voor Russische joden had besproken. Maar we zijn niet in bijzonderheden getreden, aldus mevrouw Meir. De Israëlische premier kwam gis teravond in Tel Aviv aan met een El AI vliegtuig waarin ook negentig joodse Immigranten uit de Sovjet-Unie reisde.i. Over haar besprekingen met kanse lier Kreisky wilde da Israëli sche premier weinig meedelen. De beste oplcssing voor het emi- grantenvervoer leek haar een directe luchtbrug tussen de Sov jet-Unie en Israël. De verwezen lijking daarvan la afhankelijk van de Sovjet-Unie. De speciale afgezant van presi dent Sadat van Egypte zal van daag ln Wenen aankomen. De afgezant, minister Ismail Fahml van toerisme, brengt een bood schap van president Sadat aan kanselier Kreisky, waarin Sadat zijn diepe erkentelijkheid uit voor de sluiting van Schönau. Marokkaanse ontslagen van rechts vervolging O O DEN HAAG/ALPHEN De 17- jarige Marokkaanse, die 3 sep tember in Alphen aan den Rijn haar zes weken oude baby om het leven bracht is door de Haagse Rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. De vrouw had in overspannen toe stand haar kind twee knoopjes in het keeltje gedrukt waardoor het stikte. De vrouw, die naar Marokkaans recht nog minderja rig is, hoewel zij gehuwd is, was door angst bevangen en zag geen uitweg meer, omdat haur man, een gastarbeider, niet de vader van het kind zou zijn. Volgens de psychiater was de vrouw ten tijde van haar daad niet toerekeningsvatbaar. Op verzoek van de Alphense verdediger mr. A. Slot werd de vrouw onmiddellijk in vrijheid gesteld; ook al, omdat het echt paar inmiddels weer met elkaar is verzoend. De moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonne ment wordt door ons goed beloond. Met een origineel boeren Goud se kaasje bijvoorbeeld. Een smaakvolle 'bli|maker', verpakt In luxe doos, waarbij ingesloten vele heerlijke kaasrecepten. Sluur deze bon In open envelop, zonder postzegel, neer: antwoordnummer 349, Lelden. Naar: Adros: Woonplaats. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1